PDA

View Full Version : Απογοητευμένος απο Ελληνική εταιρια.



diostaxideytis
29/04/2016, 22:36
Χαιρεται σε όλους,εχω να σας πω το εξής:το Σεπτέβριο που μας πέρασε,φόρεσα στη μηχανή μου(multistrada 620) μία καινούρια δισκόπλακα μπροστινη,την οποία αγόρασα απο μια γνωστη Ελληνικη εταιρια που υποτίθεται οτι "διαπρέπει" στον τομέα των φρένων.Ε λοιπόν η μηχανη είχε πάντα κραδασμό στο φρενάρισμα.Το Μάρτιο την αφαίρεσα γιατι δε γινόταν αλλο.Την πρωτη μερα που την παρέλαβα,απο τη μέσα πλευρά είχε διαφορετικο χρώμα το μέταλλο,σε μία μικρη περιοχη,αλλα δεν εδωσα σημασία,θεώρησα οτι θα στρωσει.Μεχρι τη στιγμη που την αφαίρεσα,η μηχανη είχε διανύσει περίπου 900 χιλιόμετρα.Αφου την αφαίρεσα λοιπόν,πρόσεξα οτι εκείνο το σημείο που είχε διαφορετικο χρωμα,εξακολουθεί να υπάρχει και μάλιστα οταν περνάω το χέρι απο πάνω καταλαβαίνω διαφορά στην ολίσθηση.Ειμαι πλεον βέβαιος οτι είναι ελλατωματική η δισκόπλακα.Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με τον υπεύθυνο της εταιρίας,αυτός υποστήριξε οτι δεν φταίει η δισκόπλακα και αρνήθηκε να την αντικαταστήσει.
Μόλις μπορέσω θα επισυνάψω και φωτογραφίες.
Όποιος θέλει μπορεί να να δει τη δισκόπλακα και να την ελέγξει.
Ο λογος που γνωστοποίησα αυτή τη ιστορία,είναι για να μην την πατήσει κι άλλος όπως εγώ,
Σας ευχαριστώ,και καλη Ανάσταση.

basilis_k6
29/04/2016, 22:42
υποθετω οτι η δισκοπλακα δεν ειναι ελληνικη. κανε κατευθειαν ενα μειλ στην κατασκευαστρια εταιρια. αν ειναι κινεζικη/ινδικη κτλ παλι θα εξυπηρετηθεις αρκει να βρεις τροπο επικοινωνιας.

diostaxideytis
29/04/2016, 23:19
Οχι φίλε,είναι Ελληνικής κατασκευής,η έδρα της εταιρίας είναι στο Κορωπι.δεν μπορώ να βρώ τον τρόπο για να ανεβάσω φωτογραφίες....

diostaxideytis
29/04/2016, 23:44
357773

diostaxideytis
29/04/2016, 23:48
357774

stam2
30/04/2016, 08:03
καλημερα και χρονια πολλα... πιστευω αρκετοι καταλαβαμε για ποια εταιρια μιλας...
δυστυχως δεν υπαρχει αρκετο feedback. απο φιλο με dl1000 που το στιβει, και τα ειχε δοκιμασει, ειχα ακουσει τα χειροτερα. Απο αλλους ομως ακουω θετικα σχολια...
Τωρα η φωτο που παραθετεις, εμενα μου δειχνει κατι σαν εσοχη στην ωφελιμη επιφανεια του δισκου με ανισοϋψία. Ομως το χερι ειναι πιο αξιοπιστος κριτης, οπως και η ιδια η συμπεριφορα της μοτοσυκλετας βεβαια... δεν ξερω πως συνεννοήθηκες με τους κυριους στο κορωπι, αλλα ενδεχομενως το τηλεφωνο ειναι ανεπαρκες μεσο. Εγω θα πηγαινα απο εκει με τη δισκοπλακα στο χερι.
Επισης αν τελικα διαφωνησετε, δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να κρατας στην ανωνυμια ενα προιον απο το οποιο δεν εισαι ευχαριστημενος. Δηλαδη αν αγορασεις ενα κρανος arai και ειναι ελαττωματικο, δεν θα γραψεις οτι το arai σου ειναι ελαττωματικο...;

amyroukai
30/04/2016, 10:47
Δεν ξέρω αν θα μπουν να το δουν άλλα μέλη που έχουν ψωνίσει από εκεί, αλλά παράπονα δεν είχα ακούσει ως σήμερα. Προφανώς λάθη γίνονται, η "ασφαλτη" εταιρία δεν υπάρχει. Αλλά μάλλον αποτελεί εξαίρεση αυτό και όχι κανόνα.

daz
30/04/2016, 10:49
Αμυρου το θέμα δεν είναι το λαθος, το θέμα νομίζω είναι το after sales service!

amyroukai
30/04/2016, 10:56
Αμυρου το θέμα δεν είναι το λαθος, το θέμα νομίζω είναι το after sales service!

Αν το πάει εκεί, δουν την ατέλεια που βλέπουμε στις φώτο και επιμείνουν, σύμφωνοι.

Ένα τηλέφωνο "ρε μάστορα μου πούλησες στραβό δίσκο" δεν λέει κάτι.

daz
30/04/2016, 11:08
Ένα τηλέφωνο "ρε μάστορα μου πούλησες στραβό δίσκο" δεν λέει κάτι.

Και το "δε φταίει ο δίσκος" λέει πολλά!
Συμφωνώ ότι με ένα τηλ δεν γίνεται τίποτα, γι' αυτό θα έπρεπε να του πει να τον πάει από εκεί να τον εξετάσουν και μετά να αποκλείσουν το ενδεχόμενο να μη μη φταίει ο δίσκος.

anavatis19
30/04/2016, 11:17
πες την εταιρια να ξερουμε οι υπολοιποι..γιατι να την πατησω εγω και ο καθε ενας δηλαδη?

karellen
30/04/2016, 11:27
Δεν τίθεται θέμα ότι σώνει και καλά θα την πατήσει κάποιος,ίσως να είναι αστοχία υλικού.Η συγκεκριμένη εταιρία μέχρι τώρα έχει δείξει καλά στοιχεία και στα τακάκια και στις δισκόπλακες.
Εξάλλου δεν έχουμε ακούσει ακόμα την αντίπερα άποψη.

amyroukai
30/04/2016, 11:59
Και το "δε φταίει ο δίσκος" λέει πολλά!
Συμφωνώ ότι με ένα τηλ δεν γίνεται τίποτα, γι' αυτό θα έπρεπε να του πει να τον πάει από εκεί να τον εξετάσουν και μετά να αποκλείσουν το ενδεχόμενο να μη μη φταίει ο δίσκος.

Μπορεί να είναι ο ανοίγω νήμα "ρε σεις, ξέχασα το λουκέτο στο φρένο και στραβωσε ο δίσκος, να ζήτησω επιστροφή στην εγγύηση" :)

Αν τον δουν και πουν δεν είναι τίποτα, εκεί όντως φάουλ.

theofilos888
30/04/2016, 12:12
Ποιος ξερει...... εγω απεκτησα φρενα παντως με τους εν λογω δισκους.

diostaxideytis
30/04/2016, 13:16
Παιδια,ο δίσκος δεν ειναι στραβός,απλως εκεινο το σημειο του μετάλλου πιθανότατα έχει θερμανθεί με αποτέλεσμα να έχει διαφορετικό βαθμο σκληρότητας,επειδη το δίσκο μου τον έστειλαν στη Σιάτιστα,δεν έχω τη δυνατότητα να πάω να τον δείξω.Πλέον δεν περιμένω να μου τον αντικαταστήσουν μέσω εγγύησης,απλώς θέλω να ενημερώσω τον κόσμο για να φυλαγόμαστε,να μην πετάμε τα λεφτά μας.

basilis_k6
30/04/2016, 13:21
μηπως εβαλες δισκους 10μμ μικροτερους?!

diostaxideytis
30/04/2016, 13:39
Οχι φιλαράκο μου,έβαλα ακριβώς τους ίδιους.320 χιλιοστά.

amyroukai
30/04/2016, 14:29
Παιδια,ο δίσκος δεν ειναι στραβός,απλως εκεινο το σημειο του μετάλλου πιθανότατα έχει θερμανθεί με αποτέλεσμα να έχει διαφορετικό βαθμο σκληρότητας,επειδη το δίσκο μου τον έστειλαν στη Σιάτιστα,δεν έχω τη δυνατότητα να πάω να τον δείξω.Πλέον δεν περιμένω να μου τον αντικαταστήσουν μέσω εγγύησης,απλώς θέλω να ενημερώσω τον κόσμο για να φυλαγόμαστε,να μην πετάμε τα λεφτά μας.

Ρε μαν, δεν επραξες σωστά.
Και στο ξαναλεω, δεν είναι περασμένα (πεταμένα γαμημένη αυτόματη διόρθωση) λεφτά σωνει και καλά. Στείλε τον με κούριερ, θα δώσεις ένα 10ρικο; Από το να χάσεις 100 ξέρω γω καλύτερα. Και ενημέρωσε πάλι.

cityfly
30/04/2016, 15:07
Παιδια,ο δίσκος δεν ειναι στραβός,απλως εκεινο το σημειο του μετάλλου πιθανότατα έχει θερμανθεί με αποτέλεσμα να έχει διαφορετικό βαθμο σκληρότητας,επειδη το δίσκο μου τον έστειλαν στη Σιάτιστα,δεν έχω τη δυνατότητα να πάω να τον δείξω.Πλέον δεν περιμένω να μου τον αντικαταστήσουν μέσω εγγύησης,απλώς θέλω να ενημερώσω τον κόσμο για να φυλαγόμαστε,να μην πετάμε τα λεφτά μας.

Συγγνώμη κιόλας αλλά αγοράζεις ένα δίσκο το σεπτέμβρη και το μάρτιο αποφασίζεις να τους παραπονεθείς ότι είναι ελατωματικός εκ κατασκευής; Οκ το να σου πουν ξερά στο τηλέφωνο δεν φταίει ο δίσκος ακούγεται κάπως, εξαρτάται όμως και τι τους είπες; Όταν τον πρωτοπήρες αφού σου φάνηκες κάπως γιατί δεν τους πήρες τηλέφωνο; Γιατί δεν τράβηξες μια φωτογραφία να την στείλεις με email; Γιατί δεν το κάνεις τώρα;

daz
30/04/2016, 17:00
Μπορεί να είναι ο ανοίγω νήμα "ρε σεις, ξέχασα το λουκέτο στο φρένο και στραβωσε ο δίσκος, να ζήτησω επιστροφή στην εγγύηση" :)

Αν τον δουν και πουν δεν είναι τίποτα, εκεί όντως φάουλ.

Ένας πελάτης τους είπε ότι ο δίσκος είναι προβληματικός. Μπορεί το πελάτης να λέει μαλακίες αλλά δε το ξέρουν μέχρι να δουν το δίσκο. Και τον καλύτερο ποιοτικό έλεγχο να έχεις μια αστοχία μπορεί να υπάρξει.
Το σωστό λοιπόν θα ήταν να του πουν να στείλει, αν θέλει, το δίσκο να τον εξετάσουν και αν ευθύνεται ο πελάτης να τον ξαναστείλουν πίσω με χρέωση δική του.
Αν όντως υπάρχει πρόβλημα στην κατασκευή τον διορθώνουν ή στέλνουν καινούριο.

Πριν γίνουμε πελάτες όλοι θέλουν να περάσουμε από το μαγαζί να δούμε το προιόν. Όταν γίνουμε πελατες κανείς δε μας ζητάει να πάμε από κει να εξετάσουν ένα πρόβλημα. Όλοι ψυχανεμίζονται ότι το πρόβλημα είμαστε εμείς και όχι το προιόν.

Δεν ξέρω τι πραγματικά έγινε, τι ειπώθηκε και ποιός ευθύνεται. Δεν βγάζουμε ασφαλή συμπεράσματα από ελλειπή δεδομένα αλλά σύμφωνα με αυτά που διαβάζω λάθος ήταν και οι δυο μεριές. Ο πελάτης γιατί δεν αντέδρασε άμεσα και ο πωλητής επειδή αδιαφόρησε.

Ο πελάτης δεν έχει πάντα δίκιο αλλά και την εξυπηρέτηση μετά την πώληση δεν την έχουμε και πολύ σε εκτίμηση εδώ στο Ελλάντα.

DrEvil
30/04/2016, 17:20
Ο πελάτης δεν έχει πάντα δίκιο αλλά και την εξυπηρέτηση μετά την πώληση δεν την έχουμε και πολύ σε εκτίμηση ... γενικα.

Τηλεδιαγνωση ποτε δεν υπηρξε.
Ουτε και κανενας κανονας να χρησιμοποιησει καποιος οτι πηρε αυτοστιγμη.
Εξ' ου και οι εγγυησεις και κανονες επιστροφης (με αντικατασταση.αποζημειωση) - ευρωπαϊκη οδηγια).

Αλλα αν δεν τον στειλει στον κατασκευαστη ο παθων, απλα λεει για να λεει.

ΥΓ. Και συμφωνω απολυτα με το παρατεθεν quote.

daz
30/04/2016, 18:38
Αλλα αν δεν τον στειλει στον κατασκευαστη ο παθων, απλα λεει για να λεει.


Και αυτό ακριβώς έπρεπε να του πουν στο τηλέφωνο να κάνει, όχι να του πουν ότι δε φταίει ο δίσκος! Το "δε φταίει ο δίσκος" τι είναι δεν είναι τηλεδιάγνωση?

Και εγώ συμφωνώ με το παρατεθέν quote μόνο που φαουλ δεν είναι μόνο αν τον δουν και πουν ότι δε έχει πρόβλημα ενώ έχει. Φάουλ είναι και αν πουν ότι δεν έχει πρόβλημα χωρίς να τον δουν.

DrEvil
30/04/2016, 19:19
Αν καταλαβα καλα, αυτο το εκανε ο εμπορος/αντιπροσωπος/γουτεβα.

Με την κατασκευαστρια, επισης αν καλα καταλαβα, ποτε δεν επικοινωνησε.

diostaxideytis
30/04/2016, 19:30
Απο το Σεπτέμβριο μέχρι το Μαρτιο έκανα λιγότερα απο 900 χιλιόμετρα.Λόγω οικογενειακών υποθέσεων δε μπόρεσα να ασχοληθώ νωρίτερα με αυτο το θέμα.Νόμιζα οτι ο δίσκος κάποια στιγμή θα στρώσει,πράγμα που δεν έγινε.
Μίλησα απευθείας με την κατασκευάστρια και αυτός ισχυρίστηκε οτι αποκλείεται να φταίει ο δίσκος,χωρίς να ζητήσει να τον δεί απο κοντά.

DrEvil
30/04/2016, 19:33
Απο το Σεπτέμβριο μέχρι το Μαρτιο έκανα λιγότερα απο 900 χιλιόμετρα.Λόγω οικογενειακών υποθέσεων δε μπόρεσα να ασχοληθώ νωρίτερα με αυτο το θέμα.Νόμιζα οτι ο δίσκος κάποια στιγμή θα στρώσει,πράγμα που δεν έγινε.
Μίλησα απευθείας με την κατασκευάστρια και αυτός ισχυρίστηκε οτι αποκλείεται να φταίει ο δίσκος,χωρίς να ζητήσει να τον δεί απο κοντά.

Σε αυτη την περιπτωση αγαπτε...
ΠΟΥΤΣΑ, που λεει και ο 35.
Καταγγελια παντου και πουτσα!

Μονο και μονο γιατι εκαναν τηλεδιαγνωση και δεν επιληφθηκαν του θεματος.

sugariasgeorge
30/04/2016, 20:17
Σε αυτη την περιπτωση αγαπτε...
ΠΟΥΤΣΑ, που λεει και ο 35.
Καταγγελια παντου και πουτσα!Μονο και μονο γιατι εκαναν τηλεδιαγνωση και δεν επιληφθηκαν του θεματος.
.
ετσι...!!!

duke200
01/05/2016, 14:19
αν εβαλες νεο δισκο με παλια τακακια, μπορει να χαλάσει ο δίσκος. Αν όλα ήταν καινούργια και εβγαλε αυτό το θεμα, πρεπει να στο αντικαταστήσουν, αν δεν μπορέσουν, βαλε άλλο δίσκο (πχ brembo) να χεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Pan (dvs)
02/05/2016, 10:32
Απο την πρωτη στιγμη φαινοταν το προβλημα.Λαθος του αγοραστη που δεν το επεστρεψε.Απο εκει και περα ενας σοβαρος πωλητης θα του ελεγε απο την αρχη να του τον στειλει για να τον δει.Τι θα πει 900 χλμ και πεντε μηνες μετα?Τοσο αντεχουνε τα σοβαρα προιοντα?

Ολα τα παραπανω φυσικα με την προυποθεση οτι δεν εχει παραληψει να μας πει κατι ο συμφορουμιτης μας.

daz
02/05/2016, 10:48
αν εβαλες νεο δισκο με παλια τακακια, μπορει να χαλάσει ο δίσκος.

Δε χαλάει ο δίσκος, αποκτά τις χαρακιές του προηγούμενου παλιού δίσκου οι οποίοι διαμόρφωσαν τα τακάκια.

Ο δίσκος για να στραβώσει θέλει ή πίεση-χτύπημα ή απότομη ψύξη όταν είναι ζεστός.
Ο δίσκος στον οποιο με το χέρι καταλαβαίνεις ότι έχει καρούμπαλο απ' τη μια χωρίς να έχει βαθούλωμα απ' την άλλη έχει πρόβλημα απ' το εργοστάσιο. Συνήθως αυτό φτιάχνεται σε ένα μηχανουργείο!
Το διαφορετικό χρώμα πιθανότατα οφείλεται σε λάθος κατά την θερμική κατεργασία, αν δεν οφείλεται στο υλικό σε συνδυασμό με την θερμική κατεργασία που έγινε. Και στις δύο περιπτώσεις, ακόμα και αν διορθωθεί σε μηχανουργείο ίσως ξαναγίνει έτσι!

Ο δίσκος πρέπει να σταλεί στην κατασκευάστρια εταιρία.

MG-KTiNoS
02/05/2016, 13:30
Πάρε ένα γκινέζικο μωρε....

diostaxideytis
02/05/2016, 14:10
Ολα έγιναν όπως ακριβώς σας τα ανέφερα.Απο την αρχή έβαλα καινούρια τακάκια.

daz
02/05/2016, 14:39
Οι ροπές κατά την τοποθέτηση ήταν σωστές?
Λοκτιτε έβαλες? Έκανες κανέναν έλεγχο συσφίξεων?

diostaxideytis
02/05/2016, 14:44
Δεν έχω ροπόκλειδο,τις βίδες τις έσφιξα καλα με καστάνια,έβαλα και κολλα σπειρώματος.Οταν τον έβγαλα τον δίσκο,δυσκολεύτικα να ξεσφίξω τις βίδες.

basilis_k6
02/05/2016, 18:24
μην ψαχνετε τη λυση σε "περιεργα" μονοπατια. ουτε τακακια ουτε δαγκανες ουτε τιποτα. αφου εβαλε τον ιδιο δισκο σε mm αν εφταιγε κατι αλλο θα ηταν σε ολο τον κυκλο του δυσκου και οχι σε ενα σημειο. ειναι ελλατωματικος και επρεπε να παει πισω. πες και απο ποιον τον πηρες να ξερω να μην παρω ουτε σουγια.

diostaxideytis
02/05/2016, 20:56
Όπως τα λέει ο Βασίλης είναι.

gsman
03/05/2016, 00:40
φιλε σε λιγο καιρο παω για αλλαγη μπροστα δισκου στο οχημα.
αν θες βεβαια και αν επιτρεπεται, στειλε μου σε pm το ονομα της εταιριας.απλα θα την αποφυγω γιατι και καλα πραματα να εχει, δεν φερθηκαν σωστα.

est
04/05/2016, 08:22
Αυτό που όλοι έχουμε καταλάβει για ποια εταιρεία μιλάει αλλά κανείς δε λέει το όνομα, είναι κομματάκι αστείο...

stam2
04/05/2016, 08:24
χαχα! ναι...! λες και υπάρχουν και πολλές παρόμοιες...

SHOOTER045
04/05/2016, 09:51
Πριν απο λιγα χρόνια είχα αγοράσει μέσω έλληνα εμπόρου κάτι τέρατα ap racing μαζί με δαγκάνες για το rallye που είχα τότε.
Σε ουτε ενα μήνα χρήσης παρουσίασαν στραβωμα.
Επικοινωνω με τον έλληνα και μου λέει να τις βάλω σε τορνο!!!!!
2.000 είχα δώσει και μου είπε να τις τορναρω!!!!
Επικοινωνω απευθείας με την εταιρεία οπου εμμέσως πλην σαφώς μου είχαν πει οτι δεν είχαν τήν απαιτούμενη σκληρότητα λόγω αυξημένης ζήτησης και οτι σε καποιες παρτίδες είχε παρατηρηθεί το ίδιο.
Παρακάμπτοντας τον ελληναρα,μου έστειλαν σπίτι τις καινούργιες δισκοπλακες

alexis_d
04/05/2016, 10:00
Ποιος ξερει...... εγω απεκτησα φρενα παντως με τους εν λογω δισκους.

Και εγώ το ίδιο.
Σε μια συζήτηση που έκανα πριν κάνα δυο μήνες με ιδιοκτήτη cbr (συνφορουμίτη) που είχε αγοράσει μπροστινούς τους είχε στείλει πίσω μετά απο 15.000 km και του έσφιξαν τα πριτσίνια.Εντύπωση δε μου είχε κάνει πως δεν του είχε πάρει χρήματα.

Αστοχίες υλικών ή λάθη στην κατεργασία παντού και πάντα θα υπάρχουν.

taisteal
04/05/2016, 12:48
Αστοχίες υλικών ή λάθη στην κατεργασία παντού και πάντα θα υπάρχουν.

Αρκει να αναγνωριζονται και να διορθωνονται απο την εταιρια,καλυπτοντας τον πελατη.

diostaxideytis
05/05/2016, 08:44
Καλημέρα.Πριν ξεκινήσω αυτό το ποστ,ειχα στείλει ενα τελευταίο e mail στην εταιρια,αλλα δεν είχαν απαντησει,κι ετσι ξεκίνησα να γράφω στο φορουμ.
Το πρωί μου ηρθε μια απάντηση,που έλεγαν να τους στείλω το δίσκο να τον δουν και αν είναι ελλατωματικός θα τον αντικαταστήσουν,δεν ξερω αν είδαν τωρα το e mail,ή αν έπαιξε κάποιο ρόλο το ποστ.Θα στείλω το δίσκο,και βλέπουμε.

diostaxideytis
12/05/2016, 10:46
Περασε μια εβδομαδα,κι ακόμα τίποτα...

theofilos888
12/05/2016, 14:34
Στο τηλεφωνο μιλησες μαζι τους;

leo1964
12/05/2016, 15:49
Περασε μια εβδομαδα,κι ακόμα τίποτα...

Με απλό ταχυδρομείο τον έστειλες;

montechristo
12/05/2016, 16:01
Ειναι τοσο κακο να μαθουμε ποια ειναι η εταιρεια?

stefanos
12/05/2016, 16:37
Ειναι τοσο κακο να μαθουμε ποια ειναι η εταιρεια?

Ναι:)

leo1964
14/05/2016, 17:24
Ειναι τοσο κακο να μαθουμε ποια ειναι η εταιρεια?

γκουγκλαρισε και θα την βρεις,δεν είναι δύσκολο

diostaxideytis
24/05/2016, 09:31
Αν αναφερεις δημοσια το ονομα της εταιριας,αυτος μπορει να σε παει για δυσφήμηση.Περασαν τοσες μερες που του εστειλα τη δισκοπλακα,κι ακομα τιποτα.

zannisvel
24/05/2016, 16:25
Δοκιμασες να τον παρεις ενα τηλεφωνο? Επειδη ειχα μια συναλλαγη μαζι του και μου φανηκε πολυ normal και συνεννοησιμος.

diostaxideytis
01/06/2016, 09:10
Μιλήσαμε στο τηλέφωνο και αρνείται να δεχτεί οτι μπορεί να υπαρχει κατασκευαστικό ελλατωμα,σημερα επεστράφη πίσω το δέμα που του έστειλα,δεν πηγε καθόλου να το παραλάβει.Ξαναμιλήσαμε σήμερα στο τηλέφωνο,και ήταν σχεδον εχθρικός απέναντί μου.Του έστειλα το λινκ αυτής της συζήτησης,αν θέλει να βγεί και να απαντησει.Εγω δεν θα ξαναγράψω σε αυτό το ποστ,οποιος θελει επικοινωνια ας μου στειλει προσωπικό μηνυμα,τον δίσκο μπορω να τον δείξω σε οποιον επιθυμει.Σας ευχαριστώ και να είστε όλοι καλά.

DrBig
01/06/2016, 09:27
Ευχαριστουμε για τον κοπο και χρονο σου και κριμα που εξελιχθηκε ετσι η κατασταση.
Ελπιζω ο κατασκευαστης να περασει κι απο δω μια βολτα να μας δωσει τα φωτα του.
Ακομα κι αν εχει δικιο και ο δισκος δεν ειχε προβλημα, η συμπεριφορα του οπως την περιγραφεις ειναι επιεικως απαραδεκτη.
Εμενα προσωπικα με εχει χασει απο μελλοντικο πελατη, ακομα κι αν το προϊον του ειναι ενταξει.
Δεν υποστηριζω επ ουδενι τετοιας ποιοτητας επαγγελματικο ηθος και λεω 'τσου στο αφεντικο'.

Τι κριμα που δεν ξερουμε ποιος ειναι......:rolleyes:

diostaxideytis
01/06/2016, 09:30
360162

ggs
01/06/2016, 09:36
Ευχαριστουμε για τον κοπο και χρονο σου και κριμα που εξελιχθηκε ετσι η κατασταση.
Ελπιζω ο κατασκευαστης να περασει κι απο δω μια βολτα να μας δωσει τα φωτα του.
Ακομα κι αν εχει δικιο και ο δισκος δεν ειχε προβλημα, η συμπεριφορα του οπως την περιγραφεις ειναι επιεικως απαραδεκτη.
Εμενα προσωπικα με εχει χασει απο μελλοντικο πελατη, ακομα κι αν το προϊον του ειναι ενταξει.
Δεν υποστηριζω επ ουδενι τετοιας ποιοτητας επαγγελματικο ηθος και λεω 'τσου στο αφεντικο'.



+750

παρ όλο που έχω ψωνίσει από εκεί και δεν είχα κάποιο πρόβλημα , όπως και αρκετοί που ξέρω , η αντιμετώπιση όπως την περιγράφει ο φίλος είναι πολύ λαθος.
Μακάρι να δει το θρεντ και να μας πει και ο κατασκευαστής την άποψη του.

zannisvel
01/06/2016, 09:47
+750

παρ όλο που έχω ψωνίσει από εκεί και δεν είχα κάποιο πρόβλημα , όπως και αρκετοί που ξέρω , η αντιμετώπιση όπως την περιγράφει ο φίλος είναι πολύ λαθος.
Μακάρι να δει το θρεντ και να μας πει και ο κατασκευαστής την άποψη του.

+600

Ακριβως το ιδιο! Περιμενουμε.

theofilos888
01/06/2016, 11:08
Δε μας βαζεις και μια φωτο ολου του δισκου; Γιατι ολο αυτο μου φαινεται περιεγο για τον συγκεκριμενο...

vaska
01/06/2016, 11:55
Κατά τη γνώμη μου και αν όλα έγιναν όπως περιγράφηκαν, βρίσκω τον πελάτη πολύ ανώτερο από τον επαγγελματία. Μακάρι να είχα τέτοιους μόνο πελάτες.

Φίλε μου μην ανησυχείς, αν αυτός είναι ο τρόπος που αντιμετωπίζουν τους πελάτες τους σύντομα η αγορά θα δώσει την λύση και θα είναι οριστική.
Εύχομαι να μην ξανα-ταλαιπωρηθείς από παρόμοιους "Επαγγελματίες".

sapila racing
01/06/2016, 12:05
Μιλήσαμε στο τηλέφωνο και αρνείται να δεχτεί οτι μπορεί να υπαρχει κατασκευαστικό ελλατωμα,σημερα επεστράφη πίσω το δέμα που του έστειλα,δεν πηγε καθόλου να το παραλάβει.Ξαναμιλήσαμε σήμερα στο τηλέφωνο,και ήταν σχεδον εχθρικός απέναντί μου.Του έστειλα το λινκ αυτής της συζήτησης,αν θέλει να βγεί και να απαντησει.Εγω δεν θα ξαναγράψω σε αυτό το ποστ,οποιος θελει επικοινωνια ας μου στειλει προσωπικό μηνυμα,τον δίσκο μπορω να τον δείξω σε οποιον επιθυμει.Σας ευχαριστώ και να είστε όλοι καλά.

Μαλιστα, ούτε καν άνοιξε το δέμα να δεί περι τινος προκειται, απλά το έστειλε πίσω. Ωραίος επαγγελματίας, αυτα βέβαια στην πορεία πληρώνονται...;)
Το moto.gr καλώς η κακώς το διαβαζει πολύς κόσμος.

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση!.

Εγώ απο αυτο το θέμα κρατάω οτι αν σου κάτσει στραβή με τους Ελληνικούς δισκους παίζει να την φας άσχημα, οπότε φυσικά θα προτιμήσω επώνυμους με σωστό after sales.

GFawkes
01/06/2016, 12:12
Aυτο που καταλαβαινω εγω ειναι
οτι ηξερε οτι ειχε χ€σμ€νη την φωλια του απο την αρχη,

γιαυτο εκανε τον Σημιτη...

Φυσικα με τετοια συμπεριφορα, κερδισε τα 80-100€ του δισκου
αλλα εχασε τα χοντρα € απο τους υπολοιπους....

Κριμα!

BLiTzER
01/06/2016, 12:27
Μαλιστα, ούτε καν άνοιξε το δέμα να δεί περι τινος προκειται, απλά το έστειλε πίσω.

Δε μπήκε καν στον κόπο να το παραλάβει... Έμεινε στο ταχυδρομείο, μέχρι που το επέστρεψαν στον αποστολέα.

o_gavros
01/06/2016, 12:53
Πολύ φάουλ ο έμπορος και κρίμα γιατί κι εγω ειχα ψωνισει απο εκεί θέλοντας να στηρίξω μια ελληνική επιχείρηση.

basilis_k6
01/06/2016, 13:08
Πολύ φάουλ ο έμπορος και κρίμα γιατί κι εγω ειχα ψωνισει απο εκεί θέλοντας να στηρίξω μια ελληνική επιχείρηση.

εχω παψει να πιστευω πλεον σε αυτο. βασικα οποιος εφτασε 30-35 χρονων και περασε και απο 2-3 δουλειες επαψε να πιστευει. Μονο ελληνικα ρουχα παιρνω που ουτως η αλλως ολα τα ρουχα (τα φθηνα) πλεον ειναι ιδιας ποιοτητας ακριβως. ο ελληνας ο εμπορος και ο επιχειρηματιας δεν αξιζει την στηριξη σου και κανει οτι μπορει για να στο αποδειξει.

προσφατα ειχα μια πολύ πικρη εμπρειρια απο γνωστο μοτο-καταστημα που βαρεθηκε να κανει κοπο 3-4 λεπτα (να κατεβασει απο το παταρι) και μου ζητησε να παω αλλη μερα ενω του ειχα ηδη πει οτι ερχομαι να του δωσω 120ευρω.

για να μην παρεξηγηθω. εχω συναντησει πολλους που αξιζουν χιλια μπραβο αλλα ειναι μειοψηφια δυστυχως.

toyar
01/06/2016, 13:08
για να σκεφτομαστε μερικα πραγματα περι κρισης.............
αν ο επιχειρηματιας ο οποιος ειναι κατασκευαστης και οχι εμπορος πραγμα σπανιο για ελλαδα απλα παρελαμβανε τον δισκο θα εδειχνε σεβασμο στον πελατη
αν τον εξεταζε θα μπορουσε να διαγνωσει κατασκευαστικο λαθος κατι που θα τον βοηθουσε να βελτιωσει το προιον του
αν εβρισκε λαθος και ηταν εξυπνος θα μπορουσε να στειλει στον πελατη εναν καινουριο δισκο δωρεαν με ελαχιστο προσωπικο κοστος
αν δεν εβρισκε λαθος και ηταν εξυπνος θα μπορουσε να προτεινει αντικατασταση με μεγαλη εκπτωση με μηδενικο προσωπικο κοστος
σε καθε περιπτωση θα κραταγε τον πελατη του, οσους πελατες του διαβασαν την ιστορια εδω μεσα και θα εβγαζε και νεους μελλοντικα
τωρα εχασε πολλους πρωην και ολους τους μελλοντικους απο δω για να κερδισει οσο του κοστιζει ενας δισκος
κλασσικος ελληνας επιχειρηματιας..............:rolleyes:

foler
01/06/2016, 13:23
Μάλιστα..
Νιώθω πολύ μ@λ@κας γιατί σε μία συζήτηση με κολητους μου προσπαθούσα να τους πεισω ότι οι εν λόγω δίσκοι είναι πολύ ποιοτικοι για τα χρήματα τους, ανταξιοι των ξένων επωνύμων δίσκων και μάλιστα είναι ελληνικό προϊόν που πρέπει να υποστηριξουμε. Τελικά είχαν δίκιο που γελουσαν μαζί μου....
Επίσης πιστεύω πως αν ο τύπος δει το ξενερωμα μας μέσω αυτού του λινκ θα καταλάβει την μλκια του και ίσως μπει να απαντήσει με δικαιολογίες του στυλ "δεν μου ήρθε ποτέ ειδοποίηση από το ταχυδρομείο για το δεμα".
Κριμα, πολύ κρίμα...

Coyote.V
01/06/2016, 13:35
Κοίτα περίπτωση... στο τσακ ήμουν να αγοράσω από εκεί δισκόπλακες για το varadero.. την επόμενη εβδομάδα.

Φίλε σε ευχαριστώ για την ενημέρωση!

taisteal
01/06/2016, 13:40
Την ειχα στο μυαλο μου την εταιρια οταν θα αλλαζα δισκους,αλλα τωρα πανηγυρικο Χ.
Απαραδεκτος,και δεν υπαρχει δικαιολογια

Coyote.V
01/06/2016, 13:48
Εμένα με ενόχλησε το θέμα που δεν ενδιαφέρθηκε καθόλου για το πρόβλημα.. αυτό σημαίνει ότι το ξέρει και πουλάει τέτοιες δισκόπλακες ακόμα.
Άλλο πράγμα να στραβώσει για τους χ λόγους και άλλο να μην έχει γίνει σωστή βαφή στο ατσάλι.

bros400pgm
01/06/2016, 13:52
Έφτιαχνε κ για την braking δισκοπλάκες λέει... μάλλον θα σταμάτησε...

Hayate
01/06/2016, 13:53
Την ειχα στο μυαλο μου την εταιρια οταν θα αλλαζα δισκους,αλλα τωρα πανηγυρικο Χ.
Απαραδεκτος,και δεν υπαρχει δικαιολογια

Ομοίως....Τράτζικ σκέτο!Κρίμα και είχαμε ακούσει κ καλά λόγια,ας τα πάρει η Galfer και η Braking τώρα.

7Tolis
01/06/2016, 14:08
Μάλιστα..
Νιώθω πολύ μ@λ@κας γιατί σε μία συζήτηση με κολητους μου προσπαθούσα να τους πεισω ότι οι εν λόγω δίσκοι είναι πολύ ποιοτικοι για τα χρήματα τους, ανταξιοι των ξένων επωνύμων δίσκων και μάλιστα είναι ελληνικό προϊόν που πρέπει να υποστηριξουμε. Τελικά είχαν δίκιο που γελουσαν μαζί μου....
Επίσης πιστεύω πως αν ο τύπος δει το ξενερωμα μας μέσω αυτού του λινκ θα καταλάβει την μλκια του και ίσως μπει να απαντήσει με δικαιολογίες του στυλ "δεν μου ήρθε ποτέ ειδοποίηση από το ταχυδρομείο για το δεμα".
Κριμα, πολύ κρίμα...

Δε θα μπορούσε να πεί κάτι τέτοιο εφόσον, ήταν ενήμερος απο τον συμφορουμίτη πως,'κύριε έχετε δέμα'.

Pan (dvs)
01/06/2016, 14:24
Έφτιαχνε κ για την braking δισκοπλάκες λέει... μάλλον θα σταμάτησε...

Mε τετοια "συνεπεια" εκανε και για αλλον?

sniper
01/06/2016, 14:26
OK, δεν μπορούμε να ξέρουμε τι έγινε, παρά μόνο από αυτά που λέει ο φίλος μας, η άλλη πλευρά δεν έχει μιλήσει.
Ο χόρος εδώ βέβαια δεν είναι λαϊκό δικαστήριο ώστε να βγει μια απόφαση.

Από την άλλη, υπάρχουν πολλοί άλλοι που είναι απόλυτα ευχαριστημένοι.

Ο καθένας ας κάνει ό,τι θέλει.

daz
01/06/2016, 14:41
Δε μας βαζεις και μια φωτο ολου του δισκου; Γιατι ολο αυτο μου φαινεται περιεγο για τον συγκεκριμενο...

Έχει βάλει στην πρώτη σελίδα.
Μα δε νομίζω ότι είναι τόσο σημαντικό αυτό. Τι μπορούμε να ξέρουμε ή να καταλάβουμε εμείς από μια φωτογραφία? Μόνο ο κατασκευαστής μπορεί να πει αν ο δίσκος έχει πρόβλημα και πως δημιουργήθηκε αυτό.

Coyote.V
01/06/2016, 14:47
Στην φώτο διακρίνω μη σωστή βαφή ατσαλιού (σκλήρυνση).

daz
01/06/2016, 14:50
Στην φώτο διακρίνω μη σωστή βαφή ατσαλιού (σκλήρυνση).

Έτσι φαίνεται αλλά δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Ο αποχρωματισμός στο μέταλλο μπορεί να οφείλεται και σε άλλους λόγους ή ο λόγος να είναι η θερμική κατεργασία αλλά αυτό να μην επηρεάζει το δίσκο. Δεν είμαστε γκουρού να μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε.

Coyote.V
01/06/2016, 14:55
Το ατσάλι για να γίνει σκλήρυνση θερμαίνεται σε μια χ θερμοκρασία και βυθίζεται σε νερό. Όταν δεν βυθιστεί ομοιόμορφα τότε υπάρχει διαφορά στο χρώμα και στην σκλήρυνση.

Το αποτέλεσμα στην περίπτωσή μας είναι εκεί που είναι σκληρό να φρενάρει σωστά και εκεί που δεν είναι να φρενάρει περισσότερο δίνοντας την αίσθηση του στραβώματος. Επίσης αν βάλεις μικρόμετρο θα βρεις και φθορά εκεί που δεν είναι καλά βαμμένο.

Για τσέκαρε το!

Coyote.V
01/06/2016, 14:57
Έτσι φαίνεται αλλά δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Ο αποχρωματισμός στο μέταλλο μπορεί να οφείλεται και σε άλλους λόγους ή ο λόγος να είναι η θερμική κατεργασία αλλά αυτό να μην επηρεάζει το δίσκο. Δεν είμαστε γκουρού να μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε.

Ναι μπορεί να μην έχει και σωστή αναλογία μετάλλου στην χύτευση της πρώτης ύλης.. Από εκεί που την προμηθεύεται δηλαδή και να μην φταίει ο ίδιος που το κατεργάζεται.

Σε καμία περίπτωση όμως δεν θα έπρεπε να αφήσει να φύγει διχρωμία δισκόπλακας από το μαγαζί του.

Το παλικάρι είπε ότι έτσι την αγόρασε.

daz
01/06/2016, 15:12
coyote όλα αυτά τα ξέρω! Μερικές σελίδες πριν είχα γράψει ότι πιθανότατα να υπήρξε κάποιο πρόβλημα κατά την θερμική κατεργασία.

Παρόλα αυτά δε μπορεί κάποιος να είναι σίγουρος για τίποτα. Αυτό που περιγράφεις είναι η βαφή αλλά ακολουθεί και η ανόπτηση που είναι εξίσου σημαντική διεργασία. Η μεταλλουργία δεν είναι τόσο απλή όσο νομίζουμε οπότε δεν μπορώ να κρίνω αν πράγματι ο δίσκος είναι προβληματικός. Και σίγουρα αυτό δεν μπορεί να γίνει από μια φωτογραφία.
Επίσης ένα πρόβλημα που φαίνεται από μια φωτογραφία θα είχε εντοπιστεί σχετικά εύκολα κατά τον ποιοτικό έλεγχο.

Coyote.V
01/06/2016, 15:15
coyote όλα αυτά τα ξέρω! Μερικές σελίδες πριν είχα γράψει ότι πιθανότατα να υπήρξε κάποιο πρόβλημα κατά την θερμική κατεργασία.

Παρόλα αυτά δε μπορεί κάποιος να είναι σίγουρος για τίποτα. Αυτό που περιγράφεις είναι η βαφή αλλά ακολουθεί και η ανόπτηση που είναι εξίσου σημαντική διεργασία. Η μεταλλουργία δεν είναι τόσο απλή όσο νομίζουμε οπότε δεν μπορώ να κρίνω αν πράγματι ο δίσκος είναι προβληματικός. Και σίγουρα αυτό δεν μπορεί να γίνει από μια φωτογραφία.
Επίσης ένα πρόβλημα που φαίνεται από μια φωτογραφία θα είχε εντοπιστεί σχετικά εύκολα κατά τον ποιοτικό έλεγχο.

Σε αυτό το σημείο πονάμε.. τι ποιοτικός έλεγχος γίνεται και από ποιον;
Εσύ που φαίνεται να ξέρεις από μέταλλα, θα άφηνες να φύγει από εσένα τέτοια δισκόπλακα;

sniper
01/06/2016, 15:17
... τέτοια δισκόπλακα;

Eσύ δλδ έκανες την πραγματογνωμοσύνη απο μια φωτογραφία;

Το καταθέτεις και σε δικαστήριο;

Edit: Υποθέτω έχεις και το επιστημονικό υπόβαθρο σε τεχνολογίες μετάλλων για να κρίνεις.

Coyote.V
01/06/2016, 15:20
Eσύ δλδ έκανες την πραγματογνωμοσύνη απο μια φωτογραφία;

Το καταθέτεις και σε δικαστήριο;

Μπορώ εύκολα να σου αναλύσω το μέταλλο στο ΚΕΤΑ στα Σούρμενα. Αν ο φίλος θέλει να κινηθεί δικαστικά μπορώ να το κάνω. Το ΚΕΤΑ είναι το επιστημονικό κέντρο αναλύσεων της Πολεμικής αεροπορίας όπου βγάζουμε τα πορίσματα για τα ατυχήματα και τις αστοχίες υλικών στα ατυχήματα που συμβαίνουν.

sniper
01/06/2016, 15:22
Μπορώ εύκολα να σου αναλύσω το μέταλλο στο ΚΕΤΑ στα Σούρμενα. Αν ο φίλος θέλει να κινηθεί δικαστικά μπορώ να το κάνω. Το ΚΕΤΑ είναι το επιστημονικό κέντρο αναλύσεων της Πολεμικής αεροπορίας όπου βγάζουμε τα πορίσματα για τα ατυχήματα και τις αστοχίες υλικών στα ατυχήματα που συμβαίνουν.

Πολύ ωραία.

byron
01/06/2016, 15:22
Aς πω και εγώ τη χαζομάρα μου, μιας και το after-sales πάντα με ενοχλούσε.
Όταν έψαχνα να φτιάξω δισκόφρενα για το srx (κέντρα ΧΤΖ αλλά σε μεγαλύτερη διάμετρο), είχα απευθυνθεί (μάλλον) στο εν λόγω μαγαζί στο Κορωπί. Τότε μου είχε πει πως πούλαγε μόνο χονδρική και δεν μπορούσε να φτιάξει κάτι special για μένα. Δεκτόν, δεν μπορείς να πεις κάτι για αυτό.

Κατέληξα στον http://www.mx-tec.eu/ http://www.ebay.de/usr/mx-tec.eu?_trksid=p2047675.l2559
Με μεγάλη ευκολία μου απάντησε σε ότι ρώτησα, μου έστειλε σχέδια δισκόπλακας να διαλέξω, πιστοποιήσεις κλπ κλπ. Σε 2 εβδομάδες απ΄την στιγμή της 1ης επαφής, τα είχα σπίτι μου.

Αν είχα κάποιο θέμα, είμαι σίγουρος πως θα λυνόταν 100% με ένα email, φαίνεται και από το 100άρι feedback που έχει σε 3200 συναλλαγές στο ebay.
Δεν νομίζω με τίποτα, να μην έμπαινε καν στον κόπο να δει αν ένα προιόν του έχει πρόβλημα, ή απλά είναι λάθος του πελάτη. Δεν συζητώ μάλλον για το αντίστροφο, δηλαδή Γερμανός πελάτης που θα έκανε παραγγελία, μου φαίνεται αυτονόητη η κατάληξη.

Αν μάθουμε κάποια στιγμή πως ο πελάτης ΔΕΝ έχει πάντα δίκιο, αλλά έχεις υποχρέωση να τον ακούσεις πιθανόν να αλλάξει και το επιχειρείν στη χώρα μας.

Κριμα πάντως. :a06:

toyar
01/06/2016, 15:33
το θεμα δεν ειναι αν ηταν προβληματικη η δισκοπλακα και γιατι αλλα οτι ο πωλητης-κατασκευαστης δεν κανει καν τον κοπο να ελεγξει το παραπονο του πελατη ο οποιος υποθετω χρεωθηκε για να στειλει τη δισκοπλακα
και-αν η ιστορια ειναι αληθινη- σοκαρει η ευκολια με την οποια ''ξεφορτωνεται'' καποιος τον πελατη του
και δε μιλαμε για εμπορο με μικρο περιθωριο κερδους που ζημιωνεται σε καθε επιστροφη αλλα για τον ιδιο τον κατασκευαστη
και φυσικα ο πελατης δεν εχει παντα δικιο αλλα ειναι δουλεια του πωλητη να του το τεκμηριωσει

Coyote.V
01/06/2016, 15:41
Edit: Υποθέτω έχεις και το επιστημονικό υπόβαθρο σε τεχνολογίες μετάλλων για να κρίνεις.

Αν δεν είχα το επιστημονικό υπόβαθρο δεν θα μίλαγα.

Ωραία υπογραφή έχεις.

daz
01/06/2016, 15:43
Όπως είπε και ο toyar δε νομίζω ότι το θέμα είναι αν η δισκόπλακα ήταν προβληματική ή όχι.

Επίσης αυτή η απόλυτη σιγουριά του κατασκευαστή με προβληματίζει λιγουλάκι. Είστε σίγουροι ότι ξέρουμε όλη την ιστορία, έχουμε ακούσει μόνο την μία μεριά! Μπορεί να ταυτιζόμαστε με τον αγοραστή αλλά όσοι είναι επαγγελματίες ξέρουν ότι τέτοια συμπεριφορά προς πελάτες δύσκολα υιοθετείται.

Coyote.V
01/06/2016, 15:45
Φυσικά μπορεί να γίνει και το ανάποδο, να κατηγορήσει ο κατασκευαστής τον αγοραστή.
Εφόσον υπάρχουν αποδείξεις όλα μπορούν να λυθούν.

DrBig
01/06/2016, 15:53
Στη σχεση μεταξυ επαγγελματια-πελατη, ο δευτερος ειναι το αδυναμο μελος και ο πρωτος οφειλει να τον αντιμετωπιζει με σεβασμο.
Απο ξενα φορα που παρακολουθω, ο επαγγελματιας σχεδον ευχεται να του κατσει μια τετοια αστοχια ωστε να διαφημιστει στα μπλογκαδικα δωρεαν μεσω της ποιοτητας εξυπηρετησης που θα παρασχει.

Του δικου μας προφανως δεν του κοβει και πολυ.

sniper
01/06/2016, 15:59
Δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε.

Αν υπάρξει κάτι καινουριο, μπορεί ο δημιουργός του θρεντ να μας στείλει ένα ΠΜ να το ξεκλειδώσουμε.
Αν θέλετε μπορείτε να ανοίξετε ένα θρεντ να συζητήσετε τις σωστές εμπορικές πρακτικές.