PDA

View Full Version : Μπαταρία ανοιχτού τύπου ή gel;



fonzareli
14/05/2016, 16:08
Πρόκειται για ένα αυτοματάκι (Aprilia sportcity 50cc 4T)που έχουμε και έχει και μίζα και μανιβέλα.
H μπαταρία που φορούσε από το εργοστάσιο ήταν μια κινέζικη ανοικτού τύπου.
Επειδή κυκλοφορεί σπάνια η μπαταρία τα έπαιξε (είναι και 5 ετών περίπου).
Τώρα προσπαθώ να την φορτίσω με το φορτιστή του lidl αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος για το αποτέλεσμα. Της έριξα αργή φόρτιση αλλά μετά τις 4 ώρες την ακούω να βράζει. Δεν ξέρω αν θα έπρεπε.
Μετά από 5 ώρες φόρτιση την έβγαλα από το φορτιστή και μετά από λίγο έδειξε 12,8v.
Μετά από 10 ώρες που την άφησα εκτός φορτιστή έπεσε λίγο και δείχνει 12,5.

Υπάρχει περίπτωση να επανέλθει; (δεν την έχω ξαναφορτίσει ποτέ)

Αν πάω για καινούρια να προτιμήσω GEL κινέζικη ή κάποια ανοικτού τύπου πχ Yuasa;
Διαφορά στην τιμή δεν υπάρχει.

koma72
14/05/2016, 16:46
yuasα ιδια τιμη με την κινεζικη?? !!!! :sick:

fonzareli
14/05/2016, 17:10
yuasα ιδια τιμη με την κινεζικη?? !!!! :sick:

κινέζικη GEL
YUASA με υγρά (ανοικτού τύπου)
Δεν μιλάμε συνεπώς για ίδια προιόντα.

και τις 2 στα 30 ευρώ περίπου τις βρίσκω.

MikeG
14/05/2016, 17:13
Βρες μια κλειστού τύπου Haijiu (http://www.haijiu.com/) (maintenance free) και θα είσαι μια χαρά.

Όσο για την υφιστάμενη μπαταρία σου, απλά "πέταξε" τη με το σωστό τρόπο και όχι στα σκουπίδια. 5 χρόνια καλά της ήταν.

toyar
14/05/2016, 17:52
πριν την πεταξεις δοκιμασε αν γυρναει τη μιζα

fonzareli
14/05/2016, 17:59
Θα την βάλω σε λίγο πάνω στο μηχανάκι να δω πως πάει και θα ποστάρω. Αν και πιστεύω ότι θα πάρει μπροστά τώρα αλλά ότι ίσως πέσει γρήγορα.

Καλύτερα λέτε την κλειστού τύπου Haijiu σε σχέση με μια GEL κινέζικη;

toyar
14/05/2016, 18:05
αν παρει μπροστα και δεν ξαναπεσει σε ακινησια ειναι πιθανο να σου βγαλει κανα εξαμηνο ακομα μεχρι να κρυωσει ο καιρος

Pan (dvs)
14/05/2016, 18:12
Mς την μανιβελα δεν παιρνει μπροστα?

fonzareli
14/05/2016, 18:15
Mς την μανιβελα δεν παιρνει μπροστα?
ζορίζεται...

fonzareli
14/05/2016, 23:31
Τελικά την έβαλα στο μηχανάκι και πήρε μπροστά αμέσως.
Το έκανα μισή ώρα βόλτα αλλά παρατηρώ ότι μόλις πέσουν οι στροφές στο ρελαντί το φως χαμηλώνει πολύ και τρεμοπαίζει λίγο. Λέτε τα έχει παίξει τελείως; 13+ volt έδειχνε πριν την τοποθετήσω.

toyar
15/05/2016, 00:37
μπαταρια 5 ετων αν το αφησεις ακινητο θα σε αφησει
και καινουρια να βαλεις με παρατεταμενη ακινησια δεν θα κρατησει πολυ
αν σκοπευεις να το κινεις συχνα ασε πανω αυτη που εχεις μεχρι να μη σου γυρναει τη μιζα

koma72
15/05/2016, 15:43
yuasa ανοικτου τυπου δεν συγκρινεται ουτε στο μισο με μια κινεζικη τζελ η οτι αλλο,για αυτο απορω πως κανει το ιδιο με την κινεζικη. Μιλαμε για μια μπαταρια που κοντευει να μου βγαλει τον εκτο χρονο και παει στον εβδομο λειτουργιας, και τοτε ειχε αγοραστει 70 γιουρο....Η μπαταρια ειναι μολυβδου και τζαπαν.

fonzareli
15/05/2016, 17:46
yuasa ανοικτου τυπου δεν συγκρινεται ουτε στο μισο με μια κινεζικη τζελ η οτι αλλο,για αυτο απορω πως κανει το ιδιο με την κινεζικη. Μιλαμε για μια μπαταρια που κοντευει να μου βγαλει τον εκτο χρονο και παει στον εβδομο λειτουργιας, και τοτε ειχε αγοραστει 70 γιουρο....Η μπαταρια ειναι μολυβδου και τζαπαν.

made in Japan σήμερα δεν βρίσκεις.
Γι αυτό δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει τον κόπο...

leo1964
16/05/2016, 10:37
made in Japan σήμερα δεν βρίσκεις.
Γι αυτό δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει τον κόπο...

Σίγουρα όμως,τηρούν κάποιες προδιαγραφές.

OldMan
16/05/2016, 13:10
Μη βαζετε ότι βρισκετε όπου βρισκετε..
(και δεν ισχύει μονο για μπαταρίες..);)

Οι ανοιχτές έχουν αλλο αλγόριθμο φορτισης από τις κλειστές...

Οι κλειστές εχουν επίσης διαφορετικούς αλγοριθμους μεταξύ τους (άλλο οι Gel, άλλο οι VRLA, κ.λ.π.)

fonzareli
16/05/2016, 14:05
Μη βαζετε ότι βρισκετε όπου βρισκετε..
(και δεν ισχύει μονο για μπαταρίες..);)

Οι ανοιχτές έχουν αλλο αλγόριθμο φορτισης από τις κλειστές...

Οι κλειστές εχουν επίσης διαφορετικούς αλγοριθμους μεταξύ τους (άλλο οι Gel, άλλο οι VRLA, κ.λ.π.)

ο φορτιστής του lidl είναι προγραμματισμένος για ποιον τύπο;
http://arbtalk.co.uk/forum/attachments/general-chat/154182d1398000723-12v-battery-charger-tronic.jpg

fonzareli
22/05/2016, 14:22
Επανέρχομαι στο θέμα διότι θέλω τα φώτα σας ;) : Την έχω τοποθετήσει (την παλιά) στο μηχανάκι και ενώ έχει μείνει αδούλευτο 2-3 μέρες δείχνει 12,65v
Παίρνει με μισή μιζιά.
Μετράω την τάση στους πόλους όταν δουλεύει στο ρελαντί και δείχνει να πηγαίνει στα 13v και να ανεβαίνει συνεχώς. Αρα από ανορθωτή κλπ είμαστε ΟΚ.

Αλλά ενώ όταν βάζω μπροστά, όπως είχα ξαναπεί, τα φώτα καίνε στο φουλ, όταν βγω στο δρόμο και σταματήσω μετά από λίγο (πχ σε διασταύρωση) τα φώτα πέφτουν απελπιστικά. Όταν δώσω γκάζι επανέρχονται στο φουλ. Φυσιολογικά θα έπρεπε να μην πέφτουν καθόλου όταν σταματάω;

Μανολης67
22/05/2016, 20:32
Αν κατάλαβα καλά έχεις την παλιά (5 ετών μπαταρία) δεν μου φαίνεται παράξενο με 5 ετών μπαταρία να χαμηλώνουν τα φώτα στο ρελαντί.....,..

fonzareli
22/05/2016, 22:29
Αν κατάλαβα καλά έχεις την παλιά (5 ετών μπαταρία) δεν μου φαίνεται παράξενο με 5 ετών μπαταρία να χαμηλώνουν τα φώτα στο ρελαντί.....,..

ρωτάω κυρίως διότι μάλλον κάτι δεν κατάλαβα σωστά. Η απορία είναι εφόσον δείχνει 12,65 και φορτίζει και κανονικά από το δυναμό, το γιατί δεν κρατάει τα φώτα στο ρελαντί. Μήπως όταν έχει φορτίο και είναι ταλαιπωρημένη αδειάζει γρήγορα; Αλλά τότε πως όταν την ξαναμετράω είναι πάνω από 12,6 ;

Μανολης67
22/05/2016, 22:35
Μήπως όταν έχει φορτίο και είναι ταλαιπωρημένη αδειάζει γρήγορα;

Αυτό ειναι 100% σίγουρο, διαφορετικά δεν θα αλλάζαμε ποτέ μπαταρίες!
όπως γράφει συμφορίτης 5 χρονάκια η μπαταρία σου τα εβγαλε τα ένσημα! παίζει να εχει βραχυκυκλώσει και κανένας πόλος και στο ρελαντί το εμφανίζει, δεν είμαι ηλεκτρολόγος για να στα πω ωραία και θεωρητικά, αλλά με απλά λόγια με 5 χρονών μπαταρία, με πηνία 50 cc δεν παραπονιόμαστε για πεσμένα φώτα στο ρελαντί.

fonzareli
22/05/2016, 23:55
Οπότε, όταν δω ότι αρχίζει πάλι να μην παίρνει μπροστά την αλλάζω να εχω ήσυχο το κεφάλι μου για κάποιο διάστημα...

Μανολης67
23/05/2016, 13:18
Οπότε, όταν δω ότι αρχίζει πάλι να μην παίρνει μπροστά την αλλάζω να εχω ήσυχο το κεφάλι μου για κάποιο διάστημα...

Μπροστά θα παιρνει πάντα, αφού εχεις και μανιβέλλα! δεν ξέρω όμως αν αφήσεις την παλιά τι παιζει με τα πηνία.,αμα στα κάψει δηλαδή.....κανένας ηλεκτρολόγος πέρι αυτού??

GIXXERAKIAS
23/05/2016, 13:41
ρωτάω κυρίως διότι μάλλον κάτι δεν κατάλαβα σωστά. Η απορία είναι εφόσον δείχνει 12,65 και φορτίζει και κανονικά από το δυναμό, το γιατί δεν κρατάει τα φώτα στο ρελαντί. Μήπως όταν έχει φορτίο και είναι ταλαιπωρημένη αδειάζει γρήγορα; Αλλά τότε πως όταν την ξαναμετράω είναι πάνω από 12,6 ;

Δοκίμασε με ανοικτό διακόπτη να ανοίξεις τα φώτα.Αν δεν ανάψουν τότε παίρνει ρεύμα από το δυναμό (πηνία) γι'αυτό όταν πέφτει στο ρελαντί πέφτει η ένταση στο φώς όπως στα παλιά παπιά και είναι φυσιολογικό.

fonzareli
23/05/2016, 19:39
Δοκίμασε με ανοικτό διακόπτη να ανοίξεις τα φώτα.Αν δεν ανάψουν τότε παίρνει ρεύμα από το δυναμό (πηνία) γι'αυτό όταν πέφτει στο ρελαντί πέφτει η ένταση στο φώς όπως στα παλιά παπιά και είναι φυσιολογικό.

πράγματι έτσι γίνεται. Μόλις ανοίξω το διακόπτη δεν ανάβει τίποτα. Τα φώτα κλπ παίρνουν μόνο όταν πάρει μπροστά.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το γιατί όταν πρωτοπάρει μπροστά και είναι στο ρελαντί καίνε φουλ ενώ όταν σταματήσω σε διασταύρωση πέφτουν.

*Μήπως έχει να κάνει με το ότι όταν το βάζω μπροστά στο ρελαντί είναι στο διπλό σταντ και γυρίζει η πίσω ρόδα; Μήπως δηλαδή το δυναμό σχετίζεται με την κίνηση του ιμάντα και όχι με το μοτερ (κάτι όπως τα δυναμό των ποδηλάτων) ; Είμαι άσχετος με το θέμα (προφανώς).

GIXXERAKIAS
23/05/2016, 21:19
Σχετίζεται με το ότι στο διπλό σταντ ανεβάζει στροφές παραπάνω το ρελαντί λόγω του ότι γυρνάει ο πίσω τροχός ελεύθερα και έτσι ανεβάζουν και τα πηνία αυτό το ελάχιστο παραπάνω ρεύμα/βόλτ για να φωτίζουν παραπάνω.Φυσιολογικό είναι αυτό που σταματάς στα φανάρια και έχεις λιγότερο φως μην το ψάχνεις άλλο.

fonzareli
23/05/2016, 23:11
Σχετίζεται με το ότι στο διπλό σταντ ανεβάζει στροφές παραπάνω το ρελαντί λόγω του ότι γυρνάει ο πίσω τροχός ελεύθερα και έτσι ανεβάζουν και τα πηνία αυτό το ελάχιστο παραπάνω ρεύμα/βόλτ για να φωτίζουν παραπάνω.Φυσιολογικό είναι αυτό που σταματάς στα φανάρια και έχεις λιγότερο φως μην το ψάχνεις άλλο.
ΟΚ
Ευχαριστώ πολύ όλους! :beer:

Anritsu
24/05/2016, 00:44
Μπορώ να σου συστήσω αυτήν πού είχα στο παπί http://www.zografosbattery.gr/mpataries/motosykletwn/mpataria-mt5al-bs-page.html . Όταν οι ανοιχτού τύπου στα 2 χρόνια πάνε για ανακύκλωση αυτή μου έβγαλε 3.5 γεμάτα και ζωηρά μπορώ να πω . Δυστυχώς βαρέθηκα να την αναζήτηση και ξανέβαλα μια ανοιχτου τύπου που είχε ο μάστορας μου εύκαιρη . Δεν ξέρω αν σου κάνει βέβαια ...