PDA

View Full Version : Αποριες για λαδι και λαστιχα σε kaze r



alex80
27/04/2016, 13:49
Λοιπον παιδια ξεκινησα πριν κανα μηνα delivery με το εν λογω παπι και ηρθε η ωρα για λαδια και τα λαστιχα χρηζουν αμεσης αντικαταστασης καθως ειναι του 09. Το παπι ειναι του μαγαζιου αλλα δεν το κινει αλλος εκτος απο εμενα και εχω αναλαβει τη συντηρηση. Λοιπον τι λαδια προτεινετε με βασικο κριτηριο τη μακροζωια του μοτερ? Βρηκα λαστιχα pirrelli διπλης γομας καινουρια απο γνωστο που δουλευει σε λαστιχαδικο σε τρομερα συμφερουσα τιμη αλλα δεν θυμαμαι το ονομα του μοντελου. Τα ξερει κανεις και τα εχει δουλεψει? Αν εχει καποιος να προτεινει κατι αλλο δεκτο. Ειχα πολλα χρονια να καβαλησω παπι και μου εχει κανει κακη εντυπωση η ελειψη φρενων. Ειναι το δικο μου ή ειναι θεμα σχεδιασης των παπιων? Καμια λυση για να ειναι λιγο καλυτερο? Ευχαριστω προκαταβολικα.

Bowleno
27/04/2016, 14:39
Για λάδια, απλό ορυκτέλαιο 10-40 και το αλλάζεις ανά 3.000 χλμ. για τα λάστιχα δεν ξέρω να σου πω, αλλά από ότι ακούω οι περισσότεροι βάζουν μέτζελερ ΜΕ-22 τα οποία (όπως λένε) έχουν την καλύτερη απόδοση κόστους/χρήσης.
Για τα φρένα μου κάνει εντύπωση αυτό που λες, στο δικό μου kazer που είχα πριν 12 χρόνια ήταν πολύ καλά...τσέκαρε υγρά, το έμβολο της δαγκάνας λειτουργεί κανονικα; τακάκια και θερουίτ βάλε κάποιας γνωστής μάρκας να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Αυτά τα ολίγα από μένα :)

o_gavros
27/04/2016, 15:38
Ως πρώην συνάδελφος σου, θα σου προτείνω να αφήσεις τα ΜΕ22 στην άκρη.καλά χρυσά και άγια, αλλά επειδή πλέον είναι made in China,τρώγονται για πλάκα.
Σκέψου ότι τα έβαλα τον Σεπτέμβρη και θέλουν άλλαγμα απο αρχές Μάρτη!το πίσω εχει γινει σλικ.
Προτείνω τα MIchelin Μ45.φτηνότερα και απείρως αποδοτικότερα χιλιομετρικά.
Ενδεικτικά,στο προηγουμενο σετ Μ45 αλλαχτηκε το πίσω στα 36Κ χλμ!!!

Όσο για το φρένο,επειδή είχα καζερ,να σου πω ότι εχει απο τα πιο δυνατα και αποτελεσματικά για παπια.
Λαδάκια νομίζω 20-50 του έβαζα.δε θυμάμαι οποτε ρωτα κανα μαστορα για πιο έγκυρα.
Η τακτική αλλαγή τους θα προσφέρει τη μακροζωία που ζητάς.2-2,5Κ χλμ μαξ.
Η χρήση στο ντελίβερι είναι πολύ απαιτητική και τα λάδια σπάνε πιο γρήγορα.

alex80
27/04/2016, 17:40
Νταξει τα λαδια τα αλλαζω ανα 1000χλμ οποτε δεν νομιζω να εχω θεμα. Τα πιρελλι δεν τα γνωριζει κανεις σας?
Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις.

SHOOTER045
27/04/2016, 22:43
Νταξει τα λαδια τα αλλαζω ανα 1000χλμ οποτε δεν νομιζω να εχω θεμα. Τα πιρελλι δεν τα γνωριζει κανεις σας?
Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις.

Λογικά λες για το pirelli mandrake http://www.skroutz.gr/s/8650823/Pirelli-Mandrake-Due-2-50-17-38P.html
Φοραω τα dyra traction τώρα λόγω οτι μπαίνω και χώμα συχνά (χωράφια κλπ)
Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος απο τα δικά μου.
Αλλά τα mandrake ίσως στην επόμενη αλλαγή.
Αν τα βάλεις Γράψε εντυπώσεις

andreaspetr
28/04/2016, 00:11
ΜΗΝ παρεις λαδι αυτοκινητου ομως,μονο για μηχανακια.
φιλτρο λαδιου να αλλαζεις και καλο θα ηταν να ελεγχες και το σιτακι που εχει κατω στο δεξι καπακι.

vaska
28/04/2016, 07:03
Έχω 2 παπιά ως κύρια μεταφορικά μέσα όλο το χρόνο. Το ένα είναι το Kaze r. Σε κανένα μου όχημα δεν έκανα εκπτώσεις στα λιπαντικά και στα λάστιχα. Για να πάρω το αυτοκίνητο πρέπει να ρίχνει νερό με τους κουβάδες οπότε όπως καταλαβαίνεις τα παπιά μου είναι για μένα εργαλεία μετακίνησης και δεν θέλω να μην μπορώ να τα κινήσω.
Λαδάκια βάζω πάντα φούλ συνθετικά (υπερβολή το ξέρω αλλά εσύ θα το λιώνεις το παπί σε καθημερινή βάση), αλλάζω φίλτρο σε κάθε αλλαγή λαδιών και λαστιχάκια πάντα michelin gazelle. Μου είναι αδιάφορο αν τρώγονται πιο γρήγορα από άλλα, με ενδιαφέρει να κρατάνε και σε στεγνό και σε βρεγμένο και αυτά είναι αστέρια.

Ααα και που 'σαι, ο Κάζουρας έχει φρενάρες, αν έχεις "λαστιχάρισμα" και αίσθηση σπογγώδη κατά την διάρκεια του φρεναρίσματος άλλαξε μία υγρά και κάνε και μια σωστή εξαέρωση.

lykourgi
28/04/2016, 16:00
Βρηκα λαστιχα pirrelli διπλης γομας καινουρια απο γνωστο που δουλευει σε λαστιχαδικο σε τρομερα συμφερουσα τιμη αλλα δεν θυμαμαι το ονομα του μοντελου.
Υπάρχουν λάστιχα παπιού με διπλή γόμα;



λαστιχάκια πάντα michelin gazelle. Μου είναι αδιάφορο αν τρώγονται πιο γρήγορα από άλλα, με ενδιαφέρει να κρατάνε και σε στεγνό και σε βρεγμένο και αυτά είναι αστέρια.
+1 ψήφος στα gazelle.

noodles
28/04/2016, 22:50
λαδι βαλε 20-50. θα δουλευει καλυτερα το σασμαν με 10-40 αλλα μπορει να καψει λιγακι και θα χρειαστει αλλαγη στα μισα χλμ απο οτι με το 20-50 (αν το αλλαζεις γυρω στα 2κ χλμ εισαι καλα). λαστιχα βαλε michelin m62 gazelle, κανενα αλλο.