PDA

View Full Version : Μπαταρία Μοτοσυκλέτας Λιθίου



Σελίδες : [1] 2 3

artdaimon
23/05/2016, 16:22
Ψάχνοντας για νέα μπαταρία είδα ότι κάποια καταστήματα Online έχουν Μπαταρία Μοτοσυκλέτας Λιθίου.

Αναφέρονται ως:
• Μπαταρία Μοτοσυκλέτας Λιθίου
• Μπαταρία Μοτοσυκλέτας Lithium Ion Battery
• Μπαταρία Μοτοσυκλέτας Ιόντων Λιθίου
• Μπαταρία Μοτοσυκλέτας LiFePO4

Τα πλεονεκτήματα που αναφέρουν είναι:
1) Μεγαλύτερη διάρκεια ζωής
2) Αυξημένα αμπέρ εκκίνησης (CCA) από 20% έως 140%
3) Μειωμένο βάρος έως και 65% σε σχέση με τις μπαταρίες μολύβδου
4) Χρόνος επαναφόρτισης 6 λεπτά
5) Μείωση κατά 5% στην κατανάλωση καυσίμων
6) Φιλικά για το περιβάλλον προϊόντα διότι είναι κατασκευασμένες από 100% ανακυκλώσιμα υλικά χωρίς να περιλαμβάνουν μόλυβδο
7) Με μόνο 9 τύπους μπαταριών καλύπτεται το 90% των μοντέλων διότι μέσα στην συσκευασία τους περιλαμβάνονται αποστάτες ώστε να καλύπτονται περισσότερες εφαρμογές
8) Ενδεικτικός πίνακας LED στο πάνω μέρος της μπαταρίας ώστε να ελέγχεται εύκολα η ισχύς της μπαταρίας

Οι τιμές για αυτήν που κυκλοφορεί περισσότερο είναι από €100 έως €150.

Εγώ ψάχνω για τον κωδικό YTX14-BS η οποία σε αντίστοιχο κωδικό Λιθίου είναι η LFP-4 η οποία ταιριάζει και στους κωδικούς YTX12-BS , YTX14-BS , YTZ10S , YTZ12S , YTZ14S , YT12A-BS
Η κατασκευή της φυσικά, είναι Κινέζικη και την έχω εντοπίσει με Rebranding άλλο όνομα δηλαδή, σε αρκετές παραλλαγές.


Υπάρχει κάποιος που την έχει χρησιμοποιήσει για να μας πει γνώμη; Ή κάποιος που να ξέρει οποιαδήποτε πληροφορία;

http://s642.photobucket.com/user/artdaimon/Hyosung Aquila GV650/Lithium Ion Battery/story

DrIoannis
23/05/2016, 18:03
Δεν βλέπω εικόνα. Είχα βάλει λιθίου αλλά με μικρή χρήση λόγω έλλειψης χρόνου δεν κράτησε πάνω από 4 χρόνια (China). Τώρα πήρα made in USA και εγγύηση 2 έτη. Η εταιρία λέει μπορεί να κρατήσει και 6 έτη άνετα. ;Έχει εσωτερικό balancer.Θα δούμε. Η τιμή αλμυρή...
http://earthxmotorsports.com

WiSe
23/05/2016, 18:09
Δεν βλέπω εικόνα. Είχα βάλει λιθίου αλλά με μικρή χρήση λόγω έλλειψης χρόνου δεν κράτησε πάνω από 4 χρόνια (China). Τώρα πήρα made in USA και εγγύηση 2 έτη. Η εταιρία λέει μπορεί να κρατήσει και 6 έτη άνετα. ;Έχει εσωτερικό balancer.Θα δούμε. Η τιμή αλμυρή...
http://earthxmotorsports.com

219 ευρω για την δικη μου... :eek:

Μανολης67
23/05/2016, 21:15
219 ευρω για την δικη μου... :eek:

Δεν συμφερει...(ακόμα) .αγοράζεις 4 κανονικές ....που με λίγη προσοχή κρατά 4 χρόνια η μια..

AUFGEBRACHT
23/05/2016, 22:21
Μπαταρίες Li-Ion (και μάλιστα Yuasa) έβαλε κι η Boeing στο 787 με αφάνταστη επιτυχία...

George_Sp
23/05/2016, 22:33
Μπαταρίες Li-Ion (και μάλιστα Yuasa) έβαλε κι η Boeing στο 787 με αφάνταστη επιτυχία...

:lol:

Lamnian
23/09/2016, 13:38
Καλησπέρα ,
να ρωτήσω κάτι . Εχει βάλει ένας φίλος μπαταρια ιόντων λιθίου (skyrich) σε ένα triumph triple . Αφησε διακόπτη ανοιχτό και νέκρωσε (δείχνει 2,1V) . Εβαλε παλμικο φορτιστή (lidl) αλλά βγάζει error (μην γελάτε). Λέτε να πέθανε ?
Εαν την βάλουμε με εκκινητή μπαταριών λέτε να εκραγεί ? Αν όχι , θυμίστε μου τι συνδέω ? Και τα δύο καλώδια ή ένα γείωση και το άλλο μπαταρία ?
Ευχαριστώ !

GFawkes
23/09/2016, 13:44
Aν δεν σκασει
θα δουλεψει....

βαλτε εναν κανονικο φορτιστη, ή μπρος με καλωδια και πατε μια μεγαλη βολτα ....θα ισιωσει

ο συντηρητης φορτιζει πανω απο τα 7 βολτ

OldMan
23/09/2016, 15:21
Κανονίστε να φερετε νωριτερα το Πασχα...!!!

@ Lamnian: Μη κανετε καμια λαλακια και αποπειραθειτε φορτιση ΠΑΝΩ στη μονο..!!!

Lamnian
26/09/2016, 08:19
Κανονίστε να φερετε νωριτερα το Πασχα...!!!

@ Lamnian: Μη κανετε καμια λαλακια και αποπειραθειτε φορτιση ΠΑΝΩ στη μονο..!!!

Οχι , την βγάλαμε και την πήγαμε σε φίλο που είχε optimate . Την πήγε στα 13,2V σε 1 ώρα . Ολα καλά ..

devil's animal
26/04/2018, 07:18
επαναφερω λιγο το θεμα γιατι μετα απο 9 χρονια το gsxr θελει μπαταρια...ειναι με την μαμα την οποια συντηρουσα οσο μπορουσα με ενα ctek xs 4003 (http://www.katavatistools.gr/ecommerce/product.aspx?ProId=1419) αλλα πλεον το εχει πει το ποιημα...
ενταξει τα χλμ λιγα, αλλα τα χρονια πολλα...και ευχαριστημενος ειμαι απο τοσο που αντεξε...

φυσικα μου προτειναν (η)λιθιου μπαταρια και συγκεκριμενα την magneti marelli (https://www.ebay.com/itm/DMLIT9-BATTERIA-LITIO-MAGNETI-MARELLI-YT12A-BS-SUZUKI-GSX-R-1000-2009-2010/322252519671?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2055119.m1438.l2649)...

1ον: πλεον τι γινεται με την τεχνολογια αυτων των μπαταριων? ειναι σταθερες ως προς την παροχη, φορτιση κλπ ή θα γινει φλαμπε το gixxer?:rolleyes:
2ον: εχει κανεις εμπειρια απο την συγκεκριμενη μπαταρια-μαρκα?
3ον: μπορει ο φορτιστης που εχω να την φορτιζει-συντηρει?

viper1
26/04/2018, 07:33
Μπαταρίες Li-Ion (και μάλιστα Yuasa) έβαλε κι η Boeing στο 787 με αφάνταστη επιτυχία...

Ε αφού έκαψαν 2 αεροπλάνα βρήκαν τι έφταιγε

toyar
26/04/2018, 08:02
Ο φορτιστης σου δεν κανει....

toyar
26/04/2018, 08:03
Λιθιου εχω χωρις κανενα προβλημα αλλα ειμαι στο πρωτο εξαμηνο μονο

andreastwin
26/04/2018, 16:21
Ο φορτιστης σου δεν κανει....

ποιος ο λογος που δεν κανει ο φωρτιστης που ειχε για την πρωηγουμενη μπαταρια του!!!αφου η καινουργια μπαταρια li-ion εχει εσωτερικα μεσα στην μπαταρια το balanser και φωρτιζει κανωνικα απο την μηχανη!!
το ρευμα ειτε απο φωρτιστη ειτε απο την μηχανη περναει πρωτα απο το μπαλανσερ και μετα μειραζετε στα ισια στα κελια τις li-ion.

toyar
26/04/2018, 17:41
σε μεγαλο μπαταριαδικο που ρωτησα οταν πηρα τη δικια μου μου ειπαν οτι ο ctek (που ειχα παρει απο εκει παλαιοτερα) δεν κανει για λιθιου
εχουν δικους τους φορτιστες
αυτο εμαθα απο ειδικους αυτο λεω.......

devil's animal
26/04/2018, 17:58
σε μεγαλο μπαταριαδικο που ρωτησα οταν πηρα τη δικια μου μου ειπαν οτι ο ctek (που ειχα παρει απο εκει παλαιοτερα) δεν κανει για λιθιου
εχουν δικους τους φορτιστες
αυτο εμαθα απο ειδικους αυτο λεω.......



ενταξει, ειναι κριμα να αχρηστευθει ο φορτιστης για μια μπαταρια...:rolleyes:
γιατι το xr μπαταρια δεν εχει...μετα μενουν μονο τ'αμαξια...

αλλα να παρω και 2ο φορτιστη για μπαταρια λιθιου δεν το κοβω εφικτο...:nono:

toyar ξερουμε τι φορτιστες χρησιμοποιουν οι λιθιου? αν ειναι να το πηγαινω στον μαστορα για μια πληρη φορτιση μια στο τοσο...
αλλα και αυτος δεν ξερω τι εχει (ή τι θα επρεπε να εχει)...

toyar
26/04/2018, 18:44
δεν εχω ψαξει τι φορτιστη θελουν γιατι δεν προκειται να παρω
εβαλα λιθιου δοκιμαστικα στο cbf γιατι ηταν ιδια τιμη με yuasa taiwan οι οποιες δε μου βγαζουν ουτε 3 χρονια
αν βγαλει τα ιδια θα ξαναπαω σε μολυβδου
αν βγαλει παραπανω δε χρειαζομαι φορτιστη
υποτιθεται οτι οι λιθιου βγαζουν και εξαμηνο σε ακινησια
θα δειξει.....

andreastwin
26/04/2018, 19:59
παιδια επειδη εχω ασχοληθει αρκετα με τις li-ion και τις li-po εχω να σας πω τιν δικη μου αποψη και ας μην την οιοθετησει κανενας,ακομα και η φωρτηστες που ειναι εξιδικευμενη και φωρτιζουν [1] pd [2] li-po [3] li-ion [4] ni-mh [5] ni-cd απο τους οποιους εχω αρκετους λογω αερομοντελισμου δεινουν το αναλογω ρευμα με την καθε διαφορετικη μπαταρια,αλλα σαν παροχη ρευματος εχουν απο 12-14,5 volt οτι δηνη και μια μηχανη.την στηγμη που η μπαταρια εχει εσωτερικα μεσα τις το balanser το οποιο ιδα ο ιδιος στην εκθεση σε μια μπαταρια li-ion που ειχαν σε τομη και τους ρωτησα επι τουτου[το μπαλανσερ το εχει εσωτερικα η μπαταρια ] και η απαντηση δεν μπορουσε να ειναι αλλη,απο το ναι ειναι μεσα εσωτερικα για να φωρτιζετε απο την μηχανη.προσωπικα εγω αν ηθελα να φωρτησω την σιγκεκριμενει μπαταρια ,θα την φορτιζα με τον κλασικο φορτιση που εχω για την μοτο.
και οταν θα βαλω li-ion ετσι θα την φορτηζω [αυτη δικη μου αποψη] και οτι κανετε το κανετε με δικη σας ευθηνη.

ΥΓ.η μπαταριες li-ion και li-po αντεχουν αρκετα αρκει να μην της κανει βαθεια εκφωρτιση γιατη τοτε μπορει να καψουν ενα κελι.και απο 12,60 volt να πεσει στα 7,40 volt.αλλα πρεπει να εισαι πολλη σκραπας για να το κανεις αυτο,και ενω δεν περνει μπροστα να βαρας μιζα δυο ωρες.

DoctoR_k6
26/04/2018, 22:55
Πάρε μια Yuasa Japan από την αντιπροσωπεία (γύρω στα 85€ πήρα την δικιά μου) κ ξεμπερδεψες.
Κ ο φορτιστής δεν θα πάει χαμένος κ χρόνια αρκετά θα βγάλεις (9 δεν νομίζω αλλά κ 5-6 αν δεν έχει συναγερμό σίγουρα).

DrIoannis
27/04/2018, 05:34
Οι μπαταρίες λιθίου έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΟ πλεονέκτημα στο να ζυγίζουν ελάχιστα και να αποφορτίζονται με σχεδόν 10 φορές χαμηλότερο ρυθμό από τις κοινές μπαταρίες. Αν κάποιος θέλει αυτά τα πλεονεκτήματα πάει σε λιθίου.
Εγώ όπως έχω γράψει χρησιμοποιώ τα τελευταία 6-7 χρόνια χωρίς πρόβλημα. Απώλεια βάρους 3.2 κιλά σε σχέση με την stock μπαταρία.

g_m900
27/04/2018, 07:46
Εχω αυτη εδω και 5 χρονια σχεδον.
Την ειχα παρει 110€ αλλα μεσω προμηθευτη.
Μου κανει εντύπωση οτι πωλειται τοσο οταν πριν 5 χρονια ειχε 180.
Με εξαιρεση τον χειμωνα που δεν κινω πολυ την μηχανη... Ειναι κομπλε.
2 φορες που ξεφορτισε λογω 15μερης απουσιας και κρυου εβαλα τον φορτιστη απο τα... LIDL και σε 30λεπτα...μπορει και λιγοτερο ηταν παλι οκ.

s2k_1_
27/04/2018, 08:27
https://www.amazon.co.uk/Motorcycle-Battery-512901019-10Ah-YT12B-4-AGM-Kawasaki/dp/B00CXYPWEA

εγω εχω αυτη απο το Φεβρουαριο του '16 και δεν εχει βγαλει κανενα απολυτως προβλημα!

devil's animal
27/04/2018, 08:29
Οι μπαταρίες λιθίου έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΟ πλεονέκτημα στο να ζυγίζουν ελάχιστα και να αποφορτίζονται με σχεδόν 10 φορές χαμηλότερο ρυθμό από τις κοινές μπαταρίες. Αν κάποιος θέλει αυτά τα πλεονεκτήματα πάει σε λιθίου.
Εγώ όπως έχω γράψει χρησιμοποιώ τα τελευταία 6-7 χρόνια χωρίς πρόβλημα. Απώλεια βάρους 3.2 κιλά σε σχέση με την stock μπαταρία.

εχει χρειαστει να την συντηρησεις-φορτισεις αυτα τα χρονια? και αν ναι με τι φορτιστη?
τι χρηση κανεις στην μηχανη?



Εχω αυτη εδω και 5 χρονια σχεδον.
Την ειχα παρει 110€ αλλα μεσω προμηθευτη.
Μου κανει εντύπωση οτι πωλειται τοσο οταν πριν 5 χρονια ειχε 180.
Με εξαιρεση τον χειμωνα που δεν κινω πολυ την μηχανη... Ειναι κομπλε.
2 φορες που ξεφορτισε λογω 15μερης απουσιας και κρυου εβαλα τον φορτιστη απο τα... LIDL και σε 30λεπτα...μπορει και λιγοτερο ηταν παλι οκ.


ενδιαφερον το οτι φορτισε με "κανονικο" φορτιστη...
τωρα οσον αφορα την τιμη, ειναι αστα να πανε η κατασταση...
ζητανε οτι τους λειπει...
π.χ. η okyami για το δικο μου στην Ελλαδα εχει 186.. (https://www.skroutz.gr/s/8376452/Okyami-LITZ10S-210A-YTZ10S-YTX12-BS-YT12A-BS.html)
η ιδια μπαταρια απο Ιταλια χωρις τα μεταφορικα εχει 85€!! (https://www.ebay.com/itm/E07354-BATTERIA-LITIO-OKYAMI-YT12A-BS-APRILIA-RSV4-R-1000-FACTORY-2011/391067252402?epid=2075284025&hash=item5b0d6cb6b2:g:AJcAAOSwPhdU7y7d&vxp=mtr)

ακομα και τα μεταφορικα να βαλεις στον εναν θα πληρωσω 193€ και στον αλλον αντε να βαλω 20€ να ειμαι μεγαλοκαρδος...αν και την magneti marelli μου την στελνουν με 10€...απλα ο συγκεκριμενος πωλητης δεν εχει τιμη...θα παει στα 105€...

δλδ 90€ καπελακι λογω μεταφορικων....100€ σε καθαρο προϊον...ετσι γιατι μπορουν...:rolleyes:

Nikos988
27/04/2018, 12:55
Καλησπέρα.

Σε R1 2008, με καθημερινή χρήση, κάθε χειμώνα επί τέσσερα συνεχόμενα έτη, έμενα από μπαταρία. Με τα πρώτα κρύα, πάρκαρα τη μηχανή Παρασκευή απόγευμα και την Δευτέρα δεν έπαιρνε μπροστά! Κάθε ΣΚ έβαζα τον φορτιστή για να είμαι σίγουρος ότι θα πάρει! Άλλαξα συνολικά 4 μπαταρίες μαμά Yuasa (made in Japan) τις οποίες αγόραζα 100-110 ευρώ από την ΥΑΜΑΗΑ!
Στο τέλος βαρέθηκα και αγόρασα αυτήν: https://www.ballistic-batteries.com/product_info.php?cPath=141&products_id=426 στα 215 ευρώ (από Ελλάδα).
Τέσσερα χρόνια τώρα, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου! Την έχω αφήσει σχεδόν μήνα με συναγερμό και περιμετρικό και πήρε με την πρώτη μιζιά! Δεν έχει κάνει κιχ με τα κρύα! Δεν έχω βάλει ποτέ φορτιστή και μέχρι σήμερα δουλεύει άψογα!
Σχετικά με τον φορτιστή, κάνουν όλοι όσοι φορτίζουν αυτόματα χωρίς πρόβλημα. Απλά, υπάρχουν μπαταρίες με εσωτερικό balancer και άλλες χωρίς (όπως η δικιά μου). Σε αυτές που είναι χωρίς, καλό είναι μία φορά το χρόνο, να την βάζεις σε ειδικό φορτιστή με ενσωματωμένο balancer απλά και μόνο για να την "στρώσει" και να έρθουν όλα τα κελιά στην ίδια φόρτιση.
Εγώ προσωπικά δεν έχω βρει τον χρόνο να πάω από το μαγαζί που την πήρα να μου το κάνουν.

devil's animal
27/04/2018, 14:41
Καλησπέρα.

Σε R1 2008, με καθημερινή χρήση, κάθε χειμώνα επί τέσσερα συνεχόμενα έτη, έμενα από μπαταρία. Με τα πρώτα κρύα, πάρκαρα τη μηχανή Παρασκευή απόγευμα και την Δευτέρα δεν έπαιρνε μπροστά! Κάθε ΣΚ έβαζα τον φορτιστή για να είμαι σίγουρος ότι θα πάρει! Άλλαξα συνολικά 4 μπαταρίες μαμά Yuasa (made in Japan) τις οποίες αγόραζα 100-110 ευρώ από την ΥΑΜΑΗΑ!
Στο τέλος βαρέθηκα και αγόρασα αυτήν: https://www.ballistic-batteries.com/product_info.php?cPath=141&products_id=426 στα 215 ευρώ (από Ελλάδα).
Τέσσερα χρόνια τώρα, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου! Την έχω αφήσει σχεδόν μήνα με συναγερμό και περιμετρικό και πήρε με την πρώτη μιζιά! Δεν έχει κάνει κιχ με τα κρύα! Δεν έχω βάλει ποτέ φορτιστή και μέχρι σήμερα δουλεύει άψογα!
Σχετικά με τον φορτιστή, κάνουν όλοι όσοι φορτίζουν αυτόματα χωρίς πρόβλημα. Απλά, υπάρχουν μπαταρίες με εσωτερικό balancer και άλλες χωρίς (όπως η δικιά μου). Σε αυτές που είναι χωρίς, καλό είναι μία φορά το χρόνο, να την βάζεις σε ειδικό φορτιστή με ενσωματωμένο balancer απλά και μόνο για να την "στρώσει" και να έρθουν όλα τα κελιά στην ίδια φόρτιση.
Εγώ προσωπικά δεν έχω βρει τον χρόνο να πάω από το μαγαζί που την πήρα να μου το κάνουν.



κατατοπιστικοτατος!!
:a013::a013:

DrIoannis
28/04/2018, 02:07
εχει χρειαστει να την συντηρησεις-φορτισεις αυτα τα χρονια? και αν ναι με τι φορτιστη?
τι χρηση κανεις στην μηχανη?





...

Δυστυχώς ελάχιστη χρήση το Χειμώνα. 1 φορά την εβδομάδα καμιά 15λεπτη ή ανά 15 ημέρες κάτι πιο μακρινό. Καλοκαίρι πιο συχνά. 1 μόνο φορά που μου πήρε με την 3η χρησιμοποίησα φορτιστή. Λόγω ενσωματωμένο balancer με απλό φορτιστή που είχε όμως τις σωστές προδιαγραφές.

Zarko2
08/07/2018, 22:02
Είχα για τέσσερις μήνες φέτος τον χειμώνα αυτήν εδώ (http://www.energybatteries.gr/moto-batteries/mpataries-moto-lithiou-li-ion/skyrich-lfp-15-12v-4ah-105a-cca-ytx4l-bs-ytx5l-bs.html) την μπαταρία σε ένα Suzuki FX125, με άριστες εντυπώσεις. Πανάλαφρη σαν πούπουλο, η μίζα στο FX γυρνούσε σαν τρελή, καμία σχέση με οποιαδήποτε νορμάλ μπαταρία που είχα βάλει. Βέβαια, δεν την είχα ζορίσει και ιδιαίτερα σε αποφόρτιση, το μεγαλύτερο διάστημα που έμεινε το μηχανάκι σε ακινησία ήταν περίπου μια βδομάδα, και όταν έβαλα μπροστά το FX η μπαταρία δεν φαινόταν να είχε την παραμικρή πτώση στην τάση, και με το τεστ του μετρητή της έδειχνε φόρτιση στο 100%.

andreastwin
09/07/2018, 09:14
,αυτη η μπαταρια ειναι λιθιου, ειναι οτι ποιο δυνατο σε μπαταρια και σε διαρκεια χρονου.

andreastwin
03/08/2018, 12:00
http://www.energybatteries.gr/images/thumbnails/640/640/detailed/2/8904LFP-04-PLUS.jpg

μεχρι την παρασκευη ελεγα οτι εχω βαλει μια yuasha taiwan και την εχω δυο χρονια χωρις προβλημα, η μπαταρια σκοτωνε απο ρευμα. δευτερα απογευμα μπαταρια καπουτ. και σημερα πηγα και πηρα την μπαταρια αυτη 100 Ευρο με ενα χρονο εγγυηση. 12V 10Ah 300A (YTX12-BS, YTX14-BS, YTZ10S, YTZ12S,

andreastwin
03/08/2018, 13:44
ποιος ο λογος που δεν κανει ο φωρτιστης που ειχε για την πρωηγουμενη μπαταρια του!!!αφου η καινουργια μπαταρια li-ion εχει εσωτερικα μεσα στην μπαταρια το balanser και φωρτιζει κανωνικα απο την μηχανη!!
το ρευμα ειτε απο φωρτιστη ειτε απο την μηχανη περναει πρωτα απο το μπαλανσερ και μετα μειραζετε στα ισια στα κελια τις li-ion.

μιας και εβαλα και εγω μπαταρια ιλιθιου βρηκα και αυτες τις πληροφορίες που αναφερουν οτι για τον φωρτιστης, ναι μεν υπαρχει ειδικος, αλλα φωρτηζει και με απλο, αρκει να ειναι κατω απο 15 volt. σας βαζω και το κειμενο απο μεταφραση.


Κανονικό φορτιστή μετασχηματιστή
Αυτό είναι πολύ δημοφιλές φορτιστή με τον καταναλωτή. Φορτίζει μια μπαταρία σε συνεχές ρεύμα. Τα καλύτερα ποιοτικά μπορούν να μεταβούν αυτόματα για να συνεχίσουν τη λειτουργία φόρτισης επίπλευσης όταν φτάσει στο μέγιστο φορτίο τάσης. Έτσι μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί ως συντηρητής για μια μπαταρία Lead Acid. Για να φορτίσετε μια μπαταρία λιθίου Skyrich, βεβαιωθείτε ότι ο φορτιστής αυτός διαθέτει λειτουργία οριακής τάσης.

Έξυπνο φορτιστή 3 σταδίων

Αυτός είναι ο φορτιστής ποιότητας ένα πρόγραμμα φόρτισης τριών σταδίων: σταθερό φορτίο ρεύματος, φόρτιση σταθερής τάσης και χρέωση συντήρησης. Αυτός ο φορτιστής είναι πολύ κατάλληλος για τη φόρτιση μπαταρίας λιθίου Skyrich.

Φορτιστής αποθείωσης
Αυτός είναι ένας επαγγελματικός σχεδιασμένος φορτιστής που μπορεί να ανακτήσει τη σούλφωση σε μια μπαταρία Lead Acid μέσω φορτίου υψηλής τάσης ή παλμικού φορτίου. Αυτή η ρουτίνα θα βλάψει μια μπαταρία λιθίου λόγω του προγράμματος φόρτισης υψηλής τάσης. Μην εφαρμόζετε αυτό το είδος φορτιστή για φορτιστή μπαταρίας λιθίου Skyrich.

Φορτιστής πολλαπλών χρήσεων
Αυτός ο φορτιστής προσφέρει πολλές επιλογές φόρτισης ρεύματος. Κάνει δυνατή την γρήγορη φόρτιση, καθώς είναι διαθέσιμος ο ρυθμός πολλαπλής φόρτισης. Επειδή η μπαταρία λιθίου έχει σχεδιαστεί με υψηλή απόδοση ρυθμού μετά από αίτημα έκτακτης ανάγκης, είναι δυνατή η γρήγορη φόρτιση 10C. Φυσικά, το καλύτερο ποσοστό φόρτισης είναι πάντα μικρότερο από 5C. Συνιστώμενη τιμή φόρτισης μπορεί να βρεθεί στην ετικέτα φόρτισης.

Σημείο κλειδί:
Το πιο σημαντικό: βεβαιωθείτε ότι η φόρτιση της τάσης παραμένει πάντοτε κάτω από 15.0V. Φορτίο φόρτισης χαμηλότερο από 5C καλύτερα για μέγιστη ισχύ και διάρκεια ζωής της μπαταρίας.

RaGe_Raptor
03/08/2018, 14:07
Πάρε μια Yuasa Japan από την αντιπροσωπεία (γύρω στα 85€ πήρα την δικιά μου) κ ξεμπερδεψες.
Κ ο φορτιστής δεν θα πάει χαμένος κ χρόνια αρκετά θα βγάλεις (9 δεν νομίζω αλλά κ 5-6 αν δεν έχει συναγερμό σίγουρα).

αν και δεν έχει χρησιμότητα η πληροφορία,έτσι για την ιστορία να πω ότι η επίσημη αντιπροσωπεία φέρνει αυτές που φοράνε πάνω από καινούρια,δλδ Furukawa κι όχι Yuasa. αυτά :)

DoctoR_k6
03/08/2018, 14:30
αν και δεν έχει χρησιμότητα η πληροφορία,έτσι για την ιστορία να πω ότι η επίσημη αντιπροσωπεία φέρνει αυτές που φοράνε πάνω από καινούρια,δλδ Furukawa κι όχι Yuasa. αυτά :)

Made in Japan να λεει κ ας γραφει ο,τι θελει. :lol:

Ζεύκας
03/08/2018, 15:42
άρα εγώ -που δεν σκαμπάζω πολύ από ηλεκτρολογικά- που έχω έναν συντηρητή 12V ctek
μπορώ να συντηρώ όλες τις μπαταρίες λιθίου ή μόνo αυτές που έχουν balancer?

andreastwin
03/08/2018, 17:34
άρα εγώ -που δεν σκαμπάζω πολύ από ηλεκτρολογικά- που έχω έναν συντηρητή 12V ctek
μπορώ να συντηρώ όλες τις μπαταρίες λιθίου ή μόνo αυτές που έχουν balancer?

[1] με απλο φορτιστη μονο αυτες που εχουν balance και ο φορτιστης δεν ξεπερναει τα 14,5 volt.
[2] οσες δεν εχουν balance φορτιζωνται με ειδικο φορτιστη ο οποιος εχει αυτος balance και κανεις την μπαταρια οτι θελεις .τις κανεις αποφορτιση --τις κανεις storage. κτλ. https://hobbyking.com/media/catalog/product/cache/1/image/660x415/17f82f742ffe127f42dca9de82fb58b1/2/_/2_21_17.jpg

αυτος ειναι ενας απο τους φορτιστες που εχω. για οποια παιδια δεν ξερουν,φορτιζη θα ελεγα σχεδον ολες τις μπαταριες.

Features:
• Microprocessor controlled
• Delta-peak sensitivity (NiMH/NiCd)
• Individual cell balancing
• Li-ion, LiPo, LiFe and LiHv capable
• Ni-Cd, NiMH and Pb capable
• Large range of charge currents
• Store function allows safe storage current
• Time limit function
• Input voltage monitoring. (Protects car batteries at the field)
• Data storage (Store up to 5 packs in memory)
• Battery break in and cycling.



Specs:
Input Voltage: 10~18V
Circuit Power: Max Charge: 50W / Max Discharge: 5W
Charge Current Range: 0.1~6.0A
Discharge Current Range: 0.1~2A
NiMH/NiCd Cells: 1~16
LiIon/LiPoly Cells: 1~6
Pb battery Voltage: 2~20V
Weight: 355g

husby
04/08/2018, 00:27
εχω shorai made japan 7 χρονια τωρα...ακομα ειναι οπως στην αρχη φοβερη μπαταρια και ποιοτητα κατασκευης.αξιζει τα ευρο της με το παραπανω.δεν εχει χρειαστει ακομα να φορτιστει.

basilis_k6
04/08/2018, 00:52
άρα εγώ -που δεν σκαμπάζω πολύ από ηλεκτρολογικά- που έχω έναν συντηρητή 12V ctek
μπορώ να συντηρώ όλες τις μπαταρίες λιθίου ή μόνo αυτές που έχουν balancer?

να μπεις στο site της ctek να κατεβάσεις το λεπτομερές μάνουαλ να δεις αν εχει desulfation mode. αν έχει δεν κάνει.

andreastwin
04/08/2018, 09:50
εχω shorai made japan 7 χρονια τωρα...ακομα ειναι οπως στην αρχη φοβερη μπαταρια και ποιοτητα κατασκευης.αξιζει τα ευρο της με το παραπανω.δεν εχει χρειαστει ακομα να φορτιστει.

https://www.shoraidirect.com/images/200884-500x500/case4.png
αν εβρισκα αυτην την μπαταρια στην ελλαδα σιγουρα θα επερνα αυτη. γιατη οπως ειδα εχει το balance εξωτερικα τις μπαταριας οπως φενετε στην φωτογραφια ακριβος στο κεντρο που φαινονται τα πινακια.

Stathis21
20/12/2018, 23:21
Στο 990 ,η μπαταρία που είχε "μαμά" (YUASA-Made in Japan-Gel)έβγαλε απροβλημάτιστα 6,5 χρόνια και αλλάχτηκε προληπτικά ,πριν από ταξίδι στο εξωτερικό. Έβαλα μια Banner gel και στο 7μηνο ,σε μια πρωινή παγωνιά, τα έφτυσε.........μόλις η μέρα μαλάκωσε ,η μπαταρία ζωντάνεψε..............πέρασε με τον φορτιστή "αγκαλιά" ο πρώτος χειμώνας και μόλις ξαναέπιασαν τα κρύα ,μία από τα ίδια! Μετά από προτροπή ηλεκτρολόγου (μου είπε ότι όλες οι gel ,έχουν "θέμα" με τα δυνατά κρύα) θα πάω και εγώ σε λιθίου! Είμαι ανάμεσα σε δύο ....... Skyrich 11Ah LFP-4 Plus ή SHIDO!

TsoliasGR
21/12/2018, 12:38
Εγώ πάντως έβαλα μια κινέζικη λιθίου στο sym magic εδω και 5 μήνες και μια φορά την μανιβέλα δεν την έχω χρησιμοποιήσει.Και βαράω τουλάχιστον 50-60 μιζιές την μέρα.Το βολτόμετρο δεν το έχω δεί ποτέ κάτω από 12.1v

teogtp
21/12/2018, 12:59
Εγώ πάντως έβαλα μια κινέζικη λιθίου στο sym magic εδω και 5 μήνες και μια φορά την μανιβέλα δεν την έχω χρησιμοποιήσει.Και βαράω τουλάχιστον 50-60 μιζιές την μέρα.Το βολτόμετρο δεν το έχω δεί ποτέ κάτω από 12.1v

Όταν φτάσεις στο insight (https://mars.nasa.gov/insight/) παίξε μας τα φώτα να καταλάβουμε.....

toyar
05/01/2019, 17:33
update
η μπαταρια εκλεισε 14 μηνες
η μηχανη εμεινε τις τελευταιες 15 μερες ακινητη σε θερμοκρασιες αθηνας 2-8 περιπου
σημερα πριν μιζαρω μετρησα 13+ volt
με θερμοκρασια 4 βαθμους στο μιζαρισμα αρχικα δεν μπορουσε αλλα μετα απο λιγο συνηλθε και γυρισε καπως κουρασμενα
αφου εκανα 2-3 χλμ επανηλθε πληρως
το γονατισμα πιθανον οφειλεται στα καρβουνακια της μιζας κι οχι στην μπαταρια
μπαταρια μολυβδου δεν ειχε τοσο καλη συμπεριφορα και ακομα κι αν εβαζε μπρος μηδενιζε το ρολοι απο πτωση τασης
συνεχιζουμε.....

DrIoannis
05/01/2019, 18:32
Όλες οι μπαταρίες λιθίου στο κρύο και από καινούργιες στην 1η-2η μιζιά μπορεί να μην πάρουν. Είναι θέμα χημείας.

basilis_k6
05/01/2019, 18:48
Όλες οι μπαταρίες λιθίου στο κρύο και από καινούργιες στην 1η-2η μιζιά μπορεί να μην πάρουν. Είναι θέμα χημείας.

αυτο^

αν δεν εχεις καταναλωτη (φωτα κυριως) να ζεσταθει λιγο πριν μιζάρεις μπορει να μεινεις εκει κανα 10λεπτο. ειναι ενα απο τα μειονεκτήματα τους και γιαυτο δεν πουλάνε και πολύ σε κρυες χωρες τυπου καναδα.

toyar
05/01/2019, 19:57
α ναι;
οκ να το ξερω για την επομενη φορα

g_m900
05/01/2019, 21:06
Εμενα παντως μια Skyrich που πηρα και εχω κανα 2μηνο...εβγαλε κανα μηνα σχεδον στο κρυο χωρις να κινηθει το μηχανακι και οταν πηγα να βαλω μπρος... Πηρε λες και του εβαλα νεφτι στον κωλο!!!
Τσακμακι λεμε.
Για Tdm900 με μιζα 15 χρονων μιλαμε.

RaGe_Raptor
05/01/2019, 21:44
Εμενα παντως μια Skyrich που πηρα και εχω κανα 2μηνο...εβγαλε κανα μηνα σχεδον στο κρυο χωρις να κινηθει το μηχανακι και οταν πηγα να βαλω μπρος... Πηρε λες και του εβαλα νεφτι στον κωλο!!!
Τσακμακι λεμε.
Για Tdm900 με μιζα 15 χρονων μιλαμε.

99€ την βρίσκω για το δικό μου,φορτίζεται ,λέει,και με φορτιστή απλό αρκεί να μην "δίνει" πάνω από 15v και να μην έχει παλμικό mode κι άρχισαν να μου μπαίνουν ιδέες...

basilis_k6
05/01/2019, 21:57
Εμενα παντως μια Skyrich που πηρα και εχω κανα 2μηνο...εβγαλε κανα μηνα σχεδον στο κρυο χωρις να κινηθει το μηχανακι και οταν πηγα να βαλω μπρος... Πηρε λες και του εβαλα νεφτι στον κωλο!!!
Τσακμακι λεμε.
Για Tdm900 με μιζα 15 χρονων μιλαμε.
σημασια εχει ποση θερμοκρασια ειχε οταν πατησες μιζα

99€ την βρίσκω για το δικό μου,φορτίζεται ,λέει,και με φορτιστή απλό αρκεί να μην "δίνει" πάνω από 15v και να μην έχει παλμικό mode κι άρχισαν να μου μπαίνουν ιδέες...
κάποιες έχουν εσωτερικο balancer αλλα οι περισσοτεροι φορτιστες δεν κάνουν γιατι ΔΕΝ εχουν off σε αυτο το mode.

RaGe_Raptor
05/01/2019, 21:59
σημασια εχει ποση θερμοκρασια ειχε οταν πατησες μιζα

κάποιες έχουν εσωτερικο balancer αλλα οι περισσοτεροι φορτιστες δεν κάνουν γιατι ΔΕΝ εχουν off σε αυτο το mode.

μιλάω συγκεκριμένα για την Skyrich κι αυτά που γράφω υπάρχουν στο site τους.

basilis_k6
05/01/2019, 22:10
μιλάω συγκεκριμένα για την Skyrich κι αυτά που γράφω υπάρχουν στο site τους.

συγκεκριμένα κάποιες skyrich έχουν bms (ισως ολες αλλα κάπου ειχα δει εναν που ελεγε οτι η δικη του δεν εχει σε παλαιο ποστ ξενου φορουμ). Για τον φορτιστη πρεπει να δεις το μανουαλ, αυτο ηθελα να σου πω.

andreastwin
06/01/2019, 09:40
την skyrich την εχω βαλει και εγω απο τις 3/8/18 ,και με αυτα τα κρυα προφανος εγω δεν την κυκλοφοραω γιατη εχω και το μικρο για υπηρετρια, αλλα οταν την ξεσκεπαζω για να την βαλω μπροστα να δουλεψει λιγο, περνει με την μια.για φωρτηση απ'οτι ειχα ρωτησει το μαγαζι δεν θελει πανω απο 14,5 v. εχει μπαλανσερ εσωτερικο η μπαταρια και μπαλανσαρι μονη της.οι αποψεις διιστανται για τις λιθιου,αλλα εμενα με εσωσε.

Triathlon 7
24/02/2019, 20:08
Τα φώτα σας οι γνώστες παρακαλώ. Μετά από τρία απροβλημάτιστα χρόνια, η μπαταρία (https://www.yuasabatteries.com/battery/ytz10s/) τα έφτυσε και λέω να την αντικαταστήσω με αυτήν εδώ (https://www.motorparts.com.gr/eshop/%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1-skyrich-lfp-4-plus-%CE%B9%CF%8C%CE%BD%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BB%CE%B9%CE%B8%CE%AF%CE%BF%CF%85-12v-10ah-cca-300a-detail.html). Η Yuasa άντεξε την καθημερινή χρήση του συναγερμού με περιμετρικό, πολλές φορές επί 24ώρου βάσεως, χωρίς να φορτιστεί ποτέ, αφού ο παλαιός μου φορτιστής αγνοείται εδώ και χρόνια.
Να προχωρήσω στην αλλαγή; Αν ναι, να πάρω και έναν καλό φορτιστή; Τι προτείνεται;

basilis_k6
24/02/2019, 20:24
Τα φώτα σας οι γνώστες παρακαλώ. Μετά από τρία απροβλημάτιστα χρόνια, η μπαταρία (https://www.yuasabatteries.com/battery/ytz10s/) τα έφτυσε και λέω να την αντικαταστήσω με αυτήν εδώ (https://www.motorparts.com.gr/eshop/%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1-skyrich-lfp-4-plus-%CE%B9%CF%8C%CE%BD%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BB%CE%B9%CE%B8%CE%AF%CE%BF%CF%85-12v-10ah-cca-300a-detail.html). Η Yuasa άντεξε την καθημερινή χρήση του συναγερμού με περιμετρικό, πολλές φορές επί 24ώρου βάσεως, χωρίς να φορτιστεί ποτέ, αφού ο παλαιός μου φορτιστής αγνοείται εδώ και χρόνια.
Να προχωρήσω στην αλλαγή; Αν ναι, να πάρω και έναν καλό φορτιστή; Τι προτείνεται;

τι μηχανάκι έχεις?

Triathlon 7
24/02/2019, 20:31
τι μηχανάκι έχεις?

CB 500XA

basilis_k6
24/02/2019, 22:37
CB 500XA

δεν βρισκω νοημα να μειωσω βάρος σε αυτο το μηχανάκι. Αν το ειχα εγω θα εβαζα μια καλή μολυβδου. Ειδικα εφοσον εχω συναγερμο.

andreastwin
25/02/2019, 09:56
την ιδια ακριβος εχω βαλει σε cb 1300 https://www.motorparts.com.gr/eshop/%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1-skyrich-lfp-4-plus-%CE%B9%CF%8C%CE%BD%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BB%CE%B9%CE%B8%CE%AF%CE%BF%CF%85-12v-10ah-cca-300a-detail.html απο τον αυγουστο του 18. ησυχασε το κεφαλι μου απο το αν θα παρει μπροστα μετα απο 10-20-30 μερες ακινησια.περνει με την μια μπροστα , φωρτιζει πολυ γρηγορα, για φωρτιστη μην δωσεις τιποτα τρελλα λεφτα και με εναν απλο κανεις δουλεια σου ανετα, αρκει να μην ξεπερναει τα 14,5 volt. ασε που δεν θα χρειαστη να την φωρτησεις ποτε.

Triathlon 7
25/02/2019, 10:48
δεν βρισκω νοημα να μειωσω βάρος σε αυτο το μηχανάκι. Αν το ειχα εγω θα εβαζα μια καλή μολυβδου. Ειδικα εφοσον εχω συναγερμο.
Δεν σκοπεύω στη μείωση του βάρους, αν και είναι ευπρόσδεκτη ακόμα και σε μία Gold Wing. Σκέφτομαι μήπως να έβαζα κάτι πιο σύγχρονο, τώρα που οι τιμές είναι πλέον ίδιες και στις δύο.


την ιδια ακριβος εχω βαλει σε cb 1300 https://www.motorparts.com.gr/eshop/%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1-skyrich-lfp-4-plus-%CE%B9%CF%8C%CE%BD%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BB%CE%B9%CE%B8%CE%AF%CE%BF%CF%85-12v-10ah-cca-300a-detail.html απο τον αυγουστο του 18. ησυχασε το κεφαλι μου απο το αν θα παρει μπροστα μετα απο 10-20-30 μερες ακινησια.περνει με την μια μπροστα , φωρτιζει πολυ γρηγορα, για φωρτιστη μην δωσεις τιποτα τρελλα λεφτα και με εναν απλο κανεις δουλεια σου ανετα, αρκει να μην ξεπερναει τα 14,5 volt. ασε που δεν θα χρειαστη να την φωρτησεις ποτε.

Συναγερμό έχεις; Διαβάζω ότι όταν τον χρησιμοποιείς για μεγάλο διάστημα, οι μολύβδου είναι καταλληλότερες. Βλέπω όμως ότι οι απόψεις διίστανται και εγώ σήμερα - το πολύ αύριο - πρέπει να παραγγείλω την καινούργια.

sapila racing
25/02/2019, 10:57
Δεν σκοπεύω στη μείωση του βάρους, αν και είναι ευπρόσδεκτη ακόμα και σε μία Gold Wing. Σκέφτομαι μήπως να έβαζα κάτι πιο σύγχρονο, τώρα που οι τιμές είναι πλέον ίδιες και στις δύο.



Συναγερμό έχεις; Διαβάζω ότι όταν τον χρησιμοποιείς για μεγάλο διάστημα, οι μολύβδου είναι καταλληλότερες. Βλέπω όμως ότι οι απόψεις διίστανται και εγώ σήμερα - το πολύ αύριο - πρέπει να παραγγείλω την καινούργια.

Skyrich LFP4 έχω βάλει κι εγώ στο R6 που έχω για την πίστα και την χρησιμοποιώ και στο Pantah μου και είναι μια χαρά, την έχω 10 μήνες.
Το θέμα είναι οτι κανείς δεν μπορεί να σου πει τι θα κάνει αυτη η μπαταρία σε 3-4 χρόνια καθώς κανένας δεν την έχει τόσο καιρό αφού αυτες οι μπαταρίες δεν έχουν πολύ καιρό που ειναι στην αγορά. Εχει κατω απο 2 χρόνια που τις ξέρω εγω κι έψαχνα για τετοιες μπαταρίες στην Ελληνικη αγορά.

Αυτη που εβαλες link του πέφτει σίγουρα too much του CB500X.

Triathlon 7
25/02/2019, 11:03
Αυτη που εβαλες link του πέφτει σίγουρα too much του CB500X.

Διάβασα, εγώ ο ημιάσχετος με τα ηλεκτρικά, ότι σε λιθίου καλό είναι να βάζουμε όσο μεγαλύτερη παίρνει. Το παλληκάρι που έγραφε φαινόταν να ξέρει καλά τι γράφει.

sapila racing
25/02/2019, 11:15
Διάβασα, εγώ ο ημιάσχετος με τα ηλεκτρικά, ότι σε λιθίου καλό είναι να βάζουμε όσο μεγαλύτερη παίρνει. Το παλληκάρι που έγραφε φαινόταν να ξέρει καλά τι γράφει.

Eγώ έχω την απλή LFP-4 και βάζει μπρός άνετα το Pantah που κανονικά έχει μεγαλύτερη μπαταρία απ το CB500X σου.

To θέμα που πρέπει να σε ενδιαφέρει ειναι οτι δεν έχουμε ακόμα δεδομένα για την διάρκειά τους.

basilis_k6
25/02/2019, 14:53
Διάβασα, εγώ ο ημιάσχετος με τα ηλεκτρικά, ότι σε λιθίου καλό είναι να βάζουμε όσο μεγαλύτερη παίρνει. Το παλληκάρι που έγραφε φαινόταν να ξέρει καλά τι γράφει.

σωστα διάβασες. αν κινησαι συχνα δεν θα εχεις θεμα με το συναγερμο. μην την βάλεις ποτε σε απλο φορτιστη. 9/10 δεν εγινε τιποτε. 1/10 δεν εχουν μηχανακι.

BLiTzER
25/02/2019, 15:51
Ναι, αλλά τώρα θα σε αναλάβω εγώ γιατί με κούρασες.

:*

o teos
25/02/2019, 15:55
Ναι, αλλά τώρα θα σε αναλάβω εγώ γιατί με κούρασες.

:*

That's when he knew he fucked up:eek:

sniper
25/02/2019, 15:59
That's when he knew he fucked up:eek:
Από τον Πλίτσερ; Αυτός δεν ξέρει καν τα εμότικονς. :tooth:

Triathlon 7
26/02/2019, 22:39
Η μπαταρία (https://www.motorparts.com.gr/eshop/%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1-skyrich-lfp-4-plus-%CE%B9%CF%8C%CE%BD%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BB%CE%B9%CE%B8%CE%AF%CE%BF%CF%85-12v-10ah-cca-300a-detail.html) αγοράστηκε και τοποθετήθηκε. Ο κατασκευαστής προτείνει αυτόν εδώ (https://mototriti.gr/motoaccessories/parts/data/16071.asp) σαν φορτιστή - συντηρητή. Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο μέχρι περίπου 100 ευρώ; Ιδανικά να φορτίζει και μολύβδου.

viper1
27/02/2019, 09:16
Θέλω να προσθέσω ότι όσοι έχετε μπαταρίες ιόντων λιθίου και ΔΕΝ έχουν ενσωματωμένο Balancer προμηθευτητε τον κατάλληλο φορτιστή διαφορετικά θα γίνει ζημιά στην μπαταρία αλλά και σε εσάς . Μην την φορτίζετε μέσα στο σπίτι και αφύλαχτη . Το φαινόμενο thermal runaway από το οποίο υποφέρουν είναι επικίνδυνο και μπορεί να προκαλέσει πυρκαγιά .
Αντιμετώπιση σε περίπτωση φωτιάς είναι η ψύξη της μπαταρίας με νερό η οποιοδήποτε μη εύφλεκτο υγρό .
Πυροσβεστήρας Κονεως halon κλπ. Δεν είναι αποτελεσματικοί .

andreastwin
27/02/2019, 10:18
Θέλω να προσθέσω ότι όσοι έχετε μπαταρίες ιόντων λιθίου και ΔΕΝ έχουν ενσωματωμένο Balancer προμηθευτητε τον κατάλληλο φορτιστή διαφορετικά θα γίνει ζημιά στην μπαταρία αλλά και σε εσάς . Μην την φορτίζετε μέσα στο σπίτι και αφύλαχτη . Το φαινόμενο thermal runaway από το οποίο υποφέρουν είναι επικίνδυνο και μπορεί να προκαλέσει πυρκαγιά .
Αντιμετώπιση σε περίπτωση φωτιάς είναι η ψύξη της μπαταρίας με νερό η οποιοδήποτε μη εύφλεκτο υγρό .
Πυροσβεστήρας Κονεως halon κλπ. Δεν είναι αποτελεσματικοί .

Πως φαινεται ο ανθρωπος που εχει ασχοληθη με μοντελιστικα,και μαλλον με αερο.

viper1
27/02/2019, 11:28
Πως φαινεται ο ανθρωπος που εχει ασχοληθη με μοντελιστικα,και μαλλον με αερο.

Και όχι μόνο.....

17inchwheeler
04/03/2019, 10:22
για αυτες τις μπαταριες,αυτος ο φορτιστης ειναι καταλληλος??

https://www.aliexpress.com/item/Battery-Lipro-Balance-Charger-iMAX-B6-charger-Lipro-Digital-Balance-Charger-12v-5A-Power-Adapter-Charging/32720830074.html

viper1
04/03/2019, 11:20
για αυτες τις μπαταριες,αυτος ο φορτιστης ειναι καταλληλος??

https://www.aliexpress.com/item/Battery-Lipro-Balance-Charger-iMAX-B6-charger-Lipro-Digital-Balance-Charger-12v-5A-Power-Adapter-Charging/32720830074.html

Αυτός είναι κατάλληλος για μπαταρίες που χρησιμοποιούνται σε τηλεκατευθυνόμενα

17inchwheeler
04/03/2019, 11:55
Αυτός είναι κατάλληλος για μπαταρίες που χρησιμοποιούνται σε τηλεκατευθυνόμενα

επειδη ειμαι λιγο αδαης και μου τον συνεστησε ανθρωπος που φτιαχνει τετοιες μπαταριες για μοτ/κλετες
ειναι ακαταλληλος?η' δεν ειναι ο ενδεδειγμενος?
δε θα την φορτισει?κανει για balancing τουλαχιστο?

συγνωμη για τις ριπες των ερωτησεων αλλα τον εχω αγορασει και θελω να ξερω εαν πρεπει να τον δουλεψω

viper1
04/03/2019, 12:14
επειδη ειμαι λιγο αδαης και μου τον συνεστησε ανθρωπος που φτιαχνει τετοιες μπαταριες για μοτ/κλετες
ειναι ακαταλληλος?η' δεν ειναι ο ενδεδειγμενος?
δε θα την φορτισει?κανει για balancing τουλαχιστο?

συγνωμη για τις ριπες των ερωτησεων αλλα τον εχω αγορασει και θελω να ξερω εαν πρεπει να τον δουλεψω

Αν στον συστήσει ο φίλος γιατί δεν τον Ρωτάς λεπτομέρειες? Εγώ τον έχω για τα μοντέλα και μόνο

basilis_k6
04/03/2019, 13:44
Αν στον συστήσει ο φίλος γιατί δεν τον Ρωτάς λεπτομέρειες? Εγώ τον έχω για τα μοντέλα και μόνο
ειναι οντως rc charger αλλα μπορει να δουλεψει αν ο χρηστης ξέρει ακριβως τι μπαταρία κραταει στα χερια του να "κάνει τη δουλεια του"
Ξέρει ομως ο χρηστης αν ειναι πχ τρίσελη η μπαταρια που έχει στο μηχανάκι και ποσο ρευμα πρεπει να της δωσει?

https://www.moto.gr/forums/newreply.php?do=newreply&p=2982496

ρωτα τον φιλου σου πως τον χρησημοποιει η δειξε μας ακριβως την μπαταρια που πηρες.

stefanos
04/03/2019, 15:20
ειναι οντως rc charger αλλα μπορει να δουλεψει αν ο χρηστης ξέρει ακριβως τι μπαταρία κραταει στα χερια του να "κάνει τη δουλεια του"
Ξέρει ομως ο χρηστης αν ειναι πχ τρίσελη η μπαταρια που έχει στο μηχανάκι και ποσο ρευμα πρεπει να της δωσει?



Και πες ότι ο χρήστης ξέρει, το μηχανάκι πώς θα το μάθει?

BLiTzER
04/03/2019, 15:39
Η τρίσελη μπαταρία βοηθάει στο άνετο τρικάβαλο;

basilis_k6
04/03/2019, 15:50
Και πες ότι ο χρήστης ξέρει, το μηχανάκι πώς θα το μάθει?

το μηχανάκι τι να μάθει? η μπαταρια ειναι για μηχανάκι, δουλευει στο μηχανακι. ο φορτιστης ομως ειναι για 100 μπαταριες και θέλει ρυθμιση απο τον χρηστη για να κάνει τη δουλεια του. btw δεν ξερω ποσο αξιοπιστο ειναι το τροφοδοτικο του φορτιστη. τα κινεζικα budget τροφοδοτικα έχουν καψει πολλα σπιτια. μην τα αφηνετε μονα τους να δουλευουν.

stefanos
04/03/2019, 17:48
το μηχανάκι τι να μάθει? η μπαταρια ειναι για μηχανάκι, δουλευει στο μηχανακι. ο φορτιστης ομως ειναι για 100 μπαταριες και θέλει ρυθμιση απο τον χρηστη για να κάνει τη δουλεια του. btw δεν ξερω ποσο αξιοπιστο ειναι το τροφοδοτικο του φορτιστη. τα κινεζικα budget τροφοδοτικα έχουν καψει πολλα σπιτια. μην τα αφηνετε μονα τους να δουλευουν.

Εάν η μπαταρία είναι για μηχανάκι τότε τι balancing συζητάμε?

basilis_k6
04/03/2019, 17:52
Εάν η μπαταρία είναι για μηχανάκι τότε τι balancing συζητάμε?

εννοεις οτι θα αναλάβει το εσωτερικο balancer?

stefanos
04/03/2019, 18:24
εννοεις οτι θα αναλάβει το εσωτερικο balancer?

Απο την μιά ναι από την άλλη εάν μιλάμε για shorai η άλλες που έχουν βίσμα για balancer ,αυτό δεν ταιριάζει με τα των RC.

basilis_k6
04/03/2019, 18:55
Απο την μιά ναι από την άλλη εάν μιλάμε για shorai η άλλες που έχουν βίσμα για balancer ,αυτό δεν ταιριάζει με τα των RC.

θεωρητικα πάντα, εφοσον η shorai και η καθε shorai με ειδικο βυσμα φορτιστη, οταν φορτιζει απο τη μοτοσυκλετα κάνει balancing πάλι με το εσωτερικο. οποτε αν φορτισεις εσυ με rc charger κατευθείαν στους πόλους (κλασσικα) με σωστο ρευμα εισαι οκ. Το θέμα ειναι ο επεξεργαστης του rc charger θα βλέπει την μπαταρια οπως μια απλη λιπο που δεν εχει κυκλωμα μεσα? δεν ξερω πως γινετε η δουλεια αλλα πιστευω οτι αν ξερεις τα χαρακτηριστικα της μπαταριας σου τουλαχιστον θα δινεις το σωστο current για να ειναι οκ η μπαταρια.

viper1
04/03/2019, 20:53
Το εργοστάσιο κατασκευής της μπαταρίας θα αναφέρει και τους φορτιστές που μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

coolfever
26/02/2020, 09:21
Εγώ εχω ένα KAZER και είχα αλλάξει 5 μπαταρίες μολύβδου τα τελευταία 3 χρόνια . Είχα βάλει όλες τις μάρκες YUASA , GK ,Varta , κλπ, οι μπαταριες ψοφαγανε μετα απο μια σαιζόν.
Απελπισμένος έβαλα πριν ενάμιση χρόνο μια Skyrich λιθιου και γυρνάει την μίζα πριν πατησω το κουμπι...μονο με την σκεψη..χαχα
Απιστευτη δυναμη χωρίς να έχω ριξει μια μανιβελια απο τοτε που την εβαλα επανω.

OldMan
26/02/2020, 16:14
Ωρες ωρες ειμαστε σκετη απελπισία... :(:(:(

Parking
27/02/2020, 08:10
Εγώ ξέρω ότι λέγανε παλιά οι μπαρμπάδες μου
Αν το χει βάλει εκεί ο γιαπωνέζος κάτι ξέρει
(μην το πειράζεις το γμδ)

Stathis21
18/01/2021, 19:36
Σε 990 Adventure ,είχα βάλει ,τέλη του '18, λιθίου Skyrich Plus με 300 cca! Δουλεύει τέλεια ,αλλά θέλει τα "δικά" της.....και εξηγώ! Σε θερμοκρασίες κάτω από τους 6 βαθμούς, θέλει προθέρμανση (ή κάποια λεπτά με τα φώτα αναμμένα ,ή δυο τρεις μιζιές)και δεν έχει χρειαστεί φόρτιση( κάνει και απλός φορτιστής ,αλλά δεν την φορτίζει σωστά) !Επίσης δεν έχει κανένα θέμα με την ακινησία! Περισσότερες λεπτομέρειες αναφέρει στην σελίδα του αντιπροσώπου! https://www.batteryclub.gr/blog-news/ti-prepei-na-xerete-gia-mpataria-lithiou

dorso
18/01/2021, 20:05
Με άλλη μπαταρία είχες θέμα στο 990? Γιατί εγώ με μια motobatt αν το αφήσω καμία εβδομάδα μετά δεν παίρνει..

Acacius
18/01/2021, 22:27
Αν σε αφήνει μετά από εβδομάδα από μπαταρία πιο πιθανό μου φαίνεται να έχεις κάποια διαρροή ή/και πράγματα που λειτουργούν συνέχεια (συναγερμός, gps). Έχεις κοιτάξει αν τραβάει ρεύμα σβηστό;

Stathis21
19/01/2021, 20:11
Με άλλη μπαταρία είχες θέμα στο 990? Γιατί εγώ με μια motobatt αν το αφήσω καμία εβδομάδα μετά δεν παίρνει..

με την μαμά Yuasa ,ήμουνα οκ για 6,5 χρόνια και την άλλαξα προληπτικά πριν από ταξίδι στο εξωτερικό.....έβαλα τότε μια Banner gel(μου την πρότεινε κατάστημα) αλλά μετά από 7 μήνες σε κάποια δυνατά κρύα ,"μας χαιρέτησε" (μόλις μαλάκωνε το κρύο ,έπαιρνε κανονικά).Διαπίστωσα ότι τα Αμπερ εκκίνησης ήταν μόλις 190.....πολύ λίγα για το 990......τεσπα ....έβαλα τότε την Skyrich και μέχρι τώρα είμαι οκ!!!!!!!! το μόνο θέμα ,είναι η προθέρμανση στο πολύ κρύο!Στην μαμά yuasa ,τα CCA είναι 230 και στην skyrich plus 300+

Triathlon 7
19/01/2021, 22:46
Σε 990 Adventure ,είχα βάλει ,τέλη του '18, λιθίου Skyrich Plus με 300 cca! Δουλεύει τέλεια ,αλλά θέλει τα "δικά" της.....και εξηγώ! Σε θερμοκρασίες κάτω από τους 6 βαθμούς, θέλει προθέρμανση (ή κάποια λεπτά με τα φώτα αναμμένα ,ή δυο τρεις μιζιές)και δεν έχει χρειαστεί φόρτιση( κάνει και απλός φορτιστής ,αλλά δεν την φορτίζει σωστά) !Επίσης δεν έχει κανένα θέμα με την ακινησία! Περισσότερες λεπτομέρειες αναφέρει στην σελίδα του αντιπροσώπου! https://www.batteryclub.gr/blog-news/ti-prepei-na-xerete-gia-mpataria-lithiou

+ 1
Ακριβώς την ίδια. Κανένα πρόβλημα μετά από δύο χρόνια. Ούτε φόρτιση, ούτε τίποτα. Η μηχανή έχει μείνει και πάνω από δέκα ημέρες σε ακινησία, με τον συναγερμό και το περιμετρικό του μόνιμα οπλισμένα και μετά η μίζα γύριζε σαν υστερική! (όπως πάντα). Η εργοστασιακή μπαταρία τα έπαιξε στο ίδιο διάστημα και με την ίδια χρήση. Για την προθέρμανση της, μου έχει γίνει συνήθεια πλέον να γυρίζω το κλειδί στο ON (οπότε ανάβουν και τα φώτα), μέχρι να βάλω κράνος, γάντια, να βγάλω λουκέτα και τελικά να πατήσω μίζα.

sapila racing
30/01/2021, 18:41
Τελικά φαίνεται οτι οι Skyrich αξιζουν και με το παραπάνω. Κι εξηγω τι εννοώ.
Εχω μια Skyrich LFP4 εδω και σχεδόν 3 χρόνια και όχι μόνο δεν έχει κανένα πρόβλημα αλλά ακόμα κι όταν πίστεψα οτι την πέθανα αυτη ξαναζωντάνεψε.
Την είχα πάρει για να την χρησιμοποιω στο R6 που ειναι track bike και παει μόνο πίστα 1 φορά τον χρόνο και να την βάζω και στο Pantah όταν το χρησιμοποιώ.
Ετσι είχα πάρει την LFP4 που αρκεί και για το Pantah ενω του R6 του πέφτει μεγάλη.
Ολα καλά λοιπόν μέχρι που την έβαλα στο Pantah και πήγα Μεγαρα σε ενα event τον Οκτώβριο 2020.
Το Pantah έχει μια μικρή διαρροή που δεν εχει εξιχνιαστεί ακόμα κι έτσι πρέπει παντα μετα την χρήση να αποσυνδέω την μπαταρία, αλλά εκείνη την ημέρα το ξέχασα.
Το πήρα χαμπάρι μετά απο σχεδόν μια εβδομάδα και η μπαταρία είχε φτάσει να δείχνει 3 Volt στο πολύμετρο.
Σύμφωνα με αυτα που ήξερα η μπαταρία δεν θα επανερχόταν αφού οι οδηγιες αναφέρουν οτι αν η τάση πέσει κάτω απο ένα σημείο καλύτερα να την πετάξεις.
Εγώ την έβαλα σε εναν ήπιο φορτιστή που βγάζει 500 mA για μερικές ώρες και ανέβασε 12,5 Volt αλλά μετά απο λίγες ημέρες είχε πέσει στα 10,5.
Την ξαναφόρτισα αλλες 2 φορές και τελικά επανήλθε πλήρως!
Καπου εκει η μπαταρία του Hornet 900 αρχισε να ζορίζεται λόγω ηλικίας, κρύου και ακινησίας κι έτσι την έβαλα στο Hornetνα δω αν είναι ΟΚ στην χρήση πλέον.
Εκτοτε κανένα πρόβλημα και συνεχίζει μετά απο 2 μήνες να γυρίζει την μίζα σφαίρα χωρίς κανένα πρόβλημα!

Οταν ανοίξει η κατάσταση θα πάρω κι άλλη μια και τα R6/Pantah εμειναν χωρίς.

toyar
30/01/2021, 18:58
εχω κι εγω μια αντιστοιχη αλλα λιγοτερα αμπερωρια
διανυει τον 3ο χειμωνα και μιζαρει τρελα
στο πολυ κρυο τωρα δισταζει λιγο αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν φταιει αυτη η η μιζα
την ειχα παρει οσο μια yuasa taiwan και δειχνει να εχει πολλη ζωη ακομα
να σημειωσω οτι στο μηχανακι μου φθηνες και ακριβες δεν περναγαν τα 3 χρονια και οτι λογω δουλειας 3 μερες τη βδομαδα μιζαρω μερικες δεκαδες φορες τη μερα

sapila racing
30/01/2021, 19:02
εχω κι εγω μια αντιστοιχη αλλα λιγοτερα αμπερωρια
διανυει τον 3ο χειμωνα και μιζαρει τρελα
στο πολυ κρυο τωρα δισταζει λιγο αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν φταιει αυτη η η μιζα
την ειχα παρει οσο μια yuasa taiwan και δειχνει να εχει πολλη ζωη ακομα
να σημειωσω οτι στο μηχανακι μου φθηνες και ακριβες δεν περναγαν τα 3 χρονια και οτι λογω δουλειας 3 μερες τη βδομαδα μιζαρω μερικες δεκαδες φορες τη μερα

Στο πολύ κρύο συμβαίνει αυτό με τις Lifepo4.
H λύση ειναι πριν μιζάρεις να ανοιξεις διακόπτη και φώτα για λίγο για να ζεσταθεί η μπαταρία. Μετά θα πατήσεις μίζα και θα στροφάρει κανονικά.

toyar
30/01/2021, 19:16
ναι το γνωριζω και το κανω
απλα εμενα στο κρυο κατι ενοχλει η την εντολη του ρελε η τα καρβουνακια και στο πρωτο πατημα ψιλοδισταζουν

mangelasakis
02/02/2021, 20:50
Ρε παιδιά τώρα με την καραντίνα σε συνδιασμό και με το κρύο έμεινα από μπαταρία στο hornet του 2007. Αξίζει να βάλω λιθίου; Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω και φορτιστή για λιθίου για να την φορτίζω ειδικά τον χειμώνα που δεν την πολυκινω οπότε θα πρέπει να πάρω και φορτιστή. Αλλά αν άξιζει χαλάλι της. Εσείς τι θα προτείνατε;

doctor_john
02/02/2021, 20:56
Αν έχεις χώρο για την κλειστού τύπου και δεν σε νοιάζει το βάρος της, καλύτερα όχι.
Ότι και να διαλέξεις, βγάζε τον πόλο και βάζε την τάπα του όταν δεν κινείται για μέρες.

mangelasakis
02/02/2021, 21:22
Αν έχεις χώρο για την κλειστού τύπου και δεν σε νοιάζει το βάρος της, καλύτερα όχι.
Ότι και να διαλέξεις, βγάζε τον πόλο και βάζε την τάπα του όταν δεν κινείται για μέρες.
Σε ευχαριστώ το πρόβλημα είναι πως την παρκάρω στην πυλωτη και δεν μπορώ να την αποσύνδεσω λόγο συναγερμού. Οπότε να βάλω καλύτερα απλή μπαταρία και όχι λιθίου;

doctor_john
02/02/2021, 21:55
Nα σου προτείνει καλύτερα κάποιος φίλος που έχει διαβάσει περισσότερο τις λιθίου, μήπως στην παρούσα σε συμφέρει.
Βλέπω ότι έχουν σχεδόν ίδιες τιμές τα μοντέλα που έχουν όγκο. Οι μικρές ακατέβατες...

mangelasakis
02/02/2021, 22:28
Η αλήθεια είναι ότι στις καλές επώνυμες μπαταρίες για το μοντέλο που χρειάζομαι δεν έχουν μεγάλη διαφορά στην τιμή οι κλειστού τύπου σε σχέση με τις λιθίου. Σε κάποιες περιπτώσεις μάλιστα η λιθίου είναι και πιο φτηνή. Οπότε σκέφτομαι η να πάω σε σχετικά φτηνή κλειστή τύπου η σε λιθίου με την ελπίδα ότι θα διαρκέσει περισσότερο.

Volpad
03/02/2021, 00:02
H λιθίου δεν έχουν μεγάλες χωρητικότητες για να μπορείς να την αφήσεις πολύ καιρό με συναγερμό.

Στις λιθίου, αν δεν έχεις τίποτα να τραβάει (όπως ο συναγερμός), μπορείς να αφήσεις τον πόλο πάνω για μεγάλα διαστήματα χωρίς να χρειάζονται φόρτιση.
Οι συμβατικές μολύβδου παρόλο που χάνουν φορτίο με το καιρό απο μόνες τους, είναι μονόδρομος αν έχεις συναγερμό, λόγο χωρητικότητας.

OldMan
09/02/2021, 15:13
Με συγχωρειτε που επεμβαινω αλλα το προβλημα ειναι η ανυπαρξία φορτιστή Λιθίου για συντήρηση ή οτι το συστημα φορτισης της μοτο ειναι για Μολυβδου..??