PDA

View Full Version : Λαστιχάκι σε φρένα



nikos_abel
24/05/2016, 12:08
Κατα την αλλαγή των τακακίων, το κυκλωμένο λαστιχάκι βλακωδώς αφαιρέθηκε.
Συντόμως θα λυθεί για να επανατοποθετηθεί, αλλά να κάνω μια ερώτηση
τι ακριβώς κάνει;

359505

zannisvel
24/05/2016, 12:18
Η δικη μου δαγκανα αποτελειται απο δυο κομματια, το ενα ειναι σταθερο και βιδομενο πανω στο καλαμι και το αλλο που κανει τη κινηση προς τη δισκοπλακα οταν φρεναρεις και την επιστροφη οταν αφηνεις τη μανετα, εκει εδραζει ενας πυρος και γρασσο. Εχει να κανει με την κινηση της ελευθερης μεριας της δαγκανας κατα το φρεναρισμα.

Ο λογος που υπαρχει αυτο το λαστιχακι ειναι για να μην κανει θορυβο ο πυρος απο συντονισμους οταν ειναι μεσα σε αυτη τη φωλια που για να κινηται ελευθερα ειναι μεγαλυτερης διατομης.

Παλαιότερα μου ειχε πεσει η δαγκανα κατω και φυσικα στραβωσε εκεινο το σημειο και δεν αφηνε το πυρο να κινηται ελευθερα και το τακακι ακουμπουσε μονιμα το δισκο αφου δε μπορουσε να επιστρεψει ελευθερα προς τα πισω.

Ελπιζω να μη σε μπερδεψα!!

mikes
24/05/2016, 21:45
το λαστιχακι αυτό προστατευει τον οδηγο-συρτη της δαγκανας από σκονες και νερα, ώστε να τον κρατει καθαρο και λιπασμενο για να μπορει η δαγκανα να δουλευει ελευθερα..

stam2
25/05/2016, 08:15
είναι ένας τύπος τσιμούχας που στεγανοποιεί ελαφρώς τον πείρο-οδηγό ο οποίος καθοδηγεί την παλινδρομική κίνηση της μισής δαγκάνας. Είναι και μία μικρή αποθήκη γράσσου ώστε να μην μένει ποτέ αλίπαντος ο πείρος, διότι αν στεγνώσει, η τριβή θα τον χαλάσει.

george.S
25/05/2016, 08:20
καλημερα

τι ειδους γρασσο βαζουμε ?
εχω ενα κοκινο υψηλων θερμοκρασιων και εχω και λιθιου
τι ειναι προτιμοτερο ?

ευχαριστω

nikos_abel
25/05/2016, 08:32
Κοι ευχαριστώ, να, το γρασάκι δεν θα το σκεφτόμουν να βάλω :beer:

stam2
25/05/2016, 09:17
το κόκκινο είναι χαλκού και είναι για εφαρμογές που ανεβάζουν αρκετά μεγάλες θερμοκρασίες, όπως τα μπουζόνια του μοτέρ πάνω στα οποία βιδώνεται η εξάτμιση.
το λιθίου είναι καταλληλότερο.

george.S
25/05/2016, 17:53
καλημερα

τι ειδους γρασσο βαζουμε ?
εχω ενα κοκινο υψηλων θερμοκρασιων και εχω και λιθιου
τι ειναι προτιμοτερο ?

ευχαριστω

καλησπερα λεω να μην ανοιξω καινουργιο θεμα αφου υπαρχει αυτο
γνωριζει κανενας ποιο γρασσο ειναι καλυτερο ?

toyar
25/05/2016, 20:48
οι φρεναδες εχουν ειδικο γρασσο για γλυστρες μαλλον το κοκκινο που αναφερεις

amyroukai
25/05/2016, 21:13
Εγώ τόσο στα αξονάκια όσο και πίσω από το τακάκι βάζω το χαλκού που βάζω και στο exup. Τώρα που το σκέφτομαι, προσφάτως πήρα και ένα κόκκινο αλλά λέει 500 βαθμούς φαρενάιτ. Λίγοι δεν είναι για φρένο;

stam2
26/05/2016, 08:30
καλημερα

τι ειδους γρασσο βαζουμε ?
εχω ενα κοκινο υψηλων θερμοκρασιων και εχω και λιθιου
τι ειναι προτιμοτερο ?

ευχαριστω


το κόκκινο είναι χαλκού και είναι για εφαρμογές που ανεβάζουν αρκετά μεγάλες θερμοκρασίες, όπως τα μπουζόνια του μοτέρ πάνω στα οποία βιδώνεται η εξάτμιση.
το λιθίου είναι καταλληλότερο.


καλησπερα λεω να μην ανοιξω καινουργιο θεμα αφου υπαρχει αυτο
γνωριζει κανενας ποιο γρασσο ειναι καλυτερο ?

συγνώμη, μήπως είμαι αόρατος?

@amyroukai το χαλκού δεν είναι κατάλληλο γι'΄αυτή τη χρήση. Πρώτον το συγκεκριμένο σημείο, δηλαδή η γλίστρα της δαγκάνας δεν ανεβάζει τόσο υψηλούς βαθμούς για να χρειάζεται να βάλεις χαλκού (κόκκινο).
Δεύτερον, το χαλκού έχει πιο χοντρόκοκκη σύνθεση με αποτέλεσμα αν μπαίνει σε εφαρμογές στις οποίες υπάρχει τριβή από κίνηση μερών, να φθείρει τα κινούμενα μέρη. Η γλίστα όπως είπα και πάνω, εκτελεί παλινδρομική κίνηση και το λάθος γράσσο θα φθείρει/λιώσει σιγά σιγά περιμετρικά τον πείρο ο οποίος αφού μικρύνει σε διάμετρο (ελάχιστα από την τριβή), θα αποκτήσει μποσικα. Μετά θα έρθουν κι άλλες φθορές...

george.S
26/05/2016, 08:37
συγνώμη, μήπως είμαι αόρατος?

@amyroukai το χαλκού δεν είναι κατάλληλο γι'΄αυτή τη χρήση. Πρώτον το συγκεκριμένο σημείο, δηλαδή η γλίστρα της δαγκάνας δεν ανεβάζει τόσο υψηλούς βαθμούς για να χρειάζεται να βάλεις χαλκού (κόκκινο).
Δεύτερον, το χαλκού έχει πιο χοντρόκοκκη σύνθεση με αποτέλεσμα αν μπαίνει σε εφαρμογές στις οποίες υπάρχει τριβή από κίνηση μερών, να φθείρει τα κινούμενα μέρη. Η γλίστα όπως είπα και πάνω, εκτελεί παλινδρομική κίνηση και το λάθος γράσσο θα φθείρει/λιώσει σιγά σιγά περιμετρικά τον πείρο ο οποίος αφού μικρύνει σε διάμετρο (ελάχιστα από την τριβή), θα αποκτήσει μποσικα. Μετά θα έρθουν κι άλλες φθορές...

ευχαριστω πολυ

amyroukai
26/05/2016, 08:47
Έχω copper grease που έχει χρώμα... χαλκού σαν να έχει ρινίσματα. Αυτό βάζω. Τώρα αν είναι λάθος... οκ δεκτον.

stam2
26/05/2016, 09:23
ακριβώς, ψήγματα χαλκού είναι που χρησιμοποιούνται ως καταλύτης για το copper grease...

amyroukai
26/05/2016, 10:23
Αφού το πιάσαμε το πράγμα, αν ο χαλκός τρώει δια της τριβής τα αξονάκια, γιατί στο καλό το προτείνουν για το EXUP αυτό το χαλκόχρωμο, σαν λιπαντικό για το κλαπέτο μέσα στην εξάτμιση και τον μηχανισμό του απ' έξω;

toyar
26/05/2016, 10:28
ρε παιδια ο χαλκος σε σχεση με τον ανοξειδωτο χαλυβα ειναι μαρμελαδα πως θα τον φαει;
ο ρολος του χαλκου στο γρασσο ειναι για να αυξανει τη θερμικη αγωγιμοτητα

stam2
26/05/2016, 10:59
έχω κάνει σέρβις σε δαγκάνες αρκετές φορές, αγοράζοντας πάντα τα μαμά ανταλλακτικά. Της yamaha ειδικά που θυμαμαι πρόσφατα είχε μέσα ένα φακελάκι με κόκκινο γράσσο. Αν είναι χαλκού ή κάτι άλλο δεν το ξέρω...

toyar και το λάστιχο σε σχέση με το αλουμίνιο είναι πιο μαλακό, αλλά αν δεις μετά από 20 χρόνια τριβής, λαστιχένια μαρκούτσια πάνω σε αλουμινένιες τιμονόπλακες ποιός νικάει στο θέμα τριβής, θα εκπλαγείς....

σε ένα από τα ωραία πραγματάκια που είχε γράψει ο sonic22 πριν μας αφήσει/τον αφήσουμε, ήταν αυτό:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=137285

διαβάστε τι λέει στο χαλκού.

toyar
26/05/2016, 12:32
τα σωματιδια χαλκου μπορουν να κανουν ζημια σε ρουλεμαν και αξονες γιατι εκει εχουμε μεγαλες ταχυτητες περιστροφης και μεγαλες επιφανειακες πιεσεις
η γλυστρα της δαγκανας δεν δουλευει σε τετοιες συνθηκες, η κινηση μεταξυ γλυστρας-φωλιας ειναι ελαχιστη
εκει το λιπαντικο καλυπτει την επιφανεια σταθερα για να μην οξειδωνεται και αν βαλεις απλο γρασσο θα ξεραθει αμεσως λογω της μεταδοσης θερμοτητας απο τα φρενα

stam2
26/05/2016, 12:42
τα σωματιδια χαλκου μπορουν να κανουν ζημια σε ρουλεμαν και αξονες γιατι εκει εχουμε μεγαλες ταχυτητες περιστροφης και μεγαλες επιφανειακες πιεσεις
η γλυστρα της δαγκανας δεν δουλευει σε τετοιες συνθηκες, η κινηση μεταξυ γλυστρας-φωλιας ειναι ελαχιστη
εκει το λιπαντικο καλυπτει την επιφανεια σταθερα για να μην οξειδωνεται και αν βαλεις απλο γρασσο θα ξεραθει αμεσως λογω της μεταδοσης θερμοτητας απο τα φρενα

Δεν είμαι ισχυρογνώμων.
Πιθανόν έτσι όπως το ακούω να ισχύει αυτό που λες.
Πιθανόν η κίνηση να είναι τέτοια που να μην προκαλεί φθορά από την τριβή, και πιθανόν πράγματι να χρειάζεται χαλκού λόγω θερμοκρασίας. Αν και οι διαιρούμενες δαγκάνες δεν ανεβάζουν υπερυψηλές θερμοκρασίες, ωστόσο ενδεχομένως μετά από κάποιο διάστημα το γράσσο λιθίου ίσως να ξεραθεί....
Όπως και να χει, δεν είναι σπουδαίο κάθε 2-3 αλλαγές τακακιών να γίνεται ένα απλό τσεκ, καθάρισμα και λίπανση στις δαγκάνες....

toyar
26/05/2016, 12:53
μη σου πω σε καθε αλλαγη:beer:

zannisvel
26/05/2016, 13:14
:beer: και στους δυο σας!!!

panos_zip
27/05/2016, 02:02
Πέτυχα την φωτό τυχαία σε γκρούπ με Subaru στο Facebook και είπα να την ποστάρω.
Δείχνει τι μπορει να συμβει όταν από κακή λίπανση κολλήσει ο πείρος και γιατί τον καλύπτει το εργοστάσιο με το λαστιχάκι.

nikos_abel
27/05/2016, 08:59
Σε ευχαριστούμε ιδιαίτερα!!!!!!!! Εμπρός λοιπόν καλά μου κατσαβίδια και κλειδιά!!!!