PDA

View Full Version : "ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ" ΟΡΓΑΝΟΥ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΛΑΔΙΟΥ



gmak
10/11/2005, 18:20
ΟΚ...το βάλαμε όσοι το βάλαμε....ξέρει κανένας ποια έιναι η φυσιολογική θερμοκρασία λαδιών?σε φυσιολογικές καταστασεις και ακραιες καταστασεις?(κινηση)Ισχύουν τα κόκκινα που έχει? εγώ πχ οταν έβαλα το θερμόμετρο άλλαξα και λάδια..έβαλα χειμωνι΄΄ατικα castrol 10-40 απο bellray 20-50 η ανώτατη θερμοκρασία που έχω δει μέχρι τώρα είναι 85 βαθμοί και από ότι το κόβω μάλλον μεταξύ 80-90 βαθμών θα κυμαινετε...(δεν έχω μπλέξει σε μεγάλη κίνηση ακόμα).Εσεις?τι ενδείξεις έχετε??

afrotwin
10/11/2005, 18:25
file emis to valame gia omorfia mpas ke vganoume kamia gkomena den ka8omaste na to kitame ke sinexia ke na simvouleftoume ke tin 8ermokrasia pou dixni etsi ke alios gia tin geniki 8ermokrasia exi organo to africa....

gmak
10/11/2005, 18:35
ρώτησα απλά γιατί εκτός ότι το όργανο της άφρικα μετραει θερμοκρασία νερού θα ήθελα να ξέρω "ιστορικά" ποιες ειναι οι τιμές στα λάδια...πάντως εγώ δεν το έβαλα μόνο για ομορφιά αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι οδηγώ με το κεφάλι κάτω.. αλλά ούτε πρόκειται ποτέ να πώ "εχω και θερμόμετρο πάμε μια βόλτα?":rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Stergios69
10/11/2005, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
file emis to valame gia omorfia mpas ke vganoume kamia gkomena
και που να βάλεις και την μαγνητική τάπα... μιλάμε, όλα τα μοντελάκια πάνω σου... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gmak
10/11/2005, 19:33
:beer:

tifoefs
11/11/2005, 01:30
Θελω να δω απο μια μερια πως θα κοιτας τη μαγνητικη ταπα οταν οδηγας !!

:beer: :beer:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

matmat
11/11/2005, 07:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Θελω να δω απο μια μερια πως θα κοιτας τη μαγνητικη ταπα οταν οδηγας !!

:beer: :beer:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Θα βάλει καθρεφτάκι απο κάτω !!:eyepop:


:lol: :rotflmao: :lol:

sapila racing
11/11/2005, 08:29
Για το Africa δεν ξέρω, αλλά το SR500 (μονοκύλινδρο αερόψυκτο) που έχει και την τάπα μπροστά απ΄το τεπόζιτο (ξηρό κάρτερ) και την βλέπεις συνέχεια το καλοκαίρι έχει ανεβάσει και 120 (στα κόκκινα!!)

Φαντάζομαι ότι το Africa δεν θα ανεβάσει με τίποτα πάνω από 90-95, αφού η υδρόψυξη ελέγχει την θερμοκρασία του λαδιού έμμεσα.

sapila racing

africanos31
11/11/2005, 23:31
Στο επομενο μακρυνο ταξιδι θα το τεσταρω....

gmak
12/11/2005, 02:02
παντως σήμερα με μια πορεια 15 κμ στα 160-170 κμ το κοντερακι εγγραψε σχεδον 100.:smokin:

makis 71
31/10/2008, 21:13
εξαρταται παντα ποιο λαδι βαζεις .υπαρχει καπου ενα πινακακι στο ιντερνετ το εχω δει τυχαι καμμια δυο φορες αλλα το εχω και σε ενα βιβλιο σχετικα με τα λαδια που εχω και εκει μεσα δειχνει τι θερμοκρασιες αντεχει το καθε λαδι δηλαδη λεει απο τοσους βαθμους μειον και κατω γινεται πηχτο και απο τοσους και πανω γινεται νερο .και στις 2 περιπτωσεις χανει την λιπαντικη του ικανοτητα .η κανονικη θερμοκρασια ειναι φυσικα και αναλογα με την εποχη και τις συνθηκες οδηγησης συρω στους 80 -90 βαθμους .
για τον φιλο sapila που επιασε τα 120 του εχω μια δυο συμβουλες .ασ κοιταξει την αντλια λαδιου αν στελνει σωστα τα λαδια ,να βαλει 20/50 λαδι και να κανει μια πατεντα με το σωληνακι που στελνει τα λαδια στην κεφαλη στην βαλβιδα εισαγωγης αυτα αν δεν θελεις να βαλεις ψυγειο λαδιου.οι γιαπωνεζοι εκαναν μεγαλη πατατα με το sr 500 που το εβαλαν να λυπαινει την βαλβιδα εισαγωγης και οχι την εξαγωγης που επιβαρυνεται πιο πολυ απο την θερμοκρασια .βαλε να πηγαινει ή και στις 2 ή στην εξαγωγης. δεν δικαιολογειται μηχανακι με ξερο καρτερ να ανεβαζει τοση θερμοκρασια .εκτος αν καταλαβα λαθος και το ζοριζεις πολυ εκεινη την στιγμη

Tpap
31/10/2008, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis 71
....δεν δικαιολογειται μηχανακι με ξερο καρτερ να ανεβαζει τοση θερμοκρασια .εκτος αν καταλαβα λαθος και το ζοριζεις πολυ εκεινη την στιγμη

Κάτι δεν μας λές καλά φίλε μάκη.
Υπό κανονικές συνθήκες (δρόμου) το σωστό είναι να μην ξεπερνά τους 120-125 βαθμούς C.
Σε συνθήκες αγώνα μπορεί να φτάνει -ή και να παραμένει- κοντά στους 130-135 βαθμούς C.

Το αν είναι ξηρό ή υγρό το κάρτερ δεν έχει καμία απολύτως σημασία ως πρός το θέμα μας.

makis 71
01/11/2008, 00:29
τι ακριβως δεν λεω καλα??στο υγρο καρτερ το λαδι παραμενει μεσα στο ζεστο μοτερ ετσι δεν ειναι?? ψυχεται μονο απο τον αερα ο οποιος ψυχει και το μοτερ . στο ξηρο καρτερ το λαδι κυκλοφορει και εκτος μοτερ στο δοχειο λαδιου .απο το μοτερ ως το δοχειο λαδιου το λαδι ψυχεται αρα φυσιολογικα θα επρεπε να ειναι πιο κρυο απο ενα υγρο καρτερ .
υπο κανονικες συνθηκες δρομου το φυσιολογικο ειναι να σου δειχνει 80-90 βαθμους ισως και λιγο παραπανω εξαρταται απο την εποχη το λαδι κτλ .τωρα εαν σταματησεις το μοτερ και δεν ψυχεται πλεον απο τον αερα η θερμοκρασια στο οργανο ανεβαινει κατ ευθειαν και εκει βλεπεις ποση θερμοκρασια εχει κανονικα το λαδι σου .στην δικια μου πχ στον δρομο δειχνει 80-85 βαθμους με το που σταματαω ανεβαινει στους 100 .θερμοκρασιες ανω των 110 βαθμων μου εδειχνε μονο σε ενα ταξιδι που την πηγαινα τσιτα γκαζι και με το αβανσ να πηγαινει οπου θελει .μιλαω παντα για αεροψυκτα μοτερ σε υδροψυκτο δεν εβαλα ποτε θερμομετρο λαδιου.
μιλαω παντα για μηχανες που εχω δοκιμασει αυτο το οργανο και συγκεκριμενα τις εξης honda cb 250 tou 68 harley davidson panhead tou 57 yamaha sr 500 virago 400 triumph bonneville tou71 kawasaki z 650 tou 82 .εκτος απο την harley που εβαζα 40αρι λαδι το Ζ που εβαζα 10/50 στις αλλες εβαζα ή βαζω15/50 ημισυνθετικο στην γερμανια και 20/50 το απλο ΟΧΙ συνθετικο εδω και συνηθως ταξιδευω με λιγο περισσοτερο απο τα 3/4 του γκαζιου δηλ αν η μηχανη εχει τελικη 140 την παω 120 στο ταξιδι .παντως τις θερμοκρασιες που μου αναφερεις ποτε μα ποτε δεν τις εχω δει και μιλαω παντα για ενδειξεις του οργανου οχι πραγματικες που τις βλεπεις αμα σταματησεις για αυτο ειπα δεν δικαιολογειται να δειχνει 120 ετσι για πλακα .δεν τις αμφισβητω απλα ακομα και σε τσιτα γκαζι ποτε δεν μου εδειξε τετοιες θερμοκρασιες .οσο για το κολπο αυτο στο sr με τις 2 παροχες λαδιου αντι για μια δοκιμασε το να το διαπιστωσεις μονος σου κατα ποσο κατεβαζει θερμοκρασια οπως επισης μειωνει και την φθορα στους ρεγουλατορους των βαλβιδων που τρωγωνται γρηγορα στην συγκεκριμενη μηχανη .εχεις και εσυ την συγκεκριμενη μηχανη??