PDA

View Full Version : Upside down yay or nay?



Kostas_dev
23/05/2016, 17:53
Ομολογουμένως τα upside down ειναι πιο όμορφα απο τα συμβατικά πιρούνια. :) Για παράδειγμα --> https://www.ohlins.com/product/universal-usd-black/

Θα ήθελα να βάλω σε CBF1000 2007 ABS ("το παλιό") καθαρά για λόγους ομορφιάς άλλα όπου το αναφέρω λαμβάνω μουτζες και περιπαιχτικά σχόλια.:rotflmao:

Τι πιστεύετε εσείς? :look:

Υπάρχουν πιθανότητες να μπουν μονο τα καλάμια χωρίς μετατροπές? Απο τι μηχανάκι θα έπρεπε να βρουμε ωστε να μην εχουμε θέματα?

BabisStinson
23/05/2016, 18:37
Do it! Αν τα καταφέρεις σχετικά εύκολα πες και σε μας να ξέρουμε :-) Ίσως πιο εύκολο (και οικονομικό...) να είναι να βρεις μπροστινό ολόκληρο από κάποια άλλη μοτοσικλέτα της εταιρείας.

Dant3
23/05/2016, 18:43
Αν εισαι τυχερος και δε θελουν φαγωμα οι τιμονοπλακες για να μπουν τα καλαμια,ταιριαζει ο αξονας και δε χρειαζεται και τιποτα αποστατες η αλλο αξονα,ταιριαζουν οι δαγκανες και δε θελουν πλακιδια η αποσταστες και οτι αλλο που δε μου ρχεται,ε κανε το.
Απλα βαλε ενα της προκοπης μπας και δεις και καμια ουσιαστικη διαφορα εκτος απο εμφανιση(προφανως οχι ohlins,παιρνεις 2ο cbf με τη τιμη του καινουργιο)

basiliss13
23/05/2016, 19:32
και εγώ θα έβαζα.....

τιμονοπλακες αλλαγή σίγουρα....το θέμα είναι να βρείς αυτές που ταιριάζουν για να μην αλλάξει η κάστερ.....η κάστερ εξαρτάται και από την γωνια του λαιμού στο πλαίσιο,αλλα και από της τιμονοπλακες...

RENZ
24/05/2016, 07:26
H κάστερ αλλάζει μόνο με κόψιμο-ράψιμο σκελετού ... ή με μεταβολή του ύψους του εμπρός ή πίσω μέρους (π.χ. με διαφορετικού μήκους πιρούνι ή αμορτισέρ).
Αυτό που μεταβάλλεται με διαφορετικές τιμονόπλακες είναι το ίχνος (trail).

stam2
24/05/2016, 08:29
εμένα πάλι μου αρέσουν και τα συμβατικά....

359479

κι ας είναι και ohlins, δεν πειραζει...

basiliss13
24/05/2016, 16:20
H κάστερ αλλάζει μόνο με κόψιμο-ράψιμο σκελετού ... ή με μεταβολή του ύψους του εμπρός ή πίσω μέρους (π.χ. με διαφορετικού μήκους πιρούνι ή αμορτισέρ).
Αυτό που μεταβάλλεται με διαφορετικές τιμονόπλακες είναι το ίχνος (trail).

η αξονική του λαιμού με την αξονική στα καλαμια σε πολλές μοτοσικλέτες δεν είναι παράλληλες.....και την διαφορα την κάνουν τα κέντρα από της τιμονοπλακες,αν παράδειγμα στην δικη μου οι τιμονοπλακες δίνουν +5 μοίρες,και της αλλάξω με της δικέ σου που δίνουν +2 μοίρες,θα μεταβληθεί η caster,και ως αποτέλεσμα και το ίχνος.....

αν όμως επιλέξω σωστές ανάλογες πλάκες,και ο άξονας τροχού παραμείνει στο ίδιο σημείο με σχέση την αξονική του καλαμιού,δεν θα αλλάξει τίποτα,και θα έχω το μπροστινό που θέλω......εκεί πήγαινε η παρατήρηση μου,και αν, και όταν ασχοληθεί με το ψάξιμο θα τα βρει μπροστά του

RENZ
25/05/2016, 08:30
η αξονική του λαιμού με την αξονική στα καλαμια σε πολλές μοτοσικλέτες δεν είναι παράλληλες.....και την διαφορα την κάνουν τα κέντρα από της τιμονοπλακες,αν παράδειγμα στην δικη μου οι τιμονοπλακες δίνουν +5 μοίρες,και της αλλάξω με της δικέ σου που δίνουν +2 μοίρες,θα μεταβληθεί η caster,και ως αποτέλεσμα και το ίχνος.....

αν όμως επιλέξω σωστές ανάλογες πλάκες,και ο άξονας τροχού παραμείνει στο ίδιο σημείο με σχέση την αξονική του καλαμιού,δεν θα αλλάξει τίποτα,και θα έχω το μπροστινό που θέλω......εκεί πήγαινε η παρατήρηση μου,και αν, και όταν ασχοληθεί με το ψάξιμο θα τα βρει μπροστά του
Γωνία κάστερ είναι η γωνία του λαιμού σε σχέση με την κατακόρυφο, οπότε δεν επηρεάζεται από τις πλάκες.
Αυτό που λες για το ότι τα καλάμια μπορεί να μην είναι παράλληλα με το λαιμό το έχω δει μόνο σε κατασκευές τσόπερ για να αυξήσουν εύκολα την κλίση του πιρουνιού (για αισθητικούς λόγους) χωρίς παρέμβαση στο σκελετό, οπότε μειώνουν το ίχνος και ... την ευστάθεια.

sapila racing
25/05/2016, 10:47
Γωνία κάστερ είναι η γωνία του λαιμού σε σχέση με την κατακόρυφο, οπότε δεν επηρεάζεται από τις πλάκες.
Αυτό που λες για το ότι τα καλάμια μπορεί να μην είναι παράλληλα με το λαιμό το έχω δει μόνο σε κατασκευές τσόπερ για να αυξήσουν εύκολα την κλίση του πιρουνιού (για αισθητικούς λόγους) χωρίς παρέμβαση στο σκελετό, οπότε μειώνουν το ίχνος και ... την ευστάθεια.

Καστερ δεν ειναι η γωνία του λαιμού σε σχέση με την κατακόρυφο, αλλά η γωνία του πηρουνιού σε σχέση με την κατακόρυφο.
Συνήθως συμπίπτουν σε μοτο παραγωγής, αλλά δεν είναι κι απαραίτητο!
πχ στην φωτό η καστερ εχει αλλάξει απο τις πλάκες.

RENZ
25/05/2016, 12:15
Συγχωρέστε με αλλά επιμένω για το ορισμό του τι είναι καστερ.
http://www.cycleworld.com/2015/05/22/cycle-world-tips-and-tricks-understanding-motorcycle-rake-and-trail
https://en.wikipedia.org/wiki/Caster_angle

sapila racing
25/05/2016, 12:31
Συγχωρέστε με αλλά επιμένω για το ορισμό του τι είναι καστερ.
http://www.cycleworld.com/2015/05/22/cycle-world-tips-and-tricks-understanding-motorcycle-rake-and-trail
https://en.wikipedia.org/wiki/Caster_angle

Μπορεί να επιμένεις, αλλά παλι λαθος κάνεις.

Αν θέλεις πες μου ποιά θεωρείς οτι είναι η καστερ στην φωτό που έβαλα παραπάνω.
Η γωνία μεταξύ λαιμού και κατακόρυφου ή η γωνία μεταξύ καλαμιών και κατακόρυφου?

sapila racing
25/05/2016, 12:36
Αν συνεχίζεις να επιμένεις οτι η καστερ ειναι πάντα και υποχρεωτικά η γωνία μεταξύ του λαιμού και κατακόρυφου, διαβασε εδω:
http://www.tonyfoale.com/Articles/RakeEx/RakeEx.htm

:wave2:

sapila racing
25/05/2016, 12:40
Και για να απαντήσω και στον Kostas_dev, εγώ δεν θα την έκανα αυτη την μόντα, και μαλιστα σε CBF.

Πολύ μπλέξιμο για το τίποτα κατα την γνωμη μου αφού η μοτοσυκλέτα έχει ενα πηρούνι που της ταιριάζει μια χαρά.
Φυσικά μπορείς ξοδέψεις χρήμα και να ταιράξεις ενα USD και να το κανεις και με τρόπο που να ταιριάξει κι αυτό, αλλά δεν θα σου προσφέρει και τίποτα παραπάνω.
Και βέβαια εκτός της τιμονόπλακας που θα πρπεπεο να ταιριάξει στον λαιμό, θα πρέπει να υπολογίσεις και το κόστος για άξονες κλπ, αποστατες δαγκανώνγια να μπουν στο νεο πηρούνι κλπ.
Εκτός κι αν αλλάξεις και τροχό και φρένα κλπ φυσικά.

RENZ
25/05/2016, 12:54
Αν συνεχίζεις να επιμένεις οτι η καστερ ειναι πάντα και υποχρεωτικά η γωνία μεταξύ του λαιμού και κατακόρυφου, διαβασε εδω:
http://www.tonyfoale.com/Articles/RakeEx/RakeEx.htm

:wave2:

Στις πρώτες δοκιμές, γίνεται σύγκριση συμπεριφοράς της μοτό μεταβάλλοντας τη γωνία τοποθέτησης του πιρουνιού χωρίς μεταβολή της γεωμετρίας - καστερ (ναι επιμένω) και ίχνους χωρίς αισθητή διαφορά πέραν της χειρότερης λειτουργίας της ανάρτησης. Μετά τοποθετεί εναλλακτικό σύστημα το οποίο σαφώς βελτιώνει τη λειτουργία της ανάρτησης.
Και μια ερώτηση: Στα R26, R27, R50 και R69 πώς προσδιορίζεται κατά την άποψή σου η κάστερ;

RENZ
25/05/2016, 12:59
Sorry μόλις είδα ότι όντως μεταβάλει την κάστερ. Τοποθετεί νέο λαιμό και μεταδίδει την κίνηση από το τιμόνι με μπάρες. Οπότε το άρθρο δε έρχεται σε αντίθεση με ότι υποστηρίζω.

Kostas_dev
25/05/2016, 15:18
Τελικά το θέμα θα έπρεπε να μπει στο τομέα "Σκέψεις και Προβληματισμοί" :P

Νταξ δεν νομιζω οτι πρέπει να αλλάζουμε την γεωμετρία της μηχανής. Παμε σε SS αν ειναι και με λιγοτερα λεφτα...
Γενικά δεν ηξερα αν βγαίνουν καλάμια 41mm που μαλλον αυτο δεν γίνεται γιατι η "μποτα" ειναι στο πανω μερος οποτε θελει 43mm...(δεν το ηξερα)
Επίσης δεν ηξερα απο τι μηχανακι μπορεις να βρεις τιμονοπλακα σετακι με καλαμια κτλ ωστε να μπει κατευθειαν χωρις ομως κλιπ ον (δηλαδη να μην παρεις απο SS μηχανακι που εχει κλιπον)

panos_zip
25/05/2016, 18:12
Και για να απαντήσω και στον Kostas_dev, εγώ δεν θα την έκανα αυτη την μόντα, και μαλιστα σε CBF.

Πολύ μπλέξιμο για το τίποτα κατα την γνωμη μου αφού η μοτοσυκλέτα έχει ενα πηρούνι που της ταιριάζει μια χαρά.
Φυσικά μπορείς ξοδέψεις χρήμα και να ταιράξεις ενα USD και να το κανεις και με τρόπο που να ταιριάξει κι αυτό, αλλά δεν θα σου προσφέρει και τίποτα παραπάνω.
Και βέβαια εκτός της τιμονόπλακας που θα πρπεπεο να ταιριάξει στον λαιμό, θα πρέπει να υπολογίσεις και το κόστος για άξονες κλπ, αποστατες δαγκανώνγια να μπουν στο νεο πηρούνι κλπ.
Εκτός κι αν αλλάξεις και τροχό και φρένα κλπ φυσικά.

Όπως επίσης και το ότι δεν θα κλειδώνει το τιμόνι με τις νεες τιμονόπλακες.

Καλά τα λένε οι προλαλήσαντες. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ασχοληθείς.

sapila racing
25/05/2016, 22:14
Στις πρώτες δοκιμές, γίνεται σύγκριση συμπεριφοράς της μοτό μεταβάλλοντας τη γωνία τοποθέτησης του πιρουνιού χωρίς μεταβολή της γεωμετρίας - καστερ (ναι επιμένω) και ίχνους χωρίς αισθητή διαφορά πέραν της χειρότερης λειτουργίας της ανάρτησης. Μετά τοποθετεί εναλλακτικό σύστημα το οποίο σαφώς βελτιώνει τη λειτουργία της ανάρτησης.
Και μια ερώτηση: Στα R26, R27, R50 και R69 πώς προσδιορίζεται κατά την άποψή σου η κάστερ;

Tα R26, 27,50 κλπ έχουν μπροστινό Earles, οπου και παλι η caster ορίζεται απο την γωνία μεταξύ μεταξύ της ευθείας που ορίζεται απο το ανω μέρος της ανάρτησης (πανω στην οποία εδράζεται και το αμορτισερ) και της κατακόρυφου.
Νομίζω οτι το σχήμε με το earles της ELM για Κ100 sidecar το δείχνει καθάρά.
Βλέπεις 2 γωνίες, λόγω του οτι οι πλάκες είναι κι εδώ με κλίση ως προς τον λαιμό.

Αυτό το πηρούνι είναι οτι πρέπει για sidecar μια και δεν βυθίζεται, αντίθετως εκτείνεται λίγο στο φρενάρισμα, και μπορεί να δουλέψει με μικρό trail ωστε νε μην είναιο πανβαρυ το τιμόνι.
Το Earles στα BMW είμαι και ρυθμιζόμενο, στην ουσία αλλάζει και η καστερ και το trail, ανάλογα την χρήση solo η sidecar.
Εχω R26 και ποτέ μου δεν το χώνεψα αυτό το πηρούνι, παραείναι ελαφρύ και δεν έχει feedback. Aν είχα καλάθι θα μου άρεσε μάλλον!




Sorry μόλις είδα ότι όντως μεταβάλει την κάστερ. Τοποθετεί νέο λαιμό και μεταδίδει την κίνηση από το τιμόνι με μπάρες. Οπότε το άρθρο δε έρχεται σε αντίθεση με ότι υποστηρίζω.

Ξέρεις οτι υπάρχουν και μοτο παραγωγής όπου χωρίς να αλλάξεις τον λαιμό, αλλάζεις την κάστερ? Αλλάζεις βέβαια με αυτόν τον τρόπο την έδραση της ανω κσι κάτω πλάκας.
Εχω μαλιστα τέτοια μοτοσυκλέτα. :)

sapila racing
25/05/2016, 22:19
Τελικά το θέμα θα έπρεπε να μπει στο τομέα "Σκέψεις και Προβληματισμοί" :P

Νταξ δεν νομιζω οτι πρέπει να αλλάζουμε την γεωμετρία της μηχανής. Παμε σε SS αν ειναι και με λιγοτερα λεφτα...
Γενικά δεν ηξερα αν βγαίνουν καλάμια 41mm που μαλλον αυτο δεν γίνεται γιατι η "μποτα" ειναι στο πανω μερος οποτε θελει 43mm...(δεν το ηξερα)
Επίσης δεν ηξερα απο τι μηχανακι μπορεις να βρεις τιμονοπλακα σετακι με καλαμια κτλ ωστε να μπει κατευθειαν χωρις ομως κλιπ ον (δηλαδη να μην παρεις απο SS μηχανακι που εχει κλιπον)

Δεν έχεις κι άδικο για το 'Αναζητήσεις Προβληματισμοί΄. :D
Και να εβρισκες τέτοιο ΄σετάκι΄ πάλι θα έπρεπε όπως σου έγραψα παραπάνω να δείς τι αξονα θα θέλει στον τροχό και να τον ταιριάξεις με τον τροχό σου, πως θα βαλεις τις δαγκανες αν δεν παρεις και τις δαγκανες του USD, και δεν θα κλειδώνει όπως πολύ σωστά επισήμανε ο panos_zip, κλπ κλπ.
Βαλε ενα καλό αμορτισέρ πίσω αν δεν έχεις, έτσι θα έχεις μια πραγματικά καλή βελτίωση.
:beer:

doctoras
26/05/2016, 07:11
Just gor the records υπάρχει και κάτι άλλο μεγάλη μετατροπή βέβαια, αυτός πάντρεψε στο cbf1000fa αναρτήσεις τροχούς φρένα εξάτμιση απο το cb1000r που ήταν ίδια γενιάς ίδιου έτους κατασκευής και ίδιων ή παραπλήσιων προδιαγραφών(με 120mm διαδρομές αναρτήσεων όπως τα cbf)
take a look

sapila racing
26/05/2016, 09:02
Just gor the records υπάρχει και κάτι άλλο μεγάλη μετατροπή βέβαια, αυτός πάντρεψε στο cbf1000fa αναρτήσεις τροχούς φρένα εξάτμιση απο το cb1000r που ήταν ίδια γενιάς ίδιου έτους κατασκευής και ίδιων ή παραπλήσιων προδιαγραφών(με 120mm διαδρομές αναρτήσεων όπως τα cbf)
take a look

Μπορώ να πω οτι έχει γίνει πολύ ωραίο!

Grafton 505
26/05/2016, 21:15
Just gor the records υπάρχει και κάτι άλλο μεγάλη μετατροπή βέβαια, αυτός πάντρεψε στο cbf1000fa αναρτήσεις τροχούς φρένα εξάτμιση απο το cb1000r που ήταν ίδια γενιάς ίδιου έτους κατασκευής και ίδιων ή παραπλήσιων προδιαγραφών(με 120mm διαδρομές αναρτήσεων όπως τα cbf)
take a look


Αυτή η φωτογραφεία είναι το CB1000r με φώτοσοπ μόνο το φαίρινγk από το CBF1000f.