PDA

View Full Version : ΑΝΤΛΙΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ CBF 1000 2006



vasiliscbf1000
05/05/2016, 14:31
Το μεγάλο μου ''γειά'' σε όλους σαν νέος χρήστης στο forum.Παιδιά θέλω τη γνώμη σας πάνω στο εξής:μετα την πώληση του transalp 650,πήρα το 2013 ενα cbf 1000abs του 2006.Ωραία μηχανή και καμμία σχέση με το προηγούμενο γιατι άλλο το ένα κι άλλο το άλλο.Εχω αισίως 47.000χλμ χωρίς κάποιο πρόβλημα.Πρίν λίγες μέρες είπα κι εγώ να το περάσω απο δυναμόμετρο.Τί βρήκαμε?Το συγκρίναμε με άλλο που δυναμομετρήθηκε και βρήκαμε οτι αποδίδει στον τροχό 87 άλογα ενώ το άλλο που είχαμε σαν μέτρο σύγκρισης 92.Βρήκαμε οτι το θέμα αρχίζει μετά τις 6000 στροφές και ποιό είναι αυτό?Είδαμε οτι η αντλία βενζίνης δίνει λιγότερο καύσιμο στις υψηλές ταχύτητες απ ΄οτι πρέπει με αποτέλεσμα η σχέση καυσίμου/αέρα να μην ισσοροπεί.Ναί μεν λιγότερη κατανάλωση αλλα σε βάρος της απόδοσης και με κάποια υπερθέμανση του κινητήρα απ ότι μου είπε ο μάστορας που είναι και πολύ καλός φίλος (το διευκρινίζω για να μην τεθεί θέμα μάστορα).Η γνώμη του να την αλλάξουμε με μια μεταχειρισμένη γιατι οι καινούργιες ειναι απλησίαστες.Αν βγεί η παλιά,καθαριστεί κλπ κλπ και ξανά δυναμόμετρο το κόστος πλησιάζει αυτό της αλλαγής με μια μεταχειρισμένη.Εγώ για να πώ την αλήθεια δεν καταλαβαίνω κάτι στραβό στη μηχανή.Κάνω τα ταξίδια μου και δεν εχω θέμα.Το δυναμόμετρο όμως με ακρίβεια άλλα έδειξε.Κι ο μάστορας είπε οτι κάποια στιγμή θα σε αφήσει.Τα μπουζί αλλάχτηκαν πέρισυ με ιριδίου και φίλτρο αέρα DNA πιο ελεύθερο.Θέλω τη γνώμη σας και μέρη οπου μπορώ να βρώ μεταχειρισμένη αντλία βενζίνης.

foler
05/05/2016, 14:41
Πιο πιθανό είναι να φταίει το ανοιχτό φίλτρο αέρα παρά η αντλία. Φύλαξε τα λεφτουδακια σου για καμια βόλτα παραπάνω και μην κάνεις τίποτα. Αν πραγματικά φταίει η αντλία σου δεν θα σε αφήσει στα ξαφνικά, συνήθως έχει αδυναμία το μηχανάκι να ανεβάσει στροφές ως τον κόφτη. Όταν στο κάνει τότε σκέφτεσαι αν θα βάλεις μεταχειρισμένη ή όχι.

zopas
05/05/2016, 16:31
1) Οι αντλιες επισκευαζονται σχετικα φθηνα( το μοτερακι μεσα) σε αρκετους μαστορες. Ολικη επισκευη με μια δικια του πατεντα ( βγαζει το φιλτρο βενζινης απο εξω απο την αντλια και το καθιστα αναλωσιμο στο μελλον) και εγγυημενη στη μιση τιμη προσφερει στο Αιγιο ο πολυ καλος μαστορας Καραφωτιας βασιλης..

2) Αυτο με το ελευθερας φιλτρο αερα εχει σηκωσει πολυ συζητηση στα διαφορα μοτο φορουμ..Αν δεν το συνδυασεις με αφτερ μαρκετ εξατμισεις και power commander,τι νοημα εχει; η μοτο μας χρειαζεται συγκεκριμενο μιγμα αερα, στα χοντα συνηθως φτωχο, οποτε τα μαμα φιλτρα κανουν σωστα τη δουλκεια τους εστω και να σε βαθος χρονου κοστιζουν πιο ακριβα σε σχεση με αυτο που εχεις και το ξαναχρησιμοποιεις ξανα και ξανα..

Bladerunner
05/05/2016, 16:37
Αν έχεις το μαμά φίλτρο, βάλτο πάνω και δυναμομέτρησε ξανά. (Στο ίδιο δυναμόμετρο με τις ίδιες συνθήκες)

DrBig
05/05/2016, 16:39
Το μεγάλο μου ''γειά'' σε όλους σαν νέος χρήστης στο forum.Παιδιά θέλω τη γνώμη σας πάνω στο εξής:μετα την πώληση του transalp 650,πήρα το 2013 ενα cbf 1000abs του 2006.Ωραία μηχανή και καμμία σχέση με το προηγούμενο γιατι άλλο το ένα κι άλλο το άλλο.Εχω αισίως 47.000χλμ χωρίς κάποιο πρόβλημα.Πρίν λίγες μέρες είπα κι εγώ να το περάσω απο δυναμόμετρο.Τί βρήκαμε?Το συγκρίναμε με άλλο που δυναμομετρήθηκε και βρήκαμε οτι αποδίδει στον τροχό 87 άλογα ενώ το άλλο που είχαμε σαν μέτρο σύγκρισης 92.Βρήκαμε οτι το θέμα αρχίζει μετά τις 6000 στροφές και ποιό είναι αυτό?Είδαμε οτι η αντλία βενζίνης δίνει λιγότερο καύσιμο στις υψηλές ταχύτητες απ ΄οτι πρέπει με αποτέλεσμα η σχέση καυσίμου/αέρα να μην ισσοροπεί.Ναί μεν λιγότερη κατανάλωση αλλα σε βάρος της απόδοσης και με κάποια υπερθέμανση του κινητήρα απ ότι μου είπε ο μάστορας που είναι και πολύ καλός φίλος (το διευκρινίζω για να μην τεθεί θέμα μάστορα).Η γνώμη του να την αλλάξουμε με μια μεταχειρισμένη γιατι οι καινούργιες ειναι απλησίαστες.Αν βγεί η παλιά,καθαριστεί κλπ κλπ και ξανά δυναμόμετρο το κόστος πλησιάζει αυτό της αλλαγής με μια μεταχειρισμένη.Εγώ για να πώ την αλήθεια δεν καταλαβαίνω κάτι στραβό στη μηχανή.Κάνω τα ταξίδια μου και δεν εχω θέμα.Το δυναμόμετρο όμως με ακρίβεια άλλα έδειξε.Κι ο μάστορας είπε οτι κάποια στιγμή θα σε αφήσει.Τα μπουζί αλλάχτηκαν πέρισυ με ιριδίου και φίλτρο αέρα DNA πιο ελεύθερο.Θέλω τη γνώμη σας και μέρη οπου μπορώ να βρώ μεταχειρισμένη αντλία βενζίνης.

Αν δεν μετρήσετε πιεση βενζίνης στο κύκλωμα, δε μπορείτε να αποφανθειτε για την κατάσταση της τρομπας η του ρυθμιστή πίεσης.

vasiliscbf1000
05/05/2016, 18:37
Σας ευχαριστώ όλους.Πρίν κάνω οτιδήποτε θα δοκιμάσω δυναμομέτρηση με το παλιό φίλτρο και βλέπουμε.

vasiliscbf1000
05/05/2016, 18:40
το ίδιο μου είπε κι ο τεχνικός οσον αφορά την αδυναμία ν ανεβάσει στροφές σε περίπτωση θανάτου της αντλίας.Για το φίλτρο αέρα θα δοκιμάσω με το παλιό μια δυναμομέτρηση.

vasiliscbf1000
11/05/2016, 19:09
Παιδιά καλού κακκού ψάχνω για αντλία.Δεν βρήκα κάτι μέχρι τώρα.Γιατί το κάνω?Οπως είπα δεν εχει θέμα ακόμη η μηχανή κι αν την οδηγήσει κάποιος ανεβάζει και λειτουργεί άψογα.Αν πιστέψουμε το δυναμόμετρο,μας δείχνει οτι υπερθεμένεται ο κινητήρας λόγω έλλειψης καυσίμου.Ισως δηλαδή κάψουμε και κανα πιστόνι κάποια στιγμή.Οπότε κυκλοφορώ όχι πάνω απο 160 και 6000 στροφές (απ όπου ξεκινά το θέμα οπως εδειξε η δυναμομέτρηση) και αφού βρώ αντλία την αλλάζω κατα φθινόπωρο μεριά.Αν γνωρίζεται μαγαζί που μπορώ να βρώ αντλία γράψτε το.Ευχαριστώ.

Specialized
12/05/2016, 08:46
Παιδιά καλού κακκού ψάχνω για αντλία.Δεν βρήκα κάτι μέχρι τώρα.Γιατί το κάνω?Οπως είπα δεν εχει θέμα ακόμη η μηχανή κι αν την οδηγήσει κάποιος ανεβάζει και λειτουργεί άψογα.Αν πιστέψουμε το δυναμόμετρο,μας δείχνει οτι υπερθεμένεται ο κινητήρας λόγω έλλειψης καυσίμου.Ισως δηλαδή κάψουμε και κανα πιστόνι κάποια στιγμή.Οπότε κυκλοφορώ όχι πάνω απο 160 και 6000 στροφές (απ όπου ξεκινά το θέμα οπως εδειξε η δυναμομέτρηση) και αφού βρώ αντλία την αλλάζω κατα φθινόπωρο μεριά.Αν γνωρίζεται μαγαζί που μπορώ να βρώ αντλία γράψτε το.Ευχαριστώ.

Μάλλον σε τρώει η τσέπη σου! Σου είπαν οι από πάνω:

"Αν δεν μετρήσετε πιεση βενζίνης στο κύκλωμα, δε μπορείτε να αποφανθειτε για την κατάσταση της τρομπας η του ρυθμιστή πίεσης." Αυτός είναι ο έλεγχος για την αντλία βενζίνης. Τον κάνεις, συγκρίνεις με την τιμή αναφοράς και βλέπεις. Γιατί να την δυναμομετρήσεις ξανα; Για να πληρώνεις;Επίσης, αν έχει πρόβλημα η αντλία, μάλλον θα την ακούς να σφυρίζει, βάλε αυτί κοντά στο ρεζερβουάρ με τον κινητήρα αναμμένο.

Μετά από το τεστ της αντλίας, άλλαξε το φίλτρο και βλέπεις.

dankannn
12/05/2016, 09:26
Οτι σου ειπαν οι απο πανω.
Δεν αλλαζουμε ετσι αντλια ( δεν ειναι τσαμπα 900 € και πανω κανει , και αντε να βρεις μεταχειρισμενη αντλια σου λεει κανεις οτι θα ειναι ΟΚ ?)
Δες εδω στην σελιδα 6-54 και μετα για το πως μετρας ( απλο ειναι 10 λεπτα δουλεια , αν δεν θελει ο μηχανικος σου να το κανεις μονος σου, ευκολο ειναι).
http://bob.ollis-brown.co.uk/manuals/cbf1000/2006-2008-CBF1000-A-6%20FUEL%20SYSTEM.pdf

vasiliscbf1000
23/06/2016, 14:36
Γειά σε όλους.Βεβαιωμένα πλέον μετά απο ταξιδάκι,εχω πρόβλημα στην αντλία βενζίνης.Επιβεβαιώθηκε πριν ενα μήνα το δυναμόμετρο.Το μηχανάκι εχει 50.000χλμ και τα φίλτρα της ντλίας πλέον εχουν βουλώσει.Πρόταση του μάστορα ...άλλη αντλία.Κατα προτίμηση καινούργια η οποία όμως εχει κόστος αν δεν κάνω λάθος γυρω στα 800ε.Δεν δινονται ετσι εύκολα.Η αντλία που φοράει είναι mitsubishi uc t30.Βέβαια το θέμα είναι οτι η αντλία σαν αντλία μπορεί να είναι οκ.Να θέλει αλλαγή ο ρυθμιστής πίεσης και τα φίλτρα που όμως είναι φίξ.Δεν καθαρίζονται ουτε και μπαινοβγαίνουν.Οπότε κάτι ξέρει η μαμά honda και τα πλασάρει όλα μαζί στην τιμή που είπαμε.Μεταχειρισμένη γύρω στα 200 αλλα δεν ξέρεις τί βάζεις.Παρακαλώ προτείνετε λύσεις και διευθύνσεις για το πού θα βρούμε αντλία που να μπορεί να πληρωθεί.Ρώτησα σε μαγαζί ανταλλακτικών για αυτοκίνητα αλλα δύσκολα βγάζεις άκρη.Κατ'αρχή σε ρωτάνε για τα Bar.Του αυτοκινήτου βγάζει 3-3,5 bar εμείς αν δεν κάνω λάθος θέλουμε 5?Για γράψτε παρακαλώ γιατι όπως πάμε το καλοκαιράκι θα το φάω ........α-μήχανος.

GFawkes
23/06/2016, 14:41
τα φίλτρα της ντλίας πλέον εχουν βουλώσει.Πρόταση του μάστορα ...άλλη αντλία..... στα 800ε..

A.αλλαξε μαστορα
Β. χωρις να ξερω την μηχανη σου, αλλα με 100 αλογα που βγαζει νομιζω οτι 3,5 βαρ εισαι οκ
Γ.Βαλε μια οποιαδηποτε με ιδια χαρακτηριστηκα λιτρων/ωρα και εισαι οκ αρκει να χωραει στο σημειο που θες.

εχω αλλαξει πολλες αντλιες με aftermarket και ποτε δεν πηρα γνησια σε αυτην την τιμη.

Υ.Γ.

κοστος λιγοτερο των 100€

vasiliscbf1000
23/06/2016, 14:44
υπάρχει τηλέφωνο του Καραφωτιά?Να ρωτήσω για μεταχειρισμένη.Η πατέντα που λές την ξέρω και την εχω δεί.Προσωπικά δε θα την εφάρμοζα.Εχουν αρπάξει φωτιά πολλά μηχανάκια απ αυτη την πατέντα.Βεβαιωμένα πλέον μετα απο ταξιδάκι φταίει η αντλία.Ισως οχι αυτού καθ αυτοιύ η ίδια αλλα τα φίλτρα της ή ο ρυθμιστής πίεσης.Δυστυχώς πάνε όλα μαζί με την αντλία.Πλέον δεν ανοίγει το μηχανάκι και η αντλία σφυρίζει.Πάμε για άλλη λοιπόν οπότε τηλέφωνα κλπ οτι μπορείς στείλε.

toyar
23/06/2016, 15:54
η αντλια αποκλειεται να μην ανοιγει
το φιλτρο, ο ρυθμιστης πιεσης και το μοτερ ειναι κομματια που φυσικα παραγονται χωριστα και κατοπιν μονταρονται
αν καποιος εχει ορεξη να ασχοληθει σοβαρα την ξεμονταρει καθαριζει και τα φιλτρα και τον ρυθμιστη ο οποιος ειναι απλα μια βαλβιδα bypass με ελατηριο
η καθε honda τα δινει σαν σετ για ευνοητους λογους
μηπως το τεποζιτο σου εχει μαζεψει φιδια στον πατο του και δυσκολευεται να ρουφηξει;
εχουν χαλασει τρομπες απο νοθευμενες βενζινες που αφηναν παχυρευστο κατακαθι

zopas
23/06/2016, 18:31
υπάρχει τηλέφωνο του Καραφωτιά?Να ρωτήσω για μεταχειρισμένη.Η πατέντα που λές την ξέρω και την εχω δεί.Προσωπικά δε θα την εφάρμοζα.Εχουν αρπάξει φωτιά πολλά μηχανάκια απ αυτη την πατέντα.Βεβαιωμένα πλέον μετα απο ταξιδάκι φταίει η αντλία.Ισως οχι αυτού καθ αυτοιύ η ίδια αλλα τα φίλτρα της ή ο ρυθμιστής πίεσης.Δυστυχώς πάνε όλα μαζί με την αντλία.Πλέον δεν ανοίγει το μηχανάκι και η αντλία σφυρίζει.Πάμε για άλλη λοιπόν οπότε τηλέφωνα κλπ οτι μπορείς στείλε.

Τοσο δυσκολο ηταν να γκουγκλαρεις το ονομα του και να το βρεις αμεσως; μιλαμε για ένα από τους καλυτερους μηχανικους χοντα στην ελλαδα..

εδώ εισαι: 2691 021301 στο ΑΙγιο...

vasiliscbf1000
28/06/2016, 18:14
Λοιπόν παιδιά,η αντλία αλλάχτηκε.Εν συντομία για να μη το τραβάω πολύ.Εχω ενα φιλαράκι που εκτός απο ευρεσιτέχνης,λύνει και δένει.Βγήκε η αντλία,τα φίλτρα καθαρίζουν καί τα δύο που ορισμένοι λένε οτι δεν βγαίνουν.Επειδή είχαμε την υποψία οτι το μοτερ της αντλίας πιθανόν να εχει χάσει bar,δεν βάλαμε την ίδια και αγοράσαμε μία απο ανταλλακτικά αυτοκινήτων μάρκας Hoffer στα 3,5 bar,ισπανική αν δεν κάνω λάθος.Δίδεται μαζί με τη φύσσα της η οποία θέλει λίγο φάγωμα για να χωρέσει και πάλι στα πλαστικά της φλοτερ κλπ.Γεινικά δεν μας ζόρισε.Αυτό που μας δυσκόλεψε λίγο,ηταν το να ξανακουμπώσει πάνω στο ρεζερβουάρ σωστά ωστε να μη χάνει βενζίνη.Εγινε κι αυτό σωστά και οταν το δοκίμασα επαθα καί με το τράβηγμα καί με το δούλεμα που είχε.Τονίζω οτι είχα χάσει γύρω στα 6-7 άλογα απο αντλία οπως εδειξε και το δυναμόμετρο.Υπολογίζω οτι τα ξαναπήρα πίσω και θα γράψω νεότερα απο την εκ νέου δυναμομέτρηση τις επόμενες μέρες.361785[ATTAC

vasiliscbf1000
28/06/2016, 18:21
361787361788361789

vasiliscbf1000
10/07/2016, 12:08
Ρε παιδιά,μπορεί κάποιος να μου πεί πού στο διάολο είναι αυτό το 2ο φίλτρο της αντλίας που ψεκάζει στα μπεκ?Στις φωτό που έβαλα το πρώτο φαίνεται ποιό είναι.Το 2ο είναι αυτό στο κουτάκι το μικρό το άσπρο με τη βίδα και το ελατήριο που βρίσκεται πάνω στο μοτέρ της αντλίας στη 2η φωτό ή βρίσκεται κάπου εκεί που βιδώνει στο ρεζερβουάρ?Στην τελευταία φωτό μπορεί να πεί κάποιος πού περίπου βρίσκεται ή δεν είναι ούτε εκεί αλλα κάπου αλλού?

vasiliscbf1000
29/07/2016, 11:54
Τελικά το εσωτερικό φίλτρο είναι όλο αυτο το πλαστικό και δεν βλέπω να καθαρίζει απο κάπου.Ηρθε ολοκαίνουργια και γνήσια αντλία απο ebay Ιταλία τοποθετήθηκε κι όλα οκ.Κόστος τελικό 105ε και την τοποθέτησα μόνος.

Specialized
29/07/2016, 13:25
Αν κατάλαβα καλά, η Χόφφερ δεν ταίριαξε;

vasiliscbf1000
01/08/2016, 12:45
ταίριαξε μια χαρά σαν μηχανισμός αντλίας.Απλά το εσωτερικό φίλτρο μέσα στο πλαστικό ηταν βουλωμένο .Οπότε και η μαμίσια αντλία δούλευε κανονικά απλά δεν μπορούσε να τραβηξει καύσιμο λόγω φίλτρου.Οπότε άλλαξε ολόκληρη και έληξε.Θα πειραματιστώ όμως με την παλιά για να δώ εαν γινεται να καθαρίσει το φίλτρο.