PDA

View Full Version : Έχει προσπαθήσει κάποιος να σας ρίξει; Ποιά ήταν η αντίδρασή σας;



George_Sp
13/05/2016, 23:45
Σκέφτηκα πολύ πριν ανοίξω το συγκεκριμένο θέμα.

Έκανα μια σύντομη περιγραφή στο Σε Είδα.

Κάποιος αποπειράθηκε να με ρίξει σήμερα στην πηγμένη Εθνική.

Προσπερνώντας με από δεξιά (εγώ κανονικά στη λωρίδα μου), έκοψε το τιμόνι αριστερά ενώ είχε φτάσει η πόρτα των επιβατών στη μούρη της μηχανής με σαφή πρόθεση να με χτυπήσει και όχι απλά να με στριμώξει.

Το ίδιο έκανε και σε 2-3 αυτοκίνητα μερικά δευτερόλεπτα από το σκηνικό μπροστά μου. Προφανώς όλα τα παρολίγον θύματα και εγώ φρενάραμε και κάναμε ελιγμό αποφυγής σύγκρουσης και ειλικρινά δε ξέρω πως τη γλύτωσα και εγώ και οι υπόλοιποι.
Η διαφορά είναι οτι οι άλλοι ήταν αυτοκίνητα και οι ζημιές θα ήταν υλικές μόνο. Στη δική μου περίπτωση δε θέλω να σκεφτώ το ενδεχόμενο να με είχε χτυπήσει πλαγίως στο μπροστινό.

Προνόησα όταν τον είδα να έρχεται σαν μανιακός στους καθρέφτες μου με ζιγκ ζαγκ πίσω μου και είχα έτοιμες αντιδράσεις ότι και αν συνέβαινε. Δε ξέρω αν ήταν ένστικτο επιβίωσης, αντανακλαστικά ή οτι άλλο θέλετε.
Φρέναρα και έκοψα αριστερά γλύφοντας σχεδόν τη μπαριέρα. Η κοπέλα στη θέση του συνοδηγού έντρομη μου είπε οτι στη προσπέραση της ακούμπησε το πόδι. (την ένιωσα να σφίγγεται αμέσως πάνω στα δικά μου 1 δευτερόλεπτο πριν μου χωθεί όπως περιέγραψα)

4χρόνια καβαλάω και είναι η πρώτη φορά που κινδυνεύω έτσι και γράφω με σφιγμένο στομάχι αυτή τη στιγμή.
Κι άλλες φορές έχουν γίνει διάφορα με παραβιάσεις στοπ ή φανάρια αλλά εκεί τον έχω δει οτι θα το κάψει και έχω προλάβει και αντιδρώ πολύ νωρίτερα.
Σε αυτή τη περίπτωση όμως ειλικρινά δε ξέρω τι να σκεφτώ και τι να πράξω από δω και πέρα.

Προφανώς και θυμάμαι πινακίδα μοντέλο αυτοκινήτου και χρώμα.

Έχω σκεφτεί διάφορα (άλλα καλά, άλλα άσχημα).

Προς το παρόν λέω να αποφορτιστώ με κουβέντα.

sugariasgeorge
13/05/2016, 23:57
Σκέφτηκα πολύ πριν ανοίξω το συγκεκριμένο θέμα.

Έκανα μια σύντομη περιγραφή στο Σε Είδα.

Κάποιος αποπειράθηκε να με ρίξει σήμερα στην πηγμένη Εθνική.

Προσπερνώντας με από δεξιά (εγώ κανονικά στη λωρίδα μου), έκοψε το τιμόνι αριστερά ενώ είχε φτάσει η πόρτα των επιβατών στη μούρη της μηχανής με σαφή πρόθεση να με χτυπήσει και όχι απλά να με στριμώξει.

Το ίδιο έκανε και σε 2-3 αυτοκίνητα μερικά δευτερόλεπτα από το σκηνικό μπροστά μου. Προφανώς όλα τα παρολίγον θύματα και εγώ φρενάραμε και κάναμε ελιγμό αποφυγής σύγκρουσης και ειλικρινά δε ξέρω πως τη γλύτωσα και εγώ και οι υπόλοιποι.
Η διαφορά είναι οτι οι άλλοι ήταν αυτοκίνητα και οι ζημιές θα ήταν υλικές μόνο. Στη δική μου περίπτωση δε θέλω να σκεφτώ το ενδεχόμενο να με είχε χτυπήσει πλαγίως στο μπροστινό.

Προνόησα όταν τον είδα να έρχεται σαν μανιακός στους καθρέφτες μου με ζιγκ ζαγκ πίσω μου και είχα έτοιμες αντιδράσεις ότι και αν συνέβαινε. Δε ξέρω αν ήταν ένστικτο επιβίωσης, αντανακλαστικά ή οτι άλλο θέλετε.
Φρέναρα και έκοψα αριστερά γλύφοντας σχεδόν τη μπαριέρα. Η κοπέλα στη θέση του συνοδηγού έντρομη μου είπε οτι στη προσπέραση της ακούμπησε το πόδι. (την ένιωσα να σφίγγεται αμέσως πάνω στα δικά μου 1 δευτερόλεπτο πριν μου χωθεί όπως περιέγραψα)

4χρόνια καβαλάω και είναι η πρώτη φορά που κινδυνεύω έτσι και γράφω με σφιγμένο στομάχι αυτή τη στιγμή.
Κι άλλες φορές έχουν γίνει διάφορα με παραβιάσεις στοπ ή φανάρια αλλά εκεί τον έχω δει οτι θα το κάψει και έχω προλάβει και αντιδρώ πολύ νωρίτερα.
Σε αυτή τη περίπτωση όμως ειλικρινά δε ξέρω τι να σκεφτώ και τι να πράξω από δω και πέρα.

Προφανώς και θυμάμαι πινακίδα μοντέλο αυτοκινήτου και χρώμα.

Έχω σκεφτεί διάφορα (άλλα καλά, άλλα άσχημα).

Προς το παρόν λέω να αποφορτιστώ με κουβέντα.
.
τζωρτζη ... θα μεινω μονο σε αυτο...
εγω εφτασα να την πληρωσω την 'νυφη' με 4 μηνες φυλακιση την οποια και εξαγορασα...
αντιλαμβανεσαι βεβαια οτι το ''καταευχαριστηθηκα'' στην κατασταση στην οποια τον αφησα , αλλα δεν ηταν και οτι καλυτερο επραξα...
οποτε ξεκινα να σκεφτεσαι τα αλλα ... τα καλα...!!!
:beer:

George_Sp
13/05/2016, 23:59
και μια περιγραφή με βιντεο όσο πιο κοντά γίνεται σε αυτό που μου συνέβη.

το οτι δεν με βρήκε είναι γιατί φρέναρα και έκοψα αριστερά όσο μπορούσα.

https://www.youtube.com/watch?v=p0zjSd_WMOI

taisteal
14/05/2016, 00:01
Ο δρομος ειναι μια καθημερινη μαχη για επιβιωση.
Κοιτα απλα να προλαμβανεις και να γλυτωνεις οσα μπορεις.
Οσα δεν μπορεις....that's life

skylaros
14/05/2016, 00:02
Για αρχή όταν βλέπεις κάποιον να οδηγεί επικίνδυνα να αφήνεις πολύ χώρο. Έχεις δεν έχεις δίκιο χαμένος θα βρεθείς ακόμα και με φορτηγό να είσαι, εκτός αν τη βρίσκεις να έχεις αντιδικίες, αστυνομίες κλπ. Σε δεύτερο επίπεδο θέλω να πιστεύω πως αυτός προσπαθούσε να σας τρομάξει όλους για να του κάνετε χώρο, μιας που αν έπεφτε πάνω σε άλλα αυτοκίνητα και να μη σταματούσε θα πάθαινε ζημιά. Μπορεί πάλι να ήταν κάνας τρελός, φτιαγμένος, με κλεμμένο όχημα, αυτοκτονικός και ποιος ξέρει τι άλλο. Χαλάρωσε, σκέψου πως είσαι τυχερός και προχώρα παρακάτω. Αν πάλι το αξιακό σου δε το αντέχει μπορείς να τον βρεις με ότι αυτό συνεπάγεται ή μπορείς να περάσεις μια από την τροχαία.

BoSS_Man*
14/05/2016, 00:17
Έχει γίνει ναι, τις περισσότερες φορές ήταν οδηγοί πούλμαν, φορτηγών, ταξιτζήδες που νομίζαν ότι ο δρόμος τους ανήκει, μην ξεχνάς ότι υπάρχουν διάφοροι άνθρωποι που οδηγάνε, άτομα που έχουν πάρει το δίπλωμα με λάδωμα, άνθρωποι τρελοί, τοξικομανείς, αλκοολικοί, ασταθής που δεν ξέρουν τι κάνουν και δεν έχουν αίσθηση τι γίνεται γύρω τους κλπ.

Το καλύτερο από όλα είναι να κάνεις στην άκρη όταν βλέπεις κάποιον έτσι, άσε τον να περάσει και συνέχισε τον δρόμο σου, μετά ούτε θα νιώθεις έτσι όπως τώρα ούτε θα μπεις σε άσχημες διαδικασίες κλπ. :beer:

BLiTzER
14/05/2016, 00:17
Πριν 3 χρόνια περίπου, κατεβαίνω Συγγρού, προς Πειραιά, αργά τη νύχτα, χαλαρά, στη μεσαία λωρίδα, με το - τότε - 690 μου, αν θυμάμαι καλά. Ο δρόμος παντελώς άδειος, ίσως είχε 5 οχήματα όλη η Συγγρού. Από αριστερά με περνάει κάποιος "γρήγορος" με το αμάξι του. Όρεξη για παιχνιδάκια εγώ, εκτιμώ τους γρήγορους/καλούς οδηγούς, οπότε ανοίγω το γκάζι και τον πλησιάζω, απλά για να κάνω λίγο πιο ενδιαφέρουσα τη διαδρομή μου ως το σπίτι. Ακολουθεί υπόγεια δεξιά στροφή (αυτή του ιπποδρόμου), αυτός αριστερή λωρίδα, εγώ δεξιά. Τον έχω σχεδόν φτάσει πλέον και πλαγιάζω. Πριν φτάσω στην κορυφή της στροφής και ενώ είμαι ίσως μισό μέτρο από το πεζοδρόμιο στα δεξιά μου, ο τύπος κλίνει τέρμα δεξιά, με σαφή πρόθεση, αφού η κίνησή του ήταν πολύ πιο απότομη από την ιδανική. Η αντίδρασή μου ήταν άμεση, ελιγμός και όσο φρένο χρειαζόταν, για να τον αφήσω να περάσει ακριβώς μπροστά μου, ενώ ακόμα στρίβαμε. Συνέχισα να τον ακολουθώ, είτε από απόσταση πίσω του, είτε από 2 λωρίδες δεξιά του, κάνοντας χειρονομίες και ρίχνοντας μπινελίκια, μέχρι την έξοδο της Π. Ράλλη, όπου βγήκα. Δυστυχώς δεν είχα κάτι πάνω μου για να του κάνω ζημιά, αν και το σκεφτόμουν σε όλη αυτή τη διαδρομή. Το αυτοκίνητο είχε φιμέ τζάμια και δεν είδα ποτέ ποιος οδηγούσε, αλλά την πινακίδα την έχω σημειωμένη μέχρι τώρα.

giannis113
14/05/2016, 00:25
Εχω ζησει το τερμινεητορ.
Μονο που ημασταν 2 και με εντουρο και με αισιο τελος

Σουρομενος νταλικερης με βουλγαρικες πινακιδες εσπαγε πλακα. Το εντουρο ειχε τελικη 130χλμ και ομως μας εφτασε μεχρι που μπηκαμε με οσα σε βενζιναδικο

George_Sp
14/05/2016, 00:34
Για αρχή όταν βλέπεις κάποιον να οδηγεί επικίνδυνα να αφήνεις πολύ χώρο. Έχεις δεν έχεις δίκιο χαμένος θα βρεθείς ακόμα και με φορτηγό να είσαι, εκτός αν τη βρίσκεις να έχεις αντιδικίες, αστυνομίες κλπ. Σε δεύτερο επίπεδο θέλω να πιστεύω πως αυτός προσπαθούσε να σας τρομάξει όλους για να του κάνετε χώρο, μιας που αν έπεφτε πάνω σε άλλα αυτοκίνητα και να μη σταματούσε θα πάθαινε ζημιά. Μπορεί πάλι να ήταν κάνας τρελός, φτιαγμένος, με κλεμμένο όχημα, αυτοκτονικός και ποιος ξέρει τι άλλο. Χαλάρωσε, σκέψου πως είσαι τυχερός και προχώρα παρακάτω. Αν πάλι το αξιακό σου δε το αντέχει μπορείς να τον βρεις με ότι αυτό συνεπάγεται ή μπορείς να περάσεις μια από την τροχαία.

Με πηγμένη Εθνική και ταχύτητες 90-100 δεν υπήρχε χώρος άμεσα διαθέσιμος. Είχα αυτοκίνητο μπροστά και 2ο αυτοκίνητο μπροστά δεξιά και αυτόν κολλημένο πίσω μου. Επίσης το όλο σκηνικό κράτησε λίγα δευτερόλεπτα.
Μόνο σενάριο να με σηκώσει ελικόπτερο από το σημείο κάθετα.

Δυστυχώς το αξιακό μου δε το αντέχει ειδικά όταν εχω αφήσει άλλα και άλλα σκηνικά να καταβάλλουν τη ζωή μου και να μένουν ατιμώρητα.
Το να έρθει κάποιος άγνωστος να αποπειραθεί να με χτυπήσει με σοβαρό κίνδυνο να μπω στο γύψο μέχρι το χώμα υπερνικά όποια όρια και αντοχές έχω.
Το τι θα πράξω από δω και πέρα δε έχω αποφασίσει ακόμα αλλά παρότι προσπαθώ να ηρεμήσω παρέα με ένα ποτήρι κρασί, η αλήθεια είναι οτι όσο περνάει η ώρα θολώνω περισσότερο.

Ichigo
14/05/2016, 00:34
Και επειδή εγώ βλέπω για άλλη μια φορά να κυνηγάμε φαντάσματα... το ενδεχόμενο να ήταν απλά ντίρλα;; :rolleyes:

Από πλευράς μου χρησιμοποιώ τον Κηφισό ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ εδώ και πολλά χρόνια για τα τελευταια 15 χιλιόμετρα από και προς Πειραιά σε ένα από τα ποιο δύσκολα κομμάτια του (βλέπε ύψος ΚΤΕΛ όπου στην κάθοδο ίσως έχουμε τη μοναδική έξοδο αυτοκινητοδρόμου στον κόσμο από αριστερά για αριστεροτίμονα οχήματα :uplate:). Βλέπω κυριολεκτικά τα πάντα, από datsun gipsy kings φέσι μέχρι και οδηγούς ΒΜΧ!! Αν έπρεπε να κάτσω να ασχοληθώ με τον κάθε κυριολεκτικά άμπαλο που τελευταία στιγμή πχ θυμάται να το κόψει τέρμα αριστερά για να βγει στη Λ. Αθηνών αδιαφορώντας αν θα σκάσει πάνω στον παπάκια ή τον άλλο που κοκκαλώνει δολοφονικά τα φρένα πχ στην ανοιχτή κούρμπα στο ύψος της Λαχαναγοράς ή τον άλλο που τρώει το πρωινό του στο τιμόνι στο σταυρό της Λένορμαν και το αμάξι χορεύει ζεϊμπέκικο αλλάζοντας φυσικά δολοφονικά λωρίδα γιατί είναι κρίμα να έχει μπουκώσει η αριστερή λωρίδα και να περπατάει μόνο η μεσαία (ευκαιρία να κερδίσω 0,1 sec για να πάω όπου είναι να πάω)...

Θα πρεπε να έχω κάνει μια ατέλειωτη λίστα από πινακίδες και σαν άλλος Judge Dredd να μην κάνω άλλη δουλειά από να τους δίνω ένα μάθημα να δουν αυτοί :rolleyes:

@George_Sp θα πρότεινα να χαλαρώσεις και να εξασκήσεις το ένστικτό σου να τους "μυρίζεσαι" και να τους αποφεύγεις τύπους σαν αυτόν. Δε μπορείς να ξέρεις ούτε τι τρέλα και σιδερικό κουβαλάει ο καθένας σε αυτή τη ζούγκλα του Λεκανοπεδίου ούτε θες να γκρεμιστείς με καμιά 100αρα στο κοντέρ και όλοι από πίσω να έρχονται πατητοί ποιος θα σε πρωτοστείλει στα κυπαρισσάκια. Διότι ως γνωστόν του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ... :wave2:

giannis113
14/05/2016, 00:35
Εχεις τις πινακιδες του;

George_Sp
14/05/2016, 00:43
Εχεις τις πινακιδες του;

πινακίδα, χρώμα, μοντέλο αυτοκινήτου.

taisteal
14/05/2016, 00:44
Εχεις τις πινακιδες του;

Τιποτα δεν μπορει να του κανει..

BoSS_Man*
14/05/2016, 00:57
Τιποτα δεν μπορει να του κανει..

Μπορεί :D

http://www.dailymotion.com/video/xp7ld1_%CE%B8%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%BA%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%B1_fun

7Tolis
14/05/2016, 00:57
Γιώργο καθημερινά ειμαι καβάλα κανα εξάωρο.Αστο να πάει.Μην ασχολείσαι και κοίτα να γίνεις χειρότερος-αναίσθητος ωστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.Μόλις φτάσεις στο επίπεδο fuck you (https://www.youtube.com/watch?v=xdfeXqHFmPI) τότε θα είσαι μια χαρά.

George_Sp
14/05/2016, 01:05
Γιώργο καθημερινά ειμαι καβάλα κανα εξάωρο.Αστο να πάει.Μην ασχολείσαι και κοίτα να γίνεις χειρότερος-αναίσθητος ωστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.Μόλις φτάσεις στο επίπεδο fuck you (https://www.youtube.com/watch?v=xdfeXqHFmPI) τότε θα είσαι μια χαρά.

Τολάρα πολύ μου άρεσε το βίδεο απλά όλη μου τη ζωή μέχρι τώρα και λογικά μέχρι τα τελευταία μου δε θα βρεθώ σε τέτοια θέση απάθειας είτε λόγω αξιών είτε λόγω συγκυριών.
Επίσης νομίζω οτι αυτό που περιγράφει το βίδεο είναι μάλλον πιο κοντά στη πραγματικότητα του τυπά που πήγε να με ρίξει....και αυτό είναι που με εξοργίζει.

DrEvil
14/05/2016, 01:21
Το ειχα πριν 10 περιπου χρονια στη Κηφησιας.
Με χτυπησε 3 φορες στο πισω μερος, προφανως οχι γιατι του αρεσε ο κωλος μου.
Οταν σταματησαμε, τρεχανε οι κοκες απο την μυτη ακομα.
Το μονο που εκανα (μαλακιες λεω, 2-3 μπουκετα επεσαν) ηταν να φωναξω ασθενοφορο.
Αυτοι, την αστυνομια η τεσπα καπως ηρθαν και αυτοι.
Μαλακιες συμβαινουν.
Ιδιως σε μια πολη οπου ολοι ειναι πιεσμενοι.

vaska
14/05/2016, 07:17
Εγώ πάλι σε τέτοιες καταστάσεις γίνομαι κακός κι εκδικητικός. Ξέρω δεν είναι το καλύτερο δεν το συμβουλεύω αλλά και δεν μπορώ να το διαχειριστώ. Με την μεγάλη μου κόρη (τότε ήταν 15-16) πηγαίναμε σε αγώνα της με το DR. Στην πηγμένη με κίνηση Κορίνθου ένας βλάκας με φορντ ολοκαίνουριο, μας εμβόλισε 3 φορές από δεξιά χτυπώντας το δεξί πίσω πατητήρι της μηχανής, προσπαθώντας να μπει στο κενό μπροστά μας που όμως δεν χώραγε. Η κόρη μου και στις 3 περιπτώσεις σήκωσε το πόδι της ψηλά να μην της το σπάσει. Τον σταμάτησα λίγο μετά σε φανάρι αφού του έκανα σινιάλο με φώτα κόρνες. Άνοιξε με δύναμη την πόρτα του και μας πέταξε κάτω κι έφυγε παραβιάζοντας το κόκκινο και σχεδόν παρασύρνοντας πεζό.
Λόγω του παιδιού δεν έδωσα καμία συνέχεια αλλά μέσα μου έβραζα.
Από τον αριθμό του βρήκα όνομα επώνυμο, κατοικία κι ένα βράδυ που έβρεχε τον κέρασα 2 σακούλες διαλυτικό χρώματος (paint remover), διάτρητες στην οροφή και στο καπό του.

Για κανα μήνα κυκλοφορούσε ξεφλουδισμένος.

duke200
14/05/2016, 07:34
αφηστε τους πανυβλακες να παθουν αυτα που θα παθουν μόνοι τους. Εχουν σαν στόχο να κάνουν και εσας να φερθείτε σαν πανυβλακες, μη τους κανετε το χατήρι...

Γιώργης
14/05/2016, 07:36
Έχω βρεθεί στην ίδια κατάσταση και σε καταλαβαίνω απόλυτα. Το να κοντεύεις να πεθάνεις από υπαιτιότητα άλλου είναι κάτι που δεν χωνεύεται εύκολα. Αλλά να σου πω κάτι; Ούτε το αυτοκίνητό του που "έγινε" καλοκαιρινό τον συμμόρφωσε, ούτε καν τον πείραξε στην τσέπη μιας και αποδείχθηκε πως ο τύπος ήταν λαμαρινάς... Απ' ότι βλέπω και οι σύντροχοι πιο πάνω καταθέτουν πως ούτε το ξύλο έχει αποτέλεσμα. Τζάμπα και τα σίδερα δηλαδή... Μάλλον το πιο σωστό είναι αυτό που είπε ο εφτάτόλης, γίνε αρκετά πιο χοντρόπετσος και μην σε νοιάζει τίποτα. Δεν ΜΠΟΡΕΙΣ να αντιληφθείς πόση βλακεία κυκλοφορεί γύρω μας και πως ξεσπάει ο καθένας με τα προβλήματά του. Αν σε κάνει να αισθανθείς καλύτερα κέρασε μερικά κατοσταρικάκια βελτιώσεις το αμάξι που είδες αλλά και πάλι μην περιμένεις ότι θα αλλάξει κάτι.

alexzafeir
14/05/2016, 14:47
Ειναι παρα πολυ δυσκολο να μην αντιδρασεις ..ΑΛΛΑ εξω κυκλοφορούν τα παντα ... ατομα που θα τραβηξουν μαχαιρι - πιστολι κτλ που δεν δινουν καμια αξια στην ανθρωπινη ζωη
το καλυτερο κατα εμενα ειναι ηρεμια , αν μπορουμε περνουμε πινακιδες και ενημερωνουμε αστυνομια (μπορει να σωσουμε τον επομενο)

η βια φερνει βια

anavatis19
14/05/2016, 15:17
πολλα καθικια κυκλοφορουν εκει εξω μαγκες..ειναι ενας στην μπακνανα καθε πρωι στον νεο κοσμο με με αφρικα μαυρη αν θυμαμαι καλα που ειναι τερμα καραγκιοζης και καθε πρωι μανουριασμενος με ολους ειτε μηχανακια ειναι ειτε αυτοκινητα δεν τον νοιαζει επειδη δεν μπορει να παει κομματια αναμεσα απο αυτοκινητα..ελπιζω να φαει τα μουτρα του συντομα και να μεινει νοσοκομειο για πολυ καιρο..τετοια αξιζουν σε τετοιους. θεια δικη κουφαλα!

thunder ace
14/05/2016, 15:20
και που ειμαστε ακομα.....εχουν να δουν τα ματακια μας.

AUFGEBRACHT
14/05/2016, 16:04
Ειναι παρα πολυ δυσκολο να μην αντιδρασεις ..ΑΛΛΑ εξω κυκλοφορούν τα παντα ... ατομα που θα τραβηξουν μαχαιρι - πιστολι κτλ που δεν δινουν καμια αξια στην ανθρωπινη ζωη
το καλυτερο κατα εμενα ειναι ηρεμια , αν μπορουμε περνουμε πινακιδες και ενημερωνουμε αστυνομια (μπορει να σωσουμε τον επομενο)

η βια φερνει βια


Δεν χρειάζεται να ειπωθεί πλέον κάτι άλλο...

leo1964
14/05/2016, 17:22
Τόπο στην οργή...κατεβαίνει με ένα μαχαίρι ή όπλο και τότε;;;
Ζούμε σε περίεργες εποχές

SHOOTER045
14/05/2016, 17:25
Τόπο στην οργή...κατεβαίνει με ένα μαχαίρι ή όπλο και τότε;;;
Ζούμε σε περίεργες εποχές

Παντα υπάρχει κάποιος ποιο τρελός

stynikop
14/05/2016, 17:34
Ειναι παρα πολυ δυσκολο να μην αντιδρασεις ..ΑΛΛΑ εξω κυκλοφορούν τα παντα ... ατομα που θα τραβηξουν μαχαιρι - πιστολι κτλ που δεν δινουν καμια αξια στην ανθρωπινη ζωη
το καλυτερο κατα εμενα ειναι ηρεμια , αν μπορουμε περνουμε πινακιδες και ενημερωνουμε αστυνομια (μπορει να σωσουμε τον επομενο)

η βια φερνει βια

Αυτό!

Ohm
14/05/2016, 19:25
Αυτό!

α υπέροχα. Όταν θέλω να ξεσκάσω, πάρε με ένα τηλέφωνο να σου ρίξω μερικά μπουκετίδια

αλλά εσύ να κάθεσαι να τις τρως, ναι;

byron
14/05/2016, 19:34
Μου είχε συμβεί πριν πολλά χρόνια, ούτε που κατάλαβα γιατί το έκανε. Ήρθε δίπλα μου με λίγα, προσπάθησε να με χτυπήσει και μπόρεσα και το ανέβασα στο πεζοδρόμιο. Με γυναίκα και μωρό μέσα, τσαμπουκαλεμενος αλλά κότα.
Μόλις κατέβηκα, κλείστηκε μέσα στο αμάξι.

Κάποιες φορές πάντως που έχω δει άτομο να οδηγάει αμάξι εξαιρετικά επικίνδυνα για τους άλλους, τον δίνω με τη μια στο 100.

panavour
14/05/2016, 19:59
Ηρεμια μαγκες.κυκλοφορει πολυ σιδερικο και πολυ μαστουρα,ασε που ο κοσμος εχει σαλταρει λογω της καταστασης και εχει θολωσει και το μυαλο του.Γι αυτο ηρεμια.Η μανα του φευγατου δεν εκλαψε ποτε.:D

thunder ace
14/05/2016, 20:04
Οταν οδηγουσα στην Αθηνα (30 χρονια)ετσι το εβλεπα.
358635

mikes
14/05/2016, 21:57
μαλλον εφτασε η εποχη που θα πρεπει ολοι να κυκλοφορούμε με on-Board camera.. θα λυσει πολλα προβλήματα..

αν ειχες καμερα, του :a021: το 358639 ευκολα και αναίμακτα..

stam2
15/05/2016, 08:54
αν δεν κανω λαθος εχουν παψει τα βιντεοσκοπημενα ντοκουμεντα να λαμβανονται υπ' οψιν στα ελληνικα δικαστηρια...

doctoras
15/05/2016, 09:28
με αυτή την συμπεριφορά σίγουρα ήταν σουρωμένος με ποτό, το ποτό σε κάνει να έχεις τόσο επιθετική συμπεριφορά εάν είχε και κακή ψυχολογία πριν να πιει, βγήκε με στόχο να πάει στον προορισμό του και ότι συμπαρασύρει στο διάβα του στη μπούτσ@ του...τόσο απλά
όμως όπως σε όλα τα πράγματα η μαλακίες επιβάλλεται να πλερώνονται, θα ήταν πολύ κρίμα και άδικο για την όλη φάση και τα αδικήματα που προκάλεσε, να γλύτωσε πιθανή σύλληψη και να έφθασε τελικώς σπίτι να ξενέρωσε και να μη τρέχει τίποτα σήμερα μια νέα μέρα κλπ κλπ
σε αυτή την περίπτωση είναι άδικη και ρουφιάν@ η κενωνία...

όσο πιο γρήγορα το ξεχάσεις τόσο καλύτερα για την υγεία σου..και πρόσεξε κάτι αυτόν τον συγκρατημένο θυμό για τον μπούστη που πιθανόν να την γλίτωσε μη τον διοχετεύσεις σε ένα πιθανό επόμενο διαπληκτισμό..
Δεν οδηγεί πουθενά και όπως είπαν οι αποπάνω μονο σε άσχημα πράγματα

επίσης παίδες εκεί στην πρωτεύουσα λόγο περισσότερου συνωστισμού που είναι πιθανότερη εμπλοκή σχεδιάστε εναλλακτικές διαδρομές για τον προορισμό σας με χαλαρότερη κίνηση, αποφεύγετε οδήγηση μετά τα μεσάνυκτα και εάν το κάνετε οδηγήστε με δεδομένο οτι κάπου κάποιος θα οδηγεί εγκληματικά επιθετικά, θα διασχίσει σίγουρα διασταύρωση με κόκκινο, ενώ στην περίπτωση στάσης σε κοκκινο φανάρι θα σας εμβολίσει μαζί με την μηχανή
θέλει σενάριο για να μείνεις ζωντανός

irinia
15/05/2016, 10:32
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ




Που έχουν την άποψη ότι κάθε μέρα θα μπορούσε ο καθένας μας να πλακωθεί τουλάχιστον 5-6 φορές εάν ήθελε...!!!
Επίσης το ότι οι δρόμοι είναι γεμάτοι από περίεργους,ρεμάλια,πρεζόνια,μαφιόζους, κ.λ.π.....
Συνιστώ λοιπόν υπομονή και όταν βλέπετε κάποιον με μη φυσιολογική οδική συμπεριφορά,όσοι έχετε σπίτια,οικογένειες,
είστε τέλος πάντων νορμάλ άνθρωποι με φυσιολογική ζωή, ΑΠΛΑ ΑΓΝΟΗΣΤΕ ΤΟΝ ,ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ ΤΟΝ,ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΤΕ ΤΟΝ,
Ή ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΝ ΝΑ ΦΥΓΕΙ..........ΚΑΙ ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟΝ..!!
Στον καυγά για να γίνει χρειάζονται πάντα δύο....!!Αν εσείς δεν είστε ο ένας που μάλλον ψάχνει ο τρελαμένος,αυτός
θα πάει στον επόμενο.
Εάν σας έτυχε και δεν μπορείτε να το αποφύγετε γιατί υπάρχει και αυτή η περίπτωση,τότε για να μην χαλάσετε τη ζωή σας
από ένα τίποτε,στραφείτε στον νόμο όσο λίγο και να φαντάζει....!!!
ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ.

thunder ace
15/05/2016, 10:53
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ




Που έχουν την άποψη ότι κάθε μέρα θα μπορούσε ο καθένας μας να πλακωθεί τουλάχιστον 5-6 φορές εάν ήθελε...!!!
Επίσης το ότι οι δρόμοι είναι γεμάτοι από περίεργους,ρεμάλια,πρεζόνια,μαφιόζους, κ.λ.π.....
Συνιστώ λοιπόν υπομονή και όταν βλέπετε κάποιον με μη φυσιολογική οδική συμπεριφορά,όσοι έχετε σπίτια,οικογένειες,
είστε τέλος πάντων νορμάλ άνθρωποι με φυσιολογική ζωή, ΑΠΛΑ ΑΓΝΟΗΣΤΕ ΤΟΝ ,ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ ΤΟΝ,ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΤΕ ΤΟΝ,
Ή ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΝ ΝΑ ΦΥΓΕΙ..........ΚΑΙ ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟΝ..!!
Στον καυγά για να γίνει χρειάζονται πάντα δύο....!!Αν εσείς δεν είστε ο ένας που μάλλον ψάχνει ο τρελαμένος,αυτός
θα πάει στον επόμενο.
Εάν σας έτυχε και δεν μπορείτε να το αποφύγετε γιατί υπάρχει και αυτή η περίπτωση,τότε για να μην χαλάσετε τη ζωή σας
από ένα τίποτε,στραφείτε στον νόμο όσο λίγο και να φαντάζει....!!!
ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ.
ΣΩΣΤΑ....ΣΩΣΤΩΤΑΤΑ και δεν χαλας μονο την ζωη σου,αλλα και τις ζωες των δικων σου ,αν σου συμβει τετοια μαλακια.

tzimidis
15/05/2016, 13:15
Kalo tha itan na tous agnooume oloi se paromoies periptoseis,


Ektos ki an yparxei ena pigadi kai ena ftyari eykairo.......

stynikop
15/05/2016, 13:18
α υπέροχα. Όταν θέλω να ξεσκάσω, πάρε με ένα τηλέφωνο να σου ρίξω μερικά μπουκετίδια

αλλά εσύ να κάθεσαι να τις τρως, ναι;

Οχι, για σένα θα κάνω μία υπέρβαση γιατι κόβω να το γουσταρεις :wave2:

Σοβαρά τωρα... είσαι ή τον παριστάνεις;;;

SHOOTER045
15/05/2016, 14:29
Μου είχε συμβεί πριν πολλά χρόνια, ούτε που κατάλαβα γιατί το έκανε. Ήρθε δίπλα μου με λίγα, προσπάθησε να με χτυπήσει και μπόρεσα και το ανέβασα στο πεζοδρόμιο. Με γυναίκα και μωρό μέσα, τσαμπουκαλεμενος αλλά κότα.
Μόλις κατέβηκα, κλείστηκε μέσα στο αμάξι.

Κάποιες φορές πάντως που έχω δει άτομο να οδηγάει αμάξι εξαιρετικά επικίνδυνα για τους άλλους, τον δίνω με τη μια στο 100.





Κάπως έτσι?


https://youtu.be/f5nurdM1ToM

BoSS_Man*
15/05/2016, 14:42
Κάπως έτσι?


https://youtu.be/f5nurdM1ToM


Εεεε μην αντιγραφεις http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=149208&p=2747209&viewfull=1#post2747209

toyar
15/05/2016, 15:38
ειναι να μη σου τυχει.........
απλα να θυμομαστε οτι υπαρχουν συγκεκριμενα μερη και συγκεκριμενες ωρες οπου τα πραγματα ειναι πιο επικινδυνα
πχ παραλιακη καλοκαιρι πρωτες πρωινες

Ohm
16/05/2016, 01:42
Οχι, για σένα θα κάνω μία υπέρβαση γιατι κόβω να το γουσταρεις :wave2:

Σοβαρά τωρα... είσαι ή τον παριστάνεις;;;

εσύ δεν συμφώνησες ότι η βία είναι κακό πράμα και άμα κάποιος πάει να σε χτυπήσει, να μην αντιδράσεις;

Μη με ρωτάς εμένα, εσύ είσαι, ή τον παριστάνεις;


αν δεν κανω λαθος εχουν παψει τα βιντεοσκοπημενα ντοκουμεντα να λαμβανονται υπ' οψιν στα ελληνικα δικαστηρια...

μια χαρά τα λαμβάνουν υπ'όψη

nikos_abel
16/05/2016, 08:51
α υπέροχα. Όταν θέλω να ξεσκάσω, πάρε με ένα τηλέφωνο να σου ρίξω μερικά μπουκετίδια

αλλά εσύ να κάθεσαι να τις τρως, ναι;

Κάθομαι εγώ. Σοβαρά.

stam2
16/05/2016, 11:02
μια χαρά τα λαμβάνουν υπ'όψη

καλό είναι αν είσαι "ασχετος" με ένα θέμα να μην είσαι τόσο απόλυτος, ειδικά όταν σε μία δημόσια συζήτηση μπορεί να συμβουλεύσεις λανθασμένα κάποιον και να τον κατευθύνεις προς λάθος επιλογές.


ας τα πάρουμε από την αρχή:
Κατά το άρθρο 177 παρ. 2 του Κ.Π.Δ., όπως προστέθηκε με το άρθρο 2 παρ. 7 του ν. 2408/1996, «.. αποδεικτικά μέσα, που έχουν αποκτηθεί με αξιόποινες πράξεις ή μέσω αυτών, δεν λαμβάνονται υπόψη για την κήρυξη της ενοχής, την επιβολή ποινής ή την λήψη μέτρων καταναγκασμού…».

το βίντεο μέσα στο αυτοκίνητο ή στη μοτοσυκλέτα το οποίο καταγράφει δημόσιους χώρους είναι παράνομο, άρα δεν λαμβάνεται υπόψη σε δικαστήριο και όχι μόνο αυτό αλλά το υποκείμενο της καταγραφής μπορεί να διώξει νομικά τον υπεύθυνο της καταγραφής για επεξεργασία και αποθήκευση προσωπικών δεδομένων.

Τι εννοούμε με τους "δημόσιους χώρους": μία αναζήτηση στη σελίδα της αρχής προστασίας προσωπικών δεδομένων μας πάει στην 8η παράγραφο http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,124846&_dad=portal&_schema=PORTAL#8 και εξηγεί ότι οι δρόμοι ανήκουν στην κατηγορία δημόσιοι χώροι.

μια ματιά και στο ΦΕΚ άρθρο 16 http://www.dpa.gr/pls/portal/docs/PAGE/APDPX/THEMATIKES_ENOTITES/V3917_2011.PDF
θα λύσει κάθε ενδεχόμενη άλλη απορία.

Ξαναλέω καλό είναι να μην μιλάμε για να μιλάμε. Καλός ο χαβαλές, αλλά στο δικαστήριο όταν φτάσουν να ασχοληθούν οι "κύριοι με τις γραβάτες" δεν γελάνε καθόλου κι εκεί όλα μεταφράζονται σε ευρόπουλα (και μερούλες ενδεχομένως και αναλόγως)...

buckley
16/05/2016, 11:14
Όπως τα βλέπω μετά την κόντρα με τα σκούτερ (από άλλο θρεντ) θα παίξει fight club στο 2ο επεισόδιο ...
Ohmygod για ακόμα μια φορά.

sniper
16/05/2016, 11:20
Κάθε μέρα συμβαίνει και κάτι και σίγουρα όλοι έχουμε κάτι να διηγηθούμε.
Εμένα μου έκανε προσπέραση (σε μονόδρομο με μία λωρίσα κυκλοφορίας) ένας και μου κλείδωσε το αριστερό κλιπόν του 600 με τον καθρέφτη του και με έσερνε.

Τι έπρεπε να τον κάνω; Να τον στείλω στον δημιουργό του;
Όταν έμαθα ότι άλλαξε τη δήλωσή του σε αρνητική, το σκέφτηκα. Σίγουρα όμως η απόφαση του δικαστηρίου τον πόνεσε περίσσοτερο.

o_gavros
16/05/2016, 11:49
πάει καμιά δεκαετία το στόρι αυτό.
καλοκαιρινό βραδάκι και ανεβαινω ότι έχει νυχτωσει προς Ιλίσια.ανεβαινω τη Βασ.Κωνσταντίνου και στρίβω Μιχαλακοπούλου.
Το σκηνικό διαδραματίζεται στα μόλις 60-70μ της οδού μέχρι το φανάρι που δεξιά σε πάει Καραβελ.
Με το που μπαίνω λοιπόν στο στενό,με το ΧΤ γω,μενω στην αριστερή που με εβγαλε ρολαροντας χαλαρα.
άδειος ο δρόμος,μόνο ενα παλιο μερτσεντε παει κι αυτος σιγα στην δεξια λωριδα.
Καθως παμε παράλληλα τον βλέπω ότι του φεύγει λίγο προς αριστερά καταπάνω μου, του παίζω τα φωτα,ωπ νιωθει και ισιώνει.
Δεν κάνουμε 10 μέτρα πάλι το ίδιο.Ξαναμανά φώτα και ελαφρυ τσιμπημα στην κόρνα,ωπ ξανανιώθει και ξαναισιώνει.
10 μέτρα αργότερα πάλι το ίδιο ενώ πλέον κοντευουμε να φτάσουμε στο φαναρι.
Ε εκεί δεν αντέχουν τα νεύρα μου,και μετα τις κόρνες και τα φωτα κι αφού τον εχω αποφύγει 3 φορές σε 50μετρα,παω δίπλα του και τον ρωτάω:
ρε φίλε είσαι ντιπ μαλακας;
3 φορές πήγες να με κόψεις.
μπλα μπλα μπλα...ηρεμούμε λίγο...κυριούλης ευγενικός αυτός...του λέω θες να αλλάξουμε για μέχρι το επόμενο φανάρι να σου δείξω πόσο τρομακτικό είναι αυτό που έκανες;
Α πα πα μου λέει εγω δεν ανεβαινω σε αυτούς τους διάολους!

Όλοι καθημερινά στο δρόμο ζούμε επικίνδυνες καταστάσεις.
Άμα αρχίσουμε να γυρεύουμε εκδίκηση απο τον κάθε ματιασμένο,μπαίνουμε σε τριπάκια περίεργα.

tsopanoskylo
16/05/2016, 12:03
Η ανοχή τελείωσε, θα ζούνε πάντα εις βάρος μας και ατιμώρητος θα κάνει τα ίδια σε άλλους. Αν έχεις κουράγιο,τροχαία με τα στοιχεία, και όπου βγάλει. :mad: (Ασε που εμένα ακόμα με ''τρώνε'' κάποιοι που τους άφησα έτσι.)

Ohm
16/05/2016, 12:54
καλό είναι αν είσαι "ασχετος" με ένα θέμα να μην είσαι τόσο απόλυτος

καλό είναι και συ αν είσαι τελείως ανίδεος με ένα θέμα να μην κάνεις αντιγραφές ό,τι νομίζεις είναι σχετικό λες και είμαστε στο σχολείο. αυτά περάσανε. σε κανέναν δεν αρέσουν οι σπασίκλες.

και άσε τη θεωρία που γράφουν και ξαναγράφουν σε φεκ και ξεκ, γιατί αν γινότανε στην πράξη όσα γράφουνε κει μέσα, θα ζούσαμε σε άλλη ελλάδα

να είσαι σίγουρος ότι αν τους πας βίντεο, μια χαρά θα το λάβουνε υπ'όψη τους

amyroukai
16/05/2016, 13:13
Το ζήτημα φυσικά που προκύπτει από την περιγραφή, είναι ότι ΔΕΝ προσπάθησε να ρίξει κανέναν επί τούτου ο οδηγός.
Ήταν απλά ένας μαλάκας ο οποίος για όποιον λόγο, ήθελε να μεριάσουν όλοι να διαβεί και με την σιγουριά του ότι άν τους πλησιάσει θα κάνουν στην άκρη ή την αδιαφορία σχετικά με το αν θα τρακάρει και ποιόν θα τρακάρει, τα κατάφερε.
Τώρα αν κάποιος, όχι μόνο ο sp το πήρε προσωπικά, λάθος του.

Και από εκεί και πέρα, η αντιμετώπιση του μαλάκα είναι άλλο ζήτημα. Άντε και πήγες τροχαία και έκανες τα δέοντα. Κλάσιμο μιάς μάντρας. Θα του κάνουν συστάσεις; Πολλά θα καταλάβει. Και με έναν τέτοιο άνθρωπο, που θα μάθει τα στοιχεία του καταγγέλοντα, κοίτα πίσω από την πλάτη σου μετά, μην πας να ξεπαρκάρεις καμμιά μέρα και ΟΝΤΩΣ πάει να σε ρίξει.


Αφού τον έβλεπες στους καθρέφτες ρε αγόρι, τράβα ΜΑΚΡΙΑ του. Ή ξεκίνα τις σφήνες και εσύ να φύγεις ή τέρμα δεξιά να περάσει "σπρώχνοντας" άλλους και εσύ στην ασφάλεια.

AristidisZ
16/05/2016, 13:15
Αφού τον έβλεπες στους καθρέφτες ρε αγόρι, τράβα ΜΑΚΡΙΑ του

Αυτό ακριβώς

Στις περιπτώσεις που έρχεται μαλάκας και τον έχεις πάρει πρέφα, απλά κάνεις ότι είναι δυνατόν για να τον αποφύγεις

Όλα τα άλλα είναι πεπονόφλουδες

sniper
16/05/2016, 13:21
καλό είναι και συ αν είσαι τελείως ανίδεος με ένα θέμα να μην κάνεις αντιγραφές ό,τι νομίζεις είναι σχετικό λες και είμαστε στο σχολείο. αυτά περάσανε. σε κανέναν δεν αρέσουν οι σπασίκλες.

και άσε τη θεωρία που γράφουν και ξαναγράφουν σε φεκ και ξεκ, γιατί αν γινότανε στην πράξη όσα γράφουνε κει μέσα, θα ζούσαμε σε άλλη ελλάδα

να είσαι σίγουρος ότι αν τους πας βίντεο, μια χαρά θα το λάβουνε υπ'όψη τους

Flame, καρτούλα.

Κι επειδή δεν είσαι νομικός, κράτα και τις δικές σου απόψεις για τον εαυτό σου.

DAYMAN
16/05/2016, 13:37
με τον καιρο ερχεται η εμπειρια σε ολα οσα κανει καποιος.George Sp αυτο το λεω γιατι καποια στιγμη θα εχεις αποκτησει μεγαλυτερη εκτιμηση για τον χωρο που κινεισαι,τα ματια σου θα παιζουν συνεχεια με τους καθρεπτες της μηχανη αλλα και το βλεμμα σου θα διαβαζει αυτο των αλλων οδηγων γυρω σου και ετσι θα εχεις μαντεψει τι θα ακολουθησει με καθε κινηση που θα κανουν.Υπαρχει τετοιιο χαος που καθημερινα σε ολους μας κατι τυχαινει οποτε πιστευω οτι ειναι ακυρο να ασχολεισαι και να χαλας την ψυχη την διαθεση και την υγεια σου για τον νεοελληνα κοπριτη.

vaska
16/05/2016, 13:39
μια χαρά τα λαμβάνουν υπ'όψη

Πάνε πολλά χρόνια που είχα διαβάσει ότι είναι παράνομα και το επιβεβαιώνει και ο stam2

SHOOTER045
16/05/2016, 14:03
Τα ποιο χτυπητά που θυμάμαι.
Αφηρημενος - μισοκοιμισμενος νταλικερης κόντεψε να μας κανει σάντουιτς οικογενειακός στο στηθαίο της εθνικής οδού.
Παππούς με έβγαλε απο τον δρόμο επειδή μπροστά του είχε αντικείμενο απο άλλο όχημα.
Άλλος παππούς σε τυφλή στροφή αποφάσισε οτι κάτι ξέχασε και έκανε αναστροφή.
Γκομενιτσες σε κουτί σταματημενες χωρίς αλαρμ και ενω είμαι δίπλα τούς ξεκινάνε με φορά με βρήκαν στην ουρά και με έριξαν απέναντι.
Ζευγάρι πανω στην κάψα του αφού ουτε καν είδε την μηχανή την παρατησα και έφυγα τρέχοντας
Πριν λίγους μήνες η μαλακο ουτε με είδε ουτε τίποτα και πληγωσε το Subaru,ευτυχώς δεν ήμουν με μηχανάκι ακόμα θα με έσερνε.
Πριν λιγες μέρες σε επαρχιακή οδό τον βλέπω από μακρια να κάνει γκελες.
Το αμάξι έφτανε στο αντίθετο ρεύμα. Πριν τον πλησιασω του κάνω σινιάλο με τα φώτα.
Κοντευω και διακρινω παπά αναβω φλας για προσπεραση και ενω είμαι πλάι του,ξαναφεύγει απο την πορεία του ανοίγω γκάζι και τον βλέπω με το τηλ στο χέρι.
Τι έκανα σε όλες τις φάσεις
Ηρεμία και τα νόμιμα.
Ο εκνευρισμος μπορεί να μας γυρίσει μπούμερανγκ.
Ενημερωνουμε τις αρχες<οδηγός πιθανός υπό επήρεια οδηγάει επικίνδυνα,ειμαι εκεί κατευθυνομαι εκεί αρ πινακίδας του μαλάκα τάδε>
Τέλος
Αν την γλιτωσαμε εμείς κάποιος παρακάτω μπορεί να μην την γλιτώσει

stam2
16/05/2016, 14:14
καλό είναι και συ αν είσαι τελείως ανίδεος με ένα θέμα να μην κάνεις αντιγραφές ό,τι νομίζεις είναι σχετικό λες και είμαστε στο σχολείο. αυτά περάσανε. σε κανέναν δεν αρέσουν οι σπασίκλες.

και άσε τη θεωρία που γράφουν και ξαναγράφουν σε φεκ και ξεκ, γιατί αν γινότανε στην πράξη όσα γράφουνε κει μέσα, θα ζούσαμε σε άλλη ελλάδα

να είσαι σίγουρος ότι αν τους πας βίντεο, μια χαρά θα το λάβουνε υπ'όψη τους

μάλιστα είμαι και σπασίκλας...
κάνω copy paste τον Νόμο, για να δεις ότι δεν είναι προϊόντα φαντασίας αυτά που λέω, και δεν σου κάνει...
μπαίνω στην Α.Π.Δ. που είναι η σχετικότερη όλων υπηρεσία, και δεν σου κάνει.

κρίμα τον χρόνο που ξόδεψα για να στα βρω και να μάθεις τι ισχύει. Προφανώς και ότι γράφουν οι Νόμοι δεν ακολουθείται κατα γράμμα στην καθημερινότητα δυστυχώς, όμως αυτό δεν σημαίνει ότι αναιρούνται, ή ότι παύουν να ισχύουν. Όταν το θέμα φτάσει στο δικαστήριο, μάντεψε σε τι θα βασιστεί η υπόθεση στο να εκδικαστεί: στους νόμους.
Καλό και χρήσιμο λοιπόν είναι για όλους μας να έχουμε μία βασική γνώση των νόμων κι ας μην είμαστε νομικοί. Άλλωστε και οι ίδιοι οι "επαγγελματίες" του χώρου δεν γνωρίζουν όλους τους νόμους απ' έξω. Έχουν όμως αίσθηση και εμπειρία του Ελληνικού Δικαίου, και ξέρουν που να ψάξουν μέσα στους Νομικούς Κώδικες.
Όταν κάποιος σου δίνει στο πιάτο μία πληροφορία το λιγότερο που έχεις να κάνεις είναι να την κάνεις δική σου. Το επόμενο βήμα είναι να πεις κι ευχαριστώ.

Το να ανταπαντάς όμως αποκαλώντας τον "ανίδεο" και "σπασίκλα", είναι ΣΙΓΟΥΡΑ μία μέθοδος η οποία θα σου εξασφαλίσει το να μην ακολουθήσει ο άλλος την ίδια ανοιχτόχερη προσέγγιση στο μέλλον...

Επίσης θα επιμείνω στο να μην δίνεις συμβουλές σε θέματα που δεν γνωρίζεις. Καλύτερα κάνε pass για τον επόμενο.

amyroukai
16/05/2016, 14:44
ΚΑΠΟΙΑ βίντεο γίνονται δεκτά. Αυτά που τραβάνε οι κάμερες αττικής οδού και όσες διαχείρισης κυκλοφορίας λειτουργούν. Αλλά αυτά τα ζητάει η τροχαία, όταν υπάρχουν και τα βάζει στην δικογραφία.

ggs
16/05/2016, 14:46
Έχει προσπαθήσει κάποιος να σας τραβηξει βιντεο; Ποιά ήταν η αντίδρασή σας;:lol:

AristidisZ
16/05/2016, 14:49
Έχει προσπαθήσει κάποιος να σας τραβηξει βιντεο; Ποιά ήταν η αντίδρασή σας;:lol:

Το Σάββατο το πρωί πέτυχα τον τρισμέγιστο Γιώργο Σαραντάκο στο κέντρο του Πειραιά που είχα κατέβει

Σε κάποια φάση με κοζάρει, και κάνει νόημα στον κάμεραμαν να έρθουν προς το μέρος μου, κρατώντας το μικρόφωνο

Ακόμα τρέχω :bawl:

taisteal
16/05/2016, 14:51
Έχει προσπαθήσει κάποιος να σας τραβηξει βιντεο; Ποιά ήταν η αντίδρασή σας;:lol:

Επιτρεπεται να τραβας βιντεο σε δημοσιο χωρο.

MG-KTiNoS
16/05/2016, 14:51
Έφτασα μετά από πολλά χρόνια να καταλάβω ότι
στο κόζμο αυτό υπάρχουν και κακοί άνθρωποι
από τους οποίους πρέπει να φεύγεις όσο μπορείς πιο μακριά
(και να κάνεις και την προσευχή σου να μην τους συναντήσεις ούτε κατά λάθος)
Κάποιος μοτοσυκλετιστής, όχι πολλά χρόνια πριν, πλήρωσε μια κουβέντα με χέρια και πόδια.


υγ
τα πιο πολλά τραγικά δυστυχήματα, αυτά που αδυνατείς να καταλάβεις πως έγινε τέτοιο κακό,
τα προκάλεσαν ανθρώπινα σκουπίδια. Αλήτες δηλαδή.

ggs
16/05/2016, 15:05
Επιτρεπεται να τραβας βιντεο σε δημοσιο χωρο.

και τοτε γιατι ο ΠροεδρΑς δεν το χαμπαριαζει , ντε ?

George_Sp
16/05/2016, 15:19
Αυτό ακριβώς

Στις περιπτώσεις που έρχεται μαλάκας και τον έχεις πάρει πρέφα, απλά κάνεις ότι είναι δυνατόν για να τον αποφύγεις

Όλα τα άλλα είναι πεπονόφλουδες


Να ξαναγράψω ορισμένα πράγματα.
Είμαι δικάβαλος σε έναν Κηφισσό καθημερινή 21:30 το βράδυ που έχει μια σχετική κίνηση και κινούμαι στην αριστερή ως πιο γρήγορη λωρίδα με 100-110 περίπου. Μπροστά μου αυτοκίνητα. Δεξιά μου επίσης.
Και στους καθρέφτες για να διακρίνεις κάποιον οτι έρχεται έτσι τον βλέπεις τα τελευταία δευτερόλεπτα όταν έχει φτάσει σε λιγότερο από 30μέτρα κοντά σου εκτός αν έχετε βιονικό μάτι και με τους καθρέφτες σας βράδυ μπορείτε να διακρίνετε τον επικίνδυνο οδηγό από τα 500μέτρα.

Να κάνω σφήνες δικάβαλος μπροστά μου ανοίγοντας το γκάζι με 140-150 βράδυ, όχι δε θα το κάνω ποτέ. Σχεδόν πάντα το αποφεύγω και μονοκάβαλος.

Επομένως μοναδική περίπτωση ήταν να με σηκώσει κάθετα ελικόπτερο ή να περιμένει ο γαμήδης να κόψουμε δεξιά όταν βρούμε χώρο.

sniper
16/05/2016, 15:22
Να ξαναγράψω ορισμένα πράγματα.
Είμαι δικάβαλος σε έναν Κηφισσό καθημερινή 21:30 το βράδυ που έχει μια σχετική κίνηση και κινούμαι στην αριστερή ως πιο γρήγορη λωρίδα με 100-110 περίπου. Μπροστά μου αυτοκίνητα. Δεξιά μου επίσης.
Και στους καθρέφτες για να διακρίνεις κάποιον οτι έρχεται έτσι τον βλέπεις τα τελευταία δευτερόλεπτα όταν έχει φτάσει σε λιγότερο από 30μέτρα κοντά σου εκτός αν έχετε βιονικό μάτι και με τους καθρέφτες σας βράδυ μπορείτε να διακρίνετε τον επικίνδυνο οδηγό από τα 500μέτρα.

Να κάνω σφήνες δικάβαλος μπροστά μου ανοίγοντας το γκάζι με 140-150 βράδυ, όχι δε θα το κάνω ποτέ. Σχεδόν πάντα το αποφεύγω και μονοκάβαλος.

Επομένως μοναδική περίπτωση ήταν να με σηκώσει κάθετα ελικόπτερο ή να περιμένει ο γαμήδης να κόψουμε δεξιά όταν βρούμε χώρο.

1. Nα αποφεύγεις τον Κηφισό αν πηγαινεις τόσο σιγά (πολλώ δε μάλλον νύχτα).
2. Τι κακό έχει αν κάνεις σφηνα με 140;
3. Αν μπορείς απο τα 110 να ανοιξεις στιγμιαία σε 140-150, μου πουλάς τη μηχανάκι σου;
4. Για το bold : ξέρεις πόσοι μακαρίτες έλεγαν κάτι τέτοια; Οι υπαίτιοι - αν τους βρήκαν ποτέ, τη γλύτωσαν με καταδίκη με αναστολή.

Dant3
16/05/2016, 15:30
Εχω ακουσει παντως περιπτωσεις που εισαγγελεας δεχτηκε βιντεο (οχι απο καμερες κυκλοφοριας κτλ) ως αποδεικτικο.
Βεβαια δε το παιρνουμε και κανονα,αλλα πραγματικα ενας νομος αλα ρωσσια θα εσωζε πολυ κοσμο.

toyar
16/05/2016, 15:32
σε δρομους σαν τον κηφισσο το ματι πρεπει να κοιταει πιο πολυ τους καθρεφτες παρα μπροστα

George_Sp
16/05/2016, 15:32
Τώρα σοβαρά θα παίξουμε την κολοκυθιά για την ταχύτητα με την οποία μπορούσα να πάω εκείνη τη στιγμή της ημέρας με τη δεδομένη κίνηση?

με 70-80 πήγαινε η μεσαία.
με 100-110 η αριστερή και επέλεξα την αριστερή χωρίς σφήνες.

Το κακό με τη σφήνα στις 9 το βράδυ είναι οτι αρκετοί γυρνάνε από 12ωρα δουλειάς και τους φεύγουν τα τιμόνια γιατί δε βλέπουν λόγω νύχτας και κούρασης αν ένας με μηχανή θα χωθεί δεξιά τους οπότε υπάρχει το ενδεχόμενο να σε κλείσουν. Σε αυτές τις περιπτώσεις κάνω διήθηση προσαρμόζοντας την ταχύτητά μου ώστε η λωρίδα στα αριστερά να πηγαίνει εναλλάξ στο ύψος μου με τη λωρίδα στα δεξιά.

Το Versys μια χαρά ανοίγει από τα 110 στα 140 ακόμα και δικάβαλο.

Ναι προφανώς το bold δεν είναι υλοποιήσιμο από τη γενικότερη οδηγική παιδεία μας αλλά είναι και το μοναδικά αποδεκτό αν θέλουμε να λέμε οτι υπάρχει ελπίδα.

sniper
16/05/2016, 15:33
Εχω ακουσει παντως περιπτωσεις που εισαγγελεας δεχτηκε βιντεο (οχι απο καμερες κυκλοφοριας κτλ) ως αποδεικτικο.
....

Οι Εισαγγελείς δεν είναι σε θέση να δεχτούν ή να απορρίψουν αποδεικτικά στοιχεία.

leo1964
16/05/2016, 15:42
Έφτασα μετά από πολλά χρόνια να καταλάβω ότι
στο κόζμο αυτό υπάρχουν και κακοί άνθρωποι
από τους οποίους πρέπει να φεύγεις όσο μπορείς πιο μακριά
(και να κάνεις και την προσευχή σου να μην τους συναντήσεις ούτε κατά λάθος)
Κάποιος μοτοσυκλετιστής, όχι πολλά χρόνια πριν, πλήρωσε μια κουβέντα με χέρια και πόδια.


υγ
τα πιο πολλά τραγικά δυστυχήματα, αυτά που αδυνατείς να καταλάβεις πως έγινε τέτοιο κακό,
τα προκάλεσαν ανθρώπινα σκουπίδια. Αλήτες δηλαδή.

Υπάρχουν άνθρωποι,στους οποίους ο εγκέφαλος χρειάζεται για αφόδευση και ούρηση
Προσοχή λοιπόν και αφήστε τις παλληκαριές,γιατί όταν βγουν τα στιλέτα και τα όπλα,εκεί τελειώνουν όλα

stynikop
16/05/2016, 16:18
εσύ δεν συμφώνησες ότι η βία είναι κακό πράμα και άμα κάποιος πάει να σε χτυπήσει, να μην αντιδράσεις;

Μη με ρωτάς εμένα, εσύ είσαι, ή τον παριστάνεις;



μια χαρά τα λαμβάνουν υπ'όψη

E, λοιπόν η απορία μου λύθηκε για σένα ... δεν θα σε ξαναρωτήσω :lol: :moutza:

Kαι με το ρίσκο να είσαι όσο χαζός φαίνεσαι από τiς απαντήσεις σου ... απλά διάβασε πάλι την απάντηση μου και την απάντηση σου και δες λίγο πόσο μπουζούκι είναι ο τροχονόμος...
Last one from me... :wave2:

MikeG
16/05/2016, 17:12
Σεμνά με εκατέρωθεν χαρακτηρισμούς.

Alchimistis
16/05/2016, 19:39
Μεγάλη προσοχή με τον κάθε τρελάρα που είναι στον δρόμο και ειδικά σε τέτοια πίεση που είναι όλος ο κόσμος θέλει προσοχή ακόμα για να παραμείνεις ψύχραιμος. Όλοι έχουν να διηγηθούν τρομακτικές ιστορίες από τον δρόμο αλλά να με κυνηγήσει κάποιος για να με χτυπήσει με το αυτοκίνητο δεν που έχει τύχει ακόμη.
Δυστυχώς αν ξέραμε ότι το σύστημα δικαιοσύνης λειτουργούσε (και άμεσα) κανένας μας δε θα έμπαινε στον κόπο να σκεφτεί "βρωμικους" τρόπους για να πάρει το αίμα του πίσω. Όλοι μας καταβαθος γίνομαστε έξαλλοι γιατί ξέρουμε οτι οποιοδήποτε μπορεί να κάνει την μαλακία του χωρίς καμία συνέπεια.

Εδώ Αγγλία πάντως σχεδον το 70% των μοτοσικλετιστών είναι με κάμερα στο κράνος. Αλήθεια δε καταλαβαίνω γιατί να μην μπορεί να είναι αποδεικτικό στοιχείο το βίντεο που τραβάς πάνω στην μηχανή σου? Αν βάλω στην εισοδο του σπιτιού μου είναι παράνομη και αυτή εαν βλέπει τον δρόμο ας πούμε ?

amyroukai
16/05/2016, 19:42
Αν έχεις προσέξει, τα μαγαζιά που έχουν κάμερες υποχρεούνται να αναγράφουν ότι βιντεοσκοπούν. Φαντάζομαι ότι κάποια άδεια θα έχουν.
Σε πόσα σπίτια το έχεις δει σε σχετική πινακίδα; Μάλλον σε κανένα.

Pan (dvs)
16/05/2016, 19:42
Ο δρομος ειναι μια καθημερινη μαχη για επιβιωση.
Κοιτα απλα να προλαμβανεις και να γλυτωνεις οσα μπορεις.
Οσα δεν μπορεις....that's life

Απλα τα πραγματα.

Ψυχραιμια και ο καθενας τον δρομο του.

MikeG
16/05/2016, 19:43
Στην Ελλάδα θεωρητικά απαγορεύεται η βιντεοσκόπηση δημόσιων χώρων εκτός αν υπάρχει άδεια από εισαγγελία όπως βέβαια και στους ιδιωτικούς χώρους που συναθροίζονται άνθρωποι θα πρέπει να υπάρχει άδεια.
Άλλο βέβαια που πλέον ο κάθενας βάζει μια κάμερα όπου γουστάρει.

Pan (dvs)
16/05/2016, 19:46
ΚΑΠΟΙΑ βίντεο γίνονται δεκτά. Αυτά που τραβάνε οι κάμερες αττικής οδού και όσες διαχείρισης κυκλοφορίας λειτουργούν. Αλλά αυτά τα ζητάει η τροχαία, όταν υπάρχουν και τα βάζει στην δικογραφία.

Γινονται δεκτα αυτα που με εισαγγελικη εντολη (εγγραφη) ερχονται και τα αντιγραφουνε αρμοδια οργανα.

Pan (dvs)
16/05/2016, 19:48
Στην Ελλάδα θεωρητικά απαγορεύεται η βιντεοσκόπηση δημόσιων χώρων εκτός αν υπάρχει άδεια από εισαγγελία όπως βέβαια και στους ιδιωτικούς χώρους που συναθροίζονται άνθρωποι θα πρέπει να υπάρχει άδεια.
Άλλο βέβαια που πλέον ο κάθενας βάζει μια κάμερα όπου γουστάρει.

Ουσιαστικα δεν απαγορευεται η βιντεοσκοπιση,αλλα η χρηση του υλικου.Φυσικα αν σε βιντεοσκοπει η σε φωτογραφιζει καποιος και τον ενημερωσεις οτι δεν θελεις,ειναι υποχρεωμενος να σταματησει.

gior-gos
16/05/2016, 21:00
Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι πολλα (χοντρα) τροχαια ατυχηματα/δυστυχηματα σε χωρες με "τσαμπουκαληδες" οδηγους (μεσα σ αυτες κ η Ελλαδα) γινονται δυστυχως μόνο απο εγωισμο.
Ο μεν, παρολο που βλεπει τον δε να ερχεται καταπανω του δεν κοβει ταχυτητα/αλλαζει πορεια γιατι εχει προτεραιοτητα και δεν ανεχεται να την χασει, ο δε, παρολο που ξερει οτι κανει μαλακια δεν κοβει ουτε αυτος ταχυτητα κι ουτε αλλαζει πορεια γιατι θεωρει τον εαυτο του τιμοναρα, το όχημά του τουμπανο, μη μας πουν και κοτες κανοντας πισω τελευταια στιγμη..
Προσωπικα θεωρω οτι η αριστερη λωριδα ειναι για προσπερασεις. Μόνο. Φυσικα και την χρησιμοποιω αλλά οταν τσουλαω πανω της νιωθω οτι κακως βρισκομαι κει· καταχρηστικα· ειμαι βαρος· δε νιωθω πολυ ανετα. Και για αυτο ειμαι ετοιμος, με το παραμικρο, με την υπονοια και μόνο να ξεκουμπιστω απ αυτο το αβολο για μενα μερος και να γυρισω στην κανονικοτητα της μεσαιας ή τις χαμηλες ταχυτητες της δεξιας λωριδας.

christoi
17/05/2016, 20:39
Αν παρουσιάσεις 30"x30fps = 300 φωτογραφίες (άντε να κόψουμε τα 2/3 γιατί δείχνουν αυτονόητη συνέχεια) στο δικαστικό όργανο, γίνονται δεκτές ή και οι φωτογραφίες καλύπτονται από τον νόμο που παρατέθηκε;

Ohm
17/05/2016, 21:20
Το να ανταπαντάς όμως αποκαλώντας τον "ανίδεο" και "σπασίκλα", είναι ΣΙΓΟΥΡΑ μία μέθοδος η οποία θα σου εξασφαλίσει το να μην ακολουθήσει ο άλλος την ίδια ανοιχτόχερη προσέγγιση στο μέλλον...

ανοιχτόχερη προσέγγιση το να λες τον άλλο άσχετο και απόλυτο; αντίστοιχα σε αντιμετώπισα και γω, σε είπα ανίδεο και σπασίκλα, δεν βλέπω γιατί εσύ να ενοχλείσαι ενώ εγώ να πω και ευχαριστώ

και ξαναλέω, το τι είναι γραμμένο στα χαρτιά και το τι κάνουν τελικά στα δικαστήρια, δεν έχει καμία μα καμία σχέση, οπότε όσα άρθα, διατάγματα, κείμενα, νόμους και εφημερίδες να παστάρεις, μηδέν εις το πηλίκο

MikeG
17/05/2016, 21:26
Νομίζω ότι φτάνει με τις κοκορομαχίες. Εξάλλου δεν έχουν κανένα ενδιαφέρον και καμία ουσία.

Μανολης67
18/05/2016, 14:04
http://www.protothema.gr/world/article/579212/video-deite-ton-pio-apisteuto-kavga-metaxu-odigon-motosikletas-kai-autokinitou/

giannis113
18/05/2016, 15:36
http://www.protothema.gr/world/article/579212/video-deite-ton-pio-apisteuto-kavga-metaxu-odigon-motosikletas-kai-autokinitou/

Ωραιος ο παιχτης

leo1964
18/05/2016, 15:55
Πολλά like στον μάγκα

skylaros
18/05/2016, 16:07
Καλά εντάξει σε τέτοια περίπτωση του πατάς το κεφάλι κάτω μέχρι να χυθούν τα σκ@τά από μέσα.

kachius
18/05/2016, 16:20
Όταν κάποιος είναι τόσο "μλκας" ώστε να προσπαθεί επίτηδες να σε στείλει, τότε δε ξέρεις πόσο "μλκας" είναι και μέχρι που μπορεί να το φτάσει.
Οπότε, εκτός και αν είσαι διατεθειμένος να το φτάσεις στο άκρο (καλό θα ήταν για εσένα να μην είσαι :lol:), δε σταματάς, εξαφανίζεσαι και το ξεχνάς.

Εκ των υστέρων, να τον βρεις μόνος σου και να δράσεις, ισχύει το ίδιο : δε ξέρεις τί/ποιός/πού, αν δεν είσαι για το άκρο, ξέχνα το.
Εκ των υστέρων, να πας νομικά, τα λεφτά σου θα χάσεις και μόνο.

Γενικά, δυστυχώς η άποψή μου και εμένα είναι "ξέχασέ το και προχώρα" :( .

"μλκας" = μεθυσμένος, ναρκωμένος, και τα δύο μαζί, εγκληματίας κανονικός, εγκληματίας σε εισαγωγικά, με πολιτικά/οικονομικά κονέ του ύψους κάνω ότι γουστάρω και τη σκαπουλάρω (άντε ρε που γίνονται αυτά στην ελλάδα :lol:) και άλλα τέτοια παρόμοια...

Δυστυχώς... :(

Desperado
18/05/2016, 18:40
359151

Bladerunner
18/05/2016, 18:51
Μου έχει τύχει.

Χωρίς καμιά αμφιβολία θέλησε επίτηδες να με πετάξει κάτω. Σταματήσαμε για να πλακωθούμε. Κατεβαίνει ένας τύπος βαρέων βαρών και βάλε. Εγώ, κατηγορίας ελαφρών, μη σου πω μύγας. Ευτυχώς ήταν τόση η υπερτροφία των μυών που εμπόδιζαν την αιμάτωση του εγκεφάλου και ήταν κλινικά ηλίθιος.
Τόσο ηλίθιος, που ενώ ερχόταν με φόρα προς το μέρος μου, όταν του είπα "μισό να βγάλω το κράνος" εκείνος... σταμάτησε.:lol:

Το πιο αστείο είναι η απάντηση των μπάτσων έξω από τη βουλή όταν τους είπα -τρέμοντας- ότι μπορεί και να έχω σκοτώσει κάποιον λίγο παρακάτω... "Δεν ασχολούμαστε εμείς με τέτοια. Στην Ομόνοια έχει ζητάδες. Πες το σ' αυτούς!"

Ακόμα αναρωτιέμαι αν κατάλαβαν τι τους είπα.

Για την ιστορία, δεν τον σκότωσα τον τύπο.

Ohm
18/05/2016, 22:33
Το πιο αστείο είναι η απάντηση των μπάτσων έξω από τη βουλή όταν τους είπα -τρέμοντας- ότι μπορεί και να έχω σκοτώσει κάποιον λίγο παρακάτω... "Δεν ασχολούμαστε εμείς με τέτοια. Στην Ομόνοια έχει ζητάδες. Πες το σ' αυτούς!"

Ακόμα αναρωτιέμαι αν κατάλαβαν τι τους είπα.

κατάλαβαν, αλλά σιγά μη μπλέξουν... άσε να ασχοληθούν άλλοι.:priest:

SONone
21/05/2016, 12:12
παντως σε χωρες του πρώην ανατολικού μπλοκ αν δεν εχει καμερα το αμαξι δεν στο ασφαλίζουν.

οσο για το θεμα.
οπως και να εχει πρεπει να βελτιωθούμε στο να κραταμε την ψυχραιμία μας, να διαβάζουμε τους μαλακες απο μακρυα και να τους αποφεύγουμε.

ομως επιλογές υπαρχουν αλλα το να το παιξεις τσαμπουκας επιτόπου δεν εχω δει να βοηθήσει πουθενά και κανενα.

-εχεις (οχι προσωπικά, γενικά) τα @@ να γινουμε τεξας? βγαλε το κουμπουρι και φατον κατευθείαν για να γλυτώσεις και τους υπολοίπους απο τον μαλακα
-κάνεις για μαφιόζος? παρακουλουθησε σπιτι, οικογενια, κτλπ κτλπ

και τωρα τα πιο εκλογικευμενα
-κατεγραψε το με καμερα πανε σε δικηγόρο και καντε μήνυση για απειλή της ζωής και της περιουσίας σου
-κανε δεξια και παρε επιτόπου την αστυνομία και πες ο ταδε ειναι εκει και παει επικίνδυνα
-δωσε τοπο στην οργη και ξέχασε τον μαλάκα υπάρχουν πολλοί και ελατε να τα γράφουμε εδω να ξεσπάμε..

οπως και να εχει παντως η ασφάλεια μας ειναι πανω απο ολα και οταν φευγει η αρχική οργη υπερισχύει η λογικη , γιαυτο και φοραμε κρανος πχ γιατι εχουμε λογικη

το θεμα ειναι να εκπαιδευσουμε τους εαυτους μας να μην ειμαστε θηρία.

herc89
21/05/2016, 14:50
https://www.youtube.com/watch?v=HmmJzRGisLA

Η ψυχραιμία σώζει γενικά...!

mariza
21/05/2016, 17:36
https://www.youtube.com/watch?v=HmmJzRGisLA

Η ψυχραιμία σώζει γενικά...!


Μου αρέσει που τον ξαπλώνει κάτω και μετά πιάνουν την κουβέντα :a014::bawl::bawl:
Η άποψη μου είναι ότι εκεί έξω στους δρόμους κυκλοφορούν τα παντα..καθημερινά ο καθένας μας δίνει τον δικό του αγώνα για να φτάσει το βράδυ σώος σπίτι του.
Πόσο μάλλον εμείς που κινούμαστε στους δύο τροχούς και ήμαστε 1000φορες πιό εκτεθειμένοι.
Δεν αξίζει να τσακώνεσαι κ να παίζεις ξύλο,γιατί στο τέλος μαλάκας βγαινεις.
Σας το λέει άνθρωπος πολύ οξύθυμος, αν και κοπέλα έχω παίξει ξύλο,έχω πάει και αυτοφωρο και όλα αυτά για το τίποτα.
Γιατί δεν αντεχα την αδικία, δεν μπορούσα να βλέπω ο καθένας να κάνει ότι γουσταρει κ να ζητάει κ τα ρέστα.
Εδώ κ 2 χρόνια έχω ηρεμήσει πολύ και αν τύχει κανένα περίεργο προσπαθώ να το πάρω όσο περισσότερο γίνεται στην πλάκα.
Ηρεμία παιδιά όσο γίνεται, ο κόσμος έχει τρελαθεί με όλα όσα συμβαίνουν και ξεσπάνε στον δρόμο πίσω από ενα τιμόνι.
Και μην ξεχνάτε ότι εμείς ήμαστε στην προκειμένη περίπτωση σε μειονεκτική θέση και όχι αυτοί
..
Αυτοί είναι μέσα στα κουτιά τους, ενώ εμείς εκτεθειμένη...
Πριν αντιδράσεις σκεψου διπλά τι πας να κάνεις :beer:
Αποψη μου και φιλικά πάντα χωρίς να θέλω να διαφώνησω με κανέναν...και χρόνια πολλά σε όλους όσους γιορτάζουν
:wave2:

Stigas
27/06/2016, 14:50
Νομίζω οτι πάνω απ'όλα πρέπει να διατηρούμε την ψυχραιμία μας.οδηγώ δίκυκλο περί τη μιάμιση δεκαετία, σκηνικά σαν αυτά αρκετά, ένα όμως μου έβαλε μυαλό και μου έμαθε ότι εκεί έξω είμαι μόνος. 23ων ετών τότε (2005) γύριζα από τη Βάρκιζα μετά από 12 ώρες εργασίας,
Στη Λεωφ. Βουλιαγμένης μου κολλάει ένα Porche Cayenne πριν την έξοδο Αργυρούπολης, και μάλιστα ήταν στο πισω μισο του ΧΤ μου.καγκουρας στο full και επιθετικός στην οδήγηση τότε τον κερασα - στολισα με ολα τα καλουδια, αφου άνοιξα γκάζι μιας και δεν υπήρχε αλλος τρόπος αποφυγής. Σταματάω μετά απο λίγο και βγαζω κράνος να παρω ανάσες και να ηρεμήσω, έρχεται λοιπόν ο μάγκας, ανοίγει το παράθυρο και μου λεει "ρε τσογλανι, ξέρεις ποιος είμαι εγώ; θα φοβασαι να πας στο σπιτι σου" (συνοδευοταν και από εισαγόμενη γυνή αγνώστων και αμφιλεγομενων ηθών). Αδρεναλίνη full, και νεύρα τσίτα, προχωράω 2 μέτρα και Ρίχνω το κράνος στο παρμπρίζ...Μιλάμε έκανα μεγάλη μ@λ@κι@, αρχίζει μια κούρσα τρελή και όποτε με έφτανε έκοβε απότομα το τιμόνι για να με ρίξει, εγω απο την άλλη έκανα ελιγμούς και χρησιμοποιούσα τα αλλά αυτοκίνητα ως ασπίδα και τα μπινελίκια έφευγαν στο φουλ......Μέχρι που ο μάγκας αρχισε να κραδαίνει ενα πιστόλι και να με απειλεί. ΑΣΠΡΙΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΒΟ ΜΟΥ,το βουλωσα και επικεντρώθηκα στο δρόμο.ακόμα και τώρα που γράφω εχω τσιτωσει...
Στην είσοδο Ηλιουπόλεως κόβω δεξιά και παρκάρω εξω απο το αστυνομικό τμήμα και μπαίνω μέσα, ο τύπος συνέχισε ευθεία και έκανα καταγγελία επι τόπου, οι αστυνομικοί ενημερώθηκαν αμέσως οτι οπλοφορεί αλλά δεν έγινε απολύτως τίποτα λόγω του παρουσιαστικού μου (καφρομεταλλοκαγκουρας με τρίχες και λιωμένα ρουχα), μόλις αρχισαν να με εμπαίζουν σηκωθηκα κι έφυγα....Παίζει να χεστηκανε κι'όλας από την περιγραφή..
Αν έκανα τον μλκ δεν θα περνούσα αυτό που πέρασα,
Βέβαια ίσως έγινε για καλό, πάντως απο Αργυρούπολη μέχρι Ηλιούπολη έμοιαζε 200χλμ απόσταση.
Ψυχραιμία πραότητα και μυαλό, δεν ξέρεις ποτέ που θα πέσεις και που θα μπλέξεις.