PDA

View Full Version : BMW r75/5 CUSTOM CHOPPER



StaTheodwrou
16/05/2016, 13:33
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το διαμάντι του γέρου μου, μήπως και χρειάζεστε κάποιες ιδέες περί αυτού. ;):wave2:




358770

358771

358773

Bowleno
16/05/2016, 15:39
:( :( Αυτά ειδικά τα μηχανάκια δεν τα πειράζεις....:( :(

toyar
16/05/2016, 15:42
μια bmw που θα ηθελε να ειναι harley..........
αν αρεσει στον ιδιοκτητη οι υπολοιποι περισσευουν, καλες βολτες;)

ptc
16/05/2016, 17:28
Ξεχωριστό μηχανάκι. Φαίνεται ότι έχει πέσει πολύ δουλειά. Μπράβο στον πατέρα σου φίλε.

StaTheodwrou
16/05/2016, 17:48
όταν θέλεις να κάνεις κάτι δικό σου τα πειράζεις...

StaTheodwrou
16/05/2016, 17:49
πολύ δουλειά δε λες τίποτα... ευχαριστώ πολύ. να'σαι καλά! :beer:

nikosmec
16/05/2016, 18:11
Το ότι έχει πέσει πολύ δουλειά και αξιόλογη φαίνεται, οπότε μπράβο σας και να χαίρεστε να το βολτάρετε....
Τώρα καθαρά προσωπικά και υποκειμενικά εμένα μου αρέσει πιο πολύ το εργοστασιακό στύλ. Άντε και κανένα τέτοιο: http://silodrome.com/bmw-r75-5/
Αλλά είπαμε οι απόψεις είναι όπως οι κ@@οι όλοι έχουν και από μία.....

leo1964
16/05/2016, 19:46
όμορφο και μοναδικό,πιθανολογώ
Καλές βόλτες

StaTheodwrou
16/05/2016, 23:03
να'σαι καλα! :D

devil's animal
17/05/2016, 06:41
αφου καταβαθος ηθελε harley γιατι πηρε bmw?:confused:

μπραβο για την δουλεια, αλλα ειλικρινα ειναι σαν να βλεπεις μια bmw να εχει ντυθει για τις αποκριες....

StaTheodwrou
17/05/2016, 11:13
γιατί είναι bmw δάκιας! :D

kachius
17/05/2016, 13:15
Εξάλλου και η μπεμβέ από μόνη της αντιγράφει τη χάρλευ :D

Ωραία δουλειά, μερακλής ο δικός σου
:beer::wave2:

GEORGE171
17/05/2016, 14:29
Κούκλα!!!

sapila racing
17/05/2016, 15:16
Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν καθόλου αυτες οι μετατροπες αλλά το προσπερνάμε αυτό.

Απ οτι βλέπω απο R75/5 προέρχεται μόνο ο κινητήρας, ο οποίος έχει προσαρμοστεί σε πλαίσιο μαλλον απο R51 και αν δεν με ξεγελάνε οι φωτό και το κιβώτιο είναι επίσης του R51 το οποίο με καποιο τρόπο ταίριαξε με το μοτέρ του R75. :confused:
Αν είναι όντως έτσι θα πρέπει να ανοίγει το γκάζι προσεκτικά αλλιώς το κιβώτιο δεν θα αντέξει.

Επίσης το πηρούνι είναι ενα girder μαλλον απο Harley WLA η παραπλήσιο απο αυτα που ξέμειναν καποτε στην Ελλάδα και πολλά εγιναν δότες πηρουνιών.
Και τεπόζιτο, οργανο, σέλλα κλπ απο Harley.
Επίσης φαίνεται οτι έχει δισκόφρενο εμπρός. :confused:

Συνολικά εχει κομμάτια απο τουλάχιστον 3 διαφορετικές μοτο! Η καθεμια απο αυτες τις 3 αν είχε παραμείνει ατόφια, θα ηταν μια πραγματική κλασσική μοτοσυκλέτα.
Αυτη εδω μπορεί να αρέσει στον δημιουργό της, και φυσικά περι ορέξεως ουδείς λόγος.

Κατα τα άλλα όμως αν προσπαθήσει καποιος να την πουλήσει θα διαπιστώσει οτι σαν μοτοσυκλέτα έχει πλέον πολύ μικρότερη αξία απ ότι η πιο φτηνή απο αυτες που χρησιμοποιήθηκαν για να φτιαχτεί.

StaTheodwrou
17/05/2016, 16:33
φιλε μου σε αυτο που λες δεν εχεις αδικο.χαλασε 3 μηχανες για να την φτιαξει.επισης αυτο που λες με το μοτερ νομιζω το ειχε κανει αν θυμαμαι καλα.βαλιστες και φτερα ειναι φτιαγμενα με πολυεστερα handmade.οσο για το γκαζι,εχει γυρισει την ευρωπη με την συγκεκριμενη και το μονο που επαθε ηταν ενα λαστιχο.και για τελος η μηχανη ειναι 20 χρονων. :D

muppet
17/05/2016, 19:12
η μηχανη ειναι 20 χρονων.

Άμα ήταν 20 χρονών δεν θα έλεγε κανείς "τέτοια μηχανάκια δεν τα πειράζεις"...

Ψάξε λίγο την ιστορία της μηχανής, από τα στοιχεία που σου έδωσε ο Σαπίλας, για να καταλάβεις τι (θα) έχεις στα χέρια σου, και γιατί οι περισσότεροι φίλοι της κλασσικής μοτοσυκλέτας είναι κατά μιας τέτοιας μετατροπής...

Εννοείται πως ό,τι γουστάρει ο καθένας πειράζει και αν του αρέσει αυτουνού, εμείς περισσεύουμε... Αλλά μια και ανέβασες φωτογραφίες στο φόρουμ, καλό είναι να ακουστούν όλες οι απόψεις...

After all, όντως έχει πέσει πολλή δουλειά...

buckley
17/05/2016, 20:49
φιλε μου σε αυτο που λες δεν εχεις αδικο.χαλασε 3 μηχανες για να την φτιαξει.επισης αυτο που λες με το μοτερ νομιζω το ειχε κανει αν θυμαμαι καλα.βαλιστες και φτερα ειναι φτιαγμενα με πολυεστερα handmade.οσο για το γκαζι,εχει γυρισει την ευρωπη με την συγκεκριμενη και το μονο που επαθε ηταν ενα λαστιχο.και για τελος η μηχανη ειναι 20 χρονων. :D

Στο χάλασε μακάρι να ξέχασες τα εισαγωγικά γιατί αν όντως καταστράφηκαν τα 3 συγκεκριμένα μηχανάκια ,έγκλημα φίλε.
ΥΓ Τέτοια παντρέματα έχω να δω από τότε που κυκλοφορούσαν φουρκόνια και άλογα στα ΒΠ ...

bulmont
17/05/2016, 21:16
Στο χάλασε μακάρι να ξέχασες τα εισαγωγικά γιατί αν όντως καταστράφηκαν τα 3 συγκεκριμένα μηχανάκια ,έγκλημα φίλε.
ΥΓ Τέτοια παντρέματα έχω να δω από τότε που κυκλοφορούσαν φουρκόνια και άλογα στα ΒΠ ...


Πόσο νέος είσαι...................................


:bawl::bawl::bawl:

StaTheodwrou
17/05/2016, 23:40
Στο χάλασε μακάρι να ξέχασες τα εισαγωγικά γιατί αν όντως καταστράφηκαν τα 3 συγκεκριμένα μηχανάκια ,έγκλημα φίλε.
ΥΓ Τέτοια παντρέματα έχω να δω από τότε που κυκλοφορούσαν φουρκόνια και άλογα στα ΒΠ ...

σε εισαγωγικά φυσικά! :look:

StaTheodwrou
17/05/2016, 23:40
Άμα ήταν 20 χρονών δεν θα έλεγε κανείς "τέτοια μηχανάκια δεν τα πειράζεις"...

Ψάξε λίγο την ιστορία της μηχανής, από τα στοιχεία που σου έδωσε ο Σαπίλας, για να καταλάβεις τι (θα) έχεις στα χέρια σου, και γιατί οι περισσότεροι φίλοι της κλασσικής μοτοσυκλέτας είναι κατά μιας τέτοιας μετατροπής...

Εννοείται πως ό,τι γουστάρει ο καθένας πειράζει και αν του αρέσει αυτουνού, εμείς περισσεύουμε... Αλλά μια και ανέβασες φωτογραφίες στο φόρουμ, καλό είναι να ακουστούν όλες οι απόψεις...

After all, όντως έχει πέσει πολλή δουλειά...

20 χρονών έτσι όπως είναι εννοώ ρε φίλε...με αυτές τις μετατροπές..επειδή ο σαπίλας μου είπε πως μπορεί να έβγαζε πρόβλημα

alexzafeir
18/05/2016, 14:43
εμενα μου αρεσει πολυ, δεν νομιζω οτι ''χαλασε'' το μηχανακι. Ειναι ιδιαιτερο και καλογουστο (πλην το χρωμα της σελας για εμενα )

αφου ειναι και αξιοπιστο και το χαρηκε ο πατερας σου , ακομα ενας λογος να πω :a18::a20:

Bowleno
18/05/2016, 14:59
σε εισαγωγικά φυσικά! :look:

Εαν είναι αναστρέψιμη η κατάσταση, θα σου πρότεινα (όπως και άλλοι πολλοί εδω, πιστεύω) να τα επαναφέρεις στην αρχική τους κατάσταση, μόνο κέρδος θα έχεις :)

duke200
18/05/2016, 18:46
υπαρχουν δυο προσεγγίσεις με μενα να είμαι πιο πολύ υπερ της απολύτου μαμα διατήρησης. Αλλα πάλι δεν μπορούμε να πουμε οτι δεν είναι ωραίο αυτό που έχει φτιάξει ο μπαμπας.

Acacius
19/05/2016, 01:45
Ούτε εμένα είναι του στυλ μου τέτοιες μηχανές και θα προτιμούσα τις οριτζιναλ, αλλά η συγκεκριμένη φαίνεται προσεγμένη και μερακλίδικη δουλειά. Συμφωνώ με τον alexzafeir ότι μόνο το χρώμα της σέλας δε της πάει