PDA

View Full Version : Ατυχηματάκι με το παπί



DayRs
24/04/2016, 00:38
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα..Νέος στο forum εδώ θα χαρώ πολύ να τα πούμε!!!Να σας πω την περιπέτεια μου..Έχει 7 μήνες που αγόρασα το daytona dy125rs και είχα πριν κανένα μήνα ένα μικρό ατύχημα!!Λίγο πριν μπω στην πόλη και λόγο κακού οδοστρώματος κατάφερα να πέσω με την μηχανή με ταχύτητα περίπου 20km!!Εγώ αν υπέρβαρος ζυγίζω 105kg (για να υπολογίσετε περίπου το μέγεθος του ατυχήματος)..Ευτυχώς ούτε εγώ έπαθα κάτι μιας και πάντα φοράω κράνος και γενικά δεν τρέχω αλλά ούτε και το μηχανάκι έπαθε πολλά..Λίγες γρατσουνιές στην εξάτμιση,το φτερό της ρόδας η μάσκα από το φανάρι και η βάση μαρσπιέ που ήθελε λίγο ίσιωμα..Κάτι γρατσουνιές σε ποδιά και αντίβαρα δεν τις θεωρώ σημαντικές ωστόσο αυτό που με προβληματίζει είναι το εξής!!Μετά από το ατύχημα στράβωσε ελάχιστα το τιμόνι!!Πήρε κλήση πχ 2-3 εκατοστών και αφού το πήγα στον μάστορα το επανέφερε χωρίς να βγάλει πλαστικά κλπ..Έλα μου όμως που από τότε το τιμόνι γυρίζει πολύ χαλαρά δεξιά και αριστερά και γενικά μου φαίνεται κάπως πιο ελαφρύ...Λες και θα μου φύγει η μηχανή,έτσι νιώθω!!Ωστόσο να σας αναφέρω ότι δεν ακούγεται κάποιος ήχος η κάτι περίεργο!!Αυτά με το τιμόνι..Πέρα από εκεί αντιμετώπισα και ένα άλλο θέμα με το καρμπυρατέρ της μηχανής..Μια μέρα μετά από πολύ βροχή και αφού δεν καλύπτεται η μηχανή από κάποιο υπόστεγο πάω το απόγευμα και ενώ έχει βγάλει ήλιο να βάλω μπροστά και η μηχανή να μην παίρνει με τίποτα μπροστά!!Την πάω με τα χέρια στον μάστορα και μου λέει πως πιθανόν θα έχει πάει νερό στο μπουζί..Το καθαρίζει το φυσάει το αλλάζει και η μηχανή συνεχίζει να μην παίρνει μπροστά!!Γυρίζει την βίδα από το καρμπυρατέρ και βγάζει αρκετό νεράκι..Μου λέει πως είναι από την νοθεία της βενζίνης (αν και συνήθιζα να βάζω σε ένα βενζινάδικο βενζίνη) και κάθεται το καθαρίζει μου βάζει λάδι κλπ για να μην κάτσει το νερό στις βαλβίδες κλπ..Από τότε δεν έχω το παραμικρό ωστόσο θα ήθελα να ρωτήσω πόσο σίγουροι μπορούμε να είμαστε ότι έγινε από την βενζίνη μιας και το πρόβλημα το έβγαλε μετά από μια πολύ δυνατή βροχή??Αυτά από μένα..Ελπίζω να ήμουν αναλυτικός!!Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!!

Ζεύκας
24/04/2016, 01:03
μήπως εκτός από το τιμόνι έχει στραβώσει και το πηρούνι;

DayRs
24/04/2016, 01:13
Δεν νομίζω γιατί πέρα το ότι τα Km ήταν πολύ λίγα και δεν σύρθηκε πολύ η μηχανή δεν θα έπρεπε να με τραβάει η μηχανή αριστερά η δεξιά?Ερώτηση..Το πιρούνι φαίνεται με το μάτι αν έχει στραβώσει έστω και λίγο?

stefanos
24/04/2016, 10:34
Το πιρούνι φαίνεται με το μάτι αν έχει στραβώσει έστω και λίγο?

Αν είχε στραβώσει θα τράβαγε το μηχανάκι αριστερά ή δεξιά.

DayRs
24/04/2016, 12:38
Αν είχε στραβώσει θα τράβαγε το μηχανάκι αριστερά ή δεξιά.

Οπότε τι μπορεί να παίζει?Μήπως είναι ιδέα μου?

Pan (dvs)
24/04/2016, 12:46
Οπότε τι μπορεί να παίζει?Μήπως είναι ιδέα μου?

Αν εκανες καμμια 15αρια μερες να ξανακαβαλησεις,δεν ειναι απιθανο.

DayRs
24/04/2016, 12:49
Σήκωσα την μηχανή και έφυγα..Γενικά την χρησιμοποιώ κάθε μέρα!!Παίζει κάπως να σφίγγει το τιμόνι?

Pan (dvs)
24/04/2016, 12:56
Εχεις κοιταξει τον αερα στο μπροστινο?

DayRs
24/04/2016, 13:02
Τον έχω κοντά στο 35 μιας και τραβάει πολύ ζόρι λόγο κιλών και ανήφορων!!Για το άλλο το θέμα με το καρμπυρατέρ τι έχετε να πείτε?

virus
24/04/2016, 15:33
Μετά από το ατύχημα στράβωσε ελάχιστα το τιμόνι!!Πήρε κλήση πχ 2-3 εκατοστών και αφού το πήγα στον μάστορα το επανέφερε χωρίς να βγάλει πλαστικά κλπ..Έλα μου όμως που από τότε το τιμόνι γυρίζει πολύ χαλαρά δεξιά και αριστερά και γενικά μου φαίνεται κάπως πιο ελαφρύ...


μπροστα σου το εκανε; μηπως να ξαναπηγαινες και να του ελεγες το προβλημα σου;


το καρμπ αφου λυθηκε το προβλημα αστο.

SHOOTER045
24/04/2016, 15:42
1)κοιτα την ζαντα αν είναι ίσια
2)ρουλεμάν λαιμού και κεντρικό παξιμάδι

DayRs
24/04/2016, 16:38
Δεν το έκανε μπροστά μου..Το πήρε το έκανε μια βόλτα και το ίσιωσε!!Για το καρμπυρατέρ φοβάμαι μήπως παίρνει από κάπου νερά και το ξανακάνει!!(Τι ρόλο παίζει η εγγύηση σ αυτό?)Η ζάντα ίσια φαίνεται με το μάτι μου :D
Επίσης για να σφίξω ρουλεμάν λαιμού και κεντρικό παξιμάδι πρέπει να βγάλω μάσκα και γραβάτα?Να τα σφίξω τέρμα?

SHOOTER045
24/04/2016, 18:04
1) η ζάντα φαινεται και είναι ίσια ΜΟΝΟ ΜΕ ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΙΣΗ
2)το κεντρικό του λαιμού ΜΟΝΟ με δυναμοκλειδο,αφού βγαλεις πλαστικά γραβάτες κτλπ και επιθεωρήσεις τι γίνεται εκεί

DayRs
24/04/2016, 18:16
Να το σφίξω τέρμα?Θα βρω εύκολα να μου κάνουν ζυγοστάθμιση εδώ στην Καβάλα?Πόσο πάει?Κάνα 20ευρώ?

SHOOTER045
24/04/2016, 18:22
Για καβάλα δεν ξέρω και δεν μπορω να βοηθήσω.
Το παξιμάδι του λαιμού καλά είναι μονο με δυναμοκλειδο στις ροπές που δίνει ο κατασκευαστής

Sapadak
25/04/2016, 10:25
Να το σφίξω τέρμα?Θα βρω εύκολα να μου κάνουν ζυγοστάθμιση εδώ στην Καβάλα?Πόσο πάει?Κάνα 20ευρώ?

Πήγαινε στον Αντώνη να στο ρίξει μια ματιά.

Ανεβαίνοντας εβδόμης μεραρχίας, πριν το σίγμα στο δεξί σου χέρι

https://goo.gl/maps/HwpaSTgTSsj

DayRs
25/04/2016, 23:08
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις..Σήμερα πήγα στον μάστορα να δει το μηχανάκι!!Πρώτα απ όλα μου είπε πως στο πέσιμο που είχα στράβωσε το τιμόνι και απλά το επανέφερε!!Το έκανε μια μεγάλη βόλτα σήμερα και μου είπε πως δεν χρειάζεται κάποια ευθυγράμμιση απλά στο service θα μου μαζέψει λίγο τον λαιμό γιατί έχει κενά λόγω χρησιμοποίησης μπροστινού φρένου και συνδυασμού λακκουβών αν δεν κάνω λάθος..(Όταν το ακινητοποιώ με μπροστινό φρένο κάνει ένα γκούπ)!!Ωστόσο και πάλι νομίζω πως έχει θέμα με το τιμόνι!!!