PDA

View Full Version : Transalp 600(650)vs 650gs(2002-03)vs aprilia pegaso vs afrika?



Σελίδες : [1] 2

nikos_kriti
05/05/2016, 22:41
Ποιό είναι πιο αξιόπιστο και οικονομικό? Μετα από ενα αξιόπιστο χτ στα 96.000 χλ ποιό μπορεί να έχει την αξιοπιστία του?

George_M.
05/05/2016, 22:59
ΤΑ650...:wave2:

sugariasgeorge
05/05/2016, 22:59
Transalp 600
οσο αφορα το αλλο δεν θα ειμαι αντικειμενικος γιατι με περιμενει στη γωνια ο tai...:D
ασε που θα περιμενει και φωτο...;)
οποτε --->358097:beer::beer:

taisteal
05/05/2016, 23:11
Flame θρεντακΙα βλεπω σημερις..
TA & AT.
Μονο τον πηγασο δεν ειχα ποτε,αλλα δεν θα τον επελεγα γιατι ειναι λιγο σπ@σαρχιδης

:D:D

DAYMAN
05/05/2016, 23:29
ΤΑ και ΑΤ και απο εμενα.

SHOOTER045
05/05/2016, 23:31

Μόνο

nikos_kriti
05/05/2016, 23:37
Ta και At σημαίνει!!!!?

SHOOTER045
05/05/2016, 23:38
Ta και At σημαίνει!!!!?

Τρανς-Αλπ
Άφρικα-Τουιν

nikos_kriti
05/05/2016, 23:38
Παιδιά θέλω συμετοχή με άποψη και γνώση στο θέμα πλς!!!

nikos_kriti
05/05/2016, 23:40
Οκ!!! Λογικό ακούγεται!!

taisteal
05/05/2016, 23:40
Παιδιά θέλω συμετοχή με άποψη και γνώση στο θέμα πλς!!!

Τι θες να μαθεις ακριβως;;

nikos_kriti
05/05/2016, 23:42
Είναι αλήθεια οτι ο Πήγασος με το gs φοράνε το ίδιο μοτέρ? Με μόνο μια βαλβίδα στο Πήγασο περισσοτερη?

SHOOTER045
05/05/2016, 23:44
Παιδιά θέλω συμετοχή με άποψη και γνώση στο θέμα πλς!!!

Είχα το 650 και σταμάτησε το κοντέρ στις 60+ χιλιάδες με σερβις στην ωρα του και πολύ σκισιμο χωρίς κιχ.

nikos_kriti
05/05/2016, 23:49
Το χτ αν και 500 είναι αξιόπιστο. Έχω 96 χιλ.στο κοντέρ αλλά μετα απο μια εκδρομή που εκανα με την σύζυγο, 230 χιλ πρωι έως βράδυ τότε αποφάσισα να πάρω μια πιο άνετη μηχανή!!! Αξιοπιστία του χτ αλλά νανε και για μια εκδρομή. Υπόψην οτι μου αρέσει να οδηγώ και έτσι !!!!π.σ
45 είμαι!!!! Καλά δεν είναι να δώσω το χτ του γιού μου?

taisteal
05/05/2016, 23:49
Είχα το 650 και σταμάτησε το κοντέρ στις 60+ χιλιάδες με σερβις στην ωρα του και πολύ σκισιμο χωρίς κιχ.

Γιατι σταματησε στις 60.000?
Ιδιο μοτερ φοραει το Aprilia με το gs,με οικονομια στο καυσιμο και σχετικη αξιοπιστια.
Στα περιφερειακα πονανε.
Το ΤΑ καιει αρκετη βενζινη,σιγουρα πανω απο 2 λιτρα διαφορα με τα 2 ευρωπαικα,αλλα ειναι πολυ
πιο αξιοπιστο.
230 χλμ σε μια μερα,το καψατε το μοτερι :lol:

nikos_kriti
05/05/2016, 23:52
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7936288/

nikos_kriti
05/05/2016, 23:57
Γιατι σταματησε στις 60.000?
Ιδιο μοτερ φοραει το Aprilia με το gs,με οικονομια στο καυσιμο και σχετικη αξιοπιστια.
Στα περιφερειακα πονανε.
Το ΤΑ καιει αρκετη βενζινη,σιγουρα πανω απο 2 λιτρα διαφορα με τα 2 ευρωπαικα,αλλα ειναι πολυ
πιο αξιοπιστο.
230 χλμ σε μια μερα,το καψατε το μοτερι :lol:

Έπρεπε να ήσουν απο μια μεριά να με έβλεπες την αλλη μερα που πήγα για να πάω για δουλειά!!! Το χτακι δεν μαφησε ποτε πουθενά!,! Το λατρεβω.. μάλλον θα το κρατήσω μήπως και αγοράσω καμια μάπα και φρικαρω!!!!

sugariasgeorge
06/05/2016, 00:15
Έπρεπε να ήσουν απο μια μεριά να με έβλεπες την αλλη μερα που πήγα για να πάω για δουλειά!!! Το χτακι δεν μαφησε ποτε πουθενά!,! Το λατρεβω.. μάλλον θα το κρατήσω μήπως και αγοράσω καμια μάπα και φρικαρω!!!!
.
να το κρατησεις...
και εγω εχω κρατησει ενα ΧΤ600Ε...:)
.
στο θεμα μας...
εχω ενα αφρικα του 98...σε λιγο θα γυρισει το κοντερ για 2η φορα(194.600χλμ)...
ενα μεγαλο σερβις εχει στα 92.000χλμ και αλλο ενα προσφατο(εξισου μεγαλο) στα 189.000χλμ...
τα υπολοιπα στην ωρα τους βεβαια...
ισως να ειμαι και πολυ τυχερος γιατι δεν εχω αλλαξει ουτε ανορθωτη ουτε τρομπα βενζινης , *και κατι αλλα ψιλα* που συνηθως πασχουν...

DAYMAN
06/05/2016, 00:37
αποψη ειναι το ΤΑ το εχω και δεν ζηταει τπτ παρα μονο εχει καταναλωση.Ο πηγασος επειδη τον ειχα απλα εζησα τον δρομο με τις λευκες και σου λεω μακρυα.Τα ΑΤ εχουν γραψει 200000 χλμ και πολλα δεν εχουν αλλαξει τρομπα και ανορθωτη ακομα (το 99% των ιδιοκτητων ηξερα τι μηχανακι ειχαν και το φροντιζαν ) εξαλλου αν ψαξεις εδω μεσα θα βρεις πολλα θεματα για τις υποψηφιες αου.

virus
06/05/2016, 07:24
230 χλμ σε μια μερα,το καψατε το μοτερι :lol:

να σου πω για εναν φιλο μου που εκανε σε μια μερα 2000 χλμ; ε μαζοχα;:lol:


με εχουν καλυψει οι απο πανω πληρως. θα προσθετα οτι το αφρικα στο δικαβαλο εχει καποιους συμβιβασμους. αν κανεις πατεντα στο top case θασαι πιο ανετα.

SHOOTER045
06/05/2016, 08:29
Γιατι σταματησε στις 60.000?
Ιδιο μοτερ φοραει το Aprilia με το gs,με οικονομια στο καυσιμο και σχετικη αξιοπιστια.
Στα περιφερειακα πονανε.
Το ΤΑ καιει αρκετη βενζινη,σιγουρα πανω απο 2 λιτρα διαφορα με τα 2 ευρωπαικα,αλλα ειναι πολυ
πιο αξιοπιστο.
230 χλμ σε μια μερα,το καψατε το μοτερι :lol:

Πήρα μετάθεση και το άφησα.
Το τωρινό ΤΑ700 παραδόξως αν και έφτασα τις 70.000 απο το 2011 που το έχω.
Έβγαλε κάτι χαζα θεματακια.
Και ναι καίνε αν τα ζοριζεις.
Στα χέρια μου το πολύ 220χλμ με κάθε γέμισμα

XLGeorge
06/05/2016, 09:33
Εχω Τρανσαλπ 650 απο καινουργιο με 149000χμ, πολλα απο αυτα με σκισιμο σε αυτοκινητοδρομους και επισης πολλα σε σχετικα αγριες χωματαδες. Το μηχανακι δεν εχει κανει κιχ και εκτος απο λαδια (καθε 6000χμ) και φιλτρο (καθε 12000χμ) χρειαζεται πολυ λιγη συντηρηση, μπουζι καθε 24000χμ και βαλβιδες ..σχεδον ποτε (δηλ. καθε 48000χμ). Ειναι πολυ ικανο στο χωμα, το ιδιο με το ΑΤ750 (μειον την αποσταση απο το εδαφος) και πιο μανιτζεβελο λογω βαρους/μεταξονιου, με απαραιτητη προϋποθεση την αλλαγη λαδιων/ελατηριων μπροστα και ενα πιο ανοιχτο/ψηλο τιμονι.

Εκει που πασχει ειναι η καταναλωση λογω καρμπυρατερ / ελλειψης 6ης και η ταχυτητα ταξιδιου, μεγιστη συνεχης ταχυτητα για οχι υπερβολικη καταναλωση ειναι τα 130-140χμω, απο κει και πανω η καταναλωση περναει τα 7.5-8λτ/100χμ, με συνεχη 160+χμω εχω δει και 9.5 :eek: Και επισης σε συνεχεις ψηλες ταχυτητες τσιμπαει και λαδι. Γενικα, δεν ειναι οτι καλυτερο για εθνικες, οι επαρχιακοι ειναι περισοτερο στο στοιχειο του.

Τα θεματακια που βγαζει ειναι τα εξης (επισης απο μηχανακια φιλων με πολλα χιλιομετρα). Πλαστικο γραναζακι ατερμονα κοντερ περιοδικα, ρουλεμαν λαιμου οπως πολλα Χονδα (τα αλλαζει κανεις με κωνικα και ξεμπλεκει) και φλαντζα καπακιου κεφαλης στον πισω κυλινδρο που ξεραινεται μετα τα 100000χμ και αρχιζει και χανει λαδι. Αυτα απο μενα.

nikos_kriti
07/05/2016, 00:56
Οπότε μάλλον για ΤΑ πάμε ολοταχώς!!! Για gs? Τίποτα ε? Οπότε καταλήξαμε!!! ΤΑ?

taisteal
07/05/2016, 00:57
Οπότε μάλλον για ΤΑ πάμε ολοταχώς!!! Για gs? Τίποτα ε? Οπότε καταλήξαμε!!! ΤΑ?

Εσενα τι σου αρεσει;

nikos_kriti
07/05/2016, 01:02
Εγώ δεν έχω θέμα.τα έχω κάνει βόλτα και τα 4μηχανακια.το κάθε ενα έχει και το χαρακτηρα του. Ποιό είναι όμως το ποιό αξιόπιστο? Αυτό που δεν με αφήνει στο δρόμο απο ηλιθιες βλάβες!! Το χτ μου τα πάει περίφημα εκεί. Δεν με έχει αφήσει ποτέ παρα τα 96000 στο κοντέρ!!! Απλά δεν αντεχω άλλους κραδασμους!!!

taisteal
07/05/2016, 01:04
Εγώ δεν έχω θέμα.τα έχω κάνει βόλτα και τα 4μηχανακια.το κάθε ενα έχει και το χαρακτηρα του. Ποιό είναι όμως το ποιό αξιόπιστο? Αυτό που δεν με αφήνει στο δρόμο απο ηλιθιες βλάβες!! Το χτ μου τα πάει περίφημα εκεί. Δεν με έχει αφήσει ποτέ παρα τα 96000 στο κοντέρ!!! Απλά δεν αντεχω άλλους κραδασμους!!!

Παρε το ΤΑ.

nikos_kriti
07/05/2016, 01:07
Μάλλον για εκεί με βλέπω. Ο μονο που με χαλάει στο TA είναι οτι σε χαμηλές ταχύτητες τρως όλη την ζεστα στα πόδια. Καίει το μοτέρ συνεχώς λογο φερινκ.

sugariasgeorge
07/05/2016, 01:08
Οπότε μάλλον για ΤΑ πάμε ολοταχώς!!! Για gs? Τίποτα ε? Οπότε καταλήξαμε!!! ΤΑ?
.
TA ή ΑΤ ???
νομιζω οτι ετσι πρεπει να συνεχισεις !!!;)

taisteal
07/05/2016, 01:13
Μάλλον για εκεί με βλέπω. Ο μονο που με χαλάει στο TA είναι οτι σε χαμηλές ταχύτητες τρως όλη την ζεστα στα πόδια. Καίει το μοτέρ συνεχώς λογο φερινκ.

Αν σε χαλαει μονο αυτο τοτε μια χαρα :D

nikos_kriti
07/05/2016, 01:19
Ενοεις κάτι? Αν ναι πες το και σε εμάς να μάθουμε!!!

taisteal
07/05/2016, 01:21
Ενοεις κάτι? Αν ναι πες το και σε εμάς να μάθουμε!!!

Οχι φιλε μου,δεν υπονοω κατι.
Αν το μοναδικο ελαττωμα που του βρισκεις ειναι η ζεστη,το οδηγησες και σου αρεσε τοτε το παιρνεις.

Gia
07/05/2016, 10:20
Καλημέρα και απο εμένα.

Αν δεν αντέχεις κραδασμούς τότε καλύτερα με δύο κυλίνδρους, οπότε το gs είναι έξω. Αν παρ'όλα αυτά το σκεφτείς, πήγαινε καλύτερα σε μοντέλο μετα το 2004 για καλύτερη κατανάλωση.

Οτι και να'ναι καλές βόλτες να έχεις..

nikos_kriti
07/05/2016, 16:41
Έχει φαει κολιμα ενα φιλαρακι και επιμένει για gs!!! Τόσο λάθος κανει ρε παιδιά?

taisteal
07/05/2016, 23:28
Έχει φαει κολιμα ενα φιλαρακι και επιμένει για gs!!! Τόσο λάθος κανει ρε παιδιά?

Το φιλαρακι σου θα το οδηγει η εσυ;;

:confused:
Μαλλον κι εσυ gs θελεις...

sugariasgeorge
08/05/2016, 00:13
Έχει φαει κολιμα ενα φιλαρακι και επιμένει για gs!!! Τόσο λάθος κανει ρε παιδιά?
.
και εγω εχω ''φαει'' κολληματα...
μονο που τα εχω πληρωσει εγω,και ποτε κανενας φιλος μου !!!:cry:
φιλικα παντα !!!:beer:.
.
στο θεμα μας τωρα...

Θα πρέπει να έχεις υπόψη ότι έχουν παρατηρηθεί τα εξής:
.Ανάβει η ενδεικτική λυχνία που δείχνει πρόβλημα στα ηλεκτρονικά του κινητήρα. Αυτό μπορεί να συμβεί για διάφορους λόγους που σχετίζονται με τη σύνδεση και αποσύνδεση (ηθελημένη ή όχι) διάφορων ηλεκτρικών μερών τα οποία το σύστημα διαβάζει ως βλάβη χωρίς να είναι. Συχνή όμως ήταν η βλάβη στον ανορθωτή (τον ίδιο ή τις φισέτες του) ο οποίος δεν τροφοδοτεί με σωστό ρεύμα το ηλεκτρικό κύκλωμα και την μπαταρία. Συμπτώματα είναι η πτώση της απόδοσης με το άναμμα των φώτων και η γενικότερα κακή απόδοση των ηλεκτρικών της μοτοσικλέτας (αδύναμα φώτα, κόρνα, φλας κλπ).
.Ο αυτόματος της μπαταρίας υπερθερμαίνεται.
.Κολλάνε οι διακόπτες των φρένων με αποτέλεσμα το στοπ να μένει πάντα αναμμένο.
.Συχνά αναφέρονται προβλήματα λειτουργίας και εκκίνησης μετά από βροχή ή από πλύσιμο.
.Ο κεντρικός διακόπτης χαλάει αρκετά γρήγορα
.Τα στοκ εξαρτήματα μετάδοσης (αλυσίδα - γρανάζια) είναι μέτριας ποιότητας.
.Η εξάτμιση σκουριάζει γρήγορα.
.Εχουν παρατηρηθεί διαρροές λαδιού.
.Σε μεμονωμένες περιπτώσεις έχει παρατηρηθεί σπάσιμο ή απώλεια της ασφάλειας του εμπρός γραναζιού.

Γενικά για τη χρήση και συντήρηση συνιστάται η φροντίδα και η αδιαβροχοποίηση ευαίσθητων σημείων της καλωδίωσης και η τοποθέτηση καλής ποιότητας after market εξαρτημάτων.

panavour
08/05/2016, 00:24
Και γω ΤΑ λεω,ομως εσυ παρε οτι σ αρεσει πιο πολυ.:wave2:

nikos_kriti
08/05/2016, 07:26
Οκ παιδιά νομίζω οτι πλέον είναι σαφές!!! ΤΑ είναι ή απάντηση !!!ευχάριστω σας όλους!!! Καλές βόλτες να έχουμε!!!!

AUFGEBRACHT
08/05/2016, 11:10
.Θα πρέπει να έχεις υπόψη ότι έχουν παρατηρηθεί τα εξής:
.Ανάβει η ενδεικτική λυχνία που δείχνει πρόβλημα στα ηλεκτρονικά του κινητήρα. Αυτό μπορεί να συμβεί για διάφορους λόγους που σχετίζονται με τη σύνδεση και αποσύνδεση (ηθελημένη ή όχι) διάφορων ηλεκτρικών μερών τα οποία το σύστημα διαβάζει ως βλάβη χωρίς να είναι. Συχνή όμως ήταν η βλάβη στον ανορθωτή (τον ίδιο ή τις φισέτες του) ο οποίος δεν τροφοδοτεί με σωστό ρεύμα το ηλεκτρικό κύκλωμα και την μπαταρία. Συμπτώματα είναι η πτώση της απόδοσης με το άναμμα των φώτων και η γενικότερα κακή απόδοση των ηλεκτρικών της μοτοσικλέτας (αδύναμα φώτα, κόρνα, φλας κλπ).
.Ο αυτόματος της μπαταρίας υπερθερμαίνεται.
.Κολλάνε οι διακόπτες των φρένων με αποτέλεσμα το στοπ να μένει πάντα αναμμένο.
.Συχνά αναφέρονται προβλήματα λειτουργίας και εκκίνησης μετά από βροχή ή από πλύσιμο.
.Ο κεντρικός διακόπτης χαλάει αρκετά γρήγορα
.Τα στοκ εξαρτήματα μετάδοσης (αλυσίδα - γρανάζια) είναι μέτριας ποιότητας.
.Η εξάτμιση σκουριάζει γρήγορα.
.Εχουν παρατηρηθεί διαρροές λαδιού.
.Σε μεμονωμένες περιπτώσεις έχει παρατηρηθεί σπάσιμο ή απώλεια της ασφάλειας του εμπρός γραναζιού.

Γενικά για τη χρήση και συντήρηση συνιστάται η φροντίδα και η αδιαβροχοποίηση ευαίσθητων σημείων της καλωδίωσης και η τοποθέτηση καλής ποιότητας after market εξαρτημάτων.

Στο GS όλα αυτά;

amyroukai
08/05/2016, 11:13
Στο GS όλα αυτά;

Θύματα του μάρκετινγκ... Λολ.

Αυτό απορουσα αλλά βαρέθηκα να ρωτησω.

MikeG
08/05/2016, 11:14
Στο GS όλα αυτά;

+ 650cc

Να πούμε εξάλλου ότι ο κινητήρας πολλές φορές όταν βρέχει γεμίζει με νερά και κάνει το γνώριμο ήχο βάτραχου.

AUFGEBRACHT
08/05/2016, 11:26
+ 650cc

Να πούμε εξάλλου ότι ο κινητήρας πολλές φορές όταν βρέχει γεμίζει με νερά και κάνει το γνώριμο ήχο βάτραχου.

Γιατί, το ότι τρίζουν τα φρένα και το τρίξιμο αυτό προκαλεί κεφαλαλγίες και ενίοτε κρίσεις επιληψίας που το πας;...

zopas
08/05/2016, 11:32
Αφου αποφασισες ΤΑ καλη σου τυχη μαλλον θα την χρειαστεις...τουλαχιστον παρε,αν βρεις, ΤΑ μοντελο 1999 αυτο με το διπλο δισκοφρενο και παντα λαστιχα μετζελερ σαχαρα μηπως και την γλιτωσεις πιο ευκολα σε σποτομα φρεναρισματα..παντα ορθιος φιλε...

Kepler Fun
08/05/2016, 12:12
Έχω (προσωπική φυσικά) άποψη για τα μηχανάκια που ρωτάς μιας και τα έχω χρησιμοποιήσει λίγο-πολύ στο παρελθόν :
GS - Εύκολο στην οδήγηση και ασφαλές μηχανάκι γενικής χρήσης, χωρίς χαρακτήρα το βαρίεσε εύκολα
ΤΑ - Μηχανάκι πολύ πιο δυσκίνητο στην πόλη από το GS, πάει παντού, καίει πολύ για αυτά που προσφέρει
AFR- Ακόμη πιο βαρύ για γενική χρήση (ειδικά γεμάτο), πάει παντού και ακόμα μακρύτερα, δεν θα βρείς εύκολα μεταχειρισμένο με κατω από πέντε προηγούμενους κατόχους
APR - Ένα ΧΤ με πολύ καλύτερη θέση οδήγησης, γεωμετρία και συμπεριφορά. Σπάει - χαλάει για πλάκα
Επειδή ψάχνεις μεταχειρισμένο αρκετών ετών, GS μπορεί να βρείς σχετικά καθαρό. Όλα βέβαια είναι θέμα ψαξίματος και γνώσεων.

foogr01
08/05/2016, 12:17
+ 650cc

Να πούμε εξάλλου ότι ο κινητήρας πολλές φορές όταν βρέχει γεμίζει με νερά και κάνει το γνώριμο ήχο βάτραχου.


Γιατί, το ότι τρίζουν τα φρένα και το τρίξιμο αυτό προκαλεί κεφαλαλγίες και ενίοτε κρίσεις επιληψίας που το πας;...

Τώρα το λέτε ρε σεις;

Και το 'χα 5,5 χρόνια κ δεν καταλάβαινα τι ήταν αυτοί οι ήχοι και γιατί πονούσε το κεφάλι μου. Επίσης τώρα συνειδητοποιώ τι ήταν αυτό το μαραφέτι που μου δώσανε μαζί με το μηχανάκι που μοιάζει με κομμάτι ξύλου και είχε σημάδια από δόντια πάνω...





:bawl: κλαίω ρε σεις :bawl: :bawl: :bawl:




ΥΓ: Νίκο, καλοτάξιδο ότι και αν πάρεις!

taisteal
08/05/2016, 12:46
.
και εγω εχω ''φαει'' κολληματα...
μονο που τα εχω πληρωσει εγω,και ποτε κανενας φιλος μου !!!:cry:
φιλικα παντα !!!:beer:.
.
στο θεμα μας τωρα...

Θα πρέπει να έχεις υπόψη ότι έχουν παρατηρηθεί τα εξής:
.Ανάβει η ενδεικτική λυχνία που δείχνει πρόβλημα στα ηλεκτρονικά του κινητήρα. Αυτό μπορεί να συμβεί για διάφορους λόγους που σχετίζονται με τη σύνδεση και αποσύνδεση (ηθελημένη ή όχι) διάφορων ηλεκτρικών μερών τα οποία το σύστημα διαβάζει ως βλάβη χωρίς να είναι. Συχνή όμως ήταν η βλάβη στον ανορθωτή (τον ίδιο ή τις φισέτες του) ο οποίος δεν τροφοδοτεί με σωστό ρεύμα το ηλεκτρικό κύκλωμα και την μπαταρία. Συμπτώματα είναι η πτώση της απόδοσης με το άναμμα των φώτων και η γενικότερα κακή απόδοση των ηλεκτρικών της μοτοσικλέτας (αδύναμα φώτα, κόρνα, φλας κλπ).
.Ο αυτόματος της μπαταρίας υπερθερμαίνεται.
.Κολλάνε οι διακόπτες των φρένων με αποτέλεσμα το στοπ να μένει πάντα αναμμένο.
.Συχνά αναφέρονται προβλήματα λειτουργίας και εκκίνησης μετά από βροχή ή από πλύσιμο.
.Ο κεντρικός διακόπτης χαλάει αρκετά γρήγορα
.Τα στοκ εξαρτήματα μετάδοσης (αλυσίδα - γρανάζια) είναι μέτριας ποιότητας.
.Η εξάτμιση σκουριάζει γρήγορα.
.Εχουν παρατηρηθεί διαρροές λαδιού.
.Σε μεμονωμένες περιπτώσεις έχει παρατηρηθεί σπάσιμο ή απώλεια της ασφάλειας του εμπρός γραναζιού.

Γενικά για τη χρήση και συντήρηση συνιστάται η φροντίδα και η αδιαβροχοποίηση ευαίσθητων σημείων της καλωδίωσης και η τοποθέτηση καλής ποιότητας after market εξαρτημάτων.

Μια λεπτομερεια,απο εναν που ΕΙΧΕ GS..
Και του εκανε 125.000 σε 5 χρονια,οχι 34.000 σε μια αιωνιοτητα
Τα 3/4 απο αυτα τα ειχα παθει...
Και μετα ειχα πονοκεφαλους..

:lol::lol:

amyroukai
08/05/2016, 14:55
Έχω (προσωπική φυσικά) άποψη για τα μηχανάκια που ρωτάς

APR - Ένα ΧΤ με πολύ καλύτερη θέση οδήγησης, γεωμετρία και συμπεριφορά. Σπάει - χαλάει για πλάκα

Πολύ αστείο αυτό...

Ίδιο μοτέρ με το gs, με καλύτερες αναρτήσεις και βολικό για ψηλότερους. Αλλά το ένα είναι η κορυφή και το άλλο χαλάει για πλάκα. Για πες και άλλα... :bawl:

Τα 1ης γενιάς ψεκαστά πηγασα (sic) είχαν ευπάθειες που ως τώρα θα έχουν λυθεί.

mikes
08/05/2016, 15:44
να πω κι εγω μια μαλακια?

το freewind γιατι δεν το παιζουμε?

AUFGEBRACHT
08/05/2016, 15:59
Μια λεπτομερεια,απο εναν που ΕΙΧΕ GS..
Και του εκανε 125.000 σε 5 χρονια,οχι 34.000 σε μια αιωνιοτητα
Τα 3/4 απο αυτα τα ειχα παθει...
Και μετα ειχα πονοκεφαλους..

:lol::lol:


Όταν γράφεται ότι "Τα στοκ εξαρτήματα μετάδοσης (αλυσίδα - γρανάζια) είναι μέτριας ποιότητας" π.χ. πρέπει να κάνεις 125.000χλμ σε 4 χρόνια για να γίνει αντιληπτή η μέτρια ποιότητα; Όταν γράφεται ότι η εξάτμιση σκουριάζει γρήγορα, δεν έπρεπε στην δική μου αιωνιότητα που αναφέρεσαι συγκεκριμένα να έχει εφαρμογή; Όπως και ο κεντρικός διακόπτης το ίδιο; Όταν έχει φάει 10 χρόνια πλυσίματα και ο κινητήρας τρώει νερό με το κουβά ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ και παίρνει αμέσως με τη μια χωρίς πρόβλημα δεν πιάνεται επειδή έχει μόνο 34.000χλμ; Εκτός αν δεν πρέπει να έχω άποψη επειδή δεν έχω κάνει 125.000χλμ σε 5 χρόνια, γιατί και σε παρόμοιο thread πάλι μου την είχες "αορίστως" πει λόγω χιλιομέτρων...

ggs
08/05/2016, 16:09
Δεν υπάρχει μηχανάκι χωρίς προβλήματα(κια).
Ειδικά, αμα είναι μεταχείρισμενο.
Τώρα, όλα τα μηχανάκια που κοιτάς, είναι πολυδοκιμασμενα χρόνια από πολλούς ιδιοκτήτες και τα (μικρα) τους προβλήματα είναι γνωστά και λύνονται εύκολα (αν δεν τα έχει λύσει ο προηγούμενος).
Πάρε αυτό που γουστάρεις ή αυτό που θα έχει προίκα (πολύ σημαντικό αν κάποιο έχει καλής ποιότητας ανάρτηση).

Πολλά απ αυτά γυρνανε τον κόσμο....

AUFGEBRACHT
08/05/2016, 16:16
Δεν υπάρχει μηχανάκι χωρίς προβλήματα(κια).
Ειδικά, αμα είναι μεταχείρισμενο.
Τώρα, όλα τα μηχανάκια που κοιτάς, είναι πολυδοκιμασμενα χρόνια από πολλούς ιδιοκτήτες και τα (μικρα) τους προβλήματα είναι γνωστά και λύνονται εύκολα (αν δεν τα έχει λύσει ο προηγούμενος).
Πάρε αυτό που γουστάρεις ή αυτό που θα έχει προίκα (πολύ σημαντικό αν κάποιο έχει καλής ποιότητας ανάρτηση).

Πολλά απ αυτά γυρνανε τον κόσμο....

Αυτό ακριβώς, τελεία και παύλα!!!

akis_trevor
08/05/2016, 16:29
Αυτο που φαντάζομαι πως εννοεί ο Γιωργος,είναι πως αν ένα μηχανακι/αυτοκίνητο/ποδήλατο κλπ δουλεύει συχνά/αρκετά,θα βγάλει ότι είναι να βγάλει.αν το δουλεύει μία στο τόσο ο κινητήρας κλπ χειρίζεται λιγότερο οπότε οι πιθανότητες να βγάλει κάτι είναι ελάχιστες.

AUFGEBRACHT
08/05/2016, 16:49
Αυτο που φαντάζομαι πως εννοεί ο Γιωργος,είναι πως αν ένα μηχανακι/αυτοκίνητο/ποδήλατο κλπ δουλεύει συχνά/αρκετά,θα βγάλει ότι είναι να βγάλει.αν το δουλεύει μία στο τόσο ο κινητήρας κλπ χειρίζεται λιγότερο οπότε οι πιθανότητες να βγάλει κάτι είναι ελάχιστες.

Έχεις ακούσει μια φράση που λέει "ό,τι δεν κινείται χαλάει γρηγορότερα;" - συνήθως μηχανικοί το λένε. Σε άλλο thread με παρόμοιο θέμα, όταν είχα αναφέρει ότι το μηχανάκι είναι σκυλί και χωρίς προβλήματα, είχε αναφέρει πάλι "τι πρόβλημα να βγάλει άμα ο άλλος -δηλ εγώ- το κινεί μια στις τόσες. Ο Γιώργος και ο κάθε Γιώργος το είχε πάρει καινούριο το μηχανάκι; Αν όχι, ήξερε τι έκανε και τι δεν έκανε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης; Αν ένας κινητήρας λοιπόν που δουλεύει λιγότερο έχει ελάχιστες πιθανότητες να βγάλει κάτι, ένας άλλος κινητήρας που είναι 2ο ή 3ο χέρι και δεν ξέρει το χειρισμό του προηγούμενου ιδιοκτήτη, δεν έχει πιθανότητες να βγάλει βλάβες περισσότερο; Άλλη παράμετρος ο ίδιος ο ιδιοκτήτης: όλοι οι ιδιοκτήτες χειρίζονται και φροντίζουν τα μηχανάκια τους το ίδιο;

Επί του παρόντος, μιλάω συγκεκριμένα. Αναφέρεται ότι πολύ γρήγορα χρονικά (άσχετα δηλ με χιλιόμετρα) σκουριάζει η εξάτμιση και χαλάει ο κεντρικός διακόπτης. 10 χρόνια λοιπόν η μηχανή βρίσκεται σε ανοικτό χώρο με μια κουκούλα μόνο, έχει φάει βροχές, αέρες, ήλιους, παγωνιές 10 χρόνια. Να σου βγάλω φωτογραφία την εξάτμιση να πάθεις πλάκα; 10 χρόνια όταν την πλένω ρίχνω με τον κουβά το νερό στη μηχανή και παίρνει αμέσως με τη μία μπροστά. Η γνώμη μου δηλ μετράει λιγότερο λόγω χιλιομέτρων;

akis_trevor
08/05/2016, 17:00
Τα υπόλοιπα δεν με αφορούν οποτε...θεωρεις δηλαδή ότι όταν πλενεις ένα μηχανάκι με πολύ νερό ότι θα έπρεπε να βγάζει μπουρμπουληθρες απτην εξάτμιση;;
Επλενα πάντα ατσαλα τα μηχανάκια μου στο σπίτι.μόνο στα diy πλυντήρια τα πλένω σαν άνθρωπος και το μόνο μηχανάκι που είχε εμφανίσει 1-2 φορές μπερδέματα ήταν ένα τζιλερα ρανερ που μόνο πετάλια δεν του χα βάλει γιατί όλο στο μάστορα ήταν..
Γιατί το θεωρεις ατού; Φυσιολογικό θαρρώ πως είναι.
Υγ.το μοτέρ αν δεν δουλεύει δεν χαλάει.τα περιφερειακα ναι.

AUFGEBRACHT
08/05/2016, 17:04
Τα υπόλοιπα δεν με αφορούν οποτε...θεωρεις δηλαδή ότι όταν πλενεις ένα μηχανάκι με πολύ νερό ότι θα έπρεπε να βγάζει μπουρμπουληθρες απτην εξάτμιση;;
Επλενα πάντα ατσαλα τα μηχανάκια μου στο σπίτι.μόνο στα diy πλυντήρια τα πλένω σαν άνθρωπος και το μόνο μηχανάκι που είχε εμφανίσει 1-2 φορές μπερδέματα ήταν ένα τζιλερα ρανερ που μόνο πετάλια δεν του χα βάλει γιατί όλο στο μάστορα ήταν..
Γιατί το θεωρεις ατού; Φυσιολογικό θαρρώ πως είναι.
Υγ.το μοτέρ αν δεν δουλεύει δεν χαλάει.τα περιφερειακα ναι.

Πάμε από την αρχή λοιπόν... Γράφει ο φίλος παραπάνω ότι "Συχνά αναφέρονται προβλήματα λειτουργίας και εκκίνησης μετά από βροχή ή από πλύσιμο." Εκεί αναφέρομαι λοιπόν πολύ συγκεκριμένα.

akis_trevor
08/05/2016, 17:28
Πάμε από την αρχή λοιπόν... Γράφει ο φίλος παραπάνω ότι "Συχνά αναφέρονται προβλήματα λειτουργίας και εκκίνησης μετά από βροχή ή από πλύσιμο." Εκεί αναφέρομαι λοιπόν πολύ συγκεκριμένα.

Οκ,δεν το είδα,σορρυ.
Κι ένας συνάδελφός πάντως με ένα πήγασο,το είχε πάθει 1-2 φορές.οταν στέγνωνε 100% έπαιρνε κανονικά.
Πάντως μην το θεωρούμε και προσόν :p

AUFGEBRACHT
08/05/2016, 17:36
Οκ,δεν το είδα,σορρυ.
Κι ένας συνάδελφός πάντως με ένα πήγασο,το είχε πάθει 1-2 φορές.οταν στέγνωνε 100% έπαιρνε κανονικά.
Πάντως μην το θεωρούμε και προσόν :p

Εννοείται ρε φίλε, δεν αναφέρθηκε ως προσόν, για όνομα. Κι εμένα ένας συνάδελφος με Multistrada είχε πάθει το ίδιο 1-2 φορές, σε άλλον με VStrom μετά από πλύσιμο δεν δούλευε ο ένας κύλινδρος. Αν όμως κάποιος ρωτήσει τι γνώμη έχετε για VStrom, δεν θα του γράψω ότι έχει πρόβλημα γιατί άμα το πλύνεις δεν θα δουλεύει ο κύλινδρος...

sugariasgeorge
08/05/2016, 18:41
Πάμε από την αρχή λοιπόν... Γράφει ο φίλος παραπάνω ότι "Συχνά αναφέρονται προβλήματα λειτουργίας και εκκίνησης μετά από βροχή ή από πλύσιμο." Εκεί αναφέρομαι λοιπόν πολύ συγκεκριμένα.
.
γνωριζω 10 κατοχους πηγασων...
οι 5 απο εμας ειχαμε αυτο το θεματακι...εξ ΄ου και η αποψη μου...
γνωριζω τουλαχιστον 80 αφρικανους...5 απο εμας δεν εχουμε αλλαξει ποτε ανορθωτη...
αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν πασχουν επειδη εγω ειμαι τοσο ''κωλοφαρδος''...
σε εναν υποψηφιο αγοραστη αφρικα θα του τονιζα οτι εκει πασχουν...
οποτε αφου οι 5 στους 10 που ξερω ειχαμε αυτο το θεμα , δικαιολογημενα πλεον ξαναλεω οτι--->
"Συχνά αναφέρονται προβλήματα λειτουργίας και εκκίνησης μετά από βροχή ή από πλύσιμο."
:beer:

AUFGEBRACHT
08/05/2016, 18:46
.
γνωριζω 10 κατοχους πηγασων...
οι 5 απο εμας ειχαμε αυτο το θεματακι...εξ ΄ου και η αποψη μου...
γνωριζω τουλαχιστον 80 αφρικανους...5 απο εμας δεν εχουμε αλλαξει ποτε ανορθωτη...
αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν πασχουν επειδη εγω ειμαι τοσο ''κωλοφαρδος''...
σε εναν υποψηφιο αγοραστη αφρικα θα του τονιζα οτι εκει πασχουν...
οποτε αφου οι 5 στους 10 που ξερω ειχαμε αυτο το θεμα , δικαιολογημενα πλεον ξαναλεω οτι--->
"Συχνά αναφέρονται προβλήματα λειτουργίας και εκκίνησης μετά από βροχή ή από πλύσιμο."
:beer:

Όλα αυτά τα προβλήματα που αναφέρεις αφορούν τον Πήγασο;

amyroukai
08/05/2016, 18:49
Αυτό με το πλύσιμο το επαθα μία φορά. Σε βροχή πάλι, πρόβλημα ουδέν. Χρήζει διερεύνησης...

sugariasgeorge
08/05/2016, 19:12
ας πω για το ΤΑ ...
Οι βλάβες ήταν ανορθωτής, αισθητήρας νεκράς, γρανάζι κοντέρ στον τροχό και φλάντζα καπακιού κεφαλής του πίσω κυλίνδρου.
στα + ...
ευχρηστία άνεση αξιοπιστία
στα - ...
αναρτήσεις υψηλή κατανάλωση

:beer:

sugariasgeorge
08/05/2016, 19:16
Όλα αυτά τα προβλήματα που αναφέρεις αφορούν τον Πήγασο;
ναι

AUFGEBRACHT
08/05/2016, 19:36
ναι

Μας μπέρδεψες γιατί έκανες quote στην απάντηση ότι ο άλλος έχει φάει κόλλημα με το GS και όπως το έγραψες είναι σαν να αναφέρεσαι στο GS...

sugariasgeorge
08/05/2016, 19:39
Μας μπέρδεψες γιατί έκανες quote στην απάντηση ότι ο άλλος έχει φάει κόλλημα με το GS και όπως το έγραψες είναι σαν να αναφέρεσαι στο GS...
εχεις απολυτο δικιο...συγγνωμη....
:beer::beer::beer::beer::beer::beer::beer::beer::beer:

taisteal
08/05/2016, 20:58
Αυτο που φαντάζομαι πως εννοεί ο Γιωργος,είναι πως αν ένα μηχανακι/αυτοκίνητο/ποδήλατο κλπ δουλεύει συχνά/αρκετά,θα βγάλει ότι είναι να βγάλει.αν το δουλεύει μία στο τόσο ο κινητήρας κλπ χειρίζεται λιγότερο οπότε οι πιθανότητες να βγάλει κάτι είναι ελάχιστες.

Ναι.

Aufgebracht το ειχα παρει με 9100 χλμ το gs.
Αν καθισω και σου γραψω τι εχω φτιαξει και τι εχει χαλασει σε ολα αυτα τα χλμ που του εκανα,θα με πεις
εμπαθη κτλ.
Δεν ειμαι ομως,δεν χρυσωνω το χαπι ουτε εχω μετοχες η οφελος απο καμμια
εταιρεια,φωτογραφιζοντας πολλους απο εσας που οταν σας θιγουν το μηχανακι τραβατε μαχαιρι
να υπερασπιστειτε με μενος την επιλογη σας.
Θεωρω οτι η επιλογη μου δεν ηταν η καλυτερη αγοραζοντας το bmw,θεωρεις οτι ειναι κορυφαιο..
Οκ,σεβαστο,αλλα ολα αυτα τα χρονια ασχοληθηκα πολυ με το θεμα bmw 650 gs,και γνωριζω τοσες
περιπτωσεις ομοιοπαθων που δεν παιζει να με πιστεψεις.
Δεν ηταν η πρωτη μου μοτο,ειχα αλλαξει αρκετες μεχρι τοτε και το μονο χειροτερο που ειχα
ηταν το MZ Baghira.
Και τωρα που πηρα το tenere εγραψα εδω μεσα οτι βρηκα την βιδα του στροφαλου λασκα και το
εφτιαξα,δεν το εκανα αβαβα οπως οι περισσοτεροι να μην θιχτει η επιλογη τους.
Αυτη ειναι η διαφορα μας,εσυ δεν θα κακολογουσες ποτε την λατρεμενη σου bmw.

virus
08/05/2016, 21:28
μου κανει εντυπωση που κανενας δεν αναφερει το θεμα με τρομπα νερου σε gs.

taisteal
08/05/2016, 21:32
μου κανει εντυπωση που κανενας δεν αναφερει το θεμα με τρομπα νερου σε gs.

Εννοεις τοτε πριν φυγω ταξιδι που χωρις τη βοηθεια σου ακομη θα πληρωνα 80αρια στην bmw εχοντας αλλαξει
ηδη 2 φορες ολο το σετ??
Λεπτομερειες,λιγα παραφλου τρεχανε μωρε...

:lol::lol:

amyroukai
08/05/2016, 21:33
Πάντως το ζήτημα είναι και λίγο σε λεφτά πόσο ψηλά θέλεις να πας (και βαριέμαι τώρα να ψάξω το budget αν γράφτηκε).

To freewind που είπε ο Μικές ή ο πήγασος είναι οι φτηνότερες επιλογές στο χιλιάρικο. Το transalp θα το κοιτούσα αν πήγαινε το budget πιο ψηλά. Αν ψάχνεις κάτι να το πάρεις και να κάνεις άλλες 90000 χλμ όπως γράφεις, μάλλον αποτελεί την πιο "ασφαλή" επιλογή.

Οι πήγασοι δεν νομίζω ότι χαλάνε (κινητήρας/κιβώτια κλπ) περισσότερο από το GS ή από άλλα, η αλήθεια είναι πως δεν έχουν την καλύτερη ποιότητα κατασκευής στα περιφερειακά τους και θέλουν πολλή φροντίδα και προδέρμ την οποία ελάχιστοι έχουν διάθεση να κάνουν. Και που αν μπορείς εδώ που τα λέμε να αποφύγεις, δεν είναι διόλου κακό. Τα freewind σε λίγα χρήματα είναι εξίσου "παραμελημένα" με τους πήγασους και θέλουν πολλά μαζέματα. Αν δεν σκοπεύεις να κάνεις μεγάλα βολτάκια (ημερήσιες διαδρομές των 500+ χιλιομέτρων) ίσως αξίζει να προτιμήσεις τα μονοκύλινδρα γιατί είναι στα 20+ κιλά λιγότερα από το transalp και στα καθημερινά είναι πιο ξεκούραστα. Στις μεγάλες διαδρομές, να πω ξανά χαρά στο κουράγιο του taisteal, εγώ δεν αντέχω.
Γενικά πάντως όλα αυτά τα μηχανάκια συνήθως έχουν αλλάξει πολλά χέρια και είναι τζόκερ που θα πέσεις.

Το αστείο σε όλο αυτό είναι ότι για να φτάσεις σε "καλό" ΤΑ στις αγγελίες μπαίνεις σε λεφτά πολύ δυνατών στριτ... :evil:

nikos_kriti
09/05/2016, 00:05
Αφου αποφασισες ΤΑ καλη σου τυχη μαλλον θα την χρειαστεις...τουλαχιστον παρε,αν βρεις, ΤΑ μοντελο 1999 αυτο με το διπλο δισκοφρενο και παντα λαστιχα μετζελερ σαχαρα μηπως και την γλιτωσεις πιο ευκολα σε σποτομα φρεναρισματα..παντα ορθιος φιλε...
ρε παιδιά.τι έγινε? Ήρθαν τα πανω κάτω?

nikos_kriti
09/05/2016, 00:07
Wow!!!

nikos_kriti
09/05/2016, 00:10
Στο τέλος θα με κάνετε να κρατήσω το χτ!!!

amyroukai
09/05/2016, 00:28
Νίκο αν έχεις μπει σε διαδικασία αλλαγής, εσύ ξέρεις τι δεν σου καλύπτει το ΧΤ και θέλεις κάτι άλλο.

Στο μεταχειρισμένο, ειδικά όσο περνάνε τα χρόνια και τα χέρια από επάνω του, να το πάρεις και να περιμένεις ότι θα βγάλει μιά 100,000 παραπάνω από όσα έχει ήδη, απροβλημάτιστα και χαλαρά... Είναι θέμα τύχης. Εγώ με το Fazer δεν το περίμενα, έγινε όμως (ευχάριστη έκπληξη). Για οποιοδήποτε μονοκύλινδρο να περιμένεις ότι θα φτάσεις 200,000 είναι ουτοπία νομίζω, θα χρειαστεί άνοιγμα το μοτέρ σε κάποια φάση.
Με τα πολυκύλινδρα είσαι πιο σίγουρος και εκεί η εμπειρία των ΤΑδων λέει ότι θα φτάσει σε αυτά τα νούμερα (φαντάζομαι αν δεν έχει ταλαιπωρηθεί από κάποιον προηγούμενο).

Από εκεί και πέρα, νομίζω ο XL George έχει πολλά και "σκληρά" χιλιόμετρα με το ΤΑ και η εμπειρία του ήταν καλή. Οπότε να αλλάξεις γνώμη δεν υπάρχει λόγος, εκτός αν είχες καταλήξει στο GS οπότε ναι να αλλάξεις γνώμη γιατί αυτό που ζητάς δεν θα μπορέσει να το κάνει.

Και σε κάθε περίπτωση, το πιο σίγουρο να σου βγάλει απροβλημάτιστα τριψήφια χιλιάρικα χιλιόμετρα στα χέρια σου, είναι ένα καινούριο μηχανάκι και όχι ένα 10-15 ετών.

nikos_kriti
09/05/2016, 00:42
Είναι ή επόμενη κίνηση το καινούριο!! Τώρα όμως με το ζόρι μέχρι 2000 .αφού πήρα την απόφαση να κρατήσω το χτακι μου για εφεδρεία!! Ίσως αργότερα το δώσω!!! Το gs του έχω Βάλη παύλα. Για ΤΑ με βλέπω και ίδι ψάχνω!! Τι παίρνω?

nikos_kriti
09/05/2016, 00:43
Ελπίζω να παίρνω ενα καλό αξιοπιστο μηχανακη!!!

taisteal
09/05/2016, 01:10
2000 χιλιαρικα εχεις ταβανι για αγορα transalp??
Λιγα ειναι,δυσκολα θα βρεις καλο μηχανακι σε αυτα τα χρηματα..

nikos_kriti
09/05/2016, 07:30
Άντε έως 2500

toyar
09/05/2016, 07:40
αν θελει καποιος να γραψει πολλα χλμ με μηχανακι 15ετιας σε αυτα τα χρηματα ενα σωστα συντηρημενο ΤΑ ειναι μονοδρομος

est
09/05/2016, 08:30
Με τα 2500 που λες ότι έχεις ταβάνι παίρνεις σωστό μηχανάκι. Και για Τρανσάλπ μιλάμε για 650, όχι για 600 με αυτά τα λεφτά. Τα 2000 είναι το κάτω όριο για ΤΑ650 που μπορεί από κινητήρα και περιφερειακά να είναι σωστό, αλλά θα έχει ταλαιπωρημένη εξωτερική εμφάνιση. Είναι και κατά πόσο το υπολογίζεις και σε ενδιαφέρει η εξωτερική εμφάνιση. Εμένα πχ περισσότερο με ενδιαφέρει η απόλυτα σωστή λειτουργία.
Καλό ψάξιμο θέλει και υπομονή. Και όταν δεις αυτό που σου κάνει μην παραμελήσεις το τσεκάρισμα με άνθρωπο που ξέρει για το μηχανάκι.

harris_x
09/05/2016, 08:59
Προφανώς, μετά τα παρακάτω:


[...]
Οι βλάβες ήταν ανορθωτής, αισθητήρας νεκράς, γρανάζι κοντέρ στον τροχό και φλάντζα καπακιού κεφαλής του πίσω κυλίνδρου.


το ότι υπάρχει στα + η αξιοπιστία του ΤΑ είναι καθαρά λόγω του γνωστού, "είναι honda, δεν σπάει, δεν χαλάει", σωστά;; :p
Disclaimer: το παραπάνω ερώτημα είναι ρητορικό και ως τέτοιο δεν χρειάζεται να απαντηθεί.


Λοιπόν, φίλε Νίκο (nikos_kriti), λόγω του ότι αυτό που ισχύει είναι το παρακάτω, πράξε όπως περιγράφεται και τελείωσε το ζήτημα.


Δεν υπάρχει μηχανάκι χωρίς προβλήματα(κια).
Ειδικά, αμα είναι μεταχείρισμενο.
Τώρα, όλα τα μηχανάκια που κοιτάς, είναι πολυδοκιμασμενα χρόνια από πολλούς ιδιοκτήτες και τα (μικρα) τους προβλήματα είναι γνωστά και λύνονται εύκολα (αν δεν τα έχει λύσει ο προηγούμενος).
Πάρε αυτό που γουστάρεις ή αυτό που θα έχει προίκα (πολύ σημαντικό αν κάποιο έχει καλής ποιότητας ανάρτηση).

Πολλά απ αυτά γυρνανε τον κόσμο....

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Gia
09/05/2016, 09:47
μου κανει εντυπωση που κανενας δεν αναφερει το θεμα με τρομπα νερου σε gs.

όντως υπάρχει θέμα με την τρόμπα, απλά στα 120.000χλμ που έχει πλέον το μηχανάκι το δικό μου είναι ένα απο τα αναμενόμενα ζητήματα και το κόστος δεν είναι φιβερό. Αυτό που δεν έχω ακούσει αλλού και την πάτησα εγώ είναι ρουλεμαν μοχλικού που βάρεσε πριν κάποια χρόνια. Και εκεί μιλάμε για σοβαρό θέμα καθώς πρέπει να λυθεί όλο το μηχανάκι σχεδόν.

Κάτι άλλο δεν μου έχει τύχει και δεν έχω ακούσει. και τα χλμ μου δεν είναι λίγα.

zopas
09/05/2016, 11:11
Επιμενω για το 600 και οχι το 650..πολυ καλυτερη ποιοτητα κατασκευης στα περιφεριακα..κατα τα αλλα...καλη του τυχη με το πεθαμενατζιδικο κινητηρα και τα αθλια φρενα του..

est
09/05/2016, 11:38
Επιμενω για το 600 και οχι το 650..πολυ καλυτερη ποιοτητα κατασκευης στα περιφεριακα..κατα τα αλλα...καλη του τυχη με το πεθαμενατζιδικο κινητηρα και τα αθλια φρενα του..
Κάνεις λάθος ΚΑΙ σε αυτό και η επιμονή σου καταντά εμμονή.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος πέραν της τιμής για να προτιμήσει κάποιος το 600 από το 650.
Και φυσικά μιλάω από ιδία εμπειρία.
Ειδικά στα "περιφερειακά" που λες, φρένα, πλαίσιο και αναρτήσεις στο 650 είναι πολύ καλύτερα από το 600. Η ποιότητα βαφής και των πλαστικών παραμένει στα ίδια υψηλά στάνταρντς. Τέλος, όπου "πόναγε" το 600άρι βελτιώθηκε ή λύθηκε στο 650.
Στο μόνο που κερδίζει το 600 είναι ο λίγο πιο "γλυκός" ήχος του κινητήρα και το λίγο πιο βελούδινο κιβώτιο ταχυτήτων.

Eversman
09/05/2016, 13:22
Ώς ταπεινός κάτοχος Αφρικάνας εδώ και χρόνια (και παντρεμένος), σου προτείνω ... Transalp 650.

Δέν σπάει (όπως και η ΑΤ), δεν χαλάει (όπως και η ΑΤ), λιγότερα κιλά, χαμηλότερο κέντρο βάρους, πιό "πολιτισμένος" και all around κινητήρας, μεγαλύτερα διαστήματα σέρβις και το σημαντικότερο όλων ... καλύτερη θέση οδήγησης για τον οδηγό και ανετότατη θέση για τον συνεπιβάτη. Γλυτώνεις γκρίνιες, μανούρα, στριμώγματα και πατέντες. Θα ευχαριστηθείτε οδήγηση και εσύ και η σύζυγος.

Καλές βόλτες, ότι κι άν επιλέξεις:wave2:

Panos76
09/05/2016, 14:13
Αξίζει με λίγα παραπάνω να πάει κανείς στο 700άρι; http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/7891952/

SHOOTER045
09/05/2016, 14:16
Αξίζει με λίγα παραπάνω να πάει κανείς στο 700άρι; http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/7891952/

Μονο αν έχει ABS
Για μένα το 650 είναι ΠΟΙΟ ΜΗΧΑΝΗ

Panos76
09/05/2016, 14:25
Με abs λίγο παραπάνω σε χρήμα http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7482413/

Όταν λέμε 650, το τελευταίο μοντέλο με τα ανάγλυφα τί διαφορές/βελτιώσεις έχει με το προηγούμενο; (το αρχικό 650 εννοώ)

SHOOTER045
09/05/2016, 14:54
Με abs λίγο παραπάνω σε χρήμα http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7482413/

Όταν λέμε 650, το τελευταίο μοντέλο με τα ανάγλυφα τί διαφορές/βελτιώσεις έχει με το προηγούμενο; (το αρχικό 650 εννοώ)

Τοτε αξίζει

est
09/05/2016, 15:10
Όταν λέμε 650, το τελευταίο μοντέλο με τα ανάγλυφα τι διαφορές/βελτιώσεις έχει με το προηγούμενο; (το αρχικό 650 εννοώ)

Καμία διαφορά. Γενικά από το 2000 που βγήκε το 650 οι αλλαγές που έγιναν τις χρονιές 2003 και 2005 ήταν μόνο διακοσμητικού χαρακτήρα. Μόνο το 2003 κάτι λέγεται ότι άλλαξαν στην τρύπα/τάπα του ντεπόζιτου σε σχέση με του 2000, αλλά δεν βρίσκω παραπάνω πληροφόρηση.

virus
09/05/2016, 16:51
όντως υπάρχει θέμα με την τρόμπα, απλά στα 120.000χλμ που έχει πλέον το μηχανάκι το δικό μου είναι ένα απο τα αναμενόμενα ζητήματα και το κόστος δεν είναι φιβερό. Αυτό που δεν έχω ακούσει αλλού και την πάτησα εγώ είναι ρουλεμαν μοχλικού που βάρεσε πριν κάποια χρόνια. Και εκεί μιλάμε για σοβαρό θέμα καθώς πρέπει να λυθεί όλο το μηχανάκι σχεδόν.

Κάτι άλλο δεν μου έχει τύχει και δεν έχω ακούσει. και τα χλμ μου δεν είναι λίγα.


ρουλεμαν μοχλικου λυνεις μονο το πισω ψαλιδι. μηπως ενοεις αλλη μηχανη;:hmm:

Gia
09/05/2016, 17:02
ρουλεμαν μοχλικου λυνεις μονο το πισω ψαλιδι. μηπως ενοεις αλλη μηχανη;:hmm:

τρόπος του λέγειν..

AUFGEBRACHT
09/05/2016, 18:31
Aufgebracht...

Αμφιταλαντεύτηκα εάν πρέπει ή όχι να μπω σε αυτή την διαδικασία προσωπικής αντιπαράθεσης, γιατί άλλο είναι το θέμα του thread. Από την άλλη όμως δεν μπορώ να αφήσω ασχολίαστα τα όσα γράφεις, οπότε: Καταρχάς το ότι δεν είσαι εμπαθής φαίνεται καθαρότατα από την τελευταία φράση σου, ότι δεν θα κακολογούσα ποτέ την λατρεμένη μου BMW. Άστοχη έως ιλαρή η παρατήρησή σου, ιδιαίτερα εάν λάβεις υπόψιν ότι έφυγα κακήν-κακώς από το GS Forum και έφαγα ποινή επειδή ακριβώς κάποιοι εκεί μέσα θεώρησαν ότι έθιγα την BMW και τους αναβάτες της. Προς επίρρωση των προηγουμένων υπάρχει και σχετικό θέμα που είχα ανοίξει εδώ μέσα, άλλωστε scripta manent και με λίγη υπομονή μπορεί κάποιος να ανακαλύψει τι έχω γράψει κατά καιρούς εναντίον της BMW και ειρωνευόμενος την BMW. Έωλη λοιπόν η εξυπνάδα ότι ποτέ δεν θα κακολογούσα την λατρεμένη μου BMW, γιατί πολύ απλά δεν λατρεύω μάρκες και φίρμες αλλά ανθρώπους. Επίσης, το ότι πολλές φορές έχω προτείνει άλλο μοντέλο π.χ. VStrom -που είναι ένα μηχανάκι που δεν μ΄αρέσει προσωπικά- έναντι της GS, επίσης κάτι δείχνει για το εάν έχω κόλλημα. Το ότι θεωρώ ότι το GS είναι το κορυφαίο είναι σαφέστατα ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΘΕΩΡΗΣΗ, αφού ποτέ δεν έχω δηλώσει κάτι τέτοιο, επίσης υπάρχει τεκμηριωμένο και γραμμένο εδώ μέσα, το αντίθετο. Η δε διαφορά μας -μια και θες να βρούμε διαφορές- είναι ότι όταν ζητήσω κάτι από κάποιον συμφορουμίτη θα συστηθώ με το πραγματικό μου όνομα και όχι με κάποιο άλλο ψεύτικο...

Πάμε λοιπόν παρακάτω... Όταν γράφω κάτι, γράφω βάσει των εμπειριών μου και των γνώσεών μου. Το ότι εσένα το μηχανάκι σου έβγαλε αμέτρητες βλάβες δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει και κάποιος άλλος που δεν του έχει βγάλει καμία βλάβη. Όπως και το ότι γνωρίζεις περιπτώσεις ομοιοπαθών, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και περιπτώσεις κατόχων που επίσης δεν είχαν το παραμικρό πρόβλημα - και αυτό ισχύει για όλες τις φίρμες και όχι μόνο για την BMW και την κάθε BMW. Εγώ δεν αμφισβητώ τις βλάβες που σου έβγαλε, αντίθετα εσύ μόλις γράψει κάποιος ότι τα 650 είναι απροβλημάτιστα θα σπεύσεις να σχολιάσεις, όπως και να σχολιάσεις τα λίγα χιλιόμετρα που έχω στη δική μου. Πάρε παράδειγμα το thread του Pan με τον Γερμανό, έγραψε κάπου "χαλάνε μωρέ τα Dakar" και του απαντάς get a life. Σκέψου να μην είχες εμπάθεια δηλ...

Επί του παρόντος thread λοιπόν, σχολιάζει σε κάποια φάση το παλικάρι ότι ο φίλος του έχει φάει κόλλημα με το GS, από λάθος κάποιος -όπως έγραψε τελικά ο άνθρωπος παραπάνω- γράφει βλάβες για το Aprilia δίνοντας την εντύπωση ότι αφορούν το GS και μάλιστα ο ερωτών μένει με την εντύπωση ότι το GS είναι ένα προβληματικό μηχανάκι. Εσύ βέβαια επιβεβαιώνεις ότι τα 3/4 των αναφερομένων βλαβών, που να μην ξεχνιόμαστε αφορούν το Pegaso, στα έβγαλε το GS. Αν τώρα είναι μεμπτό το ότι αποκαταστάθηκε η παρεξήγηση και η λάθος αναφορά, επειδή εμένα και σ' άλλους 2 που σχολίασαν επίσης ότι δεν ισχύουν αυτά, τι να σου πω... Θεώρησέ το μεμπτό που δεν είχαμε τις βλάβες που έχει βγάλει σ' εσένα και στους γνωστούς σου, μπορεί στην τελική να αγοράσαμε ελαττωματικά μηχανάκια τελικά και όχι από τα κανονικά που χαλάνε... Να σαι καλά όπως και να έχει πάντως, να γράφεις ωραία ταξιδιωτικά!

Specialized
09/05/2016, 18:32
Αξίζει με λίγα παραπάνω να πάει κανείς στο 700άρι; http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/7891952/


1,5-2 λίτρα λιγότερη βενζίνη σε κάθε 100 χιλιόμετρα.

Καλύτερο κράτημα σε άσφαλτο.

Προσέχεις που βάζεις βενζίνη (λόγω τρόμπας) αλλά ξεχνάς τα καρμπυρατέρ και τις ρυθμίσεις τους.

Θα σου πρότεινα να πας σε 700ρι. Με ΑΒΣ ακόμη καλύτερα.

zopas
09/05/2016, 19:08
τι λεμε τωρα..εννοείται ότι αν μπορει να παει στο 700σαρι ΑΒΣ με τα μπουνια...μονο και μονο για τα φρενα του και ότι άλλο προσθεσε ο φιλος ο specialized..

Δεν μπορω όμως να μην σχολιασω την "καλη" θεση οδηγησης του ΤΑ 650..μπορει οντως να είναι πολύ καλυτερη από τη σελλα του αφρικα αλλα λιγο παχουλος να εισαι πιανεσαι μετα από μιση ωρα οδηγησης και μαλιστα ασχημα..

Δεν θα ξεχασω την κακη εμπειρια που ειχα εγω και η γυναικα μου σε ταξιδι στο πορτο χελι..κάθε μιση ωρα σταματάγαμε από το χοντρο πιασιμο και το κακης ποιοτητας πλαστικο που την καλυπτει..οπωσδηοποτε θελει αλλαγη εσωτερικου υλικου και καλυμματος...

panavour
09/05/2016, 19:09
Eπειδη ειπες οτι θα κρατησεις το XT και επειδη θες κατι πιο ανετο και για την γυναικα κοιτα κατι πιο ανετο και πιο ταξιδιαρικο απο το τρανσαλπ με τον ιδιο κινητηρα
http://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&category=&make=22&variant=deauville&price-from=&price-to=&registration-from=&registration-to=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&gearbox_type=&kteo=&sort=&rg=&radius=&postcode=&modified=&hi=&st=&offer_type=sale

AUFGEBRACHT
09/05/2016, 19:56
Θα σου πρότεινα να πας σε 700ρι. Με ΑΒΣ ακόμη καλύτερα.

Με budget το πολύ €2.500 που αναφέρει το παλικάρι δεν νομίζω να βρει ΤΑ 700άρι...

nikos_kriti
09/05/2016, 20:00

nikos_kriti
09/05/2016, 20:01
Έτσι!!!

nikos_kriti
09/05/2016, 20:09
Όταν βγήκε το gs είχα πάθει καψουρα με το gs. Δεν έκατσε αλά ψάχνοντας και πάλι απο μια γρηγορη ματια και έρευνα, το ξέχασα. Απο χτ 500 που εκανα 230 χιλιόμετρα με την γυναίκα σε μονοημερη βόλτα, γίναμε κομάτια. Ψάχνω λοιπόν ενα μηχανάκι ώστε να μπορώ να το κάνω αυτό πιο άνετα. Χερσόνησο Κρήτης μένω!! Το Ηράκλειο το έφαγα το χτ. 89.000 κάπου φτανει. Ωρα να πάμε και πιό πέρα!!! Δεν συμφωνεις ?

AUFGEBRACHT
09/05/2016, 20:18
Όταν βγήκε το gs είχα πάθει καψουρα με το gs. Δεν έκατσε αλά ψάχνοντας και πάλι απο μια γρηγορη ματια και έρευνα, το ξέχασα. Απο χτ 500 που εκανα 230 χιλιόμετρα με την γυναίκα σε μονοημερη βόλτα, γίναμε κομάτια. Ψάχνω λοιπόν ενα μηχανάκι ώστε να μπορώ να το κάνω αυτό πιο άνετα. Χερσόνησο Κρήτης μένω!! Το Ηράκλειο το έφαγα το χτ. 89.000 κάπου φτανει. Ωρα να πάμε και πιό πέρα!!! Δεν συμφωνεις ?

Να υποθέσω ότι το GS το έχεις οδηγήσει και σε κάλυψε από ποιότητα κύλισης σε σχέση με τους κραδασμούς του XT; Γιατί σκέφτεσαι από μονοκύλινδρο να πας πάλι σε μονοκύλινδρο (αν και το GS είναι σίγουρα πιο ταξιδιάρικο μονοκύλινδρο).

nikos_kriti
09/05/2016, 20:18
Παιδιά συμφωνώ... σήμερα ρωτησα φίλο που έχει 2 pegaso σε ενοικιάσεις πρέπει να είναι του 06 με καμία 60αρια χιλ οτι ή μια έβγαλε βλάβη στην αντλία βενζίνης 25€

bros400pgm
09/05/2016, 20:22
Για ποιο μοντελο pegaso λέτε;