PDA

View Full Version : Απορίες του Μαθητευόμενου!



milaber
06/03/2004, 09:21
Για απαντήστε μου (γιατί η μοτοσυκλετιστική μου εμπειρία περιορίζεται σε παπιά):

Τα φαρδύτερα ελαστικά δίνουν καλύτερη ευστάθεια στη μηχανή;
Τα φαρδύτερα ελαστικά σου δίνουν μεγαλύτερα περιθώρια κλίσης;
Η μαλακή γόμα δίνει καλύτερα κρατήμματα;
Οι ζάντες οι χυτές στραβώνουν δυσκολότερα από τις άλλες με τις ακτίνες;

Με βασανίζουν πολύ, απαντήστε παρακαλώ...
:confused: :confused: :confused:

bikersonly
06/03/2004, 19:37
1. Τα φαρδύτερα ελαστικά όντως δίνουν μεγαλύτερη ευστάθεια στην μοτό!Βέβαια τα ελαστικά είναι ανάλογα της μοτό.Όσο μεγαλύτερη ιπποδύναμη τόσο μεγαλύτερο ελαστικό συνήθως.Και είναι λογικό μια μοτό που πιάνει 180χλμ να έχει μικρότερο ελαστικό από μία που πιάνει 240 από μία που πιάνει 300 κτλ κτλ
Με το μεγαλύτερο ελαστικό "κερδίζεις" ευστάθεια στα πολλά χιλιόμετρα κυρίως,τελική,άνεση και χάνεις σε επιτάχυνση,κατανάλωση.

2. Πιστεύω ότι για τα περιθώρια κλίσης δεν παίζει το πόσο μεγάλο- φαρδύ είναι ένα ελαστικό.Για αυτό βλέπεις μεγάλα ελαστικά τα οποία έχουν ψηλή και απότομη κορώνα (για μεγαλύτερα περιθώρια κλίσης) και το ίδιο μέγεθος ελαστικού το οποίο έχει ποιο γλυκιά flat κορώνα με μικρότερα περιθώρια κλίσης.Αλλά πάντα εννοείται ότι παίζει ρόλο και η μοτό.Π.χ εγώ στο ΧΧ δεν θα βάλω ελαστικά με ψηλή και απότομη κορώνα γιατί είναι βαρειά μοτό και θα με δυσκόλευε-τρόμαζε στις απότομες κλίσεις.

3. Η μαλακή γόμα έχει καλύτερα κρατήματα.Ζεσταίνεται πολύ πιο εύκολα και μοναδικό μείον της ότι "τρώγεται" πολύ πιο εύκολα και θέλει προσοχή, δηλαδή δεν πατάω χαλίκια και χωματάκι γιατί τρώγεται αρκετά!Η σκληρή γόμα είναι πιο πολύ για πολλά χιλιόμετρα (ταξίδια) ζεσταίνεται δύσκολα (μέσα στην πόλη και με κρύο ειδικά γ@ματα) και έχει πολύ περισσότερη αντοχή.
Υπάρχει και η μεσαία γόμα που σχεδόν τα συνδυάζει και τα δύο.Αλλά σχεδόν ούτε το ένα είναι ούτε το άλλο.Μια ενδιάμεση κατάσταση.

3. Οι χυτές ζάντες στραβώνουν πιο δύσκολα από τις ακτινωτές προφανές γιατί.Άμα βάλεις τις δύο ζάντες δίπλα δίπλα θα καταλάβεις.

Ελπίζω να βοήθησα.Τουλάχιστον αυτά έχω αποκομίσεις από την προσωπική μου πείρα!

:winka:

kosdros
06/03/2004, 19:51
Ευστάθεια στην μηχανή δεν δίνουν από μόνα τους τα φαρδύτερα ελαστικά. Η ευστάθεια εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Στα ελαστικά συγκεκριμένα από την ποσότητα του αέρα μέσα σε αυτά και από την κατάστασή τους.

Ο κατασκευαστής έδωσε το φάρδος ελαστικών που είναι ιδανικά για την ισορροπία και είδος της συγκεκριμένης μοτοσυκλέτας με μέσο αναβάτη. Αν γέρνoντας την μηχανή η συνισταμένη του βάρους της μοτοσυκλέτας και της φυγόκεντρου δύναμης βρίσκεται έξω από το πέλμα του ελαστικού πέφτεις. Ο κατασκευαστής έχει προβλέψει αρκετό περιθώριο να γύρεις. πριν τελειώσει το ελαστικό. Με πιο φαρδύ λάστιχο πέφτεις στην ίδια κλίση έχοντας απάτητο το ελαστικό στις άκρες του.

Η μαλακή γόμα παραμορφώνεται περισσότερο στο δρόμο με αποτέλεσμα να ζεσταίνεται γρηγορότερα από την σκληρή. Ακόμα και η σκληρή αν ζεσταθεί σωστά παρέχει το ίδιο κράτημα.

Οι ζάντες οι χυτές στραβώνουν πιο εύκολα από τις ζάντες με ακτίνες. Η ζάντα με ακτίνες αντέχει σε λογικό χτύπημα λόγω της πυκνής διάταξής των ακτίνων της που μοιράζουν την δύναμη κρούσης και την αποδυναμώνουν. Για αυτό χρησιμοποιούνται στις enduro και on-off. Το ίδιο λογικό χτύπημα όταν εφαρμοστεί στην χυτή μόνο ανάμεσα στα μπράτσα της δεν έχει διέξοδο αποδυνάμωσης με αποτέλεσμα να δημιουργεί πολύ μικρά χτυπηματάκια. Προτιμούνται στις δρόμου μοτοσυκλέτες λόγω βάρους και σταθερότητας.

stefanos
06/03/2004, 20:11
Λόγω μεγαλύτερου βάρους και αδράνειας δίνουν την αίσθηση σταθερότητας (αλλά δεν μπαίνουν εύκολα και στη στροφή).

milaber
06/03/2004, 21:36
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις μάστορες!
To φαντάστηκα για την ευστάθεια αλλά δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί (κυρίως οι τύποι που φτιάχνουν παπάκια) βάζουν ελαστικά με δυο όντους φάρδος. Δηλαδή θυσιάζουν την σταθερότητα (και μάλλον και ασφάλεια τους) για λίγο καλύτερη επιτάχυνση;
Λογικό και αυτό με το είδος του ελαστικού που καθορίζει τα όρια κλίσης. Αν ήταν απλά να το καθορίζει το μέγεθος οι cruiser θα έστριβαν σαν πιστιάρες, ε;
Αν είναι έτσι, ειδικά στην Ελλάδα γιατί να μην βάζουμε λίγο πιο μαλακή γόμα; Το λέω γιατί έχω δεινοπαθήσει με το inova και τα κ****λάστιχα του! Αφού οι δρόμοι γλυστράνε όταν περπατάς απλά πάνω με παπούτσια...

bikersonly
08/03/2004, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Αν είναι έτσι, ειδικά στην Ελλάδα γιατί να μην βάζουμε λίγο πιο μαλακή γόμα; Το λέω γιατί έχω δεινοπαθήσει με το inova και τα κ****λάστιχα του! Αφού οι δρόμοι γλυστράνε όταν περπατάς απλά πάνω με παπούτσια...

Εξαρτάται! Γιατί επειδή ακριβώς ζούμε στην Ελλάδα και στην άσφαλτο συναντάς χώμα,πετραδάκια,καρφάκια κτλ κτλ πατώντας τα, η μαλακή γόμα "τρώγεται" πιο εύκολα.
Από εκεί και πέρα το κόστος για αλλαγή ελαστικών όλοι το ξέρουμε ότι είναι .........κάπως!Και για να αλλάζεις 2 φορές τον χρόνο ελαστικά είναι λίγο απαγορευμένο σαν ποσό!Για αυτό και λίγοι σχετικά επιλέγουν μαλακή γόμα.Η μαλακή γόμα γενικά θέλει να μην κάνεις μαλακίτσες (burn out κτλ) θέλει προσοχή στην οδήγηση ώστε να σου κρατήσει όσο το δυνατόν περισσότερο!Με καλή χρήση αντέχει περίπου στα 6.000 χλμ.Αλλά όχι χιλιόμετρα καφετέριας..... αλλά να το στρίβεις!Διαλέγεις και παίρνεις! :winka:

Υ.Γ Προσωπικά για χρήση εντός πόλης και ταξιδιάρικα χιλιόμετρα προτιμώ την μεσαία γόμα.Ούτε την μαλακή, ούτε την σκληρή!

milaber
21/03/2004, 22:42
Kαλά η γόμα...
...αλλά αυτό που ρώτησα για τα παπάκια με τα ελαστικά 2 πόντους;
Αυτά που είναι μικρότερα και από ποδήλατο!
Δεν είναι λίγο σκοτώστρες;

nimbus
22/03/2004, 03:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Kαλά η γόμα...
...αλλά αυτό που ρώτησα για τα παπάκια με τα ελαστικά 2 πόντους;
Αυτά που είναι μικρότερα και από ποδήλατο!
Δεν είναι λίγο σκοτώστρες;


TI ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΓΟΜΑ ΣΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ?:sick: ΑΔΥΝΑΤΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ...:hypnotize

stefanos
22/03/2004, 05:43
Τα λάστιχα στα εν λόγω παπάκια είναι στενά στην προσπάθεια των ιδιοκτητών τους να βγάλουν λίγα χιλιόμετρα παραπάνω.
Ανάλογα με το μέγεθος του πέλματος είναι και οι τριβές που αναπτύσονται κατά την κύλιση.
Για να μειώσουμε τις τριβές βάζουμε οσο το δυνατό λρπτότερο λάστιχο και το φουσκώνουμε οσο γίνεται παραπάνω.
Ετσι ξεκλέβουμε κανα χιλιόμετρο.
Ειναι εντελώς λάθος και επικύνδυνο σε μηχανή που δεν είναι για dragster.
Και εκεί βέβαια μπορούμε να το κάνουμε μόνο στο μπροστά λάστιχο.
Στο dragster το λεπτό ελαστικό εμπρός βοηθάει και απο άποψη αεροδυναμικής.

nimbus
22/03/2004, 08:44
ΑΑΑΑ ΜΑΛΙΣΤΑ!:winka: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

almalibera
22/03/2004, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
TI ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΓΟΜΑ ΣΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ?:sick: ΑΔΥΝΑΤΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ...:hypnotize


Μην τους ακους γλυκεια μου...

Ψεμματα σου λενε..

Η γομα, για να καταλαβεις, ειναι αυτη η λευκή ή ροζ ή με σχέδια (πλεον στο εμπόριο υπαρχουν πολλες:p ) που χρησιμοποιούμε για να σβήσουμε κάτι! :D

milaber
22/03/2004, 09:58
TI ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΓΟΜΑ ΣΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ? ΑΔΥΝΑΤΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ...

Τι ερωτήσεις είναι αυτές βρε;
:nono:
Μου αρέσει που ονομάζομαι και "μαθητευόμενος"!
:sick:
To ελαστικό μέρος της ρόδας είναι, το λάστιχο αλλιώς!
:rolleyes:
Συνήθως μιλάμε για μαλακή και σκληρή γόμα (ο Μιχάλης εξήγησε παραπάνω για την κάθε μια).
:smilea:

nimbus
22/03/2004, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από almalibera
Μην τους ακους γλυκεια μου...

Ψεμματα σου λενε..

Η γομα, για να καταλαβεις, ειναι αυτη η λευκή ή ροζ ή με σχέδια (πλεον στο εμπόριο υπαρχουν πολλες:p ) που χρησιμοποιούμε για να σβήσουμε κάτι! :D


xaxaxaxa EISAI FOVERIIIIIIIIIIII:beer:

NLS
22/03/2004, 10:08
(έχουμε μπλεχτεί με το "τον" και "την"! θα μας ξεμπλέξει κανείς; )

GyPsy
22/03/2004, 10:38
ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΑΠΙΑ
ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ!!!!!!
ΑΛΛΑΧΤΕ ΤΑ ΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ!!!!!
ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ(ΠΡΟΤΙΜΩ ΜΙΑ ΖΩΗ METZELER)

milaber
22/03/2004, 15:39
Και τα δικά μου έτσι ακριβώς είναι...
Σκατά εντελώς...
Γλυστράνε συνεχώς και παντού...

:mad:

idi
22/03/2004, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Kαλά η γόμα...
...αλλά αυτό που ρώτησα για τα παπάκια με τα ελαστικά 2 πόντους;
Αυτά που είναι μικρότερα και από ποδήλατο!
Δεν είναι λίγο σκοτώστρες;


an den kanw lathos to inova exei kati dunlop pou nai men einai "moyrata" alla den kratane katholoy

vale michelin me45 einai malaka, oti prepei gia papi/ellada
kai meta perimenw na me patiseis eeeee??? to yposxethikes

:beer: :beer: :beer: :beer:

milaber
22/03/2004, 16:16
Δίκιο έχεις...
Αυτά τα Dunlop έχει...
Μιλάμε για μεγάλες σκοτώστρες!
Αργούν να ζεσταθούν πολύ, γλιστράνε στο παραμικρό και κυνηγάω τον κώλο του παπιού συνεχώς!
Τα Michelen έχω ακούσει πως είναι πολύ καλύτερα...
Πάντως σε πατάω και με τις ζάντες μόνο!

:D

tolis_glx
22/03/2004, 22:07
Εδώ και δυο χρόνια στο ταπεινό μου C50 φοράω μόνο Metzeler, είχα τα MO90 (νομίζω) θα έλεγα κλάσεις ανώτερα απο τα Gazelle, ειδικά σε ταχύτητες άνω των 100km/h (μιλάμε για πραγματικα :) ), λίγο στη γλίτσα μου τα χαλάνε, αλλά σε βροχή είναι ΟΚ

NLS
22/03/2004, 23:50
το C50 πόσο πάνω από τα 100... πραγματικά φτάνει; να φοβόμαστε;

νόμιζα ότι μόνο τα παπιά με κλωβό πίσω (πίτσες, μεταφορές κλπ.) πιάνουν τα 100 και μάλιστα ΜΟΝΟ ανάποδα στο δρόμο (κανονικά στο δρόμο δεν πιάνουν ούτε 50)

πόσες φορές σου έχει πέσει από γκρεμό;
σου έχουν εξηγήσει νομίζω ότι δεν κάνει να δένεις την αλυσίδα του πάνω σε σταθμευμένα αυτοκίνητα γιατί να... άμα πάνε να φύγουν... πιάνεις τα 100-120 και βλέπουμε (μέχρι να καταλάβουν ότι κάτι σέρνουν)

τι δεν πιάνουν τα λάστιχα στη γλίτσα; να δοκιμάσεις βεντούζες ή σκι, λάστιχα δεν σου κάνουν

επίσης δοκίμασε διπλή αυτοκόλητη ταινία ή βάλε στα λάστιχα σου φωτιά - θα κολάνε καταπληκτικά στην άσφαλτο, απλά θα είναι για μόνο μια βόλτα γύρω από την πλατεία

απαραίτητο αξεσουάρ το μαλλί καρφάκι, το κράνος (των 30 ευρώ) στην ντουλάπα και το τσιγάρο στο χέρι της προτίμησης σας

το κινητό δεν είναι απαραίτητο όμως την πρόσφυση σου μπορεί να βελτιώσει ανήλικο ξέκωλο (με μπλούζα-σουτιέν με 3 βαθμούς κελσίου και βέβαια παντελόνι χαμηλοκάβαλο ή μάλλον ακάβαλο - να ξεκινά κάτω από τον κώλο) που διακοσμητικά θα κάθεται στο πίσω μέρος της πάπιας - απαραίτητο απλανές βλέμα και τσίχλα (α και αυτή βοηθά στην πρόσφυση - κόλα μερικές στο λάστιχο... μασημένες ε)

(οκ μου πέρασε :bawl: :wave2: :rotflmao: )

tolis_glx
23/03/2004, 00:41
επειδή δε γουστάρω να μαλώνω μέσα σε φόρουμ, απλα με αναγκάζεις να φύγω απο το φόρουμ του μοτο την ίδια μέρα που έκανα τα πρώτα μου ποστ

ούτε 16 είμαι, ούτε πακετάς είμαι, απλα είπα την γνώμη μου για τα λάστιχα που φοράω μιας και είμαι απόλυτα εφχαριστημένος απο αυτά

δε γνωρίζω τι μοτοσυκλέτα διαθέτεις, αλλά έλα όποτε θες να σου δείξω εντελώς φιλικά πόσα πάνω απο 100 βγάζει και αν στρίβει ή όχι και κατα πόσο πατάει άνετα ακόμα και σε στροφές πολλά 200-250 ψευτοεντούρο με κάτι ανεγκέφαλους ηλίθιους που νομίζουν ότι έχουν μηχανή και είναι ανώτεροι απο εμάς με τα παπάκια

ενδεικτικά μια φορά που καταφέραμε να το μετρήσουμε με μια bmw r(κάτι) είχα 130 στο κοντέρ της με 3η, λόγω μλκιας με τα γρανάζια η 4η απλά με έριχνε στα 120, και μια χαρά πατούσα στο δρόμο και ούτε να απογειωθώ ήμουν έτοιμος ούτε τπτ

ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω το ύφος σου

οποιοσδήποτε άλλος έχει απορίες, ελεύθερα να ρωτήσει ότι θέλει αρκεί το ύφος του να μην είναι τοσο προσβλητικό

συγνώμη για το μέγεθος του ποστ και αν προκαλώ αντιδράσεις, το μόνο που ήθελα ήταν να πω τη γνώμη μου για τα λάστιχα (το ξαναλέω) κι όχι για τις επιδόσεις του C μου ... αυτά ...

milaber
23/03/2004, 02:39
Koίτα NLS...
...ψιλοέχει δίκιο...
...το ψιλοπαρατράβηξες...
...και από την πρώτη μέρα που μπήκε το παιδί...
...κάτι τέτοια μου θυμίζουν τα δικά μου πρώτα...
...που με ψιλοδούλευαν!
:mad:
Πάντως και εγώ αδυνατώ να πιστέψω ότι σου έβγαλε 120!
Το Innova είναι μοντέλο 2003, 125 κυβικά και καινούργιο κινητήρα, περίπου 10 άλογα και πιάνει 130 κοντερίσια- 120 κανονικά (μετρημένα από περιοδικά).
Άρα το C50 της δεκαετίας θα πιάνει σίγουρα λιγότερο από 100!
;)
Πάντως για πες...
...τα Metzeler πόσο κόστισαν;
:confused:

NLS
23/03/2004, 08:35
καλά μεγάλε μου χαλάρωσε δεν είναι ανάγκη να κάνεις και έτσι

όταν λες ΤΕΤΟΙΑ πράγματα η πλάκα επιβάλεται και να την σηκώνει ο εγωισμός σου όπως την σηκώνει και σε όλους εμάς (εκτός του αφρο χιχιχιχι) όταν πούμε ΜΑΛΑΚΙΕΣ και νομίζουμε ότι δεν θα μας πει κανείς τίποτα

όταν λες τέτοια ΚΑΡΑΠΑΠΑΤΖΙΑ και θες και να μου την αποδείξεις (δεν με ενδιαφέρει), τότε κάτι δεν πάει καλά - ίσως το ονειρεύτηκες, ίσως ήταν στο playstation αλλά το θέμα είναι (και δώσε βάση στην πενιά) αν πέρασες τα 100 με το C50 (σε μια κατηφόρα 85% κλίση) τότε ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ είναι η μαλακία που αξίζει πλάκας, γιατί ΑΠΛΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ, πήγες να σκοτωθείς απλά μάλλον όπως φαίνεται δεν το συνειδητοποίησες

ΑΥΤΑ και κάνε ότι γουστάρεις
όταν του βάλεις και νίτρο έλα έχουνε κάτι μπακατέλες R1 εδώ κάποιοι να τους πατήσεις (πάτα τους μια και για μένα)

αν ξεκολήσεις από την παπατζιά και αρχίσεις και να ΑΝΕΧΕΣΑΙ πράγματα στο (λεπτό ξύλινο) σπαθί σου (πάει για το C50 αυτό) τότε καλώς τον κάτσε εδώ να τα λέμε και να μαθαίνουμε όλοι από τους άλλους

milaber "πρώτη μέρα το παιδί" ή χιλιοστή, όταν λες τέτοια ακούς και τέτοια... μάλλον απλά δεν ξέρεις την παλαιότερη φιλοσοφία του φόρουμ που αν έλεγες κάτι που ΕΜΟΙΑΖΕ απλά με μαλακία (και μπορεί και να μην ήταν), σου την έπεφταν 20 άτομα και δεν ήξερες από που να φύγεις

τώρα μια χαρά είναι

darkCount
23/03/2004, 09:39
kala twra NLS pali p@p@ries les:wave2: me to sympa8eio dhladh.

Ayta legame se prosfata posts peri newn melwn kai pws tous pernoume apo thn mourh. Den einai anagkh na thn les katamoutra kai xwris logo se opoion pataei se ayto to forum epeidh kati 8ewreis papatza. Kai sto katw katw ase na katsei mia myga kai sto diko sou ksylino spa8i....mporei na mhn exeis apolyth gnwsh gyrw apo ena 8ema! Pws petagesai kai th les osan ton arxonta tou forum typou "ta kserw ola kai den shkwnw koubenta":cool:

Xalarwsteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee:evil:
Xalarwsteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee:evil:

Kai etsi gia ta praktika...egw exw dei papi na phgainei me 140 kai eixe kai allo na dwsei. Meraki kai fragka na exeis kai ola ginontai. Twra an esy den anexesai na diabazeis tetoia pragmata...apla mhn apantas kai tou gamas to post! Prepei nte kai kala na exeis panta kati na peis kai se kapoion na thn peis?! Den to katalabainw.....:hypnotize

Twra diabazontas ola ayta 8a anoiksoume megalh koubenta alla de g@mie.....
Kai re seis moderatores.....mia stoixeiwdhs taksh den blaptei...

ps..Pwpw mpourdelo ta ekana ola prwi prwi...ante kalhmera:beer:

NLS
23/03/2004, 09:48
προφανώς δεν πρόσεξες το ΒΑΣΙΚΟ κομάτι

ότι ΑΝ ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙ (ναι καλά) με πάνω από 100, τότε ΗΔΗ ΑΥΤΟ είναι μαλακία

είναι σαφές αυτό που λέω;
δείχνει ξερολισμό αυτό που λέω;

θέλει ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ μυαλό για να σκεφτεί κανείς τι εστί (για τον εαυτό του και τους γύρω του) ένα C50 10ετίας να πηγαίνει με 120;

:rolleyes:

τέσπα, δεν ασχολούμαι άλλο με το θέμα, ας πάει και με 200 με αυτό και είμαι σίγουρος ότι θα βρει και σοβαρά άτομα να τον χειροκροτήσουν για το κατόρθωμα

darkCount
23/03/2004, 09:59
Nai bre kale mou...alla xaneis kai esy ena shmantiko kommati...auto ths 1hs entypwshs se ena forum!! Moy 8ymizei ton DITako pou ton phran me tis petres oi "synthritikoi" tou africa club...:wave2:
Kai apo thn allh pws pairneis fora kai tou les tou an8rwpou malakia to meraki tou?
Den eipe o xristianos oti bgainei sto dromo kai paei g@miontas me to papi.
Oute oti tromokratei thn koinwnia me papi.
Kai h malakia pou einai dhladh...oti to kanei me papi kai oxi me BMW dhl?

Mperdeueis ola ta pragmata sthn sfaira ths ypokeimenikothtas sou kai sou bgainei asxhma.Kai sou bgainei asxhma se NEA melh pou den se kseroun(exoun diabasei) kai den mporoun na katanohsoun to "xioumor" sou, oute tis kales pro8eseis sou peri asfaleias.
H 1h tous entypwsh apo to forum einai petrobolismos!

Yparxoun diafores lyseis...pes auta pou pisteueis pio xalara(eipame...nea melh), h mhn peis tpt...kserw gw?! Den einai anagkh na exeis panta kati na peis...panta mia apopsh...panta mi antirrhsh panta enan syndyasmo olwn aytwn.

Ystera pws na mhn piaseis thn 1000ada posts:smilea:

8ymamai thn ataka pou sou eixe pei o bibikos sxetika me thn "polylogia" sou kai thn "tash diafwnias" pou se diakatexei... kai kserenomai sto gelio.Kapws etsi phgaine.."re sy NLS...akoma kai syntagh gia kourampiedes na postarw, 8a petaxteis na mou peis oti ebala poly zaxarh axnh":rotflmao: :rotflmao:

Akribws auto....think ligo:wave2:

NLS
23/03/2004, 10:03
μα η άχνη είναι μόνο τόσο όσο βάζω εγώ στον κουραμπιέ (που είναι ο αφρο με τους λουκουμάδες του τώρα)

idi
23/03/2004, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από tolis_glx
επειδή δε γουστάρω να μαλώνω μέσα σε φόρουμ, απλα με αναγκάζεις να φύγω απο το φόρουμ του μοτο την ίδια μέρα που έκανα τα πρώτα μου ποστ

ούτε 16 είμαι, ούτε πακετάς είμαι, απλα είπα την γνώμη μου για τα λάστιχα που φοράω μιας και είμαι απόλυτα εφχαριστημένος απο αυτά

δε γνωρίζω τι μοτοσυκλέτα διαθέτεις, αλλά έλα όποτε θες να σου δείξω εντελώς φιλικά πόσα πάνω απο 100 βγάζει και αν στρίβει ή όχι και κατα πόσο πατάει άνετα ακόμα και σε στροφές πολλά 200-250 ψευτοεντούρο με κάτι ανεγκέφαλους ηλίθιους που νομίζουν ότι έχουν μηχανή και είναι ανώτεροι απο εμάς με τα παπάκια

ενδεικτικά μια φορά που καταφέραμε να το μετρήσουμε με μια bmw r(κάτι) είχα 130 στο κοντέρ της με 3η, λόγω μλκιας με τα γρανάζια η 4η απλά με έριχνε στα 120, και μια χαρά πατούσα στο δρόμο και ούτε να απογειωθώ ήμουν έτοιμος ούτε τπτ

ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω το ύφος σου

οποιοσδήποτε άλλος έχει απορίες, ελεύθερα να ρωτήσει ότι θέλει αρκεί το ύφος του να μην είναι τοσο προσβλητικό

συγνώμη για το μέγεθος του ποστ και αν προκαλώ αντιδράσεις, το μόνο που ήθελα ήταν να πω τη γνώμη μου για τα λάστιχα (το ξαναλέω) κι όχι για τις επιδόσεις του C μου ... αυτά ...


oxi filaraki den einai anagi na trelenese

kai emena me pareksigoyn me to paramikro, den trexei tipota omws re, ta paidia edw einai entaksi

kazoura kai piragma paizei karga , etsi gia na perna i wra sto grafeio, mh to perneis prosopika

kai o filos o milaber thelei na me patisei me to inova... kai ton afhnw na oneirevete :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: (mpixti)

POY THA VREIS XEIROTERA????:lol:

Spazz
23/03/2004, 12:14
οντως μαλακια σου!ακομα κι αν ισχυουν αυτα που λες περι τελικης που μαλλον ισχυουν ενταξει δεν ειναι αναγκη να εχεις το υφος του γιου του γαμαω!!στο κατω κατω για να υπερασπιστω τον φιλο με το παπι και το δικο σου μια μαλακια μηχανακι ειναι.τα θελε ο κωλος σου!on off ακου εκει ειδος μηχανης που υπαρχει!!!!!!!αποφασιστε!!!!!!!!τι ειστε on h off???????κατι το ενδιαμεσο αρα συμβιβαζεστe ειτε σε on ειτε σε οff se πολλους τομεις.....αρα τα on off ειναι μπακατελες μπουρδελα!!!!!!!!!!!!!!!!! πως σου ακουστηκε η αποψη μου για τα on off με υφος σαν το δικο σου πριν??!!!!!!!!........ειδες


εγω αμα ειχα παπι χωρις να το φτιαχνω και τετοια θα του εβαζα τα πιο φτηνα λαστιχα.........αν ποτε τα αλλαζα!

NLS
23/03/2004, 12:16
:evil: :evil: :evil:

tolis_glx
23/03/2004, 12:42
εμένα μου φάνηκε σαν κατα μέτωπο επίθεση ... τέσπα ...

για όσους έχουν ασχοληθεί: μπουκάλες crypton με δίσκο μπροστά, ψαλίδι/αναρτήσεις astrea πίσω -> αρκετά καλύτερο κράτημα και πολύ καλύτερα φρένα

το μοτέρ έχει στρόφαλο astrea, πιστόνι 52mm, εκκεντροφόρο αλλαγμένο, 22άρι καρμπ με ελεύθερο φίλτρο, ηλεκτρονική takegawa με πηνία astrea, και μια κλασική sebring για εξάτμιση, η κεφαλή είναι astrea ελαφρώς ανοιγμένη, η αντλία λαδιού είναι takegawa, φυγοκεντρικά δεν έχει γιατί του astrea πατινιάρουν αρκετά, πατέντα συμπλέκτη που δουλέυει αρκετά καλά (καμία σχέση με τον υδραυλικό του FZR βέβαια :D ) το γρανάζωμα είναι 15-36 και το μοτέρ στροφάρει αρκετά πάνω απο τα όρια του σε νορμάλ συνθήκες.

τα metzeler βγαίναν γύρω στα 20-25 χιλιάρικα για 2.50 μπροστά και 2.75 πίσω και είναι τα ΜΟ90

σε αντίθεση με τα ΜΟ1 που τα φοράει ο κολλητός μου, αυτά έχουν καλό κράτημα και τον χειμώνα :)

ΜΟ90: http://www.metzelermoto.com/product_info/catalogo/scheda.asp?ID=206&imageField.x=9&imageField.y=8

ΜΟ1:
http://www.metzelermoto.com/product_info/catalogo/scheda.asp?ID=200

milaber έβγαινα στην κρήνη παλιά, το παπί είναι κίτρινο/μωβ (κάπου εδώ ο NLS θα αρχίσει να λέει για καγκούρια) δε το κυκλοφοράω και πολύ πια λόγω FZR και ελπίζω σύντομα να έχω και το ZXR, όποτε ξανακατέβω σαλόνικα (σπουδάζω καβάλα) δεν έχω πρόβλημα να σου δώσω βόλτα να σου φύγει κάθε αμφιβολία :)

δεν μπορώ να καταλάβω ρε συ NLS γιατί είναι κακό να πηγαίνεις με παπί με 120-130, δλδ κάτι ΧΤ200 με κάτι λάστιχα για τ'ανάθεμα είναι πιο ασφαλή? φίλος έφυγε σε στροφή στον δρόμο για Δράμα προσπαθώντας να με ακολουθήσει. πιός είναι πιο μλκας? εγώ που προσπαθώ να το συντηρώ να είναι ασφαλές, ή ο άλλος που έχει "μοτοσυκλέτα" και δεν έχει αλλάξει λάστιχα ποτέ στη ζωή του? που αλλάζω ρουλεμάν και κάνω ακτινολόγιση κάθε 5000χμ? δε σε καταλαβαίνω ρε συ.

συμφωνώ ότι σε γενικές γραμμές το παπί δεν είναι ασφαλές μέσο. πες μου εσύ πια μηχανή είναι ασφαλής στους ελληνικούς δρόμους?πιο σκούτερ με τις μικροσκοπικές ρόδες και τα πολλά κυβικά είναι ασφαλές? τέσπα. το θέμα που ανήγει είναι τεράστιο.

καλημέρα σε όλους ;)

milaber
23/03/2004, 12:51
milaber "πρώτη μέρα το παιδί" ή χιλιοστή, όταν λες τέτοια ακούς και τέτοια... μάλλον απλά δεν ξέρεις την παλαιότερη φιλοσοφία του φόρουμ που αν έλεγες κάτι που ΕΜΟΙΑΖΕ απλά με μαλακία (και μπορεί και να μην ήταν), σου την έπεφταν 20 άτομα και δεν ήξερες από που να φύγεις

Απλά θυμήθηκα τα πρώτα δικά μου μην. που είχαν πέσει να με φάνε (ειδικά ο bikersonly!) και μπήκα στη θέση του παιδιού...
:(
Άντεξα όμως και σας έκανα έτσι με τα γραφόμενα μου τη ζωή ομορφότερη!
:D
Τόλη το φαντάστηκα ότι θα είναι ψιλοπειραγμένο!
Γιατί αλλιώς όντως δεν εξηγείται 120 το 50άρι!
:smilea:
Κάτι είπες για Κρήνη!
Σαλονικιός είσαι ορέ;
:rolleyes:

tolis_glx
23/03/2004, 13:06
Χαλαρά :) Γεντί Σίτυ :)

nimbus
23/03/2004, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από tolis_glx
Χαλαρά :) Γεντί Σίτυ :)

ΚΑΛΟΣ ΗΡΘΕΣ!:wave2:
ΕΙΜΑΙ Η ΝΙΜΒUS!:winka: ΑΝΤΑΛΛΑΣΟΥΜΕ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ???:confused:

milaber
23/03/2004, 13:09
Το C50 δεν θα τρελλαινόμουν να το πάρω για βόλτα...
:)
Αν είχες κάτι μεγαλύτερο...
:cool:
Και τώρα που βρίσκεσαι;
:confused:

NLS
23/03/2004, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από tolis_glx
δεν μπορώ να καταλάβω ρε συ NLS γιατί είναι κακό να πηγαίνεις με παπί με 120-130, δλδ κάτι ΧΤ200 με κάτι λάστιχα για τ'ανάθεμα είναι πιο ασφαλή? φίλος έφυγε σε στροφή στον δρόμο για Δράμα προσπαθώντας να με ακολουθήσει. πιός είναι πιο μλκας? εγώ που προσπαθώ να το συντηρώ να είναι ασφαλές, ή ο άλλος που έχει "μοτοσυκλέτα" και δεν έχει αλλάξει λάστιχα ποτέ στη ζωή του? που αλλάζω ρουλεμάν και κάνω ακτινολόγιση κάθε 5000χμ? δε σε καταλαβαίνω ρε συ.

συμφωνώ ότι σε γενικές γραμμές το παπί δεν είναι ασφαλές μέσο. πες μου εσύ πια μηχανή είναι ασφαλής στους ελληνικούς δρόμους?πιο σκούτερ με τις μικροσκοπικές ρόδες και τα πολλά κυβικά είναι ασφαλές? τέσπα. το θέμα που ανήγει είναι τεράστιο.

καλημέρα σε όλους ;)

ποιός είπε πως δεν είναι αυτός μαλάκας; είπα εγώ ότι αυτό το είδος δεν είναι;
είπα ότι είναι αυτοί σοβαροί μοτοσυκλετιστές;

το θέμα είναι το "πολύ ή λίγο"; ή το αν είναι μαλακία; ε μαλάκες και οι δυο, δεν καταλαβαίνω

χαίρομαι που το προσέχεις το παπί σου, είναι το ένα βήμα για να είσαι πιο ασφαλής βέβαια - απλά απορώ η όλη επένδυση που έκανες αν τελικά συνέφερε να τα κάνεις μια κανονική μηχανή (έστω μικρή, έστω και με 10χαω πιο μικρή τελική - που δεν νομίζω)

τέλος, επίσης δεν είπα ότι το ασφαλές είναι το σκούτερ, είπα εγώ τέτοια λέξη;... υπάρχουν ασφαλέστερες μηχανές και δεν είναι σκούτερ (εχμ, όλες οι άλλες ας πούμε)

tolis_glx
23/03/2004, 13:41
Γεια σου nimbus, τι έχεις και θέλεις να ανταλλάξουμε?

milaber τώρα είμαι καβάλα :) σόρρυ αλλά μόνο το παπί δίνω βόλτες :) το FZR είναι πιο επικύνδινο και το ZXR απλά δεν έχει έρθει στα χέρια μου ακόμα :)

NLS εγώ ξεκίνησα το όλο θέμα λέγοντας ότι τα Metzeler βγήκαν πολύ καλά λάστιχα για το παπί, και ότι είναι αρκετά αξιόπιστα και σε μεγάλες ταχύτητες. Απο εκεί και μετά το θέμα ξέφυγε αρκετά. Εσύ μου επιτέθηκες επειδή είχα παπί, εγώ έτσι κατάλαβα. Δεν έχω όρεξη να μαλώνω γι'αυτό ας το αφήσουμε εδώ.

Φυσικά και είναι μαλακία να τρέχεις με ένα παπί, γούστα έβγαζα, οι μλκιες πληρόνονται - και το ξέρω πολύ καλά αυτό αλλα ας μη το αναλύσουμε τώρα.

Μλκία είναι και το FZR όμως, έχουμε δρόμο να πας με 260+ ? αν ναι πού?

το παπί το έχω παρατήσει εδώ και καιρό, ξανατονίζω ότι αυτό που ήθελα να πω εξ αρχής ήταν ότι τα Metzeler βγήκαν πολύ καλά.

και χωρίς παρεξήγηση μλκία είναι και η δικιά σου η μηχανή, ίσως κι εσύ που δε ξέρεις τι θέλεις. δλδ πόσο off είναι τα on-off και πόσο on? @@ κι απ'τα δύο είναι. off? ναι πάνε σε λίγο χώμα, έλα να πάμε στο άρτεμις μια βόλτα. on? τρίχες είναι... τέσπα ... μαγκιά σου που γούσταρες τέτοια μηχανή και βγάζεις εσύ τα γούστα σου, εμένα δε με κάλυπτε πχ, μαγκιά μου που έβγαζα γούστα με το παπί μου εσένα δε σε καλύπτει, πάω πάσο.

το θέμα είναι ότι μου επιτέθηκες έτσι χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο. κι άντε εγώ είμαι πόντιος και λίγο ανώμαλος κι ασχολούμε ακόμα μαζί σου και με το φόρουμ, μιας και υπάρχουν κι άλλα άτομα απ'τα οποία ίσως να έχω να κερδίσω και κάτι παραπάνω απο προσβολές. κάποιος άλλος ίσως απλά να έφευγε.

ειδικά στην ελλαδάρα μας, που ακόμα υπάρχει η ρετσινιά του μηχανόβιου θα ήταν καλό να χαιρετιόμασταν στους δρόμους και να βοηθούσαμε ο ένας τον άλλον όπως και αν μπορεί. κι όχι να είμαστε χωρισμένοι σε πιτριρικάδες παπόβιους και μεγάλους/έμπειρους με on/off ...

θέλω να τελειώσει εδώ το θέμα. έχουμε ξεφύγει αρκετά απο το θέμα έτσι κι αλλιός. αν θέλεις να πούμε κάτι άλλο, έλα στο MSN ή έλα να σε κεράσω ένα καφέ στην παραλία (είτε της καβάλας είτε σαλόνικα)

DUKASII
23/03/2004, 14:03
MH DINEIS SHMASIA STO KOYLO TO NLS !! APLA AKOYSE TA XILIOMETRA KAI FOBITHIKE..MIAS KAI SOY LEEI..AN ME PETYXEI AYTO TO PAPAKI..ME PERASE APO PANO ME TH MPAXATELA POY KABALAEI!!!
E EINAI KAI 500 KILA O TYPOS...KATALABAINEIS TORA...AYTO TOY LEIPE TORA NA MATHEI OTI TON PERNANE KAI TA PAPAKIA!

darkCount
23/03/2004, 14:04
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

NLS
23/03/2004, 14:07
(δεν έχουμε smillie κωλοδάχτυλο - ΓΙΑΤΙ ΡΕ ADMINS ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ SMILLIE ΚΩΛΟΔΑΧΤΥΛΟ;!)

tolis_glx
23/03/2004, 15:05
γιατί μπορεί τελευταία φορά που το χρησιμοποίησες να το πήρες μαζί σου? λέω τώρα εγώ ... αναρωτιέμαι ... :confused:

NLS
23/03/2004, 15:09
μπα, ψάξου καλύτερα

tolis_glx
23/03/2004, 15:26
εσύ το ζήτησες φίλε μου, εσύ φαίνεσαι να το χρειάζεσαι ... και αν κρίνω απ' το ότι εσύ ενοχλείσαι ... μάλλον όλοι καταλαβαίνουμε που βρίσκεται :cool:

ο καφές ισχύει πάντως :) :beer:

καλή καρδιά φίλε ... :wave2: :wave2:

milaber
24/03/2004, 01:30
εσύ το ζήτησες φίλε μου, εσύ φαίνεσαι να το χρειάζεσαι ... και αν κρίνω απ' το ότι εσύ ενοχλείσαι ... μάλλον όλοι καταλαβαίνουμε που βρίσκεται

Τι έγινε ρε Νίκο;
Σου την είπε;...
...ή μου φαίνεται;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

NLS
24/03/2004, 09:03
μου την είπε

- αλλά το είδα αργά χτες και βαριόμουν

- τώρα δεν έχω πιει καφέ και με χάλασε που έβρεξε ενώ είχα πλείνει την μηχανή μετά από αιώνες (ακούς Θανάση; συνεννοημένος με Τον Θεό ε; καλά)

- σιγά μην δώσω βάση σε μαλακίες έτσι κι αλλιώς (μετά σου πετάει και ένα "ο καφές ισχύει", "καλή καρδιά" κλπ. ...δηλ. να σε χέσω Γιάννη να σ'αλείψω μέλι - χεχεχε)

- πήρε φόρα από μαλακίες κατεμά :D και όχι αυτεπάγγελτα (δυο είναι τα φυντανάκια μας τα πιο ενεργά)

πέρασε το αυτόφωρο και πάει :D

darkCount
24/03/2004, 09:30
όταν λες ΤΕΤΟΙΑ πράγματα η πλάκα επιβάλεται και να την σηκώνει ο εγωισμός σου όπως την σηκώνει και σε όλους εμάς (εκτός του αφρο χιχιχιχι) όταν πούμε ΜΑΛΑΚΙΕΣ και νομίζουμε ότι δεν θα μας πει κανείς τίποτα

Giati exw thn entypwsh oti to parapanw sou paei ganti twra?!:wave2: :lol: :rotflmao:

Kalhmera bre yperbare mpagasa:wave2: :lol:

NLS
24/03/2004, 09:36
γρρρρρρρ :evil: :evil: :evil: :evil: :mad: