PDA

View Full Version : ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Μετατροπή μοτέρ από BMW R1100RS σε BMW R1100RT



StaTheodwrou
10/05/2016, 14:20
Παιδιά καλησπέρα! Είμαι καινούργιος στο forum και πιστεύω πως εδώ θα μπορέσει να με βοηθήσει κάποιος! :D

Το πρόβλημα μου είναι το εξής! Ο πατέρας μου έχει ενα BMW R1100RT 96' και το προσέχει σαν τα μάτια του.. Έλα όμως που μια μέρα επειδή το πάτησε λίγο παραπάνω (200...) πέταξε το μάτι που βλέπεις τα λάδια και έφυγαν όλα?? Το μοτέρ έκανε άσχημο θόρυβο και ήρθε στο συμπέρασμα ότι κόλλησε... Λοιπόν, η ερώτησή μου είναι η εξής:

Βρήκαμε ένα BMW R1100RS όμως και λέμε να το πάρουμε για να βάλουμε το μοτέρ του επάνω στο RT, και το υπόλοιπο θα το δώσουμε ανταλλακτικά! Είναι δυνατή μια τέτοια μετατροπή?? Γνωρίζει κανείς?

Απαντήστε γρήγορα γκαιζ πλιζ, ο γέρος μου έχει χάσει τον ύπνο του!!! :sad:

duke200
10/05/2016, 17:05
μαλλον κανει και πιθανόν κουμπώνει και χωρίς πατεντες. Αυτα τα πραγματα δεν θελουν βιασυνες.

απο το μηχανακι που βρηκατε κοιτα αριθμό κινητήρα και συγκρινε με τον αριθμό απο το χαλασμένο το δικό σου.

πριν προχωρήσεις σε αγορά, κατεβασε το μοτερ και λύσε τις κεφαλές απο το δικό του. Μπορει να χρειάζεται απλα καινουργιο πιστόνι και ρεκτιφιέ.

MG-KTiNoS
10/05/2016, 17:13
Αυτα τα πραγματα δεν θελουν βιασυνες.


:):)

OldMan
10/05/2016, 17:57
ο γέρος μου έχει χάσει τον ύπνο του!!! :sad:
Και ποσων χρονών είπαμε ότι είναι ο άϋπνος βρωμόγκαζος..??:smokin:

oti nanai
10/05/2016, 18:48
το μοτέρ κόλλησε η το φαντάζεστε ? πήγατε συνεργείο ? τα boxer μοτέρ είναι όλα ίδια κουμπώνει κανονικά απλά έχει άλλα ηλεκτρικά άλλο διαφορικό και σασμαν

StaTheodwrou
12/05/2016, 18:11
σας ευχαριστώ πολυ παιδια! προς το παρον το ανοιξε ο ιδιος...αντε να δουμε τι θα κανει..ειχαμε ενα μοτερ απο ενα αλλο που πηραμε ανταλλακτικά.μαλλον θελει αλλο πιστονι!