PDA

View Full Version : Αλλαγή υγρού φρένων , εξαέρωση και νέα τακάκια σε παπί



Anritsu
29/04/2016, 14:02
Είπα μετά απο 4 χρόνια να αλλάξω υγρά φρένων και να πρωτοτυπήσω αλλάζοντας τακάκια μόνος μου . Έχω προμηθευτεί τακάκια , δοχείο υγρών dot 4 , και σπρέι φρένων . Είμαι σχεδόν σίγουρος πως τα εμβολάκια πότε δεν καθαρίστηκαν εκτός και κάνας μάστορας φιλοτιμήθηκε να τα τρίψει σε κάποια αλλαγή . Την αλλαγή υγρού και την εξαέρωση πάνω κάτω κατάλαβα πως γίνεται . Θα πέσει πολύ τρομπάρισμα . Έχω κάποιους ενδοιασμούς σχετικά με τα εμβολάκια και κατά πόσο πρέπει να βγουν έξω για να τρίψω με καθαριστικό και υγρό καθαρισμού . Στα περισσότερα θέματα που διάβασα ο κόσμος ταλαιπωρείται να τα σπρώξει πίσω . Άλλοι βάζουν κατσαβίδια , άλλοι τάκους άλλοι πένσες και κάβουρες . Εδώ φτάνουμε στην βασική μου ερώτηση . Με άδειο και ανοιχτό δοχείο φρένων ,ΛΟΓΙΚΑ δεν θα πρέπει να παίζουν τα έμβολα σχετικά ελευθέρα ? Οπότε θα είναι και εύκολο να παώ τέρμα πίσω . Επίσης με τα τακάκια εκτός , και πριν αλλάξω υγρά αν τρομπάρω τα τακακια θα αρχίσουν να βγαίνουν και θα πεταχτούν έξω ? Γενικά μπορώ να τα πάρω στο χέρι και να τα καθαρίσω με την άνεση μου ή έχουν κάποιο εσωτερικό στοπ και πρέπει να ανοίξει η δαγκάνα ? Την δισκόπλακα πρέπει να την τρίψω με κάτι προκείμενου να φύγει η μάκα από τα παλιά χωρίς όμως να την γδάρω χωρίς λόγο ? Κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω . Πληροφοριακά έχω ένα θεματάκι , ο εμπρός τρόχος όσο δυνατά και να τον περιστρέψω με το ζόρι κάνει 1-1.5 στροφή . Δηλαδή είναι προφανές πως τα τακάκια σέρνονται απάνω του μόνιμα και ελπίζω με το καθάρισμα να απαλλαγώ

Ευχαριστώ και καλή Ανάσταση

leo1964
29/04/2016, 14:17
Άσε τα εμβολάκια όπως είναι,θ'ανοίξεις πληγές.
Για τα υγρά φρένων,πάρε ένα δοχείο με λάστιχο βενζίνης,τοποθέτησε το λάστιχο στη βιδούλα εξαέρωσης,λάσκαρε τη βιδα και αφου φύγουν τα παλιά υγρά,άρχισε να προσθέτεις τα καινούργια,χωρίς ν'αδειάζει το δοχείο πάνω στο τιμόνι.
Όταν η ροή γίνει συνεχής και ομαλή,σφίγγεις τη βίδα εξαερισμού της δαγκάνας και τρομπάρεις...2-3 φορές και είσαι έτοιμος
Πριν ξεβιδώσεις τη βίδα η μανέτα είναι πατημένη,βγαίνει ό,τι είναι να βγεί,σφίγγεις ξανά και τότε αφήνεις τη μανέτα....επαναλαμβάνεις τα ίδια μέχρι να αισθανθείς τη μανέτα σκληρή

Μανολης67
29/04/2016, 14:22
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα, μην βγάλεις έξω πιστόνια, δεν χρειάζεται, ουτε πένσα η κατσαβίδι, θα πληγώσεις την μεμβρανη, σταθερή πιεση με το χέρι και θα μπουν τα πιστονια μέσα,
οσο με την αλλαγή υγρών μια φορά το προσπάθησα εγω στο πίσω φρενο, δεν ξερω τι λάθος έκανα και χαλασα την αντλία, νομιζω δεν θελει πάτημα-τρομπάρισμα, αλλά αφήνεις τα υγρά να φύγουν μόνα τους.

o teos
29/04/2016, 14:34
Λαθος η μισές οδηγιες στα φρενα ειναι ΚΙΝΔΥΝΟΣ!!αν ο φιλος δεν εχει σωστη εικονα απο καποιον που ξερει θα ελεγα να μη το επιχειρήσει αλλα να του δειξει καποιος πως γινεται ΣΩΣΤΑ πρώτα..η ημιμάθεια ειναι χειρότερη της αμάθειας..Γνωμη μου:beer:

Μανολης67
29/04/2016, 14:38
Λαθος η μισές οδηγιες στα φρενα ειναι ΚΙΝΔΥΝΟΣ!!αν ο φιλος δεν εχει σωστη εικονα απο καποιον που ξερει θα ελεγα να μη το επιχειρήσει αλλα να του δειξει καποιος πως γινεται ΣΩΣΤΑ πρώτα..η ημιμάθεια ειναι χειρότερη της αμάθειας..Γνωμη μου:beer:

1.000 δίκιο :beer: γράφω και εγω παραπάνω πως την επαθα

Leon67
29/04/2016, 15:03
Μην καθαρίσεις τα έμβολα με καθαριστικά κτλ. Κατα πάσα πιθανότητα θα ξεράνεις τσιμουχάκια και ότι λαστιχένιο υπάρχει εκει. Πριν κάνεις εξαέρωση πλύσιμο με καλο υγρό πιάτων και καλό ξέπλυμα. Αφου στεγνώσουν όλα καλά εξαέρωση. Με το 11αρι ή καλύτερα με 11αρι ρακόκλειδο τον εξαερωτή. Αφού τελειώσεις με εξαέρωση πιάσε με λάστιχο την μανέτα του φρένου και άστη αρκετές ώρες-όλο το βράδυ, χτυπώντας κάθε λίγο το σωληνάκι. Πριν τελειώσεις λάσκαρε πολύ λίγο την βίδα πάνω στην τρόμπα να φύγει αέρας και από εκεί. Συμπλήρωσε υγρό φρένων στην τρόμπα και είσαι ΟΚ. Κάνε τα παραπάνω μόνο εάν είσαι σίγουρος ή έχεις και κάποιον να βοηθήσει. Έχε και ένα μπουκάλι νερό κοντά για να σώσεις το χρώμα εάν σου χυθεί κάπου υγρό φρένων.

leo1964
29/04/2016, 16:19
Μην καθαρίσεις τα έμβολα με καθαριστικά κτλ. Κατα πάσα πιθανότητα θα ξεράνεις τσιμουχάκια και ότι λαστιχένιο υπάρχει εκει. Πριν κάνεις εξαέρωση πλύσιμο με καλο υγρό πιάτων και καλό ξέπλυμα. Αφου στεγνώσουν όλα καλά εξαέρωση. Με το 11αρι ή καλύτερα με 11αρι ρακόκλειδο τον εξαερωτή. Αφού τελειώσεις με εξαέρωση πιάσε με λάστιχο την μανέτα του φρένου και άστη αρκετές ώρες-όλο το βράδυ, χτυπώντας κάθε λίγο το σωληνάκι. Πριν τελειώσεις λάσκαρε πολύ λίγο την βίδα πάνω στην τρόμπα να φύγει αέρας και από εκεί. Συμπλήρωσε υγρό φρένων στην τρόμπα και είσαι ΟΚ. Κάνε τα παραπάνω μόνο εάν είσαι σίγουρος ή έχεις και κάποιον να βοηθήσει. Έχε και ένα μπουκάλι νερό κοντά για να σώσεις το χρώμα εάν σου χυθεί κάπου υγρό φρένων.

όλο το βράδυ????τι λέτε βρε παίδες!!!!

Anritsu
29/04/2016, 19:00
όλο το βράδυ????τι λέτε βρε παίδες!!!!
Προφανώς το λέει προκειμένου και ο ελάχιστός αέρας που έχει μέσα να φύγει το πρωί με λασκάρισμα του εξαερωτή . Εγώ πάλι δεν πολυκαταλάβα . Γιατί να φοβηθώ τόσο τα εμβολάκια απο τη στιγμή που θα εχω αδειάσει από υγρά και δεν θα υπάρχει κόντρα πίεση ? Και πως θα τα τρίψω αν δεν βγούν λίγο έξω ? Οσο για το υγρό πιάτο αμφιβάλλω αν θα κάνει κάτι σε εμβολα 45000 χλμ . Ελεγα για καθαριστικό φρένων
και οδοντόβουρτσα με προσοχή μην πάει πιο μέσα. Και μια και το αναλύσαμε μήπως το καλύτερο θα ήταν να ανοίξω (αν ανοιγει ) την δαγκάνα και να αλλάξω ότι παίρνει αλλαγή . Λογικά θα υπάρχουν κιτ επισκευής

toyar
29/04/2016, 20:21
Βγαλε δαγκανα (οχι το σωληνακι)
Βγάλε τακάκια
Όπως είναι τα έμβολα καθάρισε τα με υγρό φρενων και οδοντόβουρτσα
Βάλε πρόχειρα τα παλιά τακάκια και με ένα μεγάλο κατσαβίδι ανάμεσα τους σπρωξε να πάνε τα έμβολα μέσα ενώ ταυτόχρονα έχεις σκάσει το εξαεριστηρακι
Χώρισε τη δαγκανα στη μέση καθάρισε τις γλυστρες και λιπανε με ειδικό γρασσο
Βάλε τα καινούρια τακάκια και τη δαγκανα στη θέση της
Άνοιξε το δοχείο και με μια σύριγγα βγάλε τα παλιά υγρά και βάλε καινούρια
Άνοιξε το εξαεριστηρακι και άσε να τρέξουν τα παλιά υγρά μέχρι να έρθουν τα καινούρια συμπληρώνωνοντας συνεχώς για να μην αδειασει το δοχείο
Όταν όλο το κύκλωμα έχει νέα υγρά τρομπαρε και πατημενος ανοξε το εξαεριστηρακι
Επανέλαβε μέχρι να μη βγάζει φυσαλίδες
Γέμισε το δοχείο κλείστο και είσαι ετοιμος

Anritsu
29/04/2016, 21:17
Βγαλε δαγκανα (οχι το σωληνακι)

Χώρισε τη δαγκανα στη μέση καθάρισε τις γλυστρες και λιπανε με ειδικό γρασσο

Κάπως έτσι το έχω κατα νου το σενάριο
Πως το ζητάω αυτό το ειδικό γράσσο ? Εχω ένα γενικής χρήσης που είναι σαν βούτυρο και γρασάρω απο πόρτες μέχρι μανέτα φρένου . Κάνει ?Να βάλω και στους πίρους που κρατάνε το τακάκι ή όχι ?
θενξ

toyar
29/04/2016, 22:14
Είναι γρασσο θερμοκρασιών για φρένα και μπαίνει μόνο στις γλυστρες
Τα αλλα γρασσα όταν ζεσταθούν ξεραινονται

Anritsu
29/04/2016, 23:06
Είναι γρασσο θερμοκρασιών για φρένα και μπαίνει μόνο στις γλυστρες
Τα αλλα γρασσα όταν ζεσταθούν ξεραινονται
Με τις γλύστρες αυτη τη φορά τουλάχιστον λέω να μην ασχοληθώ .
Αυτό το γράσο χαλκού που βάζει στο 3.20 έχει κάποιο νόημα στο παπί ? Φαντάζομαι πως λόγω τριβής δεν θα μείνει στα έμβολά και για πολύ . Το βρίσκω εύκολα ?

SHOOTER045
29/04/2016, 23:48
Προχτες αλλαξα τακάκια στο παπί.
1)εβγαλα δαγκανα(όχι σωληνάκι)
2)εριξα σπρέι καθαρισμού και πιεσα τα παλιά τακάκια μς κατσαβίδι να ανοίξουν και να λιπανθουν-καθαριστουν τα έμβολα
3)εβγαλα τα παλιά τακάκια
4) έβαλα τα καινούργια
5) πέρασα την δαγκανα
6) τεστ-ολα οκ
Για αλλαγή υγρών
1)παίρνεις λαστιχακι,κουμπωνεις στο εξαερωτηρακι
2)ξεβιδωνεις ελαφρά το εξαερωτήρα κι
3)ανοιγεις καπάκι στην τρόμπα
4)πιεζεις μανέτα και κρατας πατημένη,τα υγρά αδειάζουν, όταν αδειάσει εντελώς το ποτηρακι *προσοχη η σταθμη να κατεβει λιγο μετα το ποτηρακι*στην τρόμπα με ενα μαλακό πανί που δεν αφήνει χνούδι σκουπιζεις,καποιες φορές έχει επικαθήσεις που δεν φεύγουν.
5)βάζεις καινούργια υγρά και συνεχίζει να πρεσαρεις την μανέτα,όταν θα είσαι σίγουρος οτι έφυγαν τα παλιά, σφιγγεις το εξαερωτήρα,και τα υγρά στο ποτηρακι να είναι πριν το lower
6)κρατας πατημένη μανέτα ,αφήνεις αν δεν έχεις αίσθηση και φρένο έχει αέρα μέσα,συνέχισε πρεσαρισμα,θα δεις να βγάζει φυσαλίδες απο πανω-ποτηρακι,όταν σταματήσει να βγάζει φυσαλίδες θα εχεις και αίσθηση και φρένο.
7)συμπλήρωσε υγρά μέχρι την ανώτερη στάθμη-upper-και κλείσε το καπάκι της τρόμπας

Leon67
30/04/2016, 07:21
Προφανώς το λέει προκειμένου και ο ελάχιστός αέρας που έχει μέσα να φύγει το πρωί με λασκάρισμα του εξαερωτή . Εγώ πάλι δεν πολυκαταλάβα . Γιατί να φοβηθώ τόσο τα εμβολάκια απο τη στιγμή που θα εχω αδειάσει από υγρά και δεν θα υπάρχει κόντρα πίεση ? Και πως θα τα τρίψω αν δεν βγούν λίγο έξω ? Οσο για το υγρό πιάτο αμφιβάλλω αν θα κάνει κάτι σε εμβολα 45000 χλμ . Ελεγα για καθαριστικό φρένων
και οδοντόβουρτσα με προσοχή μην πάει πιο μέσα. Και μια και το αναλύσαμε μήπως το καλύτερο θα ήταν να ανοίξω (αν ανοιγει ) την δαγκάνα και να αλλάξω ότι παίρνει αλλαγή . Λογικά θα υπάρχουν κιτ επισκευής

οχι του εξαερωτή αλλά της της πάνω βίδας στην τρόμπα. Εναλλακτικά βίδα με εξαερωτή στην τρόμπα. Υγρό πιάτων ΚΑΙ καθάρισμα με αυτό και οδοντόβουρτσα ή κάτι μαλακό.

gsman
30/04/2016, 14:18
φιλε παρε ενα τιπ για καθαρισμο εμβολων-το κανω στη δικη μου μοτο εδω και χρονια και ολα καλα.ΑΛΛΑ αν δεν ειναι πολιτικως ορθο, ας με διορθωσουν-διαγραψουν τα γραφομενα, γιατι ειναι φρενα...

πατας τη μανετα,τα εμβολα βγαινουν εξω αρκετα-μην τα βγαλεις και τελειως.
παιρνεις ενα μεγαλο μπρικι, βραζεις νερο.
Ριχνεις το βραστο νερο στα εμβολα-ολα λαμπουν. ουτε βουρτσες ουτε χημικα κτλ

δεν κανεις ζημια σε λαστιχακια κτλ θα με ρωτησεις?
οχι,δεν εχω αντιληφθει κατι στραβο...

Anritsu
30/04/2016, 16:59
φιλε παρε ενα τιπ για καθαρισμο εμβολων-το κανω στη δικη μου μοτο εδω και χρονια και ολα καλα.ΑΛΛΑ αν δεν ειναι πολιτικως ορθο, ας με διορθωσουν-διαγραψουν τα γραφομενα, γιατι ειναι φρενα...

πατας τη μανετα,τα εμβολα βγαινουν εξω αρκετα-μην τα βγαλεις και τελειως.
παιρνεις ενα μεγαλο μπρικι, βραζεις νερο.
Ριχνεις το βραστο νερο στα εμβολα-ολα λαμπουν. ουτε βουρτσες ουτε χημικα κτλ

δεν κανεις ζημια σε λαστιχακια κτλ θα με ρωτησεις?
οχι,δεν εχω αντιληφθει κατι στραβο...

Ευχαριστώ Gs . Το έχω δει αυτό με το καυτό νερό . Δεν ξέρω κατα πόσο σε βρωμερά έμβολα 45000 χλμ θα κάνει δουλειά .Το δοκιμάζω και αυτό Άλλωστε και το υγρό φρένών σίγουρα , αλλά και το καθαριστικό που πήρα (έτσι τουλάχιστον λέει ) δεν διαβρώνουν τα o rings . Και λογικά την επόμενη φορά καλό θα ήταν ενδεχομένως να πάρω ένα κιτ τσιμούχες να τις αλλάξω κιόλας . Εχει κάμποσα βιντέο στο utube που ασχετα με το αν είναι ο ενδεδειγμένως τρόπος σου δίνουν μια ιδέα .

gsman
01/05/2016, 13:50
αυτο που δε γυρναει ο τροχος που λες...
πρεπει να αποσυναρμολογησεις- καθαρισεις-λιπανεις και την 'αρθρωση' της δαγκανας.

πολλες φορες , παρολο που υπαρχουν εκει λαστιχενιες φυσουνες,κολλαει απο τη σκονη,σκουρια κτλ με αποτελεσμα να μην ανοιγοκλεινει καλα και να μην δουλευουν σωστα τα τακακια, να πιανουν μονοπατα κτλ

gsman
01/05/2016, 14:02
εγω ειχα πολυ βρωμια και καθαρισαν με το νερο.με ενα καθαρο πανι μαζεψα την υγρασια πανω και μεσα στα εμβολα.
και επισης αν δεν ειχα προβλημα, δε θα αλλαζα τσιμουχακια, εμβολα κτλ

εχω 96000χλμ στη μηχανη και μονο τους καθαρισμους που σου περιεγραψα κανω πλην τακακια υγρα φρενων.

leo1964
01/05/2016, 19:09
αυτο που δε γυρναει ο τροχος που λες...
πρεπει να αποσυναρμολογησεις- καθαρισεις-λιπανεις και την 'αρθρωση' της δαγκανας.

πολλες φορες , παρολο που υπαρχουν εκει λαστιχενιες φυσουνες,κολλαει απο τη σκονη,σκουρια κτλ με αποτελεσμα να μην ανοιγοκλεινει καλα και να μην δουλευουν σωστα τα τακακια, να πιανουν μονοπατα κτλ

Με έναν έλεγχο στα τακάκια,φαίνεται τι συμβαίνει

Anritsu
01/05/2016, 21:39
Με έναν έλεγχο στα τακάκια,φαίνεται τι συμβαίνει

Το θέμα με τον τροχό που δεν γυρίζει και "πολύ" ελευθέρα το έχω σχεδόν απο όταν πήρα το μηχανάκι .Στην αρχή μάλιστα σφύριζε αρκετά το φρένο . Μετα τις πρώτες 2-3 χιλιάδες χλμ έστρωσε αλλά πάλι δεν γύρναγε ελευθέρα ο τροχός και μάλιστα όταν έκανα όπισθεν σχέδον μάγκωνε και έκανε ενα περίεργο τρίξιμο . Θα έχω αλλάξει 4-5 τακάκια και έβαλα και oversize δισκόπλακα επώνυμη με σωληνάκι υψηλής επίσης επώνυμο και πάλι ψιλοζορίζεται ο τροχός . Φρενάρισμα εχω απο πολύ καλό εώς άριστο θα έλεγα αν εξαιρέσεις πως προς το τέλος του φρενασίσματος παρότι η μανέτα είναι σταθέρη το φρενάρισμα γίνεται σχεδόν βηματικά (δηλαδή δαγκώνει πολύ και μετα λίγοτερο εναλλάξ) .Εχω ρωτήσει δύο τρείς μάστορες και ο καθένας μου λέει τα δικά του . Αλλός πως θέλει γρασάρισμα η μανέτα εκεί που σπρώχνει την τρόμπα . Το έκανα και είδα μια σχετική βελτίωση . Αλλος πως είναι πολύ μεγάλος ο δίσκος και δεν προλαβαίνει να ζεσταθεί. Άλλος πως η συγκεκριμένη δισκοπλάκα τα κάνει αυτά λόγω κατασκευής και είναι απλά θέμα συνήθειας . Και με την δισκοπλάκα αυτή είναι τα τρίτα τακάκια που έχω αλλάξει . Τα προηγούμενα ήταν κάτι newfren (μάπα κατά κάποιους) και αυτά που εχω απάνω τώρα είναι EBC ότι καλύτερο υπάρχει για παπί σύμφωνα με γνωστό μοτοφρενάδικο . Φαίνεται πως κάτι δεν πάει καλά με την δαγκάνα εκ γεννετής και ενδεχομένως τρώει/στράβωνει και τις δισκόπλακες . Ίδωμεν .

gsman
01/05/2016, 22:49
στη θεση σου θα καθαριζα γλυστρες εμβολα, θα εκανα μια καλη εξαερωση και αν συνεχιζε το ιδιο, αν με επερνε οικονομικα θα αλλαζα δαγκανα, μη σου πω και τρομπα μαζι.
καλα τα τακακια στα τρωει αμεσως και στραβωνει τους δισκους?
η ζαντα σου ειναι οκ?μηπως στραβογυριζει?βγαλε τη δαγκανα και περιεστρεψε τον τροχο και δες αν ολα καλα.

vaska
02/05/2016, 07:24
Εγώ την αλλαγή υγρών στο κύκλωμα των φρένων την κάνω ανάποδα, δλδ γεμίζω μια σύριγγα με το καινούριο υγρό, την συνδέω στο ρακοράκι της εξαέρωσης και σπρώχνω τα υγρά από κάτω προς τα πάνω. Βέβαια χρειάζονται 2 άτομα (ο ένας σπρώχνει τα υγρά και ο άλλος πάνω στο δοχείο αδειάζει και κρατάει πατημένη την μανέτα) αλλά σχεδόν ποτέ δεν χρειάστηκα εξαέρωση μετά. Μόλις δεις τα καινούρια υγρά στο δοχείο είσαι οκ.

toyar
02/05/2016, 07:54
Δεν είναι κακος τρόπος
Κάνει εξερωση αυτόματα γιατί βγάζει τον αέρα ψηλά
Ίσως όμως δεν ξεπλένεται καλά το κύκλωμα λόγω βαρυτητας

sapphire
02/05/2016, 13:54
Αν όταν κάνεις όπισθεν νιώθεις τα τακάκια να μαγκώνουν και σε δυσκολεύει τότε σίγουρα υπάρχει πρόβλημα.Τα τακάκια πάντα βρίσκουν αλλά σε λογικό επίπεδο , άμα βρίσκουν πολύ τα τακάκια ο δίσκος σου θα "καίγεται" και αν ξεπεράσει τις επιτρεπτές θερμοκρασίες θα χάσεις τα φρένα σου εκεί που δεν το περιμένεις .

vaska
02/05/2016, 16:10
Δεν είναι κακος τρόπος
Κάνει εξερωση αυτόματα γιατί βγάζει τον αέρα ψηλά
Ίσως όμως δεν ξεπλένεται καλά το κύκλωμα λόγω βαρυτητας

Αν το κάνεις συχνά μούργα δεν πιάνει αλλά όπως και να 'χει φέρνει επάνω την βρώμα που έχει συσσωρευτεί. ΠοτέΣ δεν είχα θέμα και το θεωρώ σοβαρή λύση για την εξαέρωση.

alexis_d
03/05/2016, 07:36
Άντε και έκανες όλα τα παραπάνω σωστά,το να έχει στραβώσει ο δίσκος το απέκλεισες;Γιατί στην φωτο βλέπω οτι σε δυο σημεία τουλάχιστον "μαγκώνει".Στο ένα το έχεις σημαδέψει κιόλας με λευκό μαρκαδόρο.Αν βάλεις καινούργια τακάκια το μάγκωμα θα είναι πιο εμφανές...
Ανεξαρτήτως εξαερώσεως,καθαρισμού εμβόλου,πλευστού και οτιδήποτε άλλο πιστεύω πως έχεις και στραβή δισκόπλακα.

theofilos888
03/05/2016, 17:43
Ρουλεμαν τροχου σιγουρα ειναι οκ;

Anritsu
05/05/2016, 17:00
Άντε και έκανες όλα τα παραπάνω σωστά,το να έχει στραβώσει ο δίσκος το απέκλεισες;Γιατί στην φωτο βλέπω οτι σε δυο σημεία τουλάχιστον "μαγκώνει".Στο ένα το έχεις σημαδέψει κιόλας με λευκό μαρκαδόρο.Αν βάλεις καινούργια τακάκια το μάγκωμα θα είναι πιο εμφανές...
Ανεξαρτήτως εξαερώσεως,καθαρισμού εμβόλου,πλευστού και οτιδήποτε άλλο πιστεύω πως έχεις και στραβή δισκόπλακα.

Δεν έχω σημαδέψει τίποτα είναι αντανάκλαση απο το φως αν δεις εχει και συμμετρικά .

Λοίπον πληροφοριακά η δισκόπλακα μπήκε στα 25000 χλμ . Εβαλα τότε και κάτι τακάκια που είχε η συσκευασία μέσα δώρο . Όχι και η καλύτερη αίσθηση εξ αρχής , στο τέλος του φρεναρίσματος είχα αυτό το βηματικο -δαγκώνει αφήνει - χωρίς όμως να παίζει η μανέτα . Περίμενα 4 χιλιάδες χιλιόμετρα μπας και πατήσουν αλλα τίποτα . Στα 29000 χλμ πήγα σε μάστορα , το είδε το θέμα , και μου είπε πως δεν έχει κάτι η δισκόπλακα απλά δεν κάνει γενικά , οι οβερσαιζ δεν είναι καλές κλπ μπλα μπλα και απλά αλλάξαμε τακάκια και βάλαμε κάτι Newfren . Μια απο τα ίδια , καλό φρενάρισμα γενικά , λίγο εως πολύ παίξιμο στο τελείωμα , και σχετικό μαγκώμα σε ελευθέρη κίνηση .

Πήγα εκει που πήρα την δισκόπλακα , μπλα μπλα κουβέντα , μου είπε να γρασάρω εκεί που σπρώχνει η μανέτα την τρόμπα και με συμβούλεψε να πετάξω τα τακακία και να βάλω EBC όπως και έκανα . Όντως το παίξιμο στο τελείωμα του φρεναρίσματος περιορίστηκε κατά 50 % (παραμένει οστώσο) . Επίσης μία απο τα ίδαι σε ελευθερη κίνηση μπροστά και πίσω . Μία με μιάμιση στροφή το πολύ . Με τα EBC είμαι απο τις 36000 μέχρι τώρα τις 44000 χλμ .

Με αλλα λόγια να τελείωσα τακάκια με την oversize δεν παίζει καθώς και τα δύο προηγούμενα σετ που χρησιμοποιήσαν πετάχτηκαν ουσιαστικά καινούρια προληπτικά . Επίσης τα EBC που έχω επάνω είναι σαν καινούρια . Αρα να πως ο δίσκος τρώει τα τακάκια υπερβολικά το ψιλοαποκλείω . Η δισκοπλακα λίγο που την μέτρησα έχει πάχος 4,3 εκατοστά με όριο ατα 4 οπότε και πάλι έχει ψωμί . Επίσης η δισκόπλακα δεν έχει χτυπήσει , δεν χρησιμοπιώ disc lock κλπ

Πιο πιθανό λοιπόν απο το να έχει σταβώσει δισκόπλακα επώνυμη σε λιγότερο απο 20000 χλμ είναι να εχουνε μαζέψει υπερβολική βρώμα τα στιμουχάκια στα πάσα και εγκλωβίζουν πίεση οπότε τα πιστονια δεν γυρνάνε ευκολα πίσω . Παραδόξως επίσης η δισκόπλακα είναι γενικά δροσερή .

Οπότε προσανατολίζομαι με την πρώτη ευκαιρία να βγάλω/τρίξω πιστόνια , αλλάξω τσιμουχακια , γρασάρω με γράσσο χαλκού τις επαφές και με αυτην την ειδική πάστα τις γλύστρες και ότι πετύχω . Το πολύ πολύ αν ειναι κατασλευαστικό θέμα της δαγκάνας το αφήνω όπως είναι το θέμα . Γενικά φρένα έχω .

sapphire
05/05/2016, 21:00
Άκυρο αλλά τα ebc τακάκια πως τα βρήκες;καλύτερο φρενάρισμα; σκέφτομαι και εγώ να τσιμπήσω αυτά εδώ http://www.ebay.com/itm/Honda-CBF125-2009-to-2015-EBC-Double-H-Sintered-FRONT-Brake-Pads-FA375HH-/271918158387?hash=item3f4f95d233:g:JQUAAOSwDNdVk9cL&vxp=mtr

toyar
05/05/2016, 21:13
Αν κατάλαβα καλά μιλάμε για μεγαλύτερη δισκοπλακα οποτε και για αποστάτη
Ο αποστάτης είναι σωστά φτιαγμενος-κεντραρισμενος-σφιγμενος;
Το ίδιο και η δισκοπλακα;

Anritsu
05/05/2016, 22:42
Άκυρο αλλά τα ebc τακάκια πως τα βρήκες;καλύτερο φρενάρισμα; σκέφτομαι και εγώ να τσιμπήσω αυτά εδώ http://www.ebay.com/itm/Honda-CBF125-2009-to-2015-EBC-Double-H-Sintered-FRONT-Brake-Pads-FA375HH-/271918158387?hash=item3f4f95d233:g:JQUAAOSwDNdVk9cL&vxp=mtr

Στο παπί για πολύ καλά μου τα δώσανε σε γνωστό μοτοφρενάδικο . Αλλά όχι απο ebay ρε φίλε . Κρίμα. Και αυτό που λέμε καλύτερο φρενάρισμα είναι πάντα σχετικό . Πχ εγω προτιμώ να εχω καλό φρενάρισμα και ας τρώγονται σε 10000 . Αλλος φρενάρει με το πίσω και θέλει από το μπροστά 20000 . Γούστα είναι αυτά .


Αν κατάλαβα καλά μιλάμε για μεγαλύτερη δισκοπλακα οποτε και για αποστάτη
Ο αποστάτης είναι σωστά φτιαγμενος-κεντραρισμενος-σφιγμενος;
Το ίδιο και η δισκοπλακα;
Ο αποστάτης είναι της braking .Δεν τον έβαλα ο ίδιος αλλά στις θέσεις που επιανε η δαγκάνα πατάει με τις βίδες τις . Πόσο λάθος να μπήκε ? Γενικά όπως προανάφερα θέμα με το μπροστινό είχα εξαρχήςμε σφυρίγματα και χραχρα αμα γυρναγα την ρόδα ανάποδα . Με τα χλμ αυτά λειάνθηκαν μεν αλλά παράμειναν . Δηλαδή απο μαμά ο εμπρός τροχός ψιλοζοριζότανε στην ελευθερη περιστροφή . Επίσης εχω αλλάξει ρουλεμαν και στους δύο τροχους πριν αλλάξω δισκόπλακα αλλά για άσχετους λόγους .

noodles
07/05/2016, 15:20
τι μαρκα ειναι ο δισκος φιλε? αν ειναι shark η κατι τετοιο των 30-40 ευρω βγαλτον χθες. ειναι λιγα χιλιοστα πιο χοντροι απο τους μαμα με αποτελεσμα να φρεναρει λιγακι το μηχανακι. οτι τακακι και να βαλεις θα συμβαινει το ιδιο πραγμα.

λυσεις 2: η βαζεις τον μαμα και ξεμπερδευεις, η δινεις 80-100 και παιρνεις καινουριο δισκο braking (αποκλειστικα για το παπι σου).

Anritsu
09/05/2016, 18:54
τι μαρκα ειναι ο δισκος φιλε? αν ειναι shark η κατι τετοιο των 30-40 ευρω βγαλτον χθες. ειναι λιγα χιλιοστα πιο χοντροι απο τους μαμα με αποτελεσμα να φρεναρει λιγακι το μηχανακι. οτι τακακι και να βαλεις θα συμβαινει το ιδιο πραγμα.

λυσεις 2: η βαζεις τον μαμα και ξεμπερδευεις, η δινεις 80-100 και παιρνεις καινουριο δισκο braking (αποκλειστικα για το παπι σου).

Καλησπέρα . Braking ειναι η δισκοπλάκα και EBC τα τακάκια αγορασμένα όλα απο σοβαρό μοτομάγαζο .

noodles
10/05/2016, 20:14
δεν θυμαμαι ρε σι τι τακακια εβαζα στα παπια τα οποια ειναι πολυ καλα (νομιζω ebc μπλε, αλλα δεν ειμαι σιγουρος).

ξεβιδωσε τη δαγκανα απο τις βασεις, βγαλε τα τακακια (καθαρισε και τα εμβολα αν ειναι βρωμικα) και τριψε τακακια και δισκο με πολυ ψιλο γιαλοχαρτο (οχι ολο το δισκο μεχρι τις βιδες, εκει που παταει το τακακι μονο και στις 2 πλευρες;)). τελος πλυνε το δισκο με σαπουνονερο, τα τακακια σπουπισετα με ενα καθαρο πανι.

Anritsu
05/06/2016, 10:59
Σε διάφορα sites βλέπω να χρησιμοποιούν στην εξαέρωση με μανέτα ανεπίστροφη βαλβίδα http://www.ebay.com/itm/Motorcycle-Car-Clutch-Brake-Bleeder-Hose-Bleeding-Tool-Kit-One-Way-Valve-Tube-/371631150112?hash=item5686f15420:g:VQYAAOSwXSJXO-XX&item=371631150112&vxp=mtr . Αν κατάλαβα καλά έτσι σιγουρεύεις πως δεν θα μπεί αέρας απο την βαλβίδα εξαέρωσης προς το σύστημα κατα την διαδικάσια τρόμπαρε-ξετρόμπαρε . Είναι χρήσιμο πιστεύετε και που το βρίσκω αυτό το βαλβιδάκι ?

noodles
09/06/2016, 15:50
παρτο απο το λινκ που εβαλες, διαφορετικα κοιτα σε καταστημα με ανταλλακτικα μηχανων-παπιων.

δε ξερω ποσο χρησιμο ειναι, δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε. κανε εξαερωση με το γνωστο τροπο: ξεβιδωνεις τη βιδα εξαερωσης, πατας τη μανετα μεχρι το τελος της διαδρομης, σβυγγεις βιδα εξαερωσης, αφηνεις μανετα. θα χρειαστει να το κανεις λιγες φορες μεχρι να φυγει ο αερας απο το κυκλωμα...