PDA

View Full Version : Μπαταρίες GT7B-4 vs YT7B-BS vs MB7U



est
25/05/2016, 17:52
Μιας και τελευταία βλέπω πτώση στην απόδοση της μπαταρίας, βγήκα στην e-γύρα για να ψάξω για αντικαταστάτρια.
Το manual λέει πως για το δικό μου μοντελάκι του 2000 πρέπει να πάω σε GT7B-4.

Με τον τύπο που προτείνει το manual βρίσκω μόνο μπαταρίες της GS (που απ'ότι είδα είναι ίδιο μαγαζί με τις YUASA) και τις κινέζικες BS. Οι BS όμως έχουν χαμηλότερα CCA από τις GS (85 οι BS έναντι των 110 που δίνει η GS) άρα φαντάζομαι πως βγαίνουν από την εξίσωση.

Αν πάω στην σελίδα YUASA και βάλω τον τύπο της μηχανής μου, μου λέει πως η μπαταρία που μου κάνει είναι η YT7B-BS, την οποία την προτείνει το manual για τα μοντέλα από 2001 και μετά. Επίσης έχει λίγο ανεβασμένα τα CCA στα 120.

Η Varta από την άλλη για το μηχανάκι μου λέει να πάρω την δική της Funstart YT7B-BS η οποία όμως έχει 7Ah και 120 CCA.

Τέλος αν ψάξω στη Motobatt μου προτείνει την MB7U η οποία έχει χαμηλότερα CCA (100 λένε στη σελίδα τους) αλλά λένε επίσης πως είναι αναβάθμιση σε σχέση με τις από πάνω.


:confused:

Και εδώ είναι αγαπητοί Μοταίοι που μπερδεύομαι λιγάκι και κάθομαι και γράφω τα παραπάνω και ρωτώ.. τι εμπειρία έχετε (αν έχετε) σε σχέση με τους τύπους μπαταριών που αναφέρω;
Η γνώμη σας ποια είναι;

Ευχαριστώ
:wave2:


ΥΓ. Από αυτά που έψαξα και έμαθα είναι για τη διαφορά του "4" στο τέλος του τύπου της μπαταρίας σε σχέση με το "BS" στο τέλος είναι η εργοστασιακή φόρτιση. Οι 4άρες έρχονται έτοιμες προς χρήση από το εργοστάσιο, ενώ οι BS φορτίζονται πριν από την τοποθέτηση.

toyar
25/05/2016, 20:52
επισης τα πρωτα γραμματα σχετιζονται με τη μαρκα
θα κοιταξεις αυστηρα CCA, Ah και φυσικα διαστασεις και θεση πολων
εννοειται πως αν στα ιδια λεφτα βρεις περισσοτερα CCA δεν θα διστασεις

virus
25/05/2016, 21:05
το μηχανακι το κυκλοφορεις καθημερινα χειμωνα καλοκαιρι;

est
26/05/2016, 08:25
επισης τα πρωτα γραμματα σχετιζονται με τη μαρκα
θα κοιταξεις αυστηρα CCA, Ah και φυσικα διαστασεις και θεση πολων
εννοειται πως αν στα ιδια λεφτα βρεις περισσοτερα CCA δεν θα διστασεις
Με τους πόλους το έχω, όλες έχουν το + αριστερά. Και οι διαστάσεις είναι σε όλες ίδιες (μία μόνο διαφέρει κατά 1cm αλλά χωράει). Για τα CCA, ακόμα κι αν βρω με παραπάνω από αυτά που έχει η μαμά;


το μηχανακι το κυκλοφορεις καθημερινα χειμωνα καλοκαιρι; Καθημερινά όχι, αλλά όλο το χρόνο.

toyar
26/05/2016, 09:35
παραπανω CCA ναι, οχι διαφορετικα Αh
σε αντιστοιχα μεγεθη και τιμες δεν θα βρεις και μεγαλες διαφορες

est
26/05/2016, 10:50
Ωραία, άρα τη Varta που λέει πως είναι στα 7Ah να την αφήσω (μιας και ο κατασκευαστής λέει 6,5 Ah) ή είναι μικρή η διαφορά και δεν παίζει ρόλο;

(Οι υπόλοιπες λένε πως είναι στα 6,5Ah)

toyar
26/05/2016, 12:35
η διαφορα ειναι μικρη αλλα να προτιμησεις μαρκα που δουλευεται σε μοτο και οχι φασον απο αυτοκινητο

virus
26/05/2016, 16:32
αν το κυκλοφορεις καθημερινα δικη μου αποψη παρε την φθηνοτερη. αν κυκλοφοραει τακτικα με μεγαλυτερο διαστημα ακινησιας την μια βδομαδα δεν αξιζει να παρεις ακριβη.
τα ah οσο περισσοτερα τοσο καλυτερα μιας και δεν εχουν πολυ σημασια οσο εισαι πανω απο οτι αναφερει το μανουαλ. τα cca οσο περισσοτερα τοσο καλυτερα αλλα ανεβαινει και η τιμη. καλα που μενεις για να εχει τοσο πολυ κρυο;


edit: τωρα ειδα σε τι τιμες κυμαινεται με ακριβοτερη την motobatt στα 45 ευρω. οποτε μην το πολυψειριζεις παρε οποια θες. varta που ειπες μια χαρα ειναι.

OldMan
26/05/2016, 16:41
Με τους πόλους το έχω, όλες έχουν το + αριστερά.
Μπαίνοντας ή βγαίνοντας..??

Κανονισε γιατί αν δεν είναι οι πόλοι ακριβως στη μεση του βαθους παιζει να μην φτανουν τα καλώδια για αντιστροφή...

est
26/05/2016, 17:40
Μπαίνοντας πάντα.
Οι διαστάσεις ταιριάνουν, θα μετρήσω και μια τις αποστάσεις της δικιάς μου για να είμαι σίγουρος.
:beer:

est
03/06/2016, 08:25
Απλά προς ενημέρωση, έβαλα τη Yuasa YT7B-BS. Οψόμεθα.