PDA

View Full Version : Τρομπα βενζινης γιοκ απο βλακεια μου



Dant3
16/05/2016, 23:32
Και εκει που εχω βγαλει το ντεποζιτο για κατι δουλειες,δε καθαριζω και τη τρομπα?ειχε το πατερα της και τη μανα της μεσα.
Ελα που το ρημαδι το μοτερ δεν εβγαινε και τραβα τραβα φευγει πτηση και σκαει με το ματζαφλαρακι που μπαινει στο φιλτρο υψηλης και σπαει το χειλος ενω ραγιζει και λιγο προς τα κατω.
Να τη βαλω αυτη δε παιζει,μιας και απο κει ειναι η υψηλη πιεση ,θα χανει στανταρ.
Η τρομπα ειναι η πασιγνωστη mitsubishi uc t30 που τη φορανε παντου.
Το θεμα ειναι οτι δε τη βρισκω πουθενα μονη της σε mitsubishi.θελω να αποφυγω να βαλω ιμιτασιον.
Συγκεκριμενα ειναι αυτη
http://www.car.gr/parts/view/7314877/
Θα τον παρω και αυτον να τον ρωτησω εαν ειναι αυθεντικη και ποσο τη δινει φυσικα.
Τη βρισκω γενικα αλλα δε βλεπω οι πιο πολλες να αναφερουν εαν ειναι η mitsubishi ενω καποιες εχουν και διαφορα στη φισα.οκ αυτο φτιαχνεται με λιγο κοψε ραψε.
Ξερει κανενας που μπορω να βρω γνησια mitsubishi?
Ειδα οτι την εχουν και σε αυτοκινητα.
Το βιαζομαι λιγο το θεμα μιας και μεχρι τελος βδομαδας θελω να την εχω τη μηχανη.

theofilos888
17/05/2016, 07:27
Στην ιαπωνικη με τα ανταλλακτικα αυτοκινητων ισως; :confused:

Eversman
17/05/2016, 08:27
Τζαβάρας, δίπλα στην εστία της Παντείου, στην γέφυρα του Κουκακίου. 210- 9215814.

Ιαπωνική, Ηλία Ηλιού και Δρακούλη 10, 210 9027511 ,για γνήσια.

Οι κωδικοί είναι ίδιοι με των αυτοκινήτων( παροχές, πιέσεις κλπ). Παίρνεις την παλιά και πάς από 'κεί. Υπολόγιζε 60-80 ευρώ, κάπου εκεί τέλος πάντων. Ο τζαβάρας είναι περίεργο τυπάκι, θέλει υπομονή η συννενόηση μαζί του, αλλά έχει τα πάντα.

sapila racing
17/05/2016, 09:24
Δεν νομίζω να την βρείς την ίδια καινούρια. Στο τέλος μάλλον θα παρεις μια ιμιτασιόν.

Δεν κατάλαβα γιατί έβγαλες το μοτεράκι της τρόμπας, αρκούσε να βγάλεις και να καθαρίσεις το φιλτράκι.

Dant3
17/05/2016, 10:20
Ευχαριστω παιδια.
Θα παρω τηλ εκει.
Θα βαλω και ενα φιλο που εχει συνεργειο να ψαξει και αυτος.
Mitsubishi οντως απο οτι καταλαβα δυσκολο να βρω.
Εχω δει και αυτες,η μια καινουργια και με εγγυηση ενα χρονο και εχει και αντιπροσωπεια στην ελλαδα ,η αλλη πανφθηνη και πρεπει να ειναι mitsubishi οποτε θα δειξει η νεκροψια.
http://www.car.gr/parts/view/4549031/
http://www.car.gr/parts/view/3729797/




Δεν νομίζω να την βρείς την ίδια καινούρια. Στο τέλος μάλλον θα παρεις μια ιμιτασιόν.

Δεν κατάλαβα γιατί έβγαλες το μοτεράκι της τρόμπας, αρκούσε να βγάλεις και να καθαρίσεις το φιλτράκι.

Εχει 2 φιλτρα,το χαμηλης και υψηλης.Για να καθαριστει το υψηλης πρεπει να βγει.
Βασικα ειναι σα το vstrom η τρομπα μου.
Και εκανε λιγο θορυβο προσφατα και η τελευταια φορα που καθαριστηκε ηταν πριν 30000+ οποτε επρεπε να γινει.

Dant3
17/05/2016, 14:06
Βρηκα καινουργια μια magnetti marelli.
Θελει μικρη πατεντιτσα με τα καλωδια αλλα τιποτα δυσκολο και επικινδυνο.
Τη πηρα μεσω συνεργειου και βγηκε αρκετα φθηνα (35Ε)
Καλες ειναι αυτες?σε κατι μπουρδελα ιταλικα ξερω οτι φορανε τετοια ηλεκτρολογικα και χαλανε συνεχεια :lol:

Α εν τω μεταξυ μαζι και φιλτρακι χαμηλης που η σουζουκι το πουλαει 25-30Ε.

leftos
18/05/2016, 09:50
Οι τρομπες δεν χαλανε:lol:
Αλλα εχει και η http://www.meat-doria.com/ οτι μοτερακι θες σε πολυ καλες τιμες και υπαρχουν τα περισσοτερα ελλαδα

Dant3
18/05/2016, 14:35
Εχω ενα θεματακι,αν εχει κανεις καμια ιδεα.
Μιας και ειναι λιγακι διαφορετικη η τρομπα,η φισα ειναι πιο ψηλη με αποτελεσμα να βρισκει στο φιλτρο υψηλης και να μη κουμπωνει τελειως.
Λεω να βγαλω τα καλωδια απο τη παλια φισα και βρηκα θηλυκα που να μπαινουν στους κονεκτορες της καινουργιας και κουμπωνει μια χαρα.
Το θεμα ειναι οτι οι κονεκτορες ειναι γυμνοι,δεν εχουν μεταξυ τους πλαστικο οπως η φισα και ειναι μικρη η αποσταση μεταξυ τους και μη κανει κατα τσαφ και παω σε τροχια.
Με τι να το μονωσω εκει?
Το θερμοσυστελομενο θα αντεξει μεσα σε βενζινη?
Να κοψω ενα κομματι πλαστικο και να το σφηνωσω απλα αναμεσα τους?

leftos
18/05/2016, 17:02
Βενζινη και ρευμα εγω δεν θα το εκανα..
Δεν μπορεις να φας λιγο το πλαστικο της φισας μηπως και κουμπωσει η να βρεις πιο κοντη φισα...

Dant3
18/05/2016, 19:06
Η φισα τα φερνει πιο πανω αρα μια η αλλη.
Θα δω μπας και φαω με λιμα τη φισα.
Παντως η βενζινη δε πρεπει να ειναι αγωγος ρευματος αλλα και εγω το φοβαμαι λιγο.
Ηδη την εχω κατακρεουργησει λιγο τη φισα,ετσι ωστε να μπαινει και τουλαχιστον να τυλιγει γυρω γυρω τους κονεκτορες μη γινει καμια στραβη.

leo1964
18/05/2016, 19:40
Βρηκα καινουργια μια magnetti marelli.
Θελει μικρη πατεντιτσα με τα καλωδια αλλα τιποτα δυσκολο και επικινδυνο.
Τη πηρα μεσω συνεργειου και βγηκε αρκετα φθηνα (35Ε)
Καλες ειναι αυτες?σε κατι μπουρδελα ιταλικα ξερω οτι φορανε τετοια ηλεκτρολογικα και χαλανε συνεχεια :lol:

Α εν τω μεταξυ μαζι και φιλτρακι χαμηλης που η σουζουκι το πουλαει 25-30Ε.

Δεν θα την έπαιρνα...

Dant3
18/05/2016, 20:16
Πολυ αργα τωρα :p
Για ποιο λογο?λογω ποιοτητας?

toyar
18/05/2016, 20:22
σπινθηρας στο τεποζιτο δεν ειναι απλα φωτια ειναι εκρηξη
πετα τα ολα και βαλε τα γνησια στην αναγκη μεταχειρισμενα

Dant3
18/05/2016, 20:40
Κοιτα η μαμα φισα δεν ειναι μονωμενη.
Απλα εχει τη φισα και διαχωριζει τους κονεκτορες ετσι ωστε να μη καθονται γυμνα διπλα διπλα.
Λιγο πολυ θα το καταφερω να το κανω και εγω ετσι με κοψε ραψε.
Το να βρω αλλη αντλια γινεται αλλα εφοσον εχω ταιριαξει ηδη αυτην δε βλεπω λογο.

MG-KTiNoS
18/05/2016, 20:45
ρε νταντρέ τον Γιαγιά αρκούδα τον ξέρεις?

toyar
18/05/2016, 20:48
ο σπινθηρας γινεται και απο χαλαρη επαφη
προσωπικα δεν θα εμπιστευομουν κανενος ειδους μετατροπη στο συγκεκριμενο σημειο γιατι αν 1% αστοχησει εχω σπινθηρα σε αναθυμιασεις βενζινης

Dant3
18/05/2016, 21:04
Σε αυτο εχεις δικιο.
Θα ρωτησω και εναν καλο ηλεκτρολογο που εχω εδω να μου πει τη γνωμη του και βλεπω πως παει.

Acacius
19/05/2016, 01:56
Οταν ρωτήσεις γράψε κι εδώ αν μπορείς τι θα σου πει γιατί είχα αυτή την απορία όταν μου άλλαξαν τρόμπα στο αυτοκίνητο (πώς δεν έχω γίνει δορυφόρος φλαμπέ με την τρόμπα μέσα στη βενζίνη και τέτοιες συνδέσεις)

Eversman
19/05/2016, 07:36
Σέ όλες σχεδόν τις εμβαπτιζόμενες αντλίες τροχοφόρων, οι ακροδέκτες δεν είναι μονωμένοι κι ας βρίσκονται, μέσα στη βενζίνη. Ακόμη και αν χρειάζεται "μετατροπή" (κόψιμο/επανασύνδεση) των καλωδίων των ακροδεκτών ή της φύσας, ο κίνδυνος ανάφλεξης είναι μηδαμινός, εφόσον οι ακροδέκτες, ή τα καλώδια δεν έρχονται σε επαφή μεταξύ τους.

Άν ήταν να παίρνουν έτσι εύκολα φωτιά τα ρεζερβουάρ, από μετροπές στην αντλία, θα έπρεπε οι περισσότεροι να βρισκόμαστε σε τροχιά στον Πλούτωνα :D

leo1964
19/05/2016, 11:18
Τα αέρια που δημιουργούν τα καύσιμα είναι εύφλεκτα

Bowleno
19/05/2016, 11:32
Ρε σεις....για να γίνει το μπουμ και να βρεθούμε σε τροχιά, πρέπει το καύσιμο να έχει αναμιχθεί με οξυγόνο= οι αναθυμιάσεις του καυσίμου με το οξυγόνο.
Οι ακροδέκτες βρίσκονται εμβαπτισμένοι (μαζί με την τρόμπα) ΜΕΣΑ στο καύσιμο άρα δεν παίζει παρουσία οξυγόνου εκεί οπότε μπουμ αποκλείεται εκ των πραγμάτων......εάν μπορούσε να γίνει το σενάριο που σκέφτεστε, θα έβαζαν οι κατασκευαστές τις τρόμπες, καλώδια, ακροδέκτες κ.λ.π στο καύσιμο;
δοκιμάστε να ανάψετε σπίρτο μέσα σε δοχείο υγραερίου (αλλά να περιέχει ΜΟΝΟ υγραέριο) τίποτα δεν θα γίνει....γιαυτό οι παράνομοι ψαράδες κάνουν 5κιλες φιάλες υγραερίου με ανάμειξη οξυγόνο 60-70% και υγραέριο το υπόλοιπο ποσοστό ΜΕΣΑ στην φιάλη πριν τις φουντάρουν στην θάλασσα για τα περαιτέρω.... το πως τις ανατινάζουν μετά, δεν είναι πρέπον να αναφερθεί εδώ......

Dant3
19/05/2016, 13:34
Ετσι το ειχα σκεφτει και εγω.
ΟΤι για να μην τις εχουν μονωμενες εξαρχης ,λογικο ειναι να μην υπαρχει θεμα.
Επισης και η βενζινη δε πρεπει να ειναι καλος αγωγος ενω και το ντεποζιτο ποσο αερα να εχει μεσα για να κανει αναφλεξη?
Επισης ειναι και κατω κατω η τρομπα οποτε η πιθανοτητα να βγει εκτος βενζινης ειναι ελαχιστη,αφου πρεπει να πεσει κατω απο 1 λιτρο η βενζινη μεσα.
Οπως και να εχει θα ρωτησω(δε τον πετυχα σημερα) αν και εχω κανει τη πατεντα μου με φισα ετσι ωστε να υπαρχει και πλαστικο ενδιαμεσα τους για παν ενδεχομενο.

Dant3
14/06/2016, 19:54
Ετσι για να ενημερωσω,ρωτησα και ηλεκτρολογο και μου ειπε οτι δεν υπαρχει θεμα.
Εν τελει το εβαλα σημερα και δουλεψε μια χαρα.
Τη μια φισα την ειχα φουλ μονωμενη και με θερμοσυστελλομενο ενω τη γειωση χυμα.
Ολα οκ,πηρα 5 ιππους μπαντιλικωνει 6η :lol:

Μανολης67
14/06/2016, 22:16
Η βενζίνη δεν αναφλέγεται, οι αναθυμιάσεις είναι το πρόβλημα.......και μέσα στον χώρο καύσης η βενζίνη ειναι σε μορφή αεροζολ εμπλουτισμένη ηδη με ατμοσφαιρικό αέρα, οξυγόνο δηλαδή.

vasiliscbf1000
05/07/2016, 08:01
Πρόσφατα εβαλα μια Hoffer στα 3,5 bar αυτοκινήτου.Πατέντα στη φίσα εννοείται.Τα καλώδια γυμνά με λίγο πλαστικό για να γίνει διαχωρισμός.Κίνδυνος έκρηξης με τίποτα λόγω αγωγού.Μην το φοβάσαι.