PDA

View Full Version : Θα Με λυσετε την απορια.....Τενερεδες?



Pan (dvs)
05/05/2016, 22:30
Ηπια που λετε το καφεδακι μου με τον φιλο μου τον Θαναση στην Πρεβεζα και ειπα να παρω τον δρομο του γυρισμου.
Με το που ξεπαρκαρω ,μπροστα μου δυο μηχανες φορτωμενες μεχρι τα μπουνια.... στο σταματα ξεκινα.Καταλαβα οτι κατι ψαχνανε.Τους κανω νοημα,σταματανε και σε απταιστα "Κροατικα" τους κατατοπισα που μπορουνε να βρουνε φθηνο καταλλυμα.

Χαιρετηθηκαμε και παω να φυγω.Ο Γερμανος ομως,μου κανει νοημα,να ξαναγυρισω.Με τα πολλα καταλαβαινω οτι εχει μηχανικο προβλημα.

Ρε το Τενερε του λεω?Ναι ρε το Τενερε μου λεει.
Ρε το Τενερε,τον ξαναλεω δεν σπαει δεν χαναει.Μηπως εχει θεμα το Gs (Ντακαρακι κουκλα με ντεποζιτο 75 λιτρων) και δεν καταλαβα καλα?
Πεταγετε η Γερμανιδα με την Μπε-Μπε και μου εξηγει οτι η Μπε-μπε εχει διακοσαρισει πριν απο 50,000 χλμ και ακομη συνεργειο πηγαινει μονο για λαδια.Ενω το Ντενερε τις μισες μερες της ζωης του δεν πληρωνει γκαραζ γιατι ειναι στο συνεργειο.

Να μην το πολυκουραζω δεν επαιρνε την Τριτη.Απο Δευτερα εμπαινε νεκρα και μετα τεταρτη.Το σασμαν δεν ειναι απλο πραμα,θελει μαστορα.Τους παιρνω λοιπον απο το χερι και τους παω στον εξουσιοδοτημενο της ΥΑΜΑΗΑ στην Πρεβεζα (ΜΟΤΟ ΣΠΥΡΙΔΩΝΟΣ).Μας εξηγησε οτι πρεπει να ανοιξει την μηχανη για να πει σιγουρα τι εχει,αλλα κατα πασα πιθανοτητα η σφηνα (ας πουμε) απο το γραναζι της τριτης εφυγε και γυριζει τρελα χωρις να κοντραρει.Εβαλε τον Γερμανο μπροστα στον υπολογιστη και του εδειξε ποιο ητανε πιθανοτατα το προβλημα.Του ειπε επισης οτι αν αποφασισει να την επισκευασει θα παρει χρονο.Ο Γερμανος δεν ειχε χρονο και προτιμησε να το ρισκαρει.

Ερωτηση:Θα φτασει Γερμανια?

ΥΓ Ο μαστορας και ο βοηθος του αψογοι στην συμπεριφορα τους και εξυπηρετικοτατοι.Πολλα μπραβο.
Δεν τους κρινω σαν μαστορες,γιατι δεν τους γνωριζω,αλλα σαν ανθρωπους.

George_M.
05/05/2016, 22:34
Ερωτηση:Θα φτασει Γερμανια? [/B]



Γερμανος κ να μην εχει ADAC δεν γινεται οποτε σιγουρα θα φτασει...:lol:

Pan (dvs)
05/05/2016, 22:38
Γερμανος κ να μην εχει ADAC δεν γινεται οποτε σιγουρα θα φτασει...:lol:

Δεν ειχε ADAC.Τον "εκοψαν" απο πελατη και τον ενημερωσαν οταν ητανε καθ οδον για Ελλαδα,γιατι τους ειχε καλεσει δυο φορες μεσα σε δυο χρονια.

George_M.
05/05/2016, 22:43
Δεν ειχε ADAC.Τον "εκοψαν" απο πελατη και τον ενημερωσαν οταν ητανε καθ οδον για Ελλαδα,γιατι τους ειχε καλεσει δυο φορες μεσα σε δυο χρονια.

αρα επιβαιβεωνει οσα ακουμε για διακοπες συμβολαιων κ ευτηχως ΔΕΝ ισχυουν μονο για εμας εδωσ το Ελλαντα που φοβομαστε οτι μας εχουν στο περιθωρειο...
τεσπα μην το χαλασουμε το θεμα,ωραια ομως ξηγηθηκες!:beer:

azar41
05/05/2016, 22:46
Mωρέ μια χαρά θα φθάσει ας βάζει απο δευτέρα-τετάρτη, δε χάθηκε ο κόσμος, ροπή έχει,στο 660 αναφέρεσαι μάλλον και οχι δεν έχει ακουστεί κάτι για κιβώτιο. Ντακάρ με 75 λίτρα τεπόζιτο !!!;;;

taisteal
05/05/2016, 23:04
Μα ειναι ερωτησεις αυτες;;;
Χαλαει το ντακαρακι;;

Αλλωστε ενας φιλος του ξαδερφου του μπατζανακη του κολλητου μου ειχε ντακαρ
εκανε 231.000 χλμ,και αλλαξε 2 φορες λαδια.....μονο!!!

Get a fucking life...

el-Gatto
06/05/2016, 00:37
Kι όμως συμβαίνει.
Και το γνωρίζω.(όχι προσωπικά ευτυχώς)
Το πρόβλημα έχει εμφανιστεί σε κάποια XTZ ,τα οποία βγήκαν από μιά συγκεκριμένη γραμμή παραγωγής το 2009.
Για περισσότερες λεπτομέρειες δείτε απ'κάτ
http://www.xt660.com/showthread.php?t=23501

MG-KTiNoS
06/05/2016, 00:52
NA ΓIATI TDM

vaska
06/05/2016, 00:55
Μπράβο ρε Πάνο καλά ξηγήθηκες. Ευτυχώς εσύ δεν είσαι εμμονικός με μαρκες και σήματα και τους βοήθησες τους ανθρώπους.

:beer:

Αλλά η ADAC ρε παιδί μου που κάποτε κάποιοι έπιναν νερό στο όνομά της?? Η ADAC?? Η μεγαλύτερη των μεγάλων?? Αυτή που δεν ασφάλιζε όχημα αλλά οδηγό??

Και πως νομιμοποιείται άραγε να προσβάλει μονομερώς το συμβόλαιο??? Δεν θα έπρεπε αυτό (πόσες κλήσεις βοηθείας έχεις δικαίωμα να κάνεις) να αναφέρεται ρητά στους όρους??

el-Gatto
06/05/2016, 01:11
Απ'όσο γνωρίζω ,δεν προσβάλει το συμβόλαιο.
Απλά ,όταν λήξει ,δεν δέχεται να στο ανανεώσει.
Είχα ακούσει απο γνωστό μου περιστατικό άρνησης ανανέωσης ,ο οποίος χρειάστηκε οδική βοήθεια 2 φορές μέσα σ'ένα χρόνο.
Απ'ότι φαίνεται ,κ 1 φορά το χρόνο είναι αρκετή για άρνηση νέου συμβολαίου.
Αν όντως ισχύει γενικά αυτή η πολιτική της εταιρίας ,τότε θα πρέπει να βγάλει νέο logo
ΑDAC ,είμαστε πάντα κοντά σας ,αρκεί να μήν μας χρειαστείτε !!! :bawl:

congate7
06/05/2016, 01:19
Είχα ακούσει απο γνωστό μου περιστατικό άρνησης ανανέωσης ,ο οποίος χρειάστηκε οδική βοήθεια 2 φορές μέσα σ'ένα χρόνο.

Μίλας για την ADAC ή για άλλη ασφαλιστική εδώ στην Ελλάδα;

vaska
06/05/2016, 06:34
Δεν ειχε ADAC.Τον "εκοψαν" απο πελατη και τον ενημερωσαν οταν ητανε καθ οδον για Ελλαδα,γιατι τους ειχε καλεσει δυο φορες μεσα σε δυο χρονια.



Απ'όσο γνωρίζω ,δεν προσβάλει το συμβόλαιο.
Απλά ,όταν λήξει ,δεν δέχεται να στο ανανεώσει.
Είχα ακούσει απο γνωστό μου περιστατικό άρνησης ανανέωσης ,ο οποίος χρειάστηκε οδική βοήθεια 2 φορές μέσα σ'ένα χρόνο.
Απ'ότι φαίνεται ,κ 1 φορά το χρόνο είναι αρκετή για άρνηση νέου συμβολαίου.
Αν όντως ισχύει γενικά αυτή η πολιτική της εταιρίας ,τότε θα πρέπει να βγάλει νέο logo
ΑDAC ,είμαστε πάντα κοντά σας ,αρκεί να μήν μας χρειαστείτε !!! :bawl:


Ναι είναι πιο λογικό αυτό που λες αλλά μου έκανε εντύπωση αυτό που λέει ο απουπάνου "Τον "εκοψαν" απο πελατη και τον ενημερωσαν οταν ητανε καθ οδον για Ελλαδα". Αυτό είναι μεγαλύτερη πουστιά. Τες πα θα την βρούνε την άκρη φαντάζομαι αλλά τελικά πρέπει να ισχύει η τελευταία σου πρόταση.

devil's animal
06/05/2016, 07:07
και γ@μω τις πολιτικες για ασφαλιστικη-οδικη βοηθεια...
-"μαγκες εμεις τα λεφτα σας θελουμε... αν μας παρετε τηλ και χρησιμοποιησετε τις παροχες μας, να ξερετε δεν θα ανανεωσουμε την επομενη φορα...αμ πως? αν σας περισυλλεγουμε απο δωθε και απο κειθε, δεν θα βγαλουμε φραγκο...εμεις θελουμε οχηματα που δεν χαλανε....ΠΟΤΕ!!":a21:

Πανο μια χαρα ξηγηθηκες...θα την βρουν την ακρη...στην τελικη λιγη περιπετεια μεσα στο ταξιδι, δεν ειναι κακο...μονο η τσεπη ποναει...

Pan (dvs)
06/05/2016, 08:01
αρα επιβαιβεωνει οσα ακουμε για διακοπες συμβολαιων κ ευτηχως ΔΕΝ ισχυουν μονο για εμας εδωσ το Ελλαντα που φοβομαστε οτι μας εχουν στο περιθωρειο...
τεσπα μην το χαλασουμε το θεμα,ωραια ομως ξηγηθηκες!:beer:

Εκανα οτι ακριβως θα εκανε ο καθενας εδω μεσα,η θα επρεπε.


Mωρέ μια χαρά θα φθάσει ας βάζει απο δευτέρα-τετάρτη, δε χάθηκε ο κόσμος, ροπή έχει,στο 660 αναφέρεσαι μάλλον και οχι δεν έχει ακουστεί κάτι για κιβώτιο. Ντακάρ με 75 λίτρα τεπόζιτο !!!;;;

Αυτο μονο σου εκανε εντυπωση,το αλλο που αλλαζει μονο λαδια για 250.000 χλμ το περασες στο ντουκου?:lol:

Οχι δεν ητανε 75 λιτρα,αλλα αν το εκτιμησα σωστα κανα 35αρι το επαιρνε.Κατα τ αλλα κουκλα το Ντακαρακι.


Μα ειναι ερωτησεις αυτες;;;
Χαλαει το ντακαρακι;;

Αλλωστε ενας φιλος του ξαδερφου του μπατζανακη του κολλητου μου ειχε ντακαρ
εκανε 231.000 χλμ,και αλλαξε 2 φορες λαδια.....μονο!!!

Get a fucking life...

Παντως εκει που καναμε πλακα ησουν ο πρωτος που σκεφτηκα.:D
Η αληθεια ειναι οτι περα απο την υπερβολη μου,δεν τις ειχε βγαλει ζημιες,αλλα ολα τα χλμ τα ειχε σε ταξιδια.

Pan (dvs)
06/05/2016, 08:05
Απ'όσο γνωρίζω ,δεν προσβάλει το συμβόλαιο.
Απλά ,όταν λήξει ,δεν δέχεται να στο ανανεώσει.
Είχα ακούσει απο γνωστό μου περιστατικό άρνησης ανανέωσης ,ο οποίος χρειάστηκε οδική βοήθεια 2 φορές μέσα σ'ένα χρόνο.
Απ'ότι φαίνεται ,κ 1 φορά το χρόνο είναι αρκετή για άρνηση νέου συμβολαίου.
Αν όντως ισχύει γενικά αυτή η πολιτική της εταιρίας ,τότε θα πρέπει να βγάλει νέο logo
ΑDAC ,είμαστε πάντα κοντά σας ,αρκεί να μήν μας χρειαστείτε !!! :bawl:

Μπορει να εγινε διακοπη με τη ληξη του συμβολαιου και απλα συννεπεσαν οι ημερομηνιες με το ταξιδι.Υποθετω οτι οσο σκληρη πολιτικη και να εχει,τετοιες χοντραδες δυσκολα να τις κανει.

lonerider
06/05/2016, 09:29
Γερμανία θα φτασει με τρένο....:D

motoexelixis
06/05/2016, 11:56
δε ξερω ρε παιδια, αλλα εχω adac κατι χρονια τωρα, εχω μεινει απο μπαταρια με το ματιζακι, ηρθανε με βαλανε μπροστα, σε ατυχημα ηρθανε και μου πηραν τη μηχανη σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα, μεχρι βενζινη μου εχουν φερει, ολα αυτα μεσα σε 2 χρονια μιλαμε για 4 με 5 περιστατικα,αν τα θυμαμαι ολα. Δε ξερω αν εχει αλλαξει κατι αλλα αν οντως ειναι ετσι τζαμπα τα σχεδον 90 ευρω που ζητανε.
Εγω παντως παραπονο δεν ειχα και ποτε.

el-Gatto
06/05/2016, 12:20
Μίλας για την ADAC ή για άλλη ασφαλιστική εδώ στην Ελλάδα;
για την ADAC


δε ξερω ρε παιδια, αλλα εχω adac κατι χρονια τωρα, εχω μεινει απο μπαταρια με το ματιζακι, ηρθανε με βαλανε μπροστα, σε ατυχημα ηρθανε και μου πηραν τη μηχανη σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα, μεχρι βενζινη μου εχουν φερει, ολα αυτα μεσα σε 2 χρονια μιλαμε για 4 με 5 περιστατικα,αν τα θυμαμαι ολα. Δε ξερω αν εχει αλλαξει κατι αλλα αν οντως ειναι ετσι τζαμπα τα σχεδον 90 ευρω που ζητανε.
Εγω παντως παραπονο δεν ειχα και ποτε.
Πότε λήγει το συμβόλαιό σου;
Αν θυμηθείς ,ρίξε μιά ενημέρωση εδώ με το που θα...αν θα στο ανανεώσουν κανονικά.

Επίσης ,κάποιος που έχει ADAC ,θα ήταν χρήσιμο αν έκανε μια προσεκτική ανάγνωση στην σελίδα με τα πολλά-κολλητά-ψιλά γράμματα ,κ να ενημερώσει ΑΝ υπάρχει κάποιος όρος-δικλείδα αριθμού περιστατικών που δικαιείται ο πελάτης ανα χρόνο για παράδειγμα ,ή οτιδήποτε παρεμφερές που να νομιμοποιεί την άρνηση εξυπηρέτησης ,ή την άρνηση ανανέωσης συμβολαίου.

Βέβαια ,κάποιος συμφορουμίτης ασφαλιστής ,θα μπορούσε να μας ενημερώσει αναλυτικότερα κ εγκυρότερα.

motoexelixis
06/05/2016, 12:21
ανανεωση εκανα ακριβως πριν απο 2 μηνες, γιαυτο μου κανει εντυπωση

Edit:

Ισως να με εχουν στα ωπα ωπα, επειδη τους πληρωσα και καμια 15αρια μερες νωριτερα τον 3ο μου ηρθε η ενημερωση οτι τον 4ο(απριλιο)πρεπει να ανανεωσω συνδρομη, και την ανανεωσα(εκανα την πληρωμη) απο μαρτιο.

motoexelixis
06/05/2016, 12:37
δια του λόγου το αληθές

358128

el-Gatto
06/05/2016, 12:44
Χμμμ....ενδιαφέρον....άρα κάτι άλλο πρέπει να συμβαίνει για τους απορριφθέντες...δεν έχω προσωπική εμπειρία επι του θέματος ,οπότε δεν μπορώ να γνωρίζω τα αίτια διαφορετικής πολιτικής ανα πελάτη.

Το κακό είναι βέβαια οτι έιμαστε OffTopic με όλη αυτή την κουβέντα.
Το καλό είναι οτι ,κάποιος που θα τα διαβάσει ,θα καταλάβει οτι δεν υπάρχουν προβλήματα στα Τενερέ ,αλλά στην Οδική ...Βοήθειά τους. :lol:

motoexelixis
06/05/2016, 12:45
:D:D:D

vaska
06/05/2016, 13:21
για την ADAC


Βέβαια ,κάποιος συμφορουμίτης ασφαλιστής ,θα μπορούσε να μας ενημερώσει αναλυτικότερα κ εγκυρότερα.

Απ' όσο θυμάμαι δεν περνάει από τους ασφαλιστές η Α Ντα Τσε. για την πρώτη ασφάλιση μεσολαβούν 2 αδέρφια που εμπορεύονται τροχόσπιτα αν θυμάμαι καλά και μάλιστα έχω την αίσθηση ότι το κάνουν χωρίς να βγάζουν μία. Οι ανανεώσεις κανονικά από την εταιρία.

Σόρυ για το οφ τοπικ

Pan (dvs)
08/05/2016, 19:15
Τελικα εφτασε Ντισελντορφ.

Καπου στην Βορεια Ιταλια τον αποχαιρετησε και η πεμπτη,ακριβως με τον ιδιο τροπο που το ειχε κανει δυο-τρεις μερες νωριτερα η τριτη.Απροειδοποιητα και αθορυβα.

AUFGEBRACHT
08/05/2016, 19:42
Ντακαρακι κουκλα με ντεποζιτο 75 λιτρων

Δεν νομίζω να παίζει μετατροπή για Dakar με ντεπόζιτο 75lt... Tης Touratech ας πούμε το kit είναι για 40lt.

Pan (dvs)
09/05/2016, 01:00
Δεν νομίζω να παίζει μετατροπή για Dakar με ντεπόζιτο 75lt... Tης Touratech ας πούμε το kit είναι για 40lt.





Αυτο μονο σου εκανε εντυπωση,το αλλο που αλλαζει μονο λαδια για 250.000 χλμ το περασες στο ντουκου?:lol:

Οχι δεν ητανε 75 λιτρα,αλλα αν το εκτιμησα σωστα κανα 35αρι το επαιρνε.Κατα τ αλλα κουκλα το Ντακαρακι.



Αυτο το πηδησες?:D

daz
09/05/2016, 03:41
O μάστορας τι του έδειξε

αυτό που είναι στον κύκλο..

358343

ή αυτά που φάινονται πίσω απ' το γρανάζι 4?

358344

Pan (dvs)
09/05/2016, 07:53
O μαστορας,αν και δεν παρακολουθησα ολη τη συζητηση,με καθε επιφυλαξη του εδειξε κατι σαν το κατω σχεδιο.Μπορει καποια στιγμη να του εδειξε και το αλλο.
Του εξηγησε καποια γενικα πραγματα,γιατι ο Γερμανος ειχε θεμα με την γλωσσα.

daz
09/05/2016, 14:09
358360

358361

Απ' ότι έχω διαβάσει το πρόβλημα το δημιουργεί το στοπερ.

358362

daz
09/05/2016, 14:17
Που σταματάει την κίνηση του μύλου.

358363

Οπότε οι φουρκέτες δεν σταματούν όταν εμπλακεί η επόμενη ταχύτητα ..

Παρτ 11

358364

Οπότε το παίρνεις στο χέρι!

358365

Pan (dvs)
09/05/2016, 14:18
358360

358361

Απ' ότι έχω διαβάσει το πρόβλημα το δημιουργεί το στοπερ.

358362

Το στοπερ τι ακριβως δουλεια κανει?Αν δεν λειτουργει σωστα για καποιον λογο δημιουργει προβλημα σε καποια ταχυτητα στην αρχη και στην συνεχεια και σε αλλες?

Η αληθεια ειναι οτι απο αυτα που κουτσοακουσα μου δημιουργηθηκαν αρκετες απορειες.Τι σοι ασφαλεια ειναι αυτη και πως σπαει η δεν λειτουργει χωρις να δημιουρησει και αλλο προβλημα?

ΥΓ Αυτο για το στοπερ ακυρο,αφου απαντηθηκε.

daz
09/05/2016, 14:42
Όσοι το ανοίξαμε για το γρανάζι του στροφάλου (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=141920)..

Ελέγξαμε και το στοπερ που βρίσκεται εδώ.

358367

Στη φωτό του γάτου φαίνεται καθαρά.

358368

Το μικρό ρουλεμανάκι πιάνει στην οδοντοτή άκρη του μύλου (αριστερή άκρη στη φωτό του μύλου που έβαλα). Φαίνεται και στην παραπάνω φωτό.

Απ' την μέσα μεριά τώρα..

358369

Στην άλλη άκρη βρίσκεται ο λεβιές αλλαγής ταχυτήτων.

daz
09/05/2016, 14:49
Όποιος έχει διαπιστώσει σφιχτή λειτουργία στην αλλαγή ταχυτήτων (ανεξάρτητα απ' τα χλμ) καλύτερα να προμηθευτεί μία φλάτζα και να ελέγξει το στόπερ. (Ας ελέγξει και το ρουλεμάν στροφάλου)

Pan (dvs)
09/05/2016, 18:57
358360

358361

Απ' ότι έχω διαβάσει το πρόβλημα το δημιουργεί το στοπερ.

358362


Που σταματάει την κίνηση του μύλου.

358363

Οπότε οι φουρκέτες δεν σταματούν όταν εμπλακεί η επόμενη ταχύτητα ..

Παρτ 11

358364

Οπότε το παίρνεις στο χέρι!

358365


Όσοι το ανοίξαμε για το γρανάζι του στροφάλου (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=141920)..

Ελέγξαμε και το στοπερ που βρίσκεται εδώ.

358367

Στη φωτό του γάτου φαίνεται καθαρά.

358368

Το μικρό ρουλεμανάκι πιάνει στην οδοντοτή άκρη του μύλου (αριστερή άκρη στη φωτό του μύλου που έβαλα). Φαίνεται και στην παραπάνω φωτό.

Απ' την μέσα μεριά τώρα..

358369

Στην άλλη άκρη βρίσκεται ο λεβιές αλλαγής ταχυτήτων.

:a23::a23::a23:

Grafton 505
09/05/2016, 20:51
@daz Τι φθορά θα πρέπει να δει κάποιος στο stoper για να καταλάβει ότι έχει πρόβλημα ; Και γενικά, πως ΔΕΝ πρέπει να είναι για να μην έχει πρόβλημα ;

el-Gatto
09/05/2016, 21:34
Ουσιαστικά...Ενα μικροσκοπικό ρουλεμανάκι είναι.
Δεν πρέπει να είναι παραμορφωμένο ή παράκεντρο , κ πρέπει να ρολλάρει ελεύθερα γύρω απο το αξονάκι που εδράζεται.

Pan (dvs)
09/05/2016, 21:49
Ουσιαστικά...Ενα μικροσκοπικό ρουλεμανάκι είναι.
Δεν πρέπει να είναι παραμορφωμένο ή παράκεντρο , κ πρέπει να ρολλάρει ελεύθερα γύρω απο το αξονάκι που εδράζεται.

Αυτο δημιουργει θεμα σε ολες τις ταχυτητες?

el-Gatto
09/05/2016, 21:58
Αυτο δημιουργει θεμα σε ολες τις ταχυτητες?
Αυτό στοπάρει τον μύλο στη σωστή θέση κάθε σχέσης ,κουμπώνοντας στην ανάλογη εσοχή του.
Αν δεν ,μπορεί μια φουρκέτα να μείνει εκεί που ΔΕΝ πρέπει ,δυό γρανάζια να εμπλακούν παράκεντρα ,και κράκκκκκκ

Pan (dvs)
09/05/2016, 22:00
Αυτό στοπάρει τον μύλο στη σωστή θέση κάθε σχέσης ,κουμπώνοντας στην ανάλογη εσοχή του.
Αν δεν ,μπορεί μια φουρκέτα να μείνει εκεί που ΔΕΝ πρέπει ,δυό γρανάζια να εμπλακούν παράκεντρα ,και κράκκκκκκ

Εδω γιατι δεν ειχαμε κρακκκκκκ?Και γιατι στην αρχη δεν εμαινε μονο η τριτη και μετα απο δυο μερες και η πεμπτη?

taisteal
09/05/2016, 22:01
Αυτό στοπάρει τον μύλο στη σωστή θέση κάθε σχέσης ,κουμπώνοντας στην ανάλογη εσοχή του.
Αν δεν ,μπορεί μια φουρκέτα να μείνει εκεί που ΔΕΝ πρέπει ,δυό γρανάζια να εμπλακούν παράκεντρα ,και κράκκκκκκ

Δηλαδη μπορει να το παθεις και ετσι στο ασχετο ολο αυτο;;
Δεν σου δειχνει σημαδια,οπως να σκληρυνουν οι ταχυτητες π.χ??

daz
09/05/2016, 22:08
Ουσιαστικά...Ενα μικροσκοπικό ρουλεμανάκι είναι.
Δεν πρέπει να είναι παραμορφωμένο ή παράκεντρο , κ πρέπει να ρολλάρει ελεύθερα γύρω απο το αξονάκι που εδράζεται.

Και να μην είναι λυγισμένο. :D

daz
09/05/2016, 22:14
Εδω γιατι δεν ειχαμε κρακκκκκκ?Και γιατι στην αρχη δεν εμαινε μονο η τριτη και μετα απο δυο μερες και η πεμπτη?

Μωρέ υπήρχαν κάποια που είχαν το πρόβλημα για αρκετά χλμ πριν τα δώσουν όλα στο χέρι. Η πεμπτη μπορεί να μην μπαίνει για άλλους λόγους. Κάποιοι βρήκαν κομμάτια μέσα στο σασμάν τους.
Άλλοι κοιτούσαν το "πρόβλημα" χωρίς να λύσουν κινητήρα. :lol:
Ας μη βάλω εικόνες σκληρής τσόντας..

Πάντως τα κρούσματα δεν είναι πολλά και μάλλον είναι συγκεκριμένη παρτίδα.

daz
09/05/2016, 22:17
Δηλαδη μπορει να το παθεις και ετσι στο ασχετο ολο αυτο;;
Δεν σου δειχνει σημαδια,οπως να σκληρυνουν οι ταχυτητες π.χ??

Ναι θα καταλάβεις διαφορά στις ταχύτητες. Κάποιος είχε γράψει ότι σκληραίνουν, γι' αυτό το έγραψα κι εγώ παραπάνω.

Μη φοβάσαι ρε, ότι και να πάθει μέχρι τη γερμανία θα σε πάει! :lol:

09 είναι το δικό σου ή 08?

taisteal
09/05/2016, 22:19
Ναι θα καταλάβεις διαφορά στις ταχύτητες. Κάποιος είχε γράψει ότι σκληραίνουν, γι' αυτό το έγραψα κι εγώ παραπάνω.

Μη φοβάσαι ρε, ότι και να πάθει μέχρι τη γερμανία θα σε πάει! :lol:

09 είναι το δικό σου ή 08?

Στη Γερμανια παω και με το σκουτερ δεν με απασχολει :lol:

08' και τωρα γραφει 84.000..

Ρε,με αγχωσατε...

daz
09/05/2016, 22:28
Κάποιοι είχαν πρόβλημα για 20 και 30.000 χλμ. Κάποιος μαζί με τα λάδια έβγαλε και αυτό απ' τον κινητήρα. :lol:

358419


Ο συγκεκριμένος είχε 140.000 χλμ και δεν ασχολήθηκε, το άφησε έτσι. :lol:
Είχα βρει καμποσες αναφορές για σπασμένα κιβώτια.

Ένα θρετνάκι στα γρήγορα το οποίο έχει αρκετές περιπτώσεις συμπεριλαμβανομένης και της παραπάνω.

http://www.xt660.com/showthread.php?t=19882

Για τους ψύχραιμους.

https://www.google.gr/search?q=tenere+gearbox+failure&biw=1920&bih=881&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi2uYfn6c3MAhWlKMAKHRMPAJYQ_AUIBigB#

daz
09/05/2016, 22:32
Στη Γερμανια παω και με το σκουτερ δεν με απασχολει :lol:

08' και τωρα γραφει 84.000..

Ρε,με αγχωσατε...

Μη φοβάσαι ρε, ότι είναι να πάθει θα το πάθει. :lol:

Αλέκο είναι πολύ λίγα τα κρούσματα σε σχέση με αυτά που έχουν πωληθεί αλλά και σε σχέση με τα μηχανάκια που φοράνε τον ίδιο κινητήρα.

Μάλλον πρόκειται για συγκεκριμένη παρτίδα, τα περισσότερα είναι 09 (αν όχι όλα, δε θυμάμαι).

Το είχα αναφέρει πάλι ρε 'συ αυτό το πρόβλημα. Το είχα αναφέρει και στο θρεντ με το γρανάζι του εκκεντροφόρου.

Πάντως να ρίχνεις και καμια ματιά στα λάδια.:lol:


Οδική καλή έχεις? :p

taisteal
09/05/2016, 22:36
Το σασμαν ειναι τελειο,δεν εχω κανενα θεμα.
Και στα λαδια δεν εχω δει το παραμικρο.
Οδικη δεν εχω :ZZZ:

el-Gatto
09/05/2016, 22:37
Εδω γιατι δεν ειχαμε κρακκκκκκ?Και γιατι στην αρχη δεν εμαινε μονο η τριτη και μετα απο δυο μερες και η πεμπτη?
Ραι φίλαι τη αιροτοίσης οινε αυταις...αφού...2 μαιρες μαιτα την Τρίτη ΠΑΝΤΑ οιναι η Πέμπτη...αφού...ΤΡΙΤΗ-ΤΕΤΑΡΤΗ-ΠΕΜΠΤΗ...λαίμαινες. :p





08' και τωρα γραφει 84.000..

Ρε,με αγχωσατε...
Μην αΧόνεσαι φήλαι...το 8άρη τω καλώ τω σιλαιΧτηκώ δαιν παθένοι τήποτα λέμενααις.....αφού. :lol:

Grafton 505
09/05/2016, 22:42
Ουσιαστικά...Ενα μικροσκοπικό ρουλεμανάκι είναι.
Δεν πρέπει να είναι παραμορφωμένο ή παράκεντρο , κ πρέπει να ρολλάρει ελεύθερα γύρω απο το αξονάκι που εδράζεται.


Και να μην είναι λυγισμένο. :D


ok :a013:

Tι τραβάτε και εσείς με τα αντβέρτσουζζζζζζζ !!! :lol:

daz
09/05/2016, 22:50
Μην αΧόνεσαι φήλαι...το 8άρη τω καλώ τω σιλαιΧτηκώ δαιν παθένοι τήποτα λέμενααις.....αφού. :lol:

Πάντως όσα έχουν σπάσει μαυρα είναι!
Λευκό κανένα! :smokin:

Ρε άμα σπάσει!

Αυτό ο κινητήρας ζυγίζει όσο ενας δικύλινδρος..

Άμα σπάσει..!!!

:lol:

taisteal
09/05/2016, 22:54
Πάντως όσα έχουν σπάσει μαυρα είναι!
Λευκό κανένα! :smokin:

Ρε άμα σπάσει!

Αυτό ο κινητήρας ζυγίζει όσο ενας δικύλινδρος..

Άμα σπάσει..!!!

:lol:

Ανεβα στο Ρερεση να σου πω απο κοντα για τα μαυρα :moutza:

Λευκα δεν σπανε γιατι δεν υπαρχουν,δεν πουληθηκαν πανω απο 2

:lol::lol:

el-Gatto
09/05/2016, 22:57
Πάντως όσα έχουν σπάσει μαυρα είναι!
Λευκό κανένα! :smokin:

Ρε άμα σπάσει!

Αυτό ο κινητήρας ζυγίζει όσο ενας δικύλινδρος..

Άμα σπάσει..!!!

:lol:

Οντως...τόσες 10άδες κιλά αλουμίνιο κ ατσάλι...για σκράπ να το πουλήσεις ,παίρνεις έναν καιΡνούγιο με 0 χλμτρα.:D