PDA

View Full Version : Κοσκινισμα μπροστινου



taisteal
29/05/2016, 16:49
Χθες εκανα μια διαδρομη 450 χλμ σβελτα,χωρις κανενα προβλημα αλλα σημερα που το πηρα
μολις περνουσα τα 120 χλμ το τιμονι κοσκινιζε επικινδυνα..
Οταν καποια στιγμη επεμεινα και ανεβηκα στα 140,εγινε χειροτερο.
Οσο καιρο το εχω,και στην τελικη του να πηγαινεις ειναι βραχος και ακλονητο.
Φοραει μπροστινα ελατηρια ohlins,η πισω αναρτηση ειναι οκ και απο σερβις,οι πιεσεις αερα στα
λαστιχα σωστες.
Και ρωταω εγω τωρα ο ασχετος,υπαρχει περιπτωση να θελει σερβις στα μπροστινα χωρις να εχει σκασει
τσιμουχα;;
Λαδι δεν ειδα να εχει χασει,θα παω να κοιταξω και μεσα απο τις φυσουνες μηπως και εχει απωλεια.
Για πειτε εσεις που το κατεχετε...
Το μηχανακι XT660Z,με τα ελατηρια πρεπει να εχει πανω απο 40.000 χλμ,τα 35 δικα μου,και δεν
εχω ανοιξει μπροστινα καθολου.

thunder ace
29/05/2016, 16:55
ποσα χλμ εχουν τα λαστιχα;ειναι σε καλη κατασταση;Παντως,περιπου σε αυτα τα χλμ καλο κανει μια αλλαγη λαδιων.

taisteal
29/05/2016, 17:00
ποσα χλμ εχουν τα λαστιχα;ειναι σε καλη κατασταση;Παντως,περιπου σε αυτα τα χλμ καλο κανει μια αλλαγη λαδιων.

Τα λαστιχα εινα σε πολυ καλη κατασταση και φρεσκα,τα αλλαζω καθε 6 μηνες.
Οκ,να κανω αλλαγη στα λαδια αλλα αυτο φταιει;;

AUFGEBRACHT
29/05/2016, 17:04
Μήπως έβαλες-έβγαλες top case (αν έχεις βέβαια). Την πίεση στα λάστιχα την κοίταξες πάλι σήμερα που εμφανίστηκε το πρόβλημα, ή βασίζεσαι στο ότι χτες που πήγες βόλτα ήταν ΟΚ;

taisteal
29/05/2016, 17:06
Μήπως έβαλες-έβγαλες top case (αν έχεις βέβαια). Την πίεση στα λάστιχα την κοίταξες πάλι σήμερα που εμφανίστηκε το πρόβλημα, ή βασίζεσαι στο ότι χτες που πήγες βόλτα ήταν ΟΚ;

Δεν βαζω ποτε top case.
Την κοιταξα χθες πριν ξεκινησω,και την ξανακοιταξα τωρα που ειδα οτι κοσκινιζε,μηπως εχει χασει αερα,αλλα
ηταν ενταξει.

panos_zip
29/05/2016, 17:06
Υπάρχουν πολλοί λόγοι για να κοσκινίζει το τιμόνι, μηχανικοί και αεροδυναμικοί.
Ρουλεμαν τιμονιού, σταβιά ζάντα, στραβό λάστιχο, ζυγοστάθμιση, ελατήρια, και κακη αεροδυναμική σε χουφτες, βαλιτσες, ζελατίνες (αλλά τα τελευταία είναι προβλήματα των νεότερων, δεν σε απασχολούν :p )

Όσο παλιά και να ειναι τα λάδια στο μπροστινό, δεν πιστεύω πως παίζει ρόλο. Τουλάχιστον τόσο ώστε να στο κάνει ξαφνικά από τη μια μέρα στην άλλη.
Συμφωνώ βέβαια ότι θα τους έκανε καλό μια αλλαγή.
Εγώ ψηφίζω ότι χτύπησες κάτι εχτές και στράβωσε η ζάντα μπροστά και απλά δεν ξαναέφτασες σε αυτες τις ταχύτητες μετά για να το καταλάβεις.


Ζυγοστάθμιση δεν γίνεται στις ακτινωτές έτσι? Μονο ακτινολόγηση?

AUFGEBRACHT
29/05/2016, 17:08
Δεν βαζω ποτε top case.
Την κοιταξα χθες πριν ξεκινησω,και την ξανακοιταξα τωρα που ειδα οτι κοσκινιζε,μηπως εχει χασει αερα,αλλα
ηταν ενταξει.

Αν είναι έτσι, δεν ξέρω εάν η βόλτα περιλάμβανε και χώμα ή μόνο άσφαλτο, αλλά για να εμφανιστεί τόσο ξαφνικά πιθανώς να έπαιξε κάποιο χτύπημα που δεν κατάλαβες.

taisteal
29/05/2016, 17:10
Ρουλεμαν τιμονιου φρεσκα και οκ,ζαντα ολοισια και δεν πατησα τιποτα,λαστιχο το εχω ηδη αρκετες χιλιαδες χλμ
και δεν εχει θεμα.
Ακτινολογηση πριν 3 μηνες,και ζυγοσταθμιση οκ.

panos_zip
29/05/2016, 17:15
All in
ξεκόλλησε βαρύδι ζυγοστάθμισης.

Βασικά κάτι τετοιο είδους θα ειναι για να έγινε απότομα.
Οτιδήποτε άλλο σχετικό με κοσκίνισμα μου έρχεται στο μυαλό, έχει άλλα συμπτώματα τα οποία φαίνονται σταδιακά.

akis_trevor
29/05/2016, 17:19
All in
ξεκόλλησε βαρύδι ζυγοστάθμισης.

Βασικά κάτι τετοιο είδους θα ειναι για να έγινε απότομα.
Οτιδήποτε άλλο σχετικό με κοσκίνισμα μου έρχεται στο μυαλό, έχει άλλα συμπτώματα τα οποία φαίνονται σταδιακά.

Σωστός.
Να έχασε λάδια ή ανάρτηση τόσο πολύ για να σου κοσκινιζει το τιμόνι νομίζω θα το επαιρνεις χαμπαρι.
Για ρουλεμάν τιμονιού μου πήγε και εμένα στο μυαλό αλλά λες ότι είναι οκ.

aris xj
29/05/2016, 17:23
kοιτα ολα τα ρουλεμαν....

εμενα κοσκινιζε το μπροστινο απο παιγμενο ρουλεμαν του πισω τροχου...

Eversman
29/05/2016, 17:37
Ρουλεμάν τροχού, βυζι στο λάστιχο, ζάντα.

mikes
29/05/2016, 17:43
...και ζυγοσταθμιση οκ.

μη βαζεις και το χερι σου στη φωτια γι αυτό... η ζυγοσταθμιση είναι λιγο στοίχημα... μπορει να την κανεις μια φορα μολις βαλεις τα λάστιχα και να μη σου ξαναζητησει, μπορει όμως και μετα από καποιο διαστημα να ξαναθελει, ειδικα αμα γραφεις χιλιόμετρα... είναι αναλογα τη χρηση! ξεκινα από εκει (κανε και τους δυο τροχους)

thunder ace
29/05/2016, 17:46
Παντως(χωρις να θελω να πω οτι αυτο φταιει σε αυτη την περιπτωση)στις περισσοτερες περιπτωσεις κοσκινισματος,ο ενοχος ηταν τα λαστιχα.

karellen
29/05/2016, 17:54
Ακριβώς.
Και φυσικά δεν είναι απαραίτητα φταίχτης το μπροστινό λάστιχο,τουναντίον.

kordix
29/05/2016, 18:05
[QUOTE=thunder ace;2754481]Παντως(χωρις να θελω να πω οτι αυτο φταιει σε αυτη την περιπτωση)στις περισσοτερες περιπτωσεις κοσκινισματος,ο ενοχος ηταν τα λαστιχα.[/QUOTE

Συμφωνώ στο παραπάνω. Κάτι παίζει με τα λάστιχα. Μήπως από προηγούμενες βόλτες ή καμμιά χωμάτινη κάπου είχε χτυπηθεί και αρχισε τώρα να φαίνεται η φθορά.

Επίσης τσέκαρε μη τυχόν εχουν φθαρεί τα λαστιχένα σινεμπλόκ στην γραναζιέρα πίσω.

byron
29/05/2016, 18:14
Συμφωνώ για το θέμα ελαστικών/ζάντας. Και θα έλεγα να κοιτάξεις καλά το πίσω μέρος...
Κοσκινίσματα στα πολλά χλμ, βγαίνουν είτε από ρουλεμάν, είτε από πίσω λάστιχο. Το μπροστά βγάζει κούνημα στα λίγα (60-70) συνήθως.

pektis
29/05/2016, 18:15
Συμφωνω και εγω για τα λαστιχα...
Κοιταξε και το ''βαριδι'' της ζυγοσταθμισης μην εχει φυγει, που ειπαν και οι παραπανω...

sugariasgeorge
29/05/2016, 18:16
μη βαζεις και το χερι σου στη φωτια γι αυτό... η ζυγοσταθμιση είναι λιγο στοίχημα... μπορει να την κανεις μια φορα μολις βαλεις τα λάστιχα και να μη σου ξαναζητησει, μπορει όμως και μετα από καποιο διαστημα να ξαναθελει, ειδικα αμα γραφεις χιλιόμετρα... είναι αναλογα τη χρηση! ξεκινα από εκει (κανε και τους δυο τροχους)
.
εδω και σχετικα λιγο καιρο ειχα τρεμουλο-κοσκινισμα στο μπροστινο τροχο...
πριν λιγες μερες αλλαξα ρουλεμαν πισω τροχου...
με την ευκαιρια εκανα ζυγοσταθμιση και στους δυο τροχους...
τα βαριδια στον εμπρος τροχο μετακινηθηκαν σε νεα θεση...
οτι τρεμουλο-κοσκινισμα υπηρχε εχει πλεον χαθει...

.











με την ευκαιρια,θες να βαλω και μια φωτο με το αφρικανακι???:p

Pan (dvs)
29/05/2016, 18:28
Ρε Γιωργη κατι μερεμετια ειχες κανει προσφατα στο μπροστινο συστημα.Υπαρχει περιπτωση κατι να μην μπηκε σωστα η να μην σφιχτηκε σωστα?

virus
29/05/2016, 18:29
Θα πονταρα στο βαριδι οπως ειπαν κι αλλοι. Μπας και σου εφυγε.

DAYMAN
29/05/2016, 19:08
το βαριδι ειτε στον μπροστα ειτε στον πισω τροχο ευκολα φαινεται οπτικα.Πιστευω ρουλεμαν τροχου καπου εφαγε γερη νταουλια και πηρε ανοχες.Αν εχεις διπλο σταντ κανε ενα τσεκ στην μπροστα και στο πισω ζαντα.

Mariner
29/05/2016, 19:13
Σε αντίστοιχη περίπτωση σε μένα ήθελε ακτινολογηση ο πίσω τροχός (είχε σπασει και μια ακτίνα μέσα στο κέντρο και δεν φαινόταν).

taisteal
29/05/2016, 21:07
Τα ρουλεμαν ειναι καινουργια,τα τσεκαρα το απογευμα και δεν εχω κενα,και στη γραναζιερα παλι αλλαγμενα.
Τα λαστιχα ισως,αλλα πολυ αποτομα ξεκινησε,το θεμα ειναι οτι τη συγκεκριμενη μαρκα ελαστικων την εμπιστευομαι πανω
απο 5 χρονια,και δεν ειχα ποτε θεμα,ισως αστοχια,αλλα δεν το πιστευω.
Θα τσεκαρω και ακτινες αυριο.
Γερο μπαμ δεν εγινε πουθενα,εδω προσεχω και τις μικρες λακουβες..
Μπροστα μονο φαναρι-ζελατινα αλλαξαμε,κι καινουργιο ελαστικο + ρουλεμαν,αλλα εχει κανει 6000 χλμ απο τοτε,
και υποθετω οτι αν υπηρχε κατι λαθος θα φαινοταν απο την αρχη.
Κωστη σινεμπλοκ ειναι καινουργια και αυτα..
Παντως αν εχει φυγει βαριδι ειναι απιστευτο ποσο χαλασε και εγινε επικινδυνη η συμπεριφορα του απο ενα τοσο δα
πραγματακι

7Tolis
29/05/2016, 21:09
Το κούνημα είναι δεξιά αριστερά ή πάνω κάτω;

taisteal
29/05/2016, 21:12
Το κούνημα είναι δεξιά αριστερά ή πάνω κάτω;

Δεξια αριστερα,αλλα σε τρομακτικο βαθμο,που λες πεφτω αν επιμεινω

karellen
29/05/2016, 21:22
Παντως αν εχει φυγει βαριδι ειναι απιστευτο ποσο χαλασε και εγινε επικινδυνη η συμπεριφορα του απο ενα τοσο δα
πραγματακι
Tα 10-20 γραμμάρια πραγματάκι μεταφράζονται σε παρακέντρισμα κάμποσων κιλών,με ταχύτητες άνω των 100.

taisteal
29/05/2016, 21:23
Tα 10-20 γραμμάρια πραγματάκι μεταφράζονται σε παρακέντρισμα κάμποσων κιλών,με ταχύτητες άνω των 100.

Δεν διαφωνω,απλα το ανεφερα ως αξιοπεριεργο.

jimmis5
29/05/2016, 23:47
Οι ακτινες εινα ολές επανω?Τσεκαρε και την βιδα της τιμονοπλακας

taisteal
29/05/2016, 23:50
Οι ακτινες εινα ολές επανω?Τσεκαρε και την βιδα της τιμονοπλακας

Αυριο συνεργειο και θα δουμε τι παιζει
Αυτο που δεν απαντησε κανεις ειναι αν τα μπροστινα μπορουν να δημιουργησουν τετοιο προβλημα
χωρις να εχει σκασει τσιμουχα,δηλαδη να χρειαζονται σερβις και αυτη η συμπεριφορα να ειναι μια ενδειξη..

daz
30/05/2016, 00:10
Τώρα το είδα!

Θα σου πω εγώ τι είναι don't worry! :D

Το έχω πάθει και εγώ και κάπου το είχα γράψει τότε.

Το πίσω λάστιχο είναι κατά 99.99%

Η μηχανή κάνει σα να έχει κόψει πλαίσιο ε?
Είπες ότι είχε προηγηθεί και βόλτα με γοργούς ρυθμούς?

Στράβωσε το πίσω λάστιχο φιλαράκο!

Βάλτο στο διπλό σταντ, πάτα μια ταχύτητα μέσα και παΝΕ πίσω να δεις ότι πάει αριστερά δεξιά. Πιθανότατα θα δεις την ζάντα να πηγαίνει ευθεία και το λάστιχο πουτάνα.

Όπως είπε και Βύρωνας μετά τα 120 αναζήτησε τον υπεύθυνο πίσω και όχι εμπρός. Αν είχε φύγει βαρίδι δε θα κούναγε έτσι. Εγώ τώρα δεν έχω κάνει ζυγοστάθμιση στις ζάντες γιατί του έβαλα τα χωμάτινα και τα ξανα άλλαξα με τα κανονικά και δεν κουνάει.

Κι εμένα τότε, μετά τα 120 άρχιζε να κουνάει και στα 140 δε το κράταγες. Μεταφέρει το κούνημα μέσω του πλαισίου στο τιμόνι. Κουνάει όλο το μηχανάκι απ' το τιμόνι και πίσω.
Το πρόβλημα και σε μένα εμφανίστηκε όταν έκανα Πύργο - Θεσ/κη νον στοπ και στην εγνατία το αφησα στα 140 για 2 ώρες (μπορεί και λιγότερο γιατί είχα ημιασφάλτινο). Την επόμενη μέρα που το πήρα έκανε σα να έχει κόψει πλαίσιο.

taisteal
30/05/2016, 00:15
Την κανω πολυ συχνα αυτη τη διαδρομη και πηγαινω παντα γρηγορα,ποτε δεν εχει χαλασει λαστιχο,λες αυτο
να βγηκε off??
Να μην ειναι καλο το λαστιχο?
Εχει λογικη..
Η αληθεια ειναι οτι το πιεσα υπερβολικα,αλλα οχι στις ευθειες,στις στροφες κυριως
Τι διαολο που να ειχα και κανενα μηχανακι με γκαζια δηλαδη :lol:

daz
30/05/2016, 00:23
Την κανω πολυ συχνα αυτη τη διαδρομη και πηγαινω παντα γρηγορα,ποτε δεν εχει χαλασει λαστιχο,λες αυτο
να βγηκε off??
Να μην ειναι καλο το λαστιχο?
Εχει λογικη..
Η αληθεια ειναι οτι το πιεσα υπερβολικα,αλλα οχι στις ευθειες,στις στροφες κυριως
Τι διαολο που να ειχα και κανενα μηχανακι με γκαζια δηλαδη :lol:

Πάνε τώρα και κοίτα αυτό που σου είπα να δεις!
Το πίσω λάστιχο είναι george. Δε κουνάει το μηχανάκι έτσι από βαρίδια ούτε από ρουλεμάν τιμονιού, ελατήρια κτλ.
Αν δεν είναι το πίσω λάστιχο πρέπει να κουνάει η ζάντα αριστερά δεξιά από κάπου. Ρουλεμάν-κέντρο? ακτίνες? Πάντως δεν κουνάει το μπροστινό, το πισινό κουνάει.

Αν δεν είναι το πίσω λάστιχο (που είναι) έλεγξε τα ρουλεμάν, κούνα τη ζάντα. Εμένα στη γραναζιέρα μου έχει φάει τη φωλιά του ρουλεμάν. Και σε σένα και σε άλλους την έχει ψιλοφάει, πάω στοίχημα. Θέλει διπλό ρουλεμάν εκεί ή δύο ρουλεμάν στη σειρά. Γι' αυτό τρώει και τα σινεμπλόκ.
Όμως δεν είναι απ' αυτό!

taisteal
30/05/2016, 00:28
Έμ...;
Δεν ήθελες να κάνεις βόλτα, να τα κάψεις τα κουκουνάρια...

Πήγε λέει με 140 και στράβωσε το λάστιχο...:tooth:

Σιγα τα πολλα χλμ ρε φιλε να στραβωσει λαστιχο..και να πω οτι ειναι και κανενα Mitas..
Εχω πανω απο 200.000 χλμ που βαζω τα συγκεκριμενα,και παντα στους ιδιους ρυθμους πηγαινω.

Βολτα θα το κανω το θηριο καποια στιγμη :D

daz
30/05/2016, 00:29
Πήγε λέει με 140 και στράβωσε το λάστιχο...:tooth:

Η εγνατία είχε καινούρια άσφαλτο τότε και εγώ έκανα 600 χλμ μονορούφι και τα τελευταία 270 ήταν εγνατία. Μπορεί να πήγαινα και με 130 γιατί το τενεκέ κλέβει λιγουλάκι αλλά είχε και δυο βαλιτσούλες. Αν θυμάμαι καλά πρέπει να είχα τα tkc80 με 2000 χλμ όταν ξεκίνησα.
Κι εμένα περίεργο μου φάνηκε για τα tkc 80. Ήξερα ότι θα τα φάω γρήγορα με αυτόν τον τρόπο αλλά δεν περίμενα να στραβώσουν. (μόνο το πίσω).

taisteal
30/05/2016, 00:31
Πάνε τώρα και κοίτα αυτό που σου είπα να δεις!
Το πίσω λάστιχο είναι george. Δε κουνάει το μηχανάκι έτσι από βαρίδια ούτε από ρουλεμάν τιμονιού, ελατήρια κτλ.
Αν δεν είναι το πίσω λάστιχο πρέπει να κουνάει η ζάντα αριστερά δεξιά από κάπου. Ρουλεμάν-κέντρο? ακτίνες? Πάντως δεν κουνάει το μπροστινό, το πισινό κουνάει.

Αν δεν είναι το πίσω λάστιχο (που είναι) έλεγξε τα ρουλεμάν, κούνα τη ζάντα. Εμένα στη γραναζιέρα μου έχει φάει τη φωλιά του ρουλεμάν. Και σε σένα και σε άλλους την έχει ψιλοφάει, πάω στοίχημα. Θέλει διπλό ρουλεμάν εκεί ή δύο ρουλεμάν στη σειρά. Γι' αυτό τρώει και τα σινεμπλόκ.
Όμως δεν είναι απ' αυτό!

Ετσι οπως το περιεγραψες ακριβως συμβαινει
Καλα δεν θα κατεβω τωρα μεσα στη νυχτα να το δω,ειναι και απλυτο... :lol:
Αυριο πρωι θα μαθουμε την αληθεια

Thanx mate :)

daz
30/05/2016, 00:32
Το βάρος φταίει που στραβώνουν τα λαστιχα.
Θέλει και τακούνι το μοσχάρι με τα 210 κιλά!

:bawl::bawl::bawl:

daz
30/05/2016, 00:46
Αυτά να τα βλέπουν όσοι θέλουν να πάρουν το νέο άφρικα για να σπέρνουν πανικό στην άσφαλτο και να τρομοκρατούν στο χώμα.

Ασφάλτινο λαστιχάκι και τα χωμάτινα χαρακτηριστικά πάνε περίπατο.
Προς το χωμάτινο το λαστιχάκι και τα κυβικά και το βάρος περισσεύουν.

taisteal
30/05/2016, 14:42
Ρε γμτ.
Ενα απο τα αγαπημενα μου μηχανακια , που παντα εχω στο βαθος του μυαλου μου
κάποτε να αποκτησω , διαβάζοντας εδω μέσα , τινει να έχει περισσοτερα προβλήματα κιαπο KTM.
:(:(:(

Ουτε καν..
Το μηχανακι γραφει 85.000 απροβληματιστα,και περα απο τη βιδα που εσφιξα στον στροφαλο
δεν με απασχολει ποτε.
Θα φτασει τις 150.000 χλμ ανετα..

Το πηγα σημερα συνεργειο,ολα τα ρουλεμαν ειναι μια χαρα,και οι ακτινες και οι ζαντες ειναι οκ.
Μαλλον το λαστιχο την εχει ακουσει,γιατι ελεγξαμε τα παντα και ολα ειναι στην εντελεια.

Pan (dvs)
30/05/2016, 14:46
Ουτε καν..
Το μηχανακι γραφει 85.000 απροβληματιστα,και περα απο τη βιδα που εσφιξα στον στροφαλο
δεν με απασχολει ποτε.
Θα φτασει τις 150.000 χλμ ανετα..

Το πηγα σημερα συνεργειο,ολα τα ρουλεμαν ειναι μια χαρα,και οι ακτινες και οι ζαντες ειναι οκ.
Μαλλον το λαστιχο την εχει ακουσει,γιατι ελεγξαμε τα παντα και ολα ειναι στην εντελεια.

Αυτο που σου ειπε ο daz το εκανες?Ο τροχος γυριζει κανονικα στο σταντ?

daz
30/05/2016, 14:48
Ουτε καν..
Το μηχανακι γραφει 85.000 απροβληματιστα,και περα απο τη βιδα που εσφιξα στον στροφαλο
δεν με απασχολει ποτε.
Θα φτασει τις 150.000 χλμ ανετα..

Το πηγα σημερα συνεργειο,ολα τα ρουλεμαν ειναι μια χαρα,και οι ακτινες και οι ζαντες ειναι οκ.
Μαλλον το λαστιχο την εχει ακουσει,γιατι ελεγξαμε τα παντα και ολα ειναι στην εντελεια.

Ρε γιατί κάνετε τη ζωή σας δύσκολη? Σηκώστε τον πίσω τροχό και δώστε μια γκαζιά να δείτε ότι το λάστιχο πάει αριστερά δεξιά!

Το έπλυνες? :p

taisteal
30/05/2016, 14:49
Αυτο που σου ειπε ο daz το εκανες?Ο τροχος γυριζει κανονικα στο σταντ?

Ναι,δεν παρατηρησαμε κατι αλλα δεν υπαρχει αλλη εξηγηση.

taisteal
30/05/2016, 14:50
Ρε γιατί κάνετε τη ζωή σας δύσκολη? Σηκώστε τον πίσω τροχό και δώστε μια γκαζιά να δείτε ότι το λάστιχο πάει αριστερά δεξιά!

Το έπλυνες? :p

Στο διπλο σταντ βαλαμε μεχρι 5η και γκαζωναμε,αλλα δεν ειδαμε κατι..
Εννοειται οτι το επλυνα :lol:

daz
30/05/2016, 15:31
Ρε γμτ.
Ενα απο τα αγαπημενα μου μηχανακια , που παντα εχω στο βαθος του μυαλου μου
κάποτε να αποκτησω , διαβάζοντας εδω μέσα , τινει να έχει περισσοτερα προβλήματα κιαπο KTM.
:(:(:(

Έλα μωρέ, εδώ το άφρικα έχει περισσότερα και πολύ σημαντικότερα προβλήματα και το έχουν για τον ορισμό της αξιοπιστίας.

Το ρουλεμάν της γραναζιέρας μπορεί να αλλαχθεί με διπλό αν βαθύνεις λίγο τη φωλιά σε μηχανουργείο και μειώσεις αντίστοιχα το μήκος του αποστάτη. Αυτό πιθανότατα θα λύσει και το πρόβλημα των πρόωρα χαλασμένων συνεμπλοκ τα οποια την ακούνε απ' την πλευρική κίνηση της γραναζιέρας λόγο λεπτού ρουλεμάν.
Μέχρι τώρα όλοι βάζουμε σαμπρέλα στη άκρη των συνεμπλοκ για να μην τρώγονται. Κοντά στα 90Κ χλμ όμως το ρουλεμανάκι μπορώ να το βγάλω με ελάχιστη δύναμη. Σε λίγο θα βγαίνει με το δάχτυλο. Δεν έπρεπε να επαναπαυτώ, αν είχα κάνει τη μόντα θα είχα απαλλαγεί απ' αυτό το πρόβλημα (θεωρώ!).

Και το φανάρι την έχει ακούσει σε μερικά, κουνιέται ο καθρέφτης από μέσα! Δύσκολα φτιάχνεται και είναι ακριβό!

Αν θέλεις μπορώ να τα παρουσιάσω με τρόπο που να αποτρέψω τον οποιονδήποτε.
Ή με τρόπο που όλοι να τα θεωρήσουν λεπτομέρειες.

Όλα αυτά είναι πιο πολύ high mileage προβληματάκια που όμως δεν έπρεπε να υπάρχουν. Το φανάρι δεν ξέρω σε πόσους δημιούργησε πρόβλημα ή πόσοι το είπαν ή πόσοι δεν το έχουν διαπιστώσει ακόμα. Έχω πάψει να ακούω τον οποιονδήποτε γιατί ένα απ' τα πιο κοινά προβλήματα όλων των ΧΤ (βίδα στροφάλου) το ανακάλυψα μόνος μου και σε ελληνικά φόρουμ δεν υπάρχει ούτε μία αναφορά. Δε πειράζει! Είναι σίγουρα κάμποσοι αυτοί που πλήρωσαν κάποιον έξυπνο για μπιέλα και αυτός έσφιξε μόνο μια βίδα! Καλά να πάθουν λέω εγώ γιατί δε μιλάει κανένας μην αποκτήσουν πάτημα οι κατεμάδες και τους τη λένε!

Αν χάσουμε και το προνόμιο της αξιοπιστίας τι σκατά καβαλάμε μετά? Ένα μάτσο σίδερα που σέρνονται? Για σε παρακαλώ! :lol:

Σε γενικές γραμμές πάντως δεν τα έχει πάει άσχημα το τενεκεδάκι! Λαδάκι ΔΕΝ τσιμπάει ακόμα! Αν και στροφάρει σαν πετρελαιοκίνητο δεν παύει να είναι μονοκύλινδρο και στο σταθερό γκάζι έπρεπε να καίει κάτι.

Αν το αποφασίσεις άνοιξε θρεντ να σου πούμε τι να προσέξεις πριν και μετά την αγορά και δε θα έχεις προβλήματα.

daz
30/05/2016, 15:37
Στο διπλο σταντ βαλαμε μεχρι 5η και γκαζωναμε,αλλα δεν ειδαμε κατι..


Ε ρε γμτ! Με προβλημάτισες! Έπρεπε να είναι εμφανέστατο το πρόβλημα στο πίσω λάστιχο.

Ίσως να είναι λιγότερο στραβό αλλά και πάλι να προκαλεί κούνημα στο τιμόνι. Δεν είναι και πολύ λογικό αυτό βέβαια αλλά... :hmm:

taisteal
30/05/2016, 19:25
Άκυρο αλλά κάθε έξι μήνες λάστιχα ;; τα παλιά τι τα κάνεις ; αν είναι δώστα σε μένα :lol:

Να στα δωσω,οταν τα αλλαζω εχουν αρκετα χλμ ακομη να κανουν.
Κι αυτα σε λιγες μερες θα βγουν,αν θες στειλε π.μ να σου τα στειλω

Αποστολ' θα στειλω τις ζαντες για σωστη και προσεκτικη ζυγοσταθμιση,και για ελεγχο στις ακτινες.
Και επι τη ευκαιρια θα κανω και σερβις στα μπροστινα,αφου θελει και λαδακια τωρα.
Την γραναζιερα την βγαλαμε,δεν θα το πιστεψεις αλλα δεν εχει κανει την παραμικρη πατουρα,ειναι αψογο.
Και τα σινεμπλοκ οκ.
Θα βαλω ενα αλλο λαστιχο αυτες τις μερες να δω αν θα το κανει

daz
30/05/2016, 19:37
Δε καταλαβαίνεις αν σου έχει κάνει ζημιά στη φωλιά αν δε βγάλεις το ρουλεμάν.
Και αν το βγάλεις θα πρέπει να το αλλάξεις.

Όταν αφήνεις απότομα το συμπλέκτη δε χτυπάει?

Αν πράγματι δεν έχει πρόβλημα κάνε τη μοντα που είπα παραπάνω. Αν θέλεις λεπτομέρειες σου λέω, πριν χρειαστείς κατόμπαλο.

taisteal
31/05/2016, 00:17
Δε καταλαβαίνεις αν σου έχει κάνει ζημιά στη φωλιά αν δε βγάλεις το ρουλεμάν.
Και αν το βγάλεις θα πρέπει να το αλλάξεις.

Όταν αφήνεις απότομα το συμπλέκτη δε χτυπάει?

Αν πράγματι δεν έχει πρόβλημα κάνε τη μοντα που είπα παραπάνω. Αν θέλεις λεπτομέρειες σου λέω, πριν χρειαστείς κατόμπαλο.

Θα βαλω πρωτα ενα αλλο λαστιχο να δω αν κανει τα ιδια,και μετα θα λυσω τροχο πισω για να δω τι γινεται
στη φωλια.
Οταν αφηνω αποτομα συμπλεκτη δεν ακουω κατι.

taisteal
03/06/2016, 22:59
Το θεμα λυθηκε σημερα που την πηγα για σερβις,βαλαμε αλλο λαστιχο και συνεχιζε τα ιδια.
Πηγα τον πισω τροχο για ζυγοσταθμιση και ηταν αλλου γι'αλλου.
Ολα καλα λοιπον,just for the record

:)

daz
03/06/2016, 23:33
Ευθυγράμμιση εννοείς?

taisteal
03/06/2016, 23:38
Ευθυγράμμιση εννοείς?

Οχι ρε,ζυγοσταθμιση...εβαλε βαριδια δηλαδη

Pan (dvs)
03/06/2016, 23:42
Αντε καλες βολτες.

sugariasgeorge
04/06/2016, 00:19
Οχι ρε,ζυγοσταθμιση...εβαλε βαριδια δηλαδη

Ζυγοστάθμιση τροχών

Για να κατανοήσουμε την έννοια της ζυγοστάθμισης, θα πρέπει πρώτα να κατανοήσουμε την έννοια της έλλειψης ισορροπίας ενός ελαστικού. Η σωστή ισορροπία ενός ελαστικού περιγράφει την ομοιόμορφη κατανομή της μάζας στο εσωτερικό του. Όταν το ελαστικό περιστρέφεται, τυχόν ασυμμετρίες της μάζας προκαλούν κλυδωνισμούς στον τροχό. Αυτοί οι κλυδωνισμοί μπορεί να προκαλέσουν διαταραχές στην οδήγηση, που συνήθως γίνονται αντιληπτές σαν κατακόρυφες ή πλευρικές δονήσεις, ανάλογα με το είδος της ανισορροπίας που έχει ο τροχός. Πιo συγκεκριμένα, υπάρχουν 2 τύποι ανισορροπίας, η στατική ανισορροπία και η δυναμική ανισορροπία.

Στατική ανισορροπία: προκαλείται όταν υπάρχει ένα βαρύ ή ελαφρύ σημείο στο ελαστικό. Σε αυτή την περίπτωση η κύλιση του ελαστικού δεν είναι ομαλή και το ελαστικό μαζί με τον τροχό μπορεί να παρουσιάζουν μία κίνηση πάνω-κάτω.

Δυναμική ανισορροπία: συμβαίνει όταν υπάρχει άνισο βάρος σε μία ή και τις δύο πλευρές της κατά πλάτους κεντρικής γραμμής της διάταξης ελαστικού/ τροχού. Η δυναμική ανισορροπία μπορεί να προκαλέσει πλευρική ταλάντωση ή τρέμουλο του τροχού.

Τα μη ζυγοσταθμισμένα ελαστικά, με το τρέμουλο που προκαλούν, μπορεί να οδηγήσουν σε κόπωση του οδηγού αλλά και σε πρόωρη φθορά των ελαστικών και της ανάρτησης .
Συνεπώς, η ζυγοστάθμιση των ελαστικών θα πρέπει να ελέγχεται με την πρώτη ένδειξη δονήσεων, ενώ τα ελαστικά θα πρέπει να ζυγοσταθμίζονται τόσο κατά την τοποθέτησή τους στους τροχούς για πρώτη φορά, όσο και όταν αλλάζονται ή επισκευάζονται οι ζάντες .
Για να ζυγοσταθμιστεί ο τροχός, ο τεχνικός τον τοποθετεί σε μηχάνημα ζυγοστάθμισης το οποίο τον περιστρέφει (προσωμοιώνοντας συνθήκες πραγματικής οδήγησης) προκειμένου να εντοπίσει τα βαρύτερα σημεία του. Έπειτα το μηχάνημα καθοδηγεί τον τεχνικό στα σημεία όπου πρέπει να τοποθετήσει αντίβαρο/α στην επιφάνεια της ζάντας για να αντισταθμίσει την όποια ανισορροπία βάρους.

Ευθυγράμμιση τροχών

Η ευθυγράμμιση σχετίζεται με τη ρύθμιση των γωνιών των τροχών του οχήματος, ώστε να εξασφαλισθεί ότι οι τροχοί κινούνται σε σχέση με την γεωμετρική κεντρική γραμμή του οχήματος. Κάθε τροχός έχει το δικό του σύνολο στοιχείων δυναμικής (κάμπερ, κάστερ- θετική/αρνητική γωνία κλίσης σε κάθετο και οριζόντιο άξονα- και κλίση δεξιά αριστερά σε οριζόντιο άξονα ), αριθμοί που προσδιορίζονται από τον κατασκευαστή του εκάστοτε οχήματος.

καλες βολτες ...:beer::beer::beer:

daz
04/06/2016, 00:25
Οχι ρε,ζυγοσταθμιση...εβαλε βαριδια δηλαδη

Εγώ τα έχω βγάλει για να γλιτώσω βάρος. Μου κόβανε και χιλιόμετρα!

Παρόλα αυτά είναι τρένο!

Και σου είπα τα μαύρα είναι ιδιότροπα!

Άντε καλές βόλτες. Αν έρθω στην ετήσια θα στο ξαναδώσω βόλτα.

alexis_d
04/06/2016, 12:09
Άντε καλές βόλτες. Αν έρθω στην ετήσια θα στο ξαναδώσω βόλτα.


Αυτό θέλει και αυτός ρε σουπιά αλλά δεν στο λέει!

SHOOTER045
04/06/2016, 15:19
Το θεμα λυθηκε σημερα που την πηγα για σερβις,βαλαμε αλλο λαστιχο και συνεχιζε τα ιδια.
Πηγα τον πισω τροχο για ζυγοσταθμιση και ηταν αλλου γι'αλλου.
Ολα καλα λοιπον,just for the record

:)

Παααλι καλά.
Καποτε αλλαξα λάστιχα, έκανα ακτινολογηση,ζυγοστάθμιση 5/6 φορές.
Αλλαξα στεφάνι εμπρός
Γεμιζα τον εμπρός τροχό βαρίδια και ηταν ασηκωτο.
Για να βρει ένας και ΜΟΝΟ
οτι έφταιγε η σαμπρέλα που είχε τζελ... :moutza:

bulmont
04/06/2016, 18:32
.....Και σου είπα τα μαύρα είναι ιδιότροπα! .....




https://www.youtube.com/watch?v=987T2axDLdI&spfreload=10