PDA

View Full Version : Ηλεκτρικο πιστολι βαφης



Pan (dvs)
27/04/2016, 07:39
Ρε παλικαρια εχει χρησιμοποιησει κανεις κανενα παραμυθι σαν το παρακατω?

357637

Για πειτε αξιζει τον κοπο?Τι π[ρεπει να προσεξω σε ενδεχομενη αγορα?

THEOD
27/04/2016, 08:19
Ρε παλικαρια εχει χρησιμοποιησει κανεις κανενα παραμυθι σαν το παρακατω?

357637

Για πειτε αξιζει τον κοπο?Τι π[ρεπει να προσεξω σε ενδεχομενη αγορα?

Είχα χρησιμοποιήσει κάτι αντίστοιχο πριν αρκετά χρόνια... Δεν ξέρω αν έφταιγε το γεγονός ότι ήταν ηλεκτρικό ή απλά η ποιότητά του σαν μηχάνημα ήταν χάλια, πάντως η λειτουργία του δεν είχε καμία σχέση με ένα καλό-κλασικό πιστόλι αέρα. Η βαφή ήταν ανομοιόμορφη με πυκνώματα-αραιώματα, μπούκωνε κάθε τόσο, και μετά από μερικές προσπάθειες τα παράτησα...

duke200
27/04/2016, 08:26
τα χουν βελτιώσει πολύ τώρα. Ακόμα και σε αυτα που πουλανε στο lidl.

δεν θα φτασει την ποιοτητα ένος πιστολιού αέρα με 300 ευρω (κάλυψη, ταχύτητα, εξοικονόμηση χρώματος) αλλα την δουλειά σου θα την κάνεις.

αυτοι που τα πουλανε αυτα, ξερουν ποιο είναι καλό για τα λεφτά του, θα σε βοηθήσουν. παρε γνωμες απο 3-4 μαγαζια.

το μονο που πρεπει να προσεξεις είναι να δοκιμασεις σε επιφάνεια πρωτα τις ρυθμίσεις (αέρας-χρωμα) και μετά να βάψεις εκεί που θέλεις. Καλό καθάρισμα μετα με διαλυτικό και συμφωνα με τις οδηγιες χρήσης.

Pan (dvs)
27/04/2016, 08:34
τα χουν βελτιώσει πολύ τώρα. Ακόμα και σε αυτα που πουλανε στο lidl.

δεν θα φτασει την ποιοτητα ένος πιστολιού αέρα με 300 ευρω (κάλυψη, ταχύτητα, εξοικονόμηση χρώματος) αλλα την δουλειά σου θα την κάνεις.

αυτοι που τα πουλανε αυτα, ξερουν ποιο είναι καλό για τα λεφτά του, θα σε βοηθήσουν. παρε γνωμες απο 3-4 μαγαζια.

το μονο που πρεπει να προσεξεις είναι να δοκιμασεις σε επιφάνεια πρωτα τις ρυθμίσεις (αέρας-χρωμα) και μετά να βάψεις εκεί που θέλεις. Καλό καθάρισμα μετα με διαλυτικό και συμφωνα με τις οδηγιες χρήσης.

Ρε Αλεξανδρε αυτοι κοιταζουνε να πουλησουνε οτι εχουνε.Ανοιξα θεμα για να παρω πληροφοριες απο πρωτο χερι.

THEOD και εγω εχω τραυματικες εμπειριες απο ενα παρομοιο,μονο που δεν ητανε πιστολακι αλλα ηλεκτικο ρολο.Οχι οτι εκανε ασχημη δουλεια,αλλα ητανε μανουρα το καθαρισμα και βαριομουνα καθε τρεις και λιγο να το γεμιζω.

toyar
27/04/2016, 08:43
δεν εχω δουλεψει ποτε τετοιο οποτε δεν εχω αποψη
δεν εχω δουλεψει γιατι δεν εχω καταλληλο χωρο για να βαφω αλλα αν ειχα το χωρο αντι να παω σε αυτο θα ειχα ενα κομφλερακι που ειναι για χιλιες δουλειες και κανονικο πιστολι με αερα
αν εχεις τη δυνατοτητα πηγαινε κατευθειαν σε κατι αξιοπρεπες και μη δινεις λεφτα για υποκαταστατα
γνωμη μου..........:)

duke200
27/04/2016, 08:54
Ρε Αλεξανδρε αυτοι κοιταζουνε να πουλησουνε οτι εχουνε.Ανοιξα θεμα για να παρω πληροφοριες απο πρωτο χερι.

THEOD και εγω εχω τραυματικες εμπειριες απο ενα παρομοιο,μονο που δεν ητανε πιστολακι αλλα ηλεκτικο ρολο.Οχι οτι εκανε ασχημη δουλεια,αλλα ητανε μανουρα το καθαρισμα και βαριομουνα καθε τρεις και λιγο να το γεμιζω.

υπαρχουν και επαγγελματιες σωστοί, Τουλαχιστον εγω καταλαβαίνω ποτε ξερει καποιος τη δουλειά του και πότε θελει απλα να σου πασάρει κάτι και νομίζω και εσύ. Αν πας σε ηλεκτρικό καλό απο επώνυμη μαρκα, δεν νομίζω να μην κανεις τη δουλειά σου. Δεν θα το πούλαγε η bosch, πχ, αν δεν ήτανε καλό. Εγω εχω δοκιμάσει το ηλεκτρικό πιστόλι βαφής απο το lidl και ήταν αξιοπρεπές, απλα ήθελε πιο πολλά περάσματα. Οι περισσότεροι με τα πιστόλια την πατάνε επείδή τα ξεχνάνε βρώμικα και μετα δεν ψεκάζουν καλά. Θέλει κάθε φορά σχολαστικό καθάρισμα.

απλα οι επαγγελματιες δεν δουλευουν ηλεκτρικό γιατι δεν τους συμφέρει να καινε ρευμα ενω έχουν το κομπρεσσερ.

teogtp
27/04/2016, 09:22
Ρε παλικαρια εχει χρησιμοποιησει κανεις κανενα παραμυθι σαν το παρακατω?

357637

Για πειτε αξιζει τον κοπο?Τι π[ρεπει να προσεξω σε ενδεχομενη αγορα?

Εντάξει ρε Πανο.......δεν ασπρισες και τοοοσο πολύ. .....

:tooth:









Πάντως και εγω δεν εχω δει και τα καλύτερα αποτελέσματα σε στρώσιμο βαφής.

SHOOTER045
27/04/2016, 10:07
Με ενα αντίστοιχο του λιντλ ,μια χαρά εβαψα πλατφόρμα και φρεζα,τώρα αν έπεσε και λίγο παραπανω who cares.
Για ποιο <καλλιτεχνική>δουλειά όμως δεν θα το εμπιστευομουν

thunder ace
27/04/2016, 10:21
Με ενα αντίστοιχο του λιντλ ,μια χαρά εβαψα πλατφόρμα και φρεζα,τώρα αν έπεσε και λίγο παραπανω who cares.
Για ποιο <καλλιτεχνική>δουλειά όμως δεν θα το εμπιστευομουν

Α μπραβο........τωρα ακουσα τη σωστη παρατηρηση.Δεν κανει να βαψεις ας πουμε ρεζερβουαρ,κανει ομως για μια μεταλικη πορτα σπιτιου.Και φυσικα αυτο που εγραψαν οι πιο αποπανω:πολυ καλο ξεπλυμα.

SHOOTER045
27/04/2016, 10:30
Ορθοοον
Και κάγκελα και πόρτες μια χαρά βάφει

THEOD
27/04/2016, 10:49
απλα οι επαγγελματιες δεν δουλευουν ηλεκτρικό γιατι δεν τους συμφέρει να καινε ρευμα ενω έχουν το κομπρεσσερ.

Και το κομπρεσσέρ με τι δουλεύει ??? :p

macedonas
27/04/2016, 10:50
Στα πόσα λεφτά το βρίσκεις ?

Bowleno
27/04/2016, 12:38
Και το κομπρεσσέρ με τι δουλεύει ??? :p

To Κομπρεσέρ δουλεύει για κανένα 5άλεπτο-10λεπτο, γεμίζει αέρα το ρεζερβουάρ του, και βάφεις για κάμποσο μέχρι να χρειαστεί να ξαναπάρει μπρος το κομπρεσέρ.
Αναλογικά, η απώλεια σε ρεύμα είναι πολύ μεγαλύτερη με το ηλεκτρικό πιστόλι βαφής.
Μιλάω ως πρώην βαφέας επίπλων......:)

thunder ace
27/04/2016, 12:42
απλα οι επαγγελματιες δεν δουλευουν ηλεκτρικό γιατι δεν τους συμφέρει να καινε ρευμα ενω έχουν το κομπρεσσερ.[/QUOTE]

με τιποτε δεν παιζει αυτο.Απλα τα πιστολια βαφης ΕΙΝΑΙ με αερα.Τα ηλεκτρικα ειναι για απλη ερασιτεχνικη χρηση.Δεν υπαρχει επαγγελματιας με ηλεκτρικο.

THEOD
27/04/2016, 12:44
To Κομπρεσέρ δουλεύει για κανένα 5άλεπτο-10λεπτο, γεμίζει αέρα το ρεζερβουάρ του, και βάφεις για κάμποσο μέχρι να χρειαστεί να ξαναπάρει μπρος το κομπρεσέρ.
Αναλογικά, η απώλεια σε ρεύμα είναι πολύ μεγαλύτερη με το ηλεκτρικό πιστόλι βαφής.
Μιλάω ως πρώην βαφέας επίπλων......:)
Το κομπρεσέρ δουλεύει λίγο σε διάρκεια αλλά σε πολύ μεγαλύτερη ισχύ ενώ το ηλεκτρικό πιστόλι δουλεύει συνέχεια αλλά σε δεκάδες φορές μικρότερη ισχύ. Φαντάζομαι ότι το ηλεκτρικό ισοζύγιο είναι σχεδόν ίδιο σε όλες τις περιπτώσεις αφού τελικά την ίδια ποσόστητα αέρα πρέπει να συμπιέσεις και να καταναλώσεις για την ίδια επιφάνεια βαφής... Νομίζω ότι άλλοι είναι οι λόγοι που οδηγούν τους επαγγελματίες στα εργαλεία αέρος και όχι το πόσο ρεύμα θα καταναλώσουν....

Pan (dvs)
27/04/2016, 12:44
Στα πόσα λεφτά το βρίσκεις ?

70-80-100,αλλα δεν ειναι εκει το θεμα.Ηθελα να δω αν υπαρχει κατι δοκιμασμενο.Περισσοτερο το ηθελα για πλαστικο χρωμα.

toyar εχω δυο κονφλερ δεν με βολευουν.

Καφετζη,μολις το παρω θα ερθω μια απο εκει ,να σου τραβηξω ενα :a9:












ασπρισμα.

Bowleno
27/04/2016, 14:47
Νομίζω ότι άλλοι είναι οι λόγοι που οδηγούν τους επαγγελματίες στα εργαλεία αέρος και όχι το πόσο ρεύμα θα καταναλώσουν....

Σωστό....τω καιρώ εκείνω, που δούλευα ως βαφέας (λουστραδόρος επίπλων, για την ακρίβεια) τα πιστόλια αέρος, ειδικά κάτι πανάκριβα γιαπωνέζικα που είχα την τύχη να δουλεύω ήταν άπαιχτα στην ποιότητα ροής, απλώματος κ.λ.π σε σχέση με τα ηλεκτρικά οποιασδήποτε μάρκας και τιμής να ήταν (σήμερα δεν ξέρω πως έχει η κατάσταση, έχω φύγει εδώ και πάνω από μια 20ετία.....) το πιστόλι πάντως της bosh Που μπήκε πιο πάνω, ΔΕΝ είναι ηλεκτρικό, έχει κομπρεσεράκι ώμου που στέλνει αέρα..... είχα δουλέψει ένα παρόμοιο Αμερικάνικο σε ένα σπίτι φίλου με το οποίο βάψαμε τοίχους κ.λ.π μια χαρά δουλειά έκανε

virus
27/04/2016, 18:06
ειχα καποτε ηλεκτρικο. χαλια ποιοτητα εντελως. αν το θες για καγκελα, τοιχους και φρεζες ε κανει.

Pan (dvs)
27/04/2016, 19:38
Σωστό....τω καιρώ εκείνω, που δούλευα ως βαφέας (λουστραδόρος επίπλων, για την ακρίβεια) τα πιστόλια αέρος, ειδικά κάτι πανάκριβα γιαπωνέζικα που είχα την τύχη να δουλεύω ήταν άπαιχτα στην ποιότητα ροής, απλώματος κ.λ.π σε σχέση με τα ηλεκτρικά οποιασδήποτε μάρκας και τιμής να ήταν (σήμερα δεν ξέρω πως έχει η κατάσταση, έχω φύγει εδώ και πάνω από μια 20ετία.....) το πιστόλι πάντως της bosh Που μπήκε πιο πάνω, ΔΕΝ είναι ηλεκτρικό, έχει κομπρεσεράκι ώμου που στέλνει αέρα..... είχα δουλέψει ένα παρόμοιο Αμερικάνικο σε ένα σπίτι φίλου με το οποίο βάψαμε τοίχους κ.λ.π μια χαρά δουλειά έκανε

Με πλαστικο χρωμα υποθετω τους τοιχους.

Εσυ ειχες δουλεψει κατι σαν αυτο που εβαλα στην φωτο,θυμασαι μαρκα?

Bowleno
27/04/2016, 19:49
Με πλαστικο χρωμα υποθετω τους τοιχους.

Εσυ ειχες δουλεψει κατι σαν αυτο που εβαλα στην φωτο,θυμασαι μαρκα?

Σωστά υποθέτεις :)

Μάρκα δεν θυμάμαι, το αξιοπερίργο σε αυτό το μηχάνημα ήταν ότι ο αέρας έβγαινε ζεστός :uplate:

strokt up
21/01/2021, 15:52
τώρα που έχει περάσει κάνα πεντάρι χρόνια υπάρχει κανένας να έχει δοκιμάσει τα καινούργια πιστόλια βαφής τα ηλεκτρικά; όχι για ολόκληρη μηχανή κάνα πλαστικό κανά μασπιε τίποτα τέτοιο

typhoon
21/01/2021, 23:40
Ότι ίσχυε, ισχύει. Ποιότητα βαφής δεν μπορούν να δώσουν. Ευκολία, απλώμα κ ταχύτητα ναι.
Πολύ καλύτερη (κ πολύ φθηνότερη) δουλειά θα κάνεις με καλά σπρέι σε τόσο μικρά κομμάτια που θες.

doctor_john
22/01/2021, 00:24
Όπως τα λέει ο typhoon, χρώματα με καλυπτικότητα που τρέχουν δύσκολα είτε γιατί απορροφώνται εύκολα, είτε γιατί δεν τρέχουν εύκολα, είναι οκ.
Σχεδόν τα πάντα σε ένα σπίτι εκτός από λούστρα ξύλων.

Τροχούς, μπουκάλες, ποδιές, μαρσπιε, ψαλίδια, κάγκελα κ.λπ. που χτυπιούνται συχνά τα κάνουμε ηλεκτροστατική
που είναι ανθεκτική στα χτυπήματα για να μην έχουμε γραμμάτια εργασιών...

billyka
23/01/2021, 21:36
συχνά τα κάνουμε ηλεκτροστατική

Επ ευκαιριας εχει κανεις κανα λινκ η γνωριζει που μπορουμε να βρουμε πιστολι ηλεκτροστατικης?Οχι κανα επαγγελματικο..

Bowleno
23/01/2021, 21:48
Επ ευκαιριας εχει κανεις κανα λινκ η γνωριζει που μπορουμε να βρουμε πιστολι ηλεκτροστατικης?Οχι κανα επαγγελματικο..

Δεν πάει έτσι ακριβώς.... Θέλει και φούρνο για να ψηθεί το χρώμα και να πατήσει επάνω στο αντικείμενο. Είναι ένα είδος πούδρας, δεν είναι μπογιά....

strokt up
23/01/2021, 21:49
Ότι ίσχυε, ισχύει. Ποιότητα βαφής δεν μπορούν να δώσουν. Ευκολία, απλώμα κ ταχύτητα ναι.
Πολύ καλύτερη (κ πολύ φθηνότερη) δουλειά θα κάνεις με καλά σπρέι σε τόσο μικρά κομμάτια που θες.

Ας πουμε καλα σπρέι ποια θεωρούνται;
Για παράδειγμα θέλω να βαψω ενα κουστούμι παπιου το οποίο είναι χάλια. Άπλετο χώρο δεν εχω για κομπρεσέρ και πιστόλι. Για σπρέι θέλω τουλάχιστον 2 σπρει ασταρι και άλλα 3-4 σπρει χρωμα για να μου κοστίσει (με 4€ το σπρέι) 25€ χρώματα για να βγει ενα μέτριο αποτέλεσμα. Βερνίκι δεν παίρνουν τα μονής. Για χρώμα διπλής με 10€ το σπρέι θέλω 40€ σπρει για χρώμα 8 πάλι για ασταρι και αλλα τοσα για βερνίκι. Δηλαδή 68€. Δεν θεωρούνται αρκετά 70€ + προσωπική εργασία οταν με 200€ παίρνεις ολόκληρο κουστούμι;
Απο την άλλη αν πάρεις ενα ηλεκτρικό πιστολι με 100€ ας πούμε και με 50€ ακόμα βάψεις το κουστούμι με κανονικά χρώματα και σου μείνει και το πιστόλι θεωρητικά και πρακτικά είσαι κερδισμένος.

typhoon
23/01/2021, 23:02
Κοίτα όπως το θέτεις θα συμφωνήσω μαζί σου, με την έννοια ότι σου μένει το εργαλείο.
Από κει κ πέρα είναι προσωπική επιλογή ποιον δρόμο θα ακολουθήσεις.
Καλό σπρέι εννοώ κάποιο ποιοτικό επώνυμο, όχι το φθηνότερο του ραφιου. Δεν έχω ασχοληθεί προσωπικά με τέτοια δουλειά, εάν όμως χρειαζόταν μάλλον στα πιο ακριβά θα πήγαινα, περισσότερο με την έννοια ακριβότερο=καλύτερο, χωρίς όμως να μπορώ να επιχειρηματολογησω περεταιρω για την επιλογή μου.

Πάντως εάν τελικά το αποφασίσεις για ηλεκτρικό πιστόλι κ έχεις χρόνο κ διάθεση, φτιάξε ένα μικρό φωτορομαντσο how to, έτσι για να παίρνουμε καμία ιδέα, γιατί η αλήθεια είναι ότι σπρέι ήξερα, σπρέι πρότεινα, την εναλλακτική που αναφέρεις δεν την είχα σκεφτεί. Είχα μείνει ότι κάνουν για χοντρό δουλειές πχ κάγκελα σπιτιού κλπ.
Αν είναι να ψαχτείς παραπάνω όμως θα ήθελα να μάθω πως πήγε τελικά, να ανοίξω λίγο το μυαλό μου στο θέμα

billyka
23/01/2021, 23:54
Δεν πάει έτσι ακριβώς.... Θέλει και φούρνο για να ψηθεί το χρώμα και να πατήσει επάνω στο αντικείμενο. Είναι ένα είδος πούδρας, δεν είναι μπογιά....

ναι το γνωριζω,εχω δει πως γινεται.Ψησιμο σε παλιο φουρνο κουζινας κ ειναι οκ.Εχω ενα λινκ αλλα το πιστολι δεν ειναι πλεον διαθεσιμο.

billyka
24/01/2021, 00:02
Ας πουμε καλα σπρέι ποια θεωρούνται;
Για παράδειγμα θέλω να βαψω ενα κουστούμι παπιου το οποίο είναι χάλια. Άπλετο χώρο δεν εχω για κομπρεσέρ και πιστόλι. Για σπρέι θέλω τουλάχιστον 2 σπρει ασταρι και άλλα 3-4 σπρει χρωμα για να μου κοστίσει (με 4€ το σπρέι) 25€ χρώματα για να βγει ενα μέτριο αποτέλεσμα. Βερνίκι δεν παίρνουν τα μονής. Για χρώμα διπλής με 10€ το σπρέι θέλω 40€ σπρει για χρώμα 8 πάλι για ασταρι και αλλα τοσα για βερνίκι. Δηλαδή 68€. Δεν θεωρούνται αρκετά 70€ + προσωπική εργασία οταν με 200€ παίρνεις ολόκληρο κουστούμι;
Απο την άλλη αν πάρεις ενα ηλεκτρικό πιστολι με 100€ ας πούμε και με 50€ ακόμα βάψεις το κουστούμι με κανονικά χρώματα και σου μείνει και το πιστόλι θεωρητικά και πρακτικά είσαι κερδισμένος.

Εχει σπρει 3 σε 1 ασταρι,χρωμα,βερνικι/σκληρηντης.Αποτελεσμα βγαινει πολυ καλο και με σπρει αρκει να εχεις κανει καλη προεργασια και να εχεις καθαρο χωρο εργασιας.Ειχα βαψει βασεις μαρσπιε/πατηρακια συνοδηγου στο f1 που ειχα με σπρει και αντεξαν χρονια οχι ενα χρονο.Αν βαψεις εξω απο τον αερα που υπαρχει δεν θα βγει καλο αποτελεσμα θα πηγαινει το χρωμα οπου να ναι και θα κολλανε σκουπιδακια πανω.Οποτε καλη προεργασια,γυαλοχαρτο κτλ,καθαρο χωρο εργασιας και καθαρο ζεστο χωρο για ψησιμο.Γιατι κοστουμι μιλαμε?Για ποιο παπακι?Παιζουν ολοκληρα κοστουμια στα 100 ευρω.

gasto
24/01/2021, 00:04
https://www.youtube.com/watch?v=FjoCrtwvONo

gasto
24/01/2021, 00:12
https://www.youtube.com/watch?v=yhg99eLBgc8
εχει πολλα βιντεο παντως απο ασια μερια

strokt up
26/01/2021, 01:20
Εχει σπρει 3 σε 1 ασταρι,χρωμα,βερνικι/σκληρηντης.Αποτελεσμα βγαινει πολυ καλο και με σπρει αρκει να εχεις κανει καλη προεργασια και να εχεις καθαρο χωρο εργασιας.Ειχα βαψει βασεις μαρσπιε/πατηρακια συνοδηγου στο f1 που ειχα με σπρει και αντεξαν χρονια οχι ενα χρονο.Αν βαψεις εξω απο τον αερα που υπαρχει δεν θα βγει καλο αποτελεσμα θα πηγαινει το χρωμα οπου να ναι και θα κολλανε σκουπιδακια πανω.Οποτε καλη προεργασια,γυαλοχαρτο κτλ,καθαρο χωρο εργασιας και καθαρο ζεστο χωρο για ψησιμο.Γιατι κοστουμι μιλαμε?Για ποιο παπακι?Παιζουν ολοκληρα κοστουμια στα 100 ευρω.

Δεν υπάρχουν σε ολα κουστούμια. Suzuki address πχ πάει με κομμάτι με απλησίαστες τιμές. Στο kazer πάει 200+ κοστούμι.