PDA

View Full Version : Εξαγωγη ρουλεμαν πίσω τροχού κ γραναζιερας



typhoon
21/04/2016, 16:35
Το ένα από τα 4 αρχίζει κ την ακούει οπότε μια που γίνεται η δουλειά θα αλλαχτούν όλα. Κόστος αγοράς αντιπροσωπεια 70€. Εμπορίου 20€. Το θέμα είναι ότι δεν έχω εξωλκεα. Υπάρχει καμία πατέντα ή πρέπει να ξοδεύτω ?
Κ προτάσεις σε εργαλεία δέκτες. Πέρασα από βραττη σήμερα κ ρώτησα αλλά κόστος εξωλκεα κ σφυρας αδρανριας ξεπερνούσε τα 100€

toyar
21/04/2016, 18:06
χτυπητα απο πισω δε βγαινουν;

Shinji Ikari
21/04/2016, 20:33
Ισιο κατσαβιδι και χτυπημα από την άλλη πλευρα.

Ichigo
21/04/2016, 20:52
Θελει να ξερεις απολυτα τι κανεις. Χωρις εξολκεα και εργαλειο για την εισαγωγη νεου ρουλεμαν μετα στον τροχο, το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να καταστρεψεις το καινουριο ρουλεμαν. Με ελαχιστο ζορισμα στον εσωτερικο δακτυλιο απο απροσεξια ειναι για πεταμα μετα. Για την εισαγωγη του ρουλεμαν χρησιμοποιεις εργαλειο που λειτουργεί με την αντίθετη λογικη που λειτουργεί ο εξωλκεας.

Υπαρχουν αρκετα φθηνοι εξωλκεις στο εμποριο παντως

virus
21/04/2016, 21:10
βαλε καμια φωτο να βοηθησουμε περισσοτερο.

αν μιλας για τα κλασικα ρουλεμαν της ζαντας αυτα βγαινουνε χτυπητα με ενα σιδερο κανοντας υπομοχλιο και παραμεριζοντας τον εσωτερικο σωληνα που εχουν αναμεσα στα δυο ρουλεμαν. μιλαω για την ζαντα.

στο μανιουαλ παντως το γραφει πολυ αναλυτικα αυτον τον τροπο.

Lioulios
22/04/2016, 00:49
κανα 10ρικο αντε 15 θα σου παρει καποιος να στο βγαλει ομορφα και ωραια . σε αυτοκινητο γνωστου που ειχε παει με τα ανταλλακτικα στην αντιπροσωπεια , φωναξαν καποιον και πηρε 20 ευρω.

DAYMAN
22/04/2016, 12:31
για την εισαγωγη του καινουργιου ρουλεμαν ενας τροπος να μπει χωρις τραματισμους ειναι να χρησιμοποιησεις το παλιο πανω απο το καινουριο και με μια ματσολα κτυπας χαλαρα και μπαινει

Δεινόσαυρος
22/04/2016, 15:50
Αν δεν έχεις εξολκέα, η δουλειά μπορεί να γίνει και με εκείνα τα μεγάλα ουπα, νομίζω οτι λέγονται και βύσματα μπετό.
357303
Παλιά το είχα κάνει σε άξονα διαμέτρου 20 χιλιοστών, δεν ξέρω πόσο εύκολα βρίσκεται αρκετά μεγάλο για 25αρι και πάνω.

Για να το βάλεις, όπως είπε ο ΗΛΙΑΣΚΤΜ παραπάνω. Προσοχή να μην πιεστεί ο εσωτερικός δακτύλιος.

Πάντως, και φτηνους εξολκείς για τη δουλειά μπορείς να βρείς, και ίσως σημαντικότερα, φτηνούς μαστόρους, όπως ήδη επισημάνθηκε.

typhoon
22/04/2016, 20:31
Ευχαριστώ ρε παίδες. Αύτο με το μεταλλικο το ουπα δε το χα σκεφτεί...καλη ιδέα κ πατέντα για σφύρα αδράνειας! Ίσως σε επομενη φορά να το επιχείρησω. Τελικά έβγαλα τη ζάντα κ θα την πάω αύριο σε μάστορα. Πάντως μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι επισκέφθηκα 6 συνεργεία μέχρι να πετύχω κάποιον που να έχει τα κατάλληλα εργαλεία

vaska
22/04/2016, 21:43
Το ένα από τα 4 αρχίζει κ την ακούει οπότε μια που γίνεται η δουλειά θα αλλαχτούν όλα. Κόστος αγοράς αντιπροσωπεια 70€. Εμπορίου 20€. Το θέμα είναι ότι δεν έχω εξωλκεα. Υπάρχει καμία πατέντα ή πρέπει να ξοδεύτω ?
Κ προτάσεις σε εργαλεία δέκτες. Πέρασα από βραττη σήμερα κ ρώτησα αλλά κόστος εξωλκεα κ σφυρας αδρανριας ξεπερνούσε τα 100€

Να ρωτήσω σε τι μηχανάκι έχεις 4 ρουλεμαν?? Συνήθως είναι 3. 2 στον τροχό κι ένα στην γραναζιέρα.

Και η απάντηση στην ερώτηση είναι απλή, στην είπαν πιο πάνω. Ίσιο μακρύ κατσαβίδι και χτυπάς περιμετρικά το απέναντι ρουλεμάν. Βγαίνει σχετικά εύκολα
αν το πας μαλακά μαλακά και περιμετρικά. Το κόλπο είναι να μην γωνιάσει. Τώρα για το πως θα βάλεις τα ρουλεμάν στις φωλιές τους πάλι είναι απλό. Κατάψυξη 12 ώρες και μπαίνουν σαν χαζά, τερματίζουν στις φωλιές τους με απλή πίεση του χεριού.

typhoon
23/04/2016, 06:31
Συνήθως είναι 3. 2 στον τροχό κι ένα στην γραναζιέρα.
KTM 950
2 τροχου κ 2 γραναζιερας. Αλλά κρατάω μια επιφύλαξη για τα 2 της γραναζιερας μέχρι να βγουν κ να τα δω γιατί κ γω 3 τα ήξερα κ 4 μου τα πε ένα μαστόρι..
Thanks για το tip της ψύξης!

doctoras
23/04/2016, 06:46
Επισης θα μπορουςε να βοηθήσει ως special tool ένας σωλήνας υδρευσης 30cm σε διάμετρο φ εσωτερικής φωλιας της ζάντας και με την ματσολα να κανεις την υπόλοιπη δουλειά

typhoon
23/04/2016, 07:59
Τα βγάλαμε. Στην υδραυλική πρεσσα της γραναζιερας κ με τον εξωλκεα του τροχού. Μιλάμε για αστεία δουλειά τελικά αν έχεις τα εργαλεία κ ξέρεις τι κάνεις.
Πορισμα της γραναζιερας είναι 2 όπως μου είχανε πει. Κολλητά το ένα με τ άλλο στη ίδια φωλιά κ βγαίνουν προς την ίδια κατεύθυνση. Piece of cake στη πρεσσα. Status άριστα κ τα δύο
Τροχός ,μόλις κουμπωσει ο ανταπτορας είναι θέμα λεπτού...πόρισμα κwλος κ τα δύο. Εντάξει το ένα το άκουγα, ήταν ήδη σε προχωρημένη κατάσταση. Το άλλο που φαινόταν οκ είχε κρατήσει υγρασιες κ ηταν τιγκα σκουρια από τη μέσα μπαντα