PDA

View Full Version : Δεν έχω φρένα λόγο αντισκουριαντικού



Mits-fz6
31/05/2016, 20:30
Χαιρετώ την παρέα του moto από την όμορφη Γερμανία. Ελπίζω να είστε όλοι καλά και σύντομα να βρούμε την ευκαιρία να ξαναβολτάρουμε.

Θα ήθελα την γνώμη σας για μια απερισκεψία μου που μάλλον θα μου κοστίσει ακριβά.

Μια βδομάδα τώρα η μηχανή μου ήταν εκτεθειμένη σε συνεχής βροχοπτώσεις. Το αποτέλεσμα αυτών ήταν να σκουριάσουν αλυσίδα και δισκόφρενα. Έτσι αγόρασα ένα αντισκουριαντικό και ψέκασα στα ανάλογα σημεία. Την επόμενη μέρα ξεκινάω να πάω στην δουλειά και διαπιστώνω πως δεν έχω φρένα. Οι διαγκάνες πιέζουν τα δισκόφρενα αλλά χωρίς να μπορούν να συγκρατήσουν μηχανή. Σφίγγω στο μέγιστο το φρένο και ο τροχός δεν μπλοκάρει με τίποτα. Η ισχύς των φρένων έχει υποτριπλασιαστεί. Πηγαίνω άμεσα στον μηχανικό της περιοχής και μου λέει πως δεν μπορεί να κάνει τίποτα και να πάω στην Yamaha για καινούργια φρένα. Ξενέρωσα απεριόριστα. :(

Έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο σε κάποιον εσάς ή μπορεί να υπάρξει άλλη λύση από να αγοράσω καινούργια φρένα;

teogtp
31/05/2016, 20:33
Καλό πλύσιμο σε δαγκάνα και δίσκο με σπρέι για καρμπυρατερ και καινούργια τακάκια.

mikes
31/05/2016, 20:45
όταν εκανα τον μηχανικο αυτοκινητων, αρκετα σετ δισκοπλακες ερχοντουσαν στη συσκευασια τους εμποτισμένες με λαδι για να μη σκουριαζουν οσο είναι αποθηκευμενες..
όταν ηταν να τις τοποθετισουμε, τις ξεπλεναμε με βενζινη η οινόπνευμα τρίβοντας τες με 1000αρι ντουκοχαρτο, και μετα τις περναγαμε ένα πλυσιμο με σπρευ καθαρισμου φρενων και ηταν κομπλε..
οποτε κανε αυτό στους δισκους σου και παρε και δυο σετ καινουρια τακακια, και θα εισαι κομπλε..

αμα σου κανασκουριασουν από βροχη, τοτε σπρευ και ντουκοχαρτο..

Mits-fz6
31/05/2016, 20:55
Ευχαριστώ τα μάλα τους από πάνω. :beer:

Σαν βρω χρόνο θα το επιχειρήσω.

mikes
31/05/2016, 20:57
Α! ξεχασα! ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:
αν εχεις την ανεση, καλο θα ηταν να βγαλεις τις δισκοπλακες πανω από τους τροχους γιατι δεν είναι και ότι καλυτερο να πεσει η βενζινη η το οινόπνευμα πανω στα λάστιχα σου.. αν παλι δεν εχεις τη δυνατοτητα να τους βγαλεις, βρες ένα τροπο να προστατεψεις τα λάστιχα σου οσο καλυτερα γινεται.. (πχ, να τα καλυψεις με ένα κομματι χοντρο ναϋλον..)

spyrakos35
31/05/2016, 20:57
μα....

μα....

μα ρε μήτσε, τι σκεφτόσουνα ρε φίλε?

duke200
31/05/2016, 21:07
καθαριστικο φρενων συνεχώς. με μερικα πολυ δυνατα πατηματα και συνεχες ψεκασμα με καθαριστικό φρένων καποια στιγμή θα επανελθει και χωρίς βγαλσιμο στα τακάκια.

toyar
31/05/2016, 21:19
οι δισκοπλακες με μπολικο σπρει καθαρισμου φρενων θα επανελθουν (το οποιο ειναι και ασφαλες για ζαντα λαστιχο)
τα τακακια ειναι για πεταμα γιατι ειναι πορωδη και ρουφανε το λιπαντικο

Μανολης67
31/05/2016, 22:05
Καθαριζα την ζάντα με παραφινέλαιο και κατά λάθος πότισε-δίσκος-δαγκάνα, δοκίμασα στην αρχή σπρει (ενα χαράμισα) και σαπουνάδα, τίποτα, με οινόπνευμα έγινε δουλεία..στην συγκεκριμένη περίπτωση θαυματουργο.

panavour
31/05/2016, 22:19
αντισκωριακο
https://el.wiktionary.org/wiki/%CF%83%CE%BA%CF%89%CF%81%CE%AF%CE%B1

amyroukai
01/06/2016, 08:05
Καθαριζα την ζάντα με παραφινέλαιο και κατά λάθος πότισε-δίσκος-δαγκάνα, δοκίμασα στην αρχή σπρει (ενα χαράμισα) και σαπουνάδα, τίποτα, με οινόπνευμα έγινε δουλεία..στην συγκεκριμένη περίπτωση θαυματουργο.

Αυτό με το παραφινέλαιο το έχω κάνει επίσης, κατά λάθος.

Με καλό σαπούνισμα αμέσως και brake cleaner σώθηκαν και τα τακάκια. Για κάποια χιλιόμετρα δεν είχε δυνατό φρένο αλλά σιγά σιγά έφτιαξε. Εδώ όμως τα άφησε όλη νύχτα... Μάλλον δεν σώζονται.

Pan (dvs)
01/06/2016, 08:15
οχι θα βαλει ενα μπεκ να ψεκαζει συνεχεια μόνο του και θα ανοιξει το αλεξίπτωτο..:cry:

εννοείται οτι μεχρι να φτιαξει το φρένο θα πηγαίνει σαν κότα

αυτο με το οινόπνευμα δεν το ξερα, αλλα καλή ιδέα

Καλο καθαρισμα με πανι,ξανα καθαρισμα με βενζινη και μετα οινοπνευμα.Το κανουμε σε κομπλερ απο καποια μηχανηματα,οταν με τον καιρο πιανουνε γλιτσα η λαδια.

teogtp
01/06/2016, 08:16
Αυτό με το παραφινέλαιο το έχω κάνει επίσης, κατά λάθος.

Με καλό σαπούνισμα αμέσως και brake cleaner σώθηκαν και τα τακάκια. Για κάποια χιλιόμετρα δεν είχε δυνατό φρένο αλλά σιγά σιγά έφτιαξε. Εδώ όμως τα άφησε όλη νύχτα... Μάλλον δεν σώζονται.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι θελει τακακια.
Εχω παθει ζημια με το ZXR οταν εσπασε δεξαμενη πετρελαιου σε ημιοροφο και ελουσε πατοκορφα το μηχανακι.......
Οτι ματζουνι χρησιμοποιησα στα τακακια απλα δεν επιασε.

AristidisZ
01/06/2016, 08:19
Το μονο σιγουρο ειναι οτι θελει τακακια.
Εχω παθει ζημια με το ZXR οταν εσπασε δεξαμενη πετρελαιου σε ημιοροφο και ελουσε πατοκορφα το μηχανακι.......
Οτι ματζουνι χρησιμοποιησα στα τακακια απλα δεν επιασε.

Αν έχουν ψωμί ακόμα και βρεις κάποιο τρόπο να τα φας κανα δυο χιλιοστά ίσως ;;;

teogtp
01/06/2016, 08:23
Αριστειδη ειχαν ποτισει τα ριμαδια.
Αυτο με το "τροχισμα" μου περασε απο το μυαλο αλλα δεν το ρισκαρισα μην τυχον και εκανα ζημια στους δισκους απο τυχον ανομοιομορφια στο φαγωμα.

Bowleno
01/06/2016, 08:36
Αν έχουν ψωμί ακόμα και βρεις κάποιο τρόπο να τα φας κανα δυο χιλιοστά ίσως ;;;


Αριστειδη ειχαν ποτισει τα ριμαδια.
Αυτο με το "τροχισμα" μου περασε απο το μυαλο αλλα δεν το ρισκαρισα μην τυχον και εκανα ζημια στους δισκους απο τυχον ανομοιομορφια στο φαγωμα.

καλά, ρε σεις....είναι δυνατόν να παίζει κάποιος το κεφάλι του για 50-60 ευρώ που κοστίζουν τα τακάκια; :confused:

WiSe
01/06/2016, 08:58
Φυσικα και δεν θα το παιξει... και θα παει να τα αλλαξει.


Γενικα ομως οι δισκοπλακες σκουριαζουν πανευκολα. Αρκουσε μια βολτα και λιγα φρενα για να καθαρισουν.

Το αντισκωριακο θα χρησιμευε μονον στην αλυσιδα η οποια σκουριασε. Δεν πειραζει ομως τα παθηματα μαθηματα που λενε :beer:

Eversman
01/06/2016, 09:24
Μητσάκο, θα σε μαλώσω :)

Τα τακκάκια πέταξε τα και βάλε καινούργια. Τις Δισκόπλακες, καθάρισετες (Μπλίτζεεεεερ) με ένα καθαρό πανάκι, εμποτισμένο με σουάζ. Μήν σκάς, μήν τρελαίνεσαι, όλα καλά :wave2:

vaska
01/06/2016, 12:07
Βλέπω το ποστ, κοιτάζω άβαταρ, γυναίκα. Βλέπω όλοι να λένε Μήτσο το ένα Μήτσο το άλλο, Μητσάκο εδώ Μητσάκο εκεί, και λέω δεν μπορεί κάτι θα ξέρουν. Μεγεθύνω άβαταρ όσο αυτό είναι εφικτό δεν βλέπω μουστάκια ή γένια. Μετά διαβάζω το νικ. Καλάααα το έχω κάψει λέμε.

Το λοιπόν τα τακάκια δεν τα σώζεις όπως είπαν είναι πορώδες το υλικό και αποροφάει, τους δίσκους πλύνε τους με καθαριστικό καρμπ (προστατεύοντας ζάντα και ελαστικό) και θα είσαι οκ.

Coyote.V
01/06/2016, 13:42
Εμένα μου είχε πέσει κατά λάθος wd40 στα μπροστινά δισκόφρενα... στην αρχή δεν έπιαναν αλλά μετά από 10 περίπου φρεναρίσματα ήρθαν στα ίσα τους χωρίς να έχω φθορές.
Βέβαια τα τακάκια μου, είναι με μέταλλο.. λόγω βάρους της μοτοσυκλέτας. Δεν ξέρω αν έχει σημασία.