PDA

View Full Version : 7/5/2016 Πλάτανος Αχαΐας



SONone
26/04/2016, 14:30
7/5/2016 Πλάτανος Αχαΐας


Αφού φάμε τα αρνιά μας και τα κατσίκια μας και μιας και είναι κοντό βδομάδα και θα είμαστε ξεκούραστοι λέω να κατέβω λίγο παραλία. Ο κύριος λόγος είναι να δω έναν φίλο που θα είναι για λίγες μέρες Ελλάδα. Τώρα το που ακριβώς θα κάτσουμε είναι υπό συζήτηση πλάτανο ή Aκράτα.
Η σκέψη για την διαδρομή είναι όλο παλιά εθνική για να απολαύσουμε το διπλά στην θαλασσίλα άσε που οι ταχύτητες είναι ίδιες με τον δρόμο που αποκαλούν εθνική και σαφώς ασφαλέστερος
όποτε 145χλμ από το περίπτερο . Η ήμερα θα έχει μεγαλώσει κιαλο και η σκέψη είναι για μονοήμερο. Δλδ 9:00 συνάντηση 9:30 αναχώρηση, εκεί καφεδάκι/φαγητό αν το επιτρέπει ο καιρός μια βουτιά θα την κάνω. Νωρίς το απόγευμα αναχώρηση και αν έχω κάνει σωστό υπολογισμό 19:30 το αργότερο να είμαστε στα σπίτια μας.

Εφτατολης
και Χαρισιερο είναι θετικοί
Εβερσμαν παλικάρι μου με 90 θα πηγαίνουμε οπότε μπορείς να έρθεις χωρίς να κάψεις λάδι. ;)

επίσης μπορούμε να δούμε και κανα πιο νοτιο συντροχο.

9:00 συνάντηση στο περίπτερο 9:30 αναχώρηση
διαδρομή εδώ https://goo.gl/maps/8gGv6gYxz392

EDIT

τα μετεωρολογικά site εδω και 2 μέρες αλλα μέχρι και σήμερα δίνουν βροχή απο τις 12 και μετά για την περιοχή οπότε η βόλτα ακυρώνετε/αναβάλετε για νεα ημερομηνία (μακρυά και απο την επιστροφή του πασχα οπότε συζητάμε και το ενδεχόμενο για χρήση της Ν. Ε. οδου.)

akis_trevor
26/04/2016, 15:17
χμ....εκεινο το σ/κ ελεγα μηπως καταφερω να το σκασω κατα βορεια μερια μια διανυκτερευση και μου βαζεις δυσκολα τωρα...
αν θες,ριξε μια ματια στην λιμνη τσιβλου,ειναι πολυ κοντα στην ακρατα και αξιζει τον κοπο.
υπο σκεψη λοιπον....

bocaros
26/04/2016, 15:17
άμα δεν βάλεις χάρτη της διαδρομής και χάρτη για το σημείο συνάντησης εγώ δεν απαντάω.

SONone
26/04/2016, 15:22
χμ....εκεινο το σ/κ ελεγα μηπως καταφερω να το σκασω κατα βορεια μερια μια διανυκτερευση και μου βαζεις δυσκολα τωρα...
αν θες,ριξε μια ματια στην λιμνη τσιβλου,ειναι πολυ κοντα στην ακρατα και αξιζει τον κοπο.
υπο σκεψη λοιπον....

εχω παει τσιβλου και ειναι υπέροχα οποτε ναι ωραια ιδεα. εκανα 10 χρονια διακοπες στην ακρατα εχω βολταρει καποια μερη εκει γυρο


άμα δεν βάλεις χάρτη της διαδρομής και χάρτη για το σημείο συνάντησης εγώ δεν απαντάω.

εσενα θα σου δωσουμε συντεταγμενες! τα πας καλυτερα. :D

bocaros
26/04/2016, 15:24
άλλοι καυχιόνται για τη ναυτοσύνη και καλά και άλλοι παίζουν με συντεταγμένες.

akis_trevor
26/04/2016, 15:25
το λεω για τσ'αθηναιους που δεν ερχονται ευκολα κατα δω.
εγω πηγα πριν κανα 2 μηνο και μαλιστα ανεβηκα και ζαρουχλα ηπια καφεδακι και ηταν γ@μω.
εχει και ενα χωματοδρομο 15 χλμ μεσα απτο δασος που βγαζει λιμνη δοξας για τους τρου αντβε ....:D

amyroukai
26/04/2016, 15:28
Αν δεν παίξει ρερεση την προηγούμενη... ;)

7Tolis
26/04/2016, 15:34
άμα δεν βάλεις χάρτη της διαδρομής και χάρτη για το σημείο συνάντησης εγώ δεν απαντάω.

Και γρίφο να βάλει αλλιώς κλειδί δε μπαίνει στη μίζα.

xarisiero
26/04/2016, 20:32
Ωραία αν δεν μας τα χαλάσει η δουλειά...

Eversman
26/04/2016, 20:53
Άν είναι να πάμε μέχρι 100 km/h και αν έρθουν και άλλοι ονοφάδες να έρθω! Αλλιώς να πάτε μόνοι σας, κύριοι "γλήγοροι" :p

Μου αρέσει σαν ιδέα, καθώς έχω καιρό να πάω από 'κεί! Αυτό που με προβληματίζει δεν είναι το "πήγαινε", αλλά το "έλα". Δεύτερο ΣΚ του Πάσχα, μαζική επιστροφή στην Αθήνα και Πατρών-Αθηνών, δεν είναι καθόλου καλός συνδιασμός. Θα ήθελα να το αποφύγω.

Οπότε ή πίνω καφέ μαζί σας χαλαρά και μπουχός για Αθήνα, ή πίνω καφέ στα γρήγορα, παίρνω παραμάσχαλα το βουνό και βγαίνω στην Τριπόλεως-Κορίνθου. Υπό -θετική- σκέψη λοιπόν.

Υ.Γ.
Η Αφρικάνα καίει λαδάκι, μετά τα 150 :cool:

mikes
26/04/2016, 20:54
την εβδομαδα μετα το πασχα θα είμαι λευκαδα.. δεν ξερω αν κατεβω σαββατο η κυριακη αθηνα.. σε περιπτωση που κατεβω σαββατο και είμαι εκει γυρω κατά τις 12, θα σας χτυπησω τηλ αμα είναι να περασω να σας πω ένα γεια.

congate7
26/04/2016, 21:05
Ώμου επιτρέποντος θα ακολουθήσω, αλλά επιστροφή νωρίτερα με τον Παναγιώτη.

K-Beast
26/04/2016, 22:01
Δε σας ξερω,αλλα εχω ον-οφι ,παω ΚΑΙ με 100 ....και ψηνομαι!

Το παρακολουθω...

SONone
26/04/2016, 22:10
Άν είναι να πάμε μέχρι 100 km/h και αν έρθουν και άλλοι ονοφάδες να έρθω! Αλλιώς να πάτε μόνοι σας, κύριοι "γλήγοροι" :p

Μου αρέσει σαν ιδέα, καθώς έχω καιρό να πάω από 'κεί! Αυτό που με προβληματίζει δεν είναι το "πήγαινε", αλλά το "έλα". Δεύτερο ΣΚ του Πάσχα, μαζική επιστροφή στην Αθήνα και Πατρών-Αθηνών, δεν είναι καθόλου καλός συνδιασμός. Θα ήθελα να το αποφύγω.

Οπότε ή πίνω καφέ μαζί σας χαλαρά και μπουχός για Αθήνα, ή πίνω καφέ στα γρήγορα, παίρνω παραμάσχαλα το βουνό και βγαίνω στην Τριπόλεως-Κορίνθου. Υπό -θετική- σκέψη λοιπόν.

Υ.Γ.
Η Αφρικάνα καίει λαδάκι, μετά τα 150 :cool:

εγω τον κολοδρομο που οναζουν εθνικη τον αποφευγω για να εισαι ασφαλης πας με 90-100 και τον μαλακα απο απεναντι που παει με 180 τι τον κανεις? οποτε πας με 80-90 απο την παλια εθνικη. θα γυρησω παλι ολο απο παλια. με την ιδια ταχυτητα. και γιαυτο ειπα για Σαββάτο γιατι ως γνωστόν ο ελληναρας γυρναει παντα κυργιακη

sv1000s
26/04/2016, 22:16
ωραια βολτα ειναι απο παλια μεχρι ακρατα η αιγιο!
πεζει βρεθουμε και να ερθω και γω για καφεδακι!

απο κιατο θα με μαζεψετε κατω απ το σπιτι μου θα περασετε!
ας φαμε τα αρνακια με το καλο και εχουμε μερες!

xarisiero
26/04/2016, 22:27
Άν είναι να πάμε μέχρι 100 km/h και αν έρθουν και άλλοι ονοφάδες να έρθω! Αλλιώς να πάτε μόνοι σας, κύριοι "γλήγοροι" :p

Μου αρέσει σαν ιδέα, καθώς έχω καιρό να πάω από 'κεί! Αυτό που με προβληματίζει δεν είναι το "πήγαινε", αλλά το "έλα". Δεύτερο ΣΚ του Πάσχα, μαζική επιστροφή στην Αθήνα και Πατρών-Αθηνών, δεν είναι καθόλου καλός συνδιασμός. Θα ήθελα να το αποφύγω.

Οπότε ή πίνω καφέ μαζί σας χαλαρά και μπουχός για Αθήνα, ή πίνω καφέ στα γρήγορα, παίρνω παραμάσχαλα το βουνό και βγαίνω στην Τριπόλεως-Κορίνθου. Υπό -θετική- σκέψη λοιπόν.

Υ.Γ.
Η Αφρικάνα καίει λαδάκι, μετά τα 150 :cool:

Ω ρε φιλε ωραία ιδέα ειπες τώρα...:beer:

Δηλαδή θα μπορούσε να παίξει επιστροφή μέσω Καλαβρύτων-111-Νεστανη κτλ ή αν υπάρχει χωμάτινη παρέα που ψήνεται επιστροφή μπορεί να γίνει και απο Τσιβλού -Ζαρούχλα-Φενεο- Νεμέα....Αν και νομίζω η πρώτη επιλογή θα ικανοποιήσει τους περισσότερους ...

Πάντα όμως με την σύμφωνη γνώμη του δημιουργού της βόλτας

xarisiero
26/04/2016, 22:30
εγω τον κολοδρομο που οναζουν εθνικη τον αποφευγω για να εισαι ασφαλης πας με 90-100 και τον μαλακα απο απεναντι που παει με 180 τι τον κανεις? οποτε πας με 80-90 απο την παλια εθνικη. θα γυρησω παλι ολο απο παλια. με την ιδια ταχυτητα. και γιαυτο ειπα για Σαββάτο γιατι ως γνωστόν ο ελληναρας γυρναει παντα κυργιακη

Αρχισα να ψάχνω ποιό χωριό μπορεί να είναι αυτο.......Αλλά μετά κατάλαβα...:a21:

Eversman
26/04/2016, 22:50
Αρχισα να ψάχνω ποιό χωριό μπορεί να είναι αυτο.......Αλλά μετά κατάλαβα...:a21:
Μην το λες ...
Αν ήταν γραμμένο με γιώτα (Κυριακι), τότε θα είχε νόημα η επιστροφή :lol:

Πλάτανος, λοιπόν και βλέπουμε :beer:

vaska
27/04/2016, 07:22
Μα ρε πουστιδοι τάμα το έχετε να βάζετε βόλτες Σαββατιάτικα??? Δουλεύουμε λέμε τα Σάββατα και είναι κρίμα, δίπλα μου θα είστε να μην σας δω???

Θα δω πως θα είμαι με την δουλειά και αν καταφέρω να ξεκλέψω μερικές ώρες πριν το κλείσιμο του μαγαζιού θα σας κάνω παρέα.

SONone
28/04/2016, 16:34
Η επιστροφή είναι κλασικά ανοιχτή σε συζήτηση. Όπως επίσης και το ακριβές μέρος της άφιξης. Δεν είναι τπτ πλάτανος , τσιβλου 20χλμ. Απλά στην παραλία πάντα έχει κάπου να κατσουμε. Τσιβλου δεν ξέρω κάτι. Όσοι γνωρίζουν ας μας ενημερώσουν.

SONone
28/04/2016, 16:35
Μα ρε πουστιδοι τάμα το έχετε να βάζετε βόλτες Σαββατιάτικα??? Δουλεύουμε λέμε τα Σάββατα και είναι κρίμα, δίπλα μου θα είστε να μην σας δω???

Θα δω πως θα είμαι με την δουλειά και αν καταφέρω να ξεκλέψω μερικές ώρες πριν το κλείσιμο του μαγαζιού θα σας κάνω παρέα.

Είπαμε να μην είμαστε Κυριακή στον δρόμο.

SONone
28/04/2016, 17:55
Καφέ θα πιούμε αλλά για φαγητό το βλέπουμε εκεί και πόσοι θα είμαστε.. Αυτό για να μην έχουμε παρεξηγήσεις

SONone
02/05/2016, 16:04
χρόνια πολλά
και για να επιστρέψουμε στα της βόλτας.
είπαμε παλιά εθνική, και μπορούμε να ανέβουμε Λίμνη Τσιβλου για καφέ μιας και θα είναι σχετικά νωρίς αλλά όπως ενημερώθηκα το φαγητό εκεί πάνω είναι κάπως τσιμπημένο και καλύτερα να επιστρέψουμε παραλία για μάσα (άκουσα και κατι 30cm μπριζολίτσες στην Ακράτα και κατι έπαθα). όπως επίσης έμαθα από ντόπιους για τη διαδρομή που είπαν τα παιδιά από Ζαρουχλα προς Φενεό είναι όντως πολύ όμορφη αλλά είναι 18χλμ χωματόδρομος και όχι πολύ καλά πατημένος αυτή την εποχή μετά το καλοκαίρι αξίζει. οπότε για τα street δεν είναι η καλύτερη επιλογή. προσωπικά θα επιλέξω και προτείνω παλιά εθνική Ακράτα/Πλατανος αν γουστάρουμε (που θα γουστάρουμε :p) ανεβαίνουμε Τσιβλου για καφεδάκι στην φύση, επιστροφή Ακράτα για μάσα και γυρισμός ο ίδιος από παλιά εθνική.
Όμως αν κάποιοι θέλουν να πάνε από Ζαρουχλα και Φενεο η επιστροφή, διαδρομή και ώρα είναι ελεύθερη και η επιλογή του φαγητού φυσικά!

Επομένως 9:00 συνάντηση στο περίπτερο 9:30 αναχώρηση
διαδρομή εδώ https://goo.gl/maps/8gGv6gYxz392

Eversman
02/05/2016, 21:39
Δυστυχώς δεν θα μπορέσω να σας ακολούθησω. Πρέπει να βρίσκομαι νωρίς το μεσημέρι πίσω και με άφιξη Τσιβλου 1200-1230, μόνο νωρίς δεν θα είμαι.

Να περάσετε όμορφα. Αν κάτι αλλάξει, ισως ερθω να σας βρω από Ε.Ο. :wave2:

pektis
03/05/2016, 13:26
χρόνια πολλά
και για να επιστρέψουμε στα της βόλτας.
είπαμε παλιά εθνική, και μπορούμε να ανέβουμε Λίμνη Τσιβλου για καφέ μιας και θα είναι σχετικά νωρίς αλλά όπως ενημερώθηκα το φαγητό εκεί πάνω είναι κάπως τσιμπημένο και καλύτερα να επιστρέψουμε παραλία για μάσα (άκουσα και κατι 30cm μπριζολίτσες στην Ακράτα και κατι έπαθα). όπως επίσης έμαθα από ντόπιους για τη διαδρομή που είπαν τα παιδιά από Ζαρουχλα προς Φενεό είναι όντως πολύ όμορφη αλλά είναι 18χλμ χωματόδρομος και όχι πολύ καλά πατημένος αυτή την εποχή μετά το καλοκαίρι αξίζει. οπότε για τα street δεν είναι η καλύτερη επιλογή. προσωπικά θα επιλέξω και προτείνω παλιά εθνική Ακράτα/Πλατανος αν γουστάρουμε (που θα γουστάρουμε :p) ανεβαίνουμε Τσιβλου για καφεδάκι στην φύση, επιστροφή Ακράτα για μάσα και γυρισμός ο ίδιος από παλιά εθνική.
Όμως αν κάποιοι θέλουν να πάνε από Ζαρουχλα και Φενεο η επιστροφή, διαδρομή και ώρα είναι ελεύθερη και η επιλογή του φαγητού φυσικά!

Επομένως 9:00 συνάντηση στο περίπτερο 9:30 αναχώρηση
διαδρομή εδώ https://goo.gl/maps/8gGv6gYxz392

Χρονια πολλα...
Γιωργο, αν πατε απο παλια εθνικη υπολόγισε 1 ωρα στανταρ παραπάνω...
Στην λίμνη (θα σας πει και ο vaska αν ακολουθησει), είναι ΟΚ για καφέ...
Για μάσα, μπορείτε να πάτε στην Περιστέρα στον πλάτανο... Εχει καλό φαϊ εκει...
Για ότι θες μπορείς να μου πεις...
Δυστυχώς δεν θα μπορέσω να ακολουθήσω... Καλά να περάσετε!;)

SONone
06/05/2016, 07:55
τα μετεωρολογικά site εδω και 2 μέρες αλλα μέχρι και σήμερα δίνουν βροχή απο τις 12 και μετά για την περιοχή οπότε η βόλτα ακυρώνετε/αναβάλετε για νεα ημερομηνία
ενημερώθηκε και η πρώτη σελίδα!