PDA

View Full Version : Μπουζί



PortisHead
26/04/2016, 10:17
Βάση manual δεν χρειάζεται λεει να λύσεις τίποτα για να αλλάξεις και τα 4 μπουζί.
Εγω 4-5 φορές που τα εχω αλλάξει μόνος μου μέχρι τώρα , αναγκάζομαι πάντα να βγάλω τον θερμοστάτη
για να έχω πρόσβση στο 2ο μπουζί.Εννοείται χρησιμοποιόντας το σπαστό κλειδί που εχει για αυτό το σκοπό
στην εργαλειοθήκη.
Οποτε αναγκάζομαι καθε φορά να αλλάζω και τα ψυκτικά υγρα.
ΟΚ , καθε 12.000 χλμ. να αλλαξω και 3 λιτρα ψυκτικου υγρου δεν ειναι ζημιά ,απλά
ηθελα να ρωτησω αν καποιος κάτοχος μπορεί και τα αλλάζει ως έχει , κι αν ναι με τι τρόπο.

toyar
26/04/2016, 10:22
γιατι να αλλαξεις 3 λιτρα αφου ο θερμοστατης ειναι ψηλα;

PortisHead
26/04/2016, 10:39
γιατι να αλλαξεις 3 λιτρα αφου ο θερμοστατης ειναι ψηλα;

Το στραγγίζω τελείως απο τα υγρα (λυνω το κολλάρο κάτω-κατω μεσα απο το λεβιε των ταχυτήτων)
ωστε οταν το βγαζω να μην χυθουν υγρα πανω στην κεφαλή.

toyar
26/04/2016, 11:40
θα μπορουσες ισως να τραβηξεις με μια μεγαλη συριγγα απο την ταπα
κι αν σταξει και λιγο στην κεφαλη το ξεπλενεις με νερακι

PortisHead
26/04/2016, 11:47
θα μπορουσες ισως να τραβηξεις με μια μεγαλη συριγγα απο την ταπα
κι αν σταξει και λιγο στην κεφαλη το ξεπλενεις με νερακι


ΟΚ ,δεκτο , η απορια μου ειναι πως Θεωρητικα , μπορει καποιος να αλλαξει μπουζι ετσι.
Ειδικά το 2ο.

toyar
26/04/2016, 12:02
μηπως μπορει ο θεμοστατης να κανει λιγο πιο περα χωρις να λυθουν τα κολαρα;
κι εμενα στο cbf για να βγει το ψευτοκαπακο πρεπει να λυθει ο πολλαπλασιαστης αλλα το manual δε το γραφει
επισης για να βγει η μιζα πρεπει να βγει μια αντισταση που εχει κατω απο το καρμπ αλλα παλι δε γραφει τιποτα

TONYBANDIT
26/04/2016, 13:54
Βγαζεις το λαμακι 3 βιδες που συγκρατει την ταπα και εισαι ανετος.Τα υγρα μονο σε ρυθμιση βαλβιδων που ουτως η αλλως θελουν και αυτα αλλαγη.

sahara
26/04/2016, 20:03
Πρέπει να αφαιρέσεις το στήριγμα του θερμοστάτη , αυτό που βρίσκεται πάνω από το κόκκινο βέλος στη φωτό σου.