PDA

View Full Version : Το παιδί μου.. Το παιδί σου.. Το παιδί του..



omega
24/05/2016, 15:06
359515


Ο Κωνσταντίνος έπεσε θύμα ξυλοδαρμού προ ημερών σε σχολείο της Λεμεσού,νοσηλεύτηκε και σήμερα επέστρεψε στα μαθήματά του με συνοδούς μοτοσυκλετιστές που καταδικάζουν την όποια μορφή βίας.

Από http://www.i-eidisi.com/2016/05/24/bravo-pedia-motosikletistes-sinodefsan-ton-konstantino-sto-scholio-tou-sti-lemeso/

Το νου μας όλοι..

toyar
24/05/2016, 15:13
τα περιστατικα αυτα ειναι στην απολυτη αρμοδιοτητα του συλλογου διδασκοντων και πρεπει να καταπνιγονται πριν ακομα ξεκινησουν αν γινεται
το δυσαρεστο ειναι οτι ο εκαστοτε νταης (ο οποιος ειναι επισης παιδι) αν συνεχισει ετσι στην πραγματικη ζωη εκτος σχολειου θα παθει πολυ χειροτερα απο αυτα που προκαλει στα παιδια που χτυπαει
γιατι μετα τη σφαλιαρα ερχεται το μαχαιρι μετα το οπλο και τελικα η φυλακη και :a021:............

MG-KTiNoS
24/05/2016, 15:49
τα περιστατικα αυτα ειναι στην απολυτη αρμοδιοτητα του συλλογου διδασκοντων και πρεπει να καταπνιγονται πριν ακομα ξεκινησουν αν γινεται
το δυσαρεστο ειναι οτι ο εκαστοτε νταης (ο οποιος ειναι επισης παιδι) αν συνεχισει ετσι στην πραγματικη ζωη εκτος σχολειου θα παθει πολυ χειροτερα απο αυτα που προκαλει στα παιδια που χτυπαει
γιατι μετα τη σφαλιαρα ερχεται το μαχαιρι μετα το οπλο και τελικα η φυλακη και :a021:............

ΦΟΥΤΣΕΣ
ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΝΕΟΕΛΛΗΝΕΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΤΟΥΣ ΤΡΕΜΟΥΝ
(και το κωλοπαιδάκι ούτε φυλακή θα πάει ούτε τίποτα, ένα θρασύδηλο @ακι θα είναι μια ζωή
Δουλικός με τους πιο δυνατους και αμείλικτος με τους πιο αδύναμους )

toyar
24/05/2016, 16:09
να μου επιτρεψεις να πω οτι οι υπερπροστατευτικοι γονεις ειναι συνηθως απο τη μερια του θυματος
ο θυτης (που κι αυτος θυμα ειναι και μαλιστα μεγαλυτερο) δημιουργειται απο την ελλειψη ή την ανεπαρκεια των γονεων και κανεις δεν μπορει να προβλεψει ποσο ασχημα θα εξελιχθει για τον εαυτο του και την κοινωνια
ο δασκαλος δεν τρεμει τους ψευτομαγκες τρεμει τους γονεις που θα ερθουν να παρουν το χτυπημενο παιδι

MG-KTiNoS
24/05/2016, 16:24
http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=428662

παλιό αλλά.... πάνω κάτω τα λέει.

vaska
24/05/2016, 17:09
Λάθος αντιμετώπιση ένθεν κι εκείθεν. Δεν ξέρω πόσων χρονών είναι ο "Κωνσταντίνος" ούτε πόσων χρονών είναι ο Νταής, ούτε πάλι ξέρω πόσο παιδιά είναι (εγώ στα 15 δεν ένιωθα παιδί άσχετα αν ο νομοθέτης με θεωρούσε). Επίσης είναι σίγουρο ότι αν ήταν δικό μου παιδί ο Κωνσταντίνος, την επόμενη του ξυλοδαρμού και για κανα μήνα δεν θα πήγαινε ούτε τουαλέτα, μετά θα άλλαζε νομό όχι σχολείο.

toyar
24/05/2016, 17:20
δεν λυνονται ετσι τα προβληματα.......

doctoras
24/05/2016, 17:33
δυστυχώς μέσα απο αυτές τις περιπτώσεις τοσο του θύτη όσο και του θύματος ξετυλίγεται ο καθρέπτης της γονικής εκπαίδευσης και διαγωγής. Υπομονή και ψυχραιμία στους γονείς να αντιμετωπίζουν ένα ένα τα προβλήματα αυτά πριν αρχίζουν να γίνονται χάος.

thunder ace
24/05/2016, 17:46
ρε πληρωστε δυο τυπους να του σπασουν τα ποδια του νταη.Ετσι και ετσι ο κοσμος καλυτερος δεν γινετε,τουλαχιστον να φοβουνται.

toyar
24/05/2016, 17:50
κι αν πληρωσει κι ο αλλος για τα δικα σου ποδια;:rolleyes:

thunder ace
24/05/2016, 17:57
κι αν πληρωσει κι ο αλλος για τα δικα σου ποδια;:rolleyes:

αδερφε....τα παιδια μου τα εμαθα(ευτυχως αυτο το καταφερα)να σεβονται τον αλλον.Τωρα.....αν ειμαι"αξιος" να μου σπασουν τα ποδια.....ας το παθω.

toyar
24/05/2016, 18:03
μπραβο σου και ολοι αυτο προσπαθουμε αλλα επειδη παντα υπαρχουν αγκαθια η βια δεν εναι μεσο
οχι απο πλευρας ηθικης αλλα απο θεμα αντιδρασης
κι αν ο αλλος δεν φοβηθει και το παει παρακατω;
και επειδη μιλαμε για ανηλικα παιδια προφανως οτι εχεις να κανεις πρεπει να το κανεις στους γονεις

H.A.Balafoutre
24/05/2016, 18:12
Όσο οι νταήδες των σχολείων ήτανε οι δάσκαλοι....για να μάθουνε τα παιδιά γράμματα...όλα ήτανε καλά. Τώρα έχουμε το bullying....διότι τα παιδιά σταμάτησαν να φοβούνται τους δασκάλους....τελικά....τι άλλαξε....ευτυχώς τα παιδιά μαθαίνουνε γράμματα, οπότε και οι γονείς είναι ήσυχοι ότι αφού το παιδί μαθαίνει γράμματα νομιμοποιείται να κάνει ότι θέλει. Το αξίζει. Ας μπορούσανε οι άλλοι να το φτάσουνε.

thunder ace
24/05/2016, 18:13
μπραβο σου και ολοι αυτο προσπαθουμε αλλα επειδη παντα υπαρχουν αγκαθια η βια δεν εναι μεσο
οχι απο πλευρας ηθικης αλλα απο θεμα αντιδρασης
κι αν ο αλλος δεν φοβηθει και το παει παρακατω;
και επειδη μιλαμε για ανηλικα παιδια προφανως οτι εχεις να κανεις πρεπει να το κανεις στους γονεις

ναι εδω εχεις ενα δικιο(τι ενα δλδ,το μεγαλυτερο)πρωτα απο ολα ,ενα χερι ξυλο το θελουμε εμεις οι γονεις.

MG-KTiNoS
24/05/2016, 18:17
... ,ενα χερι ξυλο το θελουμε εμεις οι γονεις.

Ω ναι...
(και ν αφήσουν τους δασκάλους να κάνουν τη δουλειά τους οι κάφροι)

thunder ace
24/05/2016, 18:20
Ω ναι...
(και ν αφήσουν τους δασκάλους να κάνουν τη δουλειά τους οι κάφροι)

τωρα ταπιασες τα λεφτα σου

Corki
24/05/2016, 19:12
Δλδ ρε παιδια .......τι ακριβως κανουν στους συμμαθητες τους και δεν μπορουν να το αντιμετωπίσουν και θεωρουν οτι ειναι θυμματα Bulyling?

Υπαρχει βιαιοπραγια και χειροδικια απο μαθητη σε μαθητη και δεν υπαρχει καμια κυρωση ?

Μου φαινεται πολυ τραβηγμενο..........δεν ειναι δυνατον να συμβαινει κατι τετοιο!

Eversman
24/05/2016, 19:37
Από παρόμοιο πρόβλημα που είχε γνωστός μου, με νταη πιτσιρικά ...

Μαζί με δύο νταβραντισμενα καλοπαιδα, με μπόλικα "σχολεία" στην πλάτη, παρακολουθουσαν διακριτικά τον νεανία, κάνοντας ωστόσο αισθητή την παρουσία τους για δύο ημέρες. Μόνο αυτό, τίποτα άλλο.

Κατόπιν ο νεανίας έκανε να πάει στο σχολείο, μία ολόκληρη εβδομάδα και όταν αποφάσισε να πάει, ήταν το πιο ήσυχο παιδί, ακόμη και στα διαλείμματα. Κι απ' ότι μαθαίνω, διαβάζει περισσότερο και τα πάει και καλά στις εξετάσεις .

Giorgos19
24/05/2016, 19:38
Δλδ ρε παιδια .......τι ακριβως κανουν στους συμμαθητες τους και δεν μπορουν να το αντιμετωπίσουν και θεωρουν οτι ειναι θυμματα Bulyling?

Υπαρχει βιαιοπραγια και χειροδικια απο μαθητη σε μαθητη και δεν υπαρχει καμια κυρωση ?

Μου φαινεται πολυ τραβηγμενο..........δεν ειναι δυνατον να συμβαινει κατι τετοιο!

Γιατί σου κάνει εντύπωση;
Τουλάχιστον, όταν πήγαινα εγώ σχολείο, η «τιμωρία» ήταν 5ήμερη αποβολή.

toyar
24/05/2016, 19:47
υπαρχουν οικογενειες προβληματικες ή διαλυμενες
γονεις απροσαρμοστοι, ανεργοι με προβλημα επιβιωσης ή υγειας
απο τετοιες οικογενειες συνηθως προερχονται παιδια που ειναι προβληματικα πρωτα για τον εαυτο τους και μετα για τους αλλους
τι τιμωρια να βαλεις σε αυτα τα παιδια;
αποβολες; απειλες; ξυλο; περιθωριοποιηση;
να πληρωσουν αυτα αμαρτιες αλλων; και ετσι θα συμμορφωθουν;:nono:

thunder ace
24/05/2016, 20:12
υπαρχουν οικογενειες προβληματικες ή διαλυμενες
γονεις απροσαρμοστοι, ανεργοι με προβλημα επιβιωσης ή υγειας
απο τετοιες οικογενειες συνηθως προερχονται παιδια που ειναι προβληματικα πρωτα για τον εαυτο τους και μετα για τους αλλους
τι τιμωρια να βαλεις σε αυτα τα παιδια;
αποβολες; απειλες; ξυλο; περιθωριοποιηση;
να πληρωσουν αυτα αμαρτιες αλλων; και ετσι θα συμμορφωθουν;:nono:

οοοοοσο και να σου φαινεται δυσκολο,ΝΑΙ.Αμα ειμαι τσαμπουκας(και καλα)και μου την πεσουν και με στειλουν κανα δυο φορες νοσοκομειο,θα το σκεφτω πολλες φορες μετα να ξανακανω τον νταη.

toyar
24/05/2016, 20:45
δεν καταλαβαινεις το πνευμα μου.............
το θεμα ειναι πιο βαθυ απο το ποιος θα προλαβει να στειλει τον αλλον στο νοσοκομειο
ο στραβωμενος πιτσιρικας απο διαλυμενη οικογενεια που θα φαει ξυλο στα 17, στα 27 θα μπει σε σπιτι να κλεψει και θα σκοτωσει ανημπορα γεροντακια
το θεμα ειναι να χτυπησεις το προβλημα την ωρα που γεννιεται

stefanos
24/05/2016, 21:01
οοοοοσο και να σου φαινεται δυσκολο,ΝΑΙ.Αμα ειμαι τσαμπουκας(και καλα)και μου την πεσουν και με στειλουν κανα δυο φορες νοσοκομειο,θα το σκεφτω πολλες φορες μετα να ξανακανω τον νταη.

Δεν γεννιούνται "τσαμπουκάδες" τα παιδιά.
Γίνονται στο σπίτι τους.
Ο πατέρας του χτυπάει, ασκεί ψυχολογική βία, φωνάζει, βρίζει, έτσι έμαθε να συμπεριφέρεται.
Να του ρίξεις ένα χέρι ξύλο παραπάνω απλά επιβεβαιώνεις τον κανόνα και τον κάνεις να προσπαθήσει περισσότερο και να γίνει χειρότερος.

MG-KTiNoS
24/05/2016, 21:23
Δεν γεννιούνται "τσαμπουκάδες" τα παιδιά.
Γίνονται στο σπίτι τους.
Ο πατέρας του χτυπάει, ασκεί ψυχολογική βία, φωνάζει, βρίζει, έτσι έμαθε να συμπεριφέρεται.
Να του ρίξεις ένα χέρι ξύλο παραπάνω απλά επιβεβαιώνεις τον κανόνα και τον κάνεις να προσπαθήσει περισσότερο και να γίνει χειρότερος.


Ας πουμε πόσες φορές έχουμε ακούσει από φίλους μας να λένε στα παιδιά τους να πλακώσουν άλλα παιδιά στην τάξη....
(κι έχουμε καραφλιάσει)
Πόσοι από εμάς έχουμε ακούσει κάτι τέτοιο...?



ο στραβωμενος πιτσιρικας απο διαλυμενη οικογενεια που θα φαει ξυλο στα 17, στα 27 θα μπει σε σπιτι να κλεψει και θα σκοτωσει ανημπορα γεροντακια....
Έχω πολλές αμφιβολίες ότι μια στραβομάρα και μια διαλυμένη οικογένεια αρκούν για την πέσει κανείς σε γεροντάκια.
Αντίθετα τα ναρκωτικά και οι ουσίες γενικά μπορούν να το προκαλέσουν εύκολα.

υγ
και κάτι ακόμα οι άνθρωποι δεν είναι άβουλοι.
Ούτε τα παιδιά.

AUFGEBRACHT
24/05/2016, 21:25
http://offsite.com.cy/motosikletistes-ke-meli-tou-hope-for-children-tha-sinodefsoun-ton-konstantino-sto-scholio-dechtika-bullying-apo-ti-mitera-dilose-o-ipourgos/

kostaspetrou
24/05/2016, 22:05
Τώρα έχουμε το bullying....διότι τα παιδιά σταμάτησαν να φοβούνται τους δασκάλους....
Δε σταμάτησαν τόσο να φοβούνται τους δασκάλους.Σταμάτησαν να φοβούνται γενικώς επειδή κανείς δε τους κάνει τίποτα,με πρώτους υπαίτιους τους γονείς τους.
Όποτε ήθελα να κάνω μαλακία στο σχολείο ξέρεις τί με κρατούσε;Όχι τόσο η ενδεχόμενη αποβολή(ημερήσια ή ωριαία), αλλά το κράξιμο( και όχι μόνο) που θ'ακολουθούσε στο σπίτι.



γράμματα, οπότε και οι γονείς είναι ήσυχοι ότι αφού το παιδί μαθαίνει γράμματα
Θέλω να πιστεύω ότι το λες ειρωνικά ,ναι;


Κατά τ'άλλα, η υπερβολική δημοσιότητα ενός περιστατικού και η εμπλοκή άσχετων παραγόντων ,μόνο κακό κάνει
Άκου εκεί συνοδεία μοτοσυκλετιστών!

Αυτό μπορεί να κάνει το παιδί να ξεκινήσει να πλάθει περιστατικά κακοποίησης μόνο και μόνο για να τραβά την προσοχή!

thunder ace
25/05/2016, 04:06
Δεν γεννιούνται "τσαμπουκάδες" τα παιδιά.
Γίνονται στο σπίτι τους.
Ο πατέρας του χτυπάει, ασκεί ψυχολογική βία, φωνάζει, βρίζει, έτσι έμαθε να συμπεριφέρεται.
Να του ρίξεις ένα χέρι ξύλο παραπάνω απλά επιβεβαιώνεις τον κανόνα και τον κάνεις να προσπαθήσει περισσότερο και να γίνει χειρότερος.
φυσικα και δεν διαφωνω στο πως φτιαγνουμε ενα μαλακισμενο παιδι.Αλλα ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕς το σοκ της βιας που θα εισπραξει στο δικο του κορμι,ισως τον βαλει στον ισιο δρομο.

taisteal
25/05/2016, 04:18
φυσικα και δεν διαφωνω στο πως φτιαγνουμε ενα μαλακισμενο παιδι.Αλλα ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕς το σοκ της βιας που θα εισπραξει στο δικο του κορμι,ισως τον βαλει στον ισιο δρομο.

Η βια δεν ειναι ποτε λυση οταν αφορα παιδια,μα ειναι δυνατον να διαβαζουμε τετοια πραγματα;;
Ακου το σοκ της βιας στο κορμι του παιδιου..
Τα παιδια που εχουν τα πιο πολλα προβληματα ειναι αυτα που τρωνε ξυλο απο τους γονεις τους γιατι
οι γονεις δεν εχουν αλλο τροπο να επικοινωνησουν με το παιδι τους.
Αμορφωσια,λες και ειμαστε στη δεκαετια του '60 με τις ζωστηρες..

thunder ace
25/05/2016, 04:43
Η βια δεν ειναι ποτε λυση οταν αφορα παιδια,μα ειναι δυνατον να διαβαζουμε τετοια πραγματα;;
Ακου το σοκ της βιας στο κορμι του παιδιου..
Τα παιδια που εχουν τα πιο πολλα προβληματα ειναι αυτα που τρωνε ξυλο απο τους γονεις τους γιατι
οι γονεις δεν εχουν αλλο τροπο να επικοινωνησουν με το παιδι τους.
Αμορφωσια,λες και ειμαστε στη δεκαετια του '60 με τις ζωστηρες..

Δεν ειπα να το σακατεψουμε και να το αφησουμε αναπηρο ρε φιλε,αλλα μια σφαλιαρα ποτε δεν παει χαμενη.Τωρα οσο για την λεξη αμορφωσια και δεκαετιες του 60 με ζωστηρες το αφηνω χωρις σχολιο.

taisteal
25/05/2016, 05:13
.....Τωρα οσο για την λεξη αμορφωσια και δεκαετιες του 60 με ζωστηρες το αφηνω χωρις σχολιο.

Κανενα προβλημα.

devil's animal
25/05/2016, 06:53
ως συνηθως η λυση ειναι καπου στην μεση...

παντα υπηρχαν, υπαρχουν και θα υπαρχουν νταηδες...
παιδια που θα γινουν αλητες και θα ειναι κατωτερου επιπεδου...

δεν ειναι παντα ετσι βεβαια...υπαρχουν και "νταηδες" που ειναι καλα παιδια, απο καλα σπιτια και απλα θελουν την επιβεβαιωση...κανουν μια πολεμικη τεχνη και θελουν να επιβληθουν στους συνομηλικους και φυσικα στους μικροτερους και εχουν αρχηγικη δραση...
αυτο αλλαζει μολις φαει καμια σφαλιαρα απο κανενα ταπεινο "μυρμηγκακι" συμμαθητη..γιατι συνηθως ειναι θρασυδειλοι...


παλια λυναμε τετοιου ειδους "προβληματα" μολις χτυπαγε το τελευταιο κουδουνι και βγαιναμε εκτος σχολειου...
εβγαινε η σχετικη βρωμα για ξυλο, μαζευοταν ολοι σε κυκλο και εμπαιναν μεσα οι "ενδιαφερομενοι"...

συνηθως εληγε οταν ο ενας απο τους 2 ετρωγε 3-4 καλες και επεφτε κατω ή ματωνε...

την επομενη μερα ειμασταν και παλι κολλητοι γιατι η παρεξηγηση ειχε ληξει...

για τους αλητες δεν ισχυαν αυτα...
κυριως γιατι δεν υπηρχε ο φοβος της τιμωριας απο το σπιτι και δεν ενιωθαν απο την απειλη του σχολειου για αγωγη "κοσμία"...
αλλα αυτοι συνηθως εμεναν στην ιδια ταξη, αλλαζαν σχολεια συχνα και τελικα κατεληγαν σε κανενα τοπικο συνεργειο παραπαιδια και αργοτερα κλεφτρονια κλπ..κλπ...


για καταληξη...
παντα η νομιμη οδος θα νικαει ακριβως επειδη βρισκομαστε σε ευνομουμενο κρατος...
:wave2:

alexzafeir
25/05/2016, 07:01
Καλημέρα δεν λέω μεγάλες κουβέντες γιατι εχω και μικρο παιδι αλλα εγω θα επερνα 5 μερες αδεια απο την δουλεια μου , θα πηγαινα στο σχολιο με το παιδι μου , θα ΑΠΑΙΤΟΥΣΑ να αποβάλει ο διευθυντης τον νταη για να μπορει ησυχο το δικο μου να παρακολουθησει την διδασκαλία , οπου ειναι και το νόμιμο δικαίωμα του.

p@nos
25/05/2016, 07:11
και μετα θα του την εστηνε καραουλι ο νταης να τον ξαναπλακωνε...γενικα η μονη ρεαλιστικη λυση για να αποφευγουν τα παιδια τους νταιδες ειανι να μαθουν απο το σπιτι να μην ειναι φλωροι...η φλωρια καλως η κακως ειναι τραμπουκομαγνητης...και ΕΙΔΙΚΑ αν μιλαμε για παιδακια ''μικρων'' διαστασεων (γκραβα η κατηγορια φτερου ηταν τρελοι καρπαζοεισπρακτορες), στειλτε τα καμμια πολεμικη τεχνη, ειναι υποχρεωση σας να τους δωσετε τη δυνατοτητα να προστατευσουν τον εαυτο τους σε περιπτωση που χρειαστει αφου τους προσφερατε σκατενια γονιδια :lol:

nikos_abel
25/05/2016, 09:01
Το σημαντηκότερο πρόβλημα είναι ότι το παιδί / νέος πρέπει να μιλήσει.

Αν μιλήσει, τότε μπορεί να εφαρμοστεί κάποια από τις παραπάνω λύσεις, καλές ή κακές.

Αν δεν μιλήσει;

Για αυτό και επικροτώ και τον νέο, και την συνοδεία από μοτοσυκλετιστές, πυσροσβέστες, κλόου, θηριοδαμαστές κλπ.

ΤΟΤΕ ο νταής θα καταλάβει ότι δεν μπορεί να είναι νταής και χάνει τη δύναμή του.


Επίσης, μειώστε την αξία του. Μην τον λέτε νταή. Να τον λέτε π.χ. θρασύδειλο

Corki
25/05/2016, 10:10
Ακομα δεν εχει γραφτει ποια μορφη βιας χρησιμοποιηται και αναφερεται ως Bullying..........

Εγω ηξερα απο μικρο παιδι....οτι τα δυνατοτερα παιδια πειραζανε του πιο αδυναμους! Λαθος? φυσικα ! αλλα ετσι ειναι η ζωη.

Καποιοι νταηδες, οπως τους αποκαλειτε, ...το εκαναν εως ενα βαθμο (μεταξυ σοβαρου και αστειου) ....καποιοι αλλοι ξεπερνουσαν τα ορια.

Τοτε το "θυμα" έπρεπε να υψωσει το αναστημα του......και μαζι με αυτον και οι φιλοι του........και τα παντα σταματουσαν.

Αν η κατασταση εξακολουθουσε να ειναι εκτος ελεγχου τοτε η αιτια του προβληματος (aka νταης) αλλαζε σχολειο........κατευθυαν!

Νομιζω οτι οι γονεις εχουν γινει πολυ ευαισθητοι πλεον......ολοι φαγαμε και δωσαμε ξυλο στο σχολειο.

Δεν λεω να δημιουργεις συμμοριες και να συμπεριφερεσαι σαν κακοποιος.........αλλα παντα στα σχολεια τα αγορακια ειχαν τις διαφορες τους

Eversman
25/05/2016, 10:52
Σίγουρα τα πάντα ξεκινούν από τους γονείς. Και όσον αφορά τους "δυνατότερους" και όσον αφορά τους "ασθενέστερους".
Στους "δυνατότερους" γιατί δεν υπάρχει ενδο-οικογενειακός συνετισμός και στους "ασθενέστερους" ,γιατί δεν υπάρχει η εμφύσηση του θάρρους και της αυτοπεποίθησης.

Στους "δυνατότερους" ο οικογενειακός συνετισμός, δεν σημαίνει υποχρεωτικά ξύλο - όπως γινόταν και σε εμάς (ξύλο με ζωστήρα, χτυπήματα με σκουπόξυλο, κλείδωμα στο υπόγειο για καναδυό μέρες, ή δέσιμο στο κάγκελο).

Σημαίνει και περιορισμός δραστηριοτήτων, παύση παροχών (χρήματα, καθαρά ρούχα,) κ.α. Το να μην γίνεται η παραμικρή ενέργεια, είναι αυτό που κάνει τα "δυνατα" παιδιά, να αισθάνονται "δυνατότερα". Η επιβολή οικογενειακών "κυρώσεων" θεωρείται επεβεβλημένη. Άν ο γονιός δεν φροντίσει με τον τρόπο του να συνετίσει το παιδί, αργά ή γρήγορα, θα το συνετίσει κάποιος άλλος και όχι με τον καλύτερο τρόπο. Είναι κανόνας.

Στους "ασθενέστερους", συμβαίνει το εντελώς αντίθετο. Υπερπροστασία, έλλειψη δραστηριοτήτων, έλλειψη κοινωνικότητας, έκ γενετής "ευαισθησία". Άν ο γονιός δεν φροντίσει να δώσει εφόδια, γνώσεις και αυτοπεποίθηση, τότε επεμβαίνει ο "δυνατότερος" και η σκληρή πραγματικότητα.

Το σίγουρο είναι ότι στη φωτιά, απαντάς με φωτιά, αλλιώς καίγεσαι μονάχος, όπως λέν' και στο χωριό μου. Η αλλιώς, στη δράση, πρέπει να υπάρχει και η αντίδραση.

el-Gatto
25/05/2016, 10:55
Συμφωνώ με Corki.
Αυτό που πλέον έχει ταμπέλα ( Bullying) συνέβαινε από πάντα.
Καί στην κοινωνία γενικά κ στα σχολεία (βλ.μικρογραφία της κοινωνίας)
Κακώς ,αλλά συνέβαινε κ θα συμβαίνει ,γιατί έτσι είναι ο άνθρωπος.(απάνθρωπος)

Ποιός απο μας τους τώρα 50άρηδες ,δεν είχε εμπλακεί σε τσακωμούς κ καυγάδες στα σχολικά του χρόνια;
Αλλοι για άμυνα ,άλλοι για επίθεση ,αλλά ...σε λα βί.

Η υπερπροστασία που επιβάλαμε-προσφέραμε-προσπαθησαμε να έχουν τα παιδιά μας(πολλοί απο εμάς) έκανε τα παιδιά μας μαλθακά ,με αποτέλεσμα να μην παίρνουν το πρόβλημα στα χέρια τους εν τη γεννέσει του ,αλλά να περιμένουν παθητικά την λύση απο τον προστάτη(γονιό-νόμο-κράτος-κλπ)

Καλός ο "πολιτισμός" κ η "εξέλιξη" κ η "ψυχολογική υποστήριξη" κ η "νομιμότητα" κ η "τήρηση κανόνων" ,αλλά έχουμε δεί τα αποτελέσματα και στα "ανεπτυγμένα" κράτη ,που προσπαθούν να συστηματοποιήσουν την "πολιτισμένη" κοινωνική δομή εδώ κ πολλές δεκαετίες .

Τζίφος.

Οταν περιμένεις απο τους άλλους ,το συνηθέστερο είναι να είσαι κ να μείνεις ο "απο κάτω".
Κι αυτό πρέπει να το καταλάβεις κ να το εξελίξεις απο μικρός ,σταδιακά ,απο τα μικρά προβλήματα ,κ με μικρά βήματα κάθε φορά.

Τα παιδιά που μεγαλώνουν σε μιά γυάλα προστασίας ,συνήθως ,δεν μπορούν.

Κι αυτά που μεγαλώνουν απο πιό χύμα γονιούς (όπως τα παλιά τα χρόνια) νιώθουν να έχουν μιά δυναμική παραπάνω.
Αν είναι κwλόπαιδα(πάντα υπήρχαν) θα την χρησιμοποιήσουν παραβατικά ,αδικώντας τα πιό αδύναμα παιδιά.

Κάποιος πρέπει να τους κόψει την φόρα ,και αυτός δεν είναι ο δάσκαλος ,ούτε ο νομοθέτης (γιατί ο παραβάτης δεν τον θεωρεί αντίπαλο) αλλά τα υποτιθέμενα θύματα ,είτε κατα μόνας ,είτε ανα παρεά ,δείχνοντάς τους οτι δεν τους παίρνει να κάνουν ότι θέλουν.

Δεν μιλάω βέβαια για κακουργηματικές παραβατικές συμπεριφορές (μαχαίρια-ντρόγκια-κλοπές-κτλ) οι οποίες σαφώς κ πρέπει να καταγγελθούν εκεί που πρέπει.
Αλλά στην καζούρα ,το δούλεμα ,κ την σφαλιάρα ,καλύτερα να ματώσεις μία φορά αμυνόμενος ,παρά πολλαπλά κ καθημερινά όντας παθητικός.

ΑΞΙΩΜΑ: Η καλύτερη Αμυνα ,είναι η Επίθεση !!!

πυξιδας990
25/05/2016, 11:00
σημαντικο ρολο παιζει και θα παιζει πιο πολυ στο μελλον,το οικονομικο περιβαλλον της ελλαδος στα διαφορα περιστατικα στα σχολεια.



και κατι για τις πολεμικες τεχνες.......δυστυχως πανε και αρχιδακια και εκει.........

γιωτάς
25/05/2016, 11:04
Καλύτερα σε αυτό το ποστ να γράφουν αυτοί που έχουν παιδιά γιατί αυτοί που είναι εκτός χορού θα αρχίσουν να προτείνουν και μεθόδους βασανιστηρίων σε λίγο...:wave2:

Corki
25/05/2016, 11:11
Καλύτερα σε αυτό το ποστ να γράφουν αυτοί που έχουν παιδιά γιατί αυτοί που είναι εκτός χορού θα αρχίσουν να προτείνουν και μεθόδους βασανιστηρίων σε λίγο...:wave2:

Οχι καλυτερα ειναι να ποσταρουν αυτοι που ειναι παιδια.....η που προσφατα υπηρξαν παιδια ....η που τους την πεφτανε στο σχολειο .......και το αντιμετώπισαν με τον τροπο τους.

Οι γονεις τις περισσοτερες φορες τα μεγαλοποιουν τα πραγματα λογω της αγαπης και του φοβου τους προς τα παιδια τους.

kostaspetrou
25/05/2016, 11:23
Καλημέρα δεν λέω μεγάλες κουβέντες γιατι εχω και μικρο παιδι αλλα εγω θα επερνα 5 μερες αδεια απο την δουλεια μου , θα πηγαινα στο σχολιο με το παιδι μου , θα ΑΠΑΙΤΟΥΣΑ να αποβάλει ο διευθυντης τον νταη για να μπορει ησυχο το δικο μου να παρακολουθησει την διδασκαλία , οπου ειναι και το νόμιμο δικαίωμα του.

Φίλε δεν μπορείς να το κάνεις αυτό. Δεν μπορείς ν'απαιτήσεις απ'το διευθυντή να επιβάλλει μια τιμωρία την οποία ΕΣΥ θεωρείς δίκαιο να επιβληθεί.

Αυτό δε γίνεται και δεν πρέπει να γίνει. Αλλιώς θα πήγαινε ο κάθε γονιός και θα ζητούσε ν' αποβληθεί το τάδε παιδί επειδή πιστεύει ότι έτσι πρέπει.

Μπορείς να διαμαρτυρηθείς και να φέρεις το θέμα στο σύλλογο γονέων και κηδεμόνων. Ν' απαιτήσεις συγκεκριμένη ποινή όχι.

el_hymador
25/05/2016, 11:44
Eγώ συμφωνώ με την άποψη και τους τρόπους του Vaska... με μια διαφορά, ο νταής θα έτρωγε δυο τρεις γρήγορες να στρώσει και το πολύ ξύλο θα το έτρωγε ο πατέρας του.

sniper
25/05/2016, 11:49
Eγώ συμφωνώ με την άποψη και τους τρόπους του Vaska... με μια διαφορά, ο νταής θα έτρωγε δυο τρεις γρήγορες να στρώσει και το πολύ ξύλο θα το έτρωγε ο πατέρας του.


Καλά μη βαράτε τόσο. Τουλάχιστον αν δεν έχετε δει τον πατέρα... Κι εδώ η μάνα βγαίνει στην απ'όξω; Μπα;

Corki
25/05/2016, 11:51
Απο την μια καταδικαζετε την βια προς τους μαθητες-παιδια σας και απο την αλλη την προωθητε οι ιδιοι προς αυτους που θεωρητε εχθρους και υπαιτιους!

Κατι δεν κολλαει στην σκεψη σας ρε παιδες.......

Αφηστε τα παιδια να λυσουν τις διαφορες τους μονα τους και να μαθουν να αντιμετωπιζουν τις προβληματικες καταστασεις στην ζωη τους χωρις αμεση λυση των "μεγαλων δυναμεων"

Ετσι ολοι μαθαινουν να μην ειναι ουτε θυματα ουτε θυτες!

el_hymador
25/05/2016, 11:58
Καλά μη βαράτε τόσο. Τουλάχιστον αν δεν έχετε δει τον πατέρα... Κι εδώ η μάνα βγαίνει στην απ'όξω; Μπα;

Δηλαδή εσένα αν σου χτυπούσαν το παιδί σε σημείο που να χρειάζεται νοσηλεία, θα ήσουν ψύχραιμος και θα τσέκαρες πρώτα αν "έχεις" τον πατέρα ε;

sniper
25/05/2016, 12:04
Δηλαδή εσένα αν σου χτυπούσαν το παιδί σε σημείο που να χρειάζεται νοσηλεία, θα ήσουν ψύχραιμος και θα τσέκαρες πρώτα αν "έχεις" τον πατέρα ε;


Άσε με εμένα. Αν σου χτυπήσουν το παιδί σε τέτοιο βαθμό δεν μιλάμε για Bullying πλέον. Και ναι, σ' αυτή την περίπτωση το λιγότερο που θα έπρεπε να κάνεις είναι να χυμήξεις στον άλλον. Οι νόμιμοι τρόποι, πονάνε περισσότερο.

el-Gatto
25/05/2016, 12:06
Απο την μια καταδικαζετε την βια προς τους μαθητες-παιδια σας και απο την αλλη την προωθητε οι ιδιοι προς αυτους που θεωρητε εχθρους και υπαιτιους!

Κατι δεν κολλαει στην σκεψη σας ρε παιδες.......

Αφηστε τα παιδια να λυσουν τις διαφορες τους μονα τους και να μαθουν να αντιμετωπιζουν τις προβληματικες καταστασεις στην ζωη τους χωρις αμεση λυση των "μεγαλων δυναμεων"

Ετσι ολοι μαθαινουν να μην ειναι ουτε θυματα ουτε θυτες!
Συμφωνώ μαζί σου Corki ,αλλά για να γίνει αυτό ,πρέπει το παιδί να εκ-παιδευτεί γι'αυτό ,απο την 1η τάξη του Δημοτικού ,σταδιακά κ βήμα-βήμα ,όπως (υποτίθεται οτι) εκπαιδεύεται γενικά ένας άνθρωπος.

Σήμερα όμως ,επειδή "ουδέν καλόν αμοιγές κακού" ,βιώνουμε τον υπερπροστατευτισμό του 95% των σημερινών παιδιών ,ο οποίος τα εχει μετατρέψει σε σχεδόν άβουλα κ αδύναμα όντα ,ώστε να μπορέσουν να αναπτύξουν πρωτοβουλίες άμυνας κ δυναμική διεκδίκησης των όποιων δικαιωμάτων τους ανα περίοδο ζωής τους ,'εναντι του 5% που έχουν πάρει χαμπάρι τι συμβαίνει γύρω τους ,κ θεωρούν οτι "το έχουν"...εύκολα.

Είπαμε ,πάντα συνέβαινε κ θα συμβαίνει.
Απλά παλιά ,οι ισορροπίες ήταν φυσιολογικότερες.

γιωτάς
25/05/2016, 12:32
Δηλαδή εσένα αν σου χτυπούσαν το παιδί σε σημείο που να χρειάζεται νοσηλεία, θα ήσουν ψύχραιμος και θα τσέκαρες πρώτα αν "έχεις" τον πατέρα ε;

τώρα μιλάμε σωστά.... το έχω δει live αυτό:

Παιδί 5 χρονών χτυπάει άλλο 3,5 χρονο.
Ο 5 χρονος είναι γνωστός για την επιθετική συμπεριφορά του...
Το αφήνει λιπόθυμο. Οι 2 γονείς παρόντες.

Να χαρώ ψυχραιμία γονέα 3χρονου που θα κάτσει να πει στο παιδί του "deal with it" και "έτσι είναι τα πράγματα" ή "μάθε καράτε"

el-Gatto
25/05/2016, 12:41
τώρα μιλάμε σωστά.... το έχω δει live αυτό:

Παιδί 5 χρονών χτυπάει άλλο 3,5 χρονο.
Ο 5 χρονος είναι γνωστός για την επιθετική συμπεριφορά του...
Το αφήνει λιπόθυμο. Οι 2 γονείς παρόντες.

Να χαρώ ψυχραιμία γονέα 3χρονου που θα κάτσει να πει στο παιδί του "deal with it" και "έτσι είναι τα πράγματα" ή "μάθε καράτε"
Τι σωστά κ λάθος φίλε μου.
Εδώ μιλάς για διαχείρηση βρεφών με γονείς παρόντες.
Σαφώς κ ο κάθε γονιός θα πρέπει να προβλέψει-νουθετήσει-προστατέψει- το παιδί του με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.
Σαφώς και ,αν βλέπεις μπροστά σου τον προβληματικό γονιό ,του προβληματικού παιδιού ,να μην κάνει τίποτα για να σταματήσει την προβληματική συμπεριφορά του ,θα επέμβεις.
Αλλά...
Τι σχέση έχει αυτό με καζούρα-σφαλιάρες-προσβολές-κ πιθανές αρπαγές προσωπικών αντικειμένων μεταξύ παιδιών Γυμνασίου-Λυκείου;(ή κ ΤΕΙ-ΑΕΙ αργότερα)
Αυτό που συζητάμε (νομίζω) είναι το κατα πόσο κ το κατα πώς ,μπορούμε να βοηθήσουμε (ή θα μπορούσαμε να έχουμε βοηθήσει προβλέποντας) τα παιδιά μας ,ώστε ,να αντιμετωπίζουν μόνα τους το μεγαλύτερο ποσοστό παρόμοιων συμπεριφορών απο κακόβουλους τρίτους συνομήλικούς τους.

nikos_abel
25/05/2016, 12:44
Ξαναλέω. Το 1ο βήμα είναι να μάθετε ότι το παιδί σας υπόκειται σε παρενόχληση. Σωματική ή (κυρίως) ψυχολογική.

Μετά θα ψάξετε τη λύση.

Αν ένας πιτσιρίκος πλακώσει το γυιο μου στις γρήγορες, ναι τότε θα το δω (αίματα, γρατσουνιές κλπ) και θα δράσω.
Και ναι, ίσως και να του πω "καλά να πάθεις που πήγες και έμπλεξες με τον / τους κλπ κλπ" αναλόγως.
Γιατί εκεί μπορεί και να φταίει. Ή μπορεί να πλακώσω τον νταή, τον πατέρα του, τη μάνα του, να τους κάνω
μύνηση, να πετάξω διαλυτικό στο αμάξι τους, πολλά μπορώ να κάνω.

Αν όμως του κλέβει π.χ. το κολατσιό ή δεν τον αφήνει να πάει π.χ. στη τουαλέτα, δεν θα το μάθω εύκολα.

Και είναι χειρότερο, μακράν χειρότερο αυτό. Γιατί το παιδί (ενήλικας ίσως) ζεί τρομοκρατημένος. Δεν έχει διέξοδο
και η αντίδρασή του μπορεί να είναι τόσο απρόβλεπτη που να δημιουργήσει στον εαυτό του περισσότερα
προβλήματα (Ο Στέφεν Κινγκ είναι τεράστιος, ας θεωρείται ποπ (https://en.wikipedia.org/wiki/Carrie_%28novel%29))

stefanos
25/05/2016, 16:51
Ξαναλέω. Το 1ο βήμα είναι να μάθετε ότι το παιδί σας υπόκειται σε παρενόχληση. Σωματική ή (κυρίως) ψυχολογική.

Μετά θα ψάξετε τη λύση.

Αν ένας πιτσιρίκος πλακώσει το γυιο μου στις γρήγορες, ναι τότε θα το δω (αίματα, γρατσουνιές κλπ) και θα δράσω.
Και ναι, ίσως και να του πω "καλά να πάθεις που πήγες και έμπλεξες με τον / τους κλπ κλπ" αναλόγως.
Γιατί εκεί μπορεί και να φταίει. Ή μπορεί να πλακώσω τον νταή, τον πατέρα του, τη μάνα του, να τους κάνω
μύνηση, να πετάξω διαλυτικό στο αμάξι τους, πολλά μπορώ να κάνω.

Αν όμως του κλέβει π.χ. το κολατσιό ή δεν τον αφήνει να πάει π.χ. στη τουαλέτα, δεν θα το μάθω εύκολα.

Και είναι χειρότερο, μακράν χειρότερο αυτό. Γιατί το παιδί (ενήλικας ίσως) ζεί τρομοκρατημένος. Δεν έχει διέξοδο
και η αντίδρασή του μπορεί να είναι τόσο απρόβλεπτη που να δημιουργήσει στον εαυτό του περισσότερα
προβλήματα (Ο Στέφεν Κινγκ είναι τεράστιος, ας θεωρείται ποπ (https://en.wikipedia.org/wiki/Carrie_%28novel%29))

Εύκολα θα το καταλάβεις.
Από το δικό σου ή τα υπόλοιπα ή από το σχολείο.
Το θέμα είναι ότι ορισμένες φορές τα "κρούσματα" είναι τόσο πολλά που δεν ξέρεις τι να πιστέψεις.
Πάντως είναι και αυτή μια μαθησιακή διαδικασία για τα παιδιά αρκεί να μη φτάνουμε σε ακραίες καταστάσεις.

nikos_abel
25/05/2016, 19:35
Εύκολα; Μακάρι.

vaska
26/05/2016, 06:35
Απο την μια καταδικαζετε την βια προς τους μαθητες-παιδια σας και απο την αλλη την προωθητε οι ιδιοι προς αυτους που θεωρητε εχθρους και υπαιτιους!

Κατι δεν κολλαει στην σκεψη σας ρε παιδες.......

Αφηστε τα παιδια να λυσουν τις διαφορες τους μονα τους και να μαθουν να αντιμετωπιζουν τις προβληματικες καταστασεις στην ζωη τους χωρις αμεση λυση των "μεγαλων δυναμεων"

Ετσι ολοι μαθαινουν να μην ειναι ουτε θυματα ουτε θυτες!

Κοίτα σε γενικές γραμμές είσαι σωστός κι έτσι λειτουργώ αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και χρίζει διαφορετικής αντιμετώπισης. πχ η δικιά μου (Ιωάννα) τσακώθηκε με άλλη πιτσιρίκα που έλεγε συνεχώς ψέματα στην παρέα σχετικά με την δικιά μου, την διέβαλε με σκοπό να την αποκόψει από τους υπόλοιπους για να έχει αυτή την αρχηγία (είναι και οι 2 ηγετικές στην παρέα). Η αρχική μου θέση ήταν να πω στην δικιά μου να μην κατεβαίνει να παίζει όταν βρίσκονταν και η άλλη κάτω. Αυτό την στεναχώρησε αλλά το δέχτηκε. Μετά σκέφτηκα ότι είναι άδικο να της στερώ το παιχνίδι με την παρέα της λόγω μη δικιάς της υπαιτιότητας και γενικά μου φάνηκε ότι είναι ένα είδος άδικης τιμωρίας οπότε και άλλαξα γνώμη και μετά 2 μέρες της είπα να κατέβει να παίξει αλλά να αποφύγει να τσακωθεί. Η άλλη πιτσιρίκα θεώρησε νίκη της την προσωρινή αποχή της Ιωάννας και μόλις την ξαναείδε στην παρέα άρχισε πιο έντονη αντιπαράθεση μέχρι που τις μάζεψε από την δικιά μου (οι ρουφιανιές λένε ότι αφού η άλλη της επιτέθηκε στην αρχή φραστικά και μετά την έσπρωξε, η Ιωάννα την έβαλε κάτω και τις έριξε μερικές ψιλές). Η Ιωάννα ήρθε πάνω στο σπίτι και μου είπε τα καθέκαστα έτοιμη να μπήξει τα κλάματα (προφανώς φοβόταν την αντίδρασή μου). Της ζήτησα να μου πει όλη την αλήθεια γιατί έτσι κι αλλιώς θα την μάθαινα από τους υπόλοιπους. Με όσα μου είπε έκρινα ότι καλώς έπραξε και της το είπα. Κανείς δεν έχει δικαίωμα να σε διαβάλλει και να σε προσβάλει και όταν αυτό συμβαίνει είναι δικαίωμά σου να αμυνθείς, επίσης δεν είμαι και πολύ Χριστιανός να της διδάξω να γυρίζει και το άλλο μάγουλο.
Περίπου μισή ώρα μετά το συμβάν μου χτύπησαν το κουδούνι μάνα και αδερφή της δαρμένης και μου ζήτησαν τον λόγο. Ήθελαν να κατέβω στον δρόμο να μου πουν να μου κάνουν συστάσεις κλπ κλπ κλπ. Τους κάλεσα πάνω στο σπίτι μου (στον δρόμο δεν λύνεις διαφορές με γυναίκες) τις κέρασα αναψυκτικό και τις άκουσα προσεκτικά. Σε γενικές γραμμές μου είπαν τα ίδια που ήξερα παραλείποντας όμως τα σημεία που η κόρη - αδερφή ήταν λάθος και ανέφεραν συνεχώς το ότι είναι λάθος η χειροδικία.
Τους απάντησα ότι κακώς δίνουν σημασία σε κοκορομαχίες 11χρονων και ότι δεν αξίζει τον κόπο να τσακωθούμε εμείς οι μεγάλοι για μαλακίες των παιδιών. Τους είπα να αφήσουν τα παιδιά να λύσουν μόνα τους τις διαφορές τους. Επέμεναν να φωνάξω την Ιωάννα και να την επιπλήξω μπροστά τους. Αρνήθηκα βέβαια και απάντησα ότι για μένα η Ιωάννα καλά έκανε και κοπάνησε την κόρη - αδερφή και αν ήθελαν να μην ξανασυμβεί αυτό θα έπρεπε να διδάξουν στην δαρμένη να μην λέει ψέματα, να μην προσβάλει και να μην ειρωνεύεται τους άλλους γιατί πάντα θα υπάρχει εκεί έξω μια "Ιωάννα" που δεν θα κάνει πίσω και δεν θα φοβηθεί.
Ο καιρός έδειξε ότι ο τρόπος που το αντιμετώπισα ήταν ο σωστός, τώρα είναι κολλητές είναι από το πρωί έως το βράδυ μαζί, μαζί φεύγουν για το σχολείο, μαζί γυρίζουν,μαζί πάνε Αγγλικά και μαζί παίζουν.
Σε άλλη περίπτωση που ένας Νταής στο σχολείο ταπείνωνε καθημερινά έναν πιτσιρικά από την Γεωργία που ο μόνος συγγενής που έχει εδώ είναι μια φουκαριάρα γιαγιά, σε πρώτη φάση πήγα στον διευθυντή του σχολείου ο οποίος έδειξε να εκπλήσσεται από τα λεγόμενά μου και προσπάθησε να μου πει ότι δεν πρέπει να πιστεύω όλα όσα μου λέει η κόρη μου, τα παιδιά σε αυτήν την ηλικία μου είπε κάνουν διάφορες μυθοπλασίες για να κεντρίσουν το ενδιαφέρον του γονιού. Εγώ είχα διασταυρώσει όλα όσα μου είχε πει η κόρη μου κι ενώ ήξερα την αλήθεια κατάλαβα ότι ο διευθυντής δεν είχε καμία διάθεση να εμπλακεί και να πάρει θέση. Να σημειώσω ότι και ο Νταής ήταν μαθητής του σχολείου. Κλασσική περίπτωση με 2-3 άλλους παρατρεχάμενους αυλικούς. Στο σχόλασμα τον φώναξα κοντά μου και ήρθε με μαγκιά μαζί με τους αυλικούς του. Τον ρώτησα ευγενικά κι ενώ του χάιδευα τα μαλλιά γιατί συμπεριφέρεται άσχημα στο συγκεκριμένο παιδί. Άρχισε να μου λέει κάτι μάγκικα και τα χέρια μου έπιασαν τ' αυτιά του τα οποία και ξεχείλωσα μέχρι δακρύων. Του είπα δε ότι αν τολμήσει να ξαναενοχλήσει τον πιτσιρικά θα του τα έδινα να τα φάει. Μάντεψε, οι μαγκιές τέλος . Βέβαια αν όπως λέει ο Σνάιπερ είχε κανέναν πατέρα δίφυλλη ντουλάπα και ερχόταν να με βρει μάλλον θα τις μάζευα κι εγώ και θα μπαίναμε σε περιπέτειες, αλλά δεν μπορώ την μαγκιά του κλανόμαγκα που προσπαθεί να επιβληθεί. Με την καμία όμως.

Corki
26/05/2016, 07:12
@Vaska

1) Δε ηξερα οτι τα κοριτσια χρησιμοποιουν την βια για να λυσουν τις διαφορες τους....νομιζα οτι αυτο ειναι χαρακτηριστικο των αγοριων! Οπως και να εχει ...αναμενομενο το αποτελεσμα......με εναν τσακωμο .......αρχιζει η φιλια!

2) Οσο νταης και να ηταν ο πιτσιρικας, οσο δικιο να ειχες, οσο καλη προθεση και σκοπο να είχες........τυπικα......και αυστηρα ακολουθώντας το γραμμα του νομου ...........χειροδικισες σε ανηλικο και πρεπει να σε συλλαβουν και να πας σε εισαγγελεα.

Αν δεν αντεχεις πεντε κουβεντες ειρωνικες και "μαγκικες" απο ανηλικους .......και αυτο χρειαζεται μονο για να σε κανει να απλωσεις χερι........φιλε μου καλο ειναι να κρατησεις τις αποστασεις σου απο τα παιδια (προφανως δεν εννοω τα δικα σου). Υπομονη (πολυ) και κουβεντα (πολυ) χρειαζεται.

Υπαρχει λογος που η υποχρεωτικη εκπαιδευση ειναι 12 τουλαχιστον χρονια.......αν ηταν ετσι οπως τα λες.........ξεραμε να τα "κουτουλαμε" μεχρι να κανουν το σωστο.

doctoras
26/05/2016, 07:47
συμφωνώ, μεγάλο ρίσκο να χειροδικήσεις σε παιδί αλλου μπορεί να έφερνε χειρότερα αποτελέσματα μπορεί όχι σε αυτόν τον νταή, αλλά στον χ-ψ επόμενο νταή σχετικά με το θύμα του, ποσο μάλλον στον γονέα του σε σχέση με εσένα.

κανόνας δυστυχώς δεν υπάρχει το πως θα το κάνει ο καθένας γιατί είμαστε τόσο διαφορετικοί χαρακτήρες όλοι μας, αντιλαμβάνομαι ότι όσοι έχουν αποτέλεσμα απο την δράση που έλαβαν θα αισθάνονται περισσότερο δικαιωμένοι για την επιλογή τους αυτή.
Απο την άλλη και το σχολείο ως επόμενο εκπαιδευτικό μέσο μετά την οικογένεια του παιδιού δεν λαμβάνει μέτρα για να βοηθήσει να αντεπεξέλθουν κοινωνικότερα τοσο στα προβληματικά επιθετικά παιδιά όσο και τα σθεναρά όταν φυσικά ο γονέας είναι είτε εγωιστικά ανεκπαίδευτος είτε κυρίως είναι προβληματικός ο ίδιος. και όλα αυτά γιατί ο μηχανισμός του κράτους δεν ασχολείται λόγο ανεπάρκειας ικανοτήτων και της κουλτούρας του της ίδιας

PortisHead
26/05/2016, 08:08
Αμορφωσια,λες και ειμαστε στη δεκαετια του '60 με τις ζωστηρες..

Ω ναι...επρεπε να πάνε τα παιδια μου σχολείο για να καταλάβω/πιστέψω σε τι
χαμηλό επιπέδο (νοητικό/μορφωτικό/κοινωνικο)
βρίσκεται ακομα και σήμερα μεγαλη πλειοψηφία ελληνων.
Οχι του '60....του '40 θα ελεγα εγω.

Απο την αλλη , αν κρινεις απο τα εκλογικα αποτελεσματα των ιδιων τελευταιων 40 ετων
θα έπρεπε πάλι να μην με εκπλήσει και τόσο :lol:

doctoras
26/05/2016, 08:19
Ω ναι...επρεπε να πάνε τα παιδια μου σχολείο για να καταλάβω/πιστέψω σε τι
χαμηλό επιπέδο (νοητικό/μορφωτικό/κοινωνικο)
βρίσκεται ακομα και σήμερα μεγαλη πλειοψηφία ελληνων.
Οχι του '60....του '40 θα ελεγα εγω.

Απο την αλλη , αν κρινεις απο τα εκλογικα αποτελεσματα των ιδιων τελευταιων 40 ετων
θα έπρεπε πάλι να μην με εκπλήσει και τόσο :lol:

μη μπλέκεστε εδω, το νοητικό / μορφωτικό επίπεδο δε υπολείπεται έναντι της δύσης. Η κουλτούρα μας είναι αυτή που κάνει την "διαφορά" και πρέπει να κάνει ο καθένας μας την αυτοκριτική του εάν θέλει πραγματικά να βελτιωθεί/αλλάξει.
και η κοινωνική μας βελτίωση έναντι της ζωστήρας και του νόμου 4000 είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ

όσο για το θέμα της μεταπολίτευσης εκλέγουμε όπως ακριβώς το ίδιο κάνουν και οι "πολιτισμένοι" της δύσης

vaska
26/05/2016, 08:26
@Vaska

1) Δε ηξερα οτι τα κοριτσια χρησιμοποιουν την βια για να λυσουν τις διαφορες τους....νομιζα οτι αυτο ειναι χαρακτηριστικο των αγοριων! Οπως και να εχει ...αναμενομενο το αποτελεσμα......με εναν τσακωμο .......αρχιζει η φιλια!

2) Οσο νταης και να ηταν ο πιτσιρικας, οσο δικιο να ειχες, οσο καλη προθεση και σκοπο να είχες........τυπικα......και αυστηρα ακολουθώντας το γραμμα του νομου ...........χειροδικισες σε ανηλικο και πρεπει να σε συλλαβουν και να πας σε εισαγγελεα.

Αν δεν αντεχεις πεντε κουβεντες ειρωνικες και "μαγκικες" απο ανηλικους .......και αυτο χρειαζεται μονο για να σε κανει να απλωσεις χερι........φιλε μου καλο ειναι να κρατησεις τις αποστασεις σου απο τα παιδια (προφανως δεν εννοω τα δικα σου). Υπομονη (πολυ) και κουβεντα (πολυ) χρειαζεται.

Υπαρχει λογος που η υποχρεωτικη εκπαιδευση ειναι 12 τουλαχιστον χρονια.......αν ηταν ετσι οπως τα λες.........ξεραμε να τα "κουτουλαμε" μεχρι να κανουν το σωστο.

Ξαναδιάβασε τι έγραψα !!

toyar
26/05/2016, 09:33
δεν ακουμπαμε και δεν επιπληττουμε ποτε ξενο παιδι για κανενα λογο οπως δεν θελουμε κι εμεις κανενας να εμπλακει με το παιδι μας
απευθυνομαστε στους γονεις του και μαλιστα ιδιαιτερως και η αντιδραση των γονιων του θα καθορισει και τη δικη μας σταση

nikos_abel
26/05/2016, 09:36
Ξαναδιάβασε τι έγραψα !!


Ξαναδιαβάστε τι ακριβώς έγραψε.

(και συ ρε μλκ βάλε καμμιά παράγραφο, χυμαδόρης έγινες :lol: )

yannis24
26/05/2016, 10:14
ειχαμε και εμεις στο σχολειο ενα παρομοιο περιστατικο με τον γιο μου.......(8 χρονων οταν εγινε).....
Ερχοταν καθημερινα και μου ελεγε οτι καποιο παιδακι τον πειραζει, και στην προσευχη του βαραει καμια φορα φαπες κτλ, κτλ.....
Η αληθεια ηταν οτι ηταν ενα παιδακι, το οποιο και επειδη δεν το επαιζε η παρεα του γιου μου, προσπαθουσε να τους τραβηξει την προσοχη, μα λαθος τροπο φυσικα, και εκανε οτι εκανε στον γιο μου, επειδη ηταν ο πιο μικροκαμωμενος.....
αυτο διαρκησε περιπου 1-2 μηνες ( οχι καθημερινα), και ειχαμε ενημερωσει και τον δασκαλο του μικρου, αλλα και τον διευθυντη του σχολειου για το προβλημα ( οχι μονο 1 ή 2 φορές αλλα αρκετες !!) , το οποιο φυσικα δεν λυνοταν......απλα υπηρχε.....
Μετα απο κάποιο αναλογο περιστατικο όμως, που και ο μικρος μου ξεσπασε και εγινε ενας μικρο πανικος, εκατσα και εγραψα μια επιστολη (scripta manent λεγανε οι Ρωμαιοι), και τους ανεφερα οτι τους ενημερωνω και εγγραφως για ολα αυτα που τους εχουμε ενημερωσει και προφορικως, και οτι παρακαλω πολυ να λυθει το προβλημα...

Με το που πηραν την επιστολη, την οποια και τους την εστειλα με τον γιο μου, με πηραν τηλεφωνο την ιδια μερα, καλεσανε και του αλλου γονεις και το προβλημα λυθηκε ......
Η πλακα ειναι οτι μολις με ειδε ο πατερας του αλλου παιδιου, μου ειπε : " Τα τσογλανια μας δεν τα πανε και πολυ καλα ε? .... ολο μανουριαζουν ! "...

toyar
26/05/2016, 10:23
ο δικος μου καταπιεζεται σε ολο το δημοτικο απο εναν αλλο ιδιαιτερα επιθετικο και υπουλο
μια μερα απλα και ηρεμα ειπα στην μητερα του αλλουνου και μπροστα στα πιτσιρικια οτι επετρεψα στον δικο μου ΑΝ ο αλλος τον ξαναχτυπησει να του την πεσει κι οτι γινει
ετσι ησυχασαμε για πολυ καιρο.............

skylaros
26/05/2016, 10:27
Για αρχή. Διαφορετικά θα αντιμετωπισθεί ένα περιστατικό σε μικρά παιδιά και διαφορετικά σε εφήβους 17 και 18 χρονών. Ας γίνουμε πιο συγκεκριμένοι για τι ηλικίες μιλάμε. Καλό είναι να μιλάνε τα παιδιά για ότι τους συμβαίνει. Πιστεύω πως ένας σωστός δάσκαλος ή καθηγητής που εμπνέει τα παιδιά δεν αφήνει περιθώρια σε καφρίλες. Ακόμα και παιδιά που έχουν σοβαρά ζητήματα από το σπίτι τους αν έχουν να εμπνευστούν από κάποιον στο σχολείο βελτιώνουν τη σκέψη τους και σαν συνέπεια αυτού και τη συμπεριφορά τους.

γιωτάς
26/05/2016, 10:30
Τι σωστά κ λάθος φίλε μου.
Εδώ μιλάς για διαχείρηση βρεφών με γονείς παρόντες.
Σαφώς κ ο κάθε γονιός θα πρέπει να προβλέψει-νουθετήσει-προστατέψει- το παιδί του με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.
Σαφώς και ,αν βλέπεις μπροστά σου τον προβληματικό γονιό ,του προβληματικού παιδιού ,να μην κάνει τίποτα για να σταματήσει την προβληματική συμπεριφορά του ,θα επέμβεις.
Αλλά...
Τι σχέση έχει αυτό με καζούρα-σφαλιάρες-προσβολές-κ πιθανές αρπαγές προσωπικών αντικειμένων μεταξύ παιδιών Γυμνασίου-Λυκείου;(ή κ ΤΕΙ-ΑΕΙ αργότερα)
Αυτό που συζητάμε (νομίζω) είναι το κατα πόσο κ το κατα πώς ,μπορούμε να βοηθήσουμε (ή θα μπορούσαμε να έχουμε βοηθήσει προβλέποντας) τα παιδιά μας ,ώστε ,να αντιμετωπίζουν μόνα τους το μεγαλύτερο ποσοστό παρόμοιων συμπεριφορών απο κακόβουλους τρίτους συνομήλικούς τους.

Ίσως έπρεπε να το αναπτύξω περισσότερο. Το "τώρα μιλάμε σωστά" πήγαινε στο extreme του πράγματος. Στο πόσο ακραία γίνονται ορισμένες φορές τα πράγματα.
Στο παράδειγμα που ανέφερα λοιπόν ο γονέας του 5χρονου δεν δέχτηκε καμία σοβαρή επίπληξη / παρατήρηση από κανέναν και ο γιος παραμένει επιθετικός. Το 5χρονο παιδί θα φταίει που θα κάνει bullying στα 15 του και δε θα γίνεται τίποτα ή το 3χρονο που θα τις αρπάζει στα 13?

Στην περίπτωση του Κωσταντίνου φταίει ο Κωνσταντίνος ή ο νταής?Είτε 5χρονών είτε 15χρονών θεωρώ πως τον πρώτο λόγο ευθύνης τον έχουν οι γονείς. Το να πλακώσεις το παιδί εννοείται πως είναι το πιο ανώφελο και εννοείται πως η βία δεν είναι λύση (μόνο η Λία είναι Βίσση :tooth: ).

Βγάλε τον γονέα του υπαίτιου στον τάκο με κάποιο τρόπο και θα δούμε αν υπάρχει αποτελεσματικότητα. Γιατί ΚαΤεΜε έχουμε ξεχάσει λίγο την ευθύνη της κηδεμονίας. Συμφωνώ στο θέμα διαπαιδαγώγησης ξεκινώντας και θεωρώ πως από τον 5χρονο θα φτάσουμε στο 15χρονο. Θα πρέπει να του μάθουμε πως έχει το δικαίωμα να απευθυνθεί σε οποιαδήποτε μορφή αρχής (γονιός/σύλλογος γονέων κλπ) αν αντιμετωπίζει πρόβλημα.

Εκτός αν θέλουμε να θεωρήσουμε ότι πρέπει να μάθουμε στο παιδί να επιβιώνει και να λύνει τα προβλήματα μόνο του. Τότε να του πάρουμε και ένα glock για να είμαστε σίγουροι για την αποτελεσματικότητα.

Και επειδή τα παιδιά μαθαίνουν από τους γονείς...Ας μην είμαστε επικριτικοί ΑΜΕΣΩΣ και με την πρώτη ευκαιρία γιατί έτσι θα είναι και τα παιδιά μας...

άποψή μου βεβαίως-βεβαίως :wave2:

Υγ τέτοια θέματα συζητούνται γύρω από τραπέζι... όχι μέσα από έναν υπολογιστή γιατί βγαίνουν λάθος συμπεράσματα...

over and out

vaska
26/05/2016, 10:33
Ξαναδιαβάστε τι ακριβώς έγραψε.

(και συ ρε μλκ βάλε καμμιά παράγραφο, χυμαδόρης έγινες :lol: )

6:30 άρχισα το πόνημα μάστορα και 2 αράδες ήθελα να γράψω, άσχετα που βγήκε σεντόνι και τελείωσε 7:30 :lol:

nikos_abel
26/05/2016, 10:51
6:30 άρχισα το πόνημα μάστορα και 2 αράδες ήθελα να γράψω, άσχετα που βγήκε σεντόνι και τελείωσε 7:30 :lol:

:lol: :beer:

Corki
26/05/2016, 10:52
Ξαναδιάβασε τι έγραψα !!

.....................Να σημειώσω ότι και ο Νταής ήταν μαθητής του σχολείου. Κλασσική περίπτωση με 2-3 άλλους παρατρεχάμενους αυλικούς. Στο σχόλασμα τον φώναξα κοντά μου και ήρθε με μαγκιά μαζί με τους αυλικούς του. Τον ρώτησα ευγενικά κι ενώ του χάιδευα τα μαλλιά γιατί συμπεριφέρεται άσχημα στο συγκεκριμένο παιδί. Άρχισε να μου λέει κάτι μάγκικα και τα χέρια μου έπιασαν τ' αυτιά του τα οποία και ξεχείλωσα μέχρι δακρύων.

.
.
.
.
Τι δεν καταλαβα? :confused:

toyar
26/05/2016, 12:33
μπορει να τον γαργαλησε και να δακρυσε απο τα γελια:smokin:

el-Gatto
26/05/2016, 21:09
Υγ τέτοια θέματα συζητούνται γύρω από τραπέζι... όχι μέσα από έναν υπολογιστή γιατί βγαίνουν λάθος συμπεράσματα...

over and out
:beer:

SONone
31/05/2016, 18:59
ρε σεις το πρόβλημα ειναι ξεκάθαρα οι γονείς.
οταν τσακωνομασταν σαν παιδια και χοντρενε το πραμα ερχοταν ο πατερας του ενος (ανεξάρτητος) και τρωγαμε σχεδον ολοι οι εμπλεκόμενοι τις σφαλιάρες μας ή μας τραβαγε τα αυτια μεχρι να δωσουμε τα χερια και να υποσχεθούμε οτι δεν θα ξανα τσακωθούμε. μετα γυρνάγαμε σπιτι και τρωγαμε ξανα ξυλο που καναμε σαν μαλακισμενα στην πλατεια, σχολειο, κτλπ. και οι πατεράδες λέγανε ο ενας στον αλλον μπραβο. σπαγαμε το τζαμι του γειτονα εβγενε με το ζωνάρι μας τις εριχνε και παλι στο σπιτι τρωγαμε μαπες που τωρα πρεπει κάποιος να πληρωσει το τζαμι.
πως σκατα εγινε αυτη η γενια να ειναι τοσο μαλακισμενη και τοσο να κοιταζει την παρτη της και οχι το κοινωνικό σύνολο αυτο πρεπει να αναρωτηθούμε

nightraider
03/06/2016, 01:29
Κάλο είναι να μην γίνονται διαχωρισμοί αγοράκια κοριτσάκια, παίδια/άνθρωποι είναι.

Ο ορισμός του μπούλινκ περιλαμβάνει και ψυχολογικό εκφοβισμό/βία

nightraider
03/06/2016, 01:41
,γιατί δεν υπάρχει η εμφύσηση του θάρρους και της αυτοπεποίθησης.

---αρκέι να μάθουν τα όρια της έπαρσης/αλαζονείας

Στους "δυνατότερους" ο οικογενειακός συνετισμός, δεν σημαίνει υποχρεωτικά ξύλο - όπως γινόταν και σε εμάς (ξύλο με ζωστήρα, χτυπήματα με σκουπόξυλο, κλείδωμα στο υπόγειο για καναδυό μέρες, ή δέσιμο στο κάγκελο).

---Αρκεί ο γονιός να κάνει το παιδί να καταλάβει πως έσφαλε, και να αναρωτηθεί ο ίδιος πως έφτασε μέχρι εκεί.

Και όχι τροπάριο με σκοπό το παιδί να πει "ναι" ή να επαναλάβει ό,τι είπε ο γονιός



Σημαίνει και περιορισμός δραστηριοτήτων, παύση παροχών (χρήματα, καθαρά ρούχα,) κ.α. Το να μην γίνεται η *παραμικρή ενέργεια*, είναι αυτό που κάνει τα "δυνατα" παιδιά, να αισθάνονται "δυνατότερα". Η επιβολή οικογενειακών "κυρώσεων" θεωρείται επεβεβλημένη. Άν ο γονιός δεν φροντίσει με τον τρόπο του να συνετίσει το παιδί, αργά ή γρήγορα, θα το συνετίσει κάποιος άλλος και όχι με τον καλύτερο τρόπο. Είναι κανόνας.

---Καλό είναι να βοηθάνε απο μικρά τις δουλειές στο σπιτι, και όχι "δικά μου/δίκα σου", αλλά συνεργατικά

---* Σε μικρές ηλικίες μερικές συμπεριφορές τις κόβεις πιο έυκολα, όταν το παιδί κάνει σκανταλιές λόγω του οτι έχει μάθει οτι αυτος είναι ο τρόπος για να μας δείχνουν προσοχή μπαμπάς/μαμά



Στους "ασθενέστερους", συμβαίνει το εντελώς αντίθετο. Υπερπροστασία, έλλειψη δραστηριοτήτων, έλλειψη κοινωνικότητας, έκ γενετής "ευαισθησία". Άν ο γονιός δεν φροντίσει να δώσει εφόδια, γνώσεις και αυτοπεποίθηση, τότε επεμβαίνει ο "δυνατότερος" και η σκληρή πραγματικότητα.

- Helicopter parenting

Το σίγουρο είναι ότι στη φωτιά, απαντάς με φωτιά, αλλιώς καίγεσαι μονάχος, όπως λέν' και στο χωριό μου. Η αλλιώς, στη δράση, πρέπει να υπάρχει και η αντίδραση.

- Και γιατί οι πυροσβέστες κουβαλάνε νερό και τα napalm είναι σπάνια; Και γιάτι δεν πρέπει να πετάμε τσιγάρα στο δάσος; Και οι αντιπυρικές; Τι ρόλο έχουν;

nightraider
03/06/2016, 01:44
Καλύτερα σε αυτό το ποστ να γράφουν αυτοί που έχουν παιδιά γιατί αυτοί που είναι εκτός χορού θα αρχίσουν να προτείνουν και μεθόδους βασανιστηρίων σε λίγο...:wave2:

-Αν ο εξουσοδιοτημένος μάστορας Honda καβαλάει Ducati; Θα τον πάρουμε στα σοβαρά ή όχι;

nightraider
03/06/2016, 01:52
Αφηστε (= μάθετε )τα παιδια να (προσπαθούν να) λυσουν τις διαφορες τους μονα τους και να μαθουν να αντιμετωπιζουν τις προβληματικες καταστασεις στην ζωη τους χωρις αμεση λυση των "μεγαλων δυναμεων" ...

...χωρίς να τους στερείτε την "αίσθηση χέιρας βοηθείας"



Ετσι ολοι μαθαινουν να μην ειναι ουτε θυματα ουτε θυτες!

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE

Χρήσιμη "επιστήμη", ακόμα και για οσους δεν είναι δάσκαλοι/γόνεις/ψυχολόγοι

Ohm
03/06/2016, 05:23
ο νταής που βαράει τα άλλα παιδιά, συνήθως (αν όχι πάντα) τρώει πολύ ξύλο στο σπίτι από την μάνα του, τον πατέρα του ή και τους δύο.

οπότε και να τον βαρέσεις για να μην βαράει τους άλλους δεν λέει τίποτα. με τρομάζει μάλιστα το πόσοι εδώ μέσα λένε θα τον βαρέσω θα τον κάνω θα τον ράνω. είστε εκτός τόπου και χρόνου.

σε αυτές τις περιπτώσεις δεν ασχολείσαι με τον νταή. ασχολείσαι πρώτα με τους γονείς που τον κακοποιούν και μετά ο νταής πάει σε ψυχίατρο. αν νομίζετε ότι είναι παρατραβηγμένο, είστε εκτός τόπου και χρόνου

PortisHead
03/06/2016, 10:49
Κυκλοφόρησε σήμερα αυτο....

http://www.thetoc.gr/koinwnia/article/binteo-ntokoumento-me-ta-basanistiria-ston-baggeli-giakoumaki

Τίποτα λιγότερο απο 10χρονάκια στον καθένα ευχομαι.

toyar
03/06/2016, 11:05
κομπλεξικα αγαμητα ανθρωπακια:(
που πρεπει να μαζευτουν πολλοι για να την πεσουν σε εναν:moutza:

PortisHead
03/06/2016, 11:10
κομπλεξικα αγαμητα ανθρωπακια:(
που πρεπει να μαζευτουν πολλοι για να την πεσουν σε εναν:moutza:



Ωρες-ωρες σκέφτομαι τους γονεις αυτου του παιδιου:(
Δεν ξέρω, εγω μαλλον θα εκανα τα αδύνατα-δυνατα να αθωωθουν αυτοι οι νταήδες
και να "μην μου τους κλεισουν" σε καμια φυλακή.
Οσοι έχουν παιδιά και ειδικά γιους , φαντάζομαι με καταλαβαίνουν.

toyar
03/06/2016, 12:04
κι ομως οι νομοι της φυλακης ειναι οτι τους χρειαζεται
μολις μαθευτει μεσα τι εκαναν θα γινουν περιζητητοι:a021:

duke200
03/06/2016, 12:40
ετσι θα γίνει, όπως λεει ο τοyar.

βαλτε επίσης με το μυαλό σας τι θα γίνει στις φυλακές, αφου το ένα παιδί που "εφτιαξε" ο παιδεραστης με το άσπρο βανάκι, ήταν τσιγγανάκι, δεδομένου πόσοι γυφτοι είναι στις φυλακές. Προβλεπω και γι΄αυτον σύντομο ανακοινωθέν "αυτοκτόνησε στο κελί του"

AUFGEBRACHT
03/06/2016, 19:41
αφου το ένα παιδί που "εφτιαξε" ο παιδεραστης

Συγγνώμη, αλλά όταν μιλάμε για βιασμό ανηλίκου, η έκφραση "έφτιαξε" είναι το λιγότερο ατυχής...

noodles
03/06/2016, 20:19
κομπλεξικα αγαμητα ανθρωπακια:(
που πρεπει να μαζευτουν πολλοι για να την πεσουν σε εναν:moutza:

το bold ειναι σιγουρο! 20 ποσο χρονων ψολ@ρ@δες, κοιτα τι πανε και κανουν... ουτε εγω με τους κολλητους μου δεν καναμε τετοιες μ@λ@κιες

duke200
03/06/2016, 20:28
Συγγνώμη, αλλά όταν μιλάμε για βιασμό ανηλίκου, η έκφραση "έφτιαξε" είναι το λιγότερο ατυχής...

ΑΤΥΧΗΣ πράγματι, βιασε έπρεπε να πω αλλα δεν το σκεφτηκα εκεινη την ωρα (δεν είμαι και καμια διάνοια) και δεν ήθελα να γράψω π@δηξε ή κάτι παρεμφερες.

φυσικα και μιλαμε για τερατα που παιρνουν αυτο που τους αξίζει τελικα.

ΟΙ γονεις πρεπει να είναι πάντα εκει για τα παιδιά τους. Απο την αδιαφορία και τεμπελια των γονέων ξεκινάνε (συνήθως) όλες οι λ@λακίες.