PDA

View Full Version : Afam & Did..αλυσσιδες



zopas
10/05/2016, 11:53
Τελικα θα αλλαξω και αλυσσιδογραναζα..Η did η χρυση εχει 145 ευρω κσι η αναλογη afam 105 ευρω..Σε γνωστο μαγαζι μου εγγυηθηκαν οτι και οι δυο ειναι εφαμιλης ποιοτητας οποτε κλινω προς αφαμ..

Βασικα θελω αλυσσιδα που να με βγαλει οπως η did που εχω καμια 50.000 χλμ στην αθηνα..αξιζει ομως το 40αρι παραπανω απο την αναλογη αφαμ;

Επισης εχει ακουσει κανενας για 15αρι γραναζι sunstar?

stam2
10/05/2016, 12:10
γνώμη μου είναι ότι δεν είναι εφαμιλης ποιότητας. όμως η διαφορα είναι τετοια που ευνοεί πολύ την αφαμ.
τα sunstar είναι τόσο φορεμένα όσο και τα jt.

7Tolis
10/05/2016, 12:12
μια χαρα είναι η afam μην ανησυχείς.Με κλειστά μάτια.Το ιδιο ισχύει και για την did.Διαλέγεις και παίρνεις.

sniper
10/05/2016, 12:13
γνώμη μου είναι ...



Η δική μου είναι ότι οι ΑFAM είναι καλύτερες των DID. Eίχα, δεν έβαλα ξανά και το 'χω μετανοιώσει.

BLiTzER
10/05/2016, 12:14
Υπάρχουν και ακριβότερες AFAM, πάντως, αλλά όντως για το μηχανάκι σου προτείνεται αυτή με τα ~105€. Δεν υπάρχει λόγος να δώσεις περισσότερα.

Hayate
10/05/2016, 12:17
AFAM και ξερό ψωμί!

zopas
10/05/2016, 13:28
Σας ευχαριστω ολους..σε καιρους τοσο δυσκολους και αβεβαιους για το μελλον ματωνουμε για να συντηρουμε σωστα αυτο που αγαπαμε..τουλαχιστον οι πιο πολλοι..

Καποιος φιλος μου εστειλε ενα γρηγορο μηνυμα(vroom) για μια προσφορα αφαμ αλλα δεν ξερω τι γινεται και απο τη στιγμη που τα διαβαζω στο vroom δεν μπορω να τα ξαναβρω..

Αν θελει ας κανει το κοπο να μου στειλει email στο yi4367@yahoo.gr

Σας ευχαριστω ολους..

VANDA
10/05/2016, 13:30
Σας ευχαριστω ολους..σε καιρους τοσο δυσκολους και αβεβαιους για το μελλον ματωνουμε για να συντηρουμε σωστα αυτο που αγαπαμε..τουλαχιστον οι πιο πολλοι..

Καποιος φιλος μου εστειλε ενα γρηγορο μηνυμα(vroom) για μια προσφορα αφαμ αλλα δεν ξερω τι γινεται και απο τη στιγμη που τα διαβαζω στο vroom δεν μπορω να τα ξαναβρω..

Αν θελει ας κανει το κοπο να μου στειλει email στο yi4367@yahoo.gr

Σας ευχαριστω ολους..



Τα vroom μπορείς να τα δεις στον πίνακα ελέγχου σου.

zopas
10/05/2016, 13:43
Νασαι καλα...

lykourgi
10/05/2016, 15:27
+1 ψήφος στις AFAM.

power hornet
10/05/2016, 16:44
παντος παιδια και οι rk ειναι πολυ καλες αλυσιδες,εγω με χρηση πιστα τρακ ντει ενταξει στους αρχαριους αλλα 7 φορες πιστα συν ταξιδια και φορτωμενος μου εβγαλε το εξωπραγματικο νουμερο 55.000χλμ!!!

noodles
10/05/2016, 18:37
απο τις 2 στον τιτλο, μαλλον afam θα εβαζα, αν βρεις και afam γραναζια ακομα καλυτερα.;)

εχε υποψιν σου και την tsubaki. ιαπωνικη εταιρια κορυφαια στις αλυσιδες (ειχε ξεκινησει με αλυσιδες μηχανηματων κλαρκ κτλ και πηγε και στις μηχανες).

DAYMAN
10/05/2016, 19:08
γραναζια;
AFAM και η δικη μου αποψη.Με λιγη συντηρηση και ενδιαφερον θα σου βγαλει 40000 χλμ

amyroukai
10/05/2016, 19:26
Άντε μπρε, έλεγα να πάρω DID που τις έχει προσφορά ο γιουράιντ αλλά να δώκουμε και μιά εΦκαιρία στην αφάμ...
Γιατί ο φλάιινγκ μύθος όπου να'ναι την θέλει μιά φρέσκια.

Shaolin Monk
10/05/2016, 20:18
Δεν γράφει πια Did. Ολες είναι ιδιες;;; Είναι θέμα κατηγορίας και τύπου αλυσίδας ή κάνω λάθος;

motobest
11/05/2016, 19:13
Οι κατασκευαστες μοτοσυκλετων σε Ευρώπη και Ιαπωνία χρησιμοποιούν Αλυσίδες μόνο Ιαπωνίας. Οι Εταιρείες αυτές είναι DID (YAMAHA και HONDA) RK (HONDA), EK, και TSUBAKI. Τώρα για την επιλογή της αλυσίδας θα σας πω να δείτε το βιβλίο της μοτοσυκλετας που γράφει των τύπο της γιατί έχει παρατηρηθεί ότι τα καταστήματα λόγο ανταγωνισμού για να πουν καλύτερη τιμή λένε μια κατηγορία κάτω. Πχ. μια αλυσίδα 520χ112 υπάρχει σε o-ring, x-ring, xx-ring.to

AUFGEBRACHT
11/05/2016, 19:25
Οι κατασκευαστες μοτοσυκλετων σε Ευρώπη και Ιαπωνία χρησιμοποιούν Αλυσίδες μόνο Ιαπωνίας.

Κάποιοι Ευρωπαίοι κατασκευαστές χρησιμοποιούν και CZ Τσεχίας...

kostaspetrou
11/05/2016, 19:35
H sunstar κατασκευάζει πολλά προϊόντα πολύ καλής ποιότητας που μπαίνουν απ'το εργοστάσιο στις μοτοσυκλέτες.
Πχ οι μαμά δισκόπλακες σουζούκι είναι σανσταρ.
Θεωρώ ότι δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Για αλυσίδες ψηφίζω DID.

LogOutGoRide
11/05/2016, 19:48
Είναι μακρυά ακόμη η ώρα για μένα, αλλά AFAM είναι τόσο καλύτερες από DID;
Μου κάνει λίγο εντύπωση.

kostaspetrou
11/05/2016, 21:10
Είναι πολύ σχετικό αυτό, όπως και σχετικό είναι το "καλό".

1)Για έναν που μπάινει πίστες ή απλά γουστάρει να τα χώνει(γκάζια και χρήματα) καλά είναι τα πίσω αλουμινένια γρανάζια(ας φθείρονται περισσότερο), το να κατέβει σε αλύσίδα 520( από πχ μαμά διάσταση 525) για ευκολότερη κίνησή της...ένα σωρό.

2)Για έναν που θέλει να μην πολυασχολείται, βάζει μια μαμά τζαπάν και σίγουρα θα κάνει καλή δουλειά.

παίζει ρόλο και τί συντήρηση έκανε αυτός που λέει τη γνώμη του, τί χρήση....

Είμαι κατηγορία 2 και απ'τις σούπερ ενισχυμένες DID είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Κακά λόγια πάντως δεν έχω ακούσει για τις αφαμ.

DoctoR_k6
12/05/2016, 09:28
Μετα την AFAM που ειχα (κρατησε 34Κ με σωστη συντηρηση/λαδωμα ανα 400-500χλμ) με τα δικα της γραναζια εβαλα την DID την καλη σειρα ZVM-X με supersprox γραναζια.
Εχω κανει 24Κ κ δειχνει πως θα βγαλει αλλα τοσα...Για εμενα ειναι καλυτερη απο την AFAM + στου κουμπαρου το μοτο (Bandit) εβγαλε ενα 47αρι(Η ιδια κ πεφτει κ πολυ ξυλο).
Μονο DID για μενα πλεον...αντε βαρια καμια RK(Οπως η πρωτη η μαμα της Σουζουκι που εβγαλε 38Κ και χωρις την συντηρηση της AFAM).
Καλες αγορες...

spyrakos35
12/05/2016, 10:36
Κάποιοι Ευρωπαίοι κατασκευαστές χρησιμοποιούν και CZ Τσεχίας...

Οι οποιες τα σπανε

sniper
12/05/2016, 10:42
Μετα την AFAM που ειχα (κρατησε 34Κ με σωστη συντηρηση/λαδωμα ανα 400-500χλμ) με τα δικα της γραναζια εβαλα την DID την καλη σειρα ZVM-X με supersprox γραναζια.
Εχω κανει 24Κ κ δειχνει πως θα βγαλει αλλα τοσα...Για εμενα ειναι καλυτερη απο την AFAM + στου κουμπαρου το μοτο (Bandit) εβγαλε ενα 47αρι(Η ιδια κ πεφτει κ πολυ ξυλο).
Μονο DID για μενα πλεον...αντε βαρια καμια RK(Οπως η πρωτη η μαμα της Σουζουκι που εβγαλε 38Κ και χωρις την συντηρηση της AFAM).
Καλες αγορες...

CBR954, πιστες, βόλτες (όχι ήρεμες), γενικά λύσσα τότε.

AFAM 520 (αντί της μαμα 530) και 3 δόντια μεγαλύτερο γραναζι πίσω...

Λάδωμα κάθε 1000χλμ, αν το θυμόμουν. 45.000 χλμ

Με DID και παρόμοια συμπεριφορά, δεν εχω δει τέτοια χλμ ποτέ

sapila racing
12/05/2016, 11:13
Κατα την γνώμη μου η όλη η συζήτηση είναι λίγο άκυρη.

Αν θέλετε να κάνετε συγκρίσεις αλυσίδων, τότε πρέπει να την κάνετε μεταξύ αλυσίδων ίδιων προδιαγραφών.

Και η Afam και η DID έχουν αρκετούς τύπους αλυσίδας για κάθε μηχανάκι και για κάθε βαλάντιο.
Δεν έχουν καλές και κακές αλυσίδες, απλά έχουν φτηνότερες και ακριβότερες.
Εχω δοκιμάσει και απ τις 2 και ειμαι ευχαριστημένος κι απ τις 2.
Δεν νοείται όμως σύγκριση πχ της top 530 πχ αλυσίδας της Afam με την DID VX που κάνει 120 Ευρω, όπως επίσης δεν νοείται και σύγκριση της AFAM των 120 Ευρω και την DID ZVMX που κάνει 200.
Οτι πληρώνεις παίρνεις. :wave2:

BLiTzER
12/05/2016, 11:24
Ό,τι είπε ο σαπίλας.

Και οι 2 είναι ποιοτικές εταιρείες και αμφιβάλλω ότι κάποιος θα έχει παράπονο με οποιαδήποτε.

DoctoR_k6
12/05/2016, 11:30
Προφανως κ μιλαμε παντα για ιδιες κατηγοριες αλυσιδων γιατι οποια συκριση με διαφορετικου τυπoυ/κατηγοριας ειναι ακυρη.
Εγω τουλαχιστον εχω δοκιμασει την καλη κατηγορια κ στις 2 μαρκες κ απο θεμα κοστους ειναι στα ιδια επιπεδα πανω κατω(νομιζω DID λιγοοο πιο ακριβη).
Απλα στα δικα μου ματια/χρηση η DID μου φαινεται πιο καλη εως τωρα.
Ο,τι κ να παρει βεβαια κανεις σε αυτα τα λεφτα δεν νομιζω να εχει θεμα.