PDA

View Full Version : Revalving ερωτησεις.



andreas_spec
19/05/2016, 14:09
Καλησπέρα στο φόρουμ , είμαι ευτυχής κάτοχος ενός transalp 650 με 17000 χλμ.Επειδή είναι σαν καινούργιο ,και μου έκατσε τέλεια σαν μηχανή ,αίσθηση κλπ. Για την χρήση που το θέλω , σκέφτομαι για αναβάθμιση .μιλάω αποκλειστικά για πίσω αμορτισέρ ,επειδή ξέρω ότι μπροστά δεν υπάρχουν πολλές λύσεις.σκεφτόμουν για νέο ελατήριο (hyperpro-wp-ohlinsκλπ.)αλλά σκέφτηκα μαζί με τον εξοπλισμό είμαι 75 κιλά , οπότε σίγουρα είμαι μέσα στο μέσο όρο σκληρότητας ελατηριου που χρησιμοποιούν οι κατασκευαστές ,μην πω στο ιδανικό,οπότε ίσως να είναι τσάμπα λεφτά .Επειδή έρχομαι από 11 χρόνια mtb και έχω ακούσει μέχρι και θαύματα από revalving ,ισχύει το ίδιο και στις μότο;το αμορτισέρ είναι 13 χρόνων χωρίς να αλλαχτουν τα λάδια .Θέλω να είναι σφιχτό ,όχι σκληρό , αλλά όταν χρειάζεται να διάβαζει, τώρα π.Χ είναι λίγο βάρκα ,πολύ λίγο ,και όταν περνάω από ανωμαλίες ,γνωστά πράματα στους ελληνικούς δρόμους είναι σαν να πατιετε λίγο το αμορτισέρ και μεταφέρει την κίνηση στην μότο και μένα ,ειδικά στα συνεχόμενα .να πω ότι το sag είναι ΟΚ..περιμένω γνώμες Απόψεις ,εμπειρίες . Ευχαριστώ για την υπομονή και τον χρόνο σας.

OldMan
19/05/2016, 14:14
Μια αλλαγη ελατηρίου (standard) και λαδιών (ίδιου ιξώδους) και εισαι μια χαρά..
(το ελατήριο μετα απο 13 χρόνια έχει συμπληρώσει τα ένσημά του - τα δε λαδια εχουν αποκτησει αρνητικό ιξώδες)..)

christof40
19/05/2016, 14:23
μπρος-πισω ελατηρια hyperpro και δεν θα το μετανιωσεις,εννοειτε και αλλαγη λαδιων.
θα νομιζεις οτι οδηγας αλλη μοτο...

andreas_spec
19/05/2016, 14:24
Ευχαριστώ , αυτη είναι καλη και φθηνή λυση,μ'αρέσει . Το θέμα είναι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ήταν Ποιο ελαφρύς από εμένα .Και μέσα σε 13 χρόνια έκανε 17000 χλμ . Χαλαρά πολύ χαλαρά ,οπότε λέω να αποφύγω το ελατήριο.Μου φαίνεται τρελό να ζοριστηκε από τέτοια χρήση.Κάτι άλλο που δεν μ'αρέσει είναι οι εταιρείες δεν δίνουν στοιχεία για τα ελατήρια .Π.Χ σκληρότητα κλπ. Δεν θέλω να δώσω 110-140 εύρο για ένα ανταλλακτικό χωρίς στοιχεία

christof40
19/05/2016, 14:37
της μανας του τα εμπρος ελατηρια ειναι σουμιεδες,απο καινουργια θελουν αλλαγη,ενω το πισω μαμα αμορτισερ ειναι καλης ποιοτητας.
η hyperpro δινει τα ελατηρια για βαρος αναβατη απο 60-120 κιλα,ειναι μεγαλο ευρος αλλα δουλευουν αψογα,μπες στο τρανσαλπ φορουμ να δεις.
εγω και πολλοι αλλοι φιλοι μου με τρανσαλπ που φοραμε hyperpro ελατηρια ειμαστε απολυτα ικανοποιημενοι.
οπως σου εγραψα παραπανω θα νομιζεις οτι οδηγας αλλο μηχανακι,βαλτα χθες...

OldMan
19/05/2016, 14:39
Οι εταιρίες after-market δίνουν στοιχεία για τα ελατήρια..

Βρίσκεις τι προτείνει η εταιρία της επιλογής σου (συνήθως το πιο μαλακό είναι για normal χρήση) και το αλλαζεις..

Υ.Γ.
Το sag (στατικό και δυναμικό) είναι ενας τρόπος μετρησης της ικανοποιητικής (ή όχι) σκληρότητας ενός συγκεκριμένου ελατηρίου για συγκεκριμενη χρήση/απαιτήσεις..
Δεν εξασφαλίζει την διατήρηση (η όχι) των προδιαγραφών του ελατηρίου..

Θέλω να πω ότι ενα ελατήριο που εχει γίνει βρακολάστιχο μπορεί να κάτσει κουτί (από πλευρας sag) πανω σε ενα μηχανάκι - αυτό δεν σημάινει ότι εχει εξασφαλιστεί η καλή του λειτουργία...;)

andreas_spec
19/05/2016, 14:45
Ευχαριστώ christof ,η εμπειρία ενός αναβάτη transalp είναι ότι χρειάζομαι .Αυτό ακριβώς ήθελα να πω , λέει 60-120 .Δεν μου πολυκαθετε καλά δεν ξέρω γιατί .Αλλά στην πράξη ακούω καλά λόγια , για το μπροστά συμφωνώ .περίμενω και καμία άποψη σχετικά για revalving , να τα ζυγισω κάπως και να δω που θα κατευθυνθω .Από ότι κατάλαβα μόνο αλλαγή λαδιών να κάνω θα είμαι αρκετά καλύτερα ,που βγαίνει και οικονομικά. Ευχαριστώ

OldMan
19/05/2016, 14:48
περίμενω και καμία άποψη σχετικά για revalving

Ποιά θες να ειναι, να στην πούμε...

stam2
19/05/2016, 15:03
γνώμη μου είναι αν μπορεσεις και μετρήσεις το μήκος του ελατηρίου αφου το αποφορτίσεις εντελώς από την ανάρτηση, και αν είναι στο προβλεπόμενο μήκος του κατασκευαστή, να μην το αλλάξεις. Τα aftermarket είναι σχεδόν πάντα πιο σκληρά από τα μαμα, και αφού τα κιλά σου δεν ξεπερνούν το μέσο όρο, και το ελατήριο δεν έχει "πέσει", αποφεύγεις ένα περιττό έξοδο.
Τα λάδια σίγουρα θέλουν αλλαγή. Ίσως για την πίσω ανάρτηση αν θες να σφίξει η επαναφορά, μπορείς να δοκιμάσεις ένα ελάχιστα πιο αυξημένο ιξώδες, όμως μην κάνεις υπερβολή γιατί θα γίνει πολύ αργή στην επαναφορά της.

Νομίζω τα ίδια ισχύουν και για τις μπροστά.