PDA

View Full Version : Ανοιγμα καρτερ!



Thanasis4
20/05/2016, 23:55
Καλησπερα παιδια!Θελω να κανω μια ερωτηση.
Εαν ανοιξω τα καρτερ για να βαλω ενα κυλινδροπιστονο 56mm και μετα θελω να το ξανακανω μανισιο το μηχανακι(50mm)κυλινδροπιστονο
τι γινετε σε αυτη την περιπτοση?καποια φλατζα κατι?
αξιζει να τα ανοιξω.??
το μοτερ ειναι το astrea Honda...
Επισης ειπαρχει ειδικο μηχανιμα που τα ανοιγει.ποσο περνει για να σου τα ανοιξει?
σε περιπτοση που κανω ροικη στην κεφαλη μου θελω μετα κ αλλες βαλβιδες(ιδιες?μεγαλυτερες)??
πιστονι φουλ μπομπε κανει σε μαμα κεφαλη Supra??
Κ κατι ακομα,αν βαλω συμπλεκτη στο χερι πρεπει να χω κολλημενο φυγοκεντρικο ειδικο για συμπλεκτη ή γινετε με το μανισιο του μοτερ?????

daz
21/05/2016, 10:30
Ένα ένα..

Πρώτον και κυριότερο ΜΗ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ.
Σοβαρά τώρα, είναι κρίμα ρε φίλε.

Δευτερον δε χρειάζεται να ανοίξεις κάρτερ για να αλλάξεις πιστόνι. Μόνο κεφαλή θα βγάλεις και κύλινδρο. Σκέφτεσαι να του αλλάξεις και μπιέλα? Κιβώτιο? Κάνουν θόρυβο τα ρουλεμάν στο κάρτερ? Αν όχι γιατί να ανοίξεις κάρτερ?
Ναι χρειάζεσαι ένα εργαλείο που ανοίγει τα κάρτερ αλλά εσύ δε το χρειάζεσαι γιατί δε χρειάζεται να τα ανοίξεις.

Όχι δε θα χρειαστείς άλλες βαλβίδες αν αυτές που έχεις είναι εντάξει. Στην ροική παίρνεις τα χοντρά χοντρά απ' τους αυλούς, μην αφήσεις κανέναν να σου γυαλίσει τους αυλούς. Ακόμα καλύτερα μην κάνεις τίποτα, δε χρειάζεται.

Αν αλλάξεις μόνο κύλινδρο και πιστόνι μετά μπορείς να του ξαναβάλεις τα ίδια.

Αν το ανοίξεις πάντως εσύ θα χάσεις. Αν είναι σε καλή κατάσταση κάνε το ανταλλαγή με 125. Θα βρεις αρκετούς που δε θα πουν όχι.

Γιατί να βάλεις συμπλέκτη στο χέρι? Μια μλκ είναι σε παπί. Δεν ξέρω τι χρειάζεται..

Με λίγα λόγια μη κάνεις τίποτα. Κράτα το όπως είναι, θα σου χρειαστεί.

Thanasis4
21/05/2016, 12:31
Ένα ένα..

Πρώτον και κυριότερο ΜΗ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ.
Σοβαρά τώρα, είναι κρίμα ρε φίλε.

Δευτερον δε χρειάζεται να ανοίξεις κάρτερ για να αλλάξεις πιστόνι. Μόνο κεφαλή θα βγάλεις και κύλινδρο. Σκέφτεσαι να του αλλάξεις και μπιέλα? Κιβώτιο? Κάνουν θόρυβο τα ρουλεμάν στο κάρτερ? Αν όχι γιατί να ανοίξεις κάρτερ?
Ναι χρειάζεσαι ένα εργαλείο που ανοίγει τα κάρτερ αλλά εσύ δε το χρειάζεσαι γιατί δε χρειάζεται να τα ανοίξεις.

Όχι δε θα χρειαστείς άλλες βαλβίδες αν αυτές που έχεις είναι εντάξει. Στην ροική παίρνεις τα χοντρά χοντρά απ' τους αυλούς, μην αφήσεις κανέναν να σου γυαλίσει τους αυλούς. Ακόμα καλύτερα μην κάνεις τίποτα, δε χρειάζεται.

Αν αλλάξεις μόνο κύλινδρο και πιστόνι μετά μπορείς να του ξαναβάλεις τα ίδια.

Αν το ανοίξεις πάντως εσύ θα χάσεις. Αν είναι σε καλή κατάσταση κάνε το ανταλλαγή με 125. Θα βρεις αρκετούς που δε θα πουν όχι.

Γιατί να βάλεις συμπλέκτη στο χέρι? Μια μλκ είναι σε παπί. Δεν ξέρω τι χρειάζεται..

Με λίγα λόγια μη κάνεις τίποτα. Κράτα το όπως είναι, θα σου χρειαστεί.

Θελω να ανοιξω καρτερ για να βαλω κυλινδρο μεγαλυτερο(σε mm)
Συμπλεκτη στο χερι σγρ θα βαλω απλα ακουσα οτι το βαζεις κ με το μαμα το φυγοκεντρικο κ ηθελα να ειμαι σιγουρος.τωρα τι γινετε σε περιπτωση που το κανω ας πουμε 56mm και μετα θελω να το κανω 52mm?
αυτο ρωταω....
Ααα επισης ακουσα αυτο για το συμπλεκτη οτι βγαζεις τα ελατηρια του φυγοκεντρικου(αυτα τα 3 που εχει)...οποις γνωριζει ας πει
Ευχαριστωω...

daz
21/05/2016, 15:53
Θελω να ανοιξω καρτερ για να βαλω κυλινδρο μεγαλυτερο(σε mm)


O κύλινδρος τι σχέση έχει με τα κάρτερ?
Θα βάλεις κύλινδρο με μεγαλύτερη διαδρομή?
Θα βάλεις κύλινδρο με μεγαλύτερη διάμετρο και ένα πιστόνι μεγαλύτερης διαμέτρου και καθάρισες.

Thanasis4
21/05/2016, 16:06
O κύλινδρος τι σχέση έχει με τα κάρτερ?
Θα βάλεις κύλινδρο με μεγαλύτερη διαδρομή?
Θα βάλεις κύλινδρο με μεγαλύτερη διάμετρο και ένα πιστόνι μεγαλύτερης διαμέτρου και καθάρισες.

τα καρτερ χωρανε μεχρι καποια συγκεκριμενα χιλιοστα χωρις να ανοιχτουν.σε περιπτωση που ανοιχτουν μετα το κενο που θα μηνει οταν θα βαλω ενα πιο μικρο κυινδρο τι γινετε?????αυτο ενωω...

daz
21/05/2016, 17:03
Όταν είπες να ανοίξεις κάρτερ νόμιζα ότι εννοείς να τα διαχωρίσεις όχι να τα διευρύνεις.

Εσύ θέλεις να τους κάνεις την τρύπα μεγαλύτερη! :lol:
Δεν υπάρχει κύλινδρος με απλά μεγαλύτερο χιτώνιο ε?
Μια χαρά!

Όχι, ότι αλλαγή κάνεις με αυτόν τον τρόπο θα είναι μόνιμη.

duke200
21/05/2016, 17:06
οτι να ναι...

daz
21/05/2016, 17:20
οτι να ναι...

Άστα αυτά και βάλε τα πράγματα σε μια σειρά.

vaska
21/05/2016, 17:32
Όταν είπες να ανοίξεις κάρτερ νόμιζα ότι εννοείς να τα ανοίξεις όχι να τα διευρύνεις.

Εσύ θέλεις να τους κάνεις την τρύπα μεγαλύτερη! :lol:
Δεν υπάρχει κύλινδρος με απλά μεγαλύτερο χιτώνιο ε?
Μια χαρά!

Όχι, ότι αλλαγή κάνεις με αυτόν τον τρόπο θα είναι μόνιμη.


ναι ρε μάστορα να το ξεχειλώσει θέλει ο παλίκαρος γι' αυτό έγραψα ότι σήμερα είναι Σάββατο
:a014:

duke200
21/05/2016, 18:10
Καλησπερα παιδια!Θελω να κανω μια ερωτηση.
Εαν ανοιξω τα καρτερ για να βαλω ενα κυλινδροπιστονο 56mm και μετα θελω να το ξανακανω μανισιο το μηχανακι(50mm)κυλινδροπιστονο
τι γινετε σε αυτη την περιπτοση?καποια φλατζα κατι?
αξιζει να τα ανοιξω.??
το μοτερ ειναι το astrea Honda...
Επισης ειπαρχει ειδικο μηχανιμα που τα ανοιγει.ποσο περνει για να σου τα ανοιξει?
σε περιπτοση που κανω ροικη στην κεφαλη μου θελω μετα κ αλλες βαλβιδες(ιδιες?μεγαλυτερες)??
πιστονι φουλ μπομπε κανει σε μαμα κεφαλη Supra??
Κ κατι ακομα,αν βαλω συμπλεκτη στο χερι πρεπει να χω κολλημενο φυγοκεντρικο ειδικο για συμπλεκτη ή γινετε με το μανισιο του μοτερ?????

καρτερ=ελαιολεκάνη στροφαλοθαλαμου. Δεν έχει σχέση με το κυλινδροπίστονο και τα χιλιοστά του πιστονιού. Μάλλον εσύ λες κάρτερ τον κύλινδρο. Ο κύλινδρος μπορεί να "ανοιχτει" όπως λές (για να μεγαλώσει η διάμετρος), με ρεκτιφιέ και να μπεί πιό μεγάλο πιστόνι.

οπως προσπαθει να σου πει ο daz, αστο μηχανάκι όπως είναι.

motoexelixis
21/05/2016, 18:29
ειθισται να λενε καρτερ, στα παπακια, το σημειο που εφαπτεται ο κυλινδρος, επανω στο μπλοκ του κινητηρα.

ολοι οι πιτσιρικαδες τουλαχιστον ετσι το ξερουν, ετσι το ζητανε.

Για να πας το αστρεα στα 56μμ θελουν ανοιγμα λοιπον για να μπει κυλινδρος αντιστοιχης διαμετρου.

Η μετατροπη ειναι μη αναστρεψιμη μετα να ξερεις.

daz
21/05/2016, 19:01
καρτερ=ελαιολεκάνη στροφαλοθαλαμου. Δεν έχει σχέση με το κυλινδροπίστονο και τα χιλιοστά του πιστονιού. Μάλλον εσύ λες κάρτερ τον κύλινδρο. Ο κύλινδρος μπορεί να "ανοιχτει" όπως λές (για να μεγαλώσει η διάμετρος), με ρεκτιφιέ και να μπεί πιό μεγάλο πιστόνι.

οπως προσπαθει να σου πει ο daz, αστο μηχανάκι όπως είναι.

Duke αυτό του είπα και εγώ αλλά απ' ότι κατάλαβα στη συνέχεια θέλει να αλλάξει κύλινδρο και όχι να του κάνει ρεκτιφιέ και ρωτάει αν ο καινούριος κύλινδρος θα "κάτσει" σωστά.

Thanasis4
21/05/2016, 20:05
ας πουμε τωρα το κυλινδροπιστονο ειναι 50μμ και χωραει στα καρτερ κυλινδρος μεχρι 53μμ
γιαυτο ηθελα να το διευκρινισω να με σιγουρος παιδια

Υ.Γ.
και 54μμ μπορει να μπει αν φαγωσουμε το χιτονιο του κυλινδρου 1 χιλιοστο αλλα αν ειναι πολυ ψιλο ενδεχετε να σπασει.(το γραψα για να καταλαβετε πρπ τι ενωω,πως το ενωω :P)

τωρα οτι αφορα το φυγοκεντρικο γνωριζει καποιος?θελει κολλημενο φυγοκεντρικο για συμπλεκτη στο χερι οπως ειναι για συμπλεκτη στο ποδι ή και με το μανισιο(το εχω ακουσει κ βγαζουν τα ελλατηριακια που εχει μεσα...)???

andreaspetr
22/05/2016, 03:02
Αυτα ειναι τα καρτερ που λεμε

359343

και εδω ανοιγουμε σε φρεζα την "τρυπα" για να χωρεσει μεγαλυτερης διαμετρου κυλινδρος.

359344


Αν ανοιξεις καρτερ για να βαλεις 56αρι κυλινδρο και αργοτερα θελεις να βαλεις μικροτερο γινεται απλα θελει λιγο προσοχη στην φλατζα πισω να πατησει σωστα.
στο μηχανουργειο εμενα μου παιρνουν 30€ για ανοιγμα καρτερ(φυσικα τους τα παω αδεια)
ΜΗΝ αφησεις να τα ανοιξει οριακα στα μπουζωνια γιατι συντομα θα εχεις προβληματα(το εχω παθει)

Ροικη μονο σε μαστορα που ξερει,δεν ειναι αναγκαιο να βαλεις μεγαλυτερες βαλβιδες.
Μπομπε στην μαμα κεφαλη το ξεχνας.
αν εχεις σκοπο για 56mm πιστονι βαλε μια κεφαλη CDI την καλη που εχει και μεγαλο χωρο καυσης και μεγαλες βαλβιδες.

Bowleno
22/05/2016, 09:39
Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω προσπαθώ να βρω το κέρδος στο κόστος προς απόδοση αυτής της μετατροπής και δεν μου βγαίνει........:rolleyes:

Μου βγάζει 2 τρύπες στο νερό και πεταμένα λεφτά...... :lol:

μια τέτοια διεύρυνση θα απαιτήσει και πιο ισχυρή μπιέλα, πιθανότατα και στρόφαλο, σίγουρα άλλη κεφαλή με μεγαλύτερο θάλαμο καύσης και και.....

Έχω ξαναπεί στο παρελθόν, όποιος θέλει επιδόσεις 1100 πάει και παίρνει 1100 δεν προσπαθεί να κάνει το 750, 1100........

duke200
22/05/2016, 10:21
το παπι παιρνει πολύ περσσότερο αμα φτιαχτει καλά η κεφαλή ροικά, υπαρχει καλός εκκεντροφόρος και σωστό καρμπυρατερ και ας είναι και 53. Φιλου που έχω φτιάξει το KAZER 53 με ροϊκή, 3ο σταδιο εκκεντροφόρο και 22αρι καρμπ κινεζικο έριχνε σε 56αρια οτι και να είχανε πάνω. χαμηλα δεν δουλευε καλά, αλλα ψηλά κατέβαζε έυκολα στροφές.

παρατα όμως τα παπια και παρε μηχανή για να έχεις αυτο το γκάζι που θέλεις

Thanasis4
22/05/2016, 14:01
Αυτα ειναι τα καρτερ που λεμε

359343

και εδω ανοιγουμε σε φρεζα την "τρυπα" για να χωρεσει μεγαλυτερης διαμετρου κυλινδρος.

359344


Αν ανοιξεις καρτερ για να βαλεις 56αρι κυλινδρο και αργοτερα θελεις να βαλεις μικροτερο γινεται απλα θελει λιγο προσοχη στην φλατζα πισω να πατησει σωστα.
στο μηχανουργειο εμενα μου παιρνουν 30€ για ανοιγμα καρτερ(φυσικα τους τα παω αδεια)
ΜΗΝ αφησεις να τα ανοιξει οριακα στα μπουζωνια γιατι συντομα θα εχεις προβληματα(το εχω παθει)

Ροικη μονο σε μαστορα που ξερει,δεν ειναι αναγκαιο να βαλεις μεγαλυτερες βαλβιδες.
Μπομπε στην μαμα κεφαλη το ξεχνας.
αν εχεις σκοπο για 56mm πιστονι βαλε μια κεφαλη CDI την καλη που εχει και μεγαλο χωρο καυσης και μεγαλες βαλβιδες.

Να σε καλα φιλε σε ευχαριστω πολυ :)
Σκεφτηκα για αρχη ενα 53μμ(με φουλ μπομπε εχω δει κατι κυλινδροπιστονα Fuego,shark...τα οποια λενε οτι κανουν για μαμα κεφαλη.)Αποκλειτε να κανουν?
στην συνεχεια εχουμε για αρχη ειπα το 53 κ προς τα τελη του καλοκαιριου θα αλλαχτουν πολλα.
Κ να σε ρωτησω κ κατι ακομα.Ξες αν με τον συμπλεκτη στο χερι γινεται να το χω με το μαμα το φυγοκενρικο?(ακουσα οτι βγαζουν τα ελατηριακια απο μεσα και το μηχανακι σβηνει κανονικα).δν το ξερω αυτο εγω ειχα συμπλεκτη στο ποδι!

Εαν μπορει καποιος κ το ξερει ας απαντησει

GiannisBlessed
22/05/2016, 23:01
μεχρι 53 γινεται με καποια κυλινδροπιστονα χωρις ανοιγμα καρτερ και φαγωμα.ενα που ξερω σιγουρα ειναι το faito infinity.
πανω απο 53 θελει ανοιγμα τα καρτερ για να πανε στο μηχανουργειο.κοστος 30-40ε για το μηχανουργειο.
αν το ανοιξεις τελειως προτεινω να αλλαξεις και στροφαλο 54ρι η 56ρι. εγω εβαλα 56ρι στο δικο μου με 55 πιστονι και τραβαει χαμηλα απειρα.πολυ απολαυστικο στην πολη και μαλιστα ΠΙΟ οικονομικο!!στα 132cc.
εγω εβαλα ημιπομπε και η συμπιεση ειναι στον θεο και ψιλο βαραει πιρακια ακομα και με διπλη φλατζα βασεως κυλινδρου.η μανισια κεφαλη το πνιγει ψηλα αλλα του δινει χαμηλα.επομενη αλλαγη που θα κανω ειναι cdi που εχει μεγαλυτερες βαλβιδες και θαλαμο καυσης να πεσει λιγο η συμπιεση και να αναπνευσει στα ψηλα.
αν δεν θες να αλλαξεις στροφαλο τοτε καλυτερα κανε το μεχρι 53 και μην ανοιγεις τπτ.
το φυγοκεντρικο μπορεις ειτε να το κολλησεις ειτε απλα να βγαλεις τα ελατηρια και να ειναι τα τακακια μονιμα ανοιχτα ειτε να φτιαξεις εναν αποστατη στον τορνο. ετσι ελαφρωνει και πολυ απο το περιτο βαρος.

noodles
23/05/2016, 12:58
το μηχανακι παιρνει μεχρι 53μμ χωρις να ανοιξεις καρτερ...
μην ανοιξεις καρτερ, μην κανεις ροικη, μην πειραξεις βαλβιδες. βαλε απλα ενα 53 κυλινδροπιστονο (οσο αντεξει, μετα το βγαζεις και βαζεις το στοκ που εχεις κρατησεις) και ενα μεγαλυτερο εκκεντροφορο χωρις καρμπυρατερ χωρις ροικη, χωρις βαλβιδες. αν κανεις ροικη και βαλεις μεγαλυτερο καρμπυρατερ θα καιει τα αντερα του, εχει και μικρο ντεποζιτο, θα βαρεθεις να πας στο βενζιναδικο.

Thanasis4
23/05/2016, 14:30
μεχρι 53 γινεται με καποια κυλινδροπιστονα χωρις ανοιγμα καρτερ και φαγωμα.ενα που ξερω σιγουρα ειναι το faito infinity.
πανω απο 53 θελει ανοιγμα τα καρτερ για να πανε στο μηχανουργειο.κοστος 30-40ε για το μηχανουργειο.
αν το ανοιξεις τελειως προτεινω να αλλαξεις και στροφαλο 54ρι η 56ρι. εγω εβαλα 56ρι στο δικο μου με 55 πιστονι και τραβαει χαμηλα απειρα.πολυ απολαυστικο στην πολη και μαλιστα ΠΙΟ οικονομικο!!στα 132cc.
εγω εβαλα ημιπομπε και η συμπιεση ειναι στον θεο και ψιλο βαραει πιρακια ακομα και με διπλη φλατζα βασεως κυλινδρου.η μανισια κεφαλη το πνιγει ψηλα αλλα του δινει χαμηλα.επομενη αλλαγη που θα κανω ειναι cdi που εχει μεγαλυτερες βαλβιδες και θαλαμο καυσης να πεσει λιγο η συμπιεση και να αναπνευσει στα ψηλα.
αν δεν θες να αλλαξεις στροφαλο τοτε καλυτερα κανε το μεχρι 53 και μην ανοιγεις τπτ.
το φυγοκεντρικο μπορεις ειτε να το κολλησεις ειτε απλα να βγαλεις τα ελατηρια και να ειναι τα τακακια μονιμα ανοιχτα ειτε να φτιαξεις εναν αποστατη στον τορνο. ετσι ελαφρωνει και πολυ απο το περιτο βαρος.


Ειχα κολλημενο φυγοκεντρικο εγω για συμπλεκτη στο ποδι κ ελαφρωμενο.τωρα εχω μονο ενα ελαφρωμενο βολαν οχι το μανισιο ενα απο λιφαν 110 η 140 ειναι μου το δωσε ενας φιλος.Λες να εχει προβλημα με το ζυγισμα του στροφαλου τωρα?Εχω το μανισιο το φυγοκεντρικο απ την αλλη μερια.λες να χει προβλημα?
Συμπιεσουλα εχει στη μανιβελα? :p :D
εχει πολυ τραβηγμα δλδ?
Σορρυ κιολλας που ρωταω αλλα το σκεφτομαι να το ανοιξω τουλαχιστον να το κανω κατι καλο κ οχι μια χαζομαρα αν το ανοιξω για 54 στροφαλο σκεφτομαι να χω κ στροφαρισμα παραπανω...;)

Εγινε φιλε μου σε ευχαριστω πολυ :)

Thanasis4
23/05/2016, 14:35
το μηχανακι παιρνει μεχρι 53μμ χωρις να ανοιξεις καρτερ...
μην ανοιξεις καρτερ, μην κανεις ροικη, μην πειραξεις βαλβιδες. βαλε απλα ενα 53 κυλινδροπιστονο (οσο αντεξει, μετα το βγαζεις και βαζεις το στοκ που εχεις κρατησεις) και ενα μεγαλυτερο εκκεντροφορο χωρις καρμπυρατερ χωρις ροικη, χωρις βαλβιδες. αν κανεις ροικη και βαλεις μεγαλυτερο καρμπυρατερ θα καιει τα αντερα του, εχει και μικρο ντεποζιτο, θα βαρεθεις να πας στο βενζιναδικο.


Φιλε δν με πειραζει η καταναλωση καθολου γιατι εαν το σκεφτομουν αυτο δεν θα το φτιαχνα καν.Οποτε... ;)

Thanasis4
23/05/2016, 16:06
Να ρωτησω ακομα κατι.Ξερει κανενας να περναει συμπλεκτη στο χερι για να με ενημερωσει τι περιπου γινετε?πως τον τοποθετουμε?

daz
23/05/2016, 19:24
Να ρωτησω ακομα κατι.Ξερει κανενας να περναει συμπλεκτη στο χερι για να με ενημερωσει τι περιπου γινετε?πως τον τοποθετουμε?

Ρε συ αν κάποιος ήξερε θα σου έλεγε. Η πλειοψηφία εδώ χρησιμοποιεί τα παπιά για άλλους λόγους οπότε είναι δύσκολο να βρεις κάποιον που ξέρει τι ακριβώς πρέπει να κάνεις. ;)

GiannisBlessed
27/05/2016, 13:24
Ειχα κολλημενο φυγοκεντρικο εγω για συμπλεκτη στο ποδι κ ελαφρωμενο.τωρα εχω μονο ενα ελαφρωμενο βολαν οχι το μανισιο ενα απο λιφαν 110 η 140 ειναι μου το δωσε ενας φιλος.Λες να εχει προβλημα με το ζυγισμα του στροφαλου τωρα?Εχω το μανισιο το φυγοκεντρικο απ την αλλη μερια.λες να χει προβλημα?
Συμπιεσουλα εχει στη μανιβελα? :p :D
εχει πολυ τραβηγμα δλδ?
Σορρυ κιολλας που ρωταω αλλα το σκεφτομαι να το ανοιξω τουλαχιστον να το κανω κατι καλο κ οχι μια χαζομαρα αν το ανοιξω για 54 στροφαλο σκεφτομαι να χω κ στροφαρισμα παραπανω...;)

Εγινε φιλε μου σε ευχαριστω πολυ :)


παντως εμενα με 24ρι οκο καρμπυρατερ στα 132cc (55χ56), γραναζια 16-36 και αστρεα κεφαλη καιει λιγοτερο απο πριν (53ρι) περιπου.
μετραω παντα κμ αναμεσα στα γεμισματα με χρηση στην πολη καει περιπου 2-2.5 λ στα 100.
το εχω ρυθμισει ομως σουπερ σωστα το μειγμα του.
η συμπιεση οπως σου ειπα ειναι απαραδεκτα υψηλη η μανιβελα θελει τροπο για να κατεβει.(να την φερεις σιγα σιγα στο ΑΝΣ και μετα να την πατησεις αποτομα)
λογο του οτι η αστρεα κεφαλη εχει μκρη διατομη στον αυλο εισαγωγης πετυχαινει μεγιστη ογκομετρικη αποδωση (πληρωση του κυλινδρου με μειγμα) σε χαμηλες σ.α.λ.
δλδ τραβαει τον κ@λο του στα χαμηλομεσαια αλλα μετα ξεμενει απο ανασα.
δεν ξερω για τον 54ρι ο 56ρις αασα παντως ειναι λιγο πιο ελαφρυς (75γρ) απο τον μανισιο 49.5 της honda.
εγω ειμαι υπερ των κυβικων. προσπαθησα αφου το ανοιγω που το ανοιγω να εχω εναν συνδιασμο που να δινει τα περισοτερα κυβικα.
οσο πιο πολλα τα κυβικα τοσο πιο ευκολο να εχεις περισοτερα αλογα.επισης μεγαλυτερη ροπη λογο μοχλου.πραγμα που σε τοσο μικρους κυβισμους ειναι φουλ χρησιμο.
τελος παντα θα ειναι παπι οτι και να κανεις.
αλλα με λιγα σχετικα λ7 περιπου 300ε μου πηγε (αν κανεις τα παντα μονος σου) το μηχανακι ειναι παρα πολυ ευχαριστο και τραβαει πολυ ανετα τωρα χωρις να καει τπτ τρελο.

p@nos
27/05/2016, 13:54
mia χαρα κερδος εχεις στην αποδοση και το κερδος ειναι φτηνο...επισης οι πιτσιρικαδες που τα κανουν συνηθως το κανουν για την καβλα τους, γτ γουσταρουν να εχουν το πιο γρηγορο παπι στην παρεα τους, γιατι γουσταρουν να κανουν σουζα με μια πανω, η γιατι απλα μπορει να θελουν να ανεβαινουν στις ανηφορες πιο γρηγορα με ΑΥΤΟ που ΕΧΟΥΝ, οχι γιατι θελουν να τιο κανουν 1000αρι...

μη καθεστε να πρηζετε καθε πιτσιρικα που μπαινει και ρωταει

noodles
27/05/2016, 14:19
Να ρωτησω ακομα κατι.Ξερει κανενας να περναει συμπλεκτη στο χερι για να με ενημερωσει τι περιπου γινετε?πως τον τοποθετουμε?

για συμπλεκτη στο χερι πρεπει να παρεις ετοιμο κιτ. βαλε στην ακρη αυτο που εχεις μηπως και το βαρεθεις-μετανιωσεις. δε θα σε βολεψει ο συμπλεκτης μεσα στην πολη, να ξερεις. κατι τετοιο λεω http://www.car.gr/parts/view/3051500/

GiannisBlessed
27/05/2016, 14:32
για συμπλεκτη στο χερι πρεπει να παρεις ετοιμο κιτ. βαλε στην ακρη αυτο που εχεις μηπως και το βαρεθεις-μετανιωσεις. δε θα σε βολεψει ο συμπλεκτης μεσα στην πολη, να ξερεις. κατι τετοιο λεω http://www.car.gr/parts/view/3051500/

προσωπικα εγω που του εβαλα συμπλεκτη δεν ειδα καμια διαφορα απο οποιαδοιποτε αλλη μηχανη με συμπλεκτη ειχα η εχω οδηγησει σε περιβαλον πολης.
το μονο μειον οτι εχεις λιγο περιορισμενη δυνατοτητα να μεταφερεις κατι στο τιμονι (πχ μια σακουλα σκουπιδια μεχρι τον καδο κτλ.)
στα συν ο καλυτερος ελεγχος στις αλλαγες, οι "αεροπορικες" εκινησεις και οτι πατιναρει πολυ πιο δυσκολα.

noodles
27/05/2016, 14:47
ειχα και παπι με συμπλεκτη και χωρις. συνηθως στα παπια ειναι πολυ μαλακος (καμια σχεση με μηχανες), αλλα μετα απο λιγη ωρα πονουσανε τα 2 δακτυλα. σε παπι βολτας δε θα εχει θεμα, αλλα αν ειναι πχ ντελιβεραδικο, θα αγανακτησει.

Thanasis4
28/05/2016, 15:10
παντως εμενα με 24ρι οκο καρμπυρατερ στα 132cc (55χ56), γραναζια 16-36 και αστρεα κεφαλη καιει λιγοτερο απο πριν (53ρι) περιπου.
μετραω παντα κμ αναμεσα στα γεμισματα με χρηση στην πολη καει περιπου 2-2.5 λ στα 100.
το εχω ρυθμισει ομως σουπερ σωστα το μειγμα του.
η συμπιεση οπως σου ειπα ειναι απαραδεκτα υψηλη η μανιβελα θελει τροπο για να κατεβει.(να την φερεις σιγα σιγα στο ΑΝΣ και μετα να την πατησεις αποτομα)
λογο του οτι η αστρεα κεφαλη εχει μκρη διατομη στον αυλο εισαγωγης πετυχαινει μεγιστη ογκομετρικη αποδωση (πληρωση του κυλινδρου με μειγμα) σε χαμηλες σ.α.λ.
δλδ τραβαει τον κ@λο του στα χαμηλομεσαια αλλα μετα ξεμενει απο ανασα.
δεν ξερω για τον 54ρι ο 56ρις αασα παντως ειναι λιγο πιο ελαφρυς (75γρ) απο τον μανισιο 49.5 της honda.
εγω ειμαι υπερ των κυβικων. προσπαθησα αφου το ανοιγω που το ανοιγω να εχω εναν συνδιασμο που να δινει τα περισοτερα κυβικα.
οσο πιο πολλα τα κυβικα τοσο πιο ευκολο να εχεις περισοτερα αλογα.επισης μεγαλυτερη ροπη λογο μοχλου.πραγμα που σε τοσο μικρους κυβισμους ειναι φουλ χρησιμο.
τελος παντα θα ειναι παπι οτι και να κανεις.
αλλα με λιγα σχετικα λ7 περιπου 300ε μου πηγε (αν κανεις τα παντα μονος σου) το μηχανακι ειναι παρα πολυ ευχαριστο και τραβαει πολυ ανετα τωρα χωρις να καει τπτ τρελο.

Mε το ΚΤΕΟ ειχες μηπως κανενα προβλημα?
Κ κατι ακομα με συμπλεκτη στο χερι περνας κτεο?
Τον εβαλα ηδη τον συμπλεκτη κ τωρα λγκ σε λιγο καιρο θα ανοιχτει το μοτερ... ;)

GiannisBlessed
08/07/2016, 00:18
το δικο μου ειναι "50ρι"
και ετσι δεν πρεπει να περναει κτεο.
αλλα δεν βλεπω τον λογο να το κοψει κανεις.
αναλογα το κτεο στην χειροτερη.