PDA

View Full Version : Γνώμη δίκυκλου για Αρχάριο :)



liakos1987
25/05/2016, 15:16
Καλησπέρα σας, μόλις γράφτηκα και ήρθα στην παρέα σας, αυτό είναι και το πρώτο μου θέμα. :)

Μετά από πολύ καιρό και πόσα χρόνια πηξίματος στην κίνηση αποφάσισα στα 29 μου να βγάλω δίπλωμα δίκυκλου, και λόγω ηλικίας είπα μια και καλή να βγάλω το μεγάλο ανεξαρτήτων κυβικών μιας που έχει πήξει το μυαλό και δεν είμαι για χαζομάρες στο δρόμο..

Θέλω να ρωτήσω το εξής.. Τι είναι κατάλληλο για αρχάριο που έχει ανέβει μόνο σε z125 στα 16 του, ένα honda crf στα 25 του, και ένα honda cbf 600 που είναι της σχολής οδηγών..

Το μηχανάκι / σκούτερ / μηχανή ούτε και εγώ δεν ξέρω τι, το θέλω μέσα στην πόλη, μέσα στον πειραιά, άντε και κάνα μαρούσι από πειραιά. Να τραβάλει λιγουλάκι με καμιά μάνα μου / κοπέλα μου επάνω σε καμία ανηφόρα και να είναι ( ΕΥΚΟΛΟΠΕΡΝΟΥΣΑ - καινούρια λέξη ) ανάμεσα στα αυτοκίνητα.

To budget είναι μέχρι 2.800 max για το δίκυκλο, διότι έχω και στο μυαλό μου τα extra χρήματα για την ασφάλεια μου σωματικά κτλπ.

'Ολες οι γνώμες καλοδεχούμενες. Ευχαριστώ πολύ το φόρουμ για αυτή την ευκαιρία πολλών ερωτήσεων.

George_Sp
25/05/2016, 15:32
καλωσόρισες. και γω στα 29 μου πήρα το πρώτο μου δίκυκλο δίνοντας απευθείας το Α δίπλωμα χωρίς να έχω εμπειρία πριν όπως εσύ με το 125 kai to crf.

Η γνωριμία μου έγινε με ένα μονοκύλινδρο F650gs του 2003 που αν και αρκετά μεγάλο για 1η ήταν τελικά πάνω στο μήνα χρήσης ένα ψηλό παπί.

Θα σου πρότεινα το Versys που καβαλάω εδώ και 3 χρόνια και αντικατέστησε εξαιρετικά το F650.
με 2800 βρίσκεις μόνο του 07-08 ΧΩΡΙΣ ABS αν έχει μεγάλο προίκα ή με ABS αλλά πολλά χιλιόμετρα, χωρίς προίκα και με κάποια χρήματα για μαζέματα.
π.χ.
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7543477/

ή αν μπορείς να ανέβεις λιγάκι εδώ
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7919146/

γνώμη μου πάντως ότι και αν αποφασίσεις να πάρεις να έχει ABS. Μέσα στη πόλη είναι must.

liakos1987
25/05/2016, 15:35
Σε ευχαριστώ φίλε μου, δεν το ήξερα καν αυτό το μηχανάκι.. Μέχρι στιγμής μου λέγανε σκουτεράκι για ευκολία, αλλά δεν έχω ούτε καν οδηγήσει σκουτεράκι, μόνο συμπλέκτη και με τα πόδια λες και πλέκω νομίζω πως θα πέσω για πλάκα.. Αυτά τα λέω γιατί δεν έχω οδηγήσει καν σκούτερ και είναι στο μυαλό μου. Επίσης μου λέγανε για κάνα cbf 125 που έχει συμπλέκτη αλλά είμαι 1.84 - 98 kg και φένομαι γαιδούρι εκεί πάνω.

George_Sp
25/05/2016, 15:41
Για τη σωματοδομή σου δε θα σε βολέψει ένα μοτοσυκλετάκι. Επίσης σε δικάβαλο και ανηφοριές δύσκολα τα πράγματα. Ειναι πολλά τα κιλά για τα λίγα κυβικά τους
Και αφού έχεις εμπειρία δε θα σε δυσκολέψει μια μηχανή παραπάνω κυβικών και έχεις ηλικιακά το μυαλό να χειριστείς τον δεξί καρπό σου.

Κοιτάς λοιπόν σε μονοκύλινδρα ή δικύλινδρα 650άρια (τα πολιτικά 600άρια δηλαδή) που να κάνουν για τη χρήση που θες.

με ABS είναι το F650GS (αν και 1ης γενιάς και δεν είναι πολυ αποδοτικό)
το Versys με 2ης γενιάς ABS που δουλεύει αρκετά καλά

υπάρχουν και το Vstrom αλλά εκεί που περνάει το Versys το Vstrom λόγω "φουσκωμένων" πλαστικών μένει πίσω στη κίνηση.

liakos1987
25/05/2016, 15:48
Να σαι καλά φίλε μου.. Οπότε ξεχνάω τα στυλ cbf 125 και τέτοια.. Μας μένουν αυτά τα 2 που είπες και τα σκουτερ των 200 και 300 κυβικών για μέσα στην πόλη και ελάχιστα παραέξω π.χ πειραιάς - μαρούσι.

George_Sp
25/05/2016, 15:55
Στα σκούτερ κοιτάς τα μεσαία προς μεγάλα mega scooter. Τα απλά 200-300 κυβικών δε θα σε βολέψουν επίσης. Πέραν της ευκολίας στη κίνηση λόγω αυτόματης μετάδοσης τα mega scooter είναι αρκετά φαρδιά τα περισσότερα (x-max π.χ.) και τα τιμόνια δε κόβουν πάρα πολύ.

Πάρε κανα Versys βόλτα. πιστεύω θα σου αρέσει :)

liakos1987
25/05/2016, 15:58
Τώρα την πέμπτη θα έχω την ευκαιρία να οδηγήσω ένα sym symphony ST 200cc 2016' , θα δω αν βολεύει και αμέσως μετά θα ψάξω να βρώ να οδηγήσω το versys. Να σαι καλά και πάλι για τις απαντήσεις σου :)

zannisvel
25/05/2016, 16:30
Ολα εχουν να κανουν με το τι θελεις να κανεις.
Οι περισσοτεροι εδω εχουμε ενα παθος (ανωμαλια) με τις μηχανες. Η λογικη λεει οτι αν απλα θελεις κατι για μεσα στη πολη να κανεις τη δουλεια σου χωρις κοπο και καπως οικονομικα η καλυτερη λυση ειναι ενα σκουτερακι. Αν πας σε Versys να ξερεις οτι δεν ειναι πιο οικονομικη απο ενα αυτοκινητο, για την ακριβεια πρεπει να ειναι και πιο ακριβη μη σου πω... Βεβαια αυτο που σου δινει αν εχεις το μικροβιο ειναι κατι που δεν υπολογιζεται σε χρηματα.
Με λιγα λογια αν σκεφτεσαι οτι θελεις μια μηχανη για να κανεις τις δουλειες σου και να πηγαινεις Αθηνα Μαρουσι τοτε καλυτερα σκουτερακι.
Αν σκεφτεσαι οτι θελεις να κανεις και τα ταξιδακια και γενικα θελεις να ζησεις την ολη φαση του "μηχανοβιου" με τα καλα του και τα κακα του τοτε αρχιζεις και κοιτας αλλα.
Αλλα τι να σου προτεινω μεταξυ cbf125, sym 200, και versys ??? Ειναι 3 διαφορετικοι κοσμοι.
:beer:

congate7
25/05/2016, 16:45
Crf/Wrf/Dr 250.
Χωράς να περάσεις από παντού, ανεβαίνεις κατεβαίνεις πεζοδρόμια. Οικονομικά, θεωρητικά άσπαστα και στην χαζοτούμπα δεν παθαίνουν τίποτα.

Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι το θες για πόλη. Όχι ότι δεν πάνε παραέξω, απλά θα κουράσουν λίγο παραπάνω.

liakos1987
25/05/2016, 17:03
Πούλησα το Seat leon 1800cc turbo, και πιστεύω πως ένα σκούτερ να πάρω η ένα 750cc naked να πάρω, θα μου φανεί ποιο φθηνό.. Πάντως η δουλειά μου θα είναι από σπίτι σε σπίτι με την καινούρια μου δουλειά , να περνάω εύκολα από κανένα αμαξάκι ανάμεσα και να βγαίνω και καμία εθνική Πειραιάς - Μαρούσι .. Μέχρι εκεί για αρχή.. Πάντως έχω κάψει εγκέφαλο.. Ο φίλος μου έχει CRF φάση Στάθης Ψάλτης αλλά φαίνομαι σαν κουράδας εκεί πάνω.. Είμαι 1.85 98kg

basilis_k6
25/05/2016, 17:09
crf Για πόλη?! και πες οτι δεν το παιρνεις το μοτερ στα χερια. χωρις κλειδι που θα πας?

liakos1987
25/05/2016, 17:11
Είπα πως έχει ο φίλος μου crf.. αλλά αυτός το πήρε για να κάνει ότι να ναι στο δασάκι σε χώμα. εγω δεν θέλω τέτοιο ούτε μου τεριάζει κάτι τέτοιο.

basilis_k6
25/05/2016, 17:16
για τον απο πανω το εγραψα κυριως.

το πρωτο πραγμα που πρεπει (δυστυχως) να δεις ειναι η καταναλωση και η φθορα. αν οπως λες εισαι απο σπιτι σε σπιτι μαλλον θα κανεις πολλά χλμ ημερησιως σωστα?

liakos1987
25/05/2016, 17:23
Ε λογικά γύρω γύρω, παίζει να κάνω και 50km την μέρα πχ.

Δεινόσαυρος
25/05/2016, 17:42
ούτε μου τεριάζει κάτι τέτοιο.

Μη βιάζεσαι. Τα ψηλά μονοκύλινδρα είναι πάρα πολύ καλά για κίνηση στην πόλη, ιδίως με ζάντες ασφάλτου (SM). Είναι και οικονομικά από βενζίνη και σέρβις. Χαμηλό σχετικά κόστος κτήσης. Τέλειο για το μπόι και τα κιλά σου. Μεγάλη γκάμα επιλογής, από γατάκια μέχρι πάνθηρες. Κάνεις και καμιά εκδρομούλα αν καί ίσως χρειαστεί να φτιάξεις τη σέλα για να μη δεινοπαθήσει ο πισινός σου.

Τι σε κάνει να νομίζεις οτι "δεν σου ταιριάζουν";

Τα δικύλινδρα (Versys, er6, Strom, Transalp κλπ) ωραία για μηχανάκι που κάνει τα πάντα, αλλά ακριβότερα & καίνε περισσότερο, αν και πιο άνετα φυσικά για δικάβαλλο. Δοκίμασε και θα καταλάβεις.

basilis_k6
25/05/2016, 17:43
αρα κοιτας οτιδηποτε καιει 5,5 λιτρα και κατω και δεν θελει χοντρη συντηρηση. 50Χ22μερες=1100χλμ δηλαδη 60 λιτρα (με καταναλωση 5λ/100χλμ) με 1,5€ χοντρικα. η βενζινη μονο ειναι 90 ευρω.

αν δεν μπορεις να παρεις στρομ/βερσυς/er6/gs κτλ θα πρεπει να πας σε 250αρι.

μονοκυλινδρο μονο το xt σε καλυπτει και ειναι και μια χαρα μηχανακι

Δεινόσαυρος
25/05/2016, 17:53
μονοκυλινδρο μονο το xt σε καλυπτει και ειναι και μια χαρα μηχανακι

Γιατί το λές; Δεν τον καλύπτει μονοκύλινδρη BMW τυπου funduro/Dakar, Suzuki Freewind, Domi/FMX, ΧΤΖ, ΤΤ, DRZ, ακόμα και τα ψηλά δικύλινδρα KLE;
Δεν κάνω τον δύσκολο, αλλά με παραξένεψε κάπως η απάντησή σου. Πού το πρόβλημα; κατανάλωση;

Από το μονοκύλινδρο 400αράκι μου (τάξης DRZ) με γρανάζωμα πόλης θέλω περίπου 4.4λ στα 100χλμ. Λάδι κάθε 2000 χλμ, 1.6 λίτρο αν και πηγαίνει και πολύ περισσότερο. Ποιο δικύλινδρο είναι πιο οικονομικό; εκτός, ίσως, το ΜΤ-07;

georgemark
25/05/2016, 17:59
liakos1987 έχεις pm

basilis_k6
25/05/2016, 18:51
Γιατί το λές; Δεν τον καλύπτει μονοκύλινδρη BMW τυπου funduro/Dakar, Suzuki Freewind, Domi/FMX, ΧΤΖ, ΤΤ, DRZ, ακόμα και τα ψηλά δικύλινδρα KLE;
Δεν κάνω τον δύσκολο, αλλά με παραξένεψε κάπως η απάντησή σου. Πού το πρόβλημα; κατανάλωση;

Από το μονοκύλινδρο 400αράκι μου (τάξης DRZ) με γρανάζωμα πόλης θέλω περίπου 4.4λ στα 100χλμ. Λάδι κάθε 2000 χλμ, 1.6 λίτρο αν και πηγαίνει και πολύ περισσότερο. Ποιο δικύλινδρο είναι πιο οικονομικό; εκτός, ίσως, το ΜΤ-07;

ναι δεν ημουν σαφης. το Gs το ανεφερα μαζι με τα 2κ. στα μονοκυλινδρα εβαλα μονο το xt γιατι ολα οσα ειπες ειναι παλιοτερα απο αυτο ή υποδεεστερα. αν εχεις 2800 πας σε xt. δεν βρισκω λογο να πας αλλου εκτος αν μπορεις να ανεβεις σε χρηματα.

Δεινόσαυρος
25/05/2016, 19:02
ναι δεν ημουν σαφης. το Gs το ανεφερα μαζι με τα 2κ. στα μονοκυλινδρα εβαλα μονο το xt γιατι ολα οσα ειπες ειναι παλιοτερα απο αυτο ή υποδεεστερα. αν εχεις 2800 πας σε xt. δεν βρισκω λογο να πας αλλου εκτος αν μπορεις να ανεβεις σε χρηματα.

ΟΚ, θενκς για τη διευκρίνηση, αν και προσωπικά το παλιότερο/φτηνότερο καμιά φορά το θεωρώ καλύτερη λύση αν είναι προσεγμένο κλπ.
:beer:

Βασικά ο φίλος πρέπει να δοκιμάσει μερικά να δεί πώς του ταιριάζουν.
Κατα τη γνώμη μου όμως το μονοκύλινδρο είναι πολύ πιο διασκεδαστικό στην πόλη από τα άλλα. Σε ανοικτό δρόμο μόνο υστερεί.

liakos1987
25/05/2016, 19:19
και 100 ευρώ να είναι οι βενζίνες το μήνα δεν με πειράζει.. 270 έδινα στο LEON μέσα στην πόλη + την κίνηση την ταλαιπωρία κτλπ.. Όσο αφορά τα CRF τύπου, μόλις ανέβηκα στου φίλου μου και μου λέγανε κάνε μία βόλτα και κατέβα γιατί 1.84 και 98kg δεν σου πάει καν. σαν μια δήμετρη κουράδα φαίνεσαι πάνω σε αυτό. Και με βλέπω να καταλήγω σε 200-300 cc σκούτερ ή κατευθείαν κάνα ER6-N / Z-750 και να πηγαίνω με 60 και απο τα δεξιά και σιγά σιγά σε κανα 2 χρόνια να το πάω και 140. χαχαχαχ

basilis_k6
25/05/2016, 19:20
ΟΚ, θενκς για τη διευκρίνηση, αν και προσωπικά το παλιότερο/φτηνότερο καμιά φορά το θεωρώ καλύτερη λύση αν είναι προσεγμένο κλπ.
:beer:

Βασικά ο φίλος πρέπει να δοκιμάσει μερικά να δεί πώς του ταιριάζουν.
Κατα τη γνώμη μου όμως το μονοκύλινδρο είναι πολύ πιο διασκεδαστικό στην πόλη από τα άλλα. Σε ανοικτό δρόμο μόνο υστερεί.

στην πολη το μονοκυλινδρο ελαφρυ ειναι topgun. ολα τα αλλα ειναι συμβιβασμος... εκτος απο την βολτα στο supermarket :cry:

panavour
25/05/2016, 19:28
http://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&category=&make=22&variant=sh300&make1=&variant1=&make2=&variant2=&price-from=%3E2500&price-to=%3C3000&registration-from=&registration-to=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&gearbox_type=&kteo=&sort=&rg=3&radius=&postcode=&modified=&hi=&st=&offer_type=sale

Φιλε μου για την περιπτωση σου, συνιστω το απο πανω σκουτερ.Νομιζω οτι καλυπτει πληρως τις αναγκες σου και σαν σκουτερ εχει αναμφιβολα πλεονεκτηματα στην πολη οπως ευελιξια , προστασια απο βροχη και λασπες,εχει περισοτερη δυναμη απο ενα 250 και εχει και ΑΒS πολυ βασικο για πολη.Επισης δεν εχει συμπλεκτη και δεν αλλαζεις ταχυτητες που ειναι πολυ πρακτικο μεσα στην κινηση.Επισης λογω ονοματος ειναι και γερο και δεν χαλαει ευκολα.:beer:

lykourgi
25/05/2016, 23:41
Όσο αφορά τα CRF τύπου, μόλις ανέβηκα στου φίλου μου και μου λέγανε κάνε μία βόλτα και κατέβα γιατί 1.84 και 98kg δεν σου πάει καν. σαν μια δήμετρη κουράδα φαίνεσαι πάνω σε αυτό.
Αν δεν είναι αυτά τα μηχανάκια κατάλληλα για μεγαλόσωμους αναβάτες, τότε ποια είναι;
Δεν σου λέω φυσικά να πάρεις καθαρόαιμο, αλλά τα αντίστοιχα ον-οφφ είναι ότι πολύ βολικά για ψηλούς.

slzr
25/05/2016, 23:58
Κι εγώ φίλε σκούτερ θα σου πρότεινα... 'Ασε καλύτερα τα Z750 κλπ...

Πάρε ένα σκούτερ τώρα και αν δεις ότι γουστάρεις τη φάση με το μηχανάκι το πουλάς και παίρνεις μια μεγαλύτερη μηχανή.

Anritsu
26/05/2016, 00:55
Όλα σχετικά είναι , και εγώ 1.88 με 95 κιλά και 6 χρόνια τώρα με ένα παπί βολεύομαι . Και συχνά κουβαλάω και την γυναίκα (55 kg βέβαια) σε διάφορές δουλειές από Μπραχάμι -Μαρούσι σχετικά αξιοπρεπώς μπορώ να πω . Αν θες απλά να κάνεις την δουλειά σου , δηλαδή να χρησιμοποιήσεις την μηχανή σαν εργαλείο αστικής μετακίνσης τότε κοιτάς σε μικρομεσαίο σκουτεράκι .Κάποια μονοκυλίνδρα που είδα πιο πάνω δεν έιναι άσχημα αλλά σίγουρα σε σχέση με ένα σκουτεράκι απέχουν αρκετά σε κόστος συντήρησης και κόστος χρήσης . Έχε υπόψη σου πως η βενζίνη αναμένεται να τσιμπήσει κάπου 15 λεπτά με τα νέα μέτρα και σαν τιμή το πετρέλαιο θεωρείται πως βρίσκεται χαμηλά γιατί χτυπάνε την Ρωσσία . Οπότε φαντάσου να ανέβει τι έχει να γίνει έτσι και κάποια στιγμή τα βρουν . Όταν είχα περισσότερα κυβικά την περίοδο 2006 -2010 που η βενζίνη έπαιζε 0,80 - 1 € πήγαινα με το BROS και για κατού**μα. Σήμερα αν και εφόσον ξανααγοράσω κάποια μεγάλη , σίγουρα θα κρατήσω και τον πάπιο απο δίπλα .Τα κάνει όλα και δεν ζητάει τίποτα . Επίσης πρόσεξε γενικά και ρώτα κάθε μηχανή που σε ενδιαφέρει τι ζητάει απο ασφάλεια αναλώσιμα σερβις κλπ . Αν είσαι ψείρας , θα θες μια φορά το χρόνο λάστιχα που μπορεί να είναι απο 180 - ... € . Αν πάρεις και θέλει αλυσιδα γρανάζια με το καλήμερα θες πάλι κανα 200-250 αν θυμάμαι . Αν βρεις τίποτα αναρτήσεις κλασμένες , που σε δουλεμένο μηχανάκι θα είναι αναγκαστικά , θες αρκετά € για να τις συνεφέρεις . Και αν σου καίει λάδια με το καλήμερα (πράγμα που δεν μπορεις να ελεγξείς πριν την αγορά) άστο καλύτερα να καίει . Στα ίδια χιλιόμετρα η συντήρηση μια μηχανής σε σχέση με ένα αυτοκίνητο έχει πολλαπλάσιο κόστος και αυτό θα το εξακριβώσεις πολύ εύκολα.

Γενικά η μηχανοκίνηση ειναι ακριβούτσικο σπορ και θέλει προσοχή απο πολλές αποψείς . Κατα τα άλλα καλως ήρθες .

lmb990
26/05/2016, 01:17
Xt600 η xtx660...

Ohm
26/05/2016, 03:50
τα κιλά είναι αδιάφορα. Ο πατέρας μου (1.90 m, >100 kg)πήγαινε χαλκίδα-πάτρα από δελφούς με ένα ανέκδοτο suzuki gn250. Τώρα έχει ένα cb500.

Το cbf600 πώς σου φάνηκε;

Panos76
26/05/2016, 10:57
Για ξεκίνημα εδώ (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8001145/) είμεθα._

liakos1987
26/05/2016, 11:07
Παρα πολυ ωραίο μου φάνηκε το cbf600 της σχολής, περιμένω πως και πως για το επόμενο μάθημα να ξανα ανέβω. Απλώς πιστεύω για μέσα στην πόλη δεν θα με βόλευε.. Εγώ πούλησα ένα seat leon 1800cc turbo, και ξέρω τι πάει να πει συντήρηση. Τώρα να σας πω την αλήθεια η σκουτεράκι με βλέπω, η κάνα στυλ 660XTX / Z-750 μια και καλή και ας πηγαίνω με 50-60 αρκεί να μην τους κάνω κακό και μπουκώνουν.

Ohm
26/05/2016, 11:40
για μέσα στην πόλη, 250 και πολλά είναι... μη σου πω παπάκι!

αν θες ΚΑΙ μέσα ΚΑΙ έξω, ζορίζει το θέμα. Να, σήμερα, πήγα κέντρο->γαλάτσι->κέντρο να πάρω κάτι ατμιστικά, ζεστάθηκε το cb600 μου :| οκ δεν έπαθε και τίποτα, αλλά, ε, το λυπάμαι

zannisvel
26/05/2016, 13:17
Το ΧΤΧ για μεσα στη πολη και για κανα ταξιδακι ειναι οτι πρεπει.
Γενικα νομιζω οποιος ειναι απο Πειραια εχει μια αδυναμια στα ΧΤ. Ειμαστε λιγο πιο "καγκουρες" στα νοτια?

liakos1987
26/05/2016, 16:33
Ayto to SYM WOLF 250CC leei tpt i tsampa ta lefta?