PDA

View Full Version : Φίλτρο λαδιού



o_gavros
22/04/2016, 14:38
Κάνοντας μια γρήγορη ψαχτική δεν βρήκα σχετικό νήμα,για αυτό και ανοίγω αυτό.

Είμαι να αλλάζω λαδάκια και φίλτρο τωρα και επειδή ακούω/διαβάζω διάφορα είπα να ρωτήσω.

Είναι τόσο σημασίας το αν θα βάλουμε μαμά φίλτρο ή αφτερμαρκετ;
Εχουμε φτάσει στο σημείο να είναι "αναγκαίο" να τοποθετούνται εξωτερικοί μαγνήτες στο φίλτρο,για να συγκρατούν τυχόν ρινίσματα;

Εχω βάλει 3 διαφορετικα μεχρι τωρα στις κατα καιρούς αλλαγές.ορίτζιναλ,χάιφλόου και τσαμπιον.
Δεν παρατηρησα ποτε μούργα ή τελος πάντων κάτι που να μου κινήσει την περιέργεια.
Επίσης κάποια στιγμή που λύθηκε το κάρτερ για να αλλαχτεί η φλάτζα του, η "βρωμιά" που καθάρισα απο το καπάκι ήταν πολύ λίγη για μοτερ 10ετίας+.

Εχει λοιπόν νόημα να διυλίζουμε τον κώνωπα, εν προκειμένω το έλαιο, τόσο πολύ;

zannisvel
22/04/2016, 14:44
Αν μιλαμε για το Ζ, εγω απο τη πρωτη αλλαγη λαδιων K&N εβαζα γιατι αυτο ειχε το μαγαζι που αγοραζα λαδια. Ποτε δεν ειχα προβλημα. Ειχε και κολλημενο ενα παξιμαδι στο τελος και μπορουσα να το βγαζω και με τη καστανια. κανα 2 φορες ειχα παρει καταλαθος και νικελωμενο φιλτρο Κ&Ν.
:beer:

theofilos888
22/04/2016, 14:50
Κανενα θεμα δε θα εχεις. Βαλε ο,τι επωνυμο φιλτρο θες.

o_gavros
22/04/2016, 14:50
τι παραπάνω θα προσφέρει το πανακριβο ΚΝ (ακριβοτερο ακόμα και απο το μαμα) σε σχέση με τα υπόλοιπα όμως;
Αυτη ειναι η απορία μου (οχι για το ΚΝ συγκεκριμένα).
Αν αλλάζονται σε εύλογα διαστήματα,όλα την ίδια δουλειά δεν κάνουν;

φτατόλη,ξέρει η πάπια που'ναι η λίμνη

zannisvel
22/04/2016, 14:57
τι παραπάνω θα προσφέρει το πανακριβο ΚΝ (ακριβοτερο ακόμα και απο το μαμα) σε σχέση με τα υπόλοιπα όμως;
Αυτη ειναι η απορία μου (οχι για το ΚΝ συγκεκριμένα).
Αν αλλάζονται σε εύλογα διαστήματα,όλα την ίδια δουλειά δεν κάνουν;

φτατόλη,ξέρει η πάπια που'ναι η λίμνη

Απο ερευνα που ειχα κανει, το πιο σημαντικο ειναι αν το offbrand φιλτρο να προλαβαινει να φιλτραρει το λαδι που του στελνει η αντλια οπως επισης και το χαρτι που φιλτραρει να ειναι καλης ποιοτητας και να μην ζοριζεται απο τη διελευση λαδιου. Οι γνωστες εταιριες εχουν κανει την απαιτουμενη μελετη και μπορουν αρα θα τις εμπιστευομουν. Ενα κινεζικο φιλτρο που απλα βιδωνει στο μηχανακι μου, δε θα το εβαζα.

7Tolis
22/04/2016, 15:00
Η kn απλά έβγαλε χρηστικά φίλτρα αέρος,έφτιαξε brand και βαράει και αλλού.That's all.Ό,τι φίλτρο θες βάλε.

toyar
22/04/2016, 15:04
φιλτρο λαδιου παντα γνησιο
η διαφορα στο κοστος ειναι αμελητεα

MG-KTiNoS
22/04/2016, 15:54
κοίτα άμα γυρνάς στη μπίστα και τα δεκατάκια παίζουν κάποιο ρόλο τότε μπορείς να ψαχτείς μ φίλτρα και ότι άλλη μλκια σου ρθει. Στο δρόμο ΙΣΩΣ ακούσεις κάτι αλλά τίποτα το ιδιαίτερο δεν θα συμβεί. Αν βάλεις ολόσωμη, φίλτρο και κομάντερ με πρόγραμμα (και στο ρυθμίσει και κάποιος που δε ν μλκας...) κάτι θα γίνει που δεν θ αξίζει τα λεφτά του αφού αλλάζεις και μηχανάκι στη ντελική με τα ίδγια λεφτά.
Καπίτο?


-----------
εκτώς αν μιλάς για φιλτρο λαδιού....
:lol:

noodles
22/04/2016, 18:02
ιδιος τυπος φιλτρου να ειναι και απο μαρκα οποια θες (genuine kawasaki, kn, mann, hiflo). για τα hiflo εχω ακουσει πως εχουν θεματακια με τη βαλβιδα.
προσωπικα εβαλα μια φορα και δεν ειχα προβλημα. kn βαζω γιατι εχει παξιμαδι για πολυγωνο και βολευει απιστευτα.

devil's animal
22/04/2016, 18:18
δεν εχει σημασια...
πιο πολυ σημασια εχει ν'αλλαζεις φιλτρο σε καθε αλλαγη και οχι καθε 2η...κατα τ'αλλα μελιτζανοπιτα...

arisrodolivos
22/04/2016, 19:01
δεν εχει σημασια...
πιο πολυ σημασια εχει ν'αλλαζεις φιλτρο σε καθε αλλαγη και οχι καθε 2η...κατα τ'αλλα μελιτζανοπιτα...

Ετσι ειναι οπως οταν κανεις μπανιο,δεν αλλαζεις βρακι?φιλτρο γιατι να μην αλλαζεις

panavour
22/04/2016, 19:55
μονο μαμα
η μαμα παντα ξερει καλυτερα

devil's animal
22/04/2016, 20:01
Ετσι ειναι οπως οταν κανεις μπανιο,δεν αλλαζεις βρακι?φιλτρο γιατι να μην αλλαζεις



επειδη πολλοι το κανουν, γι'αυτο το αναφερω...;)

sapila racing
22/04/2016, 21:12
Πολλές φορές πάντως έχει συμβεί με φίλτρα εμπορίου και μαλιστα επώνυμα να μην σβήνει το λαμπακι του λαδιού.
Εχει να κανει με την βαλβίδα του φίλτρου και κατα πόσον συμβαδίζει με τις προδιαγραφες που πρεπει να έχει.

toyar
22/04/2016, 21:49
εγω αλλαζω φιλτρο καθε 2 λαδια αλλα τα λαδια τα αλλαζω στα μισα χλμ αρα............;)

alex14
23/04/2016, 05:07
Στο δικο μου λεει οτι χρειαζεται φιλτρο καθε τριτη αλλαγη λαδιων. Το αλλαζω καθε δευτερη. Παντα με γνησιο.

duke200
23/04/2016, 06:52
champion και highflow είναι καλά.

theofilos888
23/04/2016, 06:59
Μετα απο καμποσες αλλαγες λαδιου με γνησιο φιλτρο ετυχε να παρω champion και για το cb και για το cbf. Στην αντιπροσωπεια μου εδιναν το ιδιο φιλτρο και για τα δυο. Στ μαγαζι, που πηρα τα φιλτρα μου εδωσε διαφορετικα. Παω στο σπιτι και το ψαχνω λιγο. Αποδειχτηκε πως στη honda μου εδιναν φιλτρο για το μικρο. Οταν ρωτησα μου ειπαν πως δεν φερνουν δυο τυπους φιλτρου λαδιου, αλλα μονο εναν. Τι να πω.... :moutza:

vaska
23/04/2016, 07:55
κοίτα άμα γυρνάς στη μπίστα και τα δεκατάκια παίζουν κάποιο ρόλο τότε μπορείς να ψαχτείς μ φίλτρα και ότι άλλη μλκια σου ρθει. Στο δρόμο ΙΣΩΣ ακούσεις κάτι αλλά τίποτα το ιδιαίτερο δεν θα συμβεί. Αν βάλεις ολόσωμη, φίλτρο και κομάντερ με πρόγραμμα (και στο ρυθμίσει και κάποιος που δε ν μλκας...) κάτι θα γίνει που δεν θ αξίζει τα λεφτά του αφού αλλάζεις και μηχανάκι στη ντελική με τα ίδγια λεφτά.
Καπίτο?


-----------
εκτώς αν μιλάς για φιλτρο λαδιού....
:lol:

Ρε φαρμακοτρίφτη για λαδιού μιλάει ο άνθρωπος :bawl:

Εγώ πάντως αλλάζω φίλτρο σε κάθε αλλαγή λαδιού σε όλα μου τα οχήματα. Με εξαίρεση το παπί που του βάζω το γνήσιο γιατί τα παιδιά που έχουν το service της Γιαμάπα στην Πάτρα είναι αστέρια και φίλοι, σε όλα τα άλλα βάζω hiflo και champion. ΠοτεΣ δεν είχα πρόβλημα.

Acacius
23/04/2016, 17:45
Σε κάποια φθηνά φίλτρα ίσως γίνουν "εκπτώσεις" στην ποιότητα κατασκευής όσο και στη συνολική επιφάνεια φιλτραρίσματος. Έχει σελίδες στο δίκτυο όπου έχουν "ξεκοιλιάσει φίλτρα για το ίδιο όχημα και διαφορές υπάρχουν. Πάντως αν εξαιρέσεις καμία αστοχία υλικού, δεν ξέρω πόσο σημαντικές είναι. Τέλος, το μαμά φίλτρο προσφέρει σιγουριά, αλλά πληρώνεις έξτρα το όνομα αφού τα φίλτρα τα κατασκευάζει άλλος. Αν βρεις τον ΟΕΜ έχει καλώς, αλλιώς κάποια έμπιστη μάρκα αρκεί νομίζω.