PDA

View Full Version : Triumph Tiger VS Yamaha MT-09



harris_x
10/05/2016, 09:41
Μιας και μπήκε η σύγκριση σε άλλο θέμα, θα μπορούσαμε ίσως να δούμε εδώ τις διαφορές και αν τελικά θα έπρεπε, δεδομένης της διαφοράς τιμής στα ~500€, να πωλείται ακόμα το yamapa :a22:

kemmotar
10/05/2016, 09:44
εισαι αστειατωρ εκτος απο μοντερατορ κυριε χαρη μας!
το αυτο μοντελο καλως ή καλως εχει αυτην την τιμη για να ξεστοκαρει η τραιουμφ... μολις γινει αυτο, το 2016αρι μοντελο θα κανει 12.500-13.000

OMG

nickald
10/05/2016, 09:49
Χωρις να τον γκοβω κιολας, νομιζω το '16 tiger με το ride by wire και τα λοιπα ψιψιψινια πωλειται προς 10.690.

Χωρις να σημαινει κατι αυτό για το tracer που εγω προσωπικα το γουστάρω περισσοτερο.

Απλα όταν εισαι στα +-400-500 κατοστάρικα με το tiger τοτε το εχεις και ανταγωνιστη.... και είναι σοβαρος ο ανταγωνισμος εκει.

DrBig
10/05/2016, 09:51
Εμένα πάντως το 1050 στα 10700 μου φαίνεται πολύ καλή ευκαιρία για όσο κρατησει και θα το προτιμούσα από το γιαμαχα.

kemmotar
10/05/2016, 09:59
ας μην ειμαστε ανακριβεις. το παρον μοντελο δεν ειναι το 2016. ειναι το 2013-2016 το απερχομενο με την εκπτωση που λες ειναι στα 10.700
http://www.triumphmotorcycles.gr/bikes/tiger/2015/tiger-sport

το καινουργιο 2016 με τις οποιες αλλαγες ειναι να κυκλοφορησει απριλιο μαιο απο οσο γνωριζω.
http://www.bloko.gr/2016/02/triumph-tiger-sport-2016.html

amyroukai
10/05/2016, 10:03
Η τιμή των 10700 όσο ισχύει είναι για το παλιότερο μονδέλο tiger, το οποίο εμφανισιακά δεν είναι πολύ διαφορετικό από το νέο που λογικά έχει ξεκινήσει να πωλείται.

το νέο στα 12690 (πηγή ΜΟΤΟ περιοδικό) έχει:
Αναβαθμισμένες ρυθμιζόμενες αναρτήσεις, προγράμματα στον κινητήρα, τράξιον, κρουζ, μονόδρομος συμπλέκτης, νέα όργανα, ρυθμιζόμενα μαρσπιέ, ρυθμιζόμενη ζελατίνα.


εμφανισιακά μου αρέσουν αμφότερα. Πραγματικά θα δυσκολευόμουν να διαλέξω αν ήμουν στην φάση.
Το μόνο σοβαρό πλεονέκτημα του Yam είναι το σέρβις... Αυτό το πράγμα με τις τιμές που ακούγονται (και ξέρω "πρώτο χέρι" από φίλο που πήγαινε sprint ST στην αντιπροσωπεία κάποτε) αλλά και τα ελάχιστα σημεία παρουσίας αν συμβεί κανένα απρόοπτο είναι κάπως ανησυχητικό, ψυχολογικά.

kemmotar
10/05/2016, 10:04
αααα και ασχετο, μιας και μιλαμε για το παλιο μοντελο, απο πλευρας εξοπλισμου δεν εχει στον βασικο εξοπλισμο, χουφτες, αναπτηρας φορτιστης και διπλο σταντ. αυτα ειναι βασει τιμοκαταλογου ανεβαζουν το κοστος στα 11.117,00. αυτα το τρεισερ τα εχει στον στανταρ εξοπλισμο και παρα την μειωση κοστιζει 1000 ευρω λιγοτερα, εχοντας 3 χαρτες, λεντ φωτιστικα μπρος πισω και traction control...

amyroukai
10/05/2016, 10:10
Κεμόταρ, αυτό το πραγματάκι που προσποιείται ότι είναι πίσω σέλα στο Tracer, τελικά είναι ικανού μεγέθους να φιλοξενήσει άνθρωπο για απόσταση; Είδα πάλι ένα κόκκινο σήμερα και ρε γμτ, ΠΟΛΥ μικρό φαίνεται.

Ichigo
10/05/2016, 10:12
Tiger γιατί είναι και λίγο ποιο δυνατό και έχει και δυναμικό σύστημα αποσκευών και έχει λίγο μεγαλύτερη διαδρομή ανάρτησης που βολεύει περισσότερο σε πόλη. Είναι γενικά ποιο ολοκληρωμένο μηχανάκι για ταξίδι και πόλη.

Σε yamaha (mt-07) που είχα δει πρόσφατα αγορασμένο δε μου άρεσε καθόλου η ποιότητα βαφης των πλαστικών.

kemmotar
10/05/2016, 10:14
φιλε ωραια παρατηρηση, ενα αρνητικο του τρεισερ ειναι η .... αγωνιστικων προδιαγραφων σουπερσπορτ σελα. πιανεται ο πωπος σου σε πολυωρη οδηγηση στον μπροστα. πισω εχω κατσει για κανα μισαωρο δεν ηταν πολυ αβολο αλλα τα μασπιε για αναβατη 1.80 ειναι σχετικα ψηλα. το μηχανακι δεν ειναι .... κατεξοχην τουριστικο τι να κανουμε. ευτυχως με ενα 20αρικο σου βαζει ο καλος ο συριος στο μεταξουργειο αφρολεξ και ειναι μπομπα. μια επεμβαση στην σελα ειναι νομιζω Must.

kemmotar
10/05/2016, 10:18
Tiger γιατί είναι και λίγο ποιο δυνατό και έχει και δυναμικό σύστημα αποσκευών και έχει λίγο μεγαλύτερη διαδρομή ανάρτησης που βολεύει περισσότερο σε πόλη. Είναι γενικά ποιο ολοκληρωμένο μηχανάκι για ταξίδι και πόλη.

Σε yamaha (mt-07) που είχα δει πρόσφατα αγορασμένο δε μου άρεσε καθόλου η ποιότητα βαφης των πλαστικών.

φιλε ichigo μεχρι τα 220 σε πολλα τεστ μεταξυ φιλων το τρεισερ ειναι παντου μπροστα. απο σταση και ρεπριζ λογω καλυτερης αναλογιας κιλων-ιπποδυναμης. μετα φυσικα μιλανε τα κυβικα. αλλα ποσες φορες μεσα στην μερα παμε πανω απο αυτες τις ταχυτητες? οι αποσκευες μαμα που εχει το τρεισερ ειναι της sw motech οι μαλακες οι οποιες εχουν πολυ ευκολο plug and play Με τις βασεις τους αλλα στα λεφτα τους δεν αξιζουν καλυτερα να παρει καποιος τις givi τις σκληρες ή τις shad πολυ πιο οικονομικες. το πολυ καλο των μαμα ειναι οτι σε περιπτωση επαφης εχεις μια μικρη ελαστικοτητα.... σημαντικο στοιχειο και ειναι μαζεμενες αεροδυναμικες. δεν χωρανε κρανος ομως και δεν εχουν σημαντικη αδιαβροχοποιηση. δινονται με εσωτερικο καλυμα.

και τελος, πολυ πιο οικονομικο στην καταναλωση. σε ταξιδι με σταθερο γκαζι γυρω στα 4,5 λιτρα. μεικτος κυκλος πολη βολτα κυνηγι 6,5. με εχουν σταματησει 2 τιγραδες στο δρομο και οταν τους δειχνω τον τριπ κομπιουτερ κλαινε.. και μου λενε για κατι 8αρια 9αρια...

Ichigo
10/05/2016, 10:34
φιλε ichigo μεχρι τα 220 σε πολλα τεστ μεταξυ φιλων το τρεισερ ειναι παντου μπροστα. απο σταση και ρεπριζ λογω καλυτερης αναλογιας κιλων-ιπποδυναμης. μετα φυσικα μιλανε τα κυβικα. αλλα ποσες φορες μεσα στην μερα παμε πανω απο αυτες τις ταχυτητες? οι αποσκευες μαμα που εχει το τρεισερ ειναι της sw motech οι μαλακες οι οποιες εχουν πολυ ευκολο plug and play Με τις βασεις τους αλλα στα λεφτα τους δεν αξιζουν καλυτερα να παρει καποιος τις givi τις σκληρες ή τις shad πολυ πιο οικονομικες. το πολυ καλο των μαμα ειναι οτι σε περιπτωση επαφης εχεις μια μικρη ελαστικοτητα.... σημαντικο στοιχειο και ειναι μαζεμενες αεροδυναμικες. δεν χωρανε κρανος ομως και δεν εχουν σημαντικη αδιαβροχοποιηση. δινονται με εσωτερικο καλυμα.

και τελος, πολυ πιο οικονομικο στην καταναλωση. σε ταξιδι με σταθερο γκαζι γυρω στα 4,5 λιτρα. μεικτος κυκλος πολη βολτα κυνηγι 6,5. με εχουν σταματησει 2 τιγραδες στο δρομο και οταν τους δειχνω τον τριπ κομπιουτερ κλαινε.. και μου λενε για κατι 8αρια 9αρια...

Καλά το μαγαζί της Triumph δικό μου δεν είναι και δε θα μπω στο τρυπάκι Triumph vs αλλοι :rolleyes:. Είμαι κάτοχος γιαπωνέζικου και όπως σε όλους τους κατόχους γιαπωνέζικων πάντα μας περνάνε ιδέες από το μυαλό του στυλ ρίχνω αλλα 2000 να γινει μηχανάκι αλλά για να απαλύνω τον πόνο μου κοροϊδεύω τον εαυτό μου ότι το πήρα φθηνότερα από τον ανταγωνισμό. Για αυτό λοιπόν θα προτιμήσω τη λύση της Triumph και κάθε Triumph δίνοντας κάτι παραπάνω για να μη βλαστημώ που δεν έχω αξιοπρεπή πιρούνια/αναρτήσεις ή καλύτερα φρένα σε σχέση με τα ανεπαρκή περιφερειακά που έχει το γιαπωνέζικο μοτοσακό μου. Και στην τελική είναι και ομορφότερος ο Τίγρης για τα γούστα μου και δε θα ψάχνω να βρω λύσεις για τα μπαγκάζια μου με μετατροπές.

Και όσον αφορά την κατανάλωση καυσίμου στα μηχανάκια έχε υπ όψιν σου ότι αυτό είναι η κορυφή του παγόβουνου. Αλλιώς αν σε καίει τόσο πας σε κουτί με υγραέριο ή diesel ή παπί καθώς τα μοτοσακά μας μεταξύ άλλων στην πλάστιγγα γέρνουν προς την κ@υλα/χόμπυ και όχι τόσο της απλής μεταφοράς από το σημείο Α στο σημείο Β.

DrBig
10/05/2016, 10:36
Για να είμαστε ακριβεις....οι τιγραδες που κλαίνε έχουν το sport?

shadowhunter
10/05/2016, 10:46
Κάτοχος Tiger 800 2011 (1η γενιά, πριν τις όποιες αλλαγές που υπόσχονται -10% σε κατανάλωση), με την Αrrow και την αντίστοιχη χαρτογράφιση από το 1ο χλμ.... Με 35.500 χλμ. μέχρι στιγμής και αρκετές καταναλώσεις καταγεγραμμένες στο Spritmonitor (συγκεκριμμένα http://www.spritmonitor.de/en/detail/481071.html). Κατανάλωση σε κυνηγημένες βόλτες 6-6.5 lt/100...πόλη με μικρή Μ.Ω.Τ και φανάρια (και μιλάω για κέντρο πόλης με ταχύτητες max. 30-40 Κm/h και συνεχή σταμάτα - ξεκίνα) 7.5-8 lt/100...

sahara
10/05/2016, 10:58
Πολυ ωραια και τα δυο, αλλα εγω θα πηγαινα για το απλο mt 9(οχι το τρεισερ). Ξεκαβαλας και δεν μπορουν να σου ξεκολησουν το χαμογελο ουτε με πλαστικη.:D
Και φθηνο...

amyroukai
10/05/2016, 11:03
...και με σελάκι εντούρο αστείο.


Η απάντηση λοιπόν έχει και με την χρήση που "ονειρεύεται" ο κάθε ένας να κάνει.

Εγώ θέλω να μπορεί να γράψει ένα χιλιάρικο εκδρομικά χιλιόμετρα ημερήσια και να μην με ψοφήσει στην κούραση. Έχω και τα χρονάκια μου και τα κιλάκια μου... Και το δικάβαλό μου το οποίο πρέπει να απολαμβάνει άνεση. Το "απλό" 09 σίγουρα δεν μου κάνει.

Dant3
10/05/2016, 11:20
Μιας και τα εχω οδηγησει και τα δυο(το απλο μτ) ,λογο υπαρξης δε θα πρεπε να εχει το tiger οχι το yamaha.
Απειρα περισσοτερο διασκεδαστικο,καλυτερα φρενα.
Υστερει μονο στις αναρτησεις.οχι οτι του tiger ειναι καλες,μπανιερα το νιωθα αλλα τη καναν τη δουλεια και του μτ οντως οι αποσβεσεις ειναι βραστα.
Το tiger θελει επειγοντως νεο μοτερ και αναβαθμιση σε φρενα και αναρτησεις.
Τοτε βεβαια δε θα το πουλανε 12Κ να μου πεις...

kemmotar
10/05/2016, 11:25
Για να είμαστε ακριβεις....οι τιγραδες που κλαίνε έχουν το sport?

καταρχας χωρις διαθεση παρεξηγησεως και χαρην αστειισμου γραφτηκε η παραπανω προταση. σοβαρα τωρα φιλαρακι απο θεσαλονικη που ειχε τον τιγρη με αρκετα εξτρα πανω και ρυθμιζομενες ohlins γραφει... στο facebook.
"Καμια σχέση με τιγρη 1050
πιο αγριο δούλεμα το μοτερ το τιγρακι ειναι πιο βελουδινο αλλα και ξενέρωτο
Τα φρένα εκπληκτικά
Μακραν καλύτερα απο το 1050 η οτι αλλο ειχα νομίζω εκτός των ss
Aneti thesi odigisis alla anartisi arketa sfixti gia to odiko diktuo to diko mas pou exei kolo lakοubes, Katanalwsi ektos polis 4.7 Taxutites 100 me 120, Kantran theiko kalupsi aera metria me xamila tin zelatina"

ενας αλλος με τιγρη σπορτ το τελευταιο μοντελο αναφερει: "Ποιο ελαφρυ το τρεισερ, ποιο σβέλτο κ ελαφρά καλύτερη θέση, σε όλα τα άλλα καλύτερο το τάιγκερ"

η αληθεια καπου στην μεση θεωρω, ειναι πολυ αξιολογο μηχανακι το γιαπωνεζακι με χειροτερη ποιοτητα συναρμολογησης πλαστικων απο τον τιγρη. η ποιοτητα βαφης ειναι αριστη αλλα τα πλαστικα ελαφρως... λιγα και οικονομικα...

οσον αφορα την καταναλωση εννοειται οταν δινεις 10-12.000 ευρω για μηχανακι δεν κοιτας το μισο ή το ενα λιτρο διαφορα, αλλα ειναι μια παραμετρος στην καθημερινοτητα σου και αυτη. εγω παλια πχ με αλλα μηχανακια κατεγραφα καταναλωσεις με το τρεισερ πια δεν με νοιαζει καθολου. ειναι τοσο fun to drive...

tamis
10/05/2016, 12:26
Λοιπόν θα σας πω μια ιστορία αγάπης και μίσους...

Είχα καταρχάς τον τίγρη μοντέλο 2010... έκανα 45.000κμ
Γύρισα Ευρώπη 1 φορά και την μισή Ελλάδα όλα σε 26 μήνες.
Βλάβες:
1) τσιμούχες μπροστινής ανάρτησης (δεν καλύφθηκαν απο εγγύηση)
2) Πίσω ανάρτηση ΤΕΛΕΙΩΣ για πέταμα στα 22.000κμ αλλάχθηκε με Ohlins Μπρος πίσω και ησύχασα
3) Όργανο χιλιομέτρων-εγκέφαλος προβληματικός (δεν καλυπτόταν απο εγγύηση αλλά μου έκανε τράμπα ο Παναγιώτης που τον ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια του)
4) Ηλεκτρονική (2 φορές σε ηλεκτρολόγο)
5) Ελαττωματικό μπροστινό ελαστικό, δεν φταίει η Τ αλλά πρέπει να αναφερθεί - δεν καλύφθηκε απο εγγύηση
6) 2 φορές σπασμένα πιστόνια ευτυχώς αλλάχθηκαν εντός εγγύησης αλλά και πάλι μεγάλη ζημιά και καιρός χωρίς μηχανή
7) Αρρυθμίες κινητήρα λόγο μη συγχρονισμού πεταλούδων (φτιαχνόταν εντός εγγύησης κάθε φορά)
ΟΛΑ αυτά στα 45.000 κμ... τα πρώτα 7.000κμ ήταν απροβλημάτιστα μετά το χάος. (το μοτέρ έσπασε στα 5.000)
επίσης για να μην ξανασπάσει το μοτερ μου μείωσαν με πρόγραμμα το μοτερ στα 105 άλογα (οδηγία της Τ) αποτέλεσμα νωχελικότητα βαριεστημένο μοτέρ και 15.000 κμ μετά ξανα έσπασε... NO COMMENTS απλα...

το μοντέλο το Sport λένε ότι έφτιαξαν το μοτέρ και δεν σπάει... δεν ξέρω δεν απαντώ... εγώ πάντως θα φοβόμουν να το ζορίσω και άλλωστε δεν έβγαζε ΜΟΝΟ θέμα στο μοτέρ αλλα γενικά

ΦΙΛΟΣ μου κολλητός αγόρασε πριν 2 χρόνια το μοντέλο του 2014 το σπορτ.
Οι Απόψεις του:
1) χαρούμενος με την ποιότητα κύλισης αναπαυτικό σαν καναπές σε σχέση με το Tracer το δικό μου
2) το θεωρεί πιο ποιοτικό... συμφωνώ σε κάποια σημεία αναφοράς λόγο παιδικών ασθενιών στα πρώτα μοντελα του Tracer
3) φοβάται να στρίψει με τον Τίγρη. δεν του εμπνέει ασφάλεια (αυτός γενικότερα είναι άτομο που στρίβει - καλό χέρι) με τον τίγρη όμως δεν...
4) Το στήσιμο είναι για ευθείες.
5) Ροπή παντού και μπόλικη

Οι απόψεις του αφού οδήγησε το Tracer:
1) Μαλάκα τι πύραυλος είναι αυτός?
2) Ο ΜΑΛΑΚΑ έχει ροπή αυτό πιο πολύ από το δικό μου ή έτσι μου φαίνεται?
3) πολύυυυυυ πιο εύστροφος κινητήρας
4) φανταστικό στήσιμο - στρίβει για πλάκα και γουστάρω να πάω επιτέλους πάνω στα ορεινά με ένα τέτοιο.
5) οοοοο το τράξιον δουλεύει τέλεια δεν το καταλαβαίνεις κάν όταν επεμβαίνει!!! (είχε οδηγήσει άλλη μηχανή που είχα που ήταν απότομη στο τραξιον)
6) το όργανο τα σπάει!!!!
7) μια χαρά είναι ποιοτικά αλλά λίγο κατώτερο απο το δικό μου
8) οι αναρτήσεις σου είναι για στροφές και λιγότερο αναπαυτικές
9) το ABS στα ίδια επίπεδα αλλα έχω την εντύπωση ότι είναι πιο δυνατά τα φρένα σου ή επειδή το τίγερ είναι πιο βαρύ αποδίδουν καλύτερα
10) εσένα ακούγεται πολύ καλύτερα με μαμά εξάτμιση και τώρα με την ακράπα δε καταλαβαίνεις ακριβώς ότι είναι 3κύλινδρο σε πάει προς το 4κύλινδρο!

το αγόρασε 11.000 ευρώ με την έκπτωση. ΟΤΑΝ είδε το τρασερ βαρούσε το κεφάλι του στο τοίχο γτ έχει όλα αυτά τα καλούδια που το δικό του δεν έχει και το κυριότερο το τράξιον που στους δρόμους μας εμένα με εχει σώσει ήδη 2 φορές από πιθανό πέσιμο-χέσιμο
δεν το μετανιώνει γτ του αρέσει αλλά αν μπορούσε να το πουλήσει σε ΚΑΛΗ τιμή θα αγόραζε το Tracer σήμερα.

Κάναμε ρολαριστές κόντρες.
Εγώ 115 κιλά αυτός 85 κιλά (οπότε ήμουνα και στο σύνολο πιο βαρύς κανα 5-6 κιλά)
και τα δυο μηχανάκια τελείως μαμά
πάντα με 40κμ σταθερή πορεία και άνοιγμα 4ες ,5ες και 6ες αρκετά ανοίγματα.
Φεύγαμε ΠΑΝΤΑ μαζί και όταν το μηχανάκι μου έφτανε της 6.200 στροφές απλά πεταγόταν μπροστά και ΔΕΝ μπορούσε να με ξανα πιάσει μέχρι τα 200 που εκεί έχει χαθεί και το νόημά να το συνεχίσουμε.

tamis
10/05/2016, 12:27
Τώρα με το Tracer μου έχω κάνει 16.000κμ
Βλάβες: ΚΑΜΙΑ, θα γίνει προληπτική αντικατάσταση του τεντωτήρα καδένας
Ταξίδια:
1) Γύρισα την Ευρώπη. Αρχικά μέσο Θεσσαλονίκης - Σερβίας - Κροατίας - Σλοβενίας - Αυστρία - Γερμανία - Ιταλία και μέσο Αγκόνας πάλι πίσω μεσο Ηγουμενίτσας ΣΥΝΟΛΟ 6,600 ΚΜ σε 12 ΗΜΕΡΕΣ
2) Ελλάδα όχι πάρα πολλά... εκδρομές στα εξής: Καστοριά, Καβάλα, Λάρισα, Κατερίνη, ανω πορόια , Σερρες, Σκρα, ολη την Χαλκιδικη, Βόλο πολλές φορές
Άνεση για δύο άτομα ναι υπό όρους
1) παύσεις κάθε 250κμ για βενζίνη και ξεπιασμα
2) κόλος πονάει μετά τα 550 χιλιόμετρα ανά ημέρα
3) η Πίσω σέλα είναι μιαααα χαρά αν το σκέφτονται μερικοί για τις μερικές του ;) αν δε γουστάρει την βόλτα η σέλα είναι απλά μια δικαιολογία
4) ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ μηχανάκια φορτώνονται ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ!!!! εχω τις ίδες βαλίτσες Givi E55 kai E41 + tankbag + τσαντακια για τα σίδερα της touratech για όποιον ενδιαφέρεται.

κατανάλωσεις:
στον Τίγρη δε θυμάμαι ακριβώς αλλά ήταν πάντα πάνω από 6,5 λίτρα και έφτανα και τα 10-11λίτρα αν το ζόριζα πολύ
Στο tracer εχω κάνει 420 κμ στην αυστρία και μετά άναψε η ρεζέρβα. γενικά έχω κατανάλωση απο 3,9 έως 7,7 ΜΑΧ

Βελτίωση στο Τρασερ:
ΕΧΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ

βελτίωση στο Τίγρη:
Ζελατίνα, αναρτήσεις, εξάτμιση, κάρμπον στα φτεράκια και κάτι χαζά μανητάρια κτλ τίποτα που να είναι ουσιαστικό

ΤΙΓΡΗΣ ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ:
Φορούσε πρόγραμμα εξάτμιση φίλτρο ανοιγμένα σνόρκελ απο το speed triple (κατέληξε στα 105 άλογα γτ έσπασε το μοτερ για 2ερη φορά)
ΤΡΑΣΕΡ ΔΙΚΟ ΜΟΥ:
ΦΟΥΛ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΑΚΡΑΠΑ, ΦΙΛΤΡΟ DNA, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΤΛ ΚΛΤΚΛ

Συμπέρασμα? δεν θα το σκεφτόμουνα ΚΑΝ να πάρω τον Τίγρη μιας που είναι ΠΑΛΙΟ μηχανάκι που ΑΠΟΣΥΡΕΤΕ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΡΑΞΙΟΝ, δεν είναι τόσο δυνατό όσο το Tracer μου πριν και τώρα που βελτιώθηκε. το τράσερ έχει ΦΩΤΑΡΕΣ που δε συγκρίνονται, μαμα 2 μπρίζες ρεύματος για το ταξίδι, είναι πιο ασφαλές λόγο ηλεκτρονικών, γενικά έχει ΟΛΟ το πακέτο που κάθε παλικάρι με τίργη θα ήθελε να έχει. και το πιο σημαντικό ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΛΑΣΕΙ ΠΟΤΕ!!!!!!!

Ελπίζω να βοήθησα παιδιά :)

harris_x
10/05/2016, 12:28
Εντάξει παιδιά, τα λάθη είναι για τους ανθρώπους, μην προσπαθείτε όμως να δικαιολογήσετε το δικό σας με δικαιολογίες τύπου βάζει τα ίδια φρένα από το 2007 γιατί αυτά τα φρένα, απλά *α*ανε, τα δικά σας;

kemmotar
10/05/2016, 12:40
Τώρα με το Tracer μου έχω κάνει 16.000κμ
Βλάβες: ΚΑΜΙΑ, θα γίνει προληπτική αντικατάσταση του τεντωτήρα καδένας
Ταξίδια:
1) Γύρισα την Ευρώπη. Αρχικά μέσο Θεσσαλονίκης - Σερβίας - Κροατίας - Σλοβενίας - Αυστρία - Γερμανία - Ιταλία και μέσο Αγκόνας πάλι πίσω μεσο Ηγουμενίτσας ΣΥΝΟΛΟ 6,600 ΚΜ σε 12 ΗΜΕΡΕΣ
2) Ελλάδα όχι πάρα πολλά... εκδρομές στα εξής: Καστοριά, Καβάλα, Λάρισα, Κατερίνη, ανω πορόια , Σερρες, Σκρα, ολη την Χαλκιδικη, Βόλο πολλές φορές
Άνεση για δύο άτομα ναι υπό όρους
1) παύσεις κάθε 250κμ για βενζίνη και ξεπιασμα
2) κόλος πονάει μετά τα 550 χιλιόμετρα ανά ημέρα
3) η Πίσω σέλα είναι μιαααα χαρά αν το σκέφτονται μερικοί για τις μερικές του ;) αν δε γουστάρει την βόλτα η σέλα είναι απλά μια δικαιολογία
4) ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ μηχανάκια φορτώνονται ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ!!!! εχω τις ίδες βαλίτσες Givi E55 kai E41 + tankbag + τσαντακια για τα σίδερα της touratech για όποιον ενδιαφέρεται.

κατανάλωσεις:
στον Τίγρη δε θυμάμαι ακριβώς αλλά ήταν πάντα πάνω από 6,5 λίτρα και έφτανα και τα 10-11λίτρα αν το ζόριζα πολύ
Στο tracer εχω κάνει 420 κμ στην αυστρία και μετά άναψε η ρεζέρβα. γενικά έχω κατανάλωση απο 3,9 έως 7,7 ΜΑΧ

Βελτίωση στο Τρασερ:
ΕΧΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ

βελτίωση στο Τίγρη:
Ζελατίνα, αναρτήσεις, εξάτμιση, κάρμπον στα φτεράκια και κάτι χαζά μανητάρια κτλ τίποτα που να είναι ουσιαστικό

ΤΙΓΡΗΣ ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ:
Φορούσε πρόγραμμα εξάτμιση φίλτρο ανοιγμένα σνόρκελ απο το speed triple (κατέληξε στα 105 άλογα γτ έσπασε το μοτερ για 2ερη φορά)
ΤΡΑΣΕΡ ΔΙΚΟ ΜΟΥ:
ΦΟΥΛ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΑΚΡΑΠΑ, ΦΙΛΤΡΟ DNA, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΤΛ ΚΛΤΚΛ

Συμπέρασμα? δεν θα το σκεφτόμουνα ΚΑΝ να πάρω τον Τίγρη μιας που είναι ΠΑΛΙΟ μηχανάκι που ΑΠΟΣΥΡΕΤΕ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΡΑΞΙΟΝ, δεν είναι τόσο δυνατό όσο το Tracer μου πριν και τώρα που βελτιώθηκε. το τράσερ έχει ΦΩΤΑΡΕΣ που δε συγκρίνονται, μαμα 2 μπρίζες ρεύματος για το ταξίδι, είναι πιο ασφαλές λόγο ηλεκτρονικών, γενικά έχει ΟΛΟ το πακέτο που κάθε παλικάρι με τίργη θα ήθελε να έχει. και το πιο σημαντικό ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΛΑΣΕΙ ΠΟΤΕ!!!!!!!

Ελπίζω να βοήθησα παιδιά :)

:eyepop::eyepop::eyepop::eyepop::eyepop::eyepop::eyepop::eyepop:
λιθοβοληστε τον!:D:D:D:D:

Giorgosv78
10/05/2016, 13:33
Φιλε Τamis, απο ότι φαίνεται, πρέπει γενικά να εφαρμόζεις το "το ζην επικινδύνως", αφού τολμάς να καταλήγεις στο συμπέρασμα ότι θα προτιμούσες το φθηνό yamahaκι :p

Παντως, θα είχε ενδιαφέρον να ακούσουμε και τις απόψεις άλλων παιδιών που έχουν οδηγήσει και τα δύο..

konstantin1977
10/05/2016, 13:57
για να μην υπερβαλλουμε....

περυσι ενα tiger 1050 και ενα tracer, εκαναν μαζι ενα ταξιδι 3.500 χλμ.
κάψανε σχεδόν τα ίδια λιτρα βενζίνης.
μεσα στη πολη, δε ξέρω, πολύ πιθανόν το tracer να ειναι αρκετα πιο οικονομικό.
το tracer, μετά τα 180 δεν μπορει να σταθει μπροστα απο το triumph. επίσης, 220 ειναι η τελική του, το πολύ, ποιος κοντραρισε μέχρι 220??
θέλει αεροδρόμιο για να πάει 220.

και τα έχω οδηγησει και τα 2.

kemmotar
10/05/2016, 14:07
η τελικη του ειναι αναλογα τον αναβατη απο 224-228 κοντερισια. ηλεκτρονικος κοφτης. τα ελληνικα εχουν κοφτη στα 224-225. αν πας κατηφορα μπορει να σου δειξει +2+3 χλμ. πραγματικη ταχυτητα με gps μετρημενη για πολλα δευτερολεπτα ειναι 210 χλμ σε ελαφρα κατωφερεια.
εχουν γινει ανοιγματα απο κατοχους και οχι αεροδρομιο τα πιανει πολυ γρηγορα τα 200-210 απο κει και περα ρυθμος πτωτικος στην επιταχυνση.

Nostradamus
10/05/2016, 15:47
η τελικη του ειναι αναλογα τον αναβατη απο 224-228 κοντερισια. ηλεκτρονικος κοφτης. τα ελληνικα εχουν κοφτη στα 224-225. αν πας κατηφορα μπορει να σου δειξει +2+3 χλμ. πραγματικη ταχυτητα με gps μετρημενη για πολλα δευτερολεπτα ειναι 210 χλμ σε ελαφρα κατωφερεια.
εχουν γινει ανοιγματα απο κατοχους και οχι αεροδρομιο τα πιανει πολυ γρηγορα τα 200-210 απο κει και περα ρυθμος πτωτικος στην επιταχυνση.

για παρτο ξανα απο την αρχη.. σου δινει 210 μπαμ και αργει να δωσει τα υπολοιπα 10?? :lol:

tamis
10/05/2016, 16:16
254 km τελική με το δικό μου Tracer... Me tiger 1050 ειδα μια φορα 243 και αυτό επειδή είχα βγάλει το κοφτι... Το tracer ειναι πιο δυνατό τα είχα και τα δύο.
Πιο πανω έγραψα για την κόντρα που βαλαμε ξανα και ξανά δεν είναι μπροστά τα Tiger 1050 δεν εχω λόγο να πω ψέμματα.
Δεν παιιιιζειιι να καψανε τα ίδια απλα ειχανε διαφορετικουσ αναβάτες με διαφορετικη οδηγική συμπεριφορά. Το θεμα είναι να τα οδηγεί ο ίδιος οδηγός για πολλλλαααααα χιλιόμετρα για να βγουν συμπεράσματα.
Living on the limit giorgosv78 :p
Πάντως φτηνό δε το λες το yamahaki... Κιχ φεν εχει κανει και από οτι βλέπω ουτε θα κάνει.. Ασε που ισα ισα το Tiger μου βγήκε πολυυυυυυ ακριβό μπιχλιμπιδι εν τέλη με τόσα προβλήματα :/

DrBig
10/05/2016, 16:39
254 km τελική με το δικό μου Tracer...

:eyepop:

Dant3
10/05/2016, 16:43
Εντάξει παιδιά, τα λάθη είναι για τους ανθρώπους, μην προσπαθείτε όμως να δικαιολογήσετε το δικό σας με δικαιολογίες τύπου βάζει τα ίδια φρένα από το 2007 γιατί αυτά τα φρένα, απλά *α*ανε, τα δικά σας;

Τα φρενα του tiger ειναι απλα ξυλινα.
Ειναι λες και αντι για τακακια,εχει τακους.
Απορω πως πουλησε τοσο,ομολογω.
Επισης πως απο 3κυλινδρο μοτερ 1050 κυβικα,βγαζει ακομα 100κατι ιππους.αλλα να μου πεις μοτερ 20ετιας ειναι ,υπερκυβισμενο...
Τη δυνατοτητα να κανουν κατι,την εχουν,το εχουν δειξει με το 675 το οποιο ειναι μακραν το πιο απολαυστικο μεσαιο μοτερ.

konstantin1977
10/05/2016, 17:13
φίλε μου καλύτερα να κρατήσεις μικρό καλάθι.....
Fazerakias λες, επομένως γνωρίζεις το κλάμμα που έχει πέσει στη YAMAHA με τα πηνία, τα βολάν, τους πολλαπλασιαστές κτλ κτλ...
Δεν υπάρχει πια πουθενά αξιοπιστία, η εταιρία το ξέρει και εβγαλε ενα φθηνο και γρηγορο μηχανακι για να το πάρει ο κόσμος και μετά βλέπουμε, εγγυήσεις υπάρχουν.
σαφως και θα έχει κάποια πραγματα καλύτερα απο το tiger που είναι τεχνολογίας 2007.
οσον αφορα την καταναλωση, αν εκαιγες 11lt /100 χλμ κάποιο πρόβλημα έχεις....
εχω 106.000 χλμ, έχω κάνει ότι χρήση μπορεις να φανταστεις, 6-7lt/100 καίω με 150-160 στο δρόμο.

μην παραπληροφορείς όμως, ακου 254...αν εγραψε τόσομ σημαίνει οτι εβγαλες τους κόφτες και μπερδευτηκε. δε βγαίνει ούτε βάση σχέσης σασμαν/στροφων.

MG-KTiNoS
10/05/2016, 17:15
Πολυ ωραια και τα δυο, αλλα εγω θα πηγαινα για το απλο mt 9(οχι το τρεισερ). Ξεκαβαλας και δεν μπορουν να σου ξεκολησουν το χαμογελο ουτε με πλαστικη.:D
Και φθηνο...

μ αρέσεις !
:)

DrBig
10/05/2016, 17:17
Θεωρητικά πάει 242 στην μέγιστη ισχύ με 6η. Απλά τα 110 αλογα τροχο μου φαίνονται λίγα για να πιάσει θεωρητική τελική.

MG-KTiNoS
10/05/2016, 17:18
...και με σελάκι εντούρο αστείο.


Η απάντηση λοιπόν έχει και με την χρήση που "ονειρεύεται" ο κάθε ένας να κάνει.

Εγώ θέλω να μπορεί να γράψει ένα χιλιάρικο εκδρομικά χιλιόμετρα ημερήσια και να μην με ψοφήσει στην κούραση. Έχω και τα χρονάκια μου και τα κιλάκια μου... Και το δικάβαλό μου το οποίο πρέπει να απολαμβάνει άνεση. Το "απλό" 09 σίγουρα δεν μου κάνει.

Πέστα ρε ΑΜιρού !
:a013:

konstantin1977
10/05/2016, 17:37
Θεωρητικά πάει 242 στην μέγιστη ισχύ με 6η. Απλά τα 110 αλογα τροχο μου φαίνονται λίγα για να πιάσει θεωρητική τελική.

ακριβώς.

το tiger στα 242 ειναι 1000+ στροφες κάτω απο τον κοφτη. απλά και αυτό επίσης, δεν μπορει με τα 125 αλογα να πιασει κοφτη στην 6η.

tamis
10/05/2016, 18:14
φίλε μου καλύτερα να κρατήσεις μικρό καλάθι.....
Fazerakias λες, επομένως γνωρίζεις το κλάμμα που έχει πέσει στη YAMAHA με τα πηνία, τα βολάν, τους πολλαπλασιαστές κτλ κτλ...
Δεν υπάρχει πια πουθενά αξιοπιστία, η εταιρία το ξέρει και εβγαλε ενα φθηνο και γρηγορο μηχανακι για να το πάρει ο κόσμος και μετά βλέπουμε, εγγυήσεις υπάρχουν.
σαφως και θα έχει κάποια πραγματα καλύτερα απο το tiger που είναι τεχνολογίας 2007.
οσον αφορα την καταναλωση, αν εκαιγες 11lt /100 χλμ κάποιο πρόβλημα έχεις....
εχω 106.000 χλμ, έχω κάνει ότι χρήση μπορεις να φανταστεις, 6-7lt/100 καίω με 150-160 στο δρόμο.

μην παραπληροφορείς όμως, ακου 254...αν εγραψε τόσομ σημαίνει οτι εβγαλες τους κόφτες και μπερδευτηκε. δε βγαίνει ούτε βάση σχέσης σασμαν/στροφων.

Ναι το το Fazerakis έχει μείνει από το 2004 που είχα γραφτεί στο moto και είχα Fazer 600... Κανένα κλάμα Κωνσταντίνε αν και κάποια έχουν βγάλει βολάν όχι πηνία (τα πηνία είναι πρόβλημα κυρίως σε CBR 1000RR).
το Φαζερ που λες έκανε στα χέρια μου σε 3.5 χρόνια 88.000 κμ, επίπονα και δύσκολα χιλιόμετρα πίστεψε με μιας που ήμουν νέος και παλαβός.
Εβγαλε τις εξής βλάβες - ζημιές
1) TPS - 2 φορές αλλαγμένο εντός εγγύησης (το δεύτερο TPS δωρεάν στον 3ο χρόνο παρόλο που πέρασε η εγγύηση)
2) ρουλεμάν τιμονιού δε θυμάμαι πόσες φορές γτ εκεί έμαθα να κάνω σούζες και στην αρχή άρπαζαν τα ρουλεμάν που είναι όμως δικιά μου υπαιτιότητα.
3) ΤΙΠΟΤΑ άλλο. ούτε μια βίδα ούτε ένα λαμπάκι.
Fazer 1000 2008' επίσης καμία βλάβη ποτέ
του κολλητού μου το Ρ1 έβγαλε Βολάν ( αλλάχθηκε εκτός εγγύησης με μεταχειρισμένο το 2010 και ακόμα και σήμερα κυκλοφορεί χωρίς κανένα πρόβλημα)

Καταλαβαίνεις οτι δεν είμαι κανα παιδάκι που παίρνει μηχανή για να κάνει φιγούρα στο καφέ και να ρίχνει γκομενάκια. έχω κοντά 300 χιλιάδες χιλιόμετρα σε 2 ρόδες όταν στο αμάξι μου έχω 160,000κμ... σε μένα μηχανή σημαίνει πολλά χιλιόμετρα και πολλά ταξίδια κτλ κλτ κτλ
Δεν είπα ότι δε θα βγάλει ποτέ πρόβλημα το Tracer Κωνσταντίνε... είπα ότι μέχρι σήμερα 16,000 κμ δεν έχει κάνει ουτε κιχ... σκέψου ότι πήρα απρίλια και πριν κάνω 10 κμ πήγα για επισκευή έστω και μικρή πίσω στο συνεργείο γτ είχε θέμα!!!
το Tiger δεν είναι του 2007... google it να δεις απο πιο μηχανάκι είναι το μοτέρ και πόσες φορές το κάνανε υπερκυβισμό και πόσες φορές το "βελτιώσανε"... παλιό μοτέρ είναι έχει αλλα η Τ που είναι σύγχρονα αυτό όμως ΔΕΝ είναι.
11 λίτρα φυσικά και είχα πρόβλημα οικονομικό εκτός απο μηχανολογικό το οποίο για να λυθεί έπρεπε τελικά να λυσουμε το μοτέρ να αλλάξουμε τα μισά πράγματα και εν τέλη να μην ξέρουμε τι τελικά έφταιγε. (θεωρήσαμε ότι ήταν θέμα εγκεφάλου τότε)
Κωνσταντίνε πόσο χρονών είσαι? αλήθεια δε το λέω ειρώνικά, απλά μου θυμίζει ο τρόπος που γράφεις κάποιο παλικάρι μικρής σχετικά ηλικίας κοντά στα 22-25 έτη γιατί είσαι απρόσεχτος. πιο πάνω έκατσα και ανέλυσα για το Τιγρη που είχα και το Τρασερ που έχω. μαζί με όλα αυτά που είπα γράφω ότι φοράω πρόγραμμα, φίλτρο DNA και ολόσωμη akrapovic μαζί με αισθητήρα (αυτό δε το έγραψα το ξέχασα) ο2 που κάνει το γκάζι απόλυτα ομαλό χωρίς σκορτσαρίσματα γκιχ μιχ κτλ. το μηχανάκι εκτός από το ότι έγινε πύραυλος που δε μπορεί να συγκριθεί με μαμά Tracer πλέον το τονίζω.
Επέτρεψε μου να σου ξανά εξηγήσω ότι στον Τίγρη επειδή είχε και αυτός Κόφτη στα καύσιμα μετά τα 240 αν θυμάμαι καλά (έκοβε καύσιμο) έπρεπε να βγάλεις την μπαταρία να μηδενίσουν οι ενδείξεις στο καντράν (ο μανουαλ τρόπος αν δεν είχες πρόγραμμα) ώστε μέχρι να ξανα διαβάσει τα δεδομένα να μην έχεις κόφτη τελικής. με το που σου έλεγε πόσα πχ χιλιόμετρα έχεις υπόλοιπο ήξερες ότι ο κόφτης επέστρεψε.
το Tiger 1050 2010 που είχα εγώ ξανα λέω είχε στα 240 πραγματική τελική 227κμ/ώρα με GPS ακριβείας μετρημένο
το Τρασερ 2015 μοντέλο με 254 τελική ανά ώρα είχε υπολογίζω κοντά στα 238κμ/ώρα το GPS που είχα είχε ακρίβεια +-4 κμ ανάλογα την κλίση του οδοστρώματος λόγο του ότι δεν υπολόγιζε κάποιους παράγοντες όπως ένα vbox πχ

Και πάλι σου λέω ότι πρέπει να είσαι μικρός γτ η αναλογία σασμάν στροφών θα σου επέτρεπε θεωρητικά να πάς μέχρι 284 με 6η ταχύτητα μη με βάλεις να βρω βίντεο που έχουν βγάλει απλά τους κόφτες πάνω σε δυναμόμετρο γιατί θα συγχυστώ και δε μπήκα εδώ για να μαλώσω ούτε να εκνευριστώ αλλά να σας δώσω λίγες γνώσεις και εμπειρία πάνω σε αυτά που ΞΕΡΩ... :cool:

και επειδή ακριβώς ΔΕΝ με ξέρεις προσωπικά θα σε παρακαλέσω να αναθεωρήσεις αυτό που είπες περί παραπλάνησης γιατί νομίζω ότι μέχρι τώρα μιλάω με στοιχεία και όχι με παπαρολογίες του αερά. λόγια και κουβέντες ένας γνωστός μου είχε και μου είπε και έμαθα απο το 3ο ξάδερφο του κουμπάρου μου δεν έχουν θέση σε ένα thread που σκοπώ έχει να ενημερώσει και όχι να παραπλανήσει. στο κάτω κάτω την ίδια καύλα έχουμε θα μπορούσαμε να ήμασταν κολλητοί φίλοι εκεί έξω αν ήμασταν απο την ίδια πόλη χωριό κτλ αυτά ;) :p

Shaolin Monk
10/05/2016, 18:17
Εγω παιδια ένα πράμα ξέρω. Γνωστοί μου που πήραν το Γιαμάπα, με εμπειρία σε μεγάλες κυρίες, το πάνε "τάπα", στρίβουν σαν τσι διαόλους και φορτώνουν κάνοντας ταξιδάκια κτλ..... Απόλυτα ικανοποιημένοι όλοι τους! Για τα λ7 του είναι φοβερό μοτοσακό. Το τιγράκι μου κάνει πιο σοβαρό και κυριλάτο! Καλές επιλογές και οι δύο. Προσωπικά θα έπαιρνα το Γιαμάπα γιατι θέλω να πιστεύω ότι κουβαλάει κάτι από την τσογλαναρία του mt.

tamis
10/05/2016, 18:17
Πέστα ρε ΑΜιρού !
:a013:

και εγώ εδώ θα πω με τέτοια χρήση ότι πρέπει να πάρει κάποιος τον Τίγρη αβλεπεί γτ τα μαλακά του μόρια θα πάθουν τεράστια ζημιά στο τρασερ αν δε βελτιώσει την σέλα σε κάποιο σελα :D

amyroukai
10/05/2016, 18:28
Η εργοστασιακή "comfort" σέλα, έχει μπει σε κανένα να μας πει αν έχει και πόση διαφορά από την στάνταρ;

noodles
10/05/2016, 18:51
Πολυ ωραια και τα δυο, αλλα εγω θα πηγαινα για το απλο mt 9(οχι το τρεισερ). Ξεκαβαλας και δεν μπορουν να σου ξεκολησουν το χαμογελο ουτε με πλαστικη.:D
Και φθηνο...

σωστος!!! ακομα το ονειρευομαι το ατιμο :)

υγ. το mt09 tracer εχει καποιο προβλημα με το usd. δεν ξερω αν το εχουν διορθωσει. αν μιλαμε για την ιδια τιμη εγω θα επερνα το tiger.

Giorgosv78
10/05/2016, 19:03
για παρτο ξανα απο την αρχη.. σου δινει 210 μπαμ και αργει να δωσει τα υπολοιπα 10?? :lol:

Φίλε, όπως τα γράφει είναι..

kemmotar
10/05/2016, 19:04
Η εργοστασιακή "comfort" σέλα, έχει μπει σε κανένα να μας πει αν έχει και πόση διαφορά από την στάνταρ;
Μετρια για τα λεφτά της δεν αξίζει


σωστος!!! ακομα το ονειρευομαι το ατιμο :)

υγ. το mt09 tracer εχει καποιο προβλημα με το usd. δεν ξερω αν το εχουν διορθωσει. αν μιλαμε για την ιδια τιμη εγω θα επερνα το tiger.
Για πες μας το κάποιο πρόβλημα μπας και το μάθουμε και εμείς

Giorgosv78
10/05/2016, 19:07
σωστος!!! ακομα το ονειρευομαι το ατιμο :)

υγ. το mt09 tracer εχει καποιο προβλημα με το usd. δεν ξερω αν το εχουν διορθωσει. αν μιλαμε για την ιδια τιμη εγω θα επερνα το tiger.

Μάλιστα... Αν θες πες ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημα που πρέπει να διορθώσουν, να ξέρω τι θα πάω να τους ζητήσω να κάνουν στο δικό μου

Giorgosv78
10/05/2016, 19:08
Μετρια για τα λεφτά της δεν αξίζει


Για πες μας το κάποιο πρόβλημα μπας και το μάθουμε και εμείς

Γιωργο με πρόλαβες:p

DAYMAN
10/05/2016, 19:29
το tracer σε καμια περιπτωση δεν εχει τελικη 258,238 245 κτλ λογω κοφτη.Το δινει η yamaha στα 10000 +- αλλα εχει πινελιες που λειπουν (σελα,πλαστικα,και δεν ξερω αν διορθωσαν τους καρσιλαμαδες του μπροστινου) ομορφια εχει (υποκειμενικο) κινητηρα καλο -δυνατο-ροπατο εχει αλλα το Tiger σε πειθει πιο πολυ πιστευω.

υγ.ορισμενοι βγαλτε απο το λογο σας τα εγω,μου,και γενικα σας...... κουραζει αποπροσανατολιζει και εχει φορεθει πολυ στα 80ς-90ς.

noodles
10/05/2016, 20:18
το προβλημα με την αναρτηση του tracer: http://www.motomag.gr/news/reportaz/yamaha-mt-09-tracer-koskinisma-toy-timonioy-kai-i-apantisi-tis-etairias

ψεματα? ισως... αληθεια? ισως...
προσωπικη αποψη δεν εχω...

amyroukai
10/05/2016, 20:43
Μόνο που αναφέρει πρόβλημα στο ρουλεμάν λαιμού...

kemmotar
10/05/2016, 22:47
το προβλημα με την αναρτηση του tracer: http://www.motomag.gr/news/reportaz/yamaha-mt-09-tracer-koskinisma-toy-timonioy-kai-i-apantisi-tis-etairias

ψεματα? ισως... αληθεια? ισως...
προσωπικη αποψη δεν εχω...

ok σε ευχαριστουμε για την ενημερωση....

konstantin1977
10/05/2016, 23:51
Fazer 1000 2008' επίσης καμία βλάβη ποτέ
του κολλητού μου το Ρ1 έβγαλε Βολάν ( αλλάχθηκε εκτός εγγύησης με μεταχειρισμένο το 2010 και ακόμα και σήμερα κυκλοφορεί χωρίς κανένα πρόβλημα)

Καταλαβαίνεις οτι δεν είμαι κανα παιδάκι που παίρνει μηχανή για να κάνει φιγούρα στο καφέ και να ρίχνει γκομενάκια. έχω κοντά 300 χιλιάδες χιλιόμετρα σε 2 ρόδες όταν στο αμάξι μου έχω 160,000κμ... σε μένα μηχανή σημαίνει πολλά χιλιόμετρα και πολλά ταξίδια κτλ κλτ κτλ
Δεν είπα ότι δε θα βγάλει ποτέ πρόβλημα το Tracer Κωνσταντίνε... είπα ότι μέχρι σήμερα 16,000 κμ δεν έχει κάνει ουτε κιχ... σκέψου ότι πήρα απρίλια και πριν κάνω 10 κμ πήγα για επισκευή έστω και μικρή πίσω στο συνεργείο γτ είχε θέμα!!!
το Tiger δεν είναι του 2007... google it να δεις απο πιο μηχανάκι είναι το μοτέρ και πόσες φορές το κάνανε υπερκυβισμό και πόσες φορές το "βελτιώσανε"... παλιό μοτέρ είναι έχει αλλα η Τ που είναι σύγχρονα αυτό όμως ΔΕΝ είναι.
11 λίτρα φυσικά και είχα πρόβλημα οικονομικό εκτός απο μηχανολογικό το οποίο για να λυθεί έπρεπε τελικά να λυσουμε το μοτέρ να αλλάξουμε τα μισά πράγματα και εν τέλη να μην ξέρουμε τι τελικά έφταιγε. (θεωρήσαμε ότι ήταν θέμα εγκεφάλου τότε)
Κωνσταντίνε πόσο χρονών είσαι? αλήθεια δε το λέω ειρώνικά, απλά μου θυμίζει ο τρόπος που γράφεις κάποιο παλικάρι μικρής σχετικά ηλικίας κοντά στα 22-25 έτη γιατί είσαι απρόσεχτος. πιο πάνω έκατσα και ανέλυσα για το Τιγρη που είχα και το Τρασερ που έχω. μαζί με όλα αυτά που είπα γράφω ότι φοράω πρόγραμμα, φίλτρο DNA και ολόσωμη akrapovic μαζί με αισθητήρα (αυτό δε το έγραψα το ξέχασα) ο2 που κάνει το γκάζι απόλυτα ομαλό χωρίς σκορτσαρίσματα γκιχ μιχ κτλ. το μηχανάκι εκτός από το ότι έγινε πύραυλος που δε μπορεί να συγκριθεί με μαμά Tracer πλέον το τονίζω.
Επέτρεψε μου να σου ξανά εξηγήσω ότι στον Τίγρη επειδή είχε και αυτός Κόφτη στα καύσιμα μετά τα 240 αν θυμάμαι καλά (έκοβε καύσιμο) έπρεπε να βγάλεις την μπαταρία να μηδενίσουν οι ενδείξεις στο καντράν (ο μανουαλ τρόπος αν δεν είχες πρόγραμμα) ώστε μέχρι να ξανα διαβάσει τα δεδομένα να μην έχεις κόφτη τελικής. με το που σου έλεγε πόσα πχ χιλιόμετρα έχεις υπόλοιπο ήξερες ότι ο κόφτης επέστρεψε.
το Tiger 1050 2010 που είχα εγώ ξανα λέω είχε στα 240 πραγματική τελική 227κμ/ώρα με GPS ακριβείας μετρημένο
το Τρασερ 2015 μοντέλο με 254 τελική ανά ώρα είχε υπολογίζω κοντά στα 238κμ/ώρα το GPS που είχα είχε ακρίβεια +-4 κμ ανάλογα την κλίση του οδοστρώματος λόγο του ότι δεν υπολόγιζε κάποιους παράγοντες όπως ένα vbox πχ

Και πάλι σου λέω ότι πρέπει να είσαι μικρός γτ η αναλογία σασμάν στροφών θα σου επέτρεπε θεωρητικά να πάς μέχρι 284 με 6η ταχύτητα μη με βάλεις να βρω βίντεο που έχουν βγάλει απλά τους κόφτες πάνω σε δυναμόμετρο γιατί θα συγχυστώ και δε μπήκα εδώ για να μαλώσω ούτε να εκνευριστώ αλλά να σας δώσω λίγες γνώσεις και εμπειρία πάνω σε αυτά που ΞΕΡΩ... :cool:

και επειδή ακριβώς ΔΕΝ με ξέρεις προσωπικά θα σε παρακαλέσω να αναθεωρήσεις αυτό που είπες περί παραπλάνησης γιατί νομίζω ότι μέχρι τώρα μιλάω με στοιχεία και όχι με παπαρολογίες του αερά. λόγια και κουβέντες ένας γνωστός μου είχε και μου είπε και έμαθα απο το 3ο ξάδερφο του κουμπάρου μου δεν έχουν θέση σε ένα thread που σκοπώ έχει να ενημερώσει και όχι να παραπλανήσει. στο κάτω κάτω την ίδια καύλα έχουμε θα μπορούσαμε να ήμασταν κολλητοί φίλοι εκεί έξω αν ήμασταν απο την ίδια πόλη χωριό κτλ αυτά ;) :p


πολλά λόγια...πάρα πολλά....

μικρός δεν είμαι, πάτησα τα 40....πρώτο λάθος συμπερασμα....
δευτερον, τα φαζερ 1000, ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ, εχουν θεμα πρώτα με τα πηνία και μετά με το βολάν.. όσα δεν το επαθαν ακόμα, θα το πάθουν.
δε τα λέω εγώ, μπες στο σχετικό φορουμ...εκτος και αν προλαβουν να βάλουν το καινουργιο ανταλλακτικο που εβγαλε η εταιρια χωρίς να κάνει φυσικα ανακληση, και το χρεωνει 500+ ευρω.

εχω αλλάξει 6 μηχανάκια μεγαλου κυβισμου. εχω κανει 5 ταξιδια ευρωπη, και σαφως περισσότερα χλμ απο σενα, άλλα δεν πήγα να το γραψω...γιατί ΠΑΝΤΑ κάποιος έχει περισσότερα....
και πιστευω πραγματικά οτι εχεις γνωσεις και οτι έχεις καλο σκοπό να ενημερώσεις....

εγραψα οτι το μηχανάκι είναι του 2007...όχι το μοτέρ, που όλοι ξέρουν οτι είναι παλιότερο....
εχω και εγω ενα video από τον τίγρη που κάνει 0-400 σε 9μιση δευτερόλεπτα..μηχανακι που το βλέπεις δίπλα σου στο δρόμο..
τι συζητάμε τώρα?....

σε κάθε περίπτωση, θα επαναλάβω ότι το μηχανακι καλό είναι, αλλά να μην υπερβάλλουμε..
υπάρχουν αγοραστες που στα 180-190 φοβόντουσαν, λόγω ενός προβλήματος που δεν ξέρω αν λύθηκε.

υπάρχει πάντα και το θέμα της εμφάνισης, αυτό βέβαια είναι υποκειμενικό...
anyway, καλές βόλτες σε όλους...

PortisHead
11/05/2016, 08:53
το προβλημα με την αναρτηση του tracer: http://www.motomag.gr/news/reportaz/yamaha-mt-09-tracer-koskinisma-toy-timonioy-kai-i-apantisi-tis-etairias

ψεματα? ισως... αληθεια? ισως...
προσωπικη αποψη δεν εχω...


... και κλεινει το αρθρο με την υπογραφή....

Ανδρέας Κοσκινάς

Δ/ντης Τεχνικών Υπηρεσιών

ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ Α.Ε.Ε.

:lol::lol::lol:

Shaolin Monk
11/05/2016, 09:11
... και κλεινει το αρθρο με την υπογραφή....

Ανδρέας Κοσκινάς

Δ/ντης Τεχνικών Υπηρεσιών

ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ Α.Ε.Ε.

:lol::lol::lol:


Αυτός απάντησε στις ερωτήσεις απλά...

..... πονηρούλη, δεν διάβασες το αρθρο!!!! :cry::D

PortisHead
11/05/2016, 09:24
Αυτός απάντησε στις ερωτήσεις απλά...

..... πονηρούλη, δεν διάβασες το αρθρο!!!! :cry::D



Μωρέ το διαβασα ,απλα λεω κοιτα συμπτωση....για το κοσκινισμα,απάντησε καποιος...Κοσκινάς....δεν υπάρχει λεμε :lol:

kemmotar
11/05/2016, 09:49
ναι ο κος Κοσκιν@ς ελεγε οτι οι οδηγοι καβαλανε σωστα, να διατηρουν καθολη την διαρκεια σωστη θεση οδηγησης και πρεπει να φορανε τον σωστο εξοπλισμο εξοπλισμο μπουφαν μηχανης κλπ... omg

Shaolin Monk
11/05/2016, 10:27
Αυτός απάντησε στις ερωτήσεις απλά...

..... πονηρούλη, δεν διάβασες το αρθρο!!!! :cry::D

ΧΑΧΑΧΧΑΧΑΑ Τωρα το κατάλαβα.... :confused:

Nikos988
11/05/2016, 14:26
δευτερον, τα φαζερ 1000, ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ, εχουν θεμα πρώτα με τα πηνία και μετά με το βολάν.. όσα δεν το επαθαν ακόμα, θα το πάθουν.
δε τα λέω εγώ, μπες στο σχετικό φορουμ...εκτος και αν προλαβουν να βάλουν το καινουργιο ανταλλακτικο που εβγαλε η εταιρια χωρίς να κάνει φυσικα ανακληση, και το χρεωνει 500+ ευρω.


Καλησπέρα και συγνώμη που επεμβαίνω.

ΚΑΝΕΝΑ Fazer 1000 δεν έβγαλε πρόβλημα στα πηνία. Το λέω ως πρώην κάτοχος με πάνω από 55.000 ΚΜ με το συγκεκριμένο μηχανάκι και έχοντας παρακολουθήσει όλο το θέμα με το βολάν από την αρχή.
Απλά, όταν ξεκολλούσαν οι μαγνήτες από το βολάν, αν δεν προλάβαινες να σβήσεις τον κινητήρα, τότε και μόνο τότε, υπήρχε η πιθανότητα να φύγουν κομμάτια από τους σπασμένους πλέον μαγνήτες και να καταστρέψουν τα πηνία καθώς και να περάσουν στον κινητήρα.
Πολλοί αναγκάστηκαν να αλλάξουν πηνία μαζί με το βολάν καθώς δεν κατάλαβαν κατευθείαν τη ζημιά με τους μαγνήτες και συνέχισαν να δουλεύουν το μηχανάκι μέχρι να βγάλει error και να σβήσει.

Φιλικά,


Νίκος

konstantin1977
11/05/2016, 14:29
Καλησπέρα και συγνώμη που επεμβαίνω.

ΚΑΝΕΝΑ Fazer 1000 δεν έβγαλε πρόβλημα στα πηνία. Το λέω ως πρώην κάτοχος με πάνω από 55.000 ΚΜ με το συγκεκριμένο μηχανάκι και έχοντας παρακολουθήσει όλο το θέμα με το βολάν από την αρχή.
Απλά, όταν ξεκολλούσαν οι μαγνήτες από το βολάν, αν δεν προλάβαινες να σβήσεις τον κινητήρα, τότε και μόνο τότε, υπήρχε η πιθανότητα να φύγουν κομμάτια από τους σπασμένους πλέον μαγνήτες και να καταστρέψουν τα πηνία καθώς και να περάσουν στον κινητήρα.
Πολλοί αναγκάστηκαν να αλλάξουν πηνία μαζί με το βολάν καθώς δεν κατάλαβαν κατευθείαν τη ζημιά με τους μαγνήτες και συνέχισαν να δουλεύουν το μηχανάκι μέχρι να βγάλει error και να σβήσει.

Φιλικά,


Νίκος

πολύ σωστά, τα έγραψα ανάποδα, συγνώμη (πρώτα το βολάν 500+ ευρω το ανταλλακτικο, και αν παιρναν και τα πηνια όλο μαζί με εργασία πλησιαζε το 1000ρικο. )

7Tolis
12/05/2016, 08:41
Το βολάν κάνει 478 ευρώ και 2 ευρώ η φλαντζα. Όχι 500+. 20 ευρώ εργατικά.
Το ξέρω γιατί το πλΕρωσα χωρίς να έχει βγάλει βλάβη.

tamis
25/08/2016, 10:09
Επαναφορά απο την Αρχή.
Μόλις Γύρισα από Ταξίδι 20 ημερών σε Ολη την κεντρική Ευρώπη με το Tracer. συνολικά διανυθέντα χιλιόμετρα λίγο κάτω απο 7,000κμ...
Όλα καλά πήγα γύρισα, 2πλός με τριπλέτα. Κανένα απολύτος πρόβλημα συνολικά στο μηχανάκι στους πρώτους 16 μήνες που το έχω, έχοντας κάνει 30.000 κμ.
Στα 30.000 αλλάχτηκε ένας τεντωτήρας καδένας με βελτιωμένης σχεδίασης με βελτιωμένη λίπανση.
Η συνήθες κατανάλωση στα Γαλλικά - Ελβετικά - Γερμανικά - Αυστριακά - Ιταλικά πάσα πάνω κάτω το βουνό και πάντα σχεδόν φορτωμένος ήταν 4.4 λίτρα ( Η μέτρηση γίνεται στην αντλία όχι με το Board computer που δίνει ένα 0,2-0,3 λιγότερη κατανάλωση μέση)
Ελάχιστη και Μέγιστη απόσταση που διανύθηκε μέχρι να μπει η ρεζέρβα σε επαρχιακούς δρόμους και βουνό όχι αυτοκινητόδρομο γιατί δεν πήγα καθόλου σχεδόν (15 λίτρα) ήταν απο 280 έως το αστρονομικό νούμερο 380,2 κμ!!!!!!!
Η ανάρτηση δεν δημιούργησε ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα και μπορώ να πω ότι ήταν η ευχάριστη έκπληξη με τόσο φόρτωμα, που περίμενα να γίνει σα το βρακολάστιχο της γιαγιας απο απέναντι...

Στα της σύγκρισης τώρα.

Η σέλα που απέφυγα να "φτιάξω" πέρυσι ή να πάρω μια απο βελτιωτικό Γαλλικό οίκο ίσως να αλλαχτεί αν ξανά κάνω του χρόνου παρόμοιο ταξίδι. Η σέλα τους Τίγρη είναι καναπές μπροστά του Τρασερ.
Κάλυψη αέρα είχα την ίδια με την χαμηλή ζελατίνα του Τίγρη 2010'. φοράω Ermax 30cm τώρα.
Στρίψιμο για άλλη μια χρονιά το Τρασερ θεωρώ ότι βάζει τα γυαλιά στον Τίγρη.
Αξιοπιστία παρομιώδης στα ταξίδια που έκανα κανένα από τα δύο δεν έβγαλε κάποιο πρόβλημα.
Fun καταστάσεις το Τρασερ κερδίζει κατά κράτος.
Ξεκούραση το Τιγερ κερδίζει κατά κράτος.

Και μία απο το ταξίδι που μας βγάλανε νομίζω αν θυμάμαι καλά κάπου μετά το Col du Galibier

https://scontent.fath2-1.fna.fbcdn.net/t31.0-8/14086277_10157309637255263_4111760434740420597_o.jpg

spyrakos35
25/08/2016, 10:38
Η συνοδηγος τι λεει για την ανεση;

tamis
26/08/2016, 14:24
Η συνοδηγος τι λεει για την ανεση;

Η αλήθεια είναι ότι το είχα ένα άγχος πέρυσι αλλά τελικά η πίσω σέλα είναι αρκετά αναπαυτική ακόμα και για τα δικά μου κιλά που είμαι 2 μέτρα...
Κανένα παράπονο ίσα ίσα που με την βαλίτσα που την έχω 4-5 εκατοστά ποιο πίσω από ότι με την μαμά βάση της GIVI είναι σούπερ αναπαυτικά (δικά της λόγια). Η σέλα του οδηγού θέλει λίγο πιο... υλικό η πίσω είναι κομπλέ. :)

MG-KTiNoS
26/08/2016, 19:07
... και κλεινει το αρθρο με την υπογραφή....

Ανδρέας Κοσκινάς

Δ/ντης Τεχνικών Υπηρεσιών

ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ Α.Ε.Ε.

:lol::lol::lol:


ο οποίος είναι πολύ σοβαρός άνθρωπος