PDA

View Full Version : Yamaha F1 ZR



leris2
26/05/2016, 22:06
Καλησπερα
Στην αναζητηση μου για καποιο παπι για τις καθημερινες μου μετακινησεις βρεθηκε απο φιλο
ενα F1 παρατημενο εδω και ενα χρονο περιπου.
Ποιες ειναι οι πρωτες κινησεις για να ξαναβαλουμε μπροστα το μηχανακι και τι πρεπει να προσεξω;
Εχω βρει το Service manual αλλα δεν μπορω να βρω την περιοδικη συντηρηση που χρειαζεται
(καθε ποτε λαδια, φιλτρα κτλ)
Επισης τι πρεπει να περιμενω απο αποψη καταναλωσης και αξιοπιστιας;
Αξιζει τον κοπο μιας και δεν παιζουν χρηματα για αγορα αλλου μεταχειρισμενου;

SHOOTER045
26/05/2016, 22:41
Οοοο
Καγκουροπαπο !!!!





1) καινούργια λάδια σαζμαν
2)καινούργιο και σωστο μπουζί
3)αφού καθόταν πέταμα η παλιά βενζίνη και το λάδι μίξης
4)βεβαιωσου οτι η αντλία λαδιού μίξης δουλεύει,αλλιώς μίξη στο ντεπόζιτο
5)καλό φουλ συνθετικό λάδι μίξης
6) καθάρισμα καρμπ
7)βεβαιώσουν οτι πιστόνι ελατήρια είναι σε καλη κατάσταση, κοιτα την συμπίεση.
8) επειδή καθόταν καιρό ρίξε λίγο λάδι κινητήρα απο το μπουζί η απο την θυρίδα εισαγωγής η εξαγωγής
9)κοιτά τα ριντ,αν χρειάζονται αλλαγή προτίμησε πλαστικά η ανθρακόνημα
10)τσεκαρε μπαταρία-ρευματα.
Νομιζω είσαι οκ για μανιβέλα ;)

giannis113
27/05/2016, 13:09
Βασικα την αντλια καταργησε την μονο μιξη.

noodles
27/05/2016, 14:11
απο τα χειροτερα 2τ παπια που εχουν βγει. καιει τον πατο απο λαδι-βενζινη και δε παει βημα. αν ειναι σε χαλια κατασταση και θελει περισσοτερα απο λαστιχα, φρενα, λαδι, μπουζι καλυτερα να το αφησεις. με 600 ευρω παιρνεις κρυπτον 102 σε καλη κατασταση (φωτια στην ασφαλτο δε βαζει, αλλα θα κανεις τη δουλεια σου οικονομικα, δεν καιει το παπι).

leris2
27/05/2016, 14:43
Μου κοψατε λίγο την φορα τώρα.
Τα παραπάνω συμμαζεματα γίνονται έτσι και αλλιώς σε ότι και αν πάρεις μεταχειρισμένο νομιζω.
Το θέμα αξιοπιστίας με απασχολεί όμως.
Το γκάζι δεν με απασχολεί για να κάνω τη δουλειά μου το θέλω.
Πόσο μπορεί να καιεί ένα παπί 110cc ακόμη και δίχρονο?

Την αντλία γιατί να την καταργησω? Δεν θα δουλεύει σωστα? Δεν έχω εμπειρία με διχρονα για αυτό οι ερωτησεις.

SHOOTER045
27/05/2016, 14:55
Αν δεν είχες ποτέ 2Τ μηχανάκι θα σου φανεί κάπως.
Η εμπειρία μου σε 2Τ είναι σε ον οφ (DT-MTX)σε ss της εποχης(RGV/TZR)και καθαρόαιμα.
Σχεδόν όλοι καταργουσαν την αντλία για χάρη αξιοπιστίας. Αλλά με μια καλη μπαταρία ενα βολτόμετρο κάπου στο κοντέρ και περιοδικό έλεγχο της αντλίας δεν θα έχεις θέμα.
Απο μυρωδιά διχρονιλας πως τα πας?
Η την ερωτευεσαι η την μισείς.
Καλά και ακαπνα λάδια να βάζεις.
Μαμά εξάτμιση να έχεις (αν και έχει κάπως σπαστικο ήχο)
Και μην μασας.
Έχει F1 που ριξανε σε πολλά κυβικά παραπάνω....

noodles
27/05/2016, 15:06
αν το θελεις για δουλεια μη το παρεις για μενα. θα μπλεξεις με μιξη λαδιου, αντλια, πολυ καταναλωση κτλ. ειχα dinamik (διχρονο) το οποιο ειναι σε αριστη κατασταση και δουλευε τελεια, αλλα η καταναλωση και γενικα το 2τ μοτερ για καθημερινο δεν παλευεται...

leris2
27/05/2016, 15:35
Δεν εψαχνα για δίχρονο είναι η αλήθεια και ουσιαστικά μου το χαρίζουν.
Πληρώνω τέλη ασφάλεια το βάζω μπροστά και φεύγω (αφού κάνουμε τις ενέργειες του 2ου ποστ πρωτα)
Κάνω χειμώνα - καλοκαίρι ανεξαρτήτως καιρού αρκετά χιλιόμετρα καθημερινά και δεν θέλω να ταλαιπωρω αλλο το "μεγάλο".
Αν έχω μία κατανάλωση περί τα 3,5-4 λίτρα σε νορμαλ χρήση και μία σχετική αξιοπιστία (θα μάθουμε να κάνουμε και κοκτέιλ με το λάδι μίξης τι να κάνουμε) νομίζω ότι θα έχω όφελος στο να μην φορτωνω με χιλιόμετρα την μηχανή αλλά και οικονομικο μιας και δεν έχω κόστος αγοράς (που θα γίνει απόσβεση από το κέρδος στην κατανάλωση)

Ισχύει η παραπάνω σκέψη μου και να ξεκινησω το restoring η θα πρέπει να κλειδωσω το τοπικ και να ανοιξω άλλο " ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΦΘΗΝΟ ΠΑΠΙ"?

SHOOTER045
27/05/2016, 15:42
Δεν εψαχνα για δίχρονο είναι η αλήθεια και ουσιαστικά μου το χαρίζουν.
Πληρώνω τέλη ασφάλεια το βάζω μπροστά και φεύγω (αφού κάνουμε τις ενέργειες του 2ου ποστ πρωτα)
Κάνω χειμώνα - καλοκαίρι ανεξαρτήτως καιρού αρκετά χιλιόμετρα καθημερινά και δεν θέλω να ταλαιπωρω αλλο το "μεγάλο".
Αν έχω μία κατανάλωση περί τα 3,5-4 λίτρα σε νορμαλ χρήση και μία σχετική αξιοπιστία (θα μάθουμε να κάνουμε και κοκτέιλ με το λάδι μίξης τι να κάνουμε) νομίζω ότι θα έχω όφελος στο να μην φορτωνω με χιλιόμετρα την μηχανή αλλά και οικονομικο μιας και δεν έχω κόστος αγοράς (που θα γίνει απόσβεση από το κέρδος στην κατανάλωση)

Ισχύει η παραπάνω σκέψη μου και να ξεκινησω το restoring η θα πρέπει να κλειδωσω το τοπικ και να ανοιξω άλλο " ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΦΘΗΝΟ ΠΑΠΙ"?

Κάπου εκεί θα παίξεις απο κατανάλωση, ίσως και ποιο λίγο.
Αν απο ρεύματα κτλπ είσαι οκ μην.καταργεις την αντλία.
Δισκοφρενο μπροστα έχει, τηλεσκοπικό έχει.
Μια χαρα θα κανείς την δουλειά σού.
Για μένα go for it

leftos
27/05/2016, 18:54
Τσαμπα ειναι αν εχεις ορεξη και χρονο μαζεψετο κυκλοφορατο λιγο καιρο και δες πως σου καθετε.
Το πολυ πολυ να βρεις κανα πιτσιρικα με κανα αλλο και να κανεις ανταλλαγη καποια στιγμη.
Οταν κυκλοφορουσαν αυτα τα παπια δεν κοιταγε κανεις ποσο εκαιγε.....

yiannis172
27/05/2016, 21:09
Αν δεν εχει υποστει μετατροπες και ειναι απλα παρατημενο και στο δινουν και τσαμπα,αξιζει.
Εχει το πλεονεκτημα των παμθηνων ανταλλακτικων (κουστουμι γνησιο βαμμενο περιπου 100 ευρω) και του πολυ αξιοπιστου μοτερ (σε μαμα κατασταση).
Απο φρενα ειναι πολυ καλο για τη κατηγορια και την εποχη του και απο αποψη επιδοσεων παει πανω κατω οπως ενα Innova carb,αντε και λιγο καλυτερα (δοκιμασμενα).
Το μεγαλυτερο ατου της κινησης αυτης αν τη κανεις και εχεις ορεξη να ασχοληθεις,ειναι οτι θα μαθεις πραματα χωρις μεγαλο ρισκο.

panos_zip
27/05/2016, 22:10
Πάντως εάν το μηχανάκι έχει χαρτιά, ειναι μαμά και δεν το θέλεις, εχω ένα φιλο με μοτέρ f1 σε πολύ καλή κατάσταση που θα στο αγόραζε (στη σωστή τιμή φυσικά).
ΠΛηροφορίες με πμ

giannis113
28/05/2016, 02:48
Ειναι ενα πολυ γρηγορο παπι.

ΑΛΛΑ θελει δυο πραματακια για να ξεφημωσει..

Εργοστασιακο ειναι γρηγοροτερο απο τα υπολοιπα εκτως κρυπτον Χ κλπ

leris2
29/05/2016, 12:05
ΑΛΛΑ θελει δυο πραματακια για να ξεφημωσει..


Ποια είναι αυτά?

Λοιπόν repair manual βρήκα.
Από periodic maintenance έχουμε τπτ?
Τι λάδια κάθε πότε κτλ?

giannis113
29/05/2016, 16:03
Ποια είναι αυτά?

Λοιπόν repair manual βρήκα.
Από periodic maintenance έχουμε τπτ?
Τι λάδια κάθε πότε κτλ?

Εξατμιση, ριντ, ρυθμισμα καρμπ.
Για παραπανω πλανη κεφαλης και χιλιοστα και παει λεγοντας..

Ειχαμε φτιαξει ενα, 165 χλμ με gps αλλα δεν ειναι η τελικη το θεμα ειναι οτι συκωνε ακομα και το μακρυτερο γραναζωμα 16 32 χωρις προβλημα

noodles
30/05/2016, 14:38
μη μπλεξεις με βελτιωσεις, δεν αξιζουν. αστο οσο πιο εργοστασιακο γινεται. ελεχξε την τρομπα λαδιου αν δουλευει και χρησιμοποιησε αυτη (μη κανεις μιξη στο ντεποζιτο).
εχε το νου μη τυχων τα φτυσει η τρομπα και σου κολλησει το παπι (καθε φορα που βαζεις βενζινη κοιτα το δοχειο λαδιου αν κατεβαινει η σταθμη του).

λαδι μιξης, συμπληρωνεις ανα 500χλμ, αναλογα (βαλε καλο λαδι, προτεινω motul 510 για να σου δουλευει σωστα το μοτερ). λαδι σασμαν καθε 10κ χλμ θελει αλλαγη. αν εχει σκουρηνει το χρωμα του, καλο ειναι το αλλαξεις.