PDA

View Full Version : Τακάκια της προκοπής



sapphire
29/04/2016, 08:21
Γεια σας παιδιά , ψάχνω να βρω τακάκια για cbf 125 μιας και τα γνήσια αλλά και κάποια άλλα που δοκίμασα στην τύχη είναι σαν να μην έχω φρένα.Έκανα μια αναζήτηση στο internet και είδα πως λένε καλά λόγια για τα τακάκια sbs , τα έχει δοκιμάσει κανείς ; Αν και δεν ξέρω από μηχανάκια αυτό που παρατηρώ είναι ότι όταν ζεσταίνεται ο δίσκος τα φρένα είναι ποιο αποδοτικά αλλά άμα έχω ώρα να φρενάρω και πέσω στα φρένα είναι σαν να μην έχω φρένα όπως ανέφερα και πριν !

thunder ace
29/04/2016, 08:50
honda μαμα τακακια και να μην ειναι καλα;πρωτη φορα το ακουω.Για να ακουσουμε γνωμες για καλυτερα,ειμαι και γω περιεργος.

DrBig
29/04/2016, 08:56
Δεν ξερω γενικά από τακακια, αλλά πρόσφατα αλλαξα τα δικα μου σε galfer sintered και είδα δραματικη βελτιωση. Αυτό σε φρένα μπουσα πρώτης γενιας που είναι πολύ μέτρια.

sapphire
29/04/2016, 08:58
Σε σχέση με αυτά που έχω τώρα ήταν καλύτερα τα μαμα αλλά και πάλι δεν είναι αποδεκτό φρενάρισμα για την δική μου κρίση.Θα μου πεις στο φρενάρισμα δεν παίζουν ρόλο μόνο τα τακάκια απλά ψάχνω πως να βελτιώσω λίγο την κατάσταση οπότε σκέφτηκα πως τα τακάκια είναι το πρώτο πράγμα που μπορώ να αλλάξω .Γενικά σε αυτό το μηχανάκι τα φρένα είναι μάπα ..τι να πεις.. και δεν είναι ότι το σκίζω , max με 80 πηγαίνω .

zopas
29/04/2016, 09:37
Μαμα χοντα τακακια και να μην ειναι καλα δεν υπαρχει περιπτωση..απο εκει και περα πολλοι διαλεγουν γκαλφερ η φεροντο τακακια γιατι ειναι πιο φθηνα και τα παραγγελνεις και απο το ebay..προσωπικα ουτε για πλακα δεν αλλαζω τακακια περα της χοντα,...μπορει να ειναι ακριβα αλλα εχω τελειο φρεναρισμα και αυτο δεν κοστολογειται με τιποτα..

Φιλε αν ειναι δυσαρεστημενος με τα μαμα χοντα που ειναι ποιοτικα απλα φανταζομαι τι θα κανεις με τα φθηνα αφτερ μαρκετ..

Η μηχανη σου λογω κυβικων παντως δεβ νπορει να εχει το φρεναρισμα που επιθυμεις και αυτο ειναι το προβλημα, οχι τα τακακια...

Acacius
30/04/2016, 03:16
SBS έχω βάλει και τα βρίσκω οκ, όπως και άλλα aftermarket που είχα τοποθετήσει. Με άλλα λόγια δεν είμαι σε θέση να προσέξω διαφορές...

Μια σχετικά φθηνή βελτίωση στο κύκλωμα των φρένων είναι να αλλάξεις τα σωληνάκια με μεταλλικά (υψηλής). Δε θα κάνει θαύματα αλλά αξίζει και είναι εύκολη.

thunder ace
30/04/2016, 05:29
Την καλυτερη βελτιωση που εβλεπα σε οσα μηχανακια ειχα,ηταν βγαλσιμο οι δαγκανες,βγαλσιμο τα εμβολακια,τρελο καθαρισμα,καινουργια υγρα και τακακια μαμα.

leo1964
30/04/2016, 06:58
Την καλυτερη βελτιωση που εβλεπα σε οσα μηχανακια ειχα,ηταν βγαλσιμο οι δαγκανες,βγαλσιμο τα εμβολακια,τρελο καθαρισμα,καινουργια υγρα και τακακια μαμα.

Τακάκια επώνυμα,μαλακά και no problem,και η Honda όπως και κάθε άλλη εταιρία σε κάποιον κατασκευαστή απευθύνονται

thunder ace
30/04/2016, 07:14
Τακάκια επώνυμα,μαλακά και no problem,και η Honda όπως και κάθε άλλη εταιρία σε κάποιον κατασκευαστή απευθύνονται

nissin

sapphire
07/05/2016, 20:33
Έχω κοζάρει αυτά εδώ http://www.ebay.ie/itm/Honda-CBF125-2009-to-2015-EBC-Double-H-Sintered-FRONT-Brake-Pads-FA375HH-/271918158387?hash=item3f4f95d233:g:JQUAAOSwDNdVk9cL και απ'οτι φαίνεται θα κάνουν την δουλειά μιας και δεν χρειάζονται πολύ ζέσταμα για να λειτουργήσουν σωστά .. το θέμα είναι τα τακάκια τέτοιου τύπου φθείρουν περισσότερο τον δίσκο .. όποιος γνωρίζει κάτι επάνω στο θέμα να με διαφωτίσει !

Y.Γ
τα τακάκια που έχει τώρα είναι premier οργανικα , λίγο που το έψαξα τα οργανικά φθείρουν πολύ λίγο τον δίσκο αλλά θέλουν πολύ καλό ζέσταμα για να λειτουργήσουν .

motobest
08/05/2016, 23:43
Γειά σας παιδιά είμαι νέος στο φόρουμ αλλά νομίζω ότι έχω κάτι να προσφέρω στην κουβέντα που κάνετε για τα φρένα. Οι εταιρείες που κατασκευαζουν μοτοσυκλετες και αυτοκίνητα, κάνουν μελέτες για το σωστό φρεναρισμα του κάθε μοντέλου. Οι ίδιοι δεν είναι κατασκευαστες φρενων έτσι δίνουν τις προδιαγραφές σε κάποια εταιρεία για την κατασκευή φρενων. Συνήθως στην Nissin η στην brembo.
Ένας κωδικός π.χ. Fa 101 έχει εφαρμογή σε πολλά μοντέλα δύο, από αυτά είναι το xt 600 και το dt 125 όπως καταλαβαίνετε οι απαιτήσεις είναι διαφορετικές για αυτό και όταν πάρεις τακακια γνήσια έχουν διαφορετική πάστα και ας είναι και τα δύο οργανικά. Ενώ ο συγκεκριμένος κωδικός της Nissin σε οργανικά τακακια έχει μια συγκεκριμένη πάστα και η εταιρεία προσπαθεί να ταιριάζει σε όσα μοντέλα μπορεί περισσότερα.(Σε άλλα το καταφέρνει και σε άλλα όχι). Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι τα επώνυμα φρένα δεν είναι ποιοτικά φτάνει να επιλέγουμε σωστά. π.χ. Πάντα αγοράζουμε τακακια σαν αυτά πού έχει βάλει ο κατασκευαστης αν έχει βάλει οργανικά βάζουμε οργανικά αν έχει βάλει μεταλλικά βάζουμε μεταλλικά και όχι οργανικά που είναι πιο χαμηλών απαιτήσεων. Ελπίζω να μην σας κούρασα και να σας βοήθησα Φιλικά Νίκος

Blade Runner
09/05/2016, 08:26
Ακριβως οπως τα λεει ο φιλος απο πανω

Τα εργοστασιακα τακακια εχουν συνηθως, αποδεκτο ποιοτικο επιπεδο
αλλα σε καμια περιπτωση δεν αποτελουν μονοδρομο .

Εξω στην αγορα υπαρχουν εταιρειες που ασχολουνται μονο με αυτο το αντικειμενο ΤΑ ΤΑΚΑΚΙΑ, ή κυριως με αυτο .

Υπαρχουν καλυτερα τακακια απο τα στοκ
που φοραει το εργοστασιο στο μηχανακι σου , αλλα και χειροτερα , τοσο απλα .

Τα premier που φορας θεωρουνται μια καλη after market επιλογη

Ο συγκεκριμενος κατασκευαστης προσφερει δυο επιλογες για ελαφρια μηχανακια και σκουτερ , οπως θα δεις και στον συνδεσμο πιο κατω

https://www.premierbraking.com/brake-pads-W21page-2-

Τα απλα οργανικα και τα sintered .πιο ενισχυμενα

Για εμενα μια εξαιρετικη επιλογη ειναι τα sbs,λιγο ακριβα αλλα κανουν την διαφορα, και θα ειναι η επομενη τοποθετηση απο τα brembo που φοραω τωρα .

http://uk.sbs.dk/business-areas/motorcycle/products.aspx

ferodo εβαλα μια φορα ,και δεν θα υπαρξει δευτερη ...


Εδω θα δεις και ενα επεξηγηματικο βίνδεο
για τις υπαρχουσες κατηγοριες τακακίων

https://www.youtube.com/watch?v=T49IEeMst-4

Προσεξε ο τυπος μιλαει για τοποθετηση σε ss μηχανες .

Στην δικη σου περιπτωση, entry level για 125 κυβικα
οι περισσοτερες εταιρειες προσφερουν μονο οργανικα τακακια
λογο φιλικοτητας στην χρηση ,μικροτερο αρχικο δαγκωμα , πιο γραμμικη συμπεριφορα κλπ

Αυτα που εχεις βρει τα EBC ειναι αμερικανικα και ειναι ΗΗ ημιμεταλλικα ,δηλαδη οτι φοραει η πλειονοτητα των μοτοσυκλετων ΄,δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα φθορας στον δισκο

Οτι και να διαλεξεις
να δωσεις μεγαλη προσοχη στο <<στρωσιμο >> οχι μονο για να πατησουν καλα πανω στον δισκο ,αλλα και για να ψηθουν σωστα ,ωστε να σου προσφερουν αυτα για τα οποια σχεδιαστηκαν χωρις προβληματα .