PDA

View Full Version : Yamaha Ybr 125 ( καλό για πρώτη μοτοσυκλέτα ?)



Andre7w
10/05/2016, 13:53
Γεια σας. Είμαι 21 χρονών και ετοιμάζομαι για την πρώτη μοτοσυκλέτα μου. Φυσικά είμαι άπειρος σε ότι αφορά τις μηχανές και για αυτό θα ήθελα την βοήθεια σας. Με αρκετό ψάξιμο και μετά από πολλές μοτοσυκλέτες κατέληξα σε δύο: Στo Honda CB 125F και στo Yamaha Ybr 125 ( όχι το στρογγυλοφάναρο). (Φυσικά μπορείτε να μου προτείνετε και άλλες μοτοσυκλέτες).Το μπάτζετ μου είναι μέχρι 2800 ευρώ (εκεί τριγύρω). Λοιπόν όσον αφορά το Honda CB 125F:Τα μαθήματα οδήγησης τα έκανα με το Honda CBF 125 αλλά σχετικά παλιό μοντέλο ( μοντέλο του 2009). Το καινούργιο μοντέλο δεν το έχω οδηγήσει και δεν ξέρω αν διαφέρει πολύ από το παλιό. Γενικά μου αρέσει το σχέδιο, είναι πιο "μοντέρνο" από το παλιό. Επίσης έχει και δείκτη που δείχνει ποια ταχύτητα έχεις που για μένα σαν νέο οδηγό είναι θετικό. Φυσικά δεν μου αρέσει το ταμπούρο πίσω (αλλά τι να κάνουμε:lol:). Κάτι που με προβληματίζει είναι ο ήχος της μηχανής, ακούγεται κάπως περίεργα και ότι το γκάζι είναι κάπως άγριο.

Τώρα όσον αφορά το Yamaha Ybr 125 δεν το έχω οδηγήσει (για την ακρίβεια δεν το έχω δει από κοντά, αλλά ευελπιστώ να το δω στις επόμενες μέρες). Στα βίντεο που είδα μου φαίνεται αρκετά ωραίο, διακριτικό μηχανάκι και οικονομικότατο. Στη οδήγηση φαίνεται αρκετά σταθερό και ευκολοδήγητο. Ο ήχος της μηχανής μου αρέσει περισσότερο από το Honda, αλλα δεν ξέρω για το γκάζι αν είναι "αγριο".

Γενικά το θέλω για μέσα στην πόλη. Δεν είμαι λάτρης της ταχύτητας (απλά ήσυχα πράματα:lol:) . Επίσης θα ήθελα να σας πω οτι κατέληξα σε αυτά γιατί θέλω να είμαι όσο πιο "όρθιος" γίνεται .Τέλος, θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας και για την ποιότητα των ελαστικών (τι να προσέξω, αν χρειαστώ να πάρω άλλα από την αρχή κτλ,κτλ)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΥΓ1: Να ζητήσω συγνώμη, γιατί πιστεύω πως τέτοιο παρόμοιο θέμα σίγουρα θα υπάρχει και αν μπορούσατε να με παραπέμψετε σε αυτό. Αλλά όσο έψαξα δεν βρήκα κάτι.

ΥΓ2: Συγνώμη αν κούρασα.

toyar
10/05/2016, 14:04
και τα δυο μια χαρα ειναι
για ορθια οδηγηση υπαρχουν και τα xt125 και xr125
ομως αν το διπλωμα σου επιτρεπει μην περασεις καθολου απο τα 125

CIRUS
10/05/2016, 14:17
τίμια μηχανάκια και τα 2, το ybr 125 το είχα. Δεν σπάει δεν χαλάει, φτηνή συντήρηση, φτηνα ανταλακτικά, τίμιο καλύτερο από παπί (κακό μπροστινό φρένο). Αν μπορείς πήγαινε για 250 κυβικά. ninja, wolf inazuma κτλ γιατί τα 125 θα τα βαρεθείς πολύ σύντομα.

Αν πάρεις ένα από τα 2 σε καμία περίπτωση μην το πάρεις καινούργιο. Με 1000-1200 ευρώ παίρνεις ενα σε πάρα πολύ κατάσταση. Αν το πάρεις καινούργιο σε ενα χρονο θα θες να το δώσεις και θα κλαις τα χρήματα που εδωσες.

noodles
10/05/2016, 19:01
σε καμια περιπτωση μην κανεις καινουριο καποιο απο αυτα τα μηχανακια. αξιοπιστα ειναι και τα 2. οχι και παλιο το cbf125 09, χεχε. το cbf125 injection, απλα θα ξεχνας να το βαλεις βενζινη.

εισαι τελειως απειρος με τις 2 ροδες? δεν ειχες ουτε παπι, ουτε κανενα μικρο σκουτερ? αν εχεις λιγο εμπειρια με παπι, θα σου προτεινω να πας σε 250 (εφοσων σε καλυπτει το διπλωμα). αν δεν εχεις καθολου εμπειρια μαλλον θα σου φανει πολυ δυνατο το 250, οποτε παρε 125αρι.

Andre7w
10/05/2016, 21:20
Το δίπλωμα παιδιά είναι μπελάς. Επειδή είμαι από επαρχία για κάποιο λόγο δεν ξέρω γιατί, αλλά σε όποια σχολή και αν ρώτησα μου είπαν οτι για Α2 δεν εξετάζουν εδώ. Και έτσι αναγκαστικά κοιτάω για 125. Και δεν ξέρω τι παίζει με την ανανέωση. Δηλαδή να πάω από Α1 σε Α2

atom_smasher
11/05/2016, 10:09
Είχα το ybr. Μια χαρά θα σε καλύψει για αρχή. Μεταχειρισμένο εννοείται.