PDA

View Full Version : Μια ομαδική αγορά που δεν πήγε τόσο καλά



spyro
27/04/2016, 10:36
Το λοιπόν φιλαράκια, σεβόμενος τους κανόνες του Φόρουμ δε μπορώ να κατηγορήσω κάποιον άμεσα ή έμμεσα. Από την άλλη όμως θα ήταν κρίμα να μην αναφερθεί τίποτα και απλά να αφεθεί στην αφάνεια.

Για το σκοπό αυτό θα προσπαθήσω να μεταφέρω όσο το δυνατόν πιο αποστασιοποιημένα τα γεγονότα και μόνο, από μια ομαδική αγορά που παίχτηκε πριν λίγο καιρό και πήγε στραβά (τουλάχιστον για εμένα, άγνωστο αν και για ποιους άλλους). Ακολουθεί σεντόνι με ιστορικό επεξήγηση το τι συνέβη κυρίως σε pm. Προφανώς τα pm είναι στη διάθεση του κάθε ενδιαφερόμενου για να διπλο-τσεκάρει

Όλα ξεκίνησαν από το thread: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=145497&page=7&p=2646191&viewfull=1#post2646191
Και ιδιαίτερα από τα ποστ 193 / 195/ 204 / 210 / 214 αλλά κυρίως το 212

Με βάση αυτές τις δηλώσεις ξεκίνησε ομαδική μέσω pm την οποία ανέλαβε ο Gfawkes. Η υπόσχεση ήταν ξεκάθαρη και ότι μπορεί να βρει την ίδια ακριβώς κάμερα με του Βύρωνα με λιγότερα λεφτά απευθείας από τη Κίνα.
Το πόσοι τελικά συμμετείχαν ήταν άγνωστο αλλά με βάση τις μέχρι τώρα συζητήσεις έχω εντοπίσει 4 άτομα εκτός εμένα. Τα τρία μου απάντησαν στο τι έγινε τελικά με τη διαδικασία με αυτούς. Το τέταρτο δεν έχει απαντήσει ακόμα. Οι 3 υπόλοιποι όμως που συμμετείχαν είναι ενεργά μέλη, γνωστοί και μη εξαιρετέοι στις καθημερινές συζητήσεις μας. Εάν κρίνουν αυτοί σκόπιμο μπορεί να βγούν μπροστά και να το πουν. Εγώ δε σκοπεύω από μόνος μου. βέβαια αυτοί όπως εξηγώ και παρακάτω, φέρθηκαν πιο έξυπνα, οπότε δε τους έκαψε

Το λοιπόν τουλάχιστον εμείς οι 5 (όπως είπα άγνωστο ποιοι άλλοι) παραγγείλαμε στον Gfawkes μια sjcam (ειτε την sj4000 ειτε την sj5000).

Εγώ απεναντίας χωρίς να έχω πολύ χρόνο για ψάξιμο και δεδομένου ότι ο Βύρωνας είχε αναφέρει ότι εχει την ίδια, στην ερώτηση "πιο μοντέλο θέλεις?" διαλέγω την sj6000!Νόμιζα ότι διάλεγα αναβαθμισμένο μοντέλο κρίνοντας μόνο από τα αρχικά του ονόματος SJ.

Με βάση αυτές τις συζητήσεις όμως:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=145497&page=18&p=2735619&viewfull=1#post2735619
και ιδιαίτερα τα πόστ 525 / 526 / 527 / 529 / 531 και 532 προέκυψε ότι η SJ 6000 που προμηθεύτηκα δεν είναι SJ CAM.

Από ότι βγήκε στη πορεία, η μάρκα μαϊμού SJ δανείζεται τα αρχικά από την εταιρεία SJ CAM και βγάζει μοντέλα με λιγότερα χρήματα και χαμηλότερα specs. Το κάνει και για τα μοντέλα 4000 και 5000. Το μοντέλο 6000 δε βγαίνει καν από την SJ CAM. Είναι πατέντα της SJ με αναβάθμιση στις 4000 και 5000 ως προς την οθόνη.

Η κάμερα κάποια στιγμή ήρθε και την πήρα. Την άνοιξα είδα ότι δουλεύει εντός του σπιτιού και την πάρκαρα για να την μάθω όταν έβρισκα χρόνο τι γίνεται με τη μηχανή και τις onboard λείψεις.

Ο χρόνος βρέθηκε στις αρχές του Απρίλη τελικά. Από το τεστ διαπίστωσα ότι επ’ ουδενί δεν έχω τα αποτελέσματα που είχα στη κάμερα του Βύρωνα. Ακολούθησαν νεες συζητήσεις από τις οποίες προέκυψε η ιδέα της πιθανής ανταλλαγής με το μαγαζί που έγινε η αγορά

Ο Gfawkes ανέφερε στο ποστ 212 ότι το μαγαζί είναι αυτό. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=145497&page=8&p=2646298&viewfull=1#post2646298

Από τις 13/04 έχω στείλει 2 pm και 2 μηνύματα στο κινητό του φίλου μας Gfawkes ζητώντας του να μου στείλει την απόδειξη αγοράς ώστε να προσπαθήσω να κάνω την ανταλλαγή.

Δεν έχει απαντήσει σε κανένα από αυτά.

Εν τω μεταξύ, μετά από εσωτερικές συζητήσεις με τα 3 παιδιά του φόρουμ που συμμετείχαν στην ομαδική τότε, προέκυψε ότι ο G δοκίμασε να τους δώσει τις SJ και τα παιδιά είτε γιατί συνειδητοποίησαν ότι δεν είναι SJ CAM από το όνομα, είτε γιατί τις δοκιμάσαν onboard αμέσως, κατάλαβαν τη διαφορά και του τις επέστρεψαν. Ευτυχώς εκείνοι την βρήκα την άκρη.

Εγώ από την άλλη έκανα λάθος (3 λάθη για την ακρίβεια).
1. Νόμιζα ότι επέλεγα αναβαθμισμένο μοντέλο χωρίς να ξέρω ότι υπάρχει μάρκα εκει έξω που «κλέβει» κατά το ήμισυ το όνομα της SJ CAM,
2. Άργησα πολύ να τη δοκιμάσω στο δρόμο για να καταλάβω τη διαφορά,
3. Δε κράτησα απόδειξη αγοράς

Κοιτάξτε μη κάνετε και εσείς στο μέλλον τόσες συσσωρευμένες μ@λακίες

Παρεμπιπτόντως, το μαγαζί που έχει ποστάρει ο G ως η πηγή αγοράς της κάμερας έχει πολύ υψηλά ratings στο feedback του και δε δείχνει να είναι ο λόγος που δε πήγε καλά η αγορα

Αυτά

:wave2:

amyroukai
27/04/2016, 10:58
Επειδή δεν ξέρω αν θα μείνει το νήμα και για να μην θεωρηθεί πυροτέχνημα.

Μία από τις κάμερες που λέει ο Σπύρος είχε έρθει σε εμένα. Είδα την ίδια ημέρα (στο σαλόνι του σπιτιού, όχι σε τεστ ράιντ) ότι δεν έχει σχέση με αυτό που έλεγε η αγγελία, επικοινώνησα με τον G, το λάθος ήταν του μαγαζιού είπε τότε και δεν είχα λόγο να τον αμφισβητήσω. Η κάμερα σαν κάμερα μπορεί να δούλευε σωστά, μπορεί και όχι, δεν ήθελα να το διαπιστώσω. Από την στιγμή που είχαμε πει για το προϊόν Α και ήρθε το Β, δεν ήθελα να το κρατήσω. Στην δική μου περίπτωση δεν υπήρχαν αντιρρήσεις και μα-μου, ο άνθρωπος ευγενέστατα δέχτηκε την επιστροφή. Του είχα προτείνει να μου δώσει την απόδειξη να κυνηγήσω το μαγαζί ο ίδιος (αν και τελικά μάλλον δεν θα μπορούσα να ανοίξω dispute κλπ αφού δεν ήμουν εγώ ο αγοραστής) από την στιγμή που δεν ζημιώθηκα δεν υπήρξε λόγος για κάτι άλλο.

sniper
27/04/2016, 11:22
Το moto.gr δεν παίρνει θέση επί του συγκεκριμένου θέματος.

Δεν είμαστε δικαστήριο ούτε και κατηγορούμε κανέναν.
Το παρόν κλειδώνεται ώστε να μην γίνει λαικό δικαστήριο. Εφόσον το μέλος Gfawkes (ή όποιος άλλος άμεσα εμπλεκόμενος) επιθυμεί να απαντήσει, μπορεί να μας στείλει την απάντησή του και να δημοσιευτεί εδώ ή να επικοινωνήσει μαζί μας (με εμένα ή τον Bladerunner) ώστε να ξεκλειδώσουμε το thread προσωρινά, ώστε να ποστάρει ο ίδιος την απάντησή του.

sniper
27/04/2016, 13:03
Η απάντηση του GFawkes


Αναγκάζομαι να ξαναγράψω στο φορουμ, από το οποίο ξεκάθαρα απέχω από τα τελη Μαρτίου λογω του αναίτιου κατ εμέ μπαν κλπ που μου επιβλήθηκε.
Σε μια σχετικη συζητηση που εγινε τελη Σεπτέμβρη αρχες Οκτώβρη, ο Σπυρος μαζι με αλλα μελη του φορουμ ενδιαφερθηκαν για αγορα SJ cam. Μιας και εχω λογαριασμο στο εξωτερικο, και θελοντας να εξυπηρετησω λογω capital control τα μελη, τους καλεσα να διαλεξουν το μοντελο που ηθελαν και να το πληρωσω εγω, δινοντας μου τα χρηματα με την παραλαβη της συσκευης ΟΧΙ προκαταβολικα, και αφου ειχαν επιβεβαιωσει το μοντελο/τιμη μεσω του λινκ του ebay . Η παραγγελια εγινε στις 14 Οκτωμβριου.
Με την παραλαβη του πακετου καποιες ημερες μετα, και με δικο μου κοστος/κοπο μοιρασα τις κάμερες. Ο Αμιρου μου ειπε ότι η δικη του, δεν ηταν όπως την ηθελε/περιμενε και εστειλα μεηλ στον προμηθευτη οπου μου απαντησε ότι αν δεν μας αρεσει/κανει να την στειλουμε πισω στην Κινα με δικο μας κοστος αποστολης (περι τα 45€). Θεωρησα ότι το κοστος ηταν υπερβολικο σε σχεση με την αξια και ετσι του εδωσα τα χρηματα του πισω.
Από ολη την ιστορια βγηκα χαμενος μιας και τα χριστουγεννα εκανα δωρο…καμερες στα ανίψια μου. Δεν ειμαι γνώστης του βιντεο και το γραφω ξεκαθαρα από το 1ο ποστ για το θεμα.
Εάν υπαρχουν μια, δυο ή πεντε εταιριες SJ Cam δεν το γνωριζω. Μου την εκανε ο κινεζος;;; ισως, αλλα εδω δεν το ειδαν τοσοι πολλοι εμπειροι στο βιντεο χρηστες….
Το γραφω στο ποστ 204
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=145497&p=2646244&viewfull=1#post2646244

Εμενα μου λειτουργει μια χαρα, σε οτι εχω κανει (μοτο, σκι, θαλασσα)
Σε εσενα Σπυρο όπως και σε ολους σας εδωσα το λινκ να διαλεξετε την καμερα που θελετε….ειδικα εσυ μου εστειλες το λινκ από το μαγαζι που ΕΠΕΛΕΞΕΣ ΕΣΥ να αγορασεις την καμερα.
Η αγορα σου εγινε 14 Οκτωβριου του 2015. Την παρελαβες ΚΛΕΙΣΤΗ στην σακουλα του courier (δεν το ειχα ανοιξει ποτε) Γιατι ΤΩΡΑ έρχεσαι και με κατηγορεις ….6 μηνες μετα…
Δεν την ειδες, δεν την ανοιξες, δεν την επεξεργαστηκες… 6 μηνες!!!
Το ebay δινει 45 μερες για dispute…ουτε αναφορα δεν μπορει να γινει τωρα. Τηλεφωνο δεν με πηρες ΠΟΤΕ, ουτε μηνυμα στο κινητου μου εστειλες όπως ψευδώς αναφερεις. Σημερα ειδα δυο π.μ. που μου εστειλες τα οποια όμως δεν μπορω να δω αφου πλεον ΔΕΝ μπαινω στο φορουμ (ας με επιβεβαιωσουν οι mod/admin), μηπως εννοεις αυτα...;;;

Πιστεψε με εχω σκυλομετανιωσει που θελησα να εξυπηρετησω, και δεν ξανακανω ποτε τετοια παρομοια κινηση. Lesson learned!!!

sniper
27/04/2016, 13:41
και δεύτερη απάντηση σε συνέχεια του προηγουμένου

Υ.Γ.
Ακομη και τωρα, προσπαθησα να βρω το μαγαζι του λινκ που μου εστειλες και δεν υπαρχει. Προφανως εκανε μαμουνια ο Κινεζος, εκλεισε το ιντερνετομαγαζο του και ….ανοιξε άλλο διπλα.
Λυπάμαι …για όλα.
Παραθετω την τοτε επικοινωνία από το ebay για την 4000, οπου εκανα report για transaction problem. Διαβάζεται αναποδα από κατω προς τα πανω.
Hi,friend
Thank you for your message .
This camera is OEM version SJ4000 ,it is match the descriptions ,if you don't like it ,you can return the main camera to us ,I will apply refund for you .
If there any questions ,please feel free to contact us ,it is our pleasure to help you.
Have a nice day.
Sincerely
- Τao

________________________________________

Subject: WIFI Wireless SJ4000 Waterproof Sports CameraDV HD 1080P Diving W7 Action Cam
Sent Date: 17-Nov-15 03:52:26 EST

I will give it away.
there is too much hasle.
Please state that this camera is not an SJ .
Thank you.

________________________________________

Subject: WIFI Wireless SJ4000 Waterproof Sports CameraDV HD 1080P Diving W7 Action Cam
Sent Date: 11-Nov-15 09:45:59 EST

Hi,friend,
Thank you for your email and sorry for all the inconvenience have caused.
Can you give me more detail about the problem ?I will try my best to help you ,If our can't get satisfactory results,you can return the main camera (without battery ) to us ,I will arrange a new one or refund for you as soon as I got a valid tracking number ,hope you will satisfied with this resolution .

If there any questions ,please feel free to contact us ,it is our pleasure to help you.
Have a nice day.
Sincerely

sniper
27/04/2016, 14:39
Το μέλος Blitzer λέει:


Λοιπόν, επειδή είχα μια μικρή ανάμειξη κι εγώ στην όλη φάση κι επειδή μ'αρέσει να κάνω τον detective, θα προσπαθήσω να βάλω τα πράγματα στη θέση τους, με κίνδυνο να με μισήσουν μερικοί ακόμα, αλλά θα το ρισκάρω :p

Τα μηνύματα, που παραθέτει ο GF ότι αντάλλαξε με τον πωλητή, παίρνουν subject αυτόματα από το προϊόν. Το subject είναι "WIFI Wireless SJ4000 Waterproof Sports CameraDV HD 1080P Diving W7 Action Cam", το οποίο οδηγεί σε ΑΥΤΟ (http://www.ebay.com/itm/WIFI-Wireless-SJ4000-Waterproof-Sports-CameraDV-HD-1080P-Diving-W7-Action-Cam-/301647124687?hash=item463b91d8cf:g:5CwAAOSwNSxVZzhx) το προϊόν. Πρόκειται ΞΕΚΑΘΑΡΑ για ΜΗ ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ SJCAM. Πουθενά στην περιγραφή ή στον τίτλο δεν υποστηρίζει ο πωλητής ότι είναι original SJCAM. Είναι οι "μαϊμούδες" SJ. Τιμή στα 66 δολάρια, περίπου 58€.

Το ΑΡΧΙΚΟ λινκ που είχε δώσει ο GF, τότε στο thread (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=145497&page=15&p=2646298&viewfull=1#post2646298), είναι αυτό (http://www.ebay.com/itm/Original-SJCAM-SJ4000-WIFI-Waterproof-Action-Sports-Camera-Full-HD-1080P-DV-DVR-/351485295519?hash=item51d627fb9f). Τιμή 81 δολάρια, περίπου 72€.

Νομίζω ότι τώρα όλοι καταλαβαίνουμε το μπέρδεμα. Δε θέλω να κατηγορήσω κανέναν, αφού το θεωρώ χαζό έως απίθανο ο GF να θέλησε να εξαπατήσει κάποιον συμφορουμίτη, για να βάλει 7 ολόκληρα ευρώ στην τσέπη του. Συγκεκριμένα ο spyro έχει 100% ευθύνη για τη δική του περίπτωση, αφού επέλεξε μόνος του την κάμερά του (και, μετά, έκανε 6 μήνες να πει κάτι). Επιφυλάσσομαι για τους υπόλοιπους, οι οποίοι δεν ξέρω καν ποιοι και πόσοι είναι.

Για την ιστορία, μια κάμερα που περίσσεψε, προσφέρθηκα να την πάρω εγώ, αφού του είχα ξεκαθαρίσει ότι θα την πάρω ΜΟΝΟ αν είναι αυθεντική SJCAM. Μου είπε ότι είναι (φάουλ του), μου την έφερε μάλιστα στον χώρο μου και, αφού διαπίστωσα ότι δεν είναι, του την έδωσα πίσω. Προς τιμή του, προσφέρθηκε και ο ίδιος να την πάρει πίσω και δε μου δημιούργησε κανένα απολύτως πρόβλημα.

Περιληπτικά, ναι, υπάρχει πρόβλημα εδώ, αφού άλλο διαφήμισε κι άλλο πούλησε, αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι μπήκε σε όλον αυτόν τον κόπο για 7€, με κίνδυνο, μάλιστα, να βρεθεί και χρεωμένος, αφού πλήρωσε προκαταβολικά. Ίσως άγνοια ή κάτι άλλο ακούσιο.