PDA

View Full Version : Αγορά μοτοσυκλέτας - Βοήθεια



liebsky
22/05/2016, 18:03
Γεια και χαρά σας,
είμαι κάτοχος ενός KazeR 115 μοντέλο του '15. Πολύ καλό, δε λέω, αλλά θέλω κάτι παραπάνω. Μου αρέσουν πολύ τα supermotard και σκέφτομαι να τσιμπήσω κανένα DRZ SM μιας και πλέον με καλύπτει και το δίπλωμά μου.
Αν δεν καταφέρω το DRZ (λόγω οικονομικών), με το δίπλωμά μου δεν μπορώ να πάω για άλλο SM, οπότε σκέφτηκα να πάρω κανένα SH 300 για 2 χρονάκια, επειδή έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, μέχρι επιτέλους να αναβαθμίσω το δίπλωμα και να έχω μεγαλύτερη γκάμα από μοτόρια να επιλέξω.
Θέλω, αν μπορεί κάποιος να μου πει πόσο περίπου πάνε τα έξοδά του DRZ: συντήρηση, βενζίνες κλπ. Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν κοντά στα 3 χιλιάρικα μπορώ να βρω ένα καλό και τίμιο μεταχειρισμένο DRZ και τέλος, αν τα έξοδα του DRZ είναι ίδια με του SH ή περισσότερα.

Υ.Γ. Δεν θέλω καγκουριλίκια, ούτε πειράγματα και τρελά γκάζια κτλ. Απλά θέλω να πηγαίνω στη δουλειά μου (περίπου 25-30 χλμ. τη μέρα για να πάω κι άλλα τόσα να γυρίσω) και να κινούμαι στην Κηφισίας με μεγαλύτερη άνεση απ'το παπί.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

panavour
22/05/2016, 18:18
Γεια και χαρά σας,
είμαι κάτοχος ενός KazeR 115 μοντέλο του '15. Πολύ καλό, δε λέω, αλλά θέλω κάτι παραπάνω. Μου αρέσουν πολύ τα supermotard και σκέφτομαι να τσιμπήσω κανένα DRZ SM μιας και πλέον με καλύπτει και το δίπλωμά μου.
Αν δεν καταφέρω το DRZ (λόγω οικονομικών), με το δίπλωμά μου δεν μπορώ να πάω για άλλο SM, οπότε σκέφτηκα να πάρω κανένα SH 300 για 2 χρονάκια, επειδή έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, μέχρι επιτέλους να αναβαθμίσω το δίπλωμα και να έχω μεγαλύτερη γκάμα από μοτόρια να επιλέξω.
Θέλω, αν μπορεί κάποιος να μου πει πόσο περίπου πάνε τα έξοδά του DRZ: συντήρηση, βενζίνες κλπ. Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν κοντά στα 3 χιλιάρικα μπορώ να βρω ένα καλό και τίμιο μεταχειρισμένο DRZ και τέλος, αν τα έξοδα του DRZ είναι ίδια με του SH ή περισσότερα.

Υ.Γ. Δεν θέλω καγκουριλίκια, ούτε πειράγματα και τρελά γκάζια κτλ. Απλά θέλω να πηγαίνω στη δουλειά μου (περίπου 25-30 χλμ. τη μέρα για να πάω κι άλλα τόσα να γυρίσω) και να κινούμαι στην Κηφισίας με μεγαλύτερη άνεση απ'το παπί.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ξεχνα το DRZ και κοιτα για SH 150 εως 300:wave2:

congate7
22/05/2016, 18:45
Η κατανάλωση είναι στο χέρι σου και όχι στο μηχανάκι. Μου έχει βγάλει από 110 μέχρι 160 χιλιόμετρα πριν ανοίξω ρεζέρβα.
Τα λάδια να αλλάζεις κάθε 2-3000χλμ και θα είσαι εντάξει.

ΥΓ. πάρε ότι άλλο θες εκτός από σκούτερ

duke200
22/05/2016, 19:17
drz ή SH300? Και μόνο που βάζεις τέτοιο δίλημα μην σκεφτεσαι καν το drz. Μοτοσκλετακι CBF250/YBR250. Προσωπικά για ελλάδα θα πήγαινα σε CRF250L.

liebsky
22/05/2016, 23:48
Δεν υπάρχει καν δίλημμα. Τσέπη μόνο υπάρχει που αν δε σηκώνει drz να πάρει το sh σαν μεγαλύτερο παπί προσωρινά. Τύπου CBF/YBR 250cc δε μ' αρέσουν, έχω ήδη το Kaze R.

liebsky
22/05/2016, 23:51
Η κατανάλωση είναι στο χέρι σου και όχι στο μηχανάκι. Μου έχει βγάλει από 110 μέχρι 160 χιλιόμετρα πριν ανοίξω ρεζέρβα.
Τα λάδια να αλλάζεις κάθε 2-3000χλμ και θα είσαι εντάξει.

ΥΓ. πάρε ότι άλλο θες εκτός από σκούτερ

Πόσα λίτρα ντεπόζιτο έχει?

Έχω δει ένα στο car.gr που φαίνεται σε καλή κατάσταση, του 2005 αλλά έχει 74k χλμ που μου φαίνονται πολλά. Το δίνει 2.200 ο τύπος. Τα αξίζει λες με τόσα χλμ αν έχει συντηρηθεί σωστά?

Anritsu
23/05/2016, 09:26
Το να βαρέθηκε ο φίλος το παπί και να ζηλεύει κάτι καλύτερο το καταλαβαίνω μια και μου συμβαίνει κάθε μέρα .
Προτιμότερο είναι να πάρει κάτι που του αρέσει για να βολτάρει , και να κρατήσει το παπί μια και είναι καινούριο . 60 χλμ την μέρα κάνουν κοντά 15000 χλμ το χρόνο χωρίς να υπολογίζω άλλες μετακινήσεις . Δεν ξέρω από SM τι παίζει , σίγουρα όμως λάστιχα και αναλώσιμα είναι 3 και 4 φορές πιο ακριβά από παπί . Και δεν μιλάω για άσχετες τρέχα γύρευε βλάβες . Για να μην πώ , χτύπα ξύλο αλλά μέσα στο πρόγραμμα είναι δυστυχώς , μια σαβούρα πόσο θα στοιχίσει να την επισκευάσει . Επειδή και εγώ παπιόβιος είμαι εδώ και κάτι χρόνια , θεωρώ πως σαν το παπί εργαλείο μετακίνησης δεν υπάρχει .Και αν θες και μια πρόταση ακόμα , δώσε κάτι και φτιάξε ανατομική σέλα .

noodles
23/05/2016, 12:39
το drz δεν εχει πολλα εξοδα συντηρησης και δεν καιει πολυ (βεβαια αν εισαι ολη μερα τερμα γκαζι θα καψε, αλλα οχι τοσο οσο αλλα sm). στα 3κ εχεις αρκετες επιλογες. δεν ειναι καθαροαιμο sm και δε θελει συχνα σερβις. λαδι ανα 3-4κ χλμ (παιρνει 3 λιτρα νομιζω οποτε ειναι σαν να εχεις αλλαξει σε παπι 3 φορες).
το μονο ακριβο ειναι τα λαστιχα, αλλα αν δε κανεις παντες και τετοια χαζα θα βγαλουν ανετα πανω απο 12κ (το μπροστινο περισσοτερα).

liebsky
23/05/2016, 12:41
Κι εγώ με τέτοιο σκεπτικό σκέφτηκα το drz, αλλά για να υπάρχει και μια σιγουριά είπα να πάρω και μια άποψη από έμπειρους.

congate7
23/05/2016, 15:13
Το τεπόζιτο είναι 10άρι, λάδια παίρνει 1700-1800mm 23 ευρώ μαζί με αλλαγή του φίλτρου αν τα αλλάξεις μόνος σου.

Τώρα αν αυτό που κοιτάς αξίζει ή όχι δεν είμαι εγώ το κατάλληλο άτομο να στο πει. Υπάρχει ένα θέμα που εξηγεί πολύ όμορφα το τι πρέπει να κοιτάξεις.
Καλό θα ήταν αν έχεις ένα μάστορα που εμπιστεύεσαι να το πας από εκεί να το κοιτάξει.