PDA

View Full Version : Τι αλλαγές-βελτιώσεις κάνατε στο CBF-600 σας?



startengine
11/11/2005, 10:13
Όχι μόνο για να ανταλλάξουμε ιδέες αλλά και για να κάνουμε λιγάκι πιο αισθητή την παρουσία μας στο thread των cbfάδων.;)

Πολύ ήσυχοι είμαστε βρε παιδιά...

Άντε να βλέπω κίνηση
:wave2:

Σφήγκας600
11/11/2005, 11:39
:wave2: Όχι πολλά ακόμα αλλά πρόλαβα να αλλάξω το φίλτρο αέρα με ένα Κ&Ν και είμαι σε άμεση διαδικασία για τοποθέτηση "αγκαλίτσα" για πίσω (rear wheel hugger) σαν αισθητική βελτίωση(και να λερώνει λιγότερο).Τα δύο αυτοκολητάκια της showa που κοσμούν το μπροστινό μου usd μετράνε σαν αλλαγή βελτίωση; :look: δεν έχω άλλα φράγκα ρεεε!!:lol:

geopitt
11/11/2005, 13:57
Eγω εχω βαλει στο CBF600s ψηλη ζελατινα GIVI , top case της GIVI , συναγερμο META Systems , bagster (γρι στο χρωμα της μηχανης) , κεντρικο stant της HONDA.

ewsd
11/11/2005, 18:50
εγω εχω βαλει καγκελα και βαλιτσα givi,φτερο πισω,2προβολακια χαμηλα στη μηχανη,συναγερμο steelmate,ενα θερμομετρο
χωρου,μπλε led στα οργανα,αυτα....

JimmyZ
12/11/2005, 00:22
Και εγώ έχω βάλει μόνο τα βασικά:
Ζελατίνα Kappa, κάγκελα Kappa και βαλίτσα top case Kappa 52lt.
Εννοείται και η σχάρα πίσω που κάθεται η βαλίτσα ότι είναι και αυτή Kappa.
Στο avatar φαίνονται όλα εκτός από τη ζελατίνα που την είχα πάρει μετά.
Α! και τη βαλίτσα που ήταν σπίτι τη στιγμή της φωτογράφησης.

JimmyZ
12/11/2005, 00:26
ewsd το φτερό πίσω πόσο σου στοίχισε;
Σε ρωτάω γιατί θα είναι η επόμενη αγορά την άνοιξη.

Και κάτι άλλο, με το μπλέ ledάκι φαίνονται καλά τα όργανα;

iziogas
12/11/2005, 09:37
Η δική μου έχει πρόσθετα ψηλή ζελατίνα και βαλίτσα τις Givi.

Μήπως παίζουν φωτο από το πίσω φτερό και τον πίνακα οργάνων σε μπλέ χρώμα;

Δυστυχώς έχω χάσει ένα site από ιταλία που πρόσφερε full fering και άλλα πλαστικά για την μηχανή. Αν το βρώ θα το ποστάρω.
Επίσης έχω δεί μία στην Αθήνα που φορούσε akrapovic.
Δεν ξέρω... μια σκέτη αλλαγή εξάτμισης πολύ λίγη μηχανική βελτίωση φαίρνει και τα λεφτά είναι πολλά. Εμφανισιακά και ακουστικά είναι άλλο θέμα. Το ζήτημα είναι να την αλλάξεις ώστε να φτάσει τις επιδόσεις του κινητήρα της hornet.

ewsd
12/11/2005, 11:06
το πισω φτερο κοστισε 120 ευρω,τσ μπλε led to βραδυ ειναι πολυ ομορφα συντομα θα ανεβασω μια φωτο.

startengine
12/11/2005, 14:29
Να ρωτήσω, με τις aftermarket ζελατίνες είδατε ουσιαστική διαφορά στους στροβιλισμούς του αέρα στα ταξίδια? Διαφορά στη σταθερότητα στην Εθνική υπήρξε? (μιλάω για ταχύτητες πάνω από 150χ/ω)
Με τη μαμά ζελατίνα, δέχομαι πολύ αέρα στο κράνος κι ας είναι στην ψηλότερη θέση κι ας έχω κάτω από 1.70 ύψος...

Είναι κανείς που πέρα από τα κάγκελα που έχω κι εγώ, έβαλε κάτι για προστασία των πλαστικών σε (μακριά από μας) πτώση?

Κι αν δε σας έπρηξα με τις ερωτήσεις μου... τα μπλε led πόσο στοίχισαν και που τα έβαλες φίλε μου?

JimmyZ
13/11/2005, 00:03
Εγώ πάντως είδα τεράστια διαφορά. Η ζελατίνα μου είναι περίπου μίαμιση φορές η μαμίσια και στο τέλος έχει μια μικρή καμπύλη προς τα πάνω.
Την έχω στην ψηλή (πανω) θέση και δεν καταλαβαίνω αέρα παρά μόνο μετά τα 180.
Η σταθεροτητα της μηχανής δεν έχει αλλάξει καθόλου.
Πλάκα έχει όταν το Σεπτέμβριο έβαλα ξανά τη μαμίσια και δεν μπορούσα να κρατηθώ επάνω από τον αέρα. (Υπ' όψιν είμαι 1.80). Την άλλαξα αμέσως και δεν νομίζω ότι θα ξαναλλάξω την Kappa μου.

geopitt
14/11/2005, 12:26
H ψηλη ζελατινα κανει δουλεια αν και εγω ακομα εχω λιγο προβληματακι με τον αερα αν και δεν ειμαι και ο φασουλας (1.85 υψος).Αυτο που παρατηρησα ειναι πως μετα τα 170χλμ αργει περισοτερο να φτασει στην τελικη του.
Για δωστε περισοτερες πληροφοριες για τα μπλε led,φοτο,τιμη και που τα βρισκουμε.

JimmyZ
14/11/2005, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από geopitt
H ψηλη ζελατινα κανει δουλεια αν και εγω ακομα εχω λιγο προβληματακι με τον αερα αν και δεν ειμαι και ο φασουλας (1.85 υψος).Αυτο που παρατηρησα ειναι πως μετα τα 170χλμ αργει περισοτερο να φτασει στην τελικη του.
Για δωστε περισοτερες πληροφοριες για τα μπλε led,φοτο,τιμη και που τα βρισκουμε.

Συμφωνώ μαζί σου για την τελική αλλά όχι από τα 170. Εκτός άν προσπαθείς με 6η να ανεβάσεις από τα 100 στο τέρμα.
Εγώ πάντως παρατήρησα ότι μέχρι τα 205 πάει αέρας. Μετά από εκεί ζορίζεται και θέλει πολύ δρόμο για να πιάσεις τελική.

geopitt
14/11/2005, 18:58
Sorry ξεχασα να πω οτι ειμαι και 95 κιλα οποτε τι να σου κανει το μοτερ :lol: :lol: :lol: :lol:

JimmyZ
14/11/2005, 23:20
Αυτό θα είναι μάλλον, γιατί εγώ είμαι 75.
Είκοσι κιλά είναι μια καλή διαφορά.

iziogas
23/11/2005, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από iziogas
Δυστυχώς έχω χάσει ένα site από ιταλία που πρόσφερε full fering και άλλα πλαστικά για την μηχανή. Αν το βρώ θα το ποστάρω.

το βρήκα!

http://www.motopassion.it

http://www.motopassion.it/listino_tcp_e.asp?marca=HONDA&immagine=115&modello=CBF600

περισσότερες φωτό:
http://www.tcpsa.com/

Δεν είναι κούκλα?

κάντε μια βολτούλα στο site. Εχει κι άλλα καλούδια.

JimmyZ
20/12/2005, 00:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από ewsd
το πισω φτερο κοστισε 120 ευρω,τσ μπλε led to βραδυ ειναι πολυ ομορφα συντομα θα ανεβασω μια φωτο.


Φίλε μου ακόμα την περιμένουμε αυτήν τη φωτό.......:mad:

el_hymador
27/12/2005, 20:14
Και εγω μονο μια ζελατινα της givi εχω βαλει , που σημειοτεων κανει πολυ καλη δουλεια....αυτα απο βελτιωσεις. Απο αλλαγες εχω στραβωσει την μανετα του μπροστινου φρενου απο μια ψιλη (ηρθε παπακι και με εμβολισε) και εχω σπασει το κουμπωμα του αριστερου φερινγκ επειδη το κρατησα ατσαλα απο εκει προκειμενου να το σωσω απο πτωση...επισης λογω απλυσιας απο raf μεταλλικο, το χρωμα του ειναι λασπι - μουργα ματ:smilea:

startengine
28/12/2005, 16:35
Ωραίος el hymador!!!
:a013:
Αν μη τι άλλο, την ευχαριστιέσαι τη μηχανή σου!!!
Δεν την έχεις για μόστρα και γυάλισμα...

Από λαστιχάκια κανείς έχει αλλάξει?
Έχει άποψη???

el_hymador
28/12/2005, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από startengine
Από λαστιχάκια κανείς έχει αλλάξει?
Έχει άποψη???

χμμμ....και εγω λεω να αλλαξω αυτον τον καιρο ...μαλλον τα ιδια θα βαλω ειμαι αρκετα ευχαριστημενος...καμια αλλη αποψη?

geopitt
29/12/2005, 11:28
ΕΓΩ ΕΧΩ ΦΟΡΕΣΕΙ ΤΑ METZELER ROADTEC Z6.ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΑΝΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 350 ΕΥΡΑ:bawl: .ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥΣ , ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΤΟΥ.:winka:

geopitt
29/12/2005, 11:31
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ(CRASH-PROTECTORS)KAI ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝΕ?

startengine
01/01/2006, 17:15
Σχετικά με τα μανιτάρια:Δυστυχώς όχι. Μόνο κάγκελα που προστατεύουν μεν τον κινητήρα απόλυτα αλλά τα πλαστικά... Ο Θεός τα φυλάει!!!
:confused:

Σχετικά με τα λάστιχα:
Φοράει Brigestone Bartlac 57. Όχι φίλε μου, δεν θα έβαζα ποτέ τα ίδια. Από τον Πειραιά στην Κόρινθο ζεσταίνονται!!!
Το έψαξα λίγο το πράγμα. Τα metzeler δεν τα έψαξα, αλλά κοίταξα λίγο τα Michelin. Μεταξύ pilot sport και pilot road είμαι. Νομίζω πως είναι σημαντικό να "βυζαίνουν" στην άσφαλτο και όχι να είσαι με την ψυχή στο στόμα μέχρι να ζεσταθούν και να βρουν τη στοιχειώδη προσφυση. Κι ας τρώγονται γρήγορα... Η ασφάλεια υπερ πάντων.
Πάντως τα Michelin που αναφέρω τα βρήκα 320 και 300 αντίστοιχα.

Θα ψάξω και τα metzeler πάντως, κάθε άλλη γνώμη/εμπειρία εννοείται πως είναι ευπρόσδεκτη.
:wave2:

geopitt
01/01/2006, 20:37
Χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους.

Οσο ανφορα τα Metzeler μπορω να σου πω οτι ειμαι πολυ ευχαριστιμενος μεχρι τωρα.To grip ειναι πολυ καλο και ζεσταινονται αρκετα γρηγορα.Εχω κανει 4000χλμ με τα Metz. και δεν εχω δει ακομα πτωση στην αποδοση τους.Οσο αφορα τα michelin δεν γνωριζω αλλα σιγουρα θα ειναι και αυτα πολλυ καλα.

Βρικα μανιταρια για τα μωρα μας αλλα δεν ξερω τιμη ακομα,για δειτε εδω

http://www.puig.tv/

και στην ελλαδα εδω

http://www.motomarket.gr

ronin1
02/01/2006, 02:34
παιδιά εγω στο cb μου φοράω τα μετζελερ τα με1 κ ειμαι απόλυτα ικανοποιημένος

μου έχει γλιστρήσει μόνο μια φορά και σε δυνατό φρενάρισμα σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία

πολ΄θ καλό έχω κάνει πάνω απο 8000χλμ και κρατάν το ίδιο καλά

γενικά τα μετζελερ τα θεωρώ από τις καλύτερες εταιρίες:wave2:

geopitt
02/01/2006, 10:02
:a08: :a08: :a08: :a08:


http://www.metzeler.com/index.html




:a23: :a23: :a23: :a23:

el_hymador
03/01/2006, 23:26
Εμενα το cbf μου παραδοθηκε με michelin pilot road τα οποια και ειναι αψογα.Ζεστενονται πολυ ευκολα (ακομα και μεσα στην πολη) εχουν ικανοποιητικοτατο κρατημα και αντοχη στον χρονο.Για τον χαρακτηρα της μοτοσυκλετας ειναι οτι πρεπει για αυτο ειπα οτι θα βαλω παλι τα ιδια.

geopitt
04/01/2006, 10:09
ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΗΡΑ ΦΟΡΟΥΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΤΟΥ MICHELIN ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑΞΑ ΣΕ 9500χλμ ΓΙΑΤΙ ΕΙΔΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ (ΕΙΔΙΚΑ ΤΟΥ ΠΙΣΩ ΕΛΑΣΤΙΚΟΥ) ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΒΑΛΑ ΤΑ METZLER ROADTEC Z6.ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 4000χλμ ΜΕ ΤΑ METZ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΟΛΑ ΚΑΛΛΑ.ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 9000-10000χλμ ΓΙΑ ΝΑ ΣΧΗΜΑΤΙΣΤΕΙ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ.ΠΑΝΤΩΣ ΟΣΟ ΑΝΦΟΡΑ ΤΑ BRIDGESTONE ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟ ΖΕΣΤΑΜΑ.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΣΤΙΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗ ΠΟΥ ΦΟΡΟΥΣΕ BRIDG.ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΝΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΑΛΑΧΘΗΚΑΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΑΛΙ ΜΕ METZLER TOURANCE (ON-OFF).

bsari
31/01/2006, 23:17
εξατμιση καρμπον mivv,κ&ν,ζελατινα givi,μετα συναγερμο,μανιταρια b&g,ανμένεται καρίνα και τιμόνι και ίσωσ σωληνάκια υψηλήσ...

geopitt
01/02/2006, 09:52
Φιλε bsari για πες μας εντυπωσεις απο την mivv....

Ποσο κοστισε η mivv?????????????


:confused: :confused:

geopitt
01/02/2006, 09:53
παιζει φοτο απο την μηχανη με φορεμενη την mivv?????



:wave2:

emilio
02/02/2006, 10:46
Το Cbf μου διαθέτει εξάτμιση τιτανίου Akrapovic, φίλτρο Κ&Ν, ζελατίνα GIVI, καρίνα και φτεράκι SECDEM, μανιτάρια BG, Bagster μπαγκαζιέρα ΚΑΡΡΑ.

startengine
02/02/2006, 11:55
Μήπως παίζει φωτογραφία της καλής σου?
Θα ήθελα αν είναι δυνατό να δω που προσαρμόζονται τα μανιτάρια, εκτός των άλλων. Έχω βάλει κάγκελα αλλά τα πλαστικά του φέρινγκ είναι εντελώς εκτεθειμμένα (μακριά από μας)...

Όσο για τα λαστιχάκια θα κοιτάξω τελικά τα metzeler. Τιμές για roadtec και Μ1 από πρόσφατη τοποθέτηση?

geopitt
02/02/2006, 12:48
Roadtec Z6 τοποθετιμενα πριν απο 6 μηνες κοστος 350 ευρω...:bigcry:


Εχω δει τα μανιταρια της http://www.puig.tv/ .Ειναι φανταστικα γιατι εχουν carbon look και απο την εξωτερικη πλευρα εχουν το logo της CBF.

:a23: :a23: :a08:

bsari
02/02/2006, 22:27
για φιλτρο και εξατμιση ρυθμισεσ τιποτα η ολα οκ

bsari
02/02/2006, 22:34
φωτο δεν εχω με τη πρωτη ευκαιρια θα βάλω ειναι πολυ ομορφη ειναι μαυρο το δικο μου και εδεσε η καρμπον ,η ελληνικη αντ.την εχει περιπου 400ε εγω την πηρα απο εξω λογω γνωστου 275ε,απο ηχο σκιζει απο δυναμη μικρη η διαφορα αλλα υπάρχει...δεσ www.cbf600.free.fr

emilio
03/02/2006, 11:10
Για την Akrapovic απλά έβγαλα τη μαμίσια και έβαλα την καινούργια χωρίς καμία ρύθμιση και το εργαλείο δουλεύει ρολόι.:sun:

geopitt
03/02/2006, 12:23
Για πες τιμουλα για την Akrapovic ?

:wave2:

emilio
03/02/2006, 19:17
Την πλήρωσα 450Ε και έχω δει διαφορά ειδικά στις ροπές της μηχανής. Νομίζεις ότι ξεκλίδωσε ο κινητήρας.

bsari
03/02/2006, 22:49
βαζοντασ το φιλτρο δεν εκανεσ ρύθμιση;ναι υπάρχει διαφορα αλλα ειναι και πιο ανοιχτη για αυτο σου φαινετε τοσο

emilio
04/02/2006, 08:09
bsari πέταξα το παλιό φίλτρο και εξάτμιση, έβαλα τα καινούργια και έφυγα. Μέχρι στιγμής και μετά από 2 μήνες που τα άλλαξα, δεν μου έχει φανεί ότι χρειάζεται κάτι να ρυθμίσω.:winka:
Η μόνη διαφορά που είδα στη μηχανή εκτός από τη ροπή που προείπα, είναι μικρή αύξηση του θορύβου αλλά δεν με χαλάει καθόλου το γεγονός.

anixneyths
02/03/2006, 15:05
Diavasa me prosoxh to "site" ayto....

Pros to paron egw sthn mhxanh mou exw balei kagkela kai mpagaziera "Givi", bagster kai tankbag kai sinagermo "Meta"...

Skeftomai na balw mia megaliterh zelatina. Pia marka einai h kaliterh?

Mias kai eimai neos ston xwro, diavazwntas thn sygkekrimenh suzhthsh mou dhmiourghthikan kapoies apories...

Loipon, mporeite na mou ekshghsete ti einai ta parakatw;

1) φίλτρο αέρα με ένα Κ&Ν (giati afto pou exei den kanei?)
2) "αγκαλίτσα" για πίσω (rear wheel hugger) σαν αισθητική βελτίωση(και να λερώνει λιγότερο)
3) 2 προβολακια χαμηλα στη μηχανη
4)avatar
5) ftero piso.
6) sωληνάκια υψηλήσ
7) φτεράκι SECDEM


Allazontas eksatmish den allazeis kai thn fysiognwmia tis mhxanhs? H mhxanh ftiaxtike gia sigkekrimenh douleia. Giati na allaksw ton tropo pou apodidei? anarwtiemai...

Pou tha brw na agorasw thermometro xwrou gia thn mhxanh?


kalo apogeyma,
alexandros
:wave2:

banditgr
19/03/2006, 13:01
re paidia to moter sas einai diamanti (to cbr mou exei to idio).Gia alloga psaxte na vreita karmpirater apo to F3,ilektroniki kai isos ekentroforous.Sto ebay einai poli ftina kai to moter mporei eykola na vgalei 100+ aloga (tou georgopoulou evgaze 125 roda).To moter sas einai detuned logo kaysaerion kirios kai target group.

geopitt
03/04/2006, 08:40
Τελικα εβαλα μια Leovince τιτανιου.Ο ηχος αλαξε λιγο,εγινε ποιο μπασος αλλα λιγο δεν ειναι σε καμια περιπτωση ενοχλητικος,απο αυξηση δυναμης δεν μπορω να πω πως βλεπω και καμια διαφορα.
Απο εμφανιση σουπερ......


43303

geopitt
03/04/2006, 08:42
Αλλη μια απο το πλαι


43305

startengine
04/04/2006, 10:31
Κούκλα είναι, μεγειές!!!

Και μόνο για την εμφάνιση αξίζει, αν και πιστεύω ότι θα δεις μια - έστω - διαφορά στα πολλά, ακόμα και με την τάπα!

Να ρωτήσω τώρα...
Από τον Πουλο κατευθείαν την πήρες? Πόσο πήγε τελικά τοποθετημένη?

geopitt
04/04/2006, 12:04
Thanks,

Την τοποθετησα μονος μου.Ειναι πολυ ευκολο,περιπου 20-30 λεπτα και εισαι ΟΚ.

Την αγορασα απο http://www.zimo-motorrad.de/sess/utn;jsessionid=15440d8e9b1be41/shopdata/index.shopscript

Η εξατμηση κοστισε 309 και 30 το κουριερ.

ortho
08/04/2006, 14:04
γειά σας!

πρώτη φορά μπαίνω σε φόρουμ.
έχω βάλει φίλτρο Κ Ν, η μηχανή ανέπνευσε!
πριν 2 μήνες άλλαξα το μπροστινό γρανάζι με ένα με 1 δόντι λιγότερο, το τράβηγμα βελτιώθηκε αισθητά. δε με ενδιαφέρει η τελική και η κατανάλωση δεν έχει αισθητή διαφορά.
η μηχανή έχει γράψει 19.000 χλμ με τα πρώτα λάστιχα, michelin pilot road, και δεν έχουν εμφανείς φθορές, αλλά δεν την κυνηγάω κιόλας. που και που κανα παντιλίκι για πλάκα που το κάνει και με τρίτη. :)

καλό δρόμο σε όλους σας!! :sun:

startengine
09/04/2006, 11:17
Κλωσόρισες ortho, εύχομαι όμορφα χιλιόμετρα και πάντα όρθιος!
:wave2:

Είσαι από τους "τυχερούς" που η καλή σου φόραγε απ΄τη μαμά pilot road! Εμένα ατυχώς φοράει (για λίγο καιρό ακόμα) Brigestone :(
Το χειμώνα ζεσταίνονται ... ... ...ποτέ:confused:

JimmyZ
09/04/2006, 21:42
ΠΟΤΕ..!!!!

Αυτά τα λάστιχα έχουν βγεί για τον καύσωνα...
:lol: :lol:

javaneze
27/04/2006, 00:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από JimmyZ
Η ζελατίνα μου είναι περίπου μίαμιση φορές η μαμίσια και στο τέλος έχει μια μικρή καμπύλη προς τα πάνω.
Την έχω στην ψηλή (πανω) θέση και δεν καταλαβαίνω αέρα παρά μόνο μετά τα 180.
Θα ηταν ευκολο, μια φωτο με αυτη την ζελατινα φιλε Τζίμυ;
Ψαχνω και γω αυτον το καιρο, αλλα φοβαμαι τις επιπτωσεις στην εμφανιση, και θα ηθελα να τις δω πρωτα φορεμενες ...

javaneze
27/04/2006, 00:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από geopitt
Τελικα εβαλα μια Leovince τιτανιου.Ο ηχος αλαξε λιγο,εγινε ποιο μπασος αλλα λιγο δεν ειναι σε καμια περιπτωση ενοχλητικος,απο αυξηση δυναμης δεν μπορω να πω πως βλεπω και καμια διαφορα.
Η ταπα της εξατμισης ειναι αφαιρουμενη;
Αν ναι δοκιμασες να την βγαλεις;
Αν θα καταλαβεις κατι σε διαφορα αποδοσης αλλα και ηχου, θα ειναι μονο με ανοιχτη την εξατμιση .... :winka:


Εχει φορεσει κανενας γενικα ανοιχτη εξατμιση στο CBF?

JimmyZ
27/04/2006, 15:19
Ότι καλύτερο μπόρεσα και βρήκα...

Από περσινή εκδρομή, σε μια στάση για φαγητό στην Έδεσσα...

Φέτος προς το παρόν την έχω στην κάτω θέση για να χωράει στην κουκούλα..


46164

javaneze
28/04/2006, 00:16
Σ'ευχαριστω φιλε μου :)

Οντως αλλαζει πολυ την οψη της μηχανης, αλλα θα μου πεις μικρο το τιμημα μπροστα στον αερα που θα κοβει.:winka:

:wave2:

geopitt
05/05/2006, 09:01
Ελα καινουργιο πραγμα λεμε...................


Τα μανιταρακια της Puig επιτελους φορεμενα...(αχρειαστα να ειναι βεβαια)...

geopitt
05/05/2006, 09:02
Οψη απο τα δεξια


46898

geopitt
05/05/2006, 09:03
και απο αριστερα


46899

geopitt
05/05/2006, 09:04
αντε αλλη μια δεξια...........


46900

geopitt
05/05/2006, 09:04
εεεεεεεεε να μην λεμε τα ιδια.....:lol: :lol: :lol:


46901

startengine
05/05/2006, 11:53
Μπράβο μεγάλε!!!
:beer:
Και είχα λυσσάξει να τα δω φορεμένα....

Βέβαια ιδιαίτερα διακριτικά δεν είναι αλλά γλυτώνεις ζημιές από χαζοπτώσεις (μακριά από μας λέμε!).

Από που και πόσο???

Α και... μεγειές και πάντα αχρείαστα φίλε!

geopitt
06/05/2006, 11:21
Πραγματικα δεν ειναι και τοσο διακριτικα αλλα δεν ειναι και γκουμουτσες :rotflmao: .

Στην ελλαδα τα φερνει ο http://www.motomarket.gr/pindex.php?&file=accessories_product.xml&id=433#


Τιμη δεν ξερω γιατι μου τα εκανε δωρο η κοπελα μου......Καλο εεεε?

geopitt
06/05/2006, 11:24
Μπορεις να δεις και εδω http://www.puig.tv/

startengine
06/05/2006, 15:48
ΔΕν θα το πιστέψεις...

Η κοπέλλα σου πήρε τα τελευταία από το motomarket...:cry:

Δεν πειράζει, χαλάλι σας!

Τα είχα ήδη δει στο site της puig και το σκεπτόμουν καιρό. Όπως έγραψα ήθελα να τα δω φορεμένα. Όσο για την κοπελλιά...
ΕΓΡΑΨΕ!!!

Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες.

geopitt
07/05/2006, 13:43
Startengine, σου εχω καλα νεα :wave2:

Ενας φιλος ειδε τα μανιταρια και δεν τα βρηκε ουτε αυτος στο μοτομαρκετ και εψαξε και τα βρηκε στην αγγλια εδω http://www.busters-accessories.co.uk/products.asp?id=385


Ελπιζω να σε βοηθησα λιγο :beer:

javaneze
07/05/2006, 21:09
Τελευταια προσθηκη...

Mivv τιτανιο, 370e, οταν η remus τιτανιο ειχε 512e ενω η akrapovic αλουμινιο 450...
Ρε δε μαμιονται οι φιρμες λεω εγω!


47089

javaneze
07/05/2006, 21:11
Παρα πολυ ωραιος μπασος ηχος, και το ευτυχημα ειναι οτι στα πολλα δεν ακουγεται καθολου. Δλδ στην εθνικη ακομα και με 7.000 σαλ στην 6η, δλδ γυρω στα 160χαω δεν επαιρνα χαμπαρι καν οτι ειναι ανοιχτη. Οποτε δεν χρειαζεται καν προσθηκη ταπας η οποια πωλειται χωριστα στα 25 γιουρο.
(Σε αντιθεση με την mivv που ειχα στο ΧΤ οπου στα 160 τσακιζε νευρα παρολο τον αερα ...)


47090

geopitt
08/05/2006, 08:40
:a18: κουκλα ειναι,μεγιες

startengine
08/05/2006, 12:20
Geopitt ευχαριστώ πολύ!

Javaneze μεγειές, πολύ του πάει, κούκλα κούκλα!!!
Να ρωτήσω όμως: Έχεις κάνει κάτι με τη σέλα ή είναι η ιδέα μου???

javaneze
08/05/2006, 15:08
geopitt και startengine να 'στε καλα παιδες :wave2: :beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από startengine
Έχεις κάνει κάτι με τη σέλα ή είναι η ιδέα μου???
Δεν νομιζω ... στην χαμηλοτερη θεση την εχω απλα ...
Δεν ειμαι 100% σιγουρος γιατι ειναι φερμενη απο γερμανια.

Τι δεν σου καθησε καλα στο ματι;:(

JimmyZ
08/05/2006, 17:04
Ωραίο το έχεις κάνει javanese..

Φτού του... :)

Για τη σέλα τώρα, επειδή χάρη στην παρατήρηση του startengine την πρόσεξα λίγο περισσότερο και σαν να είναι λίγο όρθια...

Να εξηγηθώ: Κάτω από τη σέλα υπάρχει ένα άγκιστρο το οποίο πρέπει να κουμπώσει (συρταρωτά) σε ένα σίδερο που υπάρχει από κάτω της.

Έτσι όπως φαίνεται η δικιά σου, είναι σαν να την έβαλες απλώς από πάνω και να την βίδωσες.

Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια αλλά αξίζει τον κόπο να το κοιτάξεις...




Υ.Γ. Το manual, θα σου το αργήσω λίγο. Υπομονή..

javaneze
26/05/2006, 23:21
Λοιπον Τζιμυ αλλαξα επιτελους την σελα και την εβαλα στην μεσαια θεση.
Ηταν οπως την περιεγραψες, σωστα κουμπωμενη στο αγκιστρο.

Δεν μπορω να διακρινω τι το περιεργο ειδε ο φιλος πιο πανω, στην σελα ... :/

JimmyZ
27/05/2006, 17:43
Δεν ξέρω..τί να πώ...

Το πιο πιθανό είναι να μην έχει ξαναδεί άλλο CBF με τη σέλα στην χαμηλή θέση... :)

Απλά μπορεί να του φάνηκε λίγο περίεργη με το bagster που έχεις...



Πιο άθλια φαίνεται αν τη βάλεις στην πιο ψηλή θέση (σαν να είναι ξεβιδωμένη φαίνεται)... :yuck: :yuck:

startengine
28/05/2006, 16:25
Tο πιο πιθανό είναι να με "μπέρδεψε" οπτικά το bagster, συγνώμη αν σε ανησύχησα. Αυτό που εξακολουθεί να ισχύει είναι πως η εξατμισούλα της πάει πολύ και τη συνόδευσε και στην motoεκδρομή, όπου ήταν η μοναδική που μας εκπροσώπησε :a013:

Όσο για το αν έχω ξαναδεί CBF με σελα στη χαμηλή θέση.....
:cry:
Είμαι κάτί λιγότερο από 1.70, που νομίζεις ότι την έχω ???
:rotflmao:

JimmyZ
29/05/2006, 15:42
:confused:
Sorry δικέ μου αλλά δεν ήξερα τι μηχανή έχεις....

(Γράψτο κάπου.......μια οικογένεια είμαστε)
:beer:

ewsd
29/05/2006, 22:57
Γεια σας

1.η σχαρα ειναι απο την εταιρεια
http://www.sw-motech.com/ ο αντιπροσωπος στην
ελλαδα ειναι motoroda.gr,κουμπωνει επανω μια πλαστικη
η σιδερενια βαση η οποια προσαρμοζεται για καθε βαλιτσα.
εγω ειχα παρει πλαστικη αλλα μετα απο λιγο εβαλα σιδερενια
ειναι καλυτερη, δεν εμποδιζει την κλειδαρια....

2.τα μπλε led ειναι ετοιμα led 4x20cm τα οποια
ειναι αυτοκολητα ,τοποθετοντας τα λοιπον γυρω απο
τα οργανα φωτιζουν ολο το ταμπλο μπλε.
περισσοτερα εδω http://www.led1.de/shop/index.php?cPath=71

3. τα προβολακια ειναι απο καταστημα ανταλλακτικων
απλα βαφτηκαν μαυρα ,εχουν λαμπα 12volt 50watt
κοστιζουν 15Ε και ειναι ευκολα την τοποθετηση.

αυτα ελπιζω να σας καλυψα

JimmyZ
30/05/2006, 00:24
Βασικά άμα βάλεις και τη φωτό από τα όργανα θα μας καλύψεις πλήρως...


Έχει περάσει καιρός από τότε που την έταξες... :nono:

makis206
04/06/2006, 10:30
Αφού το πήρα κι εγώ στα χέρια μου ας γράψω κι εδώ.:p

Γι'αρχή τοποθέτησα το γνωστό κάλυμα ντεποζίτου της Bagster και προστατευτικά καγκελάκια για το μοτέρ.

Στο πρόγραμμα έχει ήδη μπει το πίσω φτεράκι που ακόμα το ψάχνω :lol: και ίσως μια ψηλότερη ζελατίνα.

:sun: :sun:

makis206
09/06/2006, 19:35
Το CBF μου είναι σχεδόν έτοιμο αφού περιμένω το κεντρικό σταντ απ'την αντιπροσωπεία και ένα tankbag της Bagster, τα βασικά όμως τοποθετήθηκαν τα οποία είναι:

-Κάλυμα ντεποζίτου της Bagster
-Kαγκελάκια για την προστασία του μοτέρ
-Φτεράκι για τον πίσω τροχό της Ermax
-Ψηλή ζελατίνα της Ermax

Στο μέλλον προβλέπεται φίλτρο αέρα της K&N και ίσως ένα τελικό εξάτμισης.:cool:

Παραθέτω φωτό που τραβήχτηκε γρήγορα, μην δώσετε και πολύ σημασία στο φόντο.:lol:


:beer: :beer: :beer:


51420

gvournou`
26/05/2017, 22:38
Καλησπερα....Ειμαι κατοχος ενος cbf 600SA4 ειμαι ερωτευμενος με αυτο το εργαλειο (ειναι και το πρωτο) και θελω να του αλλαξω τα φωτα :) χαχαχα,

Θελω να αντικαταστισω τις απλες λαμπες (12V/P21,P21W/5W) φωτα φλας και την λαμπα του στοπ --> ΜΕ LED...

Εχει δοκιμασει καποιος αλλος κατι αντιστοιχο???


Σας παραθετω και το εργαλειο μου :) χαχα

http://imgur.com/a/hq2o0

Ευχαριστω..

painterakis
27/05/2017, 16:44
Σας παραθετω και το εργαλειο μου :) χαχα

http://imgur.com/a/hq2o0

Ευχαριστω..
Ο συνδυασμός του χρώματος στις ζάντες με τα φλάς το κάνουν τρομερά όμορφο (και για πρώτη φορά μου αρέσουν τα κίτρινα φλάς.)

πίσω έχω βάλει led και στα φλάς και στο πορείας/φρένου.

painterakis
27/05/2017, 16:49
Εμπρός έχω αλλάξει τα φλάς και LED τα οποία είναι και φώτα ημέρας.

Δες το βίντεο εδώ, αν και τότε που το τράβηξα είχα HID, τώρα έχω και στη μεσαία/μεγάλη LED.

https://www.youtube.com/watch?v=9gU4RUxj3CM&t=26s

και το βίντεο με τις λάμπες LED

https://www.youtube.com/watch?v=a_7dmrHh6is

gvournou`
11/06/2017, 17:29
Μια μικρη βελτιωση

http://imgur.com/a/Y6qB5

Ερχονται κιαλλες...

christoi
12/06/2017, 04:57
Δεν ξέρω αν έχει ξανααναφερθεί, αλλά μήπως μια καλή βελτίωση θα ήταν η ενίσχυση των καλωδιώσεων του κεντρικού διακόπτη;
Μου κουνήθηκε καλώδιο και έσβησαν τα ΠΑΝΤΑ στην μηχανή, πάνω σε στροφή μέσα σε δάσος.
Μετά από αυτό σκέφτομαι για προβολείς led στις μπάρες προστασίας του κινητήρα.

doros74
14/06/2017, 01:25
Δεν ξέρω αν έχει ξανααναφερθεί, αλλά μήπως μια καλή βελτίωση θα ήταν η ενίσχυση των καλωδιώσεων του κεντρικού διακόπτη;
Μου κουνήθηκε καλώδιο και έσβησαν τα ΠΑΝΤΑ στην μηχανή, πάνω σε στροφή μέσα σε δάσος.
Μετά από αυτό σκέφτομαι για προβολείς led στις μπάρες προστασίας του κινητήρα.
Εμένα μου κόπηκε το ένα εκ των καλωδίων στον κεντρικό διακόπτη με αποτέλεσμα ποτέ να κάνει και πότε να μην κάνει επαφή. Όταν άρχισαν τα συμπτώματα το πήγα στον μηχανικό, με μεγάλη δυσκολία αφού στο δρόμο μου έσβησε συνέχεια και νεκρωνε το καντράν.
Αφού το πήγα στον μηχανικό και το είδε, διαπίστωσε ότι ήταν κομμένο. Το καλώδιο κόπηκε γιατί όπως γύρναγα τέρμα δεξιά το τιμονι σε επιτοπιες μανούβρες τα καλωδια τρίβονταν σε ένα μεταλλικό κομμάτι της βάσης του τιμονιού.
Τώρα άφησε λίγο μποσικο και τα πράγματα είναι καλύτερα.
Το πρόβλημα είναι γνωστό στο συγκεκριμένο μηχανάκι.

painterakis
14/06/2017, 08:46
τελικά δεν ήμουν ο μοναδικός με αυτό το πρόβλημα και νόμιζα ότι έφταιγα που είχα ξηλώσει όλο το μούτρο.

doros74
14/06/2017, 08:55
τελικά δεν ήμουν ο μοναδικός με αυτό το πρόβλημα και νόμιζα ότι έφταιγα που είχα ξηλώσει όλο το μούτρο.

Αν μπεις σε διεθνές Forum θα διαπιστώσεις ότι το έχουν πάθει σχεδόν όλοι. Και όσοι δεν το έχουν πάθει κινδυνεύουν να το πάθουν ανά πάσα στιγμή. Έχει να κάνει και με το γεγονός ότι τα καλώδια είναι πολύ τεντωμένα.
Εγώ πάντως αφαίρεσα το δερματικό άφησα το καλώδιο πιο ελεύθερο και πιστεύω πως δεν θα μου ξανασυμβεί.

JohnCart
14/04/2018, 17:49
Εχει σκευτει κανενας σας/μας να αλλαξει καθρεπτες?

Grafton 505
14/04/2018, 21:31
Εχει σκευτει κανενας σας/μας να αλλαξει καθρεπτες?

Ναι. Μερικοί βάλανε από το 1000αρι γιατί είναι λίγο μακρύτεροι και μερικοί έχουν βάλει αποστάτες για να βγούνε λίγο πιο έξω και επάνω.

Θα μιλήσουν οσονούπω ... :cool:

JohnCart
14/04/2018, 21:36
Ναι. Μερικοί βάλανε από το 1000αρι γιατί είναι λίγο μακρύτεροι και μερικοί έχουν βάλει αποστάτες για να βγούνε λίγο πιο έξω και επάνω.

Θα μιλήσουν οσονούπω ... :cool:
Δν το ειχα σκευτει ομολογω ... ισως επειδη σε φοτο φαινονται ιδιοι.. Πολυγωνικους εννοουσα

Grafton 505
14/04/2018, 21:40
Πολυγωνικους εννοουσα

:confused:


Κάποια στιγμή θα ασχοληθώ να ψάξω για anti-reflex ή anti-glare καθρέφτες. Κάποια στιγμή .....

giannis_rd
18/07/2018, 16:10
Παιδιά καλησπέρα,δεν ξέρω αν η ανάρτηση κάνει για αυτό το θέμα,αν όχι παρακαλώ ας μετακινηθεί.
Εϊμαι κάτοχος εδώ και σχεδόν ένα μήνα ενός CBF 600 S tτου 2005 με ABS
Σήμερα διαβάζοντας το service manual για την ανάρτηση(υπάρχει service manual για τα μοντέλα 2004-2007,μόνο για τα μοντέλα με το ψεκασμό βρίσκω)
διαπίστωσα ότι στην επανατοποθέτηση των μπουκάλων λέει πως πρέπει να είναι πρόσωπο το πάνω μέρος της μπουκάλας με το πάνω μέρος της υποδοχής που σφίγκει την μπουκάλα πάνω στην τιμονόπλακα.
Στο δικό μου σήμερα που το παρατήρησα δεν είναι έτσι αλλά η μπουκάλα προεξέχει περίπου 5 χιλιοστά και απ τις δύο μεριές(και νομίζω η μία προεξέχει ένα κλικ λιγότερο αλλά δεν το μέτρησα)
Υπάρχει κάποιος λόγος που έχει γίνει αυτό ή έχει γίνει μ....α από αυτόν που τις έκανε service κάποια στιγμή?


398128

virus
18/07/2018, 16:53
Μην ανησυχεις δεν εχεις φοβο. Απλα θα εχεις καλυτερη συμπεριφορα σε στροφες.

giannis_rd
18/07/2018, 18:52
Σου είναι εύκολο να εξηγήσεις πως επιτυγχάνεται κάτι τέτοιο?

azar41
18/07/2018, 19:10
O προηγούμενος η ο μάστορας έχουν χαμηλώσει λίγο το μπροστινό,λίγο μικρότερη κάστερ,πιο γρήγορη γεωμετρία.

lykourgi
18/07/2018, 19:23
Αρκεί να έχουν και οι δύο μπουκάλες την ιδια ανύψωση, ως προς την πάνω πλάκα.

virus
18/07/2018, 19:49
Ετσι. Οτι ειπαν. Δεν εχεις λογο να ανησυχεις. Και επισης ισως να μην καταλαβεις διαφορα. Αλλα ειναι ενα μικρο τιπακι που βοηθαει.

giannis_rd
18/10/2018, 11:50
Παιδιά καλημέρα, έχει μετατρέψει κάνεις τις λάμπες από H7 σε H4;Δεν μου κάθεται και πολύ καλά που λειτουργεί μόνο ένα φανάρι.

doros74
20/10/2018, 22:21
Παιδιά καλημέρα, έχει μετατρέψει κάνεις τις λάμπες από H7 σε H4;Δεν μου κάθεται και πολύ καλά που λειτουργεί μόνο ένα φανάρι.

Μια χαρά ειναι μην το πειραζεις και αλλα μηχανακια ειναι ετσι πχ το Tracer.

painterakis
21/10/2018, 08:21
Παιδιά καλημέρα, έχει μετατρέψει κάνεις τις λάμπες από H7 σε H4;Δεν μου κάθεται και πολύ καλά που λειτουργεί μόνο ένα φανάρι.

Δες εδώ ( https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=154678&p=2929823&viewfull=1#post2929823 ) την απάντηση μου ... πόστ #25, θα σου λυθούν κάποιες απορίες.

giovanni
21/12/2018, 23:42
κανγκελα givi βαση kappa.Κουκλες τα cbf μας