PDA

View Full Version : Λιφαν αποψεις!



Thanasis4
02/05/2016, 21:30
Καλησπερα παιδια!
Θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις!
Σκεφτομαι να αγορασω ενα μοτερ λιφαν και να το φτιαξω...πρωτα απο ολα τι διαδρομη εχουν τα λιφαν και ποσα χιλιοστα πιστονι?
Επισης αυτα τα μοτερ αντεχουν για ενα σωστο φτιαξιμο ή θα σπασει μονο με το κατεβασμα της μανιβελας?
Εκτος απο τα λιφαν τα ανταλακτικα περνουν απο Honda(και αν ναι απο τι,Supra)?
Γενικα αν παρω ενα μοτερ σε οτιδηποτε κατασταση και το φτιαξω σωστα θα αντεξει?
Kαι ποσα χιλιοστα κυλινδρο περνουν τα λιφαν χωρις να ανοιχτουν καρτερ?Και τι πειρο πιστονιου εχουν 13 η 14αρι??
Οποιος γνωριζει ας απαντηση για να παρω και εγω μια αποψη μην δωσω τσαμπα λεφτα για να το αγορασω...

*σκεφτηκα να φτιαξω ενα τετοιο μοτερ γιατι μπορω να βρω πιστευω και με αποδειξη αγορας ωστε να μην εχω καποιο θεμα αργοτερα οταν το βαλω πανω στο μηχανακι!

Ευχαριστω εκ των προτερων...

gsman
02/05/2016, 23:42
καταρχιν φιλε Θαναση
να παρεις ενα μοτερ λιφαν σε οποιαδηποτε κατασταση και να το φτιαξεις ειναι πολυ κακη ιδεα,το ξεχνας αυτο... γιατι? μπορει να βρεις απο κανενα φαφουτικο σασμαν μεχρι καμμια σκοροφαγωμενη φωλια ρουλεμαν.
εχασες απο τη αρχη

macedonas
02/05/2016, 23:48
Παίρνεις ένα τέτοιο http://www.car.gr/parts/view/4006257/
και είσαι ΑΡΧΟΝΤΑΣ !!

gsman
02/05/2016, 23:51
το λιφαν το περνεις καινουργιο.και δεν ειναι μετα για πολλα πολλα.αν ανοιξεις ενα λιφαν και ενα χοντα θα καταλαβεις

gsman
02/05/2016, 23:58
αυτο που ποσταρε το παιδι απο πανω θεωρειται το καλυτερο.το παιρνεις, το βαζεις και το αντιμετωπιζεις με στοργη. και αν πετυχεις σε καλο θα βγει σκυλι.αλλα δε θα γινει ποτε αγριοσκυλο,ξερεις αυτα που κυκλοφορουν στην αφρικη με τις τιγρεις και τα λιονταρια

Thanasis4
03/05/2016, 10:18
Το ξερω εχω δει και λιφαν και χοντα μοτερ ανοιγμενα!
Απλα το σκεφτηκα γιατι θα μπορουσα να βρω με ενα τιμολογιο αγορας γιατι να το χεις ετσι το μοτερ(?)
Με Honda πραγματα μεσα εαν μπενουν θα ειναι που νομιζω μπενουν σιγουρα!
*Εχω ηδη μοτερ κυκλωφωρω μια χαρα απλα θελω να κανω ενα δευτερο!

gsman
03/05/2016, 11:32
καταλαβα φιλε οκ. θελεις να ασχοληθεις.
κοιτα θα σου πω, απο καποια εμπειρια και μονο που εχω σε λιφαν.
ταιριαζουν σιγουρα πραγματα-οχι παντα και θα σου πω γιατι μπορει να την πατησεις,αλλα η ποιοτητα των υλικων διαφερει, δλδ αν πας και βαλεις καλο πραγμα σε κακο- μετριο--βλεπε καρτερ κινεζικο-- θα φαγωθει το
κακο.

gsman
03/05/2016, 11:40
καποτε πηγα να φτιαξω μοτερακι με καρτερ λιφαν με μακαρονοτο ρουλεμαν-και πηγα να βαλω σασμαν γνησιο honda c50 με ακρα για αυτα τα ρουλεμαν. ε, το ενα ρουλεμαν ηταν λιγο πιο μικρο
και δεν εμπαινε τελικα,και το παρατησα

gsman
03/05/2016, 11:45
δεν μπορεσα να βρω ρουλεμαν που να ταιριαζει ταυτοχρονα και στη φωλια και στο ακρο, οποτε η επρεπε να παω τα καρτερ μηχανουργειο η τορνο το γνησιο σασμαν. αντε γεια, δεν ξαναασχοληθηκα.

Thanasis4
03/05/2016, 14:59
Εγινε φιλε,ευχαριστω.

Οποιαδηποτε αλλη γνωμη δεκτη... :)

duke200
03/05/2016, 15:26
και γω ψηφιζω καινουργιο μοτερακι lifan. Και σκαλίζεις αυτό αμα θες sony και καλά.

το 3βαβιδο ειδικα αμα φτιαχτει σωστα είναι αρκετα πιο δυνατό απο διβαλβιδες κεφαλές.

Thanasis4
03/05/2016, 16:36
και γω ψηφιζω καινουργιο μοτερακι lifan. Και σκαλίζεις αυτό αμα θες sony και καλά.

το 3βαβιδο ειδικα αμα φτιαχτει σωστα είναι αρκετα πιο δυνατό απο διβαλβιδες κεφαλές.

Φιλε μαλλον δν καταλαβες.εχω μοτερ απλα θελω να σχοληθω με ενα δευτερο να δω αν θα μπορεσω να τα καταφερω να το κανω να προσπαθησω...Εχω μοτερ να κυκλοφωρω!!!!

macedonas
03/05/2016, 21:02
και γιατί δεν παίρνεις ένα παλιό χοντα να το κάνεις σιγά σιγά αφού θέλεις να ασχοληθείς ?

Thanasis4
03/05/2016, 21:10
και γιατί δεν παίρνεις ένα παλιό χοντα να το κάνεις σιγά σιγά αφού θέλεις να ασχοληθείς ?

Αυτο παιζει να κανω φιλε!Απλα σκεφτηκα κατι σε λιφαν για φτιαξιμο μονο και μονο γιατι θα μπορουσα να το βρω με καποιο τιμολογιο αγορας,αλλα δεν πειραζει.Στο μελλον θα δουμε και για τους αριθμους. :)

Thanasis4
08/05/2016, 21:54
Καμια αλλη αποψη?

gsman
08/05/2016, 22:56
εχεις εντοσθια honda?

Thanasis4
09/05/2016, 14:21
εχεις εντοσθια honda?

Οχι πολλα αλλα ειναι το μονο ευκολο το να βρω...

gsman
09/05/2016, 14:43
ωραια, βρες πρωτα πραματα, και βαση σασμαν αγοραζεις ενα ζευγαρι καρτερ και ξεκινας.