PDA

View Full Version : Γυάλισμα/Ξεθάμπωμα ζελατίνας



harris_x
21/04/2016, 12:22
Πως μπορώ να γυαλίσω/ξεθαμπώσω την ζελατίνα της μηχανής;

Είχα ακούσει για πολύ λεπτό γυαλόχαρτο και μετά κάποια αλοιφή.

Ξέρει κανείς κάτι ποιο συγκεκριμένο;

lykourgi
21/04/2016, 12:30
Θέλεις να εξαφανίσεις και κάποια γρατζουνιά ή απλώς να την γυαλίσεις;

macedonas
21/04/2016, 12:34
Εγώ το έκανα με δυο αλοιφές ....
Πρώτα μα χοντρή , αυτή που είναι για να φεύγουν οι γρατζουνιές , και μετά μια ψιλή για γυάλισμα !!!!
Υπομονή και ΠΟΛΥ τρίψιμο.
Εναλλακτικά αντί για την πρώτη μπορείς να το περάσεις με πολύ ψιλό γυαλόχαρτο νερού και μετά τη ψιλή ...( εγώ επειδή είχα τις αλοιφές το έκανα με αυτές)

Hayate
21/04/2016, 13:11
Nα πας να πάρεις καμμιά ζελατίνα της προκοπής...MRA με κανα 60αρι-70άρι στον σπηλιώτη και να μη παλεύεις με τα γυαλόχαρτα λέω εγω...

harris_x
21/04/2016, 13:38
Nα πας να πάρεις καμμιά ζελατίνα της προκοπής...MRA με κανα 60αρι-70άρι στον σπηλιώτη και να μη παλεύεις με τα γυαλόχαρτα λέω εγω...
Κερνάς;

Πότε θα πάμε;

harris_x
21/04/2016, 13:39
Θέλεις να εξαφανίσεις και κάποια γρατζουνιά ή απλώς να την γυαλίσεις;
Γυάλισμα μόνο


Εγώ το έκανα με δυο αλοιφές ....
Πρώτα μα χοντρή , αυτή που είναι για να φεύγουν οι γρατζουνιές , και μετά μια ψιλή για γυάλισμα !!!!
Υπομονή και ΠΟΛΥ τρίψιμο.
Εναλλακτικά αντί για την πρώτη μπορείς να το περάσεις με πολύ ψιλό γυαλόχαρτο νερού και μετά τη ψιλή ...( εγώ επειδή είχα τις αλοιφές το έκανα με αυτές)
Θυμάσαι να μου προτείνεις αλοιφές;
ήταν καλό το αποτέλεσμα;

Hayate
21/04/2016, 13:43
Κερνάς;

Πότε θα πάμε;

Ναι ρε θα κεράσω,θέλω και για το δικό μου.Πάμε μετά το Πάσχα όμως,πρίν ξεκινήσουμε τα TD

macedonas
21/04/2016, 14:27
Γυάλισμα μόνο


Θυμάσαι να μου προτείνεις αλοιφές;
ήταν καλό το αποτέλεσμα;
Ο προηγούμενος πήγε να βγάλει το αυτοκόλλητο της χοντα με διαλυτικο με αποτέλεσμα να λειώσει η ζελατίνα και να θαμπώσει άσχημα !!!!
είχε και κανα δυο γρατζουνιές ....
Αλοιφές είχα της tartle wax . To αποτέλεσμα παραπάνω από ικανοποιητικό .
Με τον ιδιο τρόπο ξεθάμπωσα και τα φανάρια από το κουτί φίλου..

stam2
21/04/2016, 14:35
ενδεχομένως τα 15-20 ευρώ που θα δώσεις για δύο καλές αλοιφές γυαλίσματος να είναι ίδια με το ποσό που θα σου ζητήσει κάποιος καλός φαναρτζής για να στην γυαλίσει με τον αλοιφαδόρο του. Συν ότι γλιτώνεις την κούραση.
Από την άλλη, έχεις τη χαρά ότι το κάνεις μόνος σου, συν την εμπειρία, συν τα υλικά που θα περισσέψουν για το μέλλον.

stynikop
21/04/2016, 14:52
Για γρατσουνιές κτλ xerapol

lykourgi
21/04/2016, 14:56
Γυάλισμα μόνο
Μόνο για γυάλισμα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτή: https://www.google.gr/?gfe_rd=cr&ei=t_SVVtjHBLSz8wehqYfIDw#q=3m%20finesse-it


Το καλύτερο όμως, είναι να δείξεις τη ζελατίνα στο μαγαζί (χρώματα αυτοκινήτων). Ανάλογα με τη ζημιά θα πρέπει να αρχίσεις από άλλο στάδιο την επεξεργασία.
Επίσης, έχε υπόψιν ότι τα συγκεκριμένα προϊόντα δεν είναι φθηνά. Μια καλή αλοιφή μπορεί να έχει τα μισά λεφτά από μία ζελατίνα.

macedonas
21/04/2016, 17:38
Αν δεν έχει πολύ ζημιά δοκίμασε με μια οδοντόκρεμα από αυτές που είναι για λεύκανση ... θα εκπλαγείς !!! :wave2:

harris_x
22/04/2016, 09:45
Ευχαριστώ πολύ όλους σας, θα δω τι θα κάνω και θα ενημερώσω :beer:

duke200
23/04/2016, 07:09
ωραιο θεμα. εχω χιλιογρατσουνισμένη ζελατίνα και 5-6 αλοιφές φανοποιιας σπιτι και ποτε δεν τα συδυασα αυτα μεταξύ τους...

ευχαριστω.