PDA

View Full Version : Τρέξιμο στην εξοχή.



Bladerunner
28/04/2016, 12:36
Μιας και το Πάσχα θα είμαι εκτός Αθηνών, έκανα σχέδια για ένα χαλαρό τρεξιματάκι στην εξοχή.

Να ξεφύγω λίγο από τις συνηθισμένες μου διαδρομές, να μη χρειάζεται να κόβω ή σταματώ σε διασταυρώσεις, φανάρια κλπ
Να μην έχω το νου μου μη με ξαπλώσει κανά αυτοκίνητο, μηχανάκι ή ποδήλατο.

Ξεκίνησα λοιπόν να κοιτώ το χάρτη για να το σχεδιάσω. Εφόσον κατέληξα στη γενική χάραξη, απόσταση - υψομετρικά κλπ, άρχισα να βλέπω τις λεπτομέρειες προσπαθώντας να απομνημονεύω τη διαδρομή.
Παρατήρησα λοιπόν κάποια -αρκετά- διασκορπισμένα χαμόσπιτα. Με κάτι σαν περίφραξη γύρω-γύρω. Άργησα, αλλά κατάλαβα ότι ίσως πρόκειται για στάνες. Που αν είναι έτσι και χρησιμοποιούνται, θα υπάρχουν τσοπανόσκυλα.

Άρχισαν να με ζώνουν φίδια.

Διάβασα κι αυτό...


357712

Και λέω να ασχοληθώ με καμιά άλλη αθλοπαιδιά... :lol:


ΥΓ. Στην πόλη, δεν με ενοχλούν γενικά τα αδέσποτα. Όσες φορές -ελάχιστες- με έχει πλησιάσει κάποιο με απειλητική διάθεση, το να σταματήσω και να τον ρωτήσω ήσυχα "τι θέλει" ήταν αρκετό για να χάσει κάθε ενδιαφέρον. (Εκτός από ένα που χρειάστηκε να του ρίξω νερό. Πολλές φορές. Όλο το μπουκαλάκι που είχα. Και να τρέξω. Γρήγορα.)
Στα τσοπανόσκυλα δεν νομίζω να πιάνει κάτι τέτοιο, ε;

SHOOTER045
28/04/2016, 12:44
Με ενα τέτοιο θα είσαι οκ νομίζω


http://www.power21.gr/product.php?productid=186&cat=18&bestseller=Y

STOYBI
28/04/2016, 12:44
:lol: Οχι δεν πιανει κατι τετοιο......το αντιθετο μαλιστα....!

Πρεπει να κατσεις ακινητος και να ελπιζεις στον φιλοτιμο τους.....

sniper
28/04/2016, 12:46
...
Στα τσοπανόσκυλα δεν νομίζω να πιάνει κάτι τέτοιο, ε;

Διακρίνονται σε δύο κατηγορίες: Τα άγρια με άσχημες διαθέσεις, και τα πολύ άγρια με ασχημότερες διαθέσεις. Καλύτερα απέφυγε στάνες κλπ χώρους όπου μπορεί να κυκλοφορούν λυμένα τσοπανόσκυλα και ειδικά αγέλες αυτών ή άλλων αγελών σκύλων της επαρχίας.

Bladerunner
28/04/2016, 12:49
Με ενα τέτοιο θα είσαι οκ νομίζω


http://www.power21.gr/product.php?productid=186&cat=18&bestseller=Y

Εγώ πάω στα λημέρια τους. Δεν θα έρθουν εκείνα στη γειτονιά μου. Κρίμα είναι. Θα ρωτήσω τους ντόπιους ποιες περιοχές να αποφύγω και θα πράξω ανάλογα.

thunder ace
28/04/2016, 12:50
εχεις να γραψεις κατι χρονους,ουτε συ δεν θα το πιστεψεις..........

STOYBI
28/04/2016, 12:54
Με ενα τέτοιο θα είσαι οκ νομίζω


http://www.power21.gr/product.php?productid=186&cat=18&bestseller=Y



Ριχνει και κατα ριπας...??? https://www.youtube.com/watch?v=gp6pIV2WjRk

sniper
28/04/2016, 12:58
Με ενα τέτοιο θα είσαι οκ νομίζω


http://www.power21.gr/product.php?productid=186&cat=18&bestseller=Y


Να πω ότι ζεις και σε καμιά Ομόνοια....

Να δω κάποιον να "αμυνεται" με σπρέυ πιπεριού (που δεν νομίζω ότι είναι και νόμιμο αλλά δεν είναι αυτό το θέμα) εναντίων τσοπανόσκυλων και τι στον κόσμο...
Νομίζω ότι το χω ξαναπεί, σε παρόμοια περίπτωση στον Ν. Εβρου, 2 ήμασταν, οπλισμένοι με λειόκανα και αρκετά καλοί στο σημάδι και δεν αισθανόμασταν βολικά μέχρι που εμφανίστηκε από το "πουθενά" ο τσοπάνης και κατάλαβε τη μ@λακία του.

sv1000s
28/04/2016, 13:00
:bawl::bawl::bawl:

toyar
28/04/2016, 13:02
εγω θα σκεφτομουνα και τις γιαγιαδες του χωριου που σε σταματανε και σε ρωτανε:

ΤΙΝΟΣ ΕΙΣΑΙ ΣΥ;

:bawl:

Sapadak
28/04/2016, 13:03
Κράτα ένα χοντρό κλαδί και θα είσαι άρχοντας

DoctoR_k6
28/04/2016, 13:06
Αναλογα τα τσοπανοσκυλα...στο χωριο μου παντως(Ηπειρο)ειναι μεγαλα!! :lol:

STOYBI
28/04/2016, 13:06
Κράτα ένα χοντρό κλαδί και θα είσαι άρχοντας

Tων δαγκωματιων...???

Aποφευγετε τα μερη οπου υπαρχουν στανες και βοσκοτοπια και ολα καλα...!

sniper
28/04/2016, 13:06
Κράτα ένα χοντρό κλαδί και θα είσαι άρχοντας


Καλύτερα να κρατάει ένα ψηλό δέντρο να σκαρφαλώσει.

Bladerunner
28/04/2016, 13:08
εγω θα σκεφτομουνα και τις γιαγιαδες του χωριου που σε σταματανε και σε ρωτανε:

ΤΙΝΟΣ ΕΙΣΑΙ ΣΥ;

:bawl:


Έχω κόλπο. Μόλις πλησιάζω σηκώνω το χέρι και τις καλημερίζω δυνατά. Τα ψιλο-χάνουν προσπαθώντας μάλλον να καταλάβουν ποιος είμαι. Μέχρι να συνειδητοποιήσουν ότι είμαι ξένος και να ανταποδώσουν την καλημέρα, έχω ήδη απομακρυνθεί... (Αν κι έχω φάει τα καλύτερα γλυκά κουταλιού με αφορμή τέτοιες ερωτήσεις! :lol: )

Red Rider
28/04/2016, 13:20
Μια βόλτα με την μηχανή πριν,βοηθάει να κάνεις μια εκτίμηση της περιοχής.
Εγώ πάντως δεν τρέχω σε άγνωστα μέρη εκτός πόλης.Μεσα στην πόλη τα ζώα γενικά είναι φιλικά.

SHOOTER045
28/04/2016, 13:38
Ριχνει και κατα ριπας...??? https://www.youtube.com/watch?v=gp6pIV2WjRk

Εγώ έχω και Glock

SHOOTER045
28/04/2016, 13:40
Έχω κόλπο. Μόλις πλησιάζω σηκώνω το χέρι και τις καλημερίζω δυνατά. Τα ψιλο-χάνουν προσπαθώντας μάλλον να καταλάβουν ποιος είμαι. Μέχρι να συνειδητοποιήσουν ότι είμαι ξένος και να ανταποδώσουν την καλημέρα, έχω ήδη απομακρυνθεί... (Αν κι έχω φάει τα καλύτερα γλυκά κουταλιού με αφορμή τέτοιες ερωτήσεις! :lol: )

Πέραν της πλάκας.
Έχω δει και ενα γκαβλιτσακι που λειτουργεί με υπερήχους .
Σε αδέσποτα το είδα να δουλεύει

Bladerunner
28/04/2016, 13:48
εγω θα σκεφτομουνα και τις γιαγιαδες του χωριου που σε σταματανε και σε ρωτανε:

ΤΙΝΟΣ ΕΙΣΑΙ ΣΥ;

:bawl:


Έχω κόλπο. Μόλις πλησιάζω σηκώνω το χέρι και τις καλημερίζω δυνατά. Τα ψιλο-χάνουν προσπαθώντας μάλλον να καταλάβουν ποιος είμαι. Μέχρι να συνειδητοποιήσουν ότι είμαι ξένος και να ανταποδώσουν την καλημέρα, έχω ήδη απομακρυνθεί... (Αν κι έχω φάει τα καλύτερα γλυκά κουταλιού με αφορμή τέτοιες ερωτήσεις! :lol: )


Πέραν της πλάκας.
Έχω δει και ενα γκαβλιτσακι που λειτουργεί με υπερήχους .
Σε αδέσποτα το είδα να δουλεύει

Εντάξει ρε συ... είπαμε! Δεν με ενοχλούν και τόσο πολύ οι γιαγιάδες.

spyro
28/04/2016, 15:02
...... ε;

το τρέξιμο που κάνω στο δικό μου το χωριό δε λέγεται. με διαφορά οτι καλύτερο. τα τσοπανόσκυλα βέβαια σε εμάς δεν είναι πρόβλημα

εδιτ: πάντως είναι αδύνατο να απαντηθεί η ερώτηση. κανένας σκύλος δεν είναι ίδιος με το κάποιον άλλον. δεν έχει να κάνει με τα πρωτευουσιάνικα vs χωριάτικα.

congate7
28/04/2016, 16:18
Με το που δεις σκύλο σταματάς να τρέχεις, κανόνας.
Αποφεύγεις να τα κοιτάς στα μάτια όταν και αν σε πλησιάσουν. Γυρνάς πλάτη και περπατάς μέχρι να βγεις από την "περιοχή" του, όπου θα σταματήσει να σε ακολουθεί, και συνεχίζεις.

Δεν ρίχνεις νερό γιατί τα θυμώνεις. Τα σκυλιά δεν τα πάνε καλά με το νερό.
Οι φωνές επίσης μπορεί να έχουν τα ίδια αποτελέσματα με το νερό.

Αν δεις και αρχίζει να έρχεται με απειλητικές διαθέσεις αλλάζουν τα πράγματα.
Πρώτη κίνηση είναι να κάνεις ότι σηκώνεις πέτρα ή και να σηκώσεις αν βρεις. Κάνεις ότι την πετάς και αν δεν ψαρώσει την στέλνεις κανονικά.
Εγώ έχω επιλέξει να μην τα χτυπάω.
Μπορείς με δυνατά βήματα και ανοιχτά χέρια να κινηθείς προς το μέρος του. Αν φοβηθεί θα κάνει κίνηση προς τα πίσω. Αν δεν φοβηθεί δεν έγινε και τίποτα.
Απλά θα κρατήσει απόσταση.
Το να το βρίζεις βοηθάει στο να νευριάσεις και παράξει ο οργανισμός ορμόνες που θα μυρίσει ο κόπρος και μπορεί να τον φοβίσουν.

Αν έρθει να σε αρπάξει τότε μαζεύεις χέρια και προσπαθείς όταν πηδάει να το αποκρούσεις με τον ώμο ή την πλάτη.
Πάνω απ' όλα ψυχραιμία και να κάνεις ότι κάνει και ο σκύλος, να τον "μετρήσεις".

Αυτή την εποχή θέλει προσοχή το που πας γιατί έχουν γεννήσει και δεν θες να πέσεις πάνω στα μικρά.

Γενικά δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Και τα σκυλιά από φόβο κάνουν ότι κάνουν.

Μετά από προσωπικές εμπειρίες με σκύλους ανέπτυξα αυτές τις κινήσεις και ακόμα δε με έχουν δαγκώσει. Πίστεψε με έχει πολύ πράμα εδώ.

Ελπίζω να σε βοηθήσει όλο αυτό το κατεβατό :wave2:

MG-KTiNoS
28/04/2016, 16:18
εμένα θα είχανε φάει....
:D
https://youtu.be/F16tZbtR9A8

thunder ace
28/04/2016, 16:27
Για αυτο ο κολλητος μου εδω στο χωριο,που εχει σαν μεσον μονο ενα ποδηλατο,εχει μονιμα στην τσεπη αυτο
357716
μαζι με μια χουφτα μπιλιες μεταλικες και δεν εχει κανενα προβλημα με τα σκυλακια.
Και αν καποιος ζωοφιλος εχει αλλη γνωμη,αν ποτε συναντηθει με αυτα,ας τους κανει γουτσου-γουτσου.

nihristo
28/04/2016, 16:35
πρόσφατα που βγήκα για τρέξιμο σούρουπο με ακουστικά, σε απομακρυσμενο χωριό 100 κατοίκων, είχα 2 ωραίες συναντήσεις με τσομπανόσκυλα. Εννοείται ότι άλλαξα διαδρομή.

Έδωσαν όλοι καλά τίπς. Να πω και ένα που χω δει να δουλεύει, είναι το φτύσιμο. Φτύνεις κάτω και απομακρύνεσαι. Το τσομπανόσκυλο ήρθε, μύρισε κάτω, πήγε παραδίπλα κατούρησε να σημαδέψει κ αυτός και έφυγε. Κόλπο από έναν τύπο που δούλευε στην ΔΕΗ και περνούσε κολώνες στα πιο απόμερα χωριά. Μπορεί κ να μην πιάσει.

:) Γκουντ λακ

spyrakos35
28/04/2016, 16:37
Να πας διακοπες μαζι με τον Μεσαστου....

Εγγυηση για ολα τα ζωντανα της επαρχιας.....

Pan (dvs)
28/04/2016, 16:59
Αναλογα τα τσοπανοσκυλα...στο χωριο μου παντως(Ηπειρο)ειναι μεγαλα!! :lol:

Αμα τρωνε τους πρωτευουσιανους που τρεχουνε Πασχα και Χριστουγεννα στις ραχουλες,μεγαλα γινονται.


Μολις τα δεις ριξε ρυθμο και αρχισε να περπατας.
Μιλα τους και θα εκπλαγεις με το ποσο φιλικα μπορει να γινουν.Εχε ενα ξυλο μαζι σου αλλα μην τα φοβερισεις,θα σου φανει χρησιμο αμα πεσεις στην περιπτωση.Αν εχεις σακο μαζι σου βαλε καναδυο ξεροκοματα μεσα και πεταξε τους τα ,οχι στο κεφαλι,αλλα στο μερος που θελεις να πανε για να σου ανοιξουνε τον δρομο.Aν εχουνε ασχημες διαθεσεις,σκυψε και πιασε πετρα,συνηθως αυτο το φοβουνται.

Αν δεν πιασουνε τα παραπανω,ψαξε για το δεντρακι που ειπε ο sniper και ο Θεος βοηθος. :D

thunder ace
28/04/2016, 17:43
Ενα περιεργο πραμα..........ολοι μας εκεινη την στιγμη θα θελαμε ενα τετοιο
357718
και οχι μονο για τα σκυλακια.......
αλλα και για το αλλο ζωο...........
τον μπουρτζοβλαχο που τα εχει αμολυμενα...
γιατι ως γνωστο,το βουνο ειναι δικο του και κανει οτι γουσταρει.

spyrval
28/04/2016, 20:01
Έδωσαν όλοι καλά τίπς. Να πω και ένα που χω δει να δουλεύει, είναι το φτύσιμο. Φτύνεις κάτω και απομακρύνεσαι. Το τσομπανόσκυλο ήρθε, μύρισε κάτω, πήγε παραδίπλα κατούρησε να σημαδέψει κ αυτός και έφυγε. Κόλπο από έναν τύπο που δούλευε στην ΔΕΗ και περνούσε κολώνες στα πιο απόμερα χωριά. Μπορεί κ να μην πιάσει.

:) Γκουντ λακ

Φίλε γελάω σα βλαμένος μόνος μου. Όχι με το tip το οποίο έχει λογική αλλά με τα ψιλά γράμματα που έβαλες στο τέλος "μπορεί και να μην πιάσει".
Άσε μην έρθει μετά κανένας με ένα πόδι και χωρίς αυτί και μου πει ότι έβγαλε τα πνευμόνια του από τις ροχάλες και ο σκύλος νόμιζε ότι ψιχάλιζε :lol:
Ο τύπος της ΔΕΗ άλλωστε είχε και plan B: την κολώνα :lol:

tzimidis
28/04/2016, 20:44
Αναλογα τα τσοπανοσκυλα...στο χωριο μου παντως(Ηπειρο)ειναι μεγαλα!! :lol:

konta sto diko mou xorio (episis Ipeiros), 2 apo dayta piran sto kynigi enan ksaderfo pou perase konta apo to mantri tous me to aytokinito,
KAI TOU KSILOSANE ME TA DONTIA TON PROFYLAKTHRA

spyrakos35
28/04/2016, 21:44
konta sto diko mou xorio (episis Ipeiros), 2 apo dayta piran sto kynigi enan ksaderfo pou perase konta apo to mantri tous me to aytokinito,
KAI TOU KSILOSANE ME TA DONTIA TON PROFYLAKTHRA

Μας ειχε τυχει στον γαμωπειραια να μας σκασουν λαστιχο.....

noodles
28/04/2016, 22:22
σου εχουν πει ηδη πιο πανω τι να κανεις αν συναντησεις καποιο σκυλο. τα αδεσποτα 9/10 δε θα σε ενοχλησουν αν δε τα πειραξεις. τα τσοπανοσκυλα απο την αλλη μπορει να γινουν μεγαλος μπελας. ρωτα καποιο ντοπιο φιλο να σου πει απο που να πας για να μη συναντησεις σκυλια.;)

tsompanis
30/04/2016, 12:39
konta sto diko mou xorio (epiros), 2 apo dayta piran sto kynigi enan ksaderfo pou perase konta apo to mantri tous me to aytokinito,
KAI TOU KSILOSANE ME TA DONTIA TON PROFYLAKTHRA

Καλά προφυλακτηρας είναι σε καθημερινή διάταξη.ειναι ψιλομαλακο και κάνει ωραίο χρατς χρουτς
έχω 3 στο ενεργητικό
από ένα σιτροεν, ένα ολοκαίνουριο κορολα και ένα ασφαλιτικο οκταβια.
τους είπα "πόσο είναι η ζημιά να πληρώσω" αλλά όλοι μου έδωσαν απαλακτικο.και οι ασφαλιτες! !!

tzimidis
30/04/2016, 20:26
Καλά προφυλακτηρας είναι σε καθημερινή διάταξη.ειναι ψιλομαλακο και κάνει ωραίο χρατς χρουτς
έχω 3 στο ενεργητικό
από ένα σιτροεν, ένα ολοκαίνουριο κορολα και ένα ασφαλιτικο οκταβια.
τους είπα "πόσο είναι η ζημιά να πληρώσω" αλλά όλοι μου έδωσαν απαλακτικο.και οι ασφαλιτες! !!

Eteros ksaderfos gyrnontas apo ergotaksio tis egnatias, brady, me scooter, protimise na kanei alma sto keno para na katsei na ton fane ta ktini (giati gia ktini milame).
Poly agria fysi re paidi mou ekei pano.......

Bladerunner
02/05/2016, 19:08
Από αλλού το περίμενα, από αλλού με βρήκε...

Η διαδρομή που έκανα ήταν Καρτέρι Κορινθίας - Λαύκα - Καλιάνοι, την ανατολική δηλαδή πλευρά της Στυμφαλίας. Το σχέδιο να κάνω τον εσωτερικό κύκλο από μονοπάτια απορρίφθηκε με συνοπτικές διαδικασίες. Η λίμνη έχει ελάχιστο νερό και έχει μετατραπεί σε έναν τεράστιο βοσκότοπο για αμνοερίφια. Πολλά όμως! Οπότε και τα τσοπανόσκυλα ήταν ουκ ολίγα. Μετά από κουβέντα με ντόπιους λοιπόν και μια μίνι αυτοψία υπήρξε η παραπάνω αλλαγή σχεδίου.

Ίσως θα είχα τελικά λιγότερα προβλήματα με τα τσοπανόσκυλα. Σε κάποιο σημείο της διαδρομής, στην φλαταδούρα από Ψάρι προς Καλιάνοι ο δρόμος είναι στο ίδιο επίπεδο με τη λίμνη. Όπως έτρεχα απολαμβάνοντας τα απογευματινά χρώματα της φύσης που οργίαζε, βλέπω στο βάθος να μαυρίζει ο ορίζοντας. Ένα σύννεφο από κάτι μαύρα πράγματα με πλησίαζε ιδιαίτερα απειλητικά. Μέχρι να αντιληφθώ περί τίνος πρόκειται, δέχτηκα την πρώτη επίθεση.

Γιγαντιαία κουνούπια με προβοσκίδα ελέφαντα με χτυπούσαν από παντού! Περισσότερο με chinook και apache έμοιαζαν παρά με έντομα. Πολλά από δαύτα μάλιστα, κουβαλούσαν κι αλεξιπτωτιστές! Μόλις έφταναν από πάνω μου, έπεφτε ο αλεξιπτωτιστής στο κεφάλι μου κι ακολουθούσε κατόπιν ο κομιστής.
Ήταν βλαμμένα όμως. Αν συνεταιριζόντουσαν, τόσο που ήταν, άνετα με σηκώνανε στον αέρα με τις προβοσκίδες τους και με πηγαίνανε στη φωλιά τους να με φάνε με την ησυχία τους.
Είχα ένα ξύλο μαζί μου, -κατόπιν συνάντησης με μια αρκούδα που επέμενε να ξανά αλλάξω διαδρομή-, κι έπαιζα κάτι μεταξύ baseball και ρακέτες.

Πέρα από αυτά, και κάποιες ελάχιστες στάσεις για διαπραγμάτευση με κάτι αρκούδες, ήταν από τα πιο ωραία τρεξίματα που έχω κάνει!

357854

SHOOTER045
02/05/2016, 19:10
Δεν ηταν προβοσκίδα αυτό που κρεμόταν....

teogtp
02/05/2016, 19:21
Δεν ηταν προβοσκίδα αυτό που κρεμόταν....

:tooth:

7Tolis
02/05/2016, 19:31
Δεν ηταν προβοσκίδα αυτό που κρεμόταν....

:tooth: :tooth: