PDA

View Full Version : GSXR 600 (κ8) λάδια



amorgr
26/04/2016, 04:27
παιδιά καλησπέρα ,

Πριν κάτι μέρες είχα ανοίξει ένα ποστ για τα Liqui Moly γιατί ήταν άγνωστα ( σε μένα ):cool:, βεβαία δεν ξέρω αν ακόμα είναι τα κατάλληλα για το gsxr μου .
Έχει κάποιος να προτείνει κάποια άλλη μάρκα ( και ιξώδες ) ????? .

devil's animal
26/04/2016, 06:26
red line 20W50
torco t4sr 20W50

ποπαϋ
26/04/2016, 08:26
torco και red line είναι κορυφή
το service manual λέει 10w40

dankannn
26/04/2016, 09:24
Φίλε μου υπάρχουν πάρα πολλά καλά λάδια ,το θέμα είναι να δοκιμάσεις και να δεις τι πάει καλά με το δικό σου μηχανάκι και το κυριότερο με το σασμάν σου.
Δες και τα SILKOLINE PRO 4 σε 10/40 η 15/50 , ποιο πάνω σε ιξώδες είναι υπερβολή.

DoctoR_k6
26/04/2016, 10:06
Εγω λεω βαλβονινη...:lol:

Εχει ενα καρο λαδια 10-40/15-50(βαρια) να διαλεξεις.
Κ τα liqui moly κανουν μια χαρα.
Τελευταια εγω εβαλα ipone R4000 RS για πρωτη φορα κ μου φαινονται αρκετα καλα.

devil's animal
26/04/2016, 12:20
το service manual λέει 10w40

το service manual δεν υπολογιζει θερμοκρασιες Μαρτιου-Απριλιου 26ο C και καλοκαιρι 38αρια στην θερμοκρασια περιβαλλοντος και το οχημα σταματημενο σε φαναρια και κινηση...

δεν κανει κακο το λιγο πιο "χοντρο" λαδι..αντιθετως "σπαει" πιο δυσκολα..
:wave2:

ποπαϋ
26/04/2016, 14:05
η Ελλάδα δεν χαρακτηρίζεται από ακραίες θερμοκρασίες για να αλλάξεις το προτεινόμενο ιξώδες του κατασκευαστή
ούτε, επίσης, τα προτεινόμενα διαστήματα σέρβις

τα παραπάνω αλλάζουν, διαστήματα και ιξώδες, (όπως γράφει το manual) μόνο σε εξαιρετικά δυσμενείς συνθήκες.

είναι μεγάλη συζήτηση τα λάδια, εγώ πρότεινα το ιξώδες που λέει ο κατασκευαστής και τις δυο μάρκες λιπαντικών που είπες εσύ και έχω δοκιμάσει στο μηχανάκι μου
το τι είναι καλό, καλύτερο ή άριστο το αφήνω στο r&d της Suzuki (εν προκειμένω)

duke200
26/04/2016, 14:25
θα δοκιμαζα και τα AMSOIL.... όλοι λένε τα καλύτερα.

με τα torco στο σωστό ιξώδες, παίρνει και το κατιτις στην ιπποδύναμη (+1-2%)

DoctoR_k6
26/04/2016, 14:32
η Ελλάδα δεν χαρακτηρίζεται από ακραίες θερμοκρασίες για να αλλάξεις το προτεινόμενο ιξώδες του κατασκευαστή
ούτε, επίσης, τα προτεινόμενα διαστήματα σέρβις

τα παραπάνω αλλάζουν, διαστήματα και ιξώδες, (όπως γράφει το manual) μόνο σε εξαιρετικά δυσμενείς συνθήκες.

είναι μεγάλη συζήτηση τα λάδια, εγώ πρότεινα το ιξώδες που λέει ο κατασκευαστής και τις δυο μάρκες λιπαντικών που είπες εσύ και έχω δοκιμάσει στο μηχανάκι μου
το τι είναι καλό, καλύτερο ή άριστο το αφήνω στο r&d της Suzuki (εν προκειμένω)

Για την ακριβεια γραφει(στο δικο μου τουλαχιστον) πως σε περιπτωση που δεν ειναι διαθεσιμο το προτεινομενο(10-40) αντικαταστηστε με ενα απο τα προτεινομενα(μα βαση τον πινακα που εχει στο service manual).
Εγω παντως οφειλω να ομολογησω πως με 10-40 το στροφαρισμα του κινητηρα ειναι ολιγον τι καλυτερο σε σχεση με το 15-50 που δουλευα χρονια(Αν κ η διαφορες πιστευω ειναι για εμας ψιλοανουσιες αν εισαι σωστος ως προς την συντηρηση).
Ψαξε εδω μεσα για αναλογες συζητησεις...εχει ψωμι η κουβεντα.

ποπαϋ
26/04/2016, 14:37
συμφωνώ.

δεν θελω να κάνω κουβέντα ή να βρώ ανάλογες συζητήσεις, απλά προτεινα ιξώδες και μάρκες.

DoctoR_k6
26/04/2016, 14:48
συμφωνώ.

δεν θελω να κάνω κουβέντα ή να βρώ ανάλογες συζητήσεις, απλά προτεινα ιξώδες και μάρκες.

Το ψαξε πηγαινε σε στον φιλο που οντως ψαχνεται...:D

amorgr
27/04/2016, 01:12
παιδιά ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σας πάνω στο θέμα:D

Να ρωτήσω και κάτι άλλο για να μην ανοίγω νέο post , σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω MOTOR CLEAN πριν την αλλαγή των λαδιών .

Το συγκεκριμένο προϊόν ξεπλένει και καθαρίζει εσωτερικά τον κινητήρα ,το έχει χρησιμοποίηση κάποιος να μου πει την γνώμη του ?.

devil's animal
27/04/2016, 06:30
παιδιά ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σας πάνω στο θέμα:D

Να ρωτήσω και κάτι άλλο για να μην ανοίγω νέο post , σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω MOTOR CLEAN πριν την αλλαγή των λαδιών .

Το συγκεκριμένο προϊόν ξεπλένει και καθαρίζει εσωτερικά τον κινητήρα ,το έχει χρησιμοποίηση κάποιος να μου πει την γνώμη του ?.



μην βαλεις τιποτα τετοιο...
αν θες να "ψιλοξεπλυνεις" το μοτερ απο μεσα, παρε ενα 4λιτρο ορυκτελαιο της πλακας, βαλε την προτεινομενη απο τον κατασκευαστη ποσοτητα..
βαλτο να δουλεψει ρελαντι κανα 5λεπτο και μετα πετα τα και βαλε τα κανονικα σου λαδια...

DrBig
27/04/2016, 06:33
μην βαλεις τιποτα τετοιο...
αν θες να "ψιλοξεπλυνεις" το μοτερ απο μεσα, παρε ενα 4λιτρο ορυκτελαιο της πλακας, βαλε την προτεινομενη απο τον κατασκευαστη ποσοτητα..
βαλτο να δουλεψει ρελαντι κανα 5λεπτο και μετα πετα τα και βαλε τα κανονικα σου λαδια...

Και το ορυκτελαιο μετά πως θα το ξεπλυνει; :lol:

devil's animal
27/04/2016, 06:37
Και το ορυκτελαιο μετά πως θα το ξεπλυνει; :lol:



θα λυσει μοτερ και θα το αφησει να στραγγιξει ανενοχλητο στον παγκο για 2 μερες...

τα αυτονοητα θα λεμε, ρπμ?:a21::bawl:

toyar
27/04/2016, 06:53
ρε μη ριχνετε ματζουνια σε καινουρια μοτερ λεμε
αν εισαι σιγουρος οτι ντε και καλα θελει καθαρισμα για καποιο λογο προσθεσε 1-2 ενδιαμεσες αλλαγες λαδιων μαζι με φιλτρο

duke200
27/04/2016, 08:05
εγω δοκιμασα της liquimoly (καθαριστικό εναποθέσεων λαδιού) με καλά αποτελέσματα, αλλα δεν χρειάζεται σε καινούργια μοτερ. Τα περισσότερα 100% συνθετικά λιπαντικά (πχ mobil,motul) έχουν μέσα καθαριστικά που απομακρύουν καποιες επικαθίσεις σε κάθε αλλαγή λαδιών. Για πολύ βρώμα βεβαια δεν φτάνει αυτό, αλλα πολύ βρώμα έχουν μοτερ με πάνω απο 100000 χλμ στην πλάτη, με ορυκτέλαια και μεγάλα διαστηματα μεταξύ των αλλαγων.

DrBig
27/04/2016, 08:07
εγω δοκιμασα της liquimoly (καθαριστικό εναποθέσεων λαδιού) με καλά αποτελέσματα, αλλα δεν χρειάζεται σε καινούργια μοτερ. Τα περισσότερα 100% συνθετικά λιπαντικά (πχ mobil,motul) έχουν μέσα καθαριστικά που απομακρύουν καποιες επικαθίσεις σε κάθε αλλαγή λαδιών. Για πολύ βρώμα βεβαια δεν φτάνει αυτό, αλλα πολύ βρώμα έχουν μοτερ με πάνω απο 100000 χλμ στην πλάτη.

Τι διαφορά κατάλαβες;

duke200
27/04/2016, 08:41
το δοκίμασα σε αμάξι, αλλα υπάρχει και για μοτο. Εβγαλε πολύ βρώμα το παλιό λάδι και είδα και διαφορά στα καπάκια εκκεντροφόρου με τα συμπράγκαλα του εκεντροφόρου να είναι πιο καθαρά, οπότε πιστευω θα κανε και αντίστοιχη δουλειά σε στροφαλοθάλαμο-πιστόνια. Λιγο πριν το βάλω, το λάδι ήταν καφέ ανοιχτό και μετα το 10λεπτο απο την προσθήκη τουχημικού, έγινε καφέ σκούρο.

το πιο βασικό πιστευω που κάνει είναι να καθαρίζει τις τρύπες και τα μπεκ ψεκασμού λαδιού, οποτε έχεις καλύτερες ροές στο λάδι και άρα πιθανόν καλύτερη λίπανση.

τωρα για την επαναφορά της συμπίεσης που υποτίθεται οτι προσφέρει, δεν μετρησα κομπρεσιόν πρίν και μετα την εφαρμογή, οποτε δεν ξερω.

υπ' οψιν το μοτερ που δοκίμασα είχε 185.000 χλμ, οποτε είχε πολύ βρώμα.

noodles
27/04/2016, 09:04
για το gsxr 600, βαλε 10-40 η 15-50 (το 20-50 ειναι λιγακι υπερβολικο), οποια γνωστη μαρκα θελεις εκτος απο motul 5100 (καλο χρυσο λαδι, αλλα μεχρι 3.5κ χλμ. μετα αρχιζει και κοπαναει εντονα το σασμαν). στο δικο μου κ8 600 βαζω bel ray exp 15-50. καθαριστικα και τετοια δε χρειαζονται.