PDA

View Full Version : Fazer S2 Turbo project



WiSe
22/04/2016, 11:04
Ειμαι σε σκεψεις για καποια αναβαθμιση σχετικη.... εχω βρει ενα σετ με μια 2560 με ετοιμο χταποδι μπεκ ιντερκουλερ σωληνωσεις κολαρα ολα σε πολυ συμφερουσα τιμη (γυρω στα 400€) μεταχειρισμενα (1000χλμ).

Λεω να τα αγορασω να τα βαλω στην ακρη και σιγα σιγα να αγορασω εναν αγραφο και να μπει να σεταριστει και να προγραμματιστει, φυσικα φρενα αναρτησεις πριν μπει το σεταπ.

Με μαμα πιστονια + φλατζα με 0,4 (και λογικα 0,2-0,3 σταθερη) θα βγαλει 130 μαξ αλογα για αρχη.


Θα ηθελα τις αποψεις σας απο οποιον εχει προσπαθησει παρομοιο προτζεκτ, τι να προσεξω κλπ κλπ κλπ! Ολες δεκτες! :D :wave2:



Θα παραθεσω μετα και φωτο απο την αγγελια.



υ.γ.: ξερω καποιοι θα πουν πουλατη και αγορασε κατι με περισσοτερα αλογα. δε το κανω γιαυτο. μαρεσει η φαση και το κανω καθαρα για παρτη μου. :)

sapila racing
22/04/2016, 11:27
Ειμαι σε σκεψεις για καποια αναβαθμιση σχετικη.... εχω βρει ενα σετ με μια 2560 με ετοιμο χταποδι μπεκ ιντερκουλερ σωληνωσεις κολαρα ολα σε πολυ συμφερουσα τιμη (γυρω στα 400€) μεταχειρισμενα (1000χλμ).

Λεω να τα αγορασω να τα βαλω στην ακρη και σιγα σιγα να αγορασω εναν αγραφο και να μπει να σεταριστει και να προγραμματιστει, φυσικα φρενα αναρτησεις πριν μπει το σεταπ.

Με μαμα πιστονια + φλατζα με 0,4 (και λογικα 0,2-0,3 σταθερη) θα βγαλει 130 μαξ αλογα για αρχη.


Θα ηθελα τις αποψεις σας απο οποιον εχει προσπαθησει παρομοιο προτζεκτ, τι να προσεξω κλπ κλπ κλπ! Ολες δεκτες! :D :wave2:



Θα παραθεσω μετα και φωτο απο την αγγελια.



υ.γ.: ξερω καποιοι θα πουν πουλατη και αγορασε κατι με περισσοτερα αλογα. δε το κανω γιαυτο. μαρεσει η φαση και το κανω καθαρα για παρτη μου. :)

Ολο το θέμα είναι τελείως άτοπο.
Αμα θες να τουρμπίσεις κατι παρε ενα busa που παίρνει και την τουρμπίνα που βρήκες.
Το 600ρακι σου ούτε να την γυρίσει καλά καλά δεν μπορεί.

WiSe
22/04/2016, 11:31
Ολο το θέμα είναι τελείως άτοπο.
Αμα θες να τουρμπίσεις κατι παρε ενα busa που παίρνει και την τουρμπίνα που βρήκες.
Το 600ρακι σου ούτε να την γυρίσει καλά καλά δεν μπορεί.

Τι τουρμπινα προτεινεις για το αχρηστο σαραβαλο μου? :look:

Προσπερνω το ειρωνικο της απαντησης.... Δεν νομιζω οτι εχεις αδικο αλλα πιστευω οτι μετα τις 8000 θα μπορεσει να τη γυρισει. Εχει να κανει με τον ογκο των καυσαεριων αυτο. Θα το ψαξω με καποιον ποιο ειδικο. Ευχαριστω.

stam2
22/04/2016, 11:42
Τι τουρμπινα προτεινεις για το αχρηστο σαραβαλο μου? :look:

Προσπερνω το ειρωνικο της απαντησης.... Δεν νομιζω οτι εχεις αδικο αλλα πιστευω οτι μετα τις 8000 θα μπορεσει να τη γυρισει. Εχει να κανει με τον ογκο των καυσαεριων αυτο. Θα το ψαξω με καποιον ποιο ειδικο. Ευχαριστω.

φίλε δεν νομίζω ότι ειρωνεύεται...

Η τουρμπίνα που διάλεξες είναι ΠΟΛΥ μεγάλη για το μηχανάκι σου.
Φαντάσου ότι φοριέται σε 1600άρια μοτέρ, εξ ου και η πρόταση για το μπούζα που είναι 1300.
Πρέπει να βρεις κάτι μικρότερο, διότι εκτός από το τρελό λαγκ που θα έχει για να σπουλάρει, με αυτή την πίεση θα πρέπει να δουλεύεις πολύ ψηλά συνέχεια για να βλέπεις προκοπή....

RizlaPlusPlus
22/04/2016, 11:42
μετα τις 8000 θα μπορεσει να τη γυρισει.


:priest:

harris_x
22/04/2016, 11:48
Τι τουρμπινα προτεινεις για το αχρηστο σαραβαλο μου? :look:

Προσπερνω το ειρωνικο της απαντησης.... Δεν νομιζω οτι εχεις αδικο αλλα πιστευω οτι μετα τις 8000 θα μπορεσει να τη γυρισει. Εχει να κανει με τον ογκο των καυσαεριων αυτο. Θα το ψαξω με καποιον ποιο ειδικο. Ευχαριστω.

Δεν υπάρχει καμία ειρωνεία.

giannis113
22/04/2016, 11:49
Και γιατι δεν βελτιωνεις - αλλαζεις τον κινητηρα προς r6..

konstantin1977
22/04/2016, 11:51
μετά τις 8.000 που ούτως η άλλως αρχίζει και δουλευει πιο γρηγορα το fazer, με τη τουρμπίνα απλά θα σκοτωθείς.
αν θες 130-140 αλογα, απλά αλλάζεις μηχανάκι.

stam2
22/04/2016, 12:04
όχι εγώ δεν διαφωνώ με το να το δυναμώσεις αφού αυτό θες, αλλά είναι λάθος η επιλογή του πυρήνα της βελτίωσης που είναι η τουρμπίνα. Από τη στιγμή που δεν σε ενδιαφέρει να στήσεις κάτι κοντράδικο ή κάτι πολύ "ειδικό" πρέπει να βρεις μία μικρή τουρμπινούλα, να ρυθμιστεί ώστε να σπουλάρει από 2.000 στροφές για να σου δώσει την "ψυχή" που λείπει στο μηχανάκι σου στα χαμηλά. Στα ψηλά απλά θα έχεις μία ώθηση παραπάνω. Εσύ αυτό που πας να κάνεις τώρα θα είναι θάνατος στις χαμηλές και μεσαίες και overdose στις ψηλές....

sapila racing
22/04/2016, 12:19
Τι τουρμπινα προτεινεις για το αχρηστο σαραβαλο μου? :look:

Προσπερνω το ειρωνικο της απαντησης.... Δεν νομιζω οτι εχεις αδικο αλλα πιστευω οτι μετα τις 8000 θα μπορεσει να τη γυρισει. Εχει να κανει με τον ογκο των καυσαεριων αυτο. Θα το ψαξω με καποιον ποιο ειδικο. Ευχαριστω.

Ποιό ειρωνικό της απάντησης? :confused:
Δεν μίλησα εγώ για κανένα άχρηστο σαράβαλο αλλά εσύ. ;)
Προφανώς κατι έχεις μπερδέψει...

Το μέλος dynagrego ειναι ο κατάλληλος να σε συμβουλέψει για turbo, το έχει ψάξει πολύ το θέμα.

Τελος απο εμένα.

WiSe
22/04/2016, 12:20
Και γιατι δεν βελτιωνεις - αλλαζεις τον κινητηρα προς r6..

Μαρεσει η φαση του σεταπ της τουρμπινας.


Δεν υπάρχει καμία ειρωνεία.

Λαθος μου ;)


φίλε δεν νομίζω ότι ειρωνεύεται...

Η τουρμπίνα που διάλεξες είναι ΠΟΛΥ μεγάλη για το μηχανάκι σου.
Φαντάσου ότι φοριέται σε 1600άρια μοτέρ, εξ ου και η πρόταση για το μπούζα που είναι 1300.
Πρέπει να βρεις κάτι μικρότερο, διότι εκτός από το τρελό λαγκ που θα έχει για να σπουλάρει, με αυτή την πίεση θα πρέπει να δουλεύεις πολύ ψηλά συνέχεια για να βλέπεις προκοπή....

Δλδ σαν τη τουρμπινα του σμαρτ ας πουμε? ή μια κ03 μπορει να κανει δουλεια?


όχι εγώ δεν διαφωνώ με το να το δυναμώσεις αφού αυτό θες, αλλά είναι λάθος η επιλογή του πυρήνα της βελτίωσης που είναι η τουρμπίνα. Από τη στιγμή που δεν σε ενδιαφέρει να στήσεις κάτι κοντράδικο ή κάτι πολύ "ειδικό" πρέπει να βρεις μία μικρή τουρμπινούλα, να ρυθμιστεί ώστε να σπουλάρει από 2.000 στροφές για να σου δώσει την "ψυχή" που λείπει στο μηχανάκι σου στα χαμηλά. Στα ψηλά απλά θα έχεις μία ώθηση παραπάνω. Εσύ αυτό που πας να κάνεις τώρα θα είναι θάνατος στις χαμηλές και μεσαίες και overdose στις ψηλές....

Εχει διορθωθει αυτο με φιλτρο-γραναζωμα-decat. Ειμαι οκ σε αυτες τις στροφες. απο τις 6000 και πανω θελω προοδευτικη (οσο γινεται δυναμη) με αποτελεσμα κοντα στα 130-140 αλογα.

stam2
22/04/2016, 12:34
νόμιζα ότι είναι μαμά το μηχανάκι.

Όπως και να χει, η περαιτέρω εξέλιξη της βελτίωσης, είναι θέμα στατηγικής και μαγειρέματος με τα σωστά υλικά. Πρέπει δηλαδή να συζητήσεις με κάποιον που γνωρίζει αρκετά πράγματα και να σε συμβουλέψει για τα συστατικά που πρέπει να αγοράσεις για να πετύχει η συνταγή. Το να πας στο ράφι και να πάρεις ότι βρίσκεται μπροστά στα μάτια σου δεν είναι σίγουρο ότι θα πετύχει και θα γίνει αυτό που θες....

Προσωπικά, αν και έχω δει δυο-τρεις παρόμοιες βελτιώσεις, ωστόσο δεν έχω το βάθος της γνώσης να σε συμβουλέψω προς τα που να κινηθείς, παρά μόνο να σου δώσω μία κατεύθυνση, την οποία αντιλήφθηκες σωστά. Θα είναι πολύ ενδιαφέρον να παρακολουθήσουμε την εξέλιξη αλλά και το αποτέλεσμα...

καλή επιτυχία!

Red Rider
22/04/2016, 12:39
Μαρεσει η φαση του σεταπ της τουρμπινας.



Λαθος μου ;)



Δλδ σαν τη τουρμπινα του σμαρτ ας πουμε? ή μια κ03 μπορει να κανει δουλεια?



Εχει διορθωθει αυτο με φιλτρο-γραναζωμα-decat. Ειμαι οκ σε αυτες τις στροφες. απο τις 6000 και πανω θελω προοδευτικη (οσο γινεται δυναμη) με αποτελεσμα κοντα στα 130-140 αλογα.

Κ03?Αυτή που φοράνε τα 20VT?Αυτή είναι τεράστια για τα 600cc σου!

motoexelixis
22/04/2016, 12:42
κατσε ρε φιλε, δε σε ειρωνευεται κανεις, εχετε ολοι ενα χαλι οταν σας λεει κατι καποιος και δε σας αρεσει αμεσως τον ποιανετε μενος.

Θα πας σε ενα μοτερ ψοφιμι χαμηλα, να βαλεις ποιο χοντρη φλαντζα να ριξεις τη συμπιεση λογο τουρμπο, ( που δε θα μπορει να γυρισει το ερμο το μοτερ σου),δε παει που δε παιε δηλ χαμηλα, θα το ψοφισεις κι αλλο,στα ψηλα και μεχρι να γεμισει η τουρμπινα καυσαεριο θα εχεις και γαμω τα lag και πολυ απλα οταν και αν μπορει σε καποιο φασμα στροφων να αποδωσει η τουρμπινα πολυ απλα θα εισαι λιγο πριν τον κοφτη.

Για την αξιοπιστια δε του συνολου δε το συζητω....

Μην επιτιθεστε λοιπον με την πρωτη ευκαιρια σε οποιον απανταει δε σας την πεφτει κανεις.

stam2
22/04/2016, 12:50
κατσε ρε φιλε, δε σε ειρωνευεται κανεις, εχετε ολοι ενα χαλι οταν σας λεει κατι καποιος και δε σας αρεσει αμεσως τον ποιανετε μενος.

Θα πας σε ενα μοτερ ψοφιμι χαμηλα, να βαλεις ποιο χοντρη φλαντζα να ριξεις τη συμπιεση λογο τουρμπο, ( που δε θα μπορει να γυρισει το ερμο το μοτερ σου),δε παει που δε παιε δηλ χαμηλα, θα το ψοφισεις κι αλλο,στα ψηλα και μεχρι να γεμισει η τουρμπινα καυσαεριο θα εχεις και γαμω τα lag και πολυ απλα οταν και αν μπορει σε καποιο φασμα στροφων να αποδωσει η τουρμπινα πολυ απλα θα εισαι λιγο πριν τον κοφτη.

Για την αξιοπιστια δε του συνολου δε το συζητω....

Μην επιτιθεστε λοιπον με την πρωτη ευκαιρια σε οποιον απανταει δε σας την πεφτει κανεις.

Πιστόνια και φλάντζα μαμά είναι, δεν θα ρίξει συμπίεση....

devil's animal
22/04/2016, 13:05
υ.γ.: ξερω καποιοι θα πουν πουλατη και αγορασε κατι με περισσοτερα αλογα. δε το κανω γιαυτο. μαρεσει η φαση και το κανω καθαρα για παρτη μου. :)


και 1000 να ηταν το fazer σου, παλι θα σου ελεγα να το πουλησεις και να παρεις κατι αλλο αν θες αλογα...
ο λογος απλος: "δεν βγηκε εξ αρχης γι'αυτη την δουλεια"...
:wave2:

duke200
22/04/2016, 13:21
Ειμαι σε σκεψεις για καποια αναβαθμιση σχετικη.... εχω βρει ενα σετ με μια 2560 με ετοιμο χταποδι μπεκ ιντερκουλερ σωληνωσεις κολαρα ολα σε πολυ συμφερουσα τιμη (γυρω στα 400€) μεταχειρισμενα (1000χλμ).

Λεω να τα αγορασω να τα βαλω στην ακρη και σιγα σιγα να αγορασω εναν αγραφο και να μπει να σεταριστει και να προγραμματιστει, φυσικα φρενα αναρτησεις πριν μπει το σεταπ.

Με μαμα πιστονια + φλατζα με 0,4 (και λογικα 0,2-0,3 σταθερη) θα βγαλει 130 μαξ αλογα για αρχη.


Θα ηθελα τις αποψεις σας απο οποιον εχει προσπαθησει παρομοιο προτζεκτ, τι να προσεξω κλπ κλπ κλπ! Ολες δεκτες! :D :wave2:



Θα παραθεσω μετα και φωτο απο την αγγελια.



υ.γ.: ξερω καποιοι θα πουν πουλατη και αγορασε κατι με περισσοτερα αλογα. δε το κανω γιαυτο. μαρεσει η φαση και το κανω καθαρα για παρτη μου. :)

το οτι συμφέρει απλά να παρεις δυνατότερο μηχανάκι, το ξέρεις και ο ίδιος πιστεύω. Όμως έχει και η μετατροπή τη γλύκα της επομένως:

αν ειναι ψεκαστό, δεν είναι απαραίτητος ο αγραφος εγκέφαλος, αλλα ενα παράλληλο εγκεφαλάκι (https://splitsec.com/product/aic1-a2h-absolute-pressure-2-hi-z-additional-injector-controller/)με ενα επιπλέον δικό του μπεκ με χωρητικότητα +50 άλογα (παροχή 300cc τουλάχιστον). Τετοια εγκεφαλάκια βρίσκεις και με 150 ευρω. Ένα μπεκ μπορεις να παρεις απο VAG 1.8 20VT(υψηλής ωμικής αντίστασης-high impedance). Αν έχεις πρόβλημα με το MAP (αισθητήρας ροής ή απόλυτης πίεσης αέρα, ότι έχει) θα χρειαστείς και ένα voltage clamp, πάλι απο την splitsecond, αλλα αυτό θα το διαπιστώσεις μετά την εγκατάσταση του κίτ. Πίστευω οτι με πίεση μέχρι μισό μπάρ δεν θα χρειαστείς clamp για το maf/map. Επίσης πιστέυω οτι μέχρι +50 άλογα δεν θες ουτε πιστόνια-μπιέλες, απλά 2 χλστ παχύτερη φλάντζα κεφαλής (θα σου πω και αυτη απο που θα την πάρεις).

Απαραίτητο σε τετοια μετατροπή είναι εγκατάσταση wideband λαμδα (για να μπορέσεις να ρυθμίσεις και μόνος σου το εγκεφαλάκι, δεν είναι δύσκολο)

επίσης πρέπει να ενισχυθεί ο συμπλέκτης και χρειάζεται τελείως καινούργια εξάτμιση, διαμέτρου 60χλστ τουλάχιστον.

πρέπει όμως να μου πείς τι τουρμπίνα βρήκες, για να σου πω και περίπου πόσα άλογα θα βγάλει, καθώς και τι πίεση πρέπει να δουλέψεις.

Αν είσαι καρμπυρατεράτος, έχει άλλη διαδικασία που πρέπει να ψαχτείς, πολύ πιο δύσκολη. Καλή τύχη στο project σου.

panos_zip
22/04/2016, 13:47
Τολμηρό λίγο αλλά δεν ειναι κάτι που δεν έχει ξαναγίνει σε μηχανάκι. Βέβαια με μια μικρή έρευνα δεν βρήκα κάτι σε fazer 600.

Θα πρότεινα για αρχή να ψάξεις καλά αν υπάρχει κάποιο έτοιμο turbo kit για το μηχανάκι σου. Υπάρχουν στο εμπόριο για διάφορα μηχανάκια και σε γλιτώνουν απο πολύ κοπο.
Έτσι και αλλιώς εσύ δεν πας για τα πολλά για να θες ψαγμένες και μελετημένες λυσεις.
Επίσης μπορεις να πας μια βόλτα απο Ελληνες βελτιωτές που ασχολούνται με τέτοιες μετατροπες (πχ powerhouse) και να κάνεις μια συζήτηση.

Σε κάθε περιπτωση πάντως, μετά την μετατροπή, το fazer σταματάει να ειναι καθημερινό μηχανάκι και αρχίζει να απαιτεί πιο ειδική συντήρηση και χρήση.
Στο αμερικα τουρμπίζουν τα παντα, μπορεις να ξεκινησεις και μια αναζήτηση σε αμερικάνικα φορουμ.

Υπάρχει και η εναλλακτική του κομπρέσσορα, που ειναι πιο εύκολη σαν μετατροπή και με παρόμοια αποτελέσματα. Για 130/140 αλογα που λες νομιζω θα ειναι καλύτερα να σκεφτείς τον κομπρέσσορα. Λιγότερα κομμάτια, ευκολότερη η μετατροπή και πιο ευκολος ο προγραμματισμός.

Τέλος, ότι και να αποφασίσεις, καλό θα ειναι να το ποστάρεις εδώ, για να υπαρχουν και στο μέλλον πληροφορίες, υπερ ή κατά, για κάποιον που μπορει να σκεφτεί κάτι παρόμοιο.

WiSe
22/04/2016, 14:21
Ας μην αναλωθουμε πως εγραψες ποιος τι γιατι τα γραφομενα παρεξηγουνται παντα και το ξεχναω και γω ο ιδιος που εχω γενικα καμια δεκαετια σε φορουμ. Ειπα ειμαι λαθος και τελειωσε το θεμα μη το τραβαμε απτα μαλλια, ελεος.

Διαφωτιστικοτατοι οι δυο τελευταιοι και ευχαριστω παρα πολυ!

Γενικα απο το 14ρακι κουπρα που ειχα και δεν το ειχε βελτιωσει κανεις τοτε που ξεκινησα με γοητευε το "αγνωστο" (ισως επειδη αυτο πετυχε περαν του αναμενομενου). Οπως επισης και οι τουρμπινες. Γαματος και ο κομπρεσορας και ειναι και αυτος στις σκεψεις μου αλλα σιγουρα θα προτιμησω ενα τουρμπακι, ειναι πιο kinky! :lol: Επισης δεν θα ψαξω κατι ετοιμο προτιμω να προσαρμοσω κατι σωστο πανω κομματι κομματι. Θα ψαξω εκει που μου ειπατε κλπ και θα ποσταρω εννοειται οτι και αν προκυψει ειτε τωρα ειτε σε ενα χρονο στο τοπικ αυτο. Κατι θα γινει παντως ειναι σιγουρο.

Οσο αφορα την εξατμιση μου φαινεται πολυ το Φ60 αλλα οι Αγγλοι λενε the best exhaust is no exhaust για τα τουρμπατα οποτε θα δουμε για τη διατομη της.

Γενικα οπως προειπα το φτιαχνω για μενα, ουτε για κοντροστεκια ουτε για dragster ουτε για μουρη. Απλα μου λειψανε αυτα λιγο. :)

α! οσο για το καθημερινο που ειπατε, εννοειται οτι θα παραμεινει το καθημερινο μου με οποιο κοστος :D

motoexelixis
22/04/2016, 14:27
"Με μαμα πιστονια + φλατζα με 0,4 (και λογικα 0,2-0,3 σταθερη) θα βγαλει 130 μαξ αλογα για αρχη"


Ειπε για φλαντζα και θεωρησα το αυτονοητο ρε συ.

noodles
22/04/2016, 17:21
δυσκολα να αντεξει την πιεσης της τουρμπινας το μηχανακι σου και αν αντεξει θα ειναι για λιγο. θα βαρεθεις να το λυνεις γιατι θα σπαει αδερφε.

αν θες μοτο με τουρμπο τα tdm εχουν καλη βαση για μια μικρη τουρμπινα διαφορετικα πας σε μπουσα τα οποια ειναι τερατα αντοχης αν φτιαχτουνε σωστα.
γενικα απο το budjet που εχεις υπολογιζει να βαλεις το διπλασιο καλυτερα, γιατι πολλα μπορει να προκυψουν...

RizlaPlusPlus
22/04/2016, 18:04
Μαρεσει η φαση του σεταπ της τουρμπινας.
Εχει διορθωθει αυτο με φιλτρο-γραναζωμα-decat. Ειμαι οκ σε αυτες τις στροφες. απο τις 6000 και πανω θελω προοδευτικη (οσο γινεται δυναμη) με αποτελεσμα κοντα στα 130-140 αλογα.


Περιγραφεις ενα ατμοσφαιρικο χιλιαρι, οχι ενα τουρμπατο 600αρι.

Παρολαυτα, το σωστο ειναι να ξεκινησεις απο αυτη την προταση που εγραψες. Η καθοδηγηση σου πρεπει να ειναι το τι θες, και οχι το μεγεθος/μοντελο της τουρμπινας οπως προειπαν κ οι αλλοι.

Αντε τωρα, βγαλε μας ολους ψευτες και τρελλανε μας με μια μοντα που θα χαζευουμε για καιρο :beer:

WiSe
22/04/2016, 18:16
δυσκολα να αντεξει την πιεσης της τουρμπινας το μηχανακι σου και αν αντεξει θα ειναι για λιγο. θα βαρεθεις να το λυνεις γιατι θα σπαει αδερφε.

αν θες μοτο με τουρμπο τα tdm εχουν καλη βαση για μια μικρη τουρμπινα διαφορετικα πας σε μπουσα τα οποια ειναι τερατα αντοχης αν φτιαχτουνε σωστα.
γενικα απο το budjet που εχεις υπολογιζει να βαλεις το διπλασιο καλυτερα, γιατι πολλα μπορει να προκυψουν...

Ξερεις για ποσα μοτερια τα εχουν πει αυτα? Και ποσα ακομα αντεξαν? Ενα τρυπιο πιστονι ειναι μια καλη αφορμη για σφυρηλατα. Δε στο λεω γιατι υπαρχει καποια βρυση που τρεχει λεφτα απλα ετσι γινεται συνηθως απλα πρεπει να ξερεις ολα τα ενδεχομενα και να εισαι προετοιμασμενος. Οποιος ξεκιναει τετοιες μοντες χωρις να ξερει οτι υπαρχει πιθανοτητα στραβης ειναι βαθια νυχτωμενος.




Περιγραφεις ενα ατμοσφαιρικο χιλιαρι, οχι ενα τουρμπατο 600αρι.

Παρολαυτα, το σωστο ειναι να ξεκινησεις απο αυτη την προταση που εγραψες. Η καθοδηγηση σου πρεπει να ειναι το τι θες, και οχι το μεγεθος/μοντελο της τουρμπινας οπως προειπαν κ οι αλλοι.

Αντε τωρα, βγαλε μας ολους ψευτες και τρελλανε μας με μια μοντα που θα χαζευουμε για καιρο :beer:

:lol: Εχεις ενα μικρο δικιο! Αλλα κανεις δε στοχευει σε κατι μετριο. Μακαρι να πανε ολα καλα αργουμε ακομα αλλα πηρα καλες πληροφοριες για αρχη!

teo_g7
22/04/2016, 21:50
Αν το θες για το καθημερινό σου μηχανάκι απλά ξέχνα το!
Αν το θες για track fun whatever bike
Go for it!

My 2 cents

ΝIKOLTSOS
22/04/2016, 22:15
και 1000 να ηταν το fazer σου, παλι θα σου ελεγα να το πουλησεις και να παρεις κατι αλλο αν θες αλογα...
ο λογος απλος: "δεν βγηκε εξ αρχης γι'αυτη την δουλεια"...
:wave2:

Συφωνώ με αυτό αλλά ας πούμε το γουστάρεις και θες ντε και καλά το s2.


Και γιατι δεν βελτιωνεις - αλλαζεις τον κινητηρα προς r6..

Ή ακόμα καλύτερα αν μπορείς να χώσεις κανέναν από r1 σαν το raven...

Δες το video 156 άλογα το gsx (https://www.youtube.com/watch?v=CpldRhFAj8k) ... και αναλωτίεμαι κάθε πότε θα θέλει rebuild ( νομίζω στο gta.com υπάρχει το θέμα).
Με το καλό ότι και να κάνεις....
:beer:

alex80
26/04/2016, 15:06
O Wise να ξερετε παντως δεν ειναι κανενας τυχαιος στον χωρο της βελτιωσης ασχετως αν ειναι σχετικα νεος στο χωρο της μηχανης. Φιλε μου η 28αρα που λες μου φαινετε λιγο μεγαλη. Ψαξου για καμια απο tjet ή απο κανα μικρο dieselaki. τωρα απο αντοχες μοτερ επειδη ειναι ηδη πιεσμενα μοτερ θεωρω οτι πας σιγουρα για σφυρηλατα και ριγμενη συμπιεση με πρατηριου αλλιως τα πιστονια θα γινουν σουρωτηρι και οι μπιελες μπανανες.

WiSe
26/04/2016, 18:09
O Wise να ξερετε παντως δεν ειναι κανενας τυχαιος στον χωρο της βελτιωσης ασχετως αν ειναι σχετικα νεος στο χωρο της μηχανης. Φιλε μου η 28αρα που λες μου φαινετε λιγο μεγαλη. Ψαξου για καμια απο tjet ή απο κανα μικρο dieselaki. τωρα απο αντοχες μοτερ επειδη ειναι ηδη πιεσμενα μοτερ θεωρω οτι πας σιγουρα για σφυρηλατα και ριγμενη συμπιεση με πρατηριου αλλιως τα πιστονια θα γινουν σουρωτηρι και οι μπιελες μπανανες.

Εχω δει ηδη μια td04 και το ψαξιμο συνεχιζεται. Την αλλη εβδομαδα θα μιλησω με γνωστο εξατμισα να παρω μια πρωτη αποψη πως θα μπει τι και βλεπουμε. Δε βιαζομαι γενικα. Υπαρχουν σοβαρες ελπιδες να μην ξεφυγει απο το everyday bike :P

Οσο για τα σφυριλατα που λες δεν θα διαφωνησω αλλα δεν θα το πιεσω γενικα, οποτε προς το παρον δεν ειναι στα σχεδια μου.

duke200
26/04/2016, 19:16
td04 καλη τουρμπίνα και έυκολη ανακατασκευή (κόστος 150 ευρω περίπου, προτεινω τον ανδρεα κλαδη)

td04-13G φοραγε το subaru 2.0. φυσικά μην περιμένεις να "ξυπνήσει" πριν τις 6-7000 στροφες η συγκεκριμένη, αλλα μετά τις 8000 θα λυσάξει, ακόμα και με 0.4 μπαρ. Αν θελεις λίγο ροπούλα στο "κουφιο" χαμηλά μοτερ του faser, πρεπει να πας σε κάτι αρκετα μικρότερο (πχ IHI απο t-jet 120ps ή CT9 απο starlet glanza.

οτι τουρμπίνα βρεις απο 1400-1600 βενζίνη κάνει, για ροπή απο 4-5000 στροφές.

απο μικρο μοτερ πετρελαιο (μέχρι 1400 κυβικά) μπορεις να βαλεις τουρμπίνα, αλλα έχουν λίγο μεγάλα A/R και είναι λίγο αργές μεχρι να παρουν μπρος.

GsDakar
26/04/2016, 20:17
ειδα ενα εχθες μιχαλακοπουλου απεναντι απο coffee island,αυτο που με χαλασε ηταν που ειδα μαμα φρενα και εψαχνα την θηκη απο το αλεξιπτωτο γιατι αλλιως δεν σταματαει...

WiSe
26/04/2016, 20:49
td04 καλη τουρμπίνα και έυκολη ανακατασκευή (κόστος 150 ευρω περίπου, προτεινω τον ανδρεα κλαδη)

td04-13G φοραγε το subaru 2.0. φυσικά μην περιμένεις να "ξυπνήσει" πριν τις 6-7000 στροφες η συγκεκριμένη, αλλα μετά τις 8000 θα λυσάξει, ακόμα και με 0.4 μπαρ. Αν θελεις λίγο ροπούλα στο "κουφιο" χαμηλά μοτερ του faser, πρεπει να πας σε κάτι αρκετα μικρότερο (πχ IHI απο t-jet 120ps ή CT9 απο starlet glanza.

οτι τουρμπίνα βρεις απο 1400-1600 βενζίνη κάνει, για ροπή απο 4-5000 στροφές.

απο μικρο μοτερ πετρελαιο (μέχρι 1400 κυβικά) μπορεις να βαλεις τουρμπίνα, αλλα έχουν λίγο μεγάλα A/R και είναι λίγο αργές μεχρι να παρουν μπρος.

Σωστοτατος! Αυτη τη πληροφορηση εχω και γω μεχρι στιγμης. Τον ξερω τον Αντρεα του ειχα στειλει κοσμο παλια γιατι ειχα ακουσει πολυ καλα λογια.

Απο τις 7 μεχρι τις 14 ειναι 7000 στροφες.... ε νομιζω ειναι αρκετες, τιποτα ομως δεν ειναι σιγουρο ακομα.

Δεν ειχα κατσει να ψαξω ποτε πως δουλευουν τοσο μικρες τουρμπινες..... ηρθε η ωρα νομιζω! αχαχαχα


ειδα ενα εχθες μιχαλακοπουλου απεναντι απο coffee island,αυτο που με χαλασε ηταν που ειδα μαμα φρενα και εψαχνα την θηκη απο το αλεξιπτωτο γιατι αλλιως δεν σταματαει...

Ισως να ειχε καλυτερη δισκοπλακα-τακακια