PDA

View Full Version : Open Riding Days @ ΜΕΓΑΡΑ



basilis_k6
31/05/2016, 15:37
Είναι πλέον επίσημο!!! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!

http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/Hrthan-ta-Open-Riding-Days-ANOIXTA-TA-MEGARA-APO-1H-IOYNIOY_109689.asp

Πρόγραμμα Ιουνίου
Ημερομηνία (Ώρες λειτουργίας)

1/6 (11.00-16.00)
2/6 (11.00-19.00)
3/6 (11.00-19.00)
8/6 (11.00-19.00)
9/6 (11.00-19.00)
13/6 (11.00-19.00)
14/6 (11.00-19.00)
15/6 (11.00-19.00)
16/6 (11.00-19.00)
17/6 (11.00-19.00)
20/6 (11.00-19.00)
21/6 (11.00-19.00)
22/6 (11.00-19.00)
23/6 (11.00-19.00)
27/6 (11.00-19.00)
28/6 (11.00-19.00)
29/6 (11.00-19.00)
30/6 (11.00-19.00)

sv1000s
31/05/2016, 15:42
:beer: ωραια πραγματα και για ολους
μπραβο τους!

typhoon
31/05/2016, 16:19
θετικοτατη κινηση,αλλα κραταω μικρο καλαθι μεχρι απδειξεως του εναντιου,οτι δεν προκειται δλδ για αλλη μια αρπαχτη. κριτης (ενας??)ολη μερα,νοσηλευτης με αδεια ασκησεως επαγγελματος(!) ,20λεπτα σεσσιονς με μοτοσυκλετες-αυτοκινητα εναλλαξ. Ηδη με 3γκρουπ μονο μοτο μπαινεις μια φορα στην ωρα. με επιπλεον 3αυτοκινητιστικα μια φορα στο 2ωρο(???)
τελοσπαντων πιθανοτατα σε ακυρες μερες κ ωρες να ειναι ωραια.

basilis_k6
31/05/2016, 16:23
ολες οι μερες ειναι ακυρες δηλαδη καθημερινες. και μαλιστα νωρις που σχεδον ολοι δουλευουν. θα εχει ελαχιστο κοσμο. με ενα 50αρικο θα αραξεις εκει ενα 8ωρο και θα κανεις ευκολα 5-6 σεσσιον.

Ζεύκας
31/05/2016, 17:00
15 ευρώ το σέσσιον ή 50 τη μέρα; και εγώ που ήλπιζα ότι θα ήταν πιο φθηνά γτ δεν θα υπήρχε μεσάζοντας...

κρίμα για τη χαρά που πήραμε τις προηγούμενες μέρες

basilis_k6
31/05/2016, 17:06
θα εχει 2 εργαζόμενους σίγουρα και ίσως και κάποιον τρίτο μιας και δεν νομιζω ενας κριτης να μπορει να βλεπει τα παντα. αν μπουνε μεσα 3-4 άτομα ολη τη μέρα μια τυχαια δευτερα θα βγαλουν 200Ε. ποσο να εχει δλδ η χρηση της πιστας για να καλυφθουν μισθοι και λειτουργικα εξοδα+ενοικιο?

Ζεύκας
31/05/2016, 17:23
ποιό ενοίκιο; δν υπάρχει διοργανωτής-μεσάζοντας

ποιά λειτουργικά έξοδα; τη καθαρίστρια;
το ρεύμα για τις κουβέρτες που το πληρώνεις έξτρα-νταβατζιλίκι;

τόσο πληρώνεις και στους τρίτους που οργανώνουν trackdays.

δλδ είναι σαν να πηγαίνεις λαϊκή να αγοράζεις πορτοκάλια κατευθείαν
από τον παραγωγό αλλά να τα πληρώνεις σε τιμές σούπερμαρκετ.

Οι Σέρρες πόσο έχουν είσοδο σε "ελεύθερες" μέρες θυμάται κανείς;

panos_zip
31/05/2016, 17:27
Σίγουρα θα είναι πολλά που δεν ξέρουμε αλλά κοίταξα σήμερα τη σελίδα της πίστας τών Σερρών και έχει τα μηχανάκια 40 ευρώ δευτέρα-πεμπτη και 50 Π/Σ/Κ

nathair
31/05/2016, 17:37
Ηδη με 3γκρουπ μονο μοτο μπαινεις μια φορα στην ωρα. με επιπλεον 3αυτοκινητιστικα μια φορα στο 2ωρο(???)


Προφανώς και δεν θα χωρίζονται οι αναβάτες σε γκρούπ. Ενα γκρούπ μοτοσυκλέτες, ένα αυτοκίνητα. Στις Σέρρες έτσι παίζει. Μα λογικά δεν θα υπάρχει και πολύς κόσμος για να χρειάζεται διαχωρισμός...

sv1000s
31/05/2016, 17:49
για το κοστος χρησης κατι καλυτερο θα ηταν για ολους καλο
αλλα εχει εξωδα η πιστα και δεν θα κανει τη χαρη σε κανενας να παει να κανει τη κ@@@@ του τσαμπα
με το 15000 ευρω + μηχανακι του.μην λεμε και οτι θελουμε!σου πουλαει κατι και αν θες πας αν οχι
πας επιδαυρω και εισαι + 50 ευρω τσεπη!

ο τσαμπας μας αφησε απο καιρο

για μενα ειναι πολυ καλο να γινει κατι τετοιο στα μεγαρα.

αποψη μου:beer:

basilis_k6
31/05/2016, 17:49
ποιό ενοίκιο; δν υπάρχει διοργανωτής-μεσάζοντας

ποιά λειτουργικά έξοδα; τη καθαρίστρια;
το ρεύμα για τις κουβέρτες που το πληρώνεις έξτρα-νταβατζιλίκι;

τόσο πληρώνεις και στους τρίτους που οργανώνουν trackdays.

δλδ είναι σαν να πηγαίνεις λαϊκή να αγοράζεις πορτοκάλια κατευθείαν
από τον παραγωγό αλλά να τα πληρώνεις σε τιμές σούπερμαρκετ.

Οι Σέρρες πόσο έχουν είσοδο σε "ελεύθερες" μέρες θυμάται κανείς;

πως ξερεις οτι δεν εχει ενοικιο? δεν λεει καπου οτι το ανελαβε ο ιδιος ο ιδοκτητης. φανταζομαι καποιος τον πληρωνει για να την διαχειριζεται. Ξέρεις ποσο εχει η ενοικιαση ασθενοφορου?

Ζεύκας
31/05/2016, 18:17
όχι δεν ξέρω. αυτό που λέει ή είδηση είναι ότι οι ιδιοκτήτες θα ανοίξουν την πίστα στο κοινό χωρίς κάποιον μεσάζοντα.

αφού δεν έχεις μεσάζοντα γιατί κρατάς τις ίδιες τιμές; αυτή είναι η απορία μου.

πως γίνεται οι Σέρρες - πίστα ευρωπαϊκού επιπέδου- να έχει ίδιες τιμές με την "πίστα" των Μεγάρων;

DrBig
31/05/2016, 18:20
όχι δεν ξέρω. αυτό που λέει ή είδηση είναι ότι οι ιδιοκτήτες θα ανοίξουν την πίστα στο κοινό χωρίς κάποιον μεσάζοντα.

αφού δεν έχεις μεσάζοντα γιατί κρατάς τις ίδιες τιμές; αυτή είναι η απορία μου.

πως γίνεται οι Σέρρες - πίστα ευρωπαϊκού επιπέδου- να έχει ίδιες τιμές με την "πίστα" των Μεγάρων;

Ισως αν ξεραμε τι ενφια πληρωνουν οι μεν και οι δε να μην ειχαμε την απορια.

Ζεύκας
31/05/2016, 18:23
Ισως αν ξεραμε τι ενφια πληρωνουν οι μεν και οι δε να μην ειχαμε την απορια.


σωστά, βέβαια και προμνημονιακά τα Μέγαρα ήταν -αναλογικά- ακριβότερα από τις Σέρρες.

racefun
31/05/2016, 20:01
Αυτά είναι νέα! Οπως τις παλιες καλές μέρες 1998-2000 :)

spyrakos35
31/05/2016, 21:37
δλδ σα να λέμε θα μπούμε ίδιο σέσσιον

εγώ
ο φλάουερ πάουερ αμπαρης
ο λούρπακ με το δίχαλο
ο μπλέιντ
ο σναιπερ
ο σαπίλας
ο βύρωνας
και ο πιπάκιας.....

πολύ γέλιο λέμε.....

:lol:

harris_x
31/05/2016, 22:18
15 ευρώ το σέσσιον ή 50 τη μέρα; και εγώ που ήλπιζα ότι θα ήταν πιο φθηνά γτ δεν θα υπήρχε μεσάζοντας...

κρίμα για τη χαρά που πήραμε τις προηγούμενες μέρεςαυτο ακριβώς

Σε οργανωμένα TDs εχουν την ίδια τιμή

Hayate
31/05/2016, 22:20
αυτο ακριβώς

Σε οργανωμένα TDs εχουν την ίδια τιμή


Όχι όλα Χάρη....ο μεν Χάλαρης 60 το ολοήμερο ο δέ Ζαφειρόπουλος το ίδιο με την εξαίρεση οτι οταν ειναι καθημερινή "απογευματινό το κάνει 45€ (κάμμια σχέση δλδ με αυτά που ξεκινάνε απο το πρωί στις 9) .Μόνο το CSS ακολουθάει την ακριβώς ίδια τακτική 15 το σέσσιον ή 50 για φουλ πακέτο.

DrIoannis
31/05/2016, 22:24
...Μόνο το CSS ακολουθάει την ακριβώς ίδια τακτική 15 το σέσσιον ή 50 για φουλ πακέτο.

... τη μισή ημέρα.

harris_x
31/05/2016, 22:25
Δηλαδή θεωρείτε πως η τιμή ειναι καλή;

Hayate
31/05/2016, 22:25
... τη μισή ημέρα.

Εμένα τουλάχιστον,έχει τύχει να πάω 8 κ να φύγω 5 στα 2 που έχω πάει του CSS (όχι καλοκαίρι βέβαια)

Υπερβολική δεν την λές,ας δούμε πρώτα και μετά οκ...

basilis_k6
01/06/2016, 00:53
συγνωμη γιατι δεν καταλαβαινω...

εχει την ιδια τιμη με τα οργανωμενα και ειναι ακριβο?? τι εχουν τα οργανωμενα πλεον? σας κανουν μασαζ στο διαλλειμα? εμενα τοσα χρονια ουτε ενα εμφιαλωμενο νερο δεν μου εδωσαν. ο ενας ανοιγει την πιστα ολη μερα για 50 ευρω και ο αλλος που ξερει οτι θα εχει πολύ παραπανω κοσμο ζηταει παλι 50 ευρω. ποιος ειναι ο ακριβος της υποθεσης?!

nathair
01/06/2016, 05:43
συγνωμη γιατι δεν καταλαβαινω...

εχει την ιδια τιμη με τα οργανωμενα και ειναι ακριβο?? τι εχουν τα οργανωμενα πλεον? σας κανουν μασαζ στο διαλλειμα? εμενα τοσα χρονια ουτε ενα εμφιαλωμενο νερο δεν μου εδωσαν. ο ενας ανοιγει την πιστα ολη μερα για 50 ευρω και ο αλλος που ξερει οτι θα εχει πολύ παραπανω κοσμο ζηταει παλι 50 ευρω. ποιος ειναι ο ακριβος της υποθεσης?!

1) Ασθενοφόρο που δουλεύει, είναι νόμιμο, και με πλήρες πλήρωμα
2) Περισσότερους κριτές
3) Πλοηγούς στα γκρουπ αρχαρίων και ενδιάμεσων
4) Βασικά μαθήματα στους αρχάριους
5) Τεχνικό έλεγχο και βασική τεχνική υποστήριξη
6) Μεταφορά στουκαρισμένης μοτό
7) Μερικοί έχουνε νερά, άλλοι σουβλάκια, άλλοι τίποτα
8) Μασάζ στο διάλειμμα (καλή ιδέα, το έχω προτείνει σε φίλη μου που κάνει μασάζ επαγγελματικά, να έρχεται σε TD να βγάζει μεροκάματο)

Σε πόσο υψηλό/καλό επίπεδο είναι μερικά από τα παραπάνω είναι συζητήσιμο. Κάνουνε τίποτα οι κριτές χρήσιμο; Βγάζουν καμιά μαύρη ή μόνο κίτρινες; Εντοπίζουν κανέναν αργό αναβάτη να του αλλάξουνε γκρούπ να ανέβει το επίπεδο ασφαλείας για όλους; Κλπ κλπ.
Τέλος κάποιος που κάνει οργανωμένο TD δίνει ένα σταθερό ποσό για την πίστα στον ιδιοκτήτη, έχει επίσης όλα τα παραπάνω ως σταθερά έξοδα, πλέον τον δικό του χρόνο & κόπο, και αναλαμβάνει το ρίσκο και την 'ανταμοιβή' του πόσο επιτυχημένη θα είναι η διοργάνωσή του και τι κέρδος θα έχει. Δεν βγάζουν όλα τα TD χρήματα, άλλα βγάζουν, άλλα μπαίνουν μέσα. Π.χ. βγάζει λίγα συννεφάκια, ριχνει και 2 σταγόνες το πρωί, και δεν πατάει κανένας στη πίστα ή έρχονται καμια 10ρια άτομα αλλά δεν βρέχει οπότε το TD γίνεται και δεν ακυρώνεται... Δεν "ξέρει" που γράφεις οτι "θα έχει παραπάνω κόσμο".

devil's animal
01/06/2016, 06:26
και μονο το οτι ειναι ανοιχτη η πιστα ολο τον μηνα και μπορεις να πηγαινεις να ξεκ@υλωνεις οποτε γουσταρεις μονο καλο ειναι...
τωρα για την τιμη..τα εχουμε ξαναπει...μονοπωλιο rules, take it or leave it..
:wave2:

spyrakos35
01/06/2016, 06:48
και μονο το οτι ειναι ανοιχτη η πιστα ολο τον μηνα και μπορεις να πηγαινεις να ξεκ@υλωνεις οποτε γουσταρεις μονο καλο ειναι...
τωρα για την τιμη..τα εχουμε ξαναπει...μονοπωλιο rules, take it or leave it..
:wave2:

θες να μπουμε μαζί?

αν σου χαλάω τις γραμμές μην γκρινιάξεις όμως.....

για μένα εκεί είναι το πρόβλημα.... γάμα την τιμή, πες οτι είναι οκ..... αλλά να μπει σε μια (ο θεος να την κάνει) μπίστα ένας αχταρμάς μοτοσυκλετών και οδηγών για μένα είναι κάπως.... μπορεί βέβαια και να υπερβάλλω....

devil's animal
01/06/2016, 07:17
θες να μπουμε μαζί?

αν σου χαλάω τις γραμμές μην γκρινιάξεις όμως.....

για μένα εκεί είναι το πρόβλημα.... γάμα την τιμή, πες οτι είναι οκ..... αλλά να μπει σε μια (ο θεος να την κάνει) μπίστα ένας αχταρμάς μοτοσυκλετών και οδηγών για μένα είναι κάπως.... μπορεί βέβαια και να υπερβάλλω....


υπερβαλλεις...
και στις Σερρες οπως ειπωθηκε ετσι ειναι...μπαινουν ανα 20λεπτο εναλλαξ μηχανακια και αμαξια...

η πραγματικοτητα ειναι οτι ακριβως επειδη ειναι καθημερινη δεν θα εχει πολυ κοσμο...

επισης αν υπαρχει πολυ αργος μεσα στην πιστα δεν ειναι θεμα για τον γρηγορο..τον περναει ευκολα και με σχετικη ασφαλεια...θα του χαλασει μια-δυο στροφες..και? τι εγινε? δεν θα πας τις καθημερινες σε open day χωρις διοργανωτη για να σπασεις το ρεκορ πιστας...

το θεμα ειναι να ειναι ο ενας σχετικα γρηγορος ενδιαμεσος και ο αλλος σχετικα αργος αγωνιζομενος..καταλαβες τι θελω να πω σχετικα με το επιπεδο...
εκει και παλι δεν ειναι τοσο θεμα γιατι αν ο ενας απο τους 2 βγει για 10-15'' στον παραδρομο της Κ9, μετα δεν θα συναντηθει με τον αλλον σε ολο το 20λεπτο...


το μονο προβλημα που θα δημιουγηθει ειναι να σκασουν 25-30 μηχανακια την ιδια μερα...αλλα αυτο μαλλον ειναι λιγο απιθανο...

νομιζω δε, οτι και στις πιστες του εξωτερικου ετσι ειναι τις ανοιχτες μερες..δεν εχει groups...
και μπορει να κανει και δοκιμες καμια ομαδα του παγκοσμιου και να δεις τον bradl να σε προσπερναει με +60 απο εσωτερικη...:eek::cry::faint:

DrIoannis
01/06/2016, 07:59
Η αλήθεια είναι ότι όπως και να γίνει καλύτερο είναι να είναι ανοικτά η πίστα παρά να ανεβαίνεις Επιδαύρους και Ρώσους. Η "πίστα" των Μεγάρων δεν είναι Σέρρες δυστυχώς, αλλά είναι σαφώς πιο ασφαλής χώρος για να πας γρήγορα. Αν τώρα ευοδώσει η διαδικασία και δουν ότι κάτι κινείται ίσως, λέμε τώρα πιθανότητα πχ 1% κάτι να κάνουν και με την άσφαλτο:ZZZ:

pipe_smoker
01/06/2016, 08:01
δλδ σα να λέμε θα μπούμε ίδιο σέσσιον

εγώ
ο φλάουερ πάουερ αμπαρης
ο λούρπακ με το δίχαλο
ο μπλέιντ
ο σναιπερ
ο σαπίλας
ο βύρωνας
και ο πιπάκιας.....

πολύ γέλιο λέμε.....

:lol:

Και μετα σου λεει "ματια που δε βλέπονται, γρήγορα λησμονιούνται".....:lol:
Ιον αμυγδαλου, παντοτινή αγάπη!

Δεν ξέρω κιόλας, αλλα δε νομίζω να υπάρχει προβλημα πολυκοσμίας τις καθημερινές.
Λεφτά γενικώς δεν περισσευουνε, ποσο μάλλον για να καις και μεροκάματα.

Αντε και σου τη βιδωνει εσένα μια Τετάρτη και λες στον εργοδοτα οτι εισαι άρρωστος, οτι εσφαξες την πεθερά σου και κρύβεσαι απο τα εκατά ή οτιδηποτε τελος πάντων. Πόσοι να κάνουν το ίδιο πράγμα, την ιδια μερα?

Αν στην πιστα ειναι όλα κι όλα 6-7 μηχανακια, ε ας ειναι κι απο λεβελ "πώς είπαμε συμπλεκταρω γιατι μου σβήνει?" μέχρι Ροσσι.

Τα περί τιμής, γνωστά ηταν και ειναι. Δεν αλλάζουν. Τόσο ειναι.
Τα περί ασφαλείας, κι αυτα το ίδιο.

Το γεγονός οτι ειναι ανοιχτή η πιστα να παει οποιος μπορει οποτε μπορει και του κανει όρεξη, να φέρει 5-10 γύρους να ξεκ@υλωσει, ή να κανει προπόνηση, ή να μάθει να στρίβει κλπ εγω θετικό το βλέπω.

Το μόνο που βλέπω αρνητικό ειναι οτι κατι μου λεει οτι πρόκειται για αρπαχτή για ενα μηνακι και μετα του χρόνου τον Ιούνιο πάλι.

AristidisZ
01/06/2016, 08:12
Και μετα σου λεει "ματια που δε βλέπονται, γρήγορα λησμονιούνται".....:lol:
Ιον αμυγδαλου, παντοτινή αγάπη!

Δεν ξέρω κιόλας, αλλα δε νομίζω να υπάρχει προβλημα πολυκοσμίας τις καθημερινές.
Λεφτά γενικώς δεν περισσευουνε, ποσο μάλλον για να καις και μεροκάματα.

Αντε και σου τη βιδωνει εσένα μια Τετάρτη και λες στον εργοδοτα οτι εισαι άρρωστος, οτι εσφαξες την πεθερά σου και κρύβεσαι απο τα εκατά ή οτιδηποτε τελος πάντων. Πόσοι να κάνουν το ίδιο πράγμα, την ιδια μερα?

Αν στην πιστα ειναι όλα κι όλα 6-7 μηχανακια, ε ας ειναι κι απο λεβελ "πώς είπαμε συμπλεκταρω γιατι μου σβήνει?" μέχρι Ροσσι.

Τα περί τιμής, γνωστά ηταν και ειναι. Δεν αλλάζουν. Τόσο ειναι.
Τα περί ασφαλείας, κι αυτα το ίδιο.

Το γεγονός οτι ειναι ανοιχτή η πιστα να παει οποιος μπορει οποτε μπορει και του κανει όρεξη, να φέρει 5-10 γύρους να ξεκ@υλωσει, ή να κανει προπόνηση, ή να μάθει να στρίβει κλπ εγω θετικό το βλέπω.

Το μόνο που βλέπω αρνητικό ειναι οτι κατι μου λεει οτι πρόκειται για αρπαχτή για ενα μηνακι και μετα του χρόνου τον Ιούνιο πάλι.


Πάμε τα δυο μας να βάλουμε καμιά άδεια ; :bawl:
:beer:

Καλό μου ακούγεται, αλλά φοβάμαι να πάω μόνος ρε γαμώτο (1η φορά γαρ)

Την άλλη Τρίτη ψήνεται κανείς που θα τη κάνω κοπάνα από τη δουλειά ; :vroum::vroum::vroum:

Bladerunner
01/06/2016, 08:28
Δεν είναι τόσο τραγικό να μην υπάρχουν group... Καθημερινές με ελάχιστο κόσμο.

Και στις Σέρρες, και στη Monza ακόμα που είχα μπει κάποτε έτσι είναι.

Αν υπάρχει ανάγκη μια χαρά αυτορυθμίζεται το θέμα. Στις πρώτες μου επισκέψεις σε πίστα, έμπαινα όταν οι γρήγοροι ξεκουραζόντουσαν.

Έπειτα, για οδήγηση σε πίστα μιλάμε. Ενέχει λίγο ρίσκο. Καλό είναι να το γνωρίζουμε αυτό και να μη νομίζουμε ότι πάμε βόλτα στο πάρκο για να ταϊσουμε τα περιστέρια.

fazerakis
01/06/2016, 08:48
Οπως και να το κανουμε, το να γινεται η πιστα περισσοτερο διαθεσιμη μονο καλο ειναι.

Απο εκει και περα η καθε υλοποιηση εγκυμονει παγιδες και ειναι στην κριση του διαχειριστη της πιστας να κανει τη δουλεια του σωστα.
Τιμή; μετρια. με €50 θα πρεπει να αποδειξει γιατι να μην παω σε οργανωμενο track day.
Χωρις κριτες θα πρεπει να αποδειξει οτι αν φυγει κανεις στον πατο θα τον δουνε.

Σιγουρα θα φανουν ελλειψεις στην αρχή. Και οι ελλειψεις δυστυχώς φαινονται στις δυσκολες καταστασεις.

Θεωρω οτι αν μπορει κανεις να παει στο οργανωμενο, 1000 φορες καλυτερα απο open day. To ιδιο πιστευω και για τις Σερρες.
Αλλα το να εχεις προσβαση ανα πασα στιγμη, γιατι για τον Α-Β λογο δεν σου "καθεται" να πας στο οργανωμενο ειναι καλη περιπτωση.

spyro
01/06/2016, 09:56
Και εγω θετικά το βλέπω και προφανώς οπότε τύχει ευκαιρία καθημερινής θα είμαι εκεί. Όσον αφορά τη συζήτηση για το ποιος είναι ακριβός ο ιδιοκτήτης ή οι ομάδες, η απάντηση δεν είναι ξεκάθαρη.

Αν το έβαζε φθηνότερα απο τις ομάδες τότε είναι σαν να ανταγωνίζεται τους πελάτες του. Θα χάσουν που θα χάσουν δουλειά οι ομάδες τώρα, δε χρειάζεται να τις εξαφανίσει κιόλας.

vespap
01/06/2016, 10:08
Η πιστα των σερρων εχει ανθρωπους σε καθε στροφη?? Η αν πεσει καποιος κι εκει δεν τον βρισκουν ποτε τις ελευθερες μερες??
Θεμα κοσμου πιστευω πως θα υπαρχει! Μικροτερη πιστα απο σερρες -περισσοτερος ενδιαφερομενος κοσμος!
Μαυρη σημαια πιστευω θα ειναι πιο ευκολη! Κανενα αγχος να κακοκαρδιστει ο πελατης!
Θετικοτατο πως ανοιγει η πιστα ολες τις μερες! Χιλιες φορες Μεγαρα παρα Α. Ιωαννη....

harris_x
01/06/2016, 10:49
Παιδιά, να ξεκαθαρίσουμε κάτι, το γεγονός οτι η πίστα θα ανοίγει πλέον όλες τις ημέρες είναι θετικό.
Άλλωστε όλοι μας το λέγαμε πως θα έπρεπε να γίνει κάποια στιγμή.

Αυτό όμως που χωράει συζήτηση, είναι το αν το κόστος θα έπρεπε να είναι ίσο με αυτό των οργανωμένων TDs ή χαμηλότερο.

Κατα την γνώμη μου θα έπρεπε να είναι χαμηλότερο μιας και δεν προσφέρονται τα ίδια με τα οργανωμένα.
Από την άλλη, η πίστα θα είναι ανοικτή όλες τις ημέρες με ρίσκο να υπάρχει το όποιο προσωπικό χωρίς κανέναν μέσα στην πίστα.

Ίσως τελικά η χρυσή τομή μεταξύ ρίσκου και κόστους να βρέθηκε στο να είναι ίσο...

Vagelis26b
01/06/2016, 10:58
Οταν λεει βασικο εξοπλισμο,κ οχι απαραιτητα δερματινα,εννοει οτι θα χεις μπουφαν γαντια κρανος κ μποτες,αλλα μπορεις αν θες να φορας τζιν ας πουμε?δν ειρωνευομαι την ανακοινωση,απλα μια διευκρινηση θελω..

fazerakis
01/06/2016, 11:04
Οταν λεει βασικο εξοπλισμο,κ οχι απαραιτητα δερματινα,εννοει οτι θα χεις μπουφαν γαντια κρανος κ μποτες,αλλα μπορεις αν θες να φορας τζιν ας πουμε?δν ειρωνευομαι την ανακοινωση,απλα μια διευκρινηση θελω..

Εννοει οτι μπορεις να μπεις και με cordura με προστασιες.
Αν θες να κανεις τη βολτα σου γινεται. Αν εχεις απαιτησεις και κυνηγας τη σκια σου τοτε δεν προτεινεται.

Vagelis26b
01/06/2016, 11:41
Καλα εννοειται αυτο..απλα για καποιον π δν εχει μπει ποτε κ θελει να παρει απλα μια πρωτη ιδεα πως ειναι απο μεσα μια μερα χωρις κοσμο,δν ειναι κακη ιδεα..

pipe_smoker
01/06/2016, 11:51
Παιδιά, να ξεκαθαρίσουμε κάτι, το γεγονός οτι η πίστα θα ανοίγει πλέον όλες τις ημέρες είναι θετικό.
Άλλωστε όλοι μας το λέγαμε πως θα έπρεπε να γίνει κάποια στιγμή.

Αυτό όμως που χωράει συζήτηση, είναι το αν το κόστος θα έπρεπε να είναι ίσο με αυτό των οργανωμένων TDs ή χαμηλότερο.

Κατα την γνώμη μου θα έπρεπε να είναι χαμηλότερο μιας και δεν προσφέρονται τα ίδια με τα οργανωμένα.
Από την άλλη, η πίστα θα είναι ανοικτή όλες τις ημέρες με ρίσκο να υπάρχει το όποιο προσωπικό χωρίς κανέναν μέσα στην πίστα.

Ίσως τελικά η χρυσή τομή μεταξύ ρίσκου και κόστους να βρέθηκε στο να είναι ίσο...

Χάρη καλά τα λες, και δίκιο έχεις.

Το θέμα είναι ότι οι τιμές δε διαμορφώνονται μόνο με το "πόσα δίνω-πόσα θες= τί μένει τσέπη".

Οι τιμές πάνε και με τη ζήτηση.

Αν υπήρχε ζήτηση να μπαίνεις στην πίστα να κάνεις τη γυροβολιά σου χωρίς κριτές, χωρίς νοσοκόμους, χωρίς νερό, χωρίς ρεύμα, το "λογικό" θα ήταν να σου ζητούσαν 3,47 ευρώ που λέει ο λόγος.
Αν το ζητούσαν όμως αρκετοί, μάλλον πάλι στο 50άρικο θα έπαιζε.

Όταν αυξάνονται τα κόστη, ανεβαίνει η τιμή.
Όταν μειώνονται τα κόστη, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα πέσει κιόλας;)



Εννοει οτι μπορεις να μπεις και με cordura με προστασιες.
Αν θες να κανεις τη βολτα σου γινεται. Αν εχεις απαιτησεις και κυνηγας τη σκια σου τοτε δεν προτεινεται.

Κακό μεν αυτό, αλλά θα βολέψει πολλούς (εμού συμπεριλαμβανομένου).

sniper
01/06/2016, 12:06
Λύσαμε όλα τα προβλήματα της πίστας και μας χάλασε το οικονομικό.

Οι αμμοπαγίδες είναι σαν μπετό, έχει και μπετό στην έξοδο της 9 (εκτός αν το ξηλώσανε)
Στην έξοδο της 6 αν το χάσεις, χάθηκες κλπ

Το ξεπερνάμε όμως αυτό, εμένα προσωπικά μου αρέσουν τα Μέγαρα και όπως είναι/ήταν.

Οι υπόλοιποι που φαγώνεστε για το οικονομικό, αν δλδ δεν ήταν 50 αλλά 40 ή 35 θα είσασταν χαρούμενοι; Πόσες φορές το χρόνο σκοπεύετε να μπείτε ώστε τα 10-15€ διαφορά να αξίζουν κάτι;

Η πίστα ήταν, είναι και θα παραμείνει ακριβό σπορ για τον απλό χρήστη της, και πανάκριβο για τους γρήγορους/αγωνιζομενους - όχι στο κόστος συμμετοχής για το TD αλλά για όλα τα υπόλοιπα.

Εκτός αν ο απλός χρήστης πάει εκεί για τουρισμό, οπότε ΟΚ, να συζητήσουμε τα 50€.

Ζεύκας
01/06/2016, 12:13
όταν οι Σέρρες με αυτές τις προδιαγραφές έχουν 40 ευρώ το ολοήμερο τη καθημερινή τα Μέγαρα θα έπρεπε να έχουν 25 ευρώ.

Πες ότι εγώ μπαίνω 1 φορά το μήνα και αντί για 50 ευρώ πληρώνω 25, τότε γλυτώνω (6 μήνεςΧ25) 150 ευρώ που τόσο κοστίζουν
ένα σετ μεταχείρω D211 με τοποθέτηση. Δλδ με μια λογική κοστολόγηση κάνω απόσβεση τα λάστιχα του έτους.

sniper
01/06/2016, 12:17
όταν οι Σέρρες με αυτές τις προδιαγραφές έχουν 40 ευρώ το ολοήμερο τη καθημερινή τα Μέγαρα θα έπρεπε να έχουν 25 ευρώ.

Πες ότι εγώ μπαίνω 1 φορά το μήνα και αντί για 50 ευρώ πληρώνω 25, τότε γλυτώνω (6 μήνεςΧ25) 150 ευρώ που τόσο κοστίζουν
ένα σετ μεταχείρω D211 με τοποθέτηση. Δλδ με μια λογική κοστολόγηση κάνω απόσβεση τα λάστιχα του έτους.


Δεν έχει λογική αυτό που λες. Δεν ζούμε δίπλα στα Σέρρας, οπότε και τζάμπα να ήταν δεν μου λέει κάτι.

Κι άσε τα πες και τις υποθέσεις. Αν θες να πηγαίνεις 1 φορά το μήνα Μέγαρα, θες ένα ζευγάρι (και μάλιστα μεταχειρισμένα GP211) το χρόνο;
Μας τρολάρεις ρε Μπαμπίνο ή δεν έχεις μπει ποτέ Μέγαρα;

Ζεύκας
01/06/2016, 12:26
1. εχω ψόφιο μηχανάκι

και

2. ξέρω να κάνω οικονομία στο λάστιχο λόγω άριστης και υπεραρμονικής χρήσης της γκαζιέρας.

ευχαριστώ. :p

basilis_k6
01/06/2016, 13:17
1) Ασθενοφόρο που δουλεύει, είναι νόμιμο, και με πλήρες πλήρωμα
2) Περισσότερους κριτές
3) Πλοηγούς στα γκρουπ αρχαρίων και ενδιάμεσων
4) Βασικά μαθήματα στους αρχάριους
5) Τεχνικό έλεγχο και βασική τεχνική υποστήριξη
6) Μεταφορά στουκαρισμένης μοτό
7) Μερικοί έχουνε νερά, άλλοι σουβλάκια, άλλοι τίποτα
8) Μασάζ στο διάλειμμα (καλή ιδέα, το έχω προτείνει σε φίλη μου που κάνει μασάζ επαγγελματικά, να έρχεται σε TD να βγάζει μεροκάματο)

Σε πόσο υψηλό/καλό επίπεδο είναι μερικά από τα παραπάνω είναι συζητήσιμο. Κάνουνε τίποτα οι κριτές χρήσιμο; Βγάζουν καμιά μαύρη ή μόνο κίτρινες; Εντοπίζουν κανέναν αργό αναβάτη να του αλλάξουνε γκρούπ να ανέβει το επίπεδο ασφαλείας για όλους; Κλπ κλπ.
Τέλος κάποιος που κάνει οργανωμένο TD δίνει ένα σταθερό ποσό για την πίστα στον ιδιοκτήτη, έχει επίσης όλα τα παραπάνω ως σταθερά έξοδα, πλέον τον δικό του χρόνο & κόπο, και αναλαμβάνει το ρίσκο και την 'ανταμοιβή' του πόσο επιτυχημένη θα είναι η διοργάνωσή του και τι κέρδος θα έχει. Δεν βγάζουν όλα τα TD χρήματα, άλλα βγάζουν, άλλα μπαίνουν μέσα. Π.χ. βγάζει λίγα συννεφάκια, ριχνει και 2 σταγόνες το πρωί, και δεν πατάει κανένας στη πίστα ή έρχονται καμια 10ρια άτομα αλλά δεν βρέχει οπότε το TD γίνεται και δεν ακυρώνεται... Δεν "ξέρει" που γράφεις οτι "θα έχει παραπάνω κόσμο".

1.ακριβως το ιδιο
2.εναν παραπανω μονο οταν εχει πολύ κοσμο. ενας στην 6 και ενας γραμμη εκ/τερματισμου ηταν παντα. αλλαξε κατι?
3. πλοηγο στους εδιαμεσους?>! ποτε εγινε αυτο και γιατι θεε μου?
4.δεν με νοιαζει, ο αρχαριος ας παει td
5.σε ποια χωρα? (μαλλον στον χαλαρη παιζει αυτο.)
6.δεν το ηξερα. ωραιο και σωστο αλλα δεν ειναι και τιποτα φοβερο.
7. δωρεαν?!
8. τωρα μιλαμε :lol:

οσο για τις σερρες που διαβασα. αν ηταν αυτη η πιστα στην αθηνα θα εκανε 100 και θα λεγαμε και ευχαριστω. στις σερρες που ειναι να τη #$σω.

fazerakis
01/06/2016, 13:19
όταν οι Σέρρες με αυτές τις προδιαγραφές έχουν 40 ευρώ το ολοήμερο τη καθημερινή τα Μέγαρα θα έπρεπε να έχουν 25 ευρώ.


Η αναλογια ειναι ακυρη εντελως. Ουτε βάση μηκους δεν βγαινει. Το να ελεγες €40 μπορει και να το συζηταγαμε.

Οπως και να χει, ναι μου κανει διαφορα το 50 με το 40. Γιατι αν εχω €200 να δωσω για τα Μεγαρα μπαινω 4 φορες στην μια περιπτωση ενω 5 στην αλλη. Ναι λοιπον μου κανει διφορα. Και αν σε αυτα προσθεσω αλλα €10 για ρευμα τοτε εχω +€100 παραραπανω το χρονο για τα Μεγαρα. Και αν θελω να παω και πανω απο 4 φορες ανεβαινει κι αλλο και στο τελος θα ειχα και ενα ζευγαρι λαστιχα εξτρα αν δεν ειχαν ολα €10 παραπανω.
Αν καποιον δεν το νοιαζουν τα €10 να του δωσω λογαριασμο τραπεζης να μου τα στειλει...

Περιμενω να δω την υλοποιηση και σχολια απο αυτους που θα πανε σε ελευθερη προπονηση για να κρινουμε απο δω και περα. Προς το παρον θα παω το Σαββατο να δω τι θα παιξει και αν αλλαξει κατι προς το καλυτερο στο οργανωμενο τρακ ντει (υπο την απειλη της ελευθερης προπονισης) και τα ξαναλεμε.

basilis_k6
01/06/2016, 13:38
η ελευθερη προπονηση ειναι για τις μερες που τα τρακ ντει δεν θα μαζευαν κοσμο. καλοδεχουμενο οπως και ναχει. το κοστος εφοσον απασχολει ασθενοφορο (ολα τα λεφτα εκει ειναι) ειναι λογικο πιστευω.

bros400pgm
01/06/2016, 13:57
Στις Σέρρες είχαν βάλει ασθενοφόρο τις καθημερινές;

nathair
01/06/2016, 15:45
1.ακριβως το ιδιο

Πάω στοίχημα πως κάνεις απόλυτα λάθος εδώ. Μάλλον το ασθενοφόρο της πίστας θα υπάρχει, το οποίο είναι χωρίς άδεια, χωρίς πλήρωμα, και καθαρά διακοσμητικό...
Δεν είναι τυχαίο που οι τρακντεάδες φέρνουν όλοι εξωτερικό ασθενοφόρο, είναι;

nathair
01/06/2016, 15:46
Στις Σέρρες είχαν βάλει ασθενοφόρο τις καθημερινές;
Nope.
Βέβαια στις Σέρρες πόσο μακριά είναι το νοσοκομείο από την πίστα και σε πόση ώρα έρχεται ασθενοφόρο άραγε;

nathair
01/06/2016, 15:48
το κοστος εφοσον απασχολει ασθενοφορο (ολα τα λεφτα εκει ειναι) ειναι λογικο πιστευω.

Γκούχ γκούχ. Για να δούμε!

Πήγε κανένας να δει να μας ενημερώσει άραγε;

Ζεύκας
01/06/2016, 15:51
Πάω στοίχημα πως κάνεις απόλυτα λάθος εδώ. Μάλλον το ασθενοφόρο της πίστας θα υπάρχει, το οποίο είναι χωρίς άδεια, χωρίς πλήρωμα, και καθαρά διακοσμητικό...
Δεν είναι τυχαίο που οι τρακντεάδες φέρνουν όλοι εξωτερικό ασθενοφόρο, είναι;

το οποίο δεν είναι καν ασθενοφόρο απ'όσο ξέρω. είναι απλά φορειοφόρο.

δλδ μεταφέρει απλά κάποιον τραυματία, δεν έχει τις υποδομές για να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες.

basilis_k6
01/06/2016, 16:10
δεν το γνωριζω αυτο. λεει ασθενοφορο και υποθερω εννοει ασθενοφορο! αν μιλαμε για κατι αλλο θα πρεπει να το δουμε η μαλλον να το δοκιμασουμε:lol:

επισης θα πρεπει να μαθουμε ποιος τα διοργανωνει. μπορει να ειναι καποιος που εκανε η κανει td. μπορει να μαθουμε πολλα ακομη στην πορεια αλλα σιγουρα μας βολευει ολους να ειναι ανοιχτη η πιστα. μακαρι να υπαρχει και μια Α ασφαλεια ωστε να μην χρειαζετε να ψαχνουμε ποτε εχει td και αν εχουμε το χρονο να παμε.

nathair
02/06/2016, 15:18
δεν το γνωριζω αυτο. λεει ασθενοφορο και υποθερω εννοει ασθενοφορο! αν μιλαμε για κατι αλλο θα πρεπει να το δουμε η μαλλον να το δοκιμασουμε:lol:



Δεν έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που η πίστα έκανε έραν...έε...Track Day με στόχο την αγορά ασθενοφόρου. Είδες να αγοράζεται νέο ασφενοφόρο; Μπάαα, ένα χρέπι με ξένα νούμερα είχε, αυτό ακόμα έχει ;)

Τελικά πήγε κανένας βρε παιδιά σήμερα ή χθες να μας πει νέα; Οέο; Κανένας; Αντε;

Vagelis26b
16/06/2016, 01:17
Πηγε τλκ καποιος καθημερινες να μας πει τι παιζει?

fazerakis
16/06/2016, 11:19
Ενα πραγμα που μου ειπαν ειναι οτι οι πριζες ως εκ θαυματος εχουν ρευμα...

Στα οργανωμενα βεβαια παντα θα χαλαει ο πινακας... :mad:

Vagelis26b
21/06/2016, 11:17
Θα συνεχιστουν κ τον Ιουλιο η ηταν μονο για Ιουνιο?

nathair
21/06/2016, 11:20
Μα καλά, τόσος κόσμος εδώ και κανείς μας δεν έχει παει να γράψει μια αναφορά;

Vagelis26b
21/06/2016, 13:11
Ναι ρε σεις οποιος εχει παει ας ενημερωσει κ ας μας πει κ τι παιζει κ σχετικα με τον απαραιτητο εξοπλισμο..πχ με κρανος,γαντια,μπουφαν (δερμα) κ μποτες (racing) μπαινουμε η δεν ισχυει αυτα περι εξοπλισμου που λεει στην ανακοινωση??

Vagelis26b
01/07/2016, 21:56
Open Riding Days στα Μέγαρα!
Ιούλιος 2016
Π/1
Δ/4 Τ/5 Τ/6 Π/7 Π/8
Δ/11 Τ/12 Τ/13 Π/14 Π/15
Δ/18 Τ/19 Τ/20 Π/21 Π/22
Δ/25 Τ/26 Τ/27 Π/28 Π/29