PDA

View Full Version : Προσοχή στο ΚΑΤ και άλλες ανάποδες σκέψεις...



kachius
18/05/2016, 12:36
Περίληψη:
Είχα ένα ατυχηματάκι, έσπασα το πόδι μου, και λίγες μέρες μετά μου περνάνε περίεργες σκέψεις...
To γράφω να συζητηθεί λίγο το ατύχημα (μπας και βοηθηθούμε γενικά...) και να πω και τον προβληματισμό μου...

Αναλυτικά:

1. Το ατύχημα.

Πήγα την περασμένη Παρασκευή και έβαλα επιτέλους καινούργια λαστιχάκια.
Το μηχανάκι αγνώριστο!! Από σκούτερ έγινε SS :bawl:
Από βόρεια, κατέβηκα κέντρο σχεδόν (αρχή Βουλιαγμένης), άλλαξα τα λάστιχα (michelen pilot pure 2CT, έπος!!!)
και πήρα τον ανήφορο από Υμηττό, μπήκα περιφερειακή Υμηττού (με τα καινούργια λαστιχάκια ήταν αποκάλυψη ο σκουτέραρος! :D, λάθος άποψη είχα τόσο καιρό για την πάρτη του, στρίβει γαμάτα!!!!)
και έφτασα έπειτα από πολύ κόπο (από την ώρα που είχα φύγει από το σπίτι) κοντά στη Λαυρίου (κοντά στη δουλειά).

Κόκκινο φανάρι μπροστά για να μπω από Σπατών/Λούτσας στη Λαυρίου, έχω κόψει (αλλά δεν έχω φτάσει ακόμα στα 20χλμ που είναι το όριό μου να περνάω δίπλα από ακινητοποιημένα τουτού, πρέπει να ήμουν με καμμιά 40αριά)
καμμιά 10αριά σταματημένα αυτοκίνητα στο φανάρι και πάνω που αποφάσισα να πάω από το φανάρι (και όχι να κόψω αριστερά ώστε να το παρακάμψω από το κάτω τετράγωνο) ο οδηγός του τελευταίου (σταματημένου από νωρίτερα, ε!) αυτοκινήτου αποφασίζει ότι πολύ άργησε το φανάρι και ξεκινάει πάραυτα να το κόβει όλο αριστερά!

Χωρίς σκέψη φεύγω προς αριστερά και εγώ για να τον αποφύγω αλλά προλαβαίνει και μου την κάθεται στο πίσω μαρσπιέ.
Αρχίζω τα ζεϊμπέκικα και παρόλο που δεν είμαι φαν τα καταφέρνω και μένω όρθιος.
Κατά τη διάρκεια των χορευτικών φιγούρων, έβαλε και το δεξί πόδι μια κόντρα στο δρόμο.
Πόνεσε ευθύς, αλλά πίστεψα ότι ήταν κάτι καθαρά μυικό από το ζόρι που τράβηξε.

Με τα πολλά δυσκολεύομαι πολύ να το πατήσω και να σταθώ όρθιος αλλά και πάλι δεν πιστεύω να είναι κάτι σοβαρό.
Γενικά, έχω σοκαριστεί πολύ, δεν έχω τρακάρει ποτέ από το 1996!
Δυο χαζά με το αυτοκίνητο είχα τότε (το 96) αλλά με παρκαρισμένα (μάθαινα τον όγκο του jetta :D), και ένα τροχαίο με σκύλο με μηχανή το 2007 που στοίχισε εσωτερική οστεοσύνθεση στο αριστερό χέρι και βελονίτσα που έβγαινε και όξω να κρατάει το παζλ του καρπού.

Εν κινήσει με αυτοκίνητο δεν έχω τρακάρει ποτέ!

Τέλος πάντως, σταμάτησε και αυτός, έβγαλε το φλας (μετά το μπαμ ...) και με ρώταγε "δεν είδες το φλασ?" :rolleyes:
αλλά γενικά "ξηγήθηκε". Με μάζεψε και εμένα και το μηχανάκι, με πήγαν σε ένα μαγαζί που είχε παραδίπλα, μου βάλανε πάγο κτλ
Το πόδι τούμπανο! αλλά το ψιλοπάταγα και την πάλευα να περπατήσω, ειδικά μετά τους πάγους.
Ζημιές δεν είχαμε, ανταλλάξαμε τηλέφωνα και καβάλησα και έφυγα (χλιδή τα αυτόματα, και κουτσός πας χαχα).

Αφού έφτασα σπίτι, βρήκα κάποια στιγμή οδηγό και με πήγε στο ΚΑΤ.
Το γόνατο τούμπανο. Φορώντας φόρμα, όλοι πίστευαν ότι είναι δεμένο με επιδέσμους/νάρθηκες κτλ.

kachius
18/05/2016, 15:10
Καταρχήν, ευχαριστώ όλους για τα περαστικά!

2. Στο ΚΑΤ!

Στο ΚΑΤ λοιπόν, παραδόξως δε γινόταν χαμός.
Μπήκα καρφί στα ιατρεία, απ'έξω, όπου έμεινα κανά μισάωρο. Αλλά καλά ήταν. Τελευταία φορά την είχα βγάλει 3 ώρες στο σαλόνι εν αναμονή των ιατρείων.
Μπλα μπλα μπλα, ακτινογραφία.
Τη βλέπει η ειδικευόμενη (γεια σου Σ, αστέρι είσαι!), κάταγμα λέει στο πλατό (δε ξέρω πως γράφεται αυτούνο στα ελληνικά..) αλλά δε φαίνεται καθαρά.
Με βολεύει σε καροτσάκι (μέχρι τότε το πατάγα) και μου λέει άραξε να βρω τραυματιοφορέα να σε πάει για αξονική που κανόνισα.

Όσο περίμενα, περνάει ο διευθυντής της συγκεκριμένης ορθοπεδικής.
Βλέπει την ακτίνα, περιεργάζεται και το πόδι και κατσαδιάζει (σχεδόν) τους πάντες ότι δεν είναι κάταγμα σε καμμία περίπτωση και ακυρώνει την αξονική.
Παραγγέλνει λοιπόν και μου γράφουν μια μαγνητική για να την κάνω έξω και να με διώξουν.
Μου δίνει δε και οδηγίες να το πατάω και να το κουνάω.
Η κοπέλα διαφωνούσε αλλά διατάχθηκε και δεν είχε επιλογή.

Γράφοντας τη διαφωνία της στο χαρτί, μου γράφει και τη μαγνητική και με διώχνει με την οδηγία μόλις έχω τα αποτελέσματα να κλείσω ραντεβού στα ιατρεία της ορθοπεδικής αυτής τηλεφωνικά.
Κάνω τη μαγνητική Σάββατο, μου λένε τα αποτελέσματα θα τα πάρω Τρίτη, οπότε παίρνω στο ΚΑΤ να κλείσω για Τετάρτη.
:lol::bawl::rotflmao:
"Μετά τις 25 Μαϊου" μου λένε χαχαχαχα
Ο μήνας είχε 9 χαχαχα
Παίρνω τα αποτελέσματα και πάω σε ιδιώτη γιατρό, μιας και έχουμε δημόσια περίθαλψη
και τελικά η ειδικευόμενη έκανε σκόνη το διευθυντή και το γόνατο είναι σπασμένο!

Κάνει και τα δικά του ο γιατρός (αυτοί οι ορθοπεδικοί πρέπει να είναι λίγο σαδιστές, δε γίνεται) και μου μπήγει ένα μπουρί στο γόνατο και αρχίζει και μου τραβάει τα μέσα έξω! Δεν ήταν ευχάριστο, σκάλιζε κιόλας, αλλά όταν τελείωσε είχε φύγει το 80% του πρηξίματος και το πόδι είχε γίνει πολύ πιο ανθρώπινο!

Τί συμβαίνει τώρα με το ΚΑΤ? (και πιστεύω με όλα τα δημόσια νοσοκομεία πλέον)
Είναι δυνατόν μια ειδικευόμενη να είναι σχεδόν σίγουρη για ένα κάταγμα (που ήταν τελικά) και ο διευθυντής να πέφτει τόσο έξω?
Ήταν τόσο σίγουρη (άλλο που ήθελε να δει ακριβώς τί και πώς με την αξονική) που στο χαρτί τον έδινε στεγνά "φαίνεται αυτό αλλά ο τάδε διέταξε έτσι".

Αυτό που πιστεύω, και να έχετε όλοι το νου σας (δλδ να είσαστε επιφυλακτική με τη δημόσια υγεία και αν/όποτε είναι δυνατό, να παίρνετε και καμμιά δεύτερη γνώμη) είναι ότι ο δίκας απλά και μόνο έκανε οικονομία (στην αξονική και γενικά στους πόρους της κλινικής του) και με έδιωξε στεγνά με σπασμένο πόδι εν γνώση του.
Να πάω να το φτιάξω αλλού!

Γιατί και πάλι το χάλι των ραντεβού σίγουρα το ήξερε και δε νομίζω να πίστευε ότι θα έμενα με σπασμένο πόδι να περιμένω ένα μήνα.
Βέβαια, αν δεν είχα επιλογή, λίγες μέρες μετά θα ξανα-πήγαινα στα επείγοντα.

Τώρα, έκανα οικονομία γιατί ο κουβάς ήταν/είναι άδειος έτσι κι αλλιώς (που είναι, αυτό είναι το μόνο σίγουρο)?
Ήθελε από μόνος του να σινιάρει λίγο τα KPI's του?
Μάλλον ένας συνδυασμός των δύο, για να έχει το θράσος να διώχνει κόσμο με σπασμένα κόκαλα.

kachius
18/05/2016, 15:41
Μέρος 3ο και τελευταίο

3. Προβληματισμός

Τώρα, είμαι με νάρθηκα (κηδεμόνα).
Θα τον έχω τουλάχιστον 6 βδομάδες (ενάμιση μήνα δλδ βάλε δύο), και πόσο ακόμα θα κάνει το πόδι να επανέλθει.
Το καλό με τον συγκεκριμένο κηδεμόνα είναι ότι ξεκλειδώνει (χωρίς να τον βγάλεις, με 2 κουμπάκια) και μπορείς να λυγίσεις την άρθρωση.
Τουλάχιστον δηλαδή δε θα αγκυλώσει το γόνατο.
Το έχω ζήσει δύο φορές με αγκώνα και είναι καφρίλα και χρονοβόρα η επαναφορά από αγκύλωση.
Βέβαια, καθώς δεν το πατάω έχει ήδη ατροφήσει, οπότε το χρόνο του θα τον χρειαστεί μετά (ενδεχομένως και καμμιά φυσικοθεραπεία).

Από πόνους πάει καλά. Λίγα πράγματα και με 2 ντεπονάκια περνάει.
Για το άλλο με το χέρι (2007) έπαιρνα 3-4 λοναρίντ (τα "κόκκινα" με τη συνταγή), 2 ντεπόν ανά 6ωρο και νομίζω και μεσουλίντ, και όταν ήταν στο μέγιστο της απόδοσής τους, απλά δε βόγκαγα από τους πόνους (είχα στεναχωρηθεί πολύ όταν με βγάλανε από το νοσοκομείο γιατί εκεί είχα και μορφινούλα αλλά και όλα τα βαριά παυσίπονα που έμπαιναν κατευθείαν φλέβα).
Οπότε καθαρή τη βγάζω τώρα.

Τις πρώτες 2-3 μέρες είχα τσαντιστεί με το συμβάν καθώς δεν πρόλαβα να χαρώ τα λαστιχάκια.
Κατόπιν, μιας και έχω πολύ χρόνο για σκότωμα πια...άρχισα να σκέφτομαι τον μικρό που όλο άκυρα του ρίχνω (μιας και δε μπορώ), αν και σέρνομαι και σε παιδικές χαρές και τον κουνάω στην κούνια και ότι μπορώ κάνω.
Και να σκέφτομαι και το πως για λίγα κλάσματα του δευτερολέπτου ή λίγα εκατοστά πιο δώθε πιο κείθε θα μπορούσα να έχω φυτευτεί στο πλάι του στέϊσον που μου την έριξε, ή να έχω πετάξει από πάνω ...
και να βρίσκομαι τώρα τ'ανάσκελα σε ένα κρεβάτι είτε σπασμένος πατόκορφα είτε ζαμπόν σαν ένα μπάρμπα μου που είδα τις προάλλες εγκεφαλοχτυπημένο.
Δύσκολο το δεύτερο, καθώς ήμουν φουλ κράνος/μπουφάν/γάντια, τα πόδια απ΄την άλλη σα να μην είναι δικά μου... αλλά καταλαβαίνετε το σκεπτικό...

Λίγο ότι το μόνο που κάνω με το μηχανάκι είναι το σπίτι/δουλειά και το δουλειά/σπίτι (για αυτό και βρίσκομαι με σκούτερ τώρα, την κάνει αυτή τη δουλειά καλύτερα και οικονομικότερα από όλα τα άλλα).

Βλέπω και τα διάφορα άλλα που ήδη χάνω αυτή τη στιγμή από τη ζωή μου (απλώς θα καθυστερήσουν, ελπίζω) και μου δίνει στα νεύρα!

Το πήρα απόφαση.
Το έβαλα αγγελία το εργαλείο.

Την προηγούμενη φορά που είχα τσακιστεί είχα τρομάξει πάλι (και περισσότερο γιατί ήταν και η γυναίκα μου μαζί, εγώ στο μπαμ πόνεσα πολύ, και μου είχε φύγει το σκατό μέχρι να δω/καταλάβω αν είχε χτυπήσει) και το είχα στείλει το εργαλείο με τη σκέψη ότι δε θα ξανακαβαλούσα.

Εκείνο ήταν πιο αντιδραστικό τώρα είναι πιο συνειδητό.
Δε μπορείτε να φανταστείτε πόσο μα πόσο προσεκτικός είμαι και πάλι μου την έκατσαν. Το έχω πάρει πολύ προσωπικά.
Αρχικά ανυπομονούσα να γίνει καλά ώστε να χαρώ τα λαστιχάκια μου, αλλά σκέφτομαι την καθημερινότητα ξενερώνω και φοβάμαι.
Δεν το νιώθω το φόβο (όπως την άλλη φορά, ακόμα και αυτοκίνητο μου είχε πάρει μήνες να οδηγήσω σαν άνθρωπος, ή και ως επιβάτης).
Τον σκέφτομαι όμως με τη λογική.

Αποφάσισα λοιπόν να σταματήσω την καθημερινή μετακίνηση.
Δεν αξίζει το ρίσκο -λέω.
Είπα αρχικά να το άλλαζα (αφορμή έψαχνα καιρό τώρα :D) με κανά στρογγυλοφάναρο στριτάκι και να το βολτάρω καμμιά Κυριακή να γουστάρω, ή να το άλλαζα με κανά χωματερό και να έπαιρνα τα βουνα (έχει ποσταριστεί ένα ΧΤ350 που ζαχάρωνα μικρός :lol:)
ώστε να έριχνα τα 1000χλμ/μήνα σε 30-100 και σε πολύ ηπιότερες συνθήκες, εκτός ωρών αιχμής (ή και εντελώς εκτός δρόμου στη δεύτερη περίπτωση) αλλά δυστυχώς χρειάζομαι προσωπικό μεταφορικό μέσο και τα χρήματα δεν επαρκούν και για τα δύο.

Το Σάββατο (επόμενη μέρα του ατυχήματος) είχα σκοπό να επικοινωνήσω με εκπαιδευτή αετού (αυτή η καθυστέρηση είναι που μου έχει δώσει στα νεύρα πιο πολύ από όλα) οπότε θέλω να κάνω και μια κάβα για φτερό, παρά τώρα να τα χώσω για μηχανάκι εκδρομικό.

Είμαι σίγουρος ότι δε θα μείνω χωρίς μηχανάκι για περισσότερο από 2-3 χρόνια :lol:
Τόσο μου είχε πάρει και την προηγούμενη φορά, με αρχή ένα ποδήλατο (2κυκλο και αυτό χαχα κάτι κάνει) στο μισό διάστημα.
Αλλά όταν ξανάρθει θα είναι καθαρά για απόλαυση και χαβαλέ.
Μόνο για πίστα? Μόνο για χώμα? μόνο για εκδρομές?
Μπορεί ακόμα και mini-bike για καρτοπίστα :lol: δε ξέρω.

Αλλά καθαρά συνειδητά, για καθημερινό όχημα σταματώ... :(
Γεράματα ρπμ...
Καταλαγιάζουν τα αισθήματα και μπαίνει η λογική...

kachius
18/05/2016, 15:51
Χαχαχαχα πολλά έγραψα, όποιος τα διαβάσει κερνάω παγωτό χαχαχα.

Εκτός του να πω τον πόνο μου (ξαλάφρωσα χαχα)
ήθελα να θίξω το θέμα των νοσοκομείων και λίγο το ατύχημα.

Το νου σας (όσο γίνεται, γιατί και τί να κάνεις) στα νοσοκομεία!
Διώχνουν κόσμο με σπασμένα κόκαλα :( , σκατά τα έχουμε κάνει σα χώρα!

Για το ατύχημα τώρα, δε μπορώ να το πιστέψω πως δεν τον είδα/πρόλαβα.
Τα προσέχω τα αυτοκίνητα και γενικά όλους τους άλλους σαν πίστα με κακούς, και ακόμα χειρότερα.
Εκτός του γνωστού πως "ότι και να κάνεις, όσο και να προσέχεις, με μηχανάκι στο δρόμο μπορεί κάλλιστα να την πατήσεις", ψάχνω και κάτι ακόμα.
Καταλήγω στην αεροπορική γκετχομίτιδα (Get-Home_itis).
Ήμουν ήδη κανά 2ώρο στους δρόμους και είχα κουραστεί. Η σκέψη ότι επιτέλους "έφτασα" είχε προλάβει να περάσει από το μυαλό μου.
Βρισκόμουν και στα τελευταία 2 χιλιόμετρα της διαδρομής, μέσα στο peak των ατυχημάτων δλδ βάση στατιστικών (στα 2 χλμ από προορισμό/αφετηρία γίνονται τα πιο πολλά λέει).

Μάλλον είχαν χαλαρώσει οι ασπίδες μου.

Δεν το ένιωσα ποτέ να χαλαρώνω, ούτε και τώρα που προσπαθώ να το σκεφτώ.
Αλλά μάλλον συμβαίνει υποσυνείδητα.
Το νου σας παιδιά και πάντα όρθιοι και γεροί!

Κράξτε κλτ ελεύθερα :lol:

Nostradamus
18/05/2016, 16:10
Λοιπον περαστικα και γρηγορα ορθιος και να τρεχεις ευχομαι, γιατι εισαι φουλ στις υποχρεωσεις απο οτι καταλαβα και θελει και ο μικρος τις κουνιες του...

Στα υπολοιπα εχεις χρονο να το σκεφτεις... Δικα σου τα γενια δικα σου και τα χτενια...

VANDA
18/05/2016, 16:16
Περαστικά σου! Το διάβασα όλο, περιμένω το παγωτό. :look:

Να στρώνουμε όμως και κανένα λαστιχάκι, ε;

amyroukai
18/05/2016, 16:36
Περαστικά!!!

Λογικά τα γράφεις. Για το σκούτερ ξανασκέψου το...

zannisvel
18/05/2016, 16:42
Και 'γω στη σειρα για το παγωτο περιμενω.


Περαστικα και συντομα καλα και σιδερενιος. Τωρα αν, τι και ποτε θα ξαναπαρεις μηχανακι νομιζω εχει πολυ μικρη σημασια. Προς το παρων δωσε πρωτεραιοτητα στην αναρωση και στο μικρο!!!:beer:!

spyrakos35
18/05/2016, 16:48
Μαστορα, οικογενειαξο να το παρεις το παγωτο να μας βολεψεις ολους....

Περαστικα και κανε οτι κρινεις εσυ σωστο

WiSe
18/05/2016, 17:05
Κ αλλο παγωτο εδω πλιζ!

Καταρχην ευχομαι περαστικα σου! Σιγουρα θα χρειαστεις φυσιοθεραπεια μη το συζητας!!!!! Ξανασκεψου το και μη το δινεις γιατι το ειδα και το ζαχαρωνω για τον γερο μου και μπορει μετα να μετανιωσεις!

Γιαυτο τρεχω και δε φτανω με τα νοσοκομειακα γιατι τα δημοσια ειναι γτπ. Εχω σπασει ολα τα ρεκορ και εγω και οι συναδελφοι μου (ασφαλιστες). Οχι οτι με χαλαει αλλα αμαρτια ρε πστμ......

taisteal
18/05/2016, 17:07
Περαστικα :wave2:

Antonisss
18/05/2016, 17:09
Περαστικά και από μένα που είμαι παθών προς 3ετίας σχεδόν με αρκετά καλούτσικο κουσούρι στη δεξιά ποδοκνημική, με το μηχανάκι να παίρνει φωτιά :lol: και εκείνη τη στιγμή ήταν σαν να γύρισε ο διακόπτης και είπα φτάνει.

Συμπέρανα μάλλον ότι το καβάλημα οποιουδήποτε διτρόχου είναι καθαρά θέμα ψυχολογικό. Δηλαδή, από το να το καβαλάς και να σκέφτεσαι τι μ@λ@κί@ μπορεί να γίνει και τι ζημιά μπορείς να πάθεις και τι στενοχώρια θα προκαλέσεις σε οικείους, το παρατάς και βρίσκεις άλλο μέσο. Πάνω απ'όλα η ψυχική μας ηρεμία

kachius
18/05/2016, 17:29
Πολύ το παγωτό!
Θα φτιάξω μια μόκα με μόρφατ που το πετυχαίνω :lol:

Ευχαριστώ όλους για τα περαστικά.



Να στρώνουμε όμως και κανένα λαστιχάκι, ε;

Το είχα στο νου μου μη νομίζεις.
Αλλά η περιφερειακή είναι πλανεύτρα :lol: (πριν και μετά ήμουν φρόνιμος :D )

Και για να επαναφέρω το αιώνιο ερώτημα, δε ξέρω αν τα σκούτερ είναι μηχανές, αλλά αν έχουν λάστιχα στρίβουν :lol:
τουλάχιστον τα απρίλια :lol:

kachius
18/05/2016, 17:33
Ξανασκεψου το και μη το δινεις

Η απόφαση αυτή έχει παρθεί καλώς ή κακώς.
Όπως επίσης είμαι σίγουρος ότι θα επανέλθω (σε άλλη βάση όμως).

daz
18/05/2016, 17:41
Περαστικά κ πότε ξανα.

sapila racing
18/05/2016, 18:19
Περαστικά κι απο μένα. :wave2:
Περίεργο το περιστατικό στο ΚΑΤ, πολύ περίεργο.

Οπως και να έχει, ψυχραίμία και το ξανασκέφτεσαι οσο θέλεις.

annoula1981
18/05/2016, 18:39
:)Περαστικά και γρήγορα!
Γνώμη μου μην μείνεις χωρίς μηχανάκι.. Θα το αναζητάς..
Βαλε απλά προτεραιότητα την υγεια σου και την οικογενεια και άσε τα αλλα να έρθουν αργότερα. Οσο για το ΚΑΤ εχω περάσει ιδια φάση στο Γ.ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ για ενα δοντι..
P.S. βαλε και μένα στη λίστα για παγωτακι (καϊμάκι αν υπάρχει)

amyroukai
18/05/2016, 18:44
εμένα πάλι με είχαν "διώξει" από δημόσιο λέγοντας (παρασκευή μεσημέρι, χέρι σπασμένο και τα κόκκαλα όπου να'ναι) θα εγχειριστείτε τρίτη αν δεν έχουμε απεργία. :bawl:

Λευκάδιος
18/05/2016, 18:46
Ότι είπαν οι προλαλήσαντες,μόλις ξεμπερδέψεις με το θέμα το ξανασκέφτεσαι και αποφασίζεις.
Περαστικά και ποτέ ξανά :beer:
Απ'το ΚΑΤ έχω και καλές και άσχημες εμπειρίες.
Κάποτε με τράκαρε μια μ@λ@κισμένη και χτύπησα τον αριστερό καρπό.Με πήγαν στο ΚΑΤ,έβγαλα ακτινογραφίες και μου τοποθέτησαν δετό νάρθηκα.Την επομένη ήρθε σπίτι μου γιατρός απο την ασφαλιστική της υπαιτίου για να με δει.Με το που είδε τις ακτινογραφίες και τον νάρθηκα μου είπε ότι έχω ραγισμένο σκαφοειδές και πρέπει να μπει γύψος :cry:
Παω ξανά στα εξωτερικά του ΚΑΤ και έδειξα τις ακτινογραφίες και τον νάρθηκα στους γιατρούς(2 άλλοι ήταν) που είχαν υπηρεσία.Αφου τα είδαν, κοιτάχτηκαν μεταξύ τους και χωρίς να πουν κουβέντα έγραψαν παραπεμπτικό για τον μάστορα(γυψαδόρο).
Τελευταία φορά όμως που πήγα(είμαι καλός πελάτης :bawl:) και νοσηλευτηκα για μια εβδομάδα(αμφισφύριο κάταγμα) μόνο καλά έχω να λέω για το προσωπικό και τον γιατρό που με χειρούργησε.Μόνο ο διευθυντής της κλινικής ήταν ξινός αλλά ντάξ,τον ξεπέρασα :lol:

azar41
18/05/2016, 18:47
Περαστικά και σιδερένιος εύχομαι! Παθών πριν δύο χρόνια και η ουλή απο τα ράμματα ακόμη υπάρχει στο γόνατο χωρίς άλλα κουσούρια ευτηχώς.
Αυτό που λές με την χαλάρωση όταν πλησιάζουμε σε οικείο περιβάλον ισχύει,αλλά μην κατηγορείς τον εαυτό σου,δεν γίνεται να είσαι πάντα στο εκατό τοις εκατό.
Προσωπικά το βλέπω σαν ενα τρόπο να πληρώνω το μερίδιο μου σε αυτό που λέμε ατυχία !

leo1964
18/05/2016, 19:04
Περαστικά και να ξέρεις ότι για ευνόητους λόγους,οι ίδιοι οι μεγαλογιατροί σαμποτάρουν το ρόλο της δημ.υγείας
Πολλά τα συμφέροντα...

BLiTzER
18/05/2016, 19:09
Με έχουν διώξει από το Γεννηματάς, μετά από ατύχημα και γερό χτύπημα στον αστράγαλο, χωρίς την παραμικρή ακτινογραφία ή έστω αντιτετανικό. Μάλιστα, με τη συμβουλή "να το πατάς κανονικά, δεν έχεις τίποτα" όταν ΥΠΕΦΕΡΑ και, φυσικά, δεν το πατούσα για κανένα λόγο. Για την ιστορία, ήμουν ανίκανος να πάω στη δουλειά μου για 5 βδομάδες (και επισκέφθηκα γιατρούς άλλες 6-7 φορές σε αυτό το διάστημα). Αυτή την υγεία την πληρώνω. Από την τσέπη μου. Καρκίνος και ψόφος.

Και περαστικά σε σένα :)

devil's animal
18/05/2016, 19:16
γρηγορα περαστικα να ειναι και ποτε ξανα...
:beer::beer::beer:


εγω ευτυχως το μονο σπασιμο που εχω απο μηχανακι ειναι στον αντιχειρα του δεξιου χεριου (μετα απο καπακι σουζας και στα καπακια, καπακι endo...:lol:), που πηγα στο ΚΑΤ, εβγαλα ακτινογραφια και το τζιμανι αποφανθηκε "κακωση"...πρεπει να πονουσε κανα 3μηνο συνολικα..και μετα απο 2-3 εβδομαδες που ξαναπηγα απο την πρωτη διαγνωση αποδειχθηκε οτι ηταν σπασμενο αλλα ειχε ηδη κολλησει στραβα και για να το φερουν στα ισα του επρεπε να το χειρουργησουν (που σημαινει ξανασπασιμο και το ξαναδενουν σωστα)...@@ εκανα απο τοτε ειναι ετσι στραβο να μην με πιανει το ματι...:lol:


γενικα οσον αφορα την οδηγηση ειμαι ο τελευταιος που θα σου δωσει συμβουλες γιατι οι αλλοι δεν στελνουν ουτε γραμμα με 'μενα, αν και εγω δεν βλεπω να κανω κατι extreme και το διασκεδαζω παρα πολυ οταν οδηγαω...
απλα εχε στο μυαλο σου οτι πρεπει να οδηγας εχοντας συνεχως σεναρια μεσα στο μυαλο σου...εγω δλδ ετσι κανω..συνεχως με το μυαλο μου οραματιζομαι το απιστευτο να ερχεται και βλεπω εξοδους διαφυγης και τροπους αντιμετωπισης...και ας μην ερθει ποτε...
πρεπει να εισαι λιγο εμμονικος :look:για να το πετυχεις, αλλα γενικα μολις το συνηθισεις δεν ειναι κατι δυσκολο...


και τελος, ο χρονος θα δειξει το τι θα κανεις, και τι θα παρεις, μολις γινεις καλα...ευτυχως εχεις μπολικο απο εδω και περα χρονο να σκεφτεις και νομιζω οτι θα κατασταλαξεις στην ιδανικη κατασταση...

ολα τα σεναρια που εβαλες ειναι μια χαρα διασκεδαστικα και δεν χρειαζεται να κανεις το καθημερινο δρομολογιο για να ευχαριστιεσαι μηχανακι...
αδαμαντινος και παλι...
:beer::beer:


ps. εχω θελω φυστικι παγωτακι ή μαστιχα...:p

Bladerunner
18/05/2016, 19:17
Όπως επίσης είμαι σίγουρος ότι θα επανέλθω (σε άλλη βάση όμως).

Μπα.

Κι εγώ κάποτε παρόπλισα το 600 έχοντάς το μόνο για πίστα.
Μου πέρασε. Από τότε που χάλασε το παπί, κοντά τρία χρόνια τώρα, κυκλοφορώ με δαύτο κάθε μέρα. Και το απολαμβάνω!

Μη βιάζεις τα πράγματα κι άσε το χρόνο να τσουλήσει. Όλα θα μπουν εκεί που πρέπει.

Στρατσιατέλα για μένα παρακαλώ.

kachius
18/05/2016, 19:56
Να'στε όλοι καλά :).
Θα επανέλθω για αρκετούς (το πρωί, που θα "έχουμε" σχολείο :lol:)
αλλά για την ώρα μια παράκληση:
Όχι σιδερένιος βρε παιδιά...αμάν έκανα να τα βγάλω τα ρημάδια από το χέρι :lol:

mikes
18/05/2016, 20:29
περαστικα και ποτε ξανα....

γνωμη μου μη το δωσεις το μηχανακι.. δεν θα τη παλεψεις χωρις αυτό.. κι εγω παθον από τρακαρισμα με νταλικα, σε σημειο να κοντευω να χασω το δεξι μου χερι...
οι γιατροι στο γεννηματα εκαναν θαυματα, και αυτος που με χειρουργησε ουτε που το πιστευε το ποσο γρηγορα καταφερα να το λειτουργησω και μαλιστα πλήρως
νταξ δεξι ηταν όπως καταλαβαινεις το χρειαζομουν... ( :a31: :lol: ) ΕΠΡΕΠΕ να προσπαθήσω να το κανω να δουλεψει..

τελος παντων όταν επανηλθε λειτουργικα και ξαναγυρισα στη δουλεια, μετα από 2 μηνες με τα ΜΜΜ δεν τη παλεψα και ξαναπηρα μηχανακι..

επισης εγω στη θεση σου, θα πηγαινα στο ΚΑΤ, θα εβρισκα τον μπακαλογιατρο, και θα τον εκανα ρομπα...




edit: ευχαριστω και για το παγωτακι.... παρεληφθη και φαγωθηκε ηδη.... :lol:

359164

359165

toyar
18/05/2016, 20:29
και μενα μπηκε στη μεση η λογικη οταν εγινα πατερας.............











..........και πηγα και πηρα το cbf:lol:






περαστικα και να κανεις οτι σε κανει να νιωθεις καλυτερα:beer:

gior-gos
18/05/2016, 22:20
Περαστικα φιλε μου!

Για το τι θα κανεις με την μηχανη, ο καιρος θα δειξει. Ειναι πολυ νωρις ακομα.. Μπορει να ξαναπαρεις, μπορει και οχι. Σιδερενιος! :beer:

Παγωτο μηχανης για μενα :a8:


αποδειχθηκε οτι ηταν σπασμενο αλλα ειχε ηδη κολλησει στραβα και για να το φερουν στα ισα του επρεπε να το χειρουργησουν (που σημαινει ξανασπασιμο και το ξαναδενουν σωστα)...@@ εκανα απο τοτε

Ακριβως ιδια περιπτωση. Σπασμενος και στραβοκολλημενος αριστερος καρπος. Σε καποιες κινησεις με ποναει· οταν ας πουμε λυγιζω τον καρπο (δεν μπορω πχ να κανω κανονικα push ups με τις παλαμες στο πατωμα).

Bowleno
18/05/2016, 22:54
Mια σοκολάτα εδώ, παρακαλώ, με σαντιγί :D

Περαστικά ρε μαν, εγώ σπασίματα δεν είχα ποτέ, μαλλον τυχερός ήμουν... αλλά από ράμματα, γεμάτα τα πόδια μου.

Τελευταία φορά στπ Γεννηματάς όταν με πάτησε ηλίθιος στην Αχαρνών το 1999 με πήγε εκεί με το αμάξι του, ήταν μέρα εφημερίας με τρελό πανικό, με βάζουν μέσα, με εξετάζουν στα γρήγορα, "δεν έχεις σπάσιμο μου λένε, αλλά θα χρειαστείς 8-9 ραμματάκια και δεν έχουμε αναισθητικό, τελείωσε με τόσο κόσμο, σε πειράζει;" :bawl:

Triathlon 7
18/05/2016, 23:25
Περαστικα απο εναν ομοιοπαθη απο τον περασμενο Αυγουστο. Συμφωνω και επαυξανω σε οσα γραφεις για την Δημοσια Υγεια. Στου Γεννηματα εκαναν οικονομια ακομα και στο βαμβακι! Αθλια περιθαλψη. Καθαρισμο πληγων εκανα αφου εφυγα απο το νοσοκομειο, σε ...φαρμακειο! Δεν ειδαν μεταξυ αλλων (πχ) το ακρως επιφοβο καταγμα σκαφοειδους! Αν δεν εβαζα βαθεια το χερι στη τσεπη, (ιδιωτικη κλινικη), θα εμενα με κουσουρια.

Εγω ομως αντιμετωπισα αυτην την περιπετεια μου απο την αρχη, με πολυ θετικο τροπο. Οχι μονο δεν σκεφθηκα στιγμη να εγκαταλειψω την - ισοβια - διτροχη ενασχοληση μου, αλλα βρηκα και χρονο, αφ'ενος μεν να μελετησω την επομενη αγορα μου (μια και το μηχανακι διαλυθηκε εντελως στο ατυχημα), αφ'ετερου να γραφτω μελος στο moto.gr!

Anyway. Οτι και να αποφασισεις σου ευχομαι καλη τυχη!

7Tolis
19/05/2016, 05:08
Παρφέ σοκολάτα και περαστικά σου φίλε.Θα έδειχνα τη διάγνωση στον διευθυντή πάντως μπας και νιώσει λίγο και θα έβρισκα τη νεαρά ιατρό ωστε να της πω πως είχε δίκιο.
Τωρα για την αποφασή σου για το μηχανάκι,οπως αισθάνεσαι εσύ καλύτερα αλλά να ξέρεις, υπο πίεση συνήθως η πρώτη σκέψη είναι και η λανθασμένη.

kachius
19/05/2016, 07:55
Με έχουν διώξει από το Γεννηματάς, μετά από ατύχημα και γερό χτύπημα στον αστράγαλο, χωρίς την παραμικρή ακτινογραφία ή έστω αντιτετανικό. Μάλιστα, με τη συμβουλή "να το πατάς κανονικά, δεν έχεις τίποτα" όταν ΥΠΕΦΕΡΑ και, φυσικά, δεν το πατούσα για κανένα λόγο. Για την ιστορία, ήμουν ανίκανος να πάω στη δουλειά μου για 5 βδομάδες (και επισκέφθηκα γιατρούς άλλες 6-7 φορές σε αυτό το διάστημα). Αυτή την υγεία την πληρώνω. Από την τσέπη μου. Καρκίνος και ψόφος.

Και περαστικά σε σένα :)

Σκατά στα μούτρα μας :yuck:
Αυτό προ "κρίσης"?
Μέγιστοι καραγκιόζηδες υπήρχαν ανέκαθεν σε δημόσιες θέσεις (και σε ιδιωτικές, αλλά εκεί αργά ή γρήγορα παίρνουν πόδι), είναι και σε ποιόν θα πέσεις.

Στη δική μου περίπτωση πάντως, η ακτινογραφία δεν έβγαζε μάτι.
Ο ιδιώτης που την είδε μετά, όσο εξέταζε το πόδι έβαζε άλλα με το νου του (ήταν και τίγκα στο υγρό/αίμα μέσα οπότε έπλεε όπου/όπως να'ναι και τον μπέρδευε, για αυτό και το καθάρισε).
Στη μαγνητική βέβαια φαίνεται σα να το χτύπησες με σφυρί (θα βάλω φώτο, πλάκα έχει χαχα)

Για αυτό επίσης λέω για την ειδικευόμενη ότι ήταν αστέρι, αφενός το είδε (από τους λίγους που το είδαν στην ακτίνα) αλλά και όλη η στάση της και η συμπεριφορά της απέναντι μου ήταν άψογη!

Δε δικαιολογώ πάντως τον δ/ντη, η στάση του και ο τρόπος του ήταν ο ακραίος και απαράδεκτος του "φωνάζει ο κλέφτης".
Σαν τους βουλευτές/υπουργούς που τα παίρνουν (αν υπήρχε κανείς :D ) και μετά βγαίνουν και ηθικολογούν και βρίζουν στα κανάλια (σαν το αεροδρόμιο ένα πράμα, ονόματα δε λέμε :D )

kachius
19/05/2016, 08:08
απλα εχε στο μυαλο σου οτι πρεπει να οδηγας εχοντας συνεχως σεναρια μεσα στο μυαλο σου...εγω δλδ ετσι κανω..συνεχως με το μυαλο μου οραματιζομαι το απιστευτο να ερχεται και βλεπω εξοδους διαφυγης και τροπους αντιμετωπισης...και ας μην ερθει ποτε...
πρεπει να εισαι λιγο εμμονικος :look:για να το πετυχεις, αλλα γενικα μολις το συνηθισεις δεν ειναι κατι δυσκολο...

Αυτό κάνω, για αυτό έχω στραβώσει με το συμβάν.
Κάθε μέρα πάω στον πόλεμο.
Οι περισσότεροι εδώ μέσα φαντάζομαι ξέρετε από πρώτο χέρι πόσα γλυτώνουμε κάθε μέρα, άλλα με αρκετό περιθώριο (σχεδόν κάθε μέρα κάτι τέτοιο), άλλα ως μη γενόμενα λόγο της αμυντικής μας συμπεριφοράς και του "τον έκοψα από νωρίς τι μλκας είναι" :lol:, και ένα κάθε τόσο που είναι στο τσακ να σε στείλει στο άγνωστο...

Παρόλα αυτά είχα στο μυαλό μου πάντα ότι όσο και να προσέχω, κάποιος/κάτι θα βρεθεί να με προλάβει.
Το 2007 ήταν σκυλάκι, τώρα στέϊσον...

Απλή επιβεβαίωση αυτού που περίμενα* και μάλιστα, αφενός ούτε καν έπεσα, αφετέρου για "κάτι" στο γόνατο από τροχαίο, έχω ότι πιο ελαφρύ θα μπορούσε να είναι!
Κάταγμα μεν, αλλά αν ήταν σύνδεσμοι κτλ τα πράγματα θα ήταν χειρότερα,
η άρθρωση δεν έπαθε τίποτα (πάλι το 07 ο καρπός μου είχε γίνει παζλ), και το ίδιο το κάταγμα είναι στη θέση του (έξω δεξιά) χωρίς μετατόπιση (που και εκεί θα είχε ζόρια).


* αυτό που νιώθεις βέβαια είναι ότι δε θα σου κάτσει, ειδικά από τη στιγμή που είσαι τόσο προσεκτικός, αλλά η λογική λέει ότι οι πιθανότητες είναι εναντίον σου και το ξέρεις. Μπορεί πάντα να σταθείς τυχερός και από 40 χρόνια καθημερινής μοτοκίνησης να τη βγάλεις άσπαστος...

Eversman
19/05/2016, 08:17
Παρφέ σοκολάτα και περαστικά σου φίλε.Θα έδειχνα τη διάγνωση στον διευθυντή πάντως μπας και νιώσει λίγο και θα έβρισκα τη νεαρά ιατρό ωστε να της πω πως είχε δίκιο.
Τωρα για την αποφασή σου για το μηχανάκι,οπως αισθάνεσαι εσύ καλύτερα αλλά να ξέρεις, υπο πίεση συνήθως η πρώτη σκέψη είναι και η λανθασμένη.

Το αυτό! Με την πρώτη ευκαιρία, μία βόλτα από το ΚΑΤ, για να ευχαριστήσεις την ειδικευόμενη. Με αυτό τον τρόπο, όχι μόνο θα δώσεις δύναμη σε μία σωστή γιατρό, να συνεχίσει να κάνει με αυτοπεποίθηση την δουλειά της, αλλά θα μαθευτεί και έμμεσα η μ@λακία του "Καρδηνάλιου".

Αυτό με την γκετχομίτιδα, το παθαίνω κι εγώ, γυρνώντας απο βόλτα. Με πιάνω, είτε να βιάζομαι να γυρίσω, είτε να χαλαρώνω, λές και το μυαλό έχει κλειδώσει "στο σπίτι" και στον άνθρωπο που με περιμένει.
Μάλλον την στιγμή που το αντιλαμβάνεσαι, χρειάζεται να κάνεις για λίγο στην άκρη, να πάρεις λίγες ανάσες, να κάνεις ένα τσιγάρο, να πιείς λίγο νεράκι και κατόπιν να συνεχίζεις.

Περαστικά και κάτι σε σορμπέ παρακαλώ :)

kachius
19/05/2016, 08:19
περαστικα και ποτε ξανα....

γνωμη μου μη το δωσεις το μηχανακι.. δεν θα τη παλεψεις χωρις αυτό.. κι εγω παθον από τρακαρισμα με νταλικα, σε σημειο να κοντευω να χασω το δεξι μου χερι...
οι γιατροι στο γεννηματα εκαναν θαυματα, και αυτος που με χειρουργησε ουτε που το πιστευε το ποσο γρηγορα καταφερα να το λειτουργησω και μαλιστα πλήρως
νταξ δεξι ηταν όπως καταλαβαινεις το χρειαζομουν... ( :a31: :lol: ) ΕΠΡΕΠΕ να προσπαθήσω να το κανω να δουλεψει..

τελος παντων όταν επανηλθε λειτουργικα και ξαναγυρισα στη δουλεια, μετα από 2 μηνες με τα ΜΜΜ δεν τη παλεψα και ξαναπηρα μηχανακι..

επισης εγω στη θεση σου, θα πηγαινα στο ΚΑΤ, θα εβρισκα τον μπακαλογιατρο, και θα τον εκανα ρομπα...




edit: ευχαριστω και για το παγωτακι.... παρεληφθη και φαγωθηκε ηδη.... :lol:

359164

359165

Να παιδιά! ο μικες το έφαγε το παγωτό :lol:

Με ΜΜΜ δε θα την παλέψω το ξέρω.
Το έχω ξανακάνει άλλες 2 φορές, μία στο προηγούμενο συμβάν (το οποίο μου δίδαξε ότι χωρίς μηχανάκι δεν κάνω) και μία πιο μετά λόγω οικονομικών θεμάτων.
Για αυτό λέω ότι θέλοντας να σταματήσω την καθημερινή μετακίνηση (που γίνεται και σε ώρες αιχμής) θα μείνω χωρίς μηχανάκι (για ... λίγο ? :D ) γιατί θα το σκαντζάρω με αυτοκινητάκι. Το καλό είναι ότι στη διαδρομή που κάνω σπίτ/δουλειά η διαφορά μεταξύ μηχανής και αυτοκινήτου, ακόμα και την ώρα αιχμής είναι το πολύ 10' (το μεν θέλει 20' το δε κανά 30'άρι), άμα με το αυτοκίνητο σε σκίσουν τα φανάρια.

Το σίγουρο για εμένα είναι ότι χωρίς μηχανάκι δεν κάνω...
Για εκδρομικό που λέω, μάλλον θα το αφήσω για αργότερα, όταν ο τζούνιορ μας φτύνει και γυρνοβολάει μόνος του...
Αυτό που βλέπω είναι ή χωμάτινο ή κανά εσεσ-άκι για πίστα.
Θα εξαρτηθεί πολύ και από την παρέα και τις διαθέσεις της. Είτε κάνουμε λυκοσυμμορία για βουνό, είτε τσοντάρουμε για κανά cbr-άκι/r6 από κοινού ή παίρνουμε mini bikes και ρόπαλα :lol:

kachius
19/05/2016, 08:27
Mια σοκολάτα εδώ, παρακαλώ, με σαντιγί :D

Περαστικά ρε μαν, εγώ σπασίματα δεν είχα ποτέ, μαλλον τυχερός ήμουν... αλλά από ράμματα, γεμάτα τα πόδια μου.

Τελευταία φορά στπ Γεννηματάς όταν με πάτησε ηλίθιος στην Αχαρνών το 1999 με πήγε εκεί με το αμάξι του, ήταν μέρα εφημερίας με τρελό πανικό, με βάζουν μέσα, με εξετάζουν στα γρήγορα, "δεν έχεις σπάσιμο μου λένε, αλλά θα χρειαστείς 8-9 ραμματάκια και δεν έχουμε αναισθητικό, τελείωσε με τόσο κόσμο, σε πειράζει;" :bawl:

Καλά ναι, δημόσιο και πόνος πάνε μαζί.
Το δόγμα είναι "κάν'τους να πονέσουν ώστε να μην ξανάρθουν" :lol:

Όταν σμπαράλιασα το χέρι το '07 με μάζεψε ασθενοφόρο και με πήγε στον εφημερεύοντα ευαγγελισμό.
Εκεί, αφού περίμενα 3,5 περίπου ώρες (με το βραχίονα στα δύο και τον καρπό στο πλάι κρεμασμένο) με βασανίσανε κυριολεκτικά με τρόπους που θα ζήλευαν το μεσαίωνα για κανά 2ωρο χωρίς ούτε ένα ντεπόν!! ούτε ντεπόν ρπμ!!!
Μιλάμε για τα δάχτυλα δεμένα/κρεμασμένα ψηλά, βαρίδια στον αγκώνα (για να πάει στη θέση του ο καρπός υποτίθεται) και κάθε λίγο κόσμος να τραβάει, να σπρώχνει να..να... :a018:
Ήταν κοντά ξημερώματα όταν έφτασα σε δωμάτιο, για να χειρουργηθώ κατά προτεραιότητα το ερχόμενο πρωινό. Στο δωμάτιο υπήρχαν 6-7 παππουδάκια με σπασμένα πόδια/χέρια που εδώ και δύο βδομάδες περιμένανε να χειρουργηθούν !!!!
Και ούτε ντεπόν ε!
Βγήκα το βράδυ γύρα για παυσίπονο, και αφού έψαχνα κανά 15' να βρω νοσοκόμα (!!) βρήκα μία και μου έδωσε ένα (1) ντεπόν!!!!!
Σκατά, το πρωί έγινα μπουχός!!!
(λόγο μότο είχα κάνει ιδιωτική ασφάλεια, ακριβώς για κάτι τέτοιο. δεν την έχω πλέον βέβαια...)

kachius
19/05/2016, 08:32
Παρφέ σοκολάτα και περαστικά σου φίλε.Θα έδειχνα τη διάγνωση στον διευθυντή πάντως μπας και νιώσει λίγο και θα έβρισκα τη νεαρά ιατρό ωστε να της πω πως είχε δίκιο.
Τωρα για την αποφασή σου για το μηχανάκι,οπως αισθάνεσαι εσύ καλύτερα αλλά να ξέρεις, υπο πίεση συνήθως η πρώτη σκέψη είναι και η λανθασμένη.

Είχα (έχω?) σκοπό να το κάνω αυτό από την πρώτη στιγμή που άκουσα για το κάταγμα.
Σαφώς και πιστεύω πως και να το ξέρει η ίδια πρέπει και για τις γνώσεις της, και για την αυτοπεποίθησή της, και για το δίκιο/γαμώτο δλδ!

Ο άνθρωπος που μου πούλησε τον κηδεμόνα συνεργάζεται μου είπε με τη συγκεκριμένη ορθοπεδική του ΚΑΤ και ήξερε και τη γιατρό.
Τον έβαλα "υπεύθυνο" να την ενημερώσει και το έβγαλα από το μυαλό μου.
Τώρα που το ξαναλέμε, θα επικοινωνήσω μαζί του να δω αν όντως το έχει κάνει, ή να τη βρω εγώ γιατί πραγματικά της αξίζει!

Ήξερε και τον δ/ντη, και μου είπε ότι είναι γνωστός...τέτοιος :lol:

PortisHead
19/05/2016, 08:40
Εμένα με δίωξαν κάποτε απο το νοσοκομειο της Βουλας για τον ακριβώς αντιθετο λόγο.
Μου εβαλαν γυψο , ενώ δεν το ειχα σπάσει....

Για να περάσει η ώρα σου..... ---> http://www.moto.gr/forums/archive/index.php/t-71969.html

Περαστικά και σιδερένιος !!!

stam2
19/05/2016, 10:27
για εμένα οφείλεις:

-να δώσεις ένα μπράβο στην εκπαιδευόμενη νοσηλεύτρια
-να κατεβάσεις κανα καντήλι στον Δ/ντη, ή και να κινηθείς εναντίον του νομικά
-να δώσεις χρόνο στον εαυτό σου παίρνοντας ένα μηχανάκι μόνο για βόλτες
-να κεράσεις ένα παγωτό μηχανής...

καλή ανάρρωση!!!!! :D

kachius
19/05/2016, 11:10
για εμένα οφείλεις:

Πάμε λίγα λίγα :D


-να δώσεις ένα μπράβο στην εκπαιδευόμενη νοσηλεύτρια

Αυτό θα γίνει σίγουρα με τον ένα τρόπο ή τον άλλο :a10:


-να κατεβάσεις κανα καντήλι στον Δ/ντη, ή και να κινηθείς εναντίον του νομικά

Αυτό δε θα γίνει γιατί το πρώτο δεν είναι του χαρακτήρα μου και το δεύτερο για να το κάνεις στην Ελλάδα (αν και είμαι αρκετά βέβαιος ότι ισχύει το ίδιο παντού, και όχι τυχαία) πρέπει να σου περισσεύουν να ταΐζεις το σύστημα και ως επί το πλείστον δικαίωση δε θα βρεις (ή και να βρεις, θα έχεις χάσει πολλά λεφτά...παθών του συστήματος με ενοικιαζόμενα, άλλη κουβέντα)


-να δώσεις χρόνο στον εαυτό σου παίρνοντας ένα μηχανάκι μόνο για βόλτες

Καθώς το μηχανάκι μου είναι αντιεμπορικό θα πάρει λίγο χρόνο να δοθεί. Οπότε θα έχω το χρόνο να χαρώ λίγο τα καινούργια μου παπά :a2: αλλά μετά θα αλλαχθεί για κανά seicento για την καθημερινότητα και θα δείξει τί είδους μοτο θα αποκτηθεί (γιατί θα αποκτηθεί, είμαι πρεζάκιας :D ) αργότερα (θα προηγηθεί φτερό, που είναι και αυτό που μου έχει δώσει στα νεύρα!! έπρεπε τώρα να έχω φτάσει στο λόφο για τις πρώτες αποκολλήσεις :a018: )


-να κεράσεις ένα παγωτό μηχανής...

Οφείλω πολλά όχι ένα, πρέπει να μπω μέτοχος στη Δωδώνη :lol:


καλή ανάρρωση!!!!! :D

Να'σαι καλά και πάντα όρθιος και άσπαστος (γιατί το όρθιο από μόνο του δεν πιάνει πάντα :cry: :lol: )

SHOOTER045
19/05/2016, 13:59
Έτυχε να πάω καποτε με εξαρθρωμενο ώμο σε δημόσιο νοσοκομειο,και όχι μονο δεν με εξετασαν ,όχι δεν μου έβγαλαν ακτίνα, ουτε καν μου δεν μου το εδεσαν- κρέμασαν

stam2
19/05/2016, 14:10
κάτσε για να καταλάβω επειδή μάλλον πέρασε στα ψιλά...

θα δώσεις το σκούτερ γιατί είναι επικίνδυνο, και θα πάρεις παραπέντε, αετό πλαγιάς πωσταλένε που είναι ακίνδυνο...???

:eyepop:

Panos76
19/05/2016, 14:14
κάτσε για να καταλάβω επειδή μάλλον πέρασε στα ψιλά...

θα δώσεις το σκούτερ γιατί είναι επικίνδυνο, και θα πάρεις παραπέντε, αετό πλαγιάς πωσταλένε που είναι ακίνδυνο...???

:eyepop:

το είδα και εγώ αλλά κατάλαβα kite surf!

Πωπωωωω όνειρο ζωής το έχω να πετάξω με αετό από Οίτη (άσχετο).

kachius
19/05/2016, 14:25
Χαχα ναι! Αιωρόπτερο (αετό)!
Την καθημερινή μετακίνηση θέλω να σταματήσω, τα 50-60 χλμ/ημέρα στις χειρότερες συνθήκες κυκλοφορίας.
Γιατί 2 τροχο θα ξαναπαίξει.

Με τον αετό είναι άλλη φάση, δεν παραμονεύουν στέϊσον κ.ά. να σου την κάτσουν...
Απλά τρέχεις 4-5 μέτρα και πηδάς από κορφοπλαγιές καθώς κρέμεσαι κάτω από ένα φτερό :D

Bowleno
19/05/2016, 14:41
Έτυχε να πάω καποτε με εξαρθρωμενο ώμο σε δημόσιο νοσοκομειο,και όχι μονο δεν με εξετασαν ,όχι δεν μου έβγαλαν ακτίνα, ουτε καν μου δεν μου το εδεσαν- κρέμασαν

E, τι περίμενες; σου λέει, αυτός δικός μας είναι δεν χρειάζεται τίποτα, διώξτε τον.....:p

paramedic
19/05/2016, 15:50
Μπορεί ο συγκεκριμένος διευθύντής σαν όλους τους διευθυντές να ήταν παπάρας και να είχε να δεί ακτινογραφια και 4-5 χρόνια αλλά σε γλίτωσε απο πολλά χωρίς να το ξέρεις. Δεν θα σου πω τι και πως αλλά έκανε την καλύτερη κίνηση για να βγεί η σωστη διάγνωση ώστε να γίνει η καλύτερη αντιμετώπιση.
Πέρα απο αυτό σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν καλοί και κακοί μην το ξεχνάτε.
Και κατι τελευταίο: "Όλοι ιατροί σε αυτή την χώρα, μα ΟΛΟΙ ιατροί".

Kepler Fun
19/05/2016, 16:24
Και εγώ έχω περιστατικό με αντίθετη κατάληξη στον Ευαγγελισμό πριν καμιά δεκαπενταετία.

Διέγνωσαν ράγισμα στον αστράγαλο και με φάσκιωσαν στα γρήγορα. Το βράδυ που συζήτησα με φίλο ορθοπεδικό και είδε την ακτινογραφία μου είπε για βαριά κάκωση όχι όμως ράγισμα. Ο γύψος αφαιρέθηκε και με κατάλληλη φροντίδα πήγα κανονικά στην δουλειά την επόμενη.

Το να μην ανέβεις ποτέ ξανά σε δίτροχο σημαίνει και εν μέρει αλλαγή του τρόπου ζωής, συνηθειών, ευχαρίστησης κλπ.
Ο πολύ αυξημένος κίνδυνος της μηχανής είναι δεδομένος σε μια χώρα που τα τροχαία είναι πολλά λόγω ιδιοσυγκρασίας και παιδείας και δες το ως αναπόσπαστο κομμάτι αυτής (όπως η βροχή, το κρύο, η ζέστη κλπ.).

Έτσι τουλάχιστον κάνω εγώ. Τα δέχεσαι και μένεις. Δεν τα αγνοείς όμως.

kachius
19/05/2016, 16:47
αλλά σε γλίτωσε απο πολλά χωρίς να το ξέρεις

Με γλύτωσε σίγουρα από το γυψονάρθηκα και αν και η τσέπη μου ελάφρωσε αρκετά, έχω έναν κηδεμόνα πολύ πιο βολικό, που λυγίζει για να κινώ την άρθρωση και με 4 κλικ βγαίνει και κάνω μπάνιο σαν άνθρωπος.
Από εκεί και πέρα, από τί άλλο με γλύτωσε?
Δε ρωτάω με ειρωνεία, καθώς λόγο επαγγέλματος έχεις λόγο που το λες και θα ήθελα να καταλάβω.

Αν όμως δε μου περίσσευαν για ιδιώτη ιατρό και να τα σκάσω και για κηδεμόνα (πράγμα που ίσχυε απόλυτα πριν 2 χρόνια, όπου ψαχνόμουν πως θα κάνω 2 ευρώ οικονομία στη βενζίνη του παπιού...),
θα περίμενα με το γόνατο σε μέγεθος ελέφαντα από τα αίματα/πρηξίματα, και σπασμένο χωρίς να το ξέρω (και θα το πάταγα κιόλας με βάση τις οδηγίες του)
μέχρι τις 25 του μήνα (από τις 6 που πήγα στο ΚΑΤ).
Είμαι πολύ μακρυά από το να πεισθώ ότι μου έκανε καλό ο συγκεκριμένος και ειλικρινά σε σέβομαι (ως paramedic, σε διαβάζω καιρό...) και περιμένω τις λεπτομέρειες.

kachius
19/05/2016, 16:50
Το να μην ανέβεις ποτέ ξανά σε δίτροχο

Αυτό δεν παίζει, το έχω γράψει πολλές φορές ότι χωρίς 2τροχο δεν κάνω. Το διαπίστωσα την πρώτη φορά που τσακίστηκα (και τότε είχα πει το παραπάνω, αλλά είχα αλλάξει γνώμη πριν βγάλω το νάρθηκα χαχαχα)


Τα δέχεσαι και μένεις

Συμφωνώ. Τα έχω δεχθεί πολλά χρόνια τώρα και μένω :)
Αλλά θα αλλάξω λίγο τους όρους της παραμονής αυτής.
:wave2:

spyro
19/05/2016, 17:18
περαστικά

:beer:

όλα τα άλλα θα τα βρεις. και λάθος επιλογή να κάνεις δεν έχει σημασία διορθώνεται. άλλα δε διορθώνονται

paramedic
19/05/2016, 18:12
Με γλύτωσε σίγουρα από το γυψονάρθηκα και αν και η τσέπη μου ελάφρωσε αρκετά, έχω έναν κηδεμόνα πολύ πιο βολικό, που λυγίζει για να κινώ την άρθρωση και με 4 κλικ βγαίνει και κάνω μπάνιο σαν άνθρωπος.
Από εκεί και πέρα, από τί άλλο με γλύτωσε?
Δε ρωτάω με ειρωνεία, καθώς λόγο επαγγέλματος έχεις λόγο που το λες και θα ήθελα να καταλάβω.

Αν όμως δε μου περίσσευαν για ιδιώτη ιατρό και να τα σκάσω και για κηδεμόνα (πράγμα που ίσχυε απόλυτα πριν 2 χρόνια, όπου ψαχνόμουν πως θα κάνω 2 ευρώ οικονομία στη βενζίνη του παπιού...),
θα περίμενα με το γόνατο σε μέγεθος ελέφαντα από τα αίματα/πρηξίματα, και σπασμένο χωρίς να το ξέρω (και θα το πάταγα κιόλας με βάση τις οδηγίες του)
μέχρι τις 25 του μήνα (από τις 6 που πήγα στο ΚΑΤ).
Είμαι πολύ μακρυά από το να πεισθώ ότι μου έκανε καλό ο συγκεκριμένος και ειλικρινά σε σέβομαι (ως paramedic, σε διαβάζω καιρό...) και περιμένω τις λεπτομέρειες.


Καταρχήν σε γλίτωσε απο τον κόπο να κάνεις αξονική και μετά ξανά μαγνητική. Χίλια μπράβο στην ειδικευόμενη που βρήκε οτι έχεις κάταγμα(που ακριβώς δεν μας είπες βρε γιατί το "γόνατο" είναι πολύ γενικό) αλλά η παραγγελία αξονικής ήταν λάθος μιας και με μαγνητική γίνεται η σωστή απεικόνιση του γονάτου. Άρα θα έτρωγες την ακτινοβολία της αξονικής και μετά που δεν θα έδειχνε κάτι παραπάνω απο την ακτινογραφία θα έπρεπε να κάνεις και μαγνητική για να βεβαιωθεί το κάταγμα. Δηλαδή παλί έξω θα την έκανες.
Έπειτα σε γλίτωσε απο τους ίδιους τους ευατούς τους γιατί είναι τόσο φιλοχρήματοι που θα σε έπειθαν να κάνεις χειρουργείο για να τσεπώσουν το φακελάκι το οποίο θα έδινες και χωρίς να στο ζητήσουν κιόλας και όσο και να το αρνηθείς δεν με πείθεις γιατί στο ΚΑΤ δουλεύω και ξέρω πως έχουν τα πράγματα.
Ο κηδεμόνας δεν ξέρω αν καλύπτεται απο τα ταμεία οπότε δεν είναι θέμα νοσοκομείου αλλά ασφάλισής σου. Κάταγμα γονάτου με κηδεμόνα μόνο πως ακριβώς θα φτιάξει δεν ξέρω αλλά δεν μας έχεις πει και που είχες το κάταγμα, τι είδους είναι κλπ. Υγρό θα μάζευε και με μερική ρήξη συνδέσμων και με αντιφλεγμονώδη θα απορροφιόταν λέει η λογική.
Ο ιδιώτης ιατρός σε τρύπησε για 2 λόγους :
1) Να φύγει το οίδημα πιο γρήγορα?
2) Να δικαιολογήσει την αμοιβή του?
Δεν ξέρω την διάγνωση και δεν είμαι ειδικός φυσικά απλά ξέρω πως λειτουργούν χρόνια τώρα και τα αναφέρω. Για να στο έκανε θα είχε τους λόγους του ελπίζω επιστημονικούς και μόνο.
Το ραντεβού αν ανέφερες οτι είναι για εξέταση γονάτου θα γινόταν άμεσα την ημέρα που θες. Το έχω κάνει σε φίλους και ισχύει. Αν το ανέφερες και σε γράψανε πες μου να πάω να ρωτήσω την φίλη μου που είναι στα ραντεβού να πάρω και την δική της άποψη γιατί με μια μόνο πλευρά δεν έμαθα ποτέ την αλήθεια( χωρίς παρεξήγηση).
Επίσης ξέρεις γιατί σου λέγανε για 25? Γιατί στα μεγάλα νοσοκομεία ισχύει το "κουτσοί, στραβοί στον Αγιο Παντελεήμονα" και το "Ρε γυναίκα δεν πάμε στο ΚΑΤ να δούμε το χέρι που χτύπησα πριν 1 μήνα αν έχει κάτι". Απο τα 10 περιστατικά στα εξωτερικά ιατρεία τα 2 είναι για γνωμάτευση απο ιατρό νοσοκομείο, τα 2 είναι πελατάκια του εκάστοτε ιατρού και τα άλλα 6 είναι αργόσχολοι.
Και κατι τελευταίο. Περίμενες λίγο στα επείγοντα γιατί δεν ήταν 4η δέσμη εφημερίας εκείνη την ημερα προφανώς(έχει 4 είδη εφημερίας το ΚΑΤ) ενώ την πρώτη φορά προφανώς ήταν 4η δέσμη(σφαγή δηλαδή). Όταν έχει 4η δέσμη γίνεται σφαγή και φυσικά τα κατάγματα(όσο και να πονάνε γιατί και εγώ εχω κανα δυο) είναι δευτερέυοντα περιστατικά(μην σου πω τριτεύοντα).
Θα μπορούσα να γράψω κατεβατά για την κατάσταση στα νοσοκομεία και τους "αγαπημένους" μου ιατρούς αλλά το σεντόνι θα έπιανε όλο τον χώρο του φόρουμ στον server. Απο την άλλη θα μπορούσα να γράψω τόσα και άλλα τόσα για τους "ΙΑΤΡΟΥΣ" που τιμάνε την φανέλα και μάλιστα με τις αντίξοες συνθήκες και τα ατελειώτα ωράρια τα τελευταία 5 χρόνια.

Η αλήθεια κλασσικά είναι κάπου στην μέση μετά απο όσα έχω ακούσει και δει μετά απο 16 χρόνια στα δημόσια και ιδιωτικά νοσοκομεία(εκεί να δείτε τι κομπογιαννίτες κυκλοφορούν)!!

kachius
19/05/2016, 19:02
Καταρχήν σε γλίτωσε απο τον κόπο να κάνεις αξονική και μετά ξανά μαγνητική.Χίλια μπράβο στην ειδικευόμενη που βρήκε οτι έχεις κάταγμα(που ακριβώς δεν μας είπες βρε γιατί το "γόνατο" είναι πολύ γενικό) αλλά η παραγγελία αξονικής ήταν λάθος μιας και με μαγνητική γίνεται η σωστή απεικόνιση του γονάτου. Άρα θα έτρωγες την ακτινοβολία της αξονικής και μετά που δεν θα έδειχνε κάτι παραπάνω απο την ακτινογραφία θα έπρεπε να κάνεις και μαγνητική για να βεβαιωθεί το κάταγμα. Δηλαδή παλί έξω θα την έκανες.
Έπειτα σε γλίτωσε απο τους ίδιους τους ευατούς τους γιατί είναι τόσο φιλοχρήματοι που θα σε έπειθαν να κάνεις χειρουργείο για να τσεπώσουν το φακελάκι το οποίο θα έδινες και χωρίς να στο ζητήσουν κιόλας και όσο και να το αρνηθείς δεν με πείθεις γιατί στο ΚΑΤ δουλεύω και ξέρω πως έχουν τα πράγματα.
Ο κηδεμόνας δεν ξέρω αν καλύπτεται απο τα ταμεία οπότε δεν είναι θέμα νοσοκομείου αλλά ασφάλισής σου.

Δε με πείθεις ότι είδα καλό από δαύτον αλλά δε θα επιμείνω :lol:
Φακελάκι δεν έχω δώσει ποτέ ούτε πρόκειται. Δε με νοιάζει να σε πείσω.
Άλλος παπάρας ορθοπεδικός, στο Ντυνάν μάλιστα, όπου δηλαδή για την εγχείρηση του κουλού μου είχε πάρει 2000 ζεστά, όταν ήταν να μου βγάλει τη βελόνα από τον καρπό "κινούταν περίεργα". Φυσικά πήρε τ'@@ μου, και μετά πήρα εγώ τα δικά του καθώς την τράβηξε στεγνά και ασάλιωτα (ούτε ντεπόν που λέγαμε, όχι ξυλοκαΐνη που μου λέγανε άλλοι μετά...) και τράβηξε ο καθένας το δρόμο του.
Όταν ήρθε η ώρα να βγάλω και τη σιδεριά από το χέρι, πήγα φυσικά αλλού...

Το ΙΚΑ καλύπτει το 75% του κηδεμόνα, κάποτε...
Τη στιγμή που τον θες, πρέπει να τα έχεις παντελονάτα και μετά από κανά δυο μήνες θα δεις τα 3/4 να επιστρέφουν...


Κάταγμα γονάτου με κηδεμόνα μόνο πως ακριβώς θα φτιάξει δεν ξέρω αλλά δεν μας έχεις πει και που είχες το κάταγμα, τι είδους είναι κλπ. Υγρό θα μάζευε και με μερική ρήξη συνδέσμων και με αντιφλεγμονώδη θα απορροφιόταν λέει η λογική.

Θα το πω περιφραστικά, ελπίζω θα καταλάβεις :lol:
Είναι κάταγμα στο πλατό και συγκεκριμένα έξω δεξία, πίσω.
Όπως (μέσο της μαγνητικής) κοιτάς το κάτω κόκαλο από πάνω, έχει γίνει μπάνικο το πίσω δεξιά μέρος της εξωτερικής πλευράς.
Το καλό είναι ότι δεν έχει κάποια μετατόπιση (δεν πήρε σασί :D, έχει μείνει στη θέση του).



Ο ιδιώτης ιατρός σε τρύπησε για 2 λόγους :
1) Να φύγει το οίδημα πιο γρήγορα?
2) Να δικαιολογήσει την αμοιβή του?
Δεν ξέρω την διάγνωση και δεν είμαι ειδικός φυσικά απλά ξέρω πως λειτουργούν χρόνια τώρα και τα αναφέρω. Για να στο έκανε θα είχε τους λόγους του ελπίζω επιστημονικούς και μόνο.

Ο γιατρός είναι γνωστός και πήρε τα μισά από τη γνωστότερη τη σήμερον αμοιβή παθολόγου.
Το τρύπημα το έκανε αφενός για να με ανακουφίσει (πράγμα που έγινε 1000%!!!) και αφετέρου για να καταλάβει τι ακριβώς συμβαίνει, καθώς με τα υγρά έπλεε το σύμπαν και φαινόταν σα να είχε σκορπίσει το πράμα. Ίσως καταλάβεις: με λυγισμένο το πόδι, καθόταν στο πέλμα, κράταγε σταθερό το μπούτι και τράβαγε έξω την κνήμη. Εκεί του έδειχνε το γόνατο να σκορπάει, αλλά τελικά -όπως μου είπε και πίστευε εξ'αρχής αλλά ήθελε να σιγουρευτεί- ότι έφταιγαν τα υγρά και ήθελε να τα βγάλει για να σιγουρευτεί.
Με έκανε και λίγο πειραματόζωο, με την έννοια ότι ήθελε να με δει σα να είχα πάει από την αρχή σε αυτόν, και μετά να δει τις εξετάσεις. Κάτι σαν τεστ δικό του δηλαδή. Χαλάλι πάντως, ο άλλος με έκανε σκέτο ζώο, από αυτά που στα μέρη του πετάνε στα σκουπίδια...

συνεχίζεται...

kachius
19/05/2016, 19:03
Το ραντεβού αν ανέφερες οτι είναι για εξέταση γονάτου θα γινόταν άμεσα την ημέρα που θες. Το έχω κάνει σε φίλους και ισχύει. Αν το ανέφερες και σε γράψανε πες μου να πάω να ρωτήσω την φίλη μου που είναι στα ραντεβού να πάρω και την δική της άποψη γιατί με μια μόνο πλευρά δεν έμαθα ποτέ την αλήθεια( χωρίς παρεξήγηση).

Στο ραντεβού δεν είχα κανένα λόγο, ένδειξη ή οτιδήποτε να αναφέρω για το γόνατο.
Ανέφερα αυτό που μου είπαν και γράφει και το χαρτί που μου έδωσαν "επανεξέταση από τα επείγοντα".
Αν έχουν διαφορετικές αντιμετωπίσεις ανά περιστατικό, ας το αναφέρουν οι γιατροί ή ας το ρωτάνε στο τηλέφωνο.
Μάντης δεν είμαι, ούτε γίναμε όλοι γιατροί για να ξέρουμε τί αντιμετωπίζουν και πώς...



Επίσης ξέρεις γιατί σου λέγανε για 25? Γιατί στα μεγάλα νοσοκομεία ισχύει το "κουτσοί, στραβοί στον Αγιο Παντελεήμονα" και το "Ρε γυναίκα δεν πάμε στο ΚΑΤ να δούμε το χέρι που χτύπησα πριν 1 μήνα αν έχει κάτι". Απο τα 10 περιστατικά στα εξωτερικά ιατρεία τα 2 είναι για γνωμάτευση απο ιατρό νοσοκομείο, τα 2 είναι πελατάκια του εκάστοτε ιατρού και τα άλλα 6 είναι αργόσχολοι.

Αυτό πάλι δε με απασχολεί και δεν είναι κάτι που με ενοχλεί ως προς το προσωπικό. Τότε βγαίνουν τα ραντεβού, τότε με βάλανε.
Ο άλλος ο δίκας όμως, ο οποίος σίγουρα γνωρίζει αυτή την κατάσταση, χάνει άλλους 50 πόντους με το διώξιμο που έκανε και λέγε εσύ ότι με έσωσε (που εμένα σήμερα σε καλό μου βγήκε όντως, αλλά σε κάποιον άλλο ή σε εμένα πριν 2 χρόνια θα με είχε ταλαιπωρήσει αφάνταστα! το λιγότερο)



Και κατι τελευταίο. Περίμενες λίγο στα επείγοντα γιατί δεν ήταν 4η δέσμη εφημερίας εκείνη την ημερα προφανώς(έχει 4 είδη εφημερίας το ΚΑΤ) ενώ την πρώτη φορά προφανώς ήταν 4η δέσμη(σφαγή δηλαδή). Όταν έχει 4η δέσμη γίνεται σφαγή και φυσικά τα κατάγματα(όσο και να πονάνε γιατί και εγώ εχω κανα δυο) είναι δευτερέυοντα περιστατικά(μην σου πω τριτεύοντα).
Θα μπορούσα να γράψω κατεβατά για την κατάσταση στα νοσοκομεία και τους "αγαπημένους" μου ιατρούς αλλά το σεντόνι θα έπιανε όλο τον χώρο του φόρουμ στον server. Απο την άλλη θα μπορούσα να γράψω τόσα και άλλα τόσα για τους "ΙΑΤΡΟΥΣ" που τιμάνε την φανέλα και μάλιστα με τις αντίξοες συνθήκες και τα ατελειώτα ωράρια τα τελευταία 5 χρόνια.

Η αλήθεια κλασσικά είναι κάπου στην μέση μετά απο όσα έχω ακούσει και δει μετά απο 16 χρόνια στα δημόσια και ιδιωτικά νοσοκομεία(εκεί να δείτε τι κομπογιαννίτες κυκλοφορούν)!!

Για αυτό πάλι δεν έχω να πω τίποτα εναντίον του προσωπικού!
Και 4 ώρες που περίμενα, δεν έφταιγε το προσωπικό, κάθε άλλο!
Έχω πολύ σεβασμό και εσένα και σε όλους σας σε αυτά τα επαγγέλματα και ακόμα περισσότερο σε αυτές τις συνθήκες!

Και μιας και είσαι στο ΚΑΤ τσίμπα και ένα πμ να με βοηθήσεις να βρω την τσούπρα και να στείλω ένα κουτί μέλι(σσες) στον παπάρα :lol:

skylaros
19/05/2016, 20:11
Περαστικά!

Μην ανοίξει το θέμα της υγείας παιδιά δεν υπάρχει σωτηρία ... Έχει τύχει να έχω ένα παρεάκι γιατρούς, άλλοι δουλεύουν σε δημόσια άλλοι σε ιδιωτικά νοσοκομεία. Αν είναι να κάνουν κάτι οι ίδιοι ή δικά τους πρόσωπα ψάχνονται για το σε ποιόν θα πάνε χωρίς να έχει σημασία αν θα είναι σε δημόσιο ή σε ιδιωτικό. Τώρα το γιατί η κοπελίτσα είδε καλύτερα από τον υπεύθυνο... πολλές ερμηνείες μπορεί να υπάρξουν. Σημασία έχει πως θα γίνει γρήγορα καλά γιατί το γόνατο είναι γόνατο και δεν είναι αστεία τα πράγματα σε ότι αφορά την ποιότητα ζωής.

DAYMAN
19/05/2016, 20:16
περαστικα φιλε και γρηγορη αναρρωση ευχομαι.

mikes
19/05/2016, 20:42
Χαχα ναι! Αιωρόπτερο (αετό)!
Την καθημερινή μετακίνηση θέλω να σταματήσω, τα 50-60 χλμ/ημέρα στις χειρότερες συνθήκες κυκλοφορίας.
Γιατί 2 τροχο θα ξαναπαίξει.

Με τον αετό είναι άλλη φάση, δεν παραμονεύουν στέϊσον κ.ά. να σου την κάτσουν...
Απλά τρέχεις 4-5 μέτρα και πηδάς από κορφοπλαγιές καθώς κρέμεσαι κάτω από ένα φτερό :D

και βολευει αυτό για το καθημερινο πηγαινε ελα στη δουλεια??? :confused:



:lol: :lol:

paramedic
19/05/2016, 22:06
Περαστικά!

Μην ανοίξει το θέμα της υγείας παιδιά δεν υπάρχει σωτηρία ... Έχει τύχει να έχω ένα παρεάκι γιατρούς, άλλοι δουλεύουν σε δημόσια άλλοι σε ιδιωτικά νοσοκομεία. Αν είναι να κάνουν κάτι οι ίδιοι ή δικά τους πρόσωπα ψάχνονται για το σε ποιόν θα πάνε χωρίς να έχει σημασία αν θα είναι σε δημόσιο ή σε ιδιωτικό. Τώρα το γιατί η κοπελίτσα είδε καλύτερα από τον υπεύθυνο... πολλές ερμηνείες μπορεί να υπάρξουν. Σημασία έχει πως θα γίνει γρήγορα καλά γιατί το γόνατο είναι γόνατο και δεν είναι αστεία τα πράγματα σε ότι αφορά την ποιότητα ζωής.

Εχεις πολλά δίκια και εγώ το ίδιο κάνω. Και πιστέυω και σε κάθε επάγγελμα όλοι το ίδιο κάνουν.
Όσον αφορά την φάση με τον διευθυντή και την ειδικευόμενη απάντησα απλά ίσως δεν έγινε κατανοητό οπότε θα πω για τον δικό μου χώρο : Ο Διευθυντής εκεί που είμαι εγώ έχει να πατήσει μέσα στους ασθενείς πάνω απο 2 χρόνια και να ασχοληθεί με ασθενείς πάνω απο 4. Ο επιμελητής Α πατάει 5 λεπτά την ημέρα, ο Β 10, ο επικουρικός 1 ώρα και ο εξειδικευόμενος ιατρός(ιατρός που έχει πάρει ειδικότητα και κάνει εξιδείκευση σε ενα συγκεκριμένο τομέα) είναι όλη μέρα εκεί(ειδικευόμενους δεν έχουμε λόγω φύσης τμήματος).
Εσείς θα εμπιστευόσασταν την ζωή σας στον διευθυντή? Ο πολύς κόσμος αυτό κάνει. Και να σκεφτείτε στην απάντησή σας οτι η ιατρική αλλάζει και εμπλουτίζεται κάθε ημέρα. Αυτό που έμαθες πριν 30 χρόνια σήμερα πολύ πιθανό να θεωρείται λάθος πχ.