PDA

View Full Version : Οδηγος αλλαγης λαδιων κινητηρα



DAYMAN
28/05/2016, 10:19
αν και δεν τον ασπαζομαι και ακολουθω τον κατασκευαστη,σε 2-3 μοντελα που ειχα στην κατοχη μου και κοιταξα στον οδηγο αυτο ειναι ακριβως οι ιδιες οδηγιες.

https://www.motul.com/gr/el/news/business-services/da741c56-711d-42e5-be28-70544644dc1b

AUFGEBRACHT
28/05/2016, 12:02
Όπως το διάβασα στην αρχή, νόμιζα ότι ήταν κάποια αναφορά στο πως να αλλάξεις λάδια σε κινητήρα. Δεν είναι τίποτα άλλο από ένα oil finder που έχουν όλοι σχεδόν οι κατασκευαστές λιπαντικών. Στην δική μου περίπτωση είναι και λανθασμένος ο οδηγός της Motul, αναφέρει ας πούμε χωρητικότητα λαδιού 2,9lt ενώ στην πραγματικότητα είναι 2,3lt. Επίσης, ενώ στο μοτέρ μου από τον κατασκευαστή αναφέρεται ρητά ότι επιτρέπεται μόνο ημισυνθετικό λάδι, μου έχει σαν επιλογή λάδι 100% συνθετικό.

DAYMAN
28/05/2016, 12:17
συμφωνω oil finder ειναι, ομως τα στοιχεια που δινει σε καποια μηχανακια μου ειναι σωστα!Τωρα σιγουρα καποια λαθακια εχει.

AUFGEBRACHT
28/05/2016, 12:19
συμφωνω oil finder ειναι, ομως τα στοιχεια που δινει σε καποια μηχανακια μου ειναι σωστα!Τωρα σιγουρα καποια λαθακια εχει.

Μεταξύ μας, 0,6lt λαδιού παραπάνω δεν το λες και λαθάκι...

Bowleno
28/05/2016, 14:32
Μεταξύ μας, 0,6lt λαδιού παραπάνω δεν το λες και λαθάκι...

Αφου καίνε λάδια τα ευρωΠΕΗκα παρτάλια, σου λέει, γράψε 0.6 παραπάνω να έχει να το καίει για περισσότερα χλμ. :tooth:

AUFGEBRACHT
28/05/2016, 14:38
Αφου καίνε λάδια τα ευρωΠΕΗκα παρτάλια, σου λέει, γράψε 0.6 παραπάνω να έχει να το καίει για περισσότερα χλμ. :tooth:

Μάλλον από κάποια κοινή βάση δεδομένων τραβάνε αρχεία, πήγα ας πούμε στο αντίστοιχο oil finder της Motorex και ακριβώς τα ίδια στοιχεία. ipone το ίδιο, Liqui Moly το ίδιο, Castrol το ίδιο... Ρε μπας κι έβαλα λιγότερο λάδι προχτές τελικά;;; :confused:

Bowleno
28/05/2016, 14:42
Μάλλον από κάποια κοινή βάση δεδομένων τραβάνε αρχεία, πήγα ας πούμε στο αντίστοιχο oil finder της Motorex και ακριβώς τα ίδια στοιχεία. ipone το ίδιο, Liqui Moly το ίδιο, Castrol το ίδιο... Ρε μπας κι έβαλα λιγότερο λάδι προχτές τελικά;;; :confused:

Αστειάκι ρε συ, μην μασάς, ακολούθα το μανιουάλι σου εσύ (που πιστεύω έχεις), να πουλήσουν λάδια θέλουν.....

AUFGEBRACHT
28/05/2016, 14:44
Αστειάκι ρε συ, μην μασάς, ακολούθα το μανιουάλι σου εσύ (που πιστεύω έχεις), να πουλήσουν λάδια θέλουν.....

Εννοείται βρε συ για την πλάκα, αλίμονο...

Μανολης67
28/05/2016, 17:43
αναφέρει ας πούμε χωρητικότητα λαδιού 2,9lt ενώ στην πραγματικότητα είναι 2,3lt.

Μήπως λόγο ξηρού κάρτερ παίζει άλλο αλλαγή και αλλο πλήρωση? δηλαδή στο 660 με ξηρό κάρτερ οι οδηγίες είναι 2,6 αλλαγή και 3,2 αρχικό γέμισμα (στο ξηρό κάρτερ τα λαδια ποτέ δεν αλλάζουν ολα)

AUFGEBRACHT
28/05/2016, 17:59
Μήπως λόγο ξηρού κάρτερ παίζει άλλο αλλαγή και αλλο πλήρωση? δηλαδή στο 660 με ξηρό κάρτερ οι οδηγίες είναι 2,6 αλλαγή και 3,2 αρχικό γέμισμα (στο ξηρό κάρτερ τα λαδια ποτέ δεν αλλάζουν ολα)

Η μηχανολογία δεν είναι το φόρτε μου, οπότε δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτό που ρωτάς γιατί δεν το γνωρίζω...