PDA

View Full Version : ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ



Tsiligiorgis
28/05/2016, 12:37
Καλησπερα,
Ειμαι κατοχος ενος v strom 650 μοντελο του 2008 το οποιο το εχω εδω και 2 χρονια.Εχω αρχισει και σκεφτομαι την επομενη μηχανη που θα παρω(παντα μεταχειρισμενη) και αυτην την στιγμη μου αρεσει πολυ το cbf 1000 και το fz8 το ντυμενο .θελω να ειναι μοντελα του 2010 και μετα και ηθελα να ακουσω αποψεις για αυτα τα 2 μηχανακια.
Να σημειωσω οτι ο μεγαλυτερος μου προβληματισμος ειναι το υψος καθως ειμαι 1.91 και δεν ξερω αν θα εχω προβλημα ειδικα με το fz8.Με το cbf δεν νομιζω να εχω θεμα καθως ειμαι κομπλε πανω σε tdm που νομιζω οτι εχουν παρομοιο στησιμο.
Επισης αν μπορει να προτεινει κανεις καποιο naked μεγαλο οπου δεν θα ειναι δυσαναλογο το υψος μου με αυτο της μηχανης καθως εχω λατρεια για το Ζ750 αλλα το απορριπτω λογω μικρου μεγεθους

akis_trevor
28/05/2016, 12:38
τι χρηση κανεις;;τι λεφτα διαθετεις;

Tsiligiorgis
28/05/2016, 12:49
Μεσα στην πολη κινουμαι.Λεφτα μαξ 6000κ.

akis_trevor
28/05/2016, 12:57
Μεσα στην πολη κινουμαι.Λεφτα μαξ 6000κ.

θα ελεγα κανενα απτα 2 για την χρηση που θες...
τα fazer8 το ειχα κατι λιγοτερο απο 1 χρονο στην κατοχη μου.σπορ μηχανακι,πανεμορφο,με οσο πρεπει γκαζι (για μενα) αλλα οι αναρτησεις του ηταν γτπ...ειχα ανοιξει ενα θεμα για αυτες.βολταρε το να δεις αν σε καλυπτουν γιατι εγω δουλευα κυριως δικαβαλο.
το cbf απτην αλλη ειναι value for money.μπορεις να βρεις με 4000-5000 ευρω μηχανακι καλο και τα ρεστα σερβις/εξτρα/βενζινες.

Tsiligiorgis
28/05/2016, 13:13
Σε ευχαριστω για την απαντηση.Πιο πολυ ψηνω το cbf1000 αλλα δεν βρισκω πολλα στο car.Οσον αφορα το θεμα του υψους για το fazer8 πιστευεις θα υπαρχει προβλημα?

Nostradamus
28/05/2016, 13:26
Β-King με μαμα εξατμισεις μια χαρα μεγαλο γυμνο ειναι..

Αν δεν βγαινεις εκτος γιατι να πας σε τετρακυλινδρο χιλια για μεσα στην πολη ? Οπως και να εχει αναμεσα στα 2 που εβαλες θα επελεγα το cbf.

akis_trevor
28/05/2016, 13:28
Σε ευχαριστω για την απαντηση.Πιο πολυ ψηνω το cbf1000 αλλα δεν βρισκω πολλα στο car.Οσον αφορα το θεμα του υψους για το fazer8 πιστευεις θα υπαρχει προβλημα?

τπτ να σαι καλα..
τι υψος εχεις;;

panavour
28/05/2016, 13:35
Σε ευχαριστω για την απαντηση.Πιο πολυ ψηνω το cbf1000 αλλα δεν βρισκω πολλα στο car.Οσον αφορα το θεμα του υψους για το fazer8 πιστευεις θα υπαρχει προβλημα?

Aπ οσο οδηγησα το CBF μεσα στην πολη για τεστ γιατι το ηθελα και γω σου λεγω τα ακολουθα
στα + 1) τΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ισως φρενα σε μηνανη ABS + COMBINATED CBS.
2) Aπεριοριστη ροπη και απο χαμηλα
στα - 1)Οπως ολα τα μεγαλα δεν κανει για πολη
2)παρα πολυ ζεστη απ τον κινητηρα σου καιει τα ποδια σε χαμηλες ταχυτητες στυ υψος
των μηρων και προς τα γονατα ειδικα το νταλακαλοκαιρο.

ΠΕΡΙ ΟΡΕΞΕΩς ΒΕΒΑΙΑ ΚΟΟΚΥΘΟΠΙΤΤΑ.Αλλα θεωρω οτι για κυρια χρηση πολης ενα μικροτερο θα ηταν καλυτερο.
Βεβαια αφου ειχες 650 λογικο για σενα ειναι να πας σε μεγαλυτερο αλλιως κρατας το 650.:wave2:

DAYMAN
28/05/2016, 14:28
Μεσα στην πολη κινουμαι.Λεφτα μαξ 6000κ.

για πολη ειναι λαθος επιλογη αλλα αν εσυ τα γουσταρεις μαζι σου.:beer:

Tsiligiorgis
28/05/2016, 15:57
τπτ να σαι καλα..
τι υψος εχεις;;

1.91

akis_trevor
28/05/2016, 16:05
1.91

κοιτα το φεηζερ ειναι πιο σπορ απτο χοντα.που σημαινει οτι δεν μπορεις να του βαλεις και παρμπριζ μπροστα.
απτην αλλη το χοντακι θα το λυπομουν να το βαλω μεσα στην κινηση.
τι να σου πω;;καβαλησε τα και τα 2 και κοιτα πιο σε βολευει και σαρεσει πιο πολυ.
απο αγγελιες που εχω δει,ειναι σχετικα δυσκολο πουλητα μηχανακια.εμενα μου εκατσε κωλοφαρδια και το εδωσα γρηγορα.απλα να το εχεις υποψην.

devil's animal
28/05/2016, 16:41
αν κινεισαι μεσα στην πολη ψαχνεις για δικυλινδρο, το πολυ τρικυλινδρο...


εισαι λιγο αντιφατικος οταν λες για naked και μετα κοιτας fz8 με πλαστικα και cbf1000 που και αυτο εχει μπολικο πραγμα πανω του..
επισης να ξερεις οτι τα naked ειναι τυπου hornet, street/speed triple, Ζ750 κλπ...
τετοια μηχανακια ειναι μια χαρα για την χρηση που θελεις αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα σε βολεψουν λογω ογκου...


εχει αρκετα αξιολογα μηχανακια σε on-off δικυλινδρα ή τρικυλινδρα, που ουσιαστικα θα ειναι η εξελιξη του v-strom που ειχες...απο το 950/990, μεχρι το varadero, το tiger955/1050, το f800gs και φυσικα η σειρα ΜΤ-09 με το tracer να ειναι πιο πολυ στα "κυβικα" σου αλλα ακριβο καθ'οτι καινουργιο μοντελο (και σε μεταχειρο να πας δλδ δεν κατεβαινουν στα 6Κ)...

Tsiligiorgis
28/05/2016, 17:28
αν κινεισαι μεσα στην πολη ψαχνεις για δικυλινδρο, το πολυ τρικυλινδρο...


εισαι λιγο αντιφατικος οταν λες για naked και μετα κοιτας fz8 με πλαστικα και cbf1000 που και αυτο εχει μπολικο πραγμα πανω του..
επισης να ξερεις οτι τα naked ειναι τυπου hornet, street/speed triple, Ζ750 κλπ...
τετοια μηχανακια ειναι μια χαρα για την χρηση που θελεις αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα σε βολεψουν λογω ογκου...


εχει αρκετα αξιολογα μηχανακια σε on-off δικυλινδρα ή τρικυλινδρα, που ουσιαστικα θα ειναι η εξελιξη του v-strom που ειχες...απο το 950/990, μεχρι το varadero, το tiger955/1050, το f800gs και φυσικα η σειρα ΜΤ-09 με το tracer να ειναι πιο πολυ στα "κυβικα" σου αλλα ακριβο καθ'οτι καινουργιο μοντελο (και σε μεταχειρο να πας δλδ δεν κατεβαινουν στα 6Κ)...

ο λογος που γραφω για fazer 8 με πλαστικα και cbf1000 ειναι επειδη λογω ογκου δεν μπορω να κοιταξω για naked.Γι αυτο ρωταω αν υπαρχει καποιο σχετικα μεγαλοσωμο .απο τα On/off που ειπες μου αρεσει το tracer kai το versys 1000 το καινουρια αλλα οπως ειπες ειναι ακριβα

christoi
28/05/2016, 19:06
Δεν ξέρω κατά πόσο έχεις την όρεξη να ασχοληθείς, αλλά υπάρχει και αυτή η λύση http://www.vstrom.info/Smf/index.php?topic=2904.0
Είχα δει ένα μαύρο με πολύ επιθετικό στυλ, αλλά από το κινητό είναι δύσκολη η αναζήτησή του.