PDA

View Full Version : Ασφάλεια Αλυσίδας



Dalt0n
27/04/2016, 19:13
Παιδιά πριν λίγες μέρες καθώς πήγαινα χαλαρά μου άνοιξε η αλυσίδα.στο συνεργείο μου είπαν πως η αλυσίδα είναι σε καλή κατάσταση αλλα είχε πάνω ενα κομμάτι που δεν ήταν σε καλή κατάσταση..βγάλανε εκείνο το κομμάτι και το αντικατέστησε με ένα άλλο .μου δώσανε μια ασφάλεια και την αλυσίδα και μ είπαν να το πάω απ εκεί για να μου βάλουν μια άλλη ασφάλεια που θέλει κάποιου είδους μηχανιμα για να μπει..το σακουλάκι που μ δώσανε περιλαμβάνει την ασφάλεια το καπάκι της .τέσσερα μικρά στρογγυλά λαστιχακια και ενα πλαστικό σαν το καπάκι της ασφαλείας..γνωρίζει κανείς με ποιά σειρά τοποθετούνται?

virus
27/04/2016, 19:18
καλυτερα να το πας στο συνεργειο να σου βαλουν την ασφαλεια. ειναι πολυ δυσκολο να την βαλεις χωρις εργαλειο.

ακομα καλυτερα να αλαξεις αλυσιδα.

Dalt0n
27/04/2016, 19:22
Το συνεργείο είναι 50χμλ μακριά.Εδώ και μια βδομάδα το περπατάω έχοντας τοποθετήσει την ασφάλεια που μ έδωσαν τα παιδιά αλλά δεν έχω βάλει ούτε τα τέσσερα λαστιχακια ούτε το πλαστικό καπάκι..έχω κάνει περίπου 300χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα.μόνο όταν κάνω μπάντες ακούω ενα μικρό κτακ όταν κλείνω το γκάζι και ισιωνει

teogtp
27/04/2016, 19:27
300χιλ. Ειναι περίπου 6 φορες επίσκεψη στο συνεργείο.
Αν δεν κάνεις καλαμπουρι,πήγαινε στο συνεργειο να σου ελέγξουν-επισκευασουν την αλυσιδα.
Σιγα σιγα και στρωτα χωρις μαγκιες με το γκαζι.
Πιστεψε με δεν θες να σου φυγει η αλυσίδα σε στροφή ή ακομα χειροτερα να σου μαγκωσει κανενα τροχο εν κινήσει

AUFGEBRACHT
27/04/2016, 19:30
Αν δεν κάνεις καλαμπουρι

Δεν σου κάνει εντύπωση ότι πήγε στο συνεργείο, του έδωσαν την αλυσίδα ( στο χέρι; ) και μια ασφάλεια και του είπαν να πάει από εκεί (ενώ ήταν ήδη εκεί) για να βάλουν μια άλλη ασφάλεια (από αυτή που είχαν δώσει), που ήθελε μηχάνημα (γιατί η άλλη είναι από τις άλλες που δεν θέλουν μηχάνημα, μπαίνουν με κλιπ). Αξία ανεκτίμητη!

Dalt0n
27/04/2016, 19:35
300χιλ. Ειναι περίπου 6 φορες επίσκεψη στο συνεργείο.
Αν δεν κάνεις καλαμπουρι,πήγαινε στο συνεργειο να σου ελέγξουν-επισκευασουν την αλυσιδα.
Σιγα σιγα και στρωτα χωρις μαγκιες με το γκαζι.
Πιστεψε με δεν θες να σου φυγει η αλυσίδα σε στροφή ή ακομα χειροτερα να σου μαγκωσει κανενα τροχο εν κινήσει

Στο συνεργείο θα το πάω Σάββατο να μου βάλουν άλλη ασφάλεια με το μηχανημα κτλπ..Μου έδωσαν την ασφάλεια να την τοποθετήσω μόνος μ και μου είπαν ότι δεν υπάρχει και σοβαρός κίνδυνος να σ ανοίξει αλλά να μην το τρέχω γιατί μπορεί μία στο εκατομμύριο να ανοίξει και να έχω ντραβαλα..Πάνω απο120-130 δεν το πάω..Το μόνο περίεργο είναι πώς όταν το διπλωνω μόλις ισιωνει κάνει ενα κτακ η αλυσίδα...το κάνει γιατί κουμπωσα την ασφάλεια χωρίς να βάλω τα τέσσερα λαστιχακια και το πλαστικο κομματάκι και τώρα έχει λίγο κενό εκείνος ο κρίκος και παίζει..γνωρίζει κανεις με ποιά σειρά μπαίνουν η τζάμπα γράφω?

Dalt0n
27/04/2016, 19:38
Δεν σου κάνει εντύπωση ότι πήγε στο συνεργείο, του έδωσαν την αλυσίδα ( στο χέρι; ) και μια ασφάλεια και του είπαν να πάει από εκεί (ενώ ήταν ήδη εκεί) για να βάλουν μια άλλη ασφάλεια (από αυτή που είχαν δώσει), που ήθελε μηχάνημα (γιατί η άλλη είναι από τις άλλες που δεν θέλουν μηχάνημα, μπαίνουν με κλιπ). Αξία ανεκτίμητη!

Ναι ρ φίλε γιατί με την αλυσίδα μου στο χέρι πήγα τους είπα το και το αυτό έπαθα την είδε μου λέει καλή είναι δεν αξίζει να πάρεις καινούργια θα κοιτάξω αν έχω κανένα καλό κομμάτι να σου αντικαταστήσω αυτό που έγινε σώβρακο..το αντικατέστησε μου λέει πάρε αυτήν την ασφάλεια βαλτην και χτυπά την λίγο να κλείσει και έλα απο εδώ να σ βάλω άλλη με πιρτσινι..

AUFGEBRACHT
27/04/2016, 19:38
γνωρίζει κανεις με ποιά σειρά μπαίνουν η τζάμπα γράφω?

Εδώ δεν ξέρει το συνεργείο που στους έδωσε, εμείς θα ξέρουμε; Τα τέσσερα λαστιχάκια τι χρώμα είναι;

Dalt0n
27/04/2016, 19:41
Εδώ δεν ξέρει το συνεργείο που στους έδωσε, εμείς θα ξέρουμε; Τα τέσσερα λαστιχάκια τι χρώμα είναι;

Φίλε έτρεχα σαν τρελός εκείνη την μέρα να προλάβω να το κάνω γιατί μετά δούλευα και ήταν Σάββατο αν δεν προλάβαινα πάει το σκ.πάνω στην βιασύνη μου δεν κοίταξα ότι μέσα στο σακουλάκι υπάρχουν και λαστιχακια κτλπ..νόμιζα είναι ένας κρίκος και καπάκι.

teogtp
27/04/2016, 19:44
Δεν σου κάνει εντύπωση ότι πήγε στο συνεργείο, του έδωσαν την αλυσίδα ( στο χέρι; ) και μια ασφάλεια και του είπαν να πάει από εκεί (ενώ ήταν ήδη εκεί) για να βάλουν μια άλλη ασφάλεια (από αυτή που είχαν δώσει), που ήθελε μηχάνημα (γιατί η άλλη είναι από τις άλλες που δεν θέλουν μηχάνημα, μπαίνουν με κλιπ). Αξία ανεκτίμητη!

Καλα τα καλαμπουρια αλλα μπορει να διαβαζει και κοσμος που δεν εχει γνωση του αντικειμένου (οχι οτι τα ξερουμε ολα)και να παει ακλαφτος.

basiliss13
27/04/2016, 19:50
η ασφάλεια είναι αυτή σωστά?357670

πρώτα μπαίνει το λαμάκι με τα δυο αξονακια που ενώνει την αλυσίδα,ενώ πριν έχεις περάσει από ένα ο-ring,από την άλλη πλευρά περνάς ξανά από ένα ο-ring,μετά το λαμάκι με της δυο τρύπες,και τέλος την ασφάλεια,το κούμπωμα της ασφαλειας γίνετε ανάποδα από την φορα περιστροφής...δηλαδή αν λέμε ότι ενώνεις στην κάτω πλευρά όπως είναι περασμένη στο μηχανάκι,την ασφάλεια την σπρώχνεις προς τα αριστερά....το πλαστικό δεν ξέρω τι είναι που λες,....πολλές φορες το λαμάκι με της τρύπες έχει περίεργο χρώμα και δεν μοιάζει με μέταλλο...


αν την βάλεις σωστά δεν έχεις κανένα θέμα,αλλα από αυτά που λες μάλλον είναι για πέταμα η αλυσίδα,...δεν γίνετε να χαλάσει ένα μέσος της και τέτοια...


όλοι πάθαμε και μάθαμε,....ελπίζω να το πάρεις λίγο σοβαρά και να μάθεις πριν πάθεις....

amyroukai
27/04/2016, 19:50
Κύριοι, θα κάνω την διαφορά.


Φίλε δαλτώνιε, να η λύση: https://www.youtube.com/watch?v=cmQBH0HkiM8


Και όχι δεν είναι τρολοπόστ.

Dalt0n
27/04/2016, 19:53
Με τι την χτύπησες; Αν την χτύπησες με κάτι αμβλύ και με παραπάνω g από ότι έπρεπε είναι λογικό να κάνει κτακ και να παίζει, έτσι γίνεται και με τα χταπόδια αν τα παραγουλίζεις με παραπάνω δύναμη απ' ότι πρέπει, αν ξέρεις από θάλασσα...

Κοίτα εβαλα κόντρα απο πίσω και την χτύπησα με ενα κατσαβιδι και πενσα.λίγα πράγματα μην φανταστείς..αλλά επειδή δεν έβαλα τα λαστιχακια και το πλαστικό εχει κενα ο κρίκος και παίζει..αυτές τις μέρες έβρεχε και το έλιωσα στην μπάντα,όταν ισινωνε δεν έκανε το κτακ γιατι μάλλον δεβ5τραβούσε και μεγάλο ζορι στο βρεγμένο..όταν το κάνω σε στεγνο μόλις κλείσω γκάζι και ισιωσει κάνει ένα κτακ..σε πορεια χαλαρα χωρις τανζανιες ολα ειναι καλά...
Χθες καθώς πήγαινα στο χωριό (στεγνό οδόστρωμα) είχα 3η μέσα και πήγαινα χαλαρά συναντάω κάτι αμμοχωματα μέσα στο δρόμο και το άνοιγα λίγο έχανε ισιωσε έχανε ισιωνε κτακ μια κτακ δύο κτακ τρεις τελικά μου άνοιξε πάλι..γύρισα πίσω μάζεψα την αλυσίδα βρήκα και τον κρικο της ασφαλείας και την ξαναεβαλα6εκείνη την ώρα και συνέχισα..μικρό το κακο...

Dalt0n
27/04/2016, 19:54
η ασφάλεια είναι αυτή σωστά?357670

πρώτα μπαίνει το λαμάκι με τα δυο αξονακια που ενώνει την αλυσίδα,ενώ πριν έχεις περάσει από ένα ο-ring,από την άλλη πλευρά περνάς ξανά από ένα ο-ring,μετά το λαμάκι με της δυο τρύπες,και τέλος την ασφάλεια,το κούμπωμα της ασφαλειας γίνετε ανάποδα από την φορα περιστροφής...δηλαδή αν λέμε ότι ενώνεις στην κάτω πλευρά όπως είναι περασμένη στο μηχανάκι,την ασφάλεια την σπρώχνεις προς τα αριστερά....το πλαστικό δεν ξέρω τι είναι που λες,....πολλές φορες το λαμάκι με της τρύπες έχει περίεργο χρώμα και δεν μοιάζει με μέταλλο...


αν την βάλεις σωστά δεν έχεις κανένα θέμα,αλλα από αυτά που λες μάλλον είναι για πέταμα η αλυσίδα,...δεν γίνετε να χαλάσει ένα μέσος της και τέτοια...


όλοι πάθαμε και μάθαμε,....ελπίζω να το πάρεις λίγο σοβαρά και να μάθεις πριν πάθεις....

Να σαι καλά μεγάλε..
Καλό Πάσχα

amyroukai
27/04/2016, 19:57
γύρισα πίσω μάζεψα την αλυσίδα βρήκα και τον κρικο της ασφαλείας και την ξαναεβαλα6εκείνη την ώρα και συνέχισα..μικρό το κακο...

Μεγαλοβδομάδα, θαύματα γίνονται στο χωριό βλέπω... Και δεν σκοτώθηκες και βρήκες τα κοκοψίνια και τα κούμπωσες και έφυγες χαλαρός. Αληθώς ο κύριος...

Dalt0n
27/04/2016, 20:03
Μεγαλοβδομάδα, θαύματα γίνονται στο χωριό βλέπω... Και δεν σκοτώθηκες και βρήκες τα κοκοψίνια και τα κούμπωσες και έφυγες χαλαρός. Αληθώς ο κύριος...

Όντως φίλε μόλις μου βγήκε δεν σταμάτησα συνέχισα χαλαρά και πέρασαν όλα απο μπροστα μου..λέω άντε να βρώ τώρα την ασφάλεια μέσα στο δρόμο.πάει και η έξοδος το βράδυ άντε να βρώ αγροτικό να το φορτώσω τώρα άντε να ξαναπάω στο συνεργείο αύριο να πάρω ασφάλεια..και τελικά γυρισα πίσω με τα πόδια και τα βρήκα όλα

basiliss13
27/04/2016, 20:16
Όντως φίλε μόλις μου βγήκε δεν σταμάτησα συνέχισα χαλαρά και πέρασαν όλα απο μπροστα μου..λέω άντε να βρώ τώρα την ασφάλεια μέσα στο δρόμο.πάει και η έξοδος το βράδυ άντε να βρώ αγροτικό να το φορτώσω τώρα άντε να ξαναπάω στο συνεργείο αύριο να πάρω ασφάλεια..και τελικά γυρισα πίσω με τα πόδια και τα βρήκα όλα

2 φορες μου έχει σπάσει αλυσίδα,την πρώτη στην Χαλκίδα ευτυχώς με πολύ μικρή ταχύτητα,και απλά σφήνωσε στο μπροστά γρανάζι και λεβιέ ταχυτήτων,με αποτέλεσμα άξονα λεβιέ και κάρτερ στο χέρι.....δεύτερη μετά από λίγα χρονια(και της δυο φορες αλυσίδες απαράδεχτες)στην παραλια του Βόλου,με 30 χιλιόμετρα....βλέποντας την αλυσίδα στον δρόμο........έκανα επιτόπου να γυρίσω....εκεί κατάλαβα ότι για δεύτερη φορα κάσες στα χερια.....και μια τουμπιτσα μας έκανε και όλη την πάντα κώλος.....από τότε λοιπόν η αλυσίδα πάντα είναι πένα....και είναι αυτό που σου έλεγα κοίτα μην πάθεις για να μάθεις......σε κολλητού με 200+ στράβωσε υποπλαίσιο.....


τώρα εμείς ξέρουμε.....εσύ?...άσε λοιπόν της επιπολαιότητες,και μην μετατρέπεις ένα ωραίο μηχάνημα σε μηχάνημα του διαβόλου,....γιατί εσύ αυτή την φορα ήσουν ποιο τυχερός,...την επομενη κανεις δεν ξέρει αν είσαι όμως ποιο άτυχος...


πάντα φιλικά.

OldMan
28/04/2016, 15:06
Δάλτωνα θα σε παρακαλούσα ή να αφήσεις κατά μέρος τις μαλακίες ή να μην τις αναφέρεις..
(τρεχει αδικα ο Μήτσε να καθαρίζει τις σβουνιές που μαζευονται..):cool:

ΟΛΑ τα μηχανακια (πλην καθαρόαιμων) ΠΡΕΠΕΙ να έχουν μονοκόματη αλυσίδα...!!!

Μόνη εναλλακτική (της συμφοράς) είναι η πρεσσαριστή ασφάλεια..!!

Κουμπωτή ασφάλεια σε μηχανάκι που δεν μετράει ο χρονος αντικαταστασης τροχού είναι δυνητική αυτοκτονία..!!!

Αει σιχτίρ με τις μαλακίες σας..!!!