PDA

View Full Version : ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ



matlia
21/04/2016, 16:01
Ειμαι κατοχος ενος ΚΤΜ ADVENTURE 990 το οποιο εβαλα για πουλημα με σκοπο να παρω το αντιστοιχο 1290 και να κανω κανα μακρινοτερο ταξιδι με μαγαλυτερη ανεση.:):):)
Εχω παρει την αποφαση μαζι με την γυναικα μου να κανουμε ενα ταξιδι με την μηχανη στην Ευρωπη
(Χαλκιδα -Ηγουμενιτσα - Μπαρι - Ναπολι - Ρωμη - Πιζα - Σαν Ρεμο - Καννες - Βαρκελωνη - Σαν Σεμπαστιαν - Παρισι - Ζυριχη - Ινσμπουργκ - Βενετια - Φλορεντια - Μπαρι - Ηγουμενιτσα - Χαλκιδα).:D
Αυτο ειναι το αρχικο σχεδιο το οποιο πιθανον να μικρυνει και σιγουρα να τροποποιηθει ως προς της πολης ενδιαφεροντος αναλογα με τις πληροφοριες που θα μαζεψω. Αρχικα προσπαθω να συγκεντρωσω πληροφοριες σε βασικα θεματα του ταξιδιου μιας και ειναι η πρωτη φορα εκτος Ελλαδας που θα κινηθω με μηχανη (εντος της χωρας εχω κανει αρκετα ταξιδια με το 990). Το πρωτο πραγμα που εμαθα ειναι για καποια χαρτια οπως πχ. πρασινη καρτα, καρτα υγειας, βινιετες κ.α. ολα αυτα αναφορικα, οχι πως τα βγαζω και που απεθυνομαι αλλα για αρχη κατι ειναι.
Θα ηθελα απο εμπειρα παιδια σε ταξιδια στο εξωτερικο καποιες συμβουλες οπως π.χ. απο εναν φιλο μου, που μου ειπε Μασσαλια και νοτια Γαλλια δεν σταματας (αρχικα ειχα σκεφτει να διανυκτερευσω εκει), αν δεν θες να χασεις την μηχανη σου!!!:cry::cry::cry:
Ετσι για αρχη χρειαζομαι πληροφοριες που εχουν να κανουν με τα τυπικα, οπως χαρτια που πρεπει να εχω μαζι μου και συμβουλες, τι να αποφυγω κατα την διαδρομη για να μην εχω δυσσαρεστες αναμνησεις, αλλα ωραιες αφηγησεις να κανω απο το ταξιδι μου στην Ευρωπη.:p

AXL954
21/04/2016, 17:32
Καλησπερα.

Καταρχην καλως ορισες στο φορουμ. Ελπιζουμε με το καλο οταν επιστρεψεις να μοιραστεις μαζι μας το ταξιδιωτικο σου.

Δεν θα πω πολλα. Υπαρχουν πολυ πιο αρμοδιοι απο εμενα εδω να σε συμβουλεψουν.

Χαρτια ταυτοποιησης: ταυτοτητα νεου τυπου η διαβατηριο το καλυτερο. Αδεια μηχανης στο ονομα σου.

Πρασινη καρτα: την ζητας απο την ασφαλιστικη σου. Ειναι δωρεαν. Μπορουν να στη στειλουν και με mail αρκει να την τυπωσεις εγρωμα στο γνωστο πρασινο χρωμα.

Καρτα υγειας: Προ ΑΜΚΑ εποχης ειχα βγαλει και εγω, αφου στηθηκα ενα πρωινο στο ΙΚΑ. Ηθελε βιβλιαριο υγειας σε ισχυ και κατοπιν στην εστελναν ταχυδρομικως. Ομως δεν ξερω αν υφισταται πλεον τωρα με το ηλεκτρονικο μητρωο ασφαλισμενου. Παρε ενα τηλεφωνο στο ΙΚΑ.

Βινιετες: οπου και οποτε αυτες χρειαζονται, μπορεις να τις βγαζεις στα συνορα η σε μεγαλα πρατηρια. Καλο να ψαξεις στο ιντερνετ για τις χωρες που θσ περασεις.

Για το θεμα ασφαλειας: κοινη λογικη. Ξενοδοχειο παντα με κλειστο παρκινγκ. Εγω οταν δεν ειναι απαραιτητο, παω παντου με τα ποδια, η με τα μεσα μεταφορας και ανακατευομαι με τους ιθαγενεις.

Μερικοι απλοι αλλα χρυσοι κανονες: Αδιαβροχοποιηση ρουχων/εξοπλισμου, ανεση (αν σε χτυπα ελαχιστα η μποτα, μετα απο 4 ωρες οδηγησης θα σε εχει πεθανει), φαγητο και οδηγηση δεν κανουν καλη παρεα. Και βεβαια καλοσυντηρημενη μοτοσυκλετα.

Καλη αρχη!!!

matlia
21/04/2016, 18:01
Σε ευχαριστω πολυ για τις πρωτες πληροφοριες :wave2::wave2:καποιες τις εχω ηδη καταλαβει!!! (Πρασινη καρτα, χαρτια ταυτοποιησης, καρτα υγειας).

Πρεπει να απυεθυνθω στην ΕΛΠΑ για καποιο λογο ή οχι?

Απο εξοπλισμο αναβατη ειμαι κομπλε ακομα και στην Ελλαδα ντυνομαι αστακος για τις βολτες μου δεν χρειαζεται να βγεις στην Ευρωπη για να γινεις μοτοσυκλετιστης κατα την γνωμη μου, λιγο καλυτερη παιδεια θελουμε.

Η μηχανη θα ειναι φρεσκαδουρα ισα που θα την εχω στρωσει αντε και καμια μικρη βολτουλα να εχει προλαβει να κανει, οποτε σερβις, λαστιχα, φωτα κτλ. θα ειναι σε αριστη κατασταση:p

Για τον εξοπλισμο εχω μονο μια απορια για το GPS μιας και μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα τους χαρτες του κινητου (Google Maps) και κανονικους χαρτες της καθε περιοχης ανα την Ελλαδα που ηθελα να επισκεφτω και δεν ξερω αν αυτο επαρκει και για το εξωτερικο, γιατι στην Ελλαδα εχω φαει κατι φολες με το κινητο που δεν περιγραφονται και αν δεν ειχα το 990 ακομα σε κανα ποταμι θα ημουν:D:D:D

Για το θεμα ασφαλειας, εχω καταλαβει οσον αναφορα τα παρκινγκ σε καθε τοπο διανομης πρεπει να φροντιζω να φυλασσετε η μηχανη. Επειδη σκεφτομουν και στασεις ενδιαμεσες πχ. για κολυμπι σε παραλιες:sun::sun: στην Μεσογειο οτι περιεχει ρισκο να γυρισω με τα ποδια:bigcry::bigcry: αυτο θα ηθελα πολυ να το επιβεβαιωσουν κι αλλοι αν εχουν την ιδια αποψη.

AXL954
21/04/2016, 18:27
ΕΛΠΑ: Σε οτι εχει να κανει με το διπλωμα, και ειδικα αν εχεις το νεου τυπου, δεν χρειαζεσαι εκδοση διεθνους διπλωματος. Τωρα αν ρωτας για οδικη βοηθεια καλο ειναι να υπαρχει.

GPS: αρκετοι το λατρευουν και αρκετοι το μισουν. Προσωπικα το θεωρω χρησιμο βοηθημα, οτι δηλαδη παω καλα. Δεν αφηνομαι ποτε στα χερια του. Παντα αγοραζω και εντυπους χαρτες της περιοχης για να εχω μια καλυτερη αποψη της ευρυτερης περιοχης. Ασε που μπορει να κλαταρει η να χασεις τα δεδομενα της μνημης....
Ομως, αφου εισαι του GPS παρε ενα "κανονικο" που λενε. Φορτωσε τους πιο προσφατους χαρτες, σημεια και οτι αλλο. Το κινητο δεν ειναι αδιαβροχο ουτε κατασκευασμενο να τρωει ωρες κραδασμων. Σε τοσο μεγαλο ταξιδι, ειναι σχεδον βεβαιο οτι θα πρεπει να πλοηγηθεις μεσα σε βροχη.

matlia
21/04/2016, 19:00
Αυτο με την οδικη βοηθεια το συννενουμε στην ΕΛΠΑ δηλαδη, ΟΧΙ στον ασφαλιστη μου καλα καταλαβα?

Το κινητο εχει αδιαβροχη θηκη και η βαση ειναι καταλληλη για να αποροφαει κραδασμους οσο γινεται, δηλαδη στο θεμα μην βραχει και μην σπασει δεν με προβληματιζει ειναι δοκιμασμενο, στο θεμα προορισμος εχω λιγο τους ενδιασμους μου, μιας και την εχω πατησει (ειπαμε εχω μπλεξει σε ποταμια στο τελος φορτωμενος και τραβαγα τα βυζια μου):blush::blush:

Επισης στο θεμα αναζητησης της γυρω περιοχης, επειδη σαν συσκευη το GPS εμαθα πχ. οτι σε καθε πολη, σου εμφανιζει βενζιναδικα, εστιατορια, αστυνομικο τμημα κτλ.:eyepop::eyepop: τα οποια με ενα κινητο δεν τα βρισκεις ολα ευκολα, γι αυτο σκεφτομαι αυτη την λυση και αναζητω χρηστες του ειδους να με κατατοπισουν για την ευκολια ή μη που παρεχει ενα GPS.

Για χαρτες επειδη παντα εχω μαζι μου, (την πατησα και παλι για να μαθω να εχω χαρτες μαζι μου:rotflmao::rotflmao:) σε τι κλιμακα να παρω ? και να παρω για καθε πολη ? ή για καθε χωρα ?:(:(

ΔΕΝ ξερω αν κανω καλα που ρωταω τοσα πολλα, αλλα ειπαμε καθε αρχη και δυσκολη και γενικα ειμαι ανθρωπος που προγραμματιζει και την παραμικρη λεπτομερεια, οποτε εχω ενα βουνο να ανεβω:D:D:D

oti nanai
21/04/2016, 19:24
Για το θεμα ασφαλειας, εχω καταλαβει οσον αναφορα τα παρκινγκ σε καθε τοπο διανομης πρεπει να φροντιζω να φυλασσετε η μηχανη. Επειδη σκεφτομουν και στασεις ενδιαμεσες πχ. για κολυμπι σε παραλιες:sun::sun: στην Μεσογειο οτι περιεχει ρισκο να γυρισω με τα ποδια:bigcry::bigcry: αυτο θα ηθελα πολυ να το επιβεβαιωσουν κι αλλοι αν εχουν την ιδια αποψη.[/QUOTE]

μην τρελαίνεσαι είπαμε κλέβουν αλλά όχι και έτσι απλά φρόντισε τα ξενοδοχεία σου να έχουν πάρκινγκ τώρα για τις ολιγόωρες στάσεις που μπορεί να κάνεις μην φοβάσαι πρέπει να είσαι πολύ γκαντέμης και να σε έχει ευχηθεί καλό ταξίδι ο Μητσοτάκης , γενικά στην ισπανια που γύρισα αρκετά και τα ξενοδοχεία που έμενα δεν είχαν πάρκινγκ δεν φοβήθηκα .
δίπλωμα αν έχεις μετά του 2000 δεν θα έχεις πρόβλημα πουθενά , ισπανια απλά δεν πατάς επάνω στην λ.ε.α βγαίνουν μπάτσοι από το πουθενά ( 200 ευρα πρόστιμο )

AXL954
21/04/2016, 19:36
Οδικη: μιλας με εταιρια οδικης, εν προκειμενω ΕΛΠΑ. Ρωτα αν καλυπτει τις χωρες που θα πας.

GPS: πραγματι, αν εχεις μια προσφατη εκδοση χαρτων, εχει παρα πολλα σημεια οπως λες. Προσωπικα ομως, αν και στο δικο μου περνω παντα την πιο προσφατη εκδοση, ποτε δεν χρειστηκε να μπω σε τετοια λεπτομερεια. Ομως ειναι πολυ χρησιμο να εχεις τοσες λεπτομερειες οταν το συνδεεις στον υπολογιστη σου χρησιμοποιωντας την αναλογη εφαρμογη του κατασκευαστη, γιατι μπορεις να βρισκεις ευκολα και να μαρκαρεις απο πριν ολα τα σημεια που θες. Ετσι οταν εισαι στο δρομο, απλα θα επιλεγεις το συγκεκριμενο αποθηκευμενο σημειο και θα σε πηγαινει. Πιστεψε με δεν ειναι ευκολο να ψαχνεις το GPS στο δρομο σαν να ειναι το Google. Τωρα για τα βενζιναδικα, στην ευρωπη, ειναι ισως το τελευταιο που θα χρειαστεις. Εχει παντου βενζιναδικα.

Χαρτες: οσο πιο λεπτομερης τοσο καλυτερα. Προσωπικα ψαχνω να βρω 1/200.000 αλλα βολευομαι μια χαρα και με 1/500.000 αναλογα το ταξιδι. Οσο ανεβαινει ο παρονομαστης, χανεις πληροφοριες. Νομιζω ομως οτι για ευρωπη και μεχρι και βασικο επαρχιακο δικτυο, 1/500.000 ειναι βολικο. Οποτε μιλαμε για χαρτη χωρας. Αν εισαι και μελετηρος, αγοραζε ταξιδιωτικους οδηγους ανα πολη. Εχουν πολλες πληροφοριες για την ιστορια, εκδηλωσεις, αξιοθεατα εστιατορεια, μουσεια. Κανουν καλη παρεα.

Να ρωτας ελευθερα. Και εγω σαν εσενα ειμαι. Ψειρας. Ομως με τον καιρο εμαθα να χαλαρωνω, να οργανωνω τα βασικα ( μαμ κακα νανι ) και να αφηνομαι στο ταξιδι. Οπως παει και οπως ερθει.

Pan (dvs)
21/04/2016, 19:39
Παρε ενα κανονικο gps,ειναι πιο ευχρηστο απο το κινητο.

Ριξε και μια ματια εδω:http://www.motoguzziclub.gr/articles/taxidiotika/europe-motosukleta.html
πιθανοτατα θα βρεις χρησιμες συμβουλες.

Καλα να περασετε και περιμενουμε να δουμε φωτο απο το ταξιδι.

Cpt. Haddock
21/04/2016, 20:03
Μακρια απο μεγάλες πολεις (πχ Παρισι). Ψιλοεφιαλτης για τη μηχανη, μποτιλιαρισμα και δυσκολο παρκαρισμα (συν τα προστιμα)

Βινιετες απ' οσο γνωριζω θελει μονο Ελβετια και Αυστρια. Η Ελβετια εχει ετησια (δεν εχεις επιλογη) και η Αυστρια εχει και 10ήμερη.

Διόδια ακριβα, απόφυγε αυτοκινητοδρόμους (εκτος απο Γερμανια που ειναι απολαυση και τζάμπα).

Η σημανση στη Γαλλια ειναι αναποδη, με πρασινο οι εθνικες οδοι (ανευ διοδιων) και με μπλε οι αυτοκινητοδρομοι. Παθών (και πληρώνων :a37: )

Η Μασσαλια ναι, εχει θεμα. Ειναι ισως το μονο μερος που θα σου θυμισει Ελλαδα (αναβατες χωρις κρανος...)

:beer:

oti nanai
21/04/2016, 20:23
η πιο καλη οδικη για ευρωπη ειναι η adac

matlia
21/04/2016, 20:35
Λογω συνηθειας στα εντος Ελλαδας ταξιδια το κεφαλι μου, μου λεει διακοπες = παραλιες + βουτιες. Στην παραλια ειμαι καπως ετσι:

357270

Κουβαλαω μαζι μου σκηνη, καρεκλες, τραπεζακι κτλ., τα οποια μπορει να μαζεψω και να απλωσω 3 - 4 φορες σε μια μερα στην Ελλαδα, λογο μικρων αποστασεων που καλυπτω απο παραλια σε παραλια. :a44:

Ο εξοπλισμος που εχω τωρα γι' αυτο ειναι πολυ μικρος σε διαστασεις και εξαιρετικα ελαφρυς. Το σκεπτικο σαφως δεν ειναι να γυρισω τις παραλιες στο εξωτερικο, αλλα σιγουρα μερικες ωρες χαλαρωσης στην παραλια θα τις παρω.:cool::cool: (ο εξοπλισμος αυτος εχει αλλαξει με καλυτερο πολυ ελαφρυ αλλα το σκηνικο ειναι ιδιο)
Επειδη δεν πολυγουσταρω τις οργανομενες παραλιες οπως φαινεται, σκεφτομαι να παρω την σκηνη που ετσι κι αλλιως μπορει να χρειαστει σε κανα καπινγκ και ισως και καμια ομπρελα.

Αυτο που με φοβιζει ειναι πως αφηνεις την μηχανη (περιπτωση κλοπης εννοω) και μπαινεις στην θαλασσα, γιατι στην Ελλαδιτσα μας ποτε δεν το εχω σκεφτει... :hmm::hmm::hmm:

Μηπως γενικα να το βγαλω τις παραλιες απο το μυαλο μου... (συμβουλες δεκτες!!!)

xaotikos
21/04/2016, 20:51
Πέρα από τα κλασικά (ταυτότητες/πράσινη κάρτα/ασφαλεια) θα σου έλεγα τα εξής:
-σετ επισκευής ελαστικού,
-tire ups,
-ενα μπουκαλάκι λαδι (δεν ξερω αν το 1290 καιει αλλά για να μην χανεις ώρες από το ταξϊδι σου αν χρειαστείς),
-σεικερ και νεσκαφε αν πίνετε φραπεδάκι,
-θερμός για να έχετε κρύο νεράκι ανα πάσα στιγμή,
-μια λαμπα μεσαίας σκάλας,
-ενδοεπικοινωνία για μουσική και επικοινωνια μεταξυ σας και να περνάει η ωρα,
-τα εργαλεια της μηχανής (συνήθως με αυτά που έχει η ktm κάνεις ολα τα βασικά)
-ισοθερμικά (αν ανεβείτε άλπεις ακόμα και τον αυγουστο σε κάποια πασα κανει κρυο)

Εγώ στο ταξίδι που ειχα κάνει σε αυστρια-άλπεις κλπ μια χαρά την έβγαλα με το κινητο. Στο ταξίδι που θα κάνω φέτος ιταλια επίσης θα έχω μονο το κινητό και backup εναν μικρο οδικό χάρτη. Ακόμα ψάχνω βέβαια την ιδανική εφαρμογή για να βάζω τις διαδρομές όπως θελω. Ένα gps μηχανής θα ήταν το ιδανικό αλλα μιας και δεν το χρησιμοποιώ αλλού περιοριστηκα σε μια βαση/θήκη για το κινητό για να περιοριστούν τα έξοδα.

oti nanai
21/04/2016, 20:51
χαλαρωσε μην φοβασαι τοσο ειπαμε κλεβουν αλλα οχι και ετσι

xaotikos
21/04/2016, 20:53
Btw ΔΕΝ συγκρινονται οι παραλιες και τα νερά τους με τα δικά μας!!
Απο την άλλη εγώ και στην ελλάδα έχω το νου μου οταν παρκάρω και πάω για μπάνιο, δεν πάμε πισω στο σήκωμα...

matlia
21/04/2016, 20:56
σετ επισκευής ελαστικού,
-tire ups,
-ενα μπουκαλάκι λαδι (δεν ξερω αν το 1290 καιει αλλά για να μην χανεις ώρες από το ταξϊδι σου αν χρειαστείς),
-σεικερ και νεσκαφε αν πίνετε φραπεδάκι,
-θερμός για να έχετε κρύο νεράκι ανα πάσα στιγμή,
-μια λαμπα μεσαίας σκάλας,
-ενδοεπικοινωνία για μουσική και επικοινωνια μεταξυ σας και να περνάει η ωρα,
-τα εργαλεια της μηχανής (συνήθως με αυτά που έχει η ktm κάνεις ολα τα βασικά)
-ισοθερμικά (αν ανεβείτε άλπεις ακόμα και τον αυγουστο σε κάποια πασα κανει κρυο)


Μια χαρα αυτα τα εχω ολα!!!:cool:

Cpt. Haddock
21/04/2016, 22:12
"tie wraps"

xaotikos
22/04/2016, 06:57
Παντα το κανω λάθος αυτο, thanks :)

matlia
22/04/2016, 16:03
Για παντελονι και μπουφαν στο ταξιδι καλυτερα να παρω καιλοκαιρινο και χειμωνιατικο μαζι + αδιαβροχο ή καλυτερα ενα πατελονι και μπουφαν 4 εποχων που εχει ξεχωριστα αδιοβροχη και θερμικη προστασια εσωτερικα

Αναφερω οτι των 4 εποχων ειναι ενα σετ που μπορει να ταιριαξει σε ολα τα καιρικα φαινομενα αλλα δεν μπορει να συγκριθει με ενα καλοκαιρινο (το καλοκαιρι) και ενα χειμωνιατικο (το χειμωνα) ειναι ενα σετ ενδυσης πολυ καλο αλλα οχι σε ακραιες θερμοκρασιες οπως πχ. η ζεστη στην χωρα μας.

AXL954
22/04/2016, 18:53
Καλησπερα

Καταρχην, εξαρταται απο το ποτε θα πας και που θα κινηθεις και κρινεις αναλογα. Απαντηση στανταρ δεν υπαρχει.

Ομως απο καθαρα προσωπικη εμπειρια, για θερμοκρασιες μεταξυ 10-30, των 4 εποχων ειναι μια πολυ καλη επιλογη.

matlia
22/04/2016, 19:12
Τελος αυγουστου το ταξιδι με αρχες σεπτεμβριου, την διαδρομη την εχω γραψει στην αρχη στο περιπου σαν τοποθεσιες αλλα δεν ξερω πχ. ποσο βροχη, κρυο κανει στις αλπεις ή σε καποιο αλλο σημειο που γνωριζει καποιος απο δικη του εκδρομη.

Σκεφτομαι να βαδισω με βαση τις πληροφοριες που θα μαζεψω απο οσους εδω μεσα με βοηθουν με τα σχολια τους, οπως εσυ που ειπες για τους βαθμους πχ.

Χρειαζομαι και αλλους βεβαια να μου πουν την δικη τους γνωμη

matlia
22/04/2016, 19:17
"tie wraps"

Τα δεματικα οπως τα λεω εγω, αν καταλαβα καλα.... γιατι τα θεωρειται απαραιτητα το εχω διαβασει και αλλου αυτο και δεν το εχω κατσλαβει πολυ.

sek
22/04/2016, 19:28
Γιατί σε σώζουν σε πολλές "χτύπα ξύλο" καταστάσεις!! :D

Mariner
22/04/2016, 19:41
Τελος αυγουστου το ταξιδι με αρχες σεπτεμβριου, την διαδρομη την εχω γραψει στην αρχη στο περιπου σαν τοποθεσιες αλλα δεν ξερω πχ. ποσο βροχη, κρυο κανει στις αλπεις ή σε καποιο αλλο σημειο που γνωριζει καποιος απο δικη του εκδρομη.

ένα 4 εποχών είναι ιδανικό για τέτοιου είδους ταξίδια. Την ίδια μέρα είχαμε βρεθεί απο τους 37 της Ιταλίας στους -2 στα 2700 των άλπεων. Κάθε λίγο σταματάγαμε και προσθέταμε επενδύσεις :D

xaotikos
22/04/2016, 19:41
Εγω για παραδειγμα στο ταξιδι που ειχα κανει ειχαν σπασει η μπροστινες βιδες απο την καρινα στο tiger (κλασικο) οποτε στο ξενοδοχείο την κολησα και την επιασα με δεματικά. Χωρίς αυτα πιθανον να ξαναέσπαγε μέχρι να γυρίσουμε. Με αυτά έμεινε ακουνητη.

matlia
22/04/2016, 20:27
Εγω για παραδειγμα στο ταξιδι που ειχα κανει ειχαν σπασει η μπροστινες βιδες απο την καρινα στο tiger (κλασικο) οποτε στο ξενοδοχείο την κολησα και την επιασα με δεματικά. Χωρίς αυτα πιθανον να ξαναέσπαγε μέχρι να γυρίσουμε. Με αυτά έμεινε ακουνητη.

Δεματικα προστεθηκαν στην λιστα των απαραιτητων!!!☺☺☺

matlia
22/04/2016, 20:35
ένα 4 εποχών είναι ιδανικό για τέτοιου είδους ταξίδια. Την ίδια μέρα είχαμε βρεθεί απο τους 37 της Ιταλίας στους -2 στα 2700 των άλπεων. Κάθε λίγο σταματάγαμε και προσθέταμε επενδύσεις :D

Στους -2 δεν ειχες θεμα με το 4 season?

Mariner
22/04/2016, 22:52
Στους -2 δεν ειχες θεμα με το 4 season?

Μπά, μιλάω για ένα revi cayene pro, η επένδυσή του είναι πολύ ικανοποιητική για μένα και απο μέσα δεν φοράω συνήθως κάτι παραπάνω απο ένα baselayer και ένα t-shirt. Το είχα πάρει κυρίως για off-road εξορμήσεις και κατέληξε να είναι το all-around ταξιδιωτικό μου μπουφάν

matlia
23/04/2016, 09:30
Καλημερα αλανια!!!☺☺☺

Θεωρειτε απαραιτητο να εχω μαζι μου σκηνη και υπνοσακους μηπως ξεμεινω σε καμια διαδρομη στο πουθενα νυχτιατικα ?

Μaggellanos
23/04/2016, 10:20
Καλημερα αλανια!!!☺☺☺

Θεωρειτε απαραιτητο να εχω μαζι μου σκηνη και υπνοσακους μηπως ξεμεινω σε καμια διαδρομη στο πουθενα νυχτιατικα ?



Ευρωπη πας,οπου και να βρεθεις,λιγο παρακατω θα εχει και οργανωμενα καμπινγκ και δωματια..Μην φορτωνεσαι ανευ λογου..:)

oti nanai
23/04/2016, 10:54
Καλημερα αλανια!!!☺☺☺

Θεωρειτε απαραιτητο να εχω μαζι μου σκηνη και υπνοσακους μηπως ξεμεινω σε καμια διαδρομη στο πουθενα νυχτιατικα ?

αν έχεις σκοπό να κάνεις κάμπινγκ να πάρεις αν δεν έχεις σκοπό να μην την πάρεις τζάμπα όγκος και βάρος . μην ξεχνάς ότι πας ταξίδι με γυναικά

airmav
25/04/2016, 07:49
καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους. ελπιζω το ταξιδι να ικανοποιησει πληρως αυτα που αισθανεσαι γι αυτο πριν το ξεκινησεις....μην αγχωνεσαι γενικα....χαζεψε λιγο τον χαρτη εστω και απο γουουγλ μαπς κ γενικα κοιτα το καθε πρωι....μην παραφορτωνεσαι πραγματα και αντικειμενα...θα δεις πως οτι κ αν παρεις σιγουρα θα χρησιμοποιησεις το 60-70 % απο αυτα... ρουχισμος 4 εποχων κ εφυγες...(καλυτερα να ιδρωσεις λιγο παρα να κρυωνεις)...τζιπιεσ στην ευρωπη δεν χρειαζεται...υπαρχει σημανση για τα παντα...θα σου φανει χρησιμο μονο οταν φτανεις στην πολη και θελεις να βρεις το ξενοδοχειο...μουσικη σιγουρα μαζι, κ καφε της αρεσκειας σου γιατι δεν ξερουν απλα ουτε να φτιαχνουν ουτε να πινουν... (μην παρεις εσπρεσσομηχανη μαζι....). εγω με στικακια εσπρεσσο και νερο απ οπουδηποτε ημουν κομπλε.... καλο ταξιδι να εχεις και περιμενουμε φωτο και εμπειριες απο εσενα...

matlia
25/04/2016, 18:53
Θελω την γνωμη σας για ενα μερος αναμεσα στην Γενοβα και στην Βαρκελωνη για διανυκτερευση. Η πορεια μου θα ειναι παραλιακα. Σαν ρεμο, Νικαια, Καννες, Σαιν Τροπε και παει λεγοντας. Σε αυτα τα μερη το βαλαντιο μου δεν νομιζω οτι ειναι αρκετο οποτε αν καποιος εχει να προτεινει κατι θα ηταν χρησιμο

xaotikos
25/04/2016, 20:46
Εμείς κλεισαμε στο Santo Stefano Al Mare, πριν από σαν ρεμο, νικαια μιας και μας βολευε στη διαδρομη και ηταν και περισσοτερο vfm απο τις υπόλοιπες περιοχες. Σε ξενοδοχειο ομως και με 90-100 ευρω το δικλινο...

Leon67
28/04/2016, 04:38
Θελω την γνωμη σας για ενα μερος αναμεσα στην Γενοβα και στην Βαρκελωνη για διανυκτερευση. Η πορεια μου θα ειναι παραλιακα. Σαν ρεμο, Νικαια, Καννες, Σαιν Τροπε και παει λεγοντας. Σε αυτα τα μερη το βαλαντιο μου δεν νομιζω οτι ειναι αρκετο οποτε αν καποιος εχει να προτεινει κατι θα ηταν χρησιμο

Καλοκαίρι έχει απίστευτη κίνηση από παραλία. Πέρνα - πλήρωσε διόδια για τα 100+ τούνελ. Κάπου στην AiX, Avignon για ύπνο.

Μετά από Μασσαλία πάρε δρόμο χωρίς διόδια προς αεροδρόμια γλυτώνεις χλμ και διόδια

vardis
28/04/2016, 11:19
Αβινιόν, είναι και πανέμορφη.

Panos76
28/04/2016, 11:58
Παίδες μπαίνω σφήνα, με κάτι που ανακάλυψα (φαντάζομαι θα το ξέρετε αρκετοί) και αφορά μόνο στο πλάνο της πόλης που θέλεις να επισκεφθείς.

Σε αυτό το site http://www.visitacity.com/

βάζεις όποια πόλη θέλεις, πόσες μέρες θέλεις να μείνεις, ένα Mail και σου στέλνει σε pdf έναν οδηγό (πλήρη θα έλεγα) στα μέτρα σου τον οποίο μπορείς κ να διαφοροποιήσεις αν δε σε καλύπτει σε κάτι.

xarisiero
28/04/2016, 17:33
Παίδες μπαίνω σφήνα, με κάτι που ανακάλυψα (φαντάζομαι θα το ξέρετε αρκετοί) και αφορά μόνο στο πλάνο της πόλης που θέλεις να επισκεφθείς.

Σε αυτό το site http://www.visitacity.com/

βάζεις όποια πόλη θέλεις, πόσες μέρες θέλεις να μείνεις, ένα Mail και σου στέλνει σε pdf έναν οδηγό (πλήρη θα έλεγα) στα μέτρα σου τον οποίο μπορείς κ να διαφοροποιήσεις αν δε σε καλύπτει σε κάτι.

Πολύ καλό... Εγώ προσωπικά δεν το ήξερα.. Θα μελετηθει...

matlia
02/05/2016, 22:05
:wave2:Χρονια πολλα, Χριστος Ανεστη!!!

Ελειψα μερικες μερες λογω των διακοπων:)

Διαβασα λιγο τον οδηγο που ειχατε ποσταρει:http://www.motoguzziclub.gr/articles...tosukleta.html

Γενικα ειναι ενα παρα πολυ ωραιο κειμενο που βοηθαει σε πολλες αποριες...:cool::cool::cool:

Η σημερινη απορεια μου εχει να κανει με την επιλογη της διαδρομης.
πχ. πως επιλεγω σε μια διαδρομη αν ειναι καλυτερα να παω απο autobahn ή απο εναν περιφερειακο δρομο. Επισης θα ηθελα απο καποιους να μου προτεινουν καποιες διαδρομες τις οποιες αξιζει να περασω με βαση περιπου το αρχικο πλανο που εχω δωσει στην αρχη το οποιο δεν ειναι απολυτο οπως εχω πει τροποποιειται οσο κοιταω διαφορα οπως κοστος, ταραχες κ.α. :p

(Χαλκιδα -Ηγουμενιτσα - Μπαρι - Ναπολι - Ρωμη - Πιζα - Σαν Ρεμο - Καννες - Βαρκελωνη - Σαν Σεμπαστιαν - Παρισι - Ζυριχη - Ινσμπουργκ - Βενετια - Φλορεντια - Μπαρι - Ηγουμενιτσα - Χαλκιδα).

taisteal
03/05/2016, 00:39
Αν εχεις χρονο και δεν βιαζεσαι να βγαλεις πολλα χιλιομετρα ανα ημερα,τοτε διαλεξε επαρχιακους.
Αν θες να βγαλεις μεγαλες αποστασεις,τοτε οι εθνικες οδοι ειναι μονοδρομος.

Το τι αξιζει για τον καθενα ειναι διαφορετικο.
Αναλογα τα γουστα σου,βαλε και τις διαδρομες,στασεις και διαμονες σου.
Ανοιξε ενα χαρτη,βγαλε διαδρομη,ετοιμασε μπαγκαζια εγγραφα και χρημα,
μην αγχωνεσαι με την παραμικρη λεπτομερεια και απλα κουμπωσε την πρωτη

Και ξεκινα

:)

AXL954
03/05/2016, 08:45
Καλημερα Χρονια Πολλα!

Αυτοκινητοδρομοι: (ταχυτητα+πολλα χιλιομετρα ανα ημερα-οδηγικη απολαυση-εικονες)*αντοχη συνεπιβατη

Επαρχιακο δικτυο: (Εικονες^2+απολαυστικες διαδρομες-πολλα χιλιομετρα ανα ημερα)*αντοχη συνεπιβατη.

Να εχεις κατα νου, πως οσο πιο πολυ καταπιανεσαι με λεπτομερειες που στο τελος του ταξιδιου σου θα καταλαβεις οτι ειναι ανουσιες τελικα, τοσο θα χανεις απο το ταξιδι...που δεν ειναι ο προορισμος η ο χαρτης, αλλα ο δρομος.

Καλη συνεχεια στην αναζητηση.

matlia
03/05/2016, 22:07
Καλησπερα και παλι:wave2:

Προσπαθω με χρηση του Google maps να δω λιγο την διαδρομη αρχικα. Βαζω χωρις διοδια πχ. και ενω με βγαζει απο τον autostrada μου δινει ως εναλλακτικη πχ. τον Ε847, ο οποιος υποθετω εγω οτι ειναι η εθνικη οδος.

Αρχικα αν οντως ειναι η εθνικη δεν εχει διοδια? και για εξηγηστε ολα αυτα τα ss και sp στο χαρτη τι ειναι επαρχειακοι δρομοι ολοι?

Για να κινηθω εκτος εθνικης οδου, πρεπει αποκλειστικα να τοποθετω αποφυγη αυτοκινητοδρομων στο google maps?

Μηπως υπαρχει κανα καλυτερο εργαλειο να δω τις διαδρομες εχω βρει ενα: http://www.viamichelin.co.uk/
αλλα δεν ξερω ποσο προσφατο ειναι και ποσο αξιοπιστο σε αυτα που βγαζεi, γιατι βαζω τις ιδιες διαδρομες στο google και εχει τρελη αποκλιση πχ. Αθηνα - Θεσσαλονικη με αποφυγη διαδιων στην ιδια διαδρομη μου βγαζει αποκλιση 2 ωρες

AXL954
03/05/2016, 22:42
Καλησπερα και παλι:wave2:

Προσπαθω με χρηση του Google maps να δω λιγο την διαδρομη αρχικα. Βαζω χωρις διοδια πχ. και ενω με βγαζει απο τον autostrada μου δινει ως εναλλακτικη πχ. τον Ε847, ο οποιος υποθετω εγω οτι ειναι η εθνικη οδος.

Αρχικα αν οντως ειναι η εθνικη δεν εχει διοδια? και για εξηγηστε ολα αυτα τα ss και sp στο χαρτη τι ειναι επαρχειακοι δρομοι ολοι?

Για να κινηθω εκτος εθνικης οδου, πρεπει αποκλειστικα να τοποθετω αποφυγη αυτοκινητοδρομων στο google maps?

Μηπως υπαρχει κανα καλυτερο εργαλειο να δω τις διαδρομες εχω βρει ενα: http://www.viamichelin.co.uk/
αλλα δεν ξερω ποσο προσφατο ειναι και ποσο αξιοπιστο σε αυτα που βγαζει.

Καλησπέρα.

Το viamichelin είναι πολύ καλό και αξιόπιστο εργαλείο. Οι χρόνοι που δίνει βεβαια στις διαδρομές είναι ίσως λίγο πιο τραβηγμένοι απο αυτούς του googlemaps αλλά πολλές φορές πιο κοντά στην πραγματικότητα. Ισως γιατί έχει την δυνατότητα να λαμβανει δεδομένα σε πραγματικό χρόνο όπως πχ έργα στο δρόμο ή κάποιο τροχαίο.

Σωστα βάζεις την επιλογή "αποφυγή αυτοκινηδρόμων" . Τώρα τι σημαίνουν τα ss και sp προσωπικά δεν γνωρίζω, αλλά προφανώς είναι κωδικοποιήσεις εθνικού δικτύου. Προσωπικά όσες φορές έχω κινηθεί σε ευρωπαϊκό εθνικό δίκτυο τύπου Autostrada, Autoban, Otoyolar (τουρκία), αλλά και σε Γαλλία, Ισπανία, έχει πάντα διόδια. Λογικό. Οσες φορές έχω επιλέξει δευτερεύον οδικό δίκτυο, σχεδόν ποτέ δεν έχω βρει διόδια.

Να σου πώ προσωπικά τι κάνω εγώ. Βλέπω από το googlemaps ή google earth (πολύ καλό εργαλείο όταν σχεδιάζεις ταξίδι γιατί εκτώς από φωτογραφίες, μπορείς να "καρφώνεις πινέζες" ή να κάνεις εισαγωγή/εξαγωγή δεδομένων από/προς το GPS σου) το κεντρικό οδικό δίκτυο. Αρα με τη μια το βγάζω εκτώς. Κατόπιν επιλέγω χωριά/πόλεις που βρίσκονται διαδοχικά προς την κατεύθυνση που θέλω να ακολουθήσω, και κατόπιν χρησιμοποιώ τα εν λόγο εργαλεία, τοποθετώντας τα τοπωνύμια αυτά ως stopovers. Ετσι επί της ουσίας χαράσεις εσύ την διαδρομή και κάνεις τις όποιες αλλαγές μέχρι να φέρεις αξιοθέατα/διαδρομές και χρόνους στα δικά σου μετρα και αντοχές. Ετσι μπορείς να φτιάξεις διαδρομές που μπορεί να έχουν λίγο από εθνική, λίγο απο επαρχιακό, ανάλογα με το χρόνο και τις αντοχές σας. Μην ξεχνάς, όταν ταξιδεύεις δικάβαλος, τα όρια τα βάζει πάντα ο συνεπιβάτης...

καλή συνέχεια.

matlia
17/05/2016, 16:44
Καλησπερα και παλι:wave2:, επεστρεψα μετα απο μερικες μερες λογο ενος διπλου ατυχηματος του αδερφου μου.
Αρχικα τον τρακαρε μια μηχανη στο αυτοκινητο μου:cry: (ευτυχως το παιδι με την μηχανη που παραβιασε το ΣΤΟΠ αν και ακρανοτος ειναι καλα), επειτα πηρε την μηχανη ο αδερφος μου για να παει στην δουλεια μιας και το αυτοκιμητο ειχε ζημια και εφυγε σε μια στροφη (εσπασε ποδια και γενικα χτυπησε).:(

Ετσι λοιπον για μερικες μερες χαθηκα...

Λοιπον σημερα ανακαλυψα αυτο:

http://www.sygic.com/gps-navigation#1

Επειδη ειχα κανει και ερωτηση περι gps και επειδη τα garmin zumo εχουν μεγαλο κοστος:

garmin zumo 345 LM = 500 ευρω
garmin zumo 395 LM = 585ευρω
garmin zumo 595 LM = 835 ευρω

λεω μηπως καποιος ξερει κατι για το sygic να μου ανοιξει τα ματια:eek:

yama6336
20/05/2016, 21:49
Λοιπον σημερα ανακαλυψα αυτο:

http://www.sygic.com/gps-navigation#1

Επειδη ειχα κανει και ερωτηση περι gps και επειδη τα garmin zumo εχουν μεγαλο κοστος:

garmin zumo 345 LM = 500 ευρω
garmin zumo 395 LM = 585ευρω
garmin zumo 595 LM = 835 ευρω

λεω μηπως καποιος ξερει κατι για το sygic να μου ανοιξει τα ματια:eek:

Χρησιμοποιώ Sygic και Here Maps. Τα βρίσκεις και τα δύο δωρεάν και αποθηκεύεις τους χάρτες στο κινητό σου οπότε δεν χρειάζεται να έχεις mobile data.
-To Here Maps έχει φωνητικές οδηγίες, το Sygic στην δωρεάν έκδοση όχι, πρέπει να το αγοράσεις αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα το ακούς στη μηχανή αν δεν έχεις ακουστικά.
-Το Here Maps βάζεις αφετηρία και προορισμό και σε πάει. Στο Sygic μπορείς να βάλεις και ενδιάμεσους προορισμούς για να ακολουθήσεις συγκεκριμένη διαδρομή που θες.
-Και στα δύο μπορείς να βάλεις φίλτρα, πχ να αποφύγεις διόδια / αυτοκινητόδρομους / χωματόδρομους κτλ.
-Και τα δύο σου βγάζουν 2-3 εναλλακτικές διαδρομές και διαλέγεις ποια σου κάνει.
-Υπ'οψιν οτι θα πρέπει να έχεις το κινητό μόνιμα συνδεδεμενό να φορτίζει διαφορετικά θα δείς την μπαταρία να αδειάζει πολύ πολύ γρήγορα.

Αν έχεις αρκετό χώρο διαθέσιμο στο κινητό σου τότε θα σου πρότεινα να κατεβάσεις και τα δυο και δες πιο σε βολεύει περισσότερο.

matlia
24/05/2016, 19:08
Καλησπέρα φιλε,

σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Έχω κατεβάσει και τα δύο και όλους τους χάρτες, έχω ενδοεπικοινωνία interphone που συνδέεται με το κινητό και έτσι μπορώ να ακούσω.
Το πρόβλημα είναι πρώτον ότι όταν του βάζω διαδρομή χωρίς διόδια στο (sygic ειδικά) σε διαδρομή που την γνωρίζω πολύ καλά με πάει αλλού ντα αλλού:(

Το άλλο πρόβλημα είναι ότι έχω κατεβασμένους τους χάρτες αλλά είμαι offline, οπότε οκ φτάνω πες στον προορισμό μου, αλλά εκεί χρειάζομαι internet για να βρω ξενοδοχείο σωστά? Υποτίθεται δεν έχω κλείσει και θα ψάχνω επιτόπου πως θα το κάνω? Γιατί αν είναι να χρειάζομαι ιντερνετ για να βρω ξενοδοχείο ή μέρος για να φάω τότε όλα αυτά μπορώ να τα κάνω χωρίς να έχω το sygic.

Αυτό το θέμα με το ξενοδοχείο ειδικά με έχει κολλήσει για το πώς θα μπορέσω να βρω ξενοδοχείο αν δεν έχω ίντερνετ.
Δώστε μου τα φώτα σας... :confused:

AXL954
24/05/2016, 21:04
Καλησπέρα φίλε,

Θα κάνω μια τελευταία παρέμβαση αν μου επιτρέπεις γιατί δεν θέλω να πετάγομαι συνέχεια.

Σε ότι αφορά το θέμα της διαδρομής που σε παει αλλου για αλλού, είναι πιθανό ξέρεις, εκτός από τις γνωστές ρυθμίσεις για διοδια αυτοκινητοδρόμους κλπ, να υπάρχει και ρύθμιση για μοτίβα τύπου, αυτοκινητο, μοτοσυκλέτα, περιπατος, φορτηγό, ΑΤV, τα οποία λαμβάνουν εντελώς διαφορετικες παραμέτρους στον υπολογισμό της διαδρομής. Δες το.

Για εμένα όμως η ουσία είναι αλλου. Πρέπει να απλοποιήσεις τις παραμέτρους του ταξιδιού σου. Εξηγούμαι

Θα κάνεις ενα όμορφο και μεγάλο ταξίδι με καινουργια μοτοσυκλέτα, δικάβαλος με γυναίκα, χωρίς να κλείνεις ξενοδοχεία από πριν, με ενδοσυνενοηση που θα συνδεεται με κινητό που θα κάνει πλοηγηση αλλά δεν θα είναι ακριβως GPS. και όταν φτάνεις θα πρεπει να μπάινεις το ιντερνετ να κλείσεις διαμονή η να βρείς να φας, αλλά δεν θα συνδεεται στο ιντερνετ ή δεν θα εχεις μπαταρία, γιατί όσο οδηγούσες φόρτιζες κάτι άλλο με την παροχή ρεύματος. Και ξαφνικά συνηδειτοποιείς ότι το interphone δεν συνδεεται για καποιο διαβολεμένο λόγο ενω εσύ θες να φας και να την πέσεις για υπνο ή η γυναίκα πρέπει να κάνει μπανιο αλλά αυτό το ρημαδι το 3g δεν πιάνει στο κατω κωλοχωρι της Καμπανίας ενώ παράλληλα διαπιστώνεις ότι το sygic που κατέβασες είναι demo 30 ημερων και δεν ανοιγει γιατί έληξε η περίοδος δοκιμής. Και αν όλα δουλεύουν θα πρέπει να είναι και φορτισμένα επαρκώς. Αλλά επειδή θα έχεις μονο μια πρίζα στη μηχανή, και επειδή ξεχασες το πολύμπριζο για να βαλεις 10 φορτιστες στη πρίζα του δωματιου για να φορτισεις το μισό Πλαισιο, θα αγοράσεις και ένα powerbank 10000μΑ που να έχει δυο usb αλλα τελικα θα μπορέις μόνο από το ενα γιατί το αλλο είναι 2μα και θα σου τιναξει τη μπαταρία του κινητού. Μπορώ να σου γράψω και αλλα....

Επειδή είσαι τύπος από όσα μας εδωσες να καταλάβουμε, και όπως δήλωσες, που είσαι ψείρας (όπως και εγώ...αλλά το ξεπέρασα), θα σου πρότεινα να κλείσεις από πριν ξενοδοχεία και να αφήσεις τις περιπέτειες για όταν θα είσαι μόνος. Το δευτερο ατομο όταν είναι ακαπνιστο, δεν αντεχει πολλά.

Πάρε ένα οικονομικό GPS (εδω θα πάρεις καινουργιο μοτορι) που έχουν μεσα χαρτες, ξενοδοχεια, atm, εστιατόρεια, βενζιναδικα και ότι άλλο θες, στο οποίο θα έχεις περάσει τα ξενοδοχεία σου και ότι νομίζεις εσύ, και που απλά θα διαλέγεις το αποθηκευμένο σημείο και θα σε πηγαίνει αδιαμαρτηρητα ενω το κινητακι σου θε ξεκουραζεται στην θαλπωρη της τσεπης σου και θα σερφαρεις στο fb και twitter ανεβαζωντας μονο φωτο για τους κολλητους και να γουσταρουν.

Αρκεσου σε 5-10 αξιοθεατα που θα σου πουν τα πολυταξιδεμένα παιδιά του φορουμ, σε καμια διαδρομή και καμια ταβερνα. Στον δρομο σου θα ανακαλύψεις αλλα 100 που θα έρθεις και θα μας τα πεις μετα εσύ.

Αυτά τα τελευταία από εμενα.

αλεξης

matlia
25/05/2016, 19:14
Αλέξη σε ευχαριστώ για τις συμβουλές, εννοείται πως θα ήθελα αν έχεις τον χρόνο να ξαναπαρέμβεις όπου εσύ νομίζεις ότι μπορείς να βοηθήσεις, γιατί από αυτά που αναφέρεις δεν έχω διαφορετική γνώμη από εσένα και ειλικρινά με βοηθάς πάρα πολύ.:)

Με τα ξενοδοχεία πάντως ένα θέμα το έχω, γιατί αν τα κλείσω από πριν θα πρέπει να τρέχω να προλάβω κάθε φορά τον προορισμό. Αν κάποια μέρα χάσεις από απρόοπτο γεγονός τότε όλα τα ξενοδοχεία που έχεις κλείσει έχουν πάει περίπατο.

Για το GPS λογικά όπως και εσύ με προτρέπεις θα πάρω ένα, έτσι ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο (όσο αυτό είναι εφικτό)

Για προορισμούς και αξιοθέατα στην διαδρομή διαβάζω από το φορούμ τα κείμενα που έχουν γράψει άλλα παιδιά που έχουν πραγματοποιήσει ταξίδια στην διαδρομή που με ενδιαφέρει και όχι μόνο. Βέβαια όλα θα πρέπει να τα συγκεντρώσω να διαλέξω σημεία που ταιριάζουν στα γούστα μου. Αν κάποιος πιστεύει ότι κάνοντας αυτό το ταξίδι είναι απαραίτητο να περάσω από κάποιο συγκεκριμένο σημείο, γιατί είναι πολύ ωραία είτε η διαδρομή είτε το αξιοθέατο θα ήμουν χαρούμενος να μου το επισημάνει!

και πάλι σας ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα όσα μου έχετε προσφέρει μέσα από αυτό εδώ το ποστ:beer:

mavros_skilos
25/05/2016, 22:45
Καλησπερα φιλος
Τον αυγουστο παω για 4 φορα αλπεις αυστρια.
Με κλεισμενα ολα + εισητηριο για το moto gp.
Θελω να σου πω οτι αν δεν εχεις κανονικη αδεια (πρασινη) και εχεις το απλο α4 χαρτι
να πας να την βγαλεις..με τα εισητηρια του πλοιου και φωτοτυπεια την πρασινη της ασφαλειας,στο υπουργειο

Και για ενα μερος που δεν πρεπει να χασεις (αν και ειναι πολλα) ειναι κοντα στο innsbruck
(wattens).Ειναι το μουσειο του swarovski
Οπου ειναι το μεγαλυτερο δωρο που κανεις σε γυναικα :smokin:

fotis3
26/05/2016, 08:43
Με τα ξενοδοχεία πάντως ένα θέμα το έχω, γιατί αν τα κλείσω από πριν θα πρέπει να τρέχω να προλάβω κάθε φορά τον προορισμό. Αν κάποια μέρα χάσεις από απρόοπτο γεγονός τότε όλα τα ξενοδοχεία που έχεις κλείσει έχουν πάει περίπατο.


1 Επιλέγεις ξενοδοχεία με νετ.(ευκολάκι)
2 Κλείνεις το προηγούμενο βράδυ το ξενοδοχείο σου.
3 Κάνεις log σε σαιτ όπως booking πχ,και αποθηκεύεις 3,4 επιλογές για να μην τρώς τζάμπα χρόνο στο ταξίδι σου.