PDA

View Full Version : εξοπλισμός μοτο για ταξίδι



geobiker
16/05/2016, 09:33
Καλημέρες σ' όλους & όλες,

Λέω να άρχισω να ετοιμάζομαι για κάνα καλοκαιρινό ταξιδάκι με το έτερον ήμισι τώρα που είναι σχετικά νωρίς..
Θα ξεκινήσω λοιπόν από τον εξοπλίσμο του fz6. Πρώτη απορία για τις πλαϊνές βάσεις/κάγκελα βαλιτσών. Τι παίρνω και με τι γνώμονα το επιλέγω? έχει σχέση με το ότι έχω ήδη, τοποθετημένη, βάση βαλίτσας yamaha? Στο ίντερνετ ψάχνοντας βρίσκω πλαϊνές βάσεις με 30 ευρώ και πλαϊνες βάσεις με 150 ευρω. Ποια είναι η διαφορά τους και γιατί να δώσω 150 και όχι 30?

akis_trevor
16/05/2016, 09:48
Τα 30€ είναι βάσεις για σαμάρια και τα 150€ για βαλίτσες λογικά.

WiSe
16/05/2016, 09:51
Νομιζω οι πλαινες βασεις οι φτηνες μαλλον θα ειναι για μαλακες βαλιτσες και οι ακριβες για σκληρες. Εχω παρει της GIVI της σκληρες με συνολικο κοστος 450 γιουρα.... Το μετανιωσα τοτε γιατι δε το εψαξα και με τα μισα λεφτα θα ειχα ξεμπερδεψει με μαλακες... Δε πειραζει ομως στη τελικη θα ειναι πιο "σωστη" η προικα του.

Απλα στις μαλακες απο φιλους που το εχω συζητησει κανουν κατι εξτρα δεσιματα με δεματικα κλπ....

Οι σκληρες βαλιτσες που εχω και εχουν φαει 3-4 ταξιδακια δε κουνιουνται καν, και χωρις την πισω τραβερσα, σε ταχυτητες 200+, ουτε τρεμουλο ουτε τιποτα απολυτος. Δε νομιζω με τις μαλακες να εχεις την ιδια σταθεροτητα.

xarisiero
16/05/2016, 10:58
Ο βασικότερος και πιο συνηθισμένος λόγος επιλογής έχει να κάνει με την συχνότητά χρήσης των βαλιτσων και με το είδος των ταξιδιων που κάνεις συνήθως.. Δηλαδή το πλεονέκτημα των σκληρών βαλιτσων είναι το εύκολο και γρηγορο φορτωμα -ξεφορτωμα , είναι αδιάβροχες και αντέχουν γενικά περισσότερο στην χρήση..
Τα σαμαρια έχουν το σοβαρό πλεονέκτημα της τιμής και της διαμόρφωσης του σχήματος ανάλογα με τα πράγματα που έχουν μέσα (στις βαλίτσες είναι παντα ίδιο και πολύ συχνά περιττό) ίσως υπερτερούν και στο θέμα του βάρους σαν ελαφρύτερο υλικό κατασκευής..

Προσωπικά μιας και έχω περάσει και από τα δύο....Αν τα ταξίδια είναι συχνά με πολλες απαιτήσεις και πολυήμερα μόνο τότε βαλίτσες.... Αλλιώς τα σαμαρια είναι πολύ τίμια επιλογή....

geobiker
16/05/2016, 18:16
τα ταξίδια είναι σχετικά λίγα και κυρίως άνοιξη-καλοκαίρι.. επειδή δεν είμαι σουπερ έμπειρος οδηγός κανονίζω τις διαδρομές να έχουν συγκεκριμένη αρχή-τέλος και να μην ξεπερνάν τα 150 χμ συνεχούς διαδρομής.. μ' αυτό τον τρόπο μπορώ να οργανώνω το πρόγραμμα μου ώστε να αποφεύγω τις βροχές (όσο μπορώ). Σχεδιάζω ταξίδι ν ιταλία puglia & campania. Συνεπώς κλείνω στα σαμάρια και σίγουρα ένα καλό tank bag για χάρτη και είδη πρώτης ανάγκης..

airmav
17/05/2016, 10:29
αν θελεις βασεις για σαμαρια χειροποιητες στειλε πμ