PDA

View Full Version : Στατιστικες Τροχαιων Ατυχηματων



omrtlegol
10/05/2016, 09:48
Καλημερα σε ολους!!
Εκανα μια μινι ερευνα στο Internet,ψαχνωντας να βρω αναλυτικες στατιστικες,για την φυση των θανατων μοτοσυκλετιστων και των βαρια τραυματιων(οχι μονο στην Ελλαδα απαραιτητα) αλλα δεν βρηκα και πολλα πραγματα!
Μηπως κανεις απο εσας,γνωριζει καμια να παραπεμψει;

Ποσο για παραδειγμα μεταβαλεται η πιθανότητα θανατου ή πολυ σοβαρου τραυματισμου με την χρηση προστατευτικου εξοπλισμου ας πουμε ή με την μειωση της ταχυτητας οδηγησης;
Ποσοι απ αυτους που εχασαν τη ζωη τους φορουσαν κρανος και ποσοι οχι;
Ποσοι κινουνταν εντος των οριων ταχυτητας;

Τετοιας φυσης κατηγοριες! Το ενδιαφερον ειναι καθαρα φιλολογικο! Προς γνωσιν και συμμορφωσιν που λεμε!

SHOOTER045
10/05/2016, 10:13
Όλα τα προστατευτικά στολές κράνη κτλπ προστατεύουν σε Νορμάλ ταχύτητες και χωρίς τεχνητά εμπόδια(αντίθετα κινούμενα οχήματα, μπαριερες κλπ)
Οπότε εχεις να κανεις με πολλές μεταβλητές .
Η καλύτερη ασφαλεία είναι η σύνεση και η πρόληψη.
Προστασία όσο μπορούμε καλύτερη και μυαλωμένη οδήγηση.

PortisHead
10/05/2016, 10:28
Οπως και να χει , οτι και να κανεις , η ελλειψη παθητικης ασφαλειας ειναι το μεγαλυτερο μειων.

Σε μιση ωρα, παω στην κηδεια της ξαδερφης μου που σκοτωθηκε την Κυριακη σε τροχαιο με μηχανη.
Το κρανος που μας παρεδωσε η τροχαια ηταν αθικτο.
Χτυπησε με το σβερκο στα κιγκλιδώματα της Κορινθου-Πατρων.
Και στολη απο motoGP να φοραγε....
Ο δρομος εξω δεν ειναι πιστα , εχει εμποδια (αψυχα και εμψυχα) και 1.000.000 ασταθμητους παράγοντες.

George_Sp
10/05/2016, 10:30
Θερμά συλλυπητήρια και κουράγιο σε όσους αφήνει πίσω :(

sniper
10/05/2016, 10:33
Καλημερα σε ολους!!
Εκανα μια μινι ερευνα στο Internet,ψαχνωντας να βρω αναλυτικες στατιστικες,για την φυση των θανατων μοτοσυκλετιστων και των βαρια τραυματιων(οχι μονο στην Ελλαδα απαραιτητα) αλλα δεν βρηκα και πολλα πραγματα!
Μηπως κανεις απο εσας,γνωριζει καμια να παραπεμψει;

Ποσο για παραδειγμα μεταβαλεται η πιθανότητα θανατου ή πολυ σοβαρου τραυματισμου με την χρηση προστατευτικου εξοπλισμου ας πουμε ή με την μειωση της ταχυτητας οδηγησης;
Ποσοι απ αυτους που εχασαν τη ζωη τους φορουσαν κρανος και ποσοι οχι;
Ποσοι κινουνταν εντος των οριων ταχυτητας;

Τετοιας φυσης κατηγοριες! Το ενδιαφερον ειναι καθαρα φιλολογικο! Προς γνωσιν και συμμορφωσιν που λεμε!

Δεν έχεις βάλει πουθενά τον παράγοντα "γνωρίζω να οδηγώ", αφού η απορία σου είναι φιλοσοφική.

SHOOTER045
10/05/2016, 12:13
Δεν έχεις βάλει πουθενά τον παράγοντα "γνωρίζω να οδηγώ", αφού η απορία σου είναι φιλοσοφική.

Να συμπληρωσω
Αυτοι που πραγματικά<ξέρουν>δεν τρέχουν, δεν,δεν,δεν.


Παρόμοια κουβέντα πριν χρόνια σε εκπαίδευση με πολύ πρωταθλητή Ελλάδος σε ταχύτητα.
-οι δρόμοι δεν είναι πίστα, και δεν λέω μόνο για την άσφαλτο, για οχήματα,μπάρες, γατια,σκυλιά, κτλπ-

omrtlegol
10/05/2016, 12:18
Δεν έχεις βάλει πουθενά τον παράγοντα "γνωρίζω να οδηγώ", αφού η απορία σου είναι φιλοσοφική.
Δεν τον εχω βαλει πουθενα γΙατι αφενως δεν μπορει αυτο αντικειμενικα να αποτυπωθει σε στατιστικη (δεν μπορουμε καν να ορισουμε με ακριβεια τι σημαινει "ξερω να οδηγω" ) και αφετερου ειθηστε οι "ικανοι" οδηγοι να εξαργυρωνουν την παραπανω αυτη ικανοτητα τους στο χειρισμο του οχηματος οχι προς οφελος της ασφαλειας αλλα προς οφελος της απολαυσης!

sniper
10/05/2016, 12:21
... και αφετερου είθισται οι "ικανοι" οδηγοι να εξαργυρωνουν την παραπανω αυτη ικανοτητα τους στο χειρισμο του οχηματος οχι προς οφελος της ασφαλειας αλλα προς οφελος της απολαυσης!


Λάθος.

omrtlegol
10/05/2016, 12:24
Λάθος.
Χωρις καμια διαθεση ειρωνιας,κατι παραπανω θα ξερεις για να το λες! Αυτο θελω να μαθω!

sniper
10/05/2016, 12:26
Χωρις καμια διαθεση ειρωνιας,κατι παραπανω θα ξερεις για να το λες! Αυτο θελω να μαθω!

Αν ξέρεις να οδηγείς, εκτός απο την απόλαυση είσαι και πιο ασφαλής, ξέρεις που να κοιτάς, τι να αποφύγεις και τι να κάνεις σε περίπτωση στραβής (δεν λέω να σε παρασύρει σκουπιδιάρα που έκαψε ΣΤΟΠ)

omrtlegol
10/05/2016, 12:32
Αν ξέρεις να οδηγείς, εκτός απο την απόλαυση είσαι και πιο ασφαλής, ξέρεις που να κοιτάς, τι να αποφύγεις και τι να κάνεις σε περίπτωση στραβής (δεν λέω να σε παρασύρει σκουπιδιάρα που έκαψε ΣΤΟΠ)
Σιγουρα ισχυει αυτο που λες!! Οταν ομως εισαι πιο ικανος, δεν πας και με +20 km απο εμενα π δεν ξερω να οδηγω καλα ?
Νομιζω πως ναι! Αυτο εννοω οτι εξαργυρωνεις την ικανοτητα σου αυτη προς ωφελος της απολαυσης!


Εχουμε παει λιγο off topic βεβαια ☺

sniper
10/05/2016, 12:39
Σιγουρα ισχυει αυτο που λες!! Οταν ομως εισαι πιο ικανος, δεν πας και με +20 km απο εμενα π δεν ξερω να οδηγω καλα ?
Νομιζω πως ναι! Αυτο εννοω οτι εξαργυρωνεις την ικανοτητα σου αυτη προς ωφελος της απολαυσης!


Εχουμε παει λιγο off topic βεβαια ☺


Οφφ τοπικ δεν είμαστε γιατί δεν υπάρχουν οι στατιστικές που ζητάς. Επίσης, εσύ είπες ότι ο σκοπός σου είναι να "συμμορφωθείς".

Και με +20 θα πάει και με +120 θα πάει αλλά και με -20 θα πάει. Η ταχύτητα στο δημόσιο δρόμο δεν είναι συνώνυμη της ικανότητας.

nickald
10/05/2016, 12:44
Σιγουρα ισχυει αυτο που λες!! Οταν ομως εισαι πιο ικανος, δεν πας και με +20 km απο εμενα π δεν ξερω να οδηγω καλα ?
Νομιζω πως ναι! Αυτο εννοω οτι εξαργυρωνεις την ικανοτητα σου αυτη προς ωφελος της απολαυσης!


Εχουμε παει λιγο off topic βεβαια ☺


Δεν εχει να κανει με το +ποσα ή -ποσα θα κανει ενας καλυτερος αναβατης/οδηγος.

Εχει να κανει με την καλυτερη εκτιμηση καταστάσεων που εχει σε σχεση με έναν μετριο αναβατη/οδηγο.

omrtlegol
10/05/2016, 12:52
Οφφ τοπικ δεν είμαστε γιατί δεν υπάρχουν οι στατιστικές που ζητάς. Επίσης, εσύ είπες ότι ο σκοπός σου είναι να "συμμορφωθείς".

Και με +20 θα πάει και με +120 θα πάει αλλά και με -20 θα πάει. Η ταχύτητα στο δημόσιο δρόμο δεν είναι συνώνυμη της ικανότητας.
Μαλιστα! Εγω απλα ψαχνω να βρω αν το οτι δεν εχω πεσει τρακαρει κλπ στα μολις 5 χρονια που οδηγω ειναι μονο θεμα τυχης, αν υπαρχει κατι που κανω εστω και λιγο καλα για να συνεχισω να το κανω ή αντιθετα τι αλλο θα πρεπει να κανω για να ειμαι οσο το δυνατον πιο ετοιμος οταν η τυχη με εγκαταλειψει! Αυτο ειναι ολο!

Bowleno
10/05/2016, 12:52
Εχει να κανει με την καλυτερη εκτιμηση καταστάσεων

Το αυτό...όσο καλύτερα μπορείς να εκτιμάς καταστάσεις και δυνητικούς κινδύνους, τόσο περισσότερο θα επιστρέφεις σώος και αβλαβής σπίτι σου.... ;)

omrtlegol
10/05/2016, 12:57
Το αυτό...όσο καλύτερα μπορείς να εκτιμάς καταστάσεις και δυνητικούς κινδύνους, τόσο περισσότερο θα επιστρέφεις σώος και αβλαβής σπίτι σου.... ;)
Εδω νμζω ειναι το ζουμι!

BLiTzER
10/05/2016, 13:01
Μην ξεχνάτε ότι όλοι θέλουν να επιστρέφουν σώοι και αβλαβείς στο σπίτι τους, αλλά δεν οδηγούν όλοι για τους ίδιους λόγους.

Bladerunner
10/05/2016, 13:04
Κάποιες πληροφορίες και πηγές μπορείς να βρεις στην ιστοσελίδα για την Ευρωπαϊκή Χάρτα Οδικής Ασφάλειας. (http://www.erscharter.eu/el)

sniper
10/05/2016, 13:05
Μην ξεχνάτε ότι όλοι θέλουν να επιστρέφουν σώοι και αβλαβείς στο σπίτι τους, αλλά δεν οδηγούν όλοι για τους ίδιους λόγους.


Κοέλιο.

omrtlegol
10/05/2016, 13:08
Κάποιες πληροφορίες και πηγές μπορείς να βρεις στην ιστοσελίδα για την Ευρωπαϊκή Χάρτα Οδικής Ασφάλειας. (http://www.erscharter.eu/el)
Ευχαριστω πολυ!!! Θα το μελετησω!!

Cpt_Slow
10/05/2016, 14:43
Διαβασα οτι για το 2015 κοπηκαν 19.000+ κλησεις για μη χρηση κρανους. Σκεψου δηλαδη ποσοι δεν πιαστικαν. Αυτο και μονο ειναι μια καλη πλην τραγική στατιστική..

toyar
10/05/2016, 14:52
εχετε δει τα ρωσικα βιντεακια με τροχαια;
ε λοιπον ετσι πρεπει να οδηγουμε ειδικα μοτο, σαν να προκειται να εμφανιστει οτιδηποτε απο οπουδηποτε

duke200
10/05/2016, 16:43
δυστυχως παιδια όλοι πιστευουμε οτι είμαστε οδηγάρες και χεράδες. Επειδή το 1% των οδηγών έχουν την ευφυία και τα ακαριαία αντανακλαστικά να οδηγούν γρηγορα και με ασφάλεια και να προλαβαίνουν κινδύνους, προτείνω 2 πράγματα που θεωρω τις βασικότερες αιτίες τροχαίων στην Ελλάδα, μετά την βλακεία:

1. Να μην παιρνετε ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ τα ματια σας απο το δρόμο. Μην ασχολείστε με κινητά, με τα μπουτάκια της συνοδηγού, με το "μωρό" στο διπλανό αμαξι, κλπ, κλπ, παρα ΜΟΝΟ με την ΟΔΗΓΗΣΗ

2. Να νην τρεχετε παραπάνω απο 60 χλμ σε κατοικημένους τόπους, 80 χλμ σε επαρχιακούς δρόμους εκτός κατοικημένων τόπων, 130 χλμ σε αυτοκινητόδορομους κλειστους και περιφραγμένους και 90 σε ανοιχτους χωρίς περίφραξη.

Τέλος καλό είναι να θυμαται ο κόσμος οτι το φανάρι και η προτεραιότητα δεν είναι δεδομένα. Πχ την Κυριακή χάλασε το κόκκινο φανάρι εδω στα γιαννενα (κόμβος ΤΕΙ) αλλα μόνο για το ρεύμα απο ΙΚΕΑ προς Ιωαννινα. Οδηγός μερσεντε νεοέλλην γκαβλ@ρας δεν συγκινήθηκε που δεν έβλεπε κανένα φως στο σηματοδότη και πηρε σβαρνα honda jazz,το οποίο εφερε τουμπες και μαλλον ο ένας απο τους δυο επιβαίνοντες έμεινε ανάπηρος.

gior-gos
10/05/2016, 17:00
Μαλιστα! Εγω απλα ψαχνω να βρω αν το οτι δεν εχω πεσει τρακαρει κλπ στα μολις 5 χρονια που οδηγω ειναι μονο θεμα τυχης, αν υπαρχει κατι που κανω εστω και λιγο καλα για να συνεχισω να το κανω ή αντιθετα τι αλλο θα πρεπει να κανω για να ειμαι οσο το δυνατον πιο ετοιμος οταν η τυχη με εγκαταλειψει! Αυτο ειναι ολο!

Για το οτι δεν εχεις πεσει ή τρακαρει στα 5 χρονια που οδηγας οφειλεται σιγουρα κατα ενα ( μικρο; μεγαλο; ) ποσοστο στον παραγοντα τυχη. Σιγουρα ομως δεν ειναι μόνο θεμα τυχης για το οτι αυτα τα 5 χρονια δεν ειχες κατι δυσαρεστο.

Σιγουρα κι εσυ κανεις κατι σωστα. Πιθανοτατα να καταλαβαινεις τι ειναι αυτο που κανεις σωστα αλλά να εχεις αμφιβολιες για το αν πρεπει να εμπιστευτεις την κρίση σου.

Όσο οδηγεις μαθαινεις. 5 χρονια ειναι (σχετικα) μικρο διαστημα. Μην δενεις κανενα γάιδαρο..

Με τυχαια σειρα και αγνωστων συσχετισμων:
τυχη, εμπειρια, τροπος οδηγησης, κατασταση μοτοσυκλετας, συχνοτητα χρησης μοτοσυκλετας, τερέν, καιρος
συνθετουν αποτελεσμα.

Οι (ευλογες) αποριες σου θα μπορουσαν να απαντηθουν και να διαφωτιστουν απο καποιο σχολειο ασφαλους οδηγησης.

:beer:

WiSe
10/05/2016, 17:12
χμμ.... το θεμα ειναι να ευλογησεις τα γενια σου γιατι σε κουβεντα που ειχες προσπαθουσες να πεισεις καποιον οτι δεν υπαρχει περιπτωση να τρακαρεις γιατι εισαι πολυ σιγουρος για τον εαυτο σου?

δεν σε ειρωνευομαι γιατι το ιδιο εχω παθει και εγω που πιστευω οτι ειμαι η τιμοναρα της παραλιακης οσο αφορα τα "κουτια".......

ΔΕΝ ειμαστε τιμοναρες.

(εγω πιστευω οτι ειμαι :lol: )

Μπορει να ξερουμε λιγο καλυτερα απο το μεσο ορο να κουμανταρουμε το οχημα που οδηγαμε αλλα ατρωτοι δεν ειμαστε ουτε και ασφαλτοι :P ! Ξερεις πως θα τρακαρουμε? Μιλωντας με το συνοδηγο, χαζευοντας μια γκομενιτσα με το κωλαρακι εξω, υπερεκτιμωντας (σπανια αλλα μπορει να τυχει) τις δυνατοτητες μας!

Καποιος παλιοτερος μπορει να με διαφωτισει στο σκηνικο πριν πολλα χρονια που οδηγος του ραλλυ ακροπολης πηγαινοντας προς Αναβυσσο με το αγωνιστικο τρακαρε στο γνωστο εσακι της Αγιας μαρινας......

Στο κυριος θεμα λοιπον....

Οσο εχω ψαξει γενικα, σε σχετικη συζητηση που ειχα σε σεμιναριο γιαυτο το λογο, και μεσα απο τα ατυχηματα που εχω δει (λογο δουλειας) μπορω να βγαλω ενα σχετικο συμπερασμα οτι τα περισσοτερα ατυχηματα γινονται εντος πολης και με λιγα χιλιομετρα (εως 60χλμ/ω). Αυτο αφορα την συχνοτητα. Τα σοβαροτερα λιγοτερα και πιο "επωδυνα" γινονται σε μεγαλυτερους δρομους.

Οι κυριοτεροι λογοι σοβαρων τραυματισμων ειναι η ελλειψη κρανους και ζωνης.

Δεν θελει και ιδιαιτερο IQ για να σκεφτεις πεντε πραματα για να προστατεψεις τον εαυτο σου. Απλα μαθηματικα ειναι :)

:beer:


edit:



Οι (ευλογες) αποριες σου θα μπορουσαν να απαντηθουν και να διαφωτιστουν απο καποιο σχολειο ασφαλους οδηγησης.


+100000000